Banken geven vaak slechte voorlichting Meerderheid Senaat VS voor begroting Franse wijnlobby helpt reclameverbod om zeep Informatie over geld lenen onvoldoende Beleggen met n gokje voor het Rode Kruis e**.US Gereedschap nodig? VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) De voorlichting van banken en spaarbanken over een persoonlijke lening of een doorlopend krediet schiet vaak schromelijk tekort. Tot deze conclusie komt de Consumentenbond na een praktijkproef onder bijkantoren van een aantal grote ban ken. Het onderzoek wordt gepubliceerd in de Consumentengids van oktober. Kamer: geen extra geld steken in defensie-industrie Volgens de consumentenorganisa- anderzijds wordt wel het tie zijn vooral het foldermateriaal maximale tarief gehanteerd. De van de Rabobank en de NMB Bank NMB is ook dubbelzinnig over het Consumentenbond heeft staatsse- Postbank, de Nutsspaarbank en de cretaris Van Rooy van economische Verenigde Spaarbank leveren vol- fol- gens de Consumentenbond goed foldermateriaal. De wet op het consumptief geld- DK. Op slechts één kantoor, dat van de NMB Bank, was de informatie 'volledig en foutloos'. In elf gevallen maakten de banken regelrechte blunders. Dat was bij een kantoor van de NMB Bank, van de Verenig de Spaarbank, twee van de Amro- bank, drie van de ABN en vier van de Rabobank. DEN HAAG (ANP) - De Tweede zaken gevraagd de eisen Kamer lijkt in meerderheid het ka- dermateriaal aan te scherpen binet te steunen om geen extra geld De Consumentenbond heeft de HPH uit te trekken voor de Nederlandse voorlichting over een persoonlijke krediet (weg) schrijft voor daf het defensie-industrie overeind te hou- lening (PL) en een doorlopend kre- foldermateriaal van geldverstrek- den. Er komt ook geen geld op tafel diet (DK) bekeken bij de vier grote kers correcte informatie over de om de overschakeling op civiele handelsbanken en de twee grote kredieten, een actueel overzicht van produktie te steunen. spaarbanken, de Nutsspaarbank 's de rentetarieven en een samenvat- "Het is in eerste instantie een ver- Gravenhage en de Verenigde ting van de algemene voorwaarden antwoordelijkheid van de bedrijven Spaarbank. In totaal werden 58 bij- biedt. zelf om ervoor te zorgen hoe ze met banken en veertien postkantoren Bij het onderzoek naar de monde- dit probleem oplossen", aldus rea- bezocht. De mondelinge informatie linge informatieverstrekking vroeg geert het WD-kamerlid S. van van de Postbank werd telefonisch de Consumentenbond vooral naar Heemskerck Pillis-Duvekot. Ook ingewonnen bij de afdeling Klan- het verschil tussen een PL en een de CDA'er J.P. van Iersel voelt er tenservice Consumptief Krediet, niets voor om de defensie-industrie Zoals ook al uit een onderzoek in met overheidsgeld op de been te 1986 is gebleken leveren de Rabo- houden. Hij vindt het onterecht dat bank en de NMB Bank 'zeer slecht dergelijke bedrijven claims bij de foldermateriaal'. De Rabo is ondui- overheid deponeren. Het PvdA-ka- delijk over de boeteregeling bij ver- merlid H. Vos meent dat de bedrij- vroegde aflossing van een PL. Ener- ven die in de problemen komen ge- zyds suggereert de bank dat ver bruik zouden moeten maken van vroegde aflossing geen probleem is bestaande regelingen bij economi sche zaken. De Industrie- en Voedingsbond CNV vindt daarentegen dat de over heid het aan haar stand verplicht is om bedrijven die het niet op eigen -a houtje kunnen, te helpen bij de overschakeling. De defensie-indus trie in Nederland, aldus de redene ring van de CNV-bond, is immers mede ontstaan door de behoefte van de Nederlandse overheid. De vakbond zal de overheid op korte termijn een aantal voorstellen doen om de pijn zo veel mogelijk te verzachten. Bedrijven die niet op ei gen kracht kunnen omschakelen zouden gedurende twee tot driejaar financiële ondersteuning moeten krijgen om het produktieproces aan te passen. Ook zou de mogelijkheid dienen te worden overwogen om al ternatieve opdrachten te geven yiteraard voor zover die in het pro duktieproces passen. Als ontslagen toch onvermijde lijk zijn, dan zal de overheid moeten zorgdragen voor om-, her- of bij scholing om te voorkomen dat op grote schaal werknemers in de WW verdwijnen, aldus de woordvoer der. Aan een nauwkeurige schat ting van hoeveel mensen hun werk dreigen te verliezen wil de zegsman zich niet wagen. "Maar als we