Leger dienstweigeraars groeit Oneigenlijk gebruik van wet gewetensbezwaren neemt hand over hand toe ZATERDAG 20 OKTOBER 1990 PAGINA 25 Terwijl de traditionele dienstweigeraar acht tien maanden - en straks nog zestien maanden - trouwhartig bij gemeentedien sten, bejaardentehuis of andere niet winst gevende instellingen de vervangende dienstpicht vervult, groeit het aantal weiger achtigen dat niet van plan is zijn carrière te laten doorkruisen door zoiets als de dienst plicht. De luxe weigeraar is in opkomst, bij gestaan door commercieel werkende juris tencollectieven. De jurist: "Er komen hier tandartsen die niet eens weten wanneer de Tweede Wereldoorlog is geweest". door Bert van den Hoed De Haagse jurist mr. J. P. van Rus- sum: "Die hele procedure van dienst- weigeren stelt niks voor. Het is zo eenvoudig, ik zou het op een A-vier tje kunnen uitleggen. Maar er komen academisch geschoolden bij mij die er geen bal van begrijpen en er geld voor over hebben om alles door mij te laten verzorgen". aoiocpdi Toen hij zijn oproep kreeg voor de ver vulling van de militaire dienst, overwoog hij even totaal te weigeren. Eigenlijk wil de hij helemaal niets met het leger te ma ken hebben. De gedachte dat hij voor het hebben en houden van principes zou worden gestraft met een extra lange (ver vangende) dienstplicht, stond hem in het geheel niet aan. Maar om nu voor je prin cipes de gevangenis in te draaien, dat vond hij toch te gortig. Paul Effting (22) uit Middelie (N-H), vorig jaar nog werkzaam in de zwakzin nigenzorg, deed dus een beroep op de Wet Gewetensbezwaren Militaire Dienst. Hij werd erkend. Nu bouwt hij crèches voor de Stichting UK. een instelling die zich inzet voor uitbreiding van het aantal kinderdagverblijven. Hij timmert com modes, bevestigt lampen en giet lood. En heeft de helft van zijn inkomen als zwak- zinnigenverpleegkundige ingeleverd. Als technisch medewerker van de Stichting UK ontvangt hij, net als iedere dienstplichtige, vervangende soldij van 1000 gulden per maand. "Dat ervaar ik toch wel als een soort straf zegt hij. "Ik heb een mbo-opleiding, diploma Z-ver- pleging. Daarmee had ik mijn vervan gende dienstplicht ook kunnen vervul len in een andere zwakzinnigeninrich ting dan waar ik werkte. Maar ik zag het niet zitten om voor de helft van het geld hetzelfde werk te blijven doen. Ik heb wel plezier in dit werk, lekker knutselen met een stuk hout. Niet te moeilijk, geen ingewikkelde vergaderingen, al ben ik wel blij dat ik het maar anderhalf jaar hoef te doen". Paul Effting is tegen geweld, maar had ook vooral bezwaren tegen de legercul- tuur. "Ik zou niet kunnen functioneren in een systeem waarin je blindelings be velen moet opvolgen van iemand die bo ven je is gesteld. Bovendien zou ik ver vulling van de dienstplicht echt zonde van mijn tijd hebben gevonden. Maar dat zijn geen gronden waarop je dienst kunt weigeren, hè. Dus in het gesprek dat je hebt over je motieven, heb ik mijn priori teiten wat verlegd en vooral de nadruk gelegd op geweldloosheid. Niet dat ik heb gelogen, maar ik heb, laat ik zeggen,, een deel verzwegen. Tegenover zo'n commissie hoefje met die andere, prakti sche bezwaren niet aan te komen". Wet Bereid als hij is een veer te laten voor zijn principes, behoort Paul Effting inmid dels tot een groep dienstweigeraars die steeds kleiner wordt. Nog geen dertig jaar geleden zou hij vermoedelijk niet eens zijn erkend als gewetensbezwaarde. De eerste dienstweigeringswet dateert uit 1923 toen de enkeling die 'in principe bezwaar had tegen het doden van de evenmensch' kon worden vrijgesteld van militaire dienst. Veertig jaar lang was dat de enige weigeringsgrond. In 1962 werd Het Geweten ingevoerd, toen de Wet Gewetensbezwaren van kracht werd. Die voorzag in een verrui ming van de motieven van de dienstwei geraars met een ieder 'die onoverkome lijke gewetensbezwaren had tegen de vervulling van de dienstplicht vanwege godsdienstige of