PORT spoor;tv Utrechts publiek blij met gebakken lucht' Rijnsburg komt weer op toeren MAANDAG 22 OKTOBER 1990 PAGINA 13 De zoete wraak van Senna Verjongde ploeg sleept winst weg bij ARC World Series voor de Reds BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD SUZUKA (ANP) - De handdruk met Prost was nog niet koud, of Senna heeft een nieuwe periode van koude oorlog in de Formule 1 ingeluid. De 30-jarige Braziliaan veroverde gisteren op het thuis- circuit van McLaren in Suzuka zijn tweede wereldtitel. Maar de wijze was even controversieel als vorig jaar, toen Prost wereldkam pioen werd na diskwalificatie van Senna in datzelfde Suzuka. Voor beide rivalen duurde de voorlaatste Grand Prix luttele se conden. Prost, vertrekkend van de tweede startplaats, had een be tere start dan Senna, die voor de 51ste keer de pole-position in nam. In de eerste bocht wilde de eigenzinninge Braziliaan binnen door. Ruimte was er niet en Prost sloot de deur nog verder. De crash was onvermijdelijk. Beide bolides caramboleerden in de zandbak. De wedstrijd werd niet afgevlagd. Voor beide kemphanen was de race over. Door het incident was Senna op slag wereldkampioen. Hij had in Suzuka de opdracht voor Prost te eindigen om de we reldtitel veilig te stellen. Met ne gen punten voorsprong kan de Braziliaan in de laatste GP in Australië niets meer gebeuren. Met opgeheven armen wandelde hij naar de pits. Hij had zijn wraak. Het jaar ervoor had Senna op ongeveer indentieke wijze zijn kansen op de titel verspeeld. Zes ronden voor het einde sneed de leidende Prost hem in de chicane. Beide wagens raakten elkaar. Prost viel uit, Senna liet op de McLaren een nieuwe neus monte ren en beeindigde de wedstrijd. Na de race werd hij na een protest van Ferrari gediskwalificeerd, waardoor de titel automatisch ten deel viel aan Prost. De diskwalificatie zette kwaad bloed bij Senna, die bovendien een boete van 100.000 dollar kreeg voor risicovol rijgedrag. De Brazi liaan zwoer wraak. De scherpe kantjes leken er evenwel in Mon- za vanaf. Daar drukten beide cou reurs elkaar vorige maand de hand. Het leek het einde van acht tien maanden koude oorlog in de Formule 1. Beiden beloofden met de hand op het hart elkaar correct te bestrijden op de circuits. „Je ziet wat een belofte van Senna waard is", schamperde de verbitterde Prost in Suzuka. De Fransman was woedend ..Senna heeft dit incident opzettelijk ver oorzaakt. Dat heeft iedereen kun nen zien. Zijn manoeuvre was er een van een maniak". Hij drong aan op een reglementswijziging. „Wat Senna deed was onverant woordelijk. Daar moet voortaan straf op staan. Je kan niet concur reren tegen een coureur die spot met de dood om wereldkampioen te worden". De wereldkampioen legde de schuld bij zijn rivaal. „Ik wilde binnendoor, Prost sloot het gat. Het was een botsing van dertien in een dozijn. Ik voel me absoluut niet schuldig". De perfectionist, die in 1988 in het laatste jaar van de turbo-formule zijn eerste we reldtitel pakte, ontkende glas hard dat er opzet in het spel was. „Wat opzet0 Ik zat vrijwel naast hem toen hij de deur sloot". Senna, de coureur met een reli gieuze toewijding, won dit sei zoen zes races. De 30-jarige rijder uit Sao Paulo, die zes maanden van het jaar in Monte Carlo woont, debuteerde zes jaar gele den in Brazilië. Het jaar erop won hij in Portugal zijn eerste GP. Zijn overwinning in Monza was de 26ste in 108 races. Senna, een liefhebber van modelvliegtuigjes, verlengde dit seizoen zijn con tract bij McLaren voor een sei zoen. In dat jaar verdient hij 20 mil joen dollar (36 miljoen gulden), een record in de Formule 1. Fi nancieel heeft hij nog een achter stand op Prost. Op de lijst van de best betaalde sportmensen van de wereld neemt de Fransman de achtste plaats in met 130 miljoen gulden (bokser Tyson is koploper met 400 miljoen). Senna staat twaalfde met 80 miljoen. Door de botsing reed het geld niet zoals gewoonlijk