een koude sanering krijgen dan zal het om duizenden gaan, zeker als we re kening houden met allerlei toeleve ringsbedrijven", zei hij. DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis heeft meer geld nodig en gaat om dat aan tte trekken via een obligatie geld lenen. Om het voor beleggers leuk te maken geld voor het goede doel te lenen wordt een loterij aan de lening verbonden met jaarlijks een hoofdprijs van 500.000 gulden. Met de uitgifte van een premie- obligatielening van minimaal dertig miljoen gulden wil het Ne derlandse Rode Kruis voorzien in een groeiende inkom sten behoef te. Contributies, nalatenschap pen, overheidssteun en collectes zijn niet langer dekkend om de zich snel uitbreidende activitei ten van het Rode Kruis te finan cieren. De lening kent een loop tijd van tien jaar. Dit is gisteren op het hoofdkan toor van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag bekendge maakt. Ex-minister van financien en huidig NCW-voorzitter Ru- ding en schaatsster/Rode Kruis- ambassadrice Yvonne van Gen- nip geven de publiciteitscampag ne mede gestalte. Op de obligaties van duizend gulden wordt jaarlijks 4 procent rente uitgekeerd. Daarnaast be staat een premie. In prijzenvorm wordt 3.3 procent van de lening door middel van een lotehj voor de obligatiehouders uitgekeerd. Jaarlijks hebben de houders kans op één prijs van vijfhonderddui zend gulden en vijfhonderd prij zen van duizend gulden. Op die manier heeft iedere obligatiehou der tien jaar lang kans op een prijs naast de basisrente. Ruding becijferde de kans op een prijs als eén op zestig. Vol gens financieel-directeur P.M. Verheij van het Rode Kruis be draagt het basisrendement van een obligatie normaal gesproken ongeveer 9 procent. De 5 procent die nu minder wordt uitgekeerd dient door de obligatiehouders te worden beschouwd als geld waar mee jaarlijks een kans op een Prijs in de lotehj wordt verwor ven. De ABN-AMRO staat min of meer garant voor het bedrag, mochten de verkopen van de obli gaties tegenvallen Niet de bank zelf maar het personeel daarvan Dat kan duizend gulden lenen bij zijn werkgever om op die manier obligaties te verwen-en. aldus bankdirecteur C.W.H. Brugge- man. Hij vertelde dat de reacties op de beurs op de plannen van het Rode Kruis positief zijn De opbrengst van de premie- obligatielening wordt zo belegd dat die uitstijgt boven de 7.3 pro cent die aan de obligatiehouders wordt uitgekeerd. Verheij reken de voor dat by de huidige marktrente van ongeveer 9 pro cent het Nederlandse Rode Kruis derhalve 1,7 procent van dertig miljoen gulden (510.000 gulden) aan het uitschrijven van de lening overhoudt. De obligaties zijn te koop bij meerdere banken, in ieder geval op ongeveer tweehonderd ver kooppunten. Aan de inschrijving gaat een landelijke publiciteits campagne vooraf. De storting op de obligaties is mogelijk tot 29 no vember. In december 2000 wordt de lening afgelost. Inschrijving is mogelijk tot donderdag 15 no vember 15.00 uur. Wie tus sen nu en 31 de- cember aanstaan de een één- tot drie-_ daagse volgt bij Kei j^l Informatica In J stituut, krijgt^ voor zijn in- spanning CD naar bovendien grote kans op een fan- \he ADVERTENTIE WASHINGTON (Rtr) De Amen- handelingen om een compromis te opbrengstverhoging van 260 mil- voor Bush. In het begrotingsvoor- kaanse Senaat (het Congres) heeft vinden met de Democratische lei- Jai"d aan hogere belastingen. stel van de Senaat komt daarom gisteren een begrotingsvoorstel ders in het Huis van Afgevaardig- Het Huis van Afgevaardigden geen \erhoging van de inkomsten aangenomen dat voorziet in belas- den. Dat moet vandaag nog voor heeft al een eigen begroting aan- belasting voor. maar wel een zeer tingverhogingen en bezuinigingen middernacht gebeuren, want an- vaard, die door Bush van de hand aanzienlijke verhoging van de be- om het enorme tekort op de rege- ders komt de regering zonder geld wordt gewezen Onderhandelaars lasting op onder meer benzine ringsbegroting te verminderen, te zitten en moet zij overheidsdien- van Senaat en Huis gaan nu bespre- Maar er wachten nog harde onder- sten sluiten. kingen voeren om de begrotingen T\ 11 l C 1 Hf\ Het begrotingsvoorstel, waarvan op een lijn te krügen. Daarbij wordt UOiltir OndCF 1 1,/U president George Bush heeft ge- vooral gekeken naar welke belastin- zegd er mee te kunnen leven, werd