zedelijke overtuiging'. Een weigeringsgrond die in 1979 nog eens werd uitgebreid met de categorie jonge mannen die niet wil worden be trokken bij gebruik van 'midd^Jen van geweld'. Onder deze laatste omschrij ving vallen bij voorbeeld de dienstweige raars die principieel bezwaar maken te gen het gebruik van kernwapens. Vanaf 1979 is het aantal jongens dat een beroep doet op de Wet Gewetensbe zwaren min of meer stabiel: rond de 3000. Maar sinds november vorig jaar is daar verandering in gekomen. Met het lang zaam opentrekken van het IJzeren Gor dijn is de animo in het leger te gaan be langrijk afgenomen. Het aantal dienst weigeraars is sindsdien met vijftig pro cent toegenomen tot ongeveer 4500. Gewetensnood Terwijl de vredesbeweging haar aan hang in die maanden juist aanzienlijk zag verminderen en in een identiteitscrisis raakte, bleek een toenemend aantal jon ge Hollanders in hevige gewetensnood te raken bij de gedachte onder de wapenen te worden geroepen. Hoewel, geweten... "Ik denk dat sinds de ontspanning tus- r Paul Effting: "Toch een soort straj sen Oost en West steeds meer mensen zich afvragen wat bij gebrek aan een vij and nu nog eigenlijk het nut is van het le ger". zegt Martin Hooghiemstra van de Vereniging Dienstweigeraars. "Maar er speelt nog iets anders mee. Dienstweige ring is in steeds bredere kring geaccep teerd. Vroeger was je een landverrader en werd je met de nek aangekeken. Bij sollicitaties kon je daar later in je carrière nog lang last van hebben. Dat is nu wel allemaal voorbij". Volgens Martin Hooghiemstra is de verbetering van de informatie over de manieren om de dienstweigering aan te pakken, een belangrijke oorzaak van het toenemend aantal weigeraars. Aanko mende gewetensbezwaarden kunnen niet alleen putten uit een lange reeks van brochures van bij voorbeeld de Vereni ging Dienstweigeraars. Ook het ministe rie van defensie zelf verstrekt gratis juridische bijstand bij het verkrijgen van de status erkend gewetensbezwaarde En sinds kort zijn er de op commercièle basis werkende juridische adviesbu reaus die dagelijks adverterend in lan delijke dagbladen - dienstplichtigen de weg wijzen naar uit- en uiteindelijk af stel. Pacifist Juridische bijstand van welke aard dan ook is veelal noodzakelijk wil de dienst weigeraar slagen. Want politieke ont spanning op zich is ook nu geen argu ment waarbij het geweten in het geding is; het kan hooguit dienen als bijkomend motief naast de onoverkomelijke bezwa ren tegen 'middelen van geweld'. En met de uitbreiding van het assortiment dienstweigeraars is tevens een grotere verscheidenheid in hun motieven waar te nemen. Nog in de jaren zeventig was de moda le dienstweigeraar een overtuigd anti militarist. die veel tijd en energie stak in de verbreiding van zijn idealen. Die ïdee- le pacifist vormt nu echter een minder heid. "Om niet te zeggen dat ze bijna he lemaal zijn verdwenen", zegt mr. F.W. Stapel, secretaris van de commissie van advies inzake gewetensbezwaren militai re dienst. De commissie van advies is een bij het ministerie van defensie ondergebrachte, maar onafhankelijk opererend orgaan dat gesprekken voert met de dienstwei geraars teneinde inzicht te krijgen in de geldigheid van hun motieven. Sinds ruim tien jaar is mr. Stapel daarvan amb telijk secretaris. Hij heeft duizenden ge wetensbezwaarden aan zich voorbij zien trekken. "Het is de laatste jaren allemaal wat za kelijker geworden", zegt hij. "De echte principiële dienstweigeraar, die het uit sluitend gooit op totale geweldloosheid, komt bijna niet meer voor. Vaak is er sprake van een cocktail van bezwaren, waarvan een aantal wel en een aantal niet relevant is. Wij pikken die relevante be zwaren eruit en de rest laten we links lig gen. Maar het gaat toch om mensen die militair geweld afwijzen en daar ook iets voor over hebben in de vorm van het ver vullen van de vervangende dienst plicht". Juristenbureaus Veel moeite heeft Stapel met een betrek