voorop in de formule 1 race. De wedstrijd werd bepaald door de stallen met de kleinere budgets. De Benet- ton-stal behaalde zelfs een dubbe le overwinning. De overwinning was voor Nelson Piquet, de drie voudig wereldkampioen. De Bra ziliaan tekende in zijn nadagen een contract bij Benetton op basis van een punten-dieet. Elk WK- punt werd gehonoreerd met 50.000 dollar. Na vijftien wedstrij den heeft de slimme vogel al 1.750.000 dollar (3,15 miljoen gul den) verdiend. Piquet werd gevolgd door Ro- bero Moreno. Een landgenoot die inviel voor Nannini, de Italiaan die neerstortte met zijn helicop ter. Moreno debuteerde in de For mule 1 en werd direct tweede. Hij werd door Benetton ogenblikke lijk vastgelegd voor de laatste ra ce in Australië. Achter de twee Brazilianen werd de Japanner Suzuki derde. Laffe thuisclub houdt Ajax in toom UTRECHT Het Nederlandse publiek heeft zich razendsnel bij de teloorgang van het va derlandse voetbal neergelegd. In de wetenschap dat op internationaal niveau weinig meer in de melk te brokkelen valt, wordt de portie gebakken lucht die vrijwel elke week in de eredivisie op het menu staat zonder morren geaccepteerd. Neem nu de vijftienduizend die gistermiddag stadion Nieuw Galgenwaard bevolkten. De ontluisterende vertoning die FC Utrecht en Ajax daar opvoerden, verdiende een langgerekt fluitconcert. In plaats daarvan kreeg de wanstaltige draak, getooid met een passende 0-0, van het thuispubliek een staan de ovatie. Een ererondje van de Utrecht-spe- Ajax wist zich geen raad met de wei- lers was eigenlijk het enige dat er nig constructieve aanpak van zijn gisteren nog aan ontbrak. Gelukkig tegenstander. De besefte de Utrechtse formatie juist op tijd op welke ronduit bescha mende wijze de remise in eigen huis tot stand was gekomen De nieuw bakken trainer Ab Fafié haalde wer kelijk de vondst der vondsten uit de tactische doos: elf spelers ingraven rond het eigen strafschopgebied en dan maar hopen op een countertje. Cees Loffeld. mits aanwezig, moet een en ander met lede ogen hebben aangezien. Ook de inmiddels ge slachtofferde trainer zou met deze botte en publieks-beledigende aan pak een punfje hebben toegevoegd aan het schamele totaal. Volgens Fafie was de Utrechtse speelwijze niet ingegeven door de verhalen over het Amsterdamse wondervoetbal van de laatste tijd. Nee, de stand op de ranglijst, daar ging het allemaal om. Een zestiende plaats, met vier punten uit zeven wedstrijden. In wollige trainerstaai kraaide Fafie nog wat over een 'mentale opsteker' voor de spelers en over 'verder werken vanuit dit winstpunt'. Of het een leuke wed strijd was voor het publiek, daar had de 'jongste' telg van het gilde der resultaattrainers niets mee te maken. „Eh..„ nee.. nee, het was geen leuke wedstrijd. Maar je mag niet van ons verwachten dat we het publiek op dit moment zullen ver maken". Gezien de reactie van het publiek kan Fafié nog even z'n gang gaan, zolang maar resultaat wordt geboekt. waarop de Amsterdammers, met hun echte buitenspelers, keer op keer stuitten op de Utrechtse menselijke muur. paste daarbij precies in het straatje van de aanwezige Rinus Michels. Menigeen gelooft dat Oranje alleen nog is te redden, wanneer de bonds coach het Ajax-concept zal overne men. Nu hij met eigen ogen heeft gezien dat ook de Ajax-tactiek niet heilig is. zal Michels ongetwijfeld vasthouden aan zijn beproefde sys teem met twee spitsen. Leo Beenhakker wilde zich giste ren maar mondjesmaat mengen in de laatste nationale discussie. „Ik heb die discussie niet op gang ge bracht. Het gaat by voetbal om de diepte die je in het spel kunt kry- gen. Als by de tegenstander zich tien man volledig terugtrekt, dan is er gewoon geen diepte meer. Met vleugelspelers kun je dan soms iets forceren. Maar dat kun je met twee spitsen overigens ook. Kyk maar naar Engeland Daar spelen ze ge loof ik al 100 jaar met twee aanval lers. En je kunt moeilijk