gen worden verhoogd, want ook de in de Senaat aangenomen met 54 te- Amerikaanse kiezers, die op 6 no- gen 46 stemmen. De tegenstanders vember naar de stembus worden waren verdeeld over beide partijen, geroepen, volgen de uitkomst Republikeinse Senatoren wijzen de nauwlettend, verhogingen van de belastingen op De begroting die het Huis eerder alcohol, tabak, benzine en luxe goe- deze week aannam, gaat ervan uit deren af. Een aantal Democraten dat Amehka's rijksten maar de wees de begroting af wegens de be- grootste offers moeten brengen. In zuinigingen in de sociale sector. die begroting is onder meer sprake Het Congres tracht een begroting van een belangrijke verhoging van samen te stellen waarbij over vijf de inkomstenbelasting voor dege- jaar het tekort met bijna 500 miljard nen die meer dan 200.000 dollar per gulden wordt teruggebracht. Be- jaar verdienen, langrijkste onderdeel ervan is een Maar dat is zeker onaanvaardbaar tastisch WVA avondje uit voor twee perso- nen. Vroag even de cursusinformatie ^n een inschrijf- ormulier van Kern Införma- «jp tica Instituut 'aan vio het actienummer w '071-355750 of foxnummer 071-76 57 00. Economie kort Goedkoper Benzine, diesel, gasolie en huis brandolie worden morgen weer goedkoper. Marktleider Shell en de vrije pompen hebben een verlaging van de benzineprijs met twee cent per liter aangekondigd. Diesel, gas olie en huisbrandolie worden een cent per liter goedkoper. Andriessen Frans Andriessen, EG-commissaris voor buitenlandse betrekkingen, houdt vast aan het plan van de Eu ropese Commissie om de land bouwsubsidies in tien jaar tijd met dertig procent te verminderen. Ook veegde de commissaris de voorstel len van de Verenigde Staten om de landbouwsubsidies met 75 tot 90 procent te verminderen van tafel. De twaalf ministers van landbouw van de EG komen vandaag in Luxemburg voor de derde maal bij een. EG-EVA in impasse De onderhandelingen tussen de Eu ropese Gemeenschap en de Europe se Vrijhandels-Associatie (EVA) over de vorming van een 'Europese Economische Ruimte' verkeren in een impasse. De onderhandelingen begonnen in juni en moeten leiden tot het ontstaan van een gemeen schappelijke markt van de twaalf ËG-landen en de zes EVA-leden (Zweden, Finland, Noorwegen, IJs land, Oostenrijk en Zwitserland). Geding uitgesteld Het kort geding van de nieuwe zui- velcoöperatie Friesland Frico- /Domo tegen de drie vrije fabrieken is voorlopig uitgesteld. Volgens hem kan mogelijk een oplossing ge vonden worden voor het conflict. De drie vrije fabrieken in Oudwou- de. Oosterwolde en Gerkesklooster weigerden met onmiddellijke in gang nog langer melk aan de nieu we coöperatie te leveren. De fabrie ken gingen dwars liggen omdat zij over tien jaar hun deel van het eigen vermogen in de nieuwe coöperatie niet terug zouden kunnen krijgen. Deels stilgelegd Het bedrijf Key en Kramer BV in Maassluis, dat pijpen van een laag voorziet, heeft zijn produktie ge deeltelijk stilgelegd na twee ernsti ge ongevallen eerder deze week. waarvan een met dodelijke afloop. Het bedrijf voert thans overleg met de arbeidsinspectie over het verbe teren van de veiligheid. M KANMlWEG 159.2)21 JZ LEIDEN Duitsland economisch niet één FRANKFURT (DPA) Ondanks de economische en monetaire hereni ging blijft de economie in Duitsland gespleten. Terwijl de Westduitse in dustrie in de zomermaanden dynamische groeide, kwamen de grote te kortkomingen van de economie in het voormalige Oost-Duitsland steeds sterker naar voren. Tot die conclusie komt de Duitse Bundesbank in zijn gisteren gepubliceerde oktoberbericht. De stormloop op westerse produkten trof de industrie in de voormalige DDR zwaar. Volgens de Duitse centrale bank is de industriële produktie in Oost-Duitsland ir\ augustus met liefst 51 procent gedaald ten opzichte van een jaar ervoor. Meer dan tachtig procent van de ondervraagde industriële bedrijven en zestig procent van aannemers gaan er van uit dat het diepte punt nog niet is bereikt, aldus de Bundesbank. Met de werkgelegenheid is het al even droevig gesteld. In september nam net aantal werklozen in Oost-Duitsland met 83.500 toe tot 445.000. Bo vendien verloren in september nog eens 1,77 miljoen part-timers hun baan. 250.000 meer dan in augustus. Handel en industrie in West-Duitsland profiteerden daarentegen flink van de gretigheid waarmee de nieuwe landgenoten zich op hun produkten stortten. Opmerkelijk was de produktiestijging van de auto-industrie in de maanden juli en september. AMSTERDAM (UCN/ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is vanochtend weer onder de 1.70 gul den gekomen na een kortstondig herstel op de voorgaande dag. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd om 10.00 uur een koers genoteerd van 1,6945. De Newyorkse effectenbeurs is gisteren fors hoger gesloten. Dc Dow Jones-index van dertig indus triële aandelen steeg met 64,86 pun ten tot 2.452,73, een winst van 2,7 procent. De koers van het pond sterling ging verder omlaag. Om 10.00 uur werd in Amsterdam 3,3205 gulden genoteerd tegen een slotkoers van 3,3275 gisteren. Valutahandelaren schreven het koersverlies vooral toe aan de verkiezingsnederlaag van de Britse Conservatieven in hun bol werk Eastbourne Het pond is nu voor het eerst onder de spilkoers in het Europese Monetaire Stelsel ge komen. Die bedraagt 3.3239. "Rode gordel' roert zich schaamteloos in Senaat PARIJS De Franse wijnlobby in de Senaat heeft een wetsartikel we ten tegen te houden dat de publici teit voor alcoholische dranken gro tendeels verbiedt. Terwijl zich in Frankrijk weer het ene politieke schandaal op het andere stapelt en het land daarmee lijkt terug te val len in de slechte gewoonten uit het pre-Gaullistische tijdperk, heeft nu ook de eeuwige wijn-lobby de kop weer opgestoken. Eén van de grotere successen was ooit dat de lobby uit het collectieve bewustzijn de notie had weten te bannen dat, als het echt om drugs gaat. Frankrijk met zijn drankzucht het land met de meeste drugsver slaafden ter wereld is. Dat de wijn lobby zich in de Senaat nu zo schaamteloos heeft geroerd deed heel wat jongere Fransen opschrik ken. Vooral ook omdat die lobby hoofdzakelijk uit socialistische senatoren blijkt te bestaan. Tot op de dag van vandaag heeft nog niet een enkele regering de strijd tegen het vaderlandse alcoho lisme weten te winnen. De vroegere linkse premier Mendes-France wil de zijn landgenoten melk laten drin ken. Van'de ene dag op de andere was hij van het toneel verdwenen. En nu is er de socialistische mi- Hebben de Fransen veel te veel wijngaarden, in Limburg zijn ze juist blij dat de druiventeelt steeds beter van de grond komt. Deze week begon de oogst op de Apostelhoeve in Maastricht. (foto anpi nister voor volksgezondheid Clau- een belangrijk deel woei. De Aude de Evin, die vier maanden geleden is immers één van die departemen- in de Assemblé (de Franse Tweede ten binnen de Languedoc-Roussil- Kamer) een wetsvoorstel heeft inge- Ion waar de miljoenen hectoliters diend dat tot doel heeft reclame aan vrijwel ondrinkbare landwijn voor tabak en alcohol in het alge- vandaan komen die in ons land nog meen te verbieden. In de Assemblé voor 'aantrekkelijk' wordt versleten ondervond Evin geen moeilijkhe- omdat ze 'lekker goedkoop' is. wijnboeren in deze zuidelijke stre ken om de één of andere reden niet over de opbrengst tevreden, dan slaan ze alles kort en klein en zetten ze de autoroute naar Spanje af. De wijnlobby in de Senaat komt dan ook grotendeels uit deze 'rode gor del'. Een derde van de Franse wijn- De socialistische senator van de aangevoerd door twee socialist!- stokken zou uit de grond moeten Aude is van huis uit nog onderwy- sche senatoren uit de Aude en ze worden gerukt om de nationale zer bovendien. Wak niet wegnam worden bijgestaan door de politiek wijnproductie op een economisch dat deze Roland Courteau in een ongebonden senator van de Cóte gezond peil te brengen. Op de 65 keurig pak te midden van enige d'Or, één van de beroemdste wijn gebieden van Frankrijk. omgezet in zuivere alcohol Zijn de lobby' onder de senatoren zijn zin dan niet verbieden van reclame eni- VW investeert 4,7 miljard in Oost-Duitsland BERLIJN (DPA) Volkswagen (VW) zal de komende vier jaar 4.2 miljard mark (4.7 miljard guldeni investeren in de automobielindus trie van de vroegere DDR. Een over eenkomst hiertoe is gisteren onder tekend door VW. de Oostduitse au tofabrikant IFA en de Treuhan- danstalt, de instelling die is belast met de privatisering van de Oost duitse staatsbedrijven. Door de bouw van nieuwe pro- duktiecapaciteit zullen in Oost- Duitsland 8000 arbeidsplaatsen in stand blijven of ontstaan BOVMI- gebruik. En dan zijn er nog de lij- dien komen er 6500