kelijk jong verschijnsel, waarbij er men sen voor de commissie verschijnen wier uitdrukkelijke wens het is vooral niet te worden erkend als gewetensbezwaarde.' Deze categorie behoort doorgaans tot de clientèle van de commercieel opereren de juristenbureaus. Zij hebben eerder te vergeefs geprobeerd vrijstelling te ver krijgen of buitengewoon dienstplichtig te worden verklaard. Als het langs die weg niet is gelukt uit de militaire dienst te blijven, dan doen ze ten lange leste een beroep op de Wet Gewetensbezwaren. Staan ze eenmaal voor de commissie, dan putten ze zich uit in het aanvoeren van argumenten waarvan zij zeker weten dat deze niet door de commissie worden aanvaard. In dat geval wordt hun beroep verworpen en ontvangen zij na enige tijd opnieuw een oproep voor de militaire dienst. Vervolgens doen zij wederom een beroep op de Wet Gewetensbezwaren, waarna ze in afwachting van behande ling niet hoeven op te komen. Desnoods wordt deze handeling enkele malen her haald. totdat de betreffende dienstplich tige helemaal kan wegblijven, bijvoor beeld omdat hij te oud is geworden om de dienstplicht nog te vervullen. Mr. Stapel: "Het laatste waar deze lie den zin in hebben, is het vervullen van de vervangende dienstplicht. Vaak zijn het jongens met goedbetaalde banen m het bedrijfsleven die tot aan de Raad van State vergeefs hebben geprobeerd vrij stelling te krijgen. Als zy het uiteindelijk op gewetensbezwaren gooien, dan ver schijnen ze goed voorbereid voor de commissie. Ze weten precies wat ze wel en niet moeten zeggen. 'Ik heb niets te gen het leger, maar is het niet veel beter en efficiënter een kleiner beroepsleger in te stellen', zeggen ze dan". 'Tot hun verbazing staan ze vaak bin nen vijf minuten weer buiten. Je herkent ze zo; van die snelle types met lederen koffertjes die zichzelf veel te duur vin den om de dienst in te gaan. Als we hen erop wijzen dat ze recht hebben op reis kostenvergoeding. zeggen ze ach nee. laat maar zitten" Frustrerend De secretaris erkent zittingen met deze categorie weigeraars als buitengewoon onbevredigend en frustrerend te erva ren. "Soms heb je de neiging ze wèl te er kennen. zodat ze alsnog vervangende dienstplicht moeten doen. Ik klap uit de school als ik vertel dat dat één keer is voorgekomen. Die jongen begon tussen alle argumenten door per ongeluk toch over geweldloosheid en stak daarmee dus een erkenbaar verhaal af. Achteraf realiseerde hij zich dat hij dat helemaal niet had moeten zeggen, want nu was hij toch erkend". Volgens Stapel is dergelijk oneigenlyk gebruik de premie die je betaalt voor een liberale wetgeving en de kwaliteit van de rechtstaat. "Maar het komt de laatste tijd zo vaak voor. dat ik me afvraag of dit nog wel gerechtvaardigd is" Ook de Vereniging Dienstweigeraars moet niets hebben van dergelijke om gangsvormen met de Wet Gewetensbe zwaren. Martin Hooghiemstra: "Wij pro beren het dienstweigeren toch het karak ter van een protest te geven Op deze ma nier blijft daar natuurlijk niks van heel Bovendien: de grootste vriend van de ju- ristencollectieven is de onwetendheid. Veel mensen hebben geen idee hoe ze uitstel kunnen aanvragen en laten dat dan voor veel geld deze bureaus opknap pen. Er komen echt excessen voor 750 gulden om een beroep te doen op de Wet Gewetensbezwaren. Puur schandalig by ons kun je voor vier gulden een boek je kopen waar precies in staat hoe je het moet doen". De Haagse jurist J.P. van Rossum (da- gelyks adverterend in de dagbladen met de bondige tekst Dienstplicht? Juri disch advies inzake uitstel e.q. vrijstel ling) is wonderlyk genoeg de eerste om te erkennen dat veel van zyn cliënten van toeten noch blazen weten. "Die hele pro cedure van dienstweigeren stelt niks voor. Het is zo eenvoudig, ik zou het op een A-viertje kunnen uitleggen Maar er komen academisch geschoolden by my die er geen bal van begrypen en er geld voor over hebben om alles door mij te la ten verzorgen" Van Rossum