volhouden dat daar geen diepte in het spel zit". Diplomatiek als vaker wilde Leo Beenhakker ook nauwelyks woor den vuilmaken aan de manier waar op Utrecht 'zyn' Ajax had bestre den. „Van de 90 minuten zyn we misschien 80 minuten in balbezit Andriessen voorlopig uitgeschakeld LEIDEN - UVS zal Aad An driessen vermoedelyk tot de winterstop moeten missen. De vnje verdediger scheurde gis termiddag in het duel met DHC (1-1) een van zyn kniebanden na een botsing met de Delftsc doel man Hans Suiker. Fysiothera peut Ronald Bremmer ver moedde dat niet alleen de knie band was afgescheurd, maar achtte de mogelijkheid aanwe zig dat de meniscus in de knie kapot is. Andriessen liet zich gisteravond direct onderzoeken in een ziekenhuis in zyn woon plaats Rotterdam. Het is niet de eerste keer dat Andnessen kampt met knieklachten De andere 'kapot te' knie leidde tot de afkeuring van de voormalige Sparta-speler voor het betaalde voetbal ma^rwem^'kTnv'n^pBcièvord"" ",veau k*n P"'stfre".He< 0"*' Over het spel van de Amsterdamse z n geheel goed gespeeld ploeg, was Beenhakker al met al te- V'a" Jon/™« als Van t Schip, Bergkamp of Wit- heeft dat ^en in een vreden. Maar. kort samengevat, de boog kan niet altyd gespannen zyn „Er is geen speler die 45 weds try - op het hoogste Chris Sabo: "Oef. (foto afpi OAKLAND (Reuter) - Drie jaar ge leden stond José Rijo onder con tract bij de Oakland Athletics. De jonge pitcher uit de Dominicaanse Republiek had vuur in de rechter arm. Geduld om het talent tot volle ontwikkeling te laten komen had Oakland niet. Rijo vertrok, naar de Cincinnati Reds. Zaterdag gaf Ri jo zijn oude kame raden de genadeslag. In de vierde wedstrijd van de World Series honkbal leidde hij de Reds souve- rein naar de vierde overwinning, een regelrechte veegpartij dus. Na de 8-3 van vrijdag werd het zater dagnacht 2-1 voor de Reds. De Oak land A's. de regerende wereldkam pioen, betaalde een hoge prijs voor de korte termijn politiek. De 25-jarige Dominicaan (14-8 in de reguliere competitie) stond za terdag slechts twee honkslagen toe. Beide vielen in de eerste slagbeurt. Oakland kwam daaruit op 1-0 Het was de laatste run van de favoriet in de World Series. Rijo, die ook in het eerste duel (7-0) op de heuvel stond, werd uitgeroepen tot meest waarde volle speler van de Series. Bij Oakland leidde Dave Stewart de verdediging. Hij hield met kunst en vliegwerk stand tot de achtste in nings. In de achtste verloor hy het hoofd nadat Larkin met een tik in het buitenveld het eerste honk had bereikt. Stewart beoordeelde twee opofferingstikken verkeerd en werd geconfronteerd met een volle bak met nul uit. Die ideale scoringspositie was niet verspeeld aan de Reds. Braggs sloeg de bal richting tweede honk. waarop Larkin de gelijkmaker aan tekende (1-1) en Morris tikte de bal in de handschoen van de rechter buitenvelder. waarop Winnigham over de plaat kwam (1-2). Rijo hield de deur voor de A's op slot. In de derde wedstrijd was Sabo de grote man bij de Reds. De derde honkman stond aan de basis van de overwinning 8-3) met twee home runs in zyn eerste twee slagbeurten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Frans Geers, de coach van het derde elftal van Rolder Boys, haalde de afgelopen week het nieuws door zijn spelers te verbieden voortaan nog naar het Nederlands elftal te kijken. Dat zou volgens de Drent name lijk een bedroevend negatieve invloed op zijn spelers heb ben. Jammer dat Geers en z'n pupillen zaterdag niet op "Ze- gersloot" waren. De attractieve ontmoeting tussen ARC en Rijnsburgse Boys had Rolder Boys 3 zeker geïnspireerd. Gelukkig waren 1500 andere voetballiefhebbers wel getui ge van het duel, dat dankzij een winnende goal van ex-ARC'er Nico Oosterlee in een Rijnsburgse zege eindig de: 1-2. Aangezien de koplopers Noordwijk en Katwijk het geheel of gedeelte lijk lieten afweten, werd het zo een goede dag voor de Rijnsburgers, die met een achterstand