zegt diep respect te heb ben voor de echte' dienstweigeraar die hij dan ook wel eens voor nul gulden de weg wil wijzen. De rest dient echter in diep in de buidel te tasten. Zyn tarieven variëren van 350 tot 750 gulden, afhanke lijk van. de te verrichten werkzaamhe den. En hoewel hij geen honderd procent succes garandeert, is het hem naar eigen zeggen tot nu toe altijd gelukt alle cliën ten uit de militaire dienst te houden. "We leven in een tyd waarin mensen op genieten uit zyn". stelt Van Rossum vast "Mensen denken alleen maar aan zichzelf; het idee iets voor de gemeen schap te betekenen, is volstrekt uit de mode De meeste van die jongelui den ken alleen maar aan hun carrière. Ze heb ben net een universitaire studie achter de rug en hebben geen zin om stil te staan voor de militaire dienst". "Ik kryg hier echt de bloem der natie, hoor. Leden van eerste-klasfamilies. zo nen van beroepsofficieren by wie het hemd kennelyk nader is dan de wapen rok. Er zitten tandartsen by die niet eens weten wanneer de Tweede Wereldoorlog is geweest. Maar ik hou ze uit de dienst, als ze dat willen. Nee, ik heb ze inder daad niet altijd even hoog zitten. Dat klopt. Maar ik voldoe gewoon aan een vraag. Als ze morgen allemaal weg zou den blijven, dan vind ik dat ook niet erg Ik heb het druk genoeg met andere za ken". Rekken De Haagse jurist probeert uitstel voor zyn clienten te verkrygen door de proce dure voor buitengewoon dienstplichti gen oeverloos te rekken. Hy doet dat door een conflict uit te lokken met de ambtenaar van defensie by voorbeeld over de rechtsongelykheid van het lo tingssysteem en dat voor te leggen aan de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State Van Rossum: "En daarna zyn ze dan wel mooi afgestudeerd, kostwinner ge worden of te oud geworden voor de dienst. Voor de hopeloze gevallen doe ik een beroep op de Wet Gewetensbezwa ren. Zo zit dat" Van Rossum vindt het verwijt dat hier sprake is van oneigenlijk gebruik van de wet even terecht als hypocriet. "Natuur lijk. strikt gesproken is hier sprake van oneigenlyk gebruik. Maar is dat niet wat te puriteins gedacht? Ik bedoel over-, treedt het leger niet zelf ook de wet door de btw te ontduiken7 Ik kan het me beat voorstellen dat die lui geen zin hebben in dienst te gaan Sommigen hebben ook werkelyk goede redenen: ze zyn vaak re latief oud. kunnen promoveren of heb ben net een goede baan gekregen. Maar de wet ia er alleen maar voor die pacifisti sche grappenmakers" By het ministerie van defensie is een woordvoerder er niet zo van overtuigd dat in steeds toenemende mate onei genlyk gebruik wordt gemaakt van de Wet Gewetensbezwaren 'Het is ons be kend dat het aantal dienstweigeraars met vijftig procent is toegenomen Maar ik durf niet te zeggen dat die toename wordt veroorzaakt door oneigenlyk ge bruik. Daar is geen enkel bewys voor" Mr. Stapel: "Intern hebben we ons wel eens afgevraagd of we er niet eens iets aan moeten doen. Voor een werkelijk goed onderbouwd verhaal van een pnn cipiéle gewetensbezwaarde gaan we m de commissie tegenwoordig echt recht op zitten. Er zyn er nog wel. maar dat per centage wordt steeds kleiner Moet je een gedeelteiyk onjuist gebruik van de wet voor lief nemen ter wille van een liberale wetgeving Dat is een vraag die de poli tiek moet beantwoorden" Mooier Dienstweigeraar-van-de-oude-stempcl Paul Effting heeft het zich ook wel eens afgevraagd Is er geen eenvoudiger g»a nier om vorm te geven aan myn bezwa ren tegen de militaire dienst. "Je hoorde wel sterke verhalen over hoe jongens op de keuring deden om maar vooral te wor den afgekeurd. Maar ik had geen zin om toneel te gaan spelen, drie dagen door te gaan zakken en met wallen onder myn ogen net te doen alsof ik hardhorend was. Het gaat dan niet meer om de pnnci pes. Het wordt dan een kwestie van al leen maar onder de dienst uitkomen Nee. dan is echt weigeren toch mooier

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25