van eén punfje op het leidende trio (IJsselmeervo- gels. Quick Boys en Katwijk) nog volop meedoen in de strijd om de eerste periodetitel. Met thuiswed strijden tegen Flevo Boys en DOSK voor de boeg liggen de papieren voor de formatie van Arie Kurver zeker niet ongunstig. Kurver: "En een periodetitel moeten we dit jaar toch minimaal binnenhalen. Als we geen kampioen worden is er geen man overboord - we hebben er im mers bewust voor gekozen om wat jonge spelers in te passen - maar we blijven natuurlijk wel naar boven kijken. In deze competitie lijkt trou wens ook alles mogelijk. Ook de toppers krijgen klop". In het team van Rijnsburgse Boys draafden dit seizoen nieuwelingen als de Rijns- burgers Jaco van Delft en Peter van Duyn op, terwijl van de buiten wacht de aanvallers Piet Janmaat (ex-Nicolaas Boys) en Erwin Her mes (ex-TOGB) zich in de equipe van Kurver meldden. Tegen ARC ontbraken overigens de gekwetste Van Delft en de gepasseerde Jan maat. De absentie van Janmaat had ongetwijfeld te maken met Nico Oosterlee. De voormalige topscorer van de Alphense Racing, die zo n anderhalf jaar geleden nu niet be paald in een goede verstandhou ding afscheid nam van ARC. had de laatste weken maar weinig mogen optreden, maar zaterdag was hij er toch weer. En nog wel in de spits. Dat was voor hem een tyd geleden. Oosterlee: "Ik speel bijna altyd rechts op het middenveld. Nu niet echt myn favoriete plek. maar om dat je in een goed voetballende ploeg speelt, is het toch wel leuk. Mijn voorkeur blijft echter uitgaan naar de spitspositie. Daar voel ik me thuis" Kurver had de laatste drie wedstrij den steeds gekozen voor een aan- valslinie, die bestond uit Hermes, Janmaat en Leon Vonk, maar in Al phen moest Janmaat dus wijken voor Oosterlee. Kurver: "Als ik met Rijnsburgse Boys tegen ARC speel, is Oosterlee erbij. Er zit bij hem na tuurlijk wat oud zeer - je kunt mis schien wel spreken van een beetje wraak willen nemen - maar boven dien vind ik dat hij het verdient. Het is zo'n gigantisch positieve knul". De Alphense "positivo" bedankte zijn trainer door na een uur spelen de Rijnsburgers naar 1-2 te schie ten. Oosterlee reageerde attent op een vanaf de zijkant genomen vrije trap van de pas achttienjarige rechtshalf Peter van Duyn en tikte beheerst in. De bal belandde even wel op de paal, maar in de rebound sloeg de Alphenaar alsnog toe. De Rijnsburgse voorsprong kwam tot stand in een fase, waarin ARC ei genlijk de beste kansen kreeg. Zonder de trage, maar in het straf schopgebied gevaarlijke spits Wilco van Leeuwen - Jacques Key en de opnieuw uitblinkende Dennis Krijgsman vormden de Alphense aanval - loerde de formatie van Bert Jansen ditmaal duidelijk op de schge was er vandaag gewoon niet" Aanmerkelijk kritischer dan Been hakker, uitte Ajax-middenvelder Jan Wouters zich over FC Utrecht. „Nog nooit zoiets meegemaakt", al dus Wouters over zyn voormalige club. waar het vroeger by gelegen heid nog wel eens wilde spoken „Ik kan me voorstellen dat ze de punten op dit moment nodig hebben, maar de manier waarop dat gebeurde was WHA overdreven" De middenvelder wilde echter ook nog wel de hand in eigen boe- .'••rn kin Nu t ..gr. u l m gespeeld, meende Wouters. De trip v.-»n if p Nladtorda Aj.u k dn afgelopen week naar Portugal, was daarbij nauwelyks bevorderlyk ge weest „Ik kreeg de indruk dat de meesten nogal vermoeid uit Por tugal terugkwamen. Als Ajax in z'n normale doen is. dan lopen we hier de boel plat Moet je nagaan een uitwedstrijd en dan speel je con stant op de helft van de tegenstan der Nou ja. volgende wo« k «-en thuiswedstrijd En PSV zal waar schynlyk niet met elf man voor het doel gaan liggen Kryg je tenminste een weds try d." RIK PLANTING counter en een aantal malen wisten de roodzwarten knap gevaarlijk voor RB-doelman Jan Blankespoor op te duiken. Zo doken in de eerste minuten na de rust Krijgsman en spelbepaler Johan Boer vrij op voor het doel van Blankespoor. maar Boer mikte net naast en Krijgsman schoot vanuit een moeilijke hoek tegen Blanke spoor aan. terwijl een tikkie-breed op Key zeker een doelpunt was ge- Van de Werf kan seizoen afmaken KATWIJK - Arjen van de Werf heette na het vertek van Melbi Raboen een tussenpaus te zyn by Quick Boys. dat naarstig naar een nieuwe trainer zocht. Maar zoals de zaken nu liggen is er een kans dat de oefen- meester-tot het eind van deze competitie de selectie blyft trainen. Het bestuur van de Katwykse club heeft hem in elk geval gevraagd het sei zoen af te maken. Van de Werf "Ik heb ja gezegd, want ik vind het fantastisch. Daama is het wat my betreft afgelopen. Je moet echt een voetbaldwaas zyn wil je het langer volhouden. Dat ben ik niet". Het laatste woord is nu aan de KNVB dat de oefenmeester, die niet over de vereiste papieren beschikt om een zaterdageersteklasser te trainen, dispensatie zal moeten verlenen wil hy kunnen doorgaan Die kans is volgens de betrokkene 'heel groot'. weest. Rijnsburg kwam zodoende goed weg en kreeg middels Ooster- lee's treffer even later de beloning voor het goed verzorgde veldspel Na de 1 -2 wist ARC niet echt meer een vuist te maken. Fraai ogende omhalen van Krijgsman en ex- Nieuwkoop-speler Arjan van der Laan werden een prooi voor Blan kespoor en voor het overige kreeg de goalie niet zo gek veel te doen. Collega René de Graaf had het drukker Met een aantal pnma red dingen hield hy de Rynsburgers van een grotere voorsprong af en zo bleef de spanning er tot aan het ein de te zitten. Het duel boeide overi gens byna van begin tot eind. Beide teams zochten steeds de aanval - Rijnsburgse Boys "brei end" en ARC meer direct - en dat le verde een amusant kykspel op Met dne goals, al hadden het er meer kunnen zyn De eerste twee vielen in de eerste helft Key (buitenspel0) scoorde op aangeven van Cees Bonefaas al na tien minuten 14) en Andnes Wendt pnegelde halverwe- Een vrye trap van Hennie Koet (onderkant lat) bracht Rijnsburg daarna voor rust al byna op voor sprong Dankzij Oosterlee lukte dat in het tweede bednjf pas echt Het derde achtereenvolgende verlies voor ARC bracht Bert Jansen niet in paniek: "Waarom zou ik° We heb ben een goede pot gespeeld, alleen hebben we verzuimd om de gecre- eerde kansen te benutten Als je zo speelt, hoef je voor niemand bang te zyn". Zelfs niet voor Oranje, zou je haast zeggen NICK VERWOERD TENNIS - Vyf professionele ten nissers mogen toch op het interna tionale toernooi van Stockholm uit komen. nadat ze hebben toefMMgd nooit meer in Zuid Afrika te spelen Het gaat om de Amerikanen Re- neberg en Curren. die is geboren in Zuid-Afnka. de Australiërs Cahill en Masur en de Israëliër Mansdorf 17 30-18 15 Soortnel Bowlen Brn-th Open (mo-en honkbal bes**) 17 30-19 00 EURO Paardesport En- geiand 18 15-1930 Sportnet Pro Bowler* Tour. (•nöwn honkbal bes* 18 55-19 25 Ned 2 Sportpanorama 19 00-19 30 EURO Surter Uapazme 19 30-20 00 Sportnet Spaan» Voetbal, (indien honkbal besiist) 19 30-20 00 EURO Eurosportnew» 17 00-19 30 Sportnel A/nenkaan» honk bal wortd Senev Wve (oó«en nog r*el be- 20 00-20 35 BRT 1 Sportqua 20 00-21 00 EURO Amenkaan» honkbal hoogtepunten 20 00-21 30 Sportnet Bokaen 21 00-22 00 EURO WK Snooker 21 30-22 30 Sportnel The Sport» Show 22 00-23 00 EURO Bokaen 22 30-23 30 Sportnet Ra»yaport 23 00-00 30 EURO US Co«ege FooOaa UCLA-Anzona 23 304)1 00 Sportnet Ter**» Moeoowkv 00 30-01 00 EURO DtMSOAG 07 00-06 30 Sportnet Bokaen 08 3049 30 EURO Poto DewPoff Cup 08 30-1000 Sportnet Autosport mdy- Cart 09 30-10 00 EURO Eurobc» 10 00-11 00 Sportnet A/ger*y>* «oerbei 10 00-1100 EURO 1100-1200 Sportnet Europe»* Ra*y 11 0O-12 00 EURO Ameneaana honkbal 12 00-13 00 EURO WK Snooker 12 00-14 00 Sportnet NML U»hoc*ey 13 00-14 00 EURO Bokaen 14 00-1500 Sportnet Th# Spon» Show 14 00-16 00 EURO EK Snooker ei lyon 1500-1530 Sportnet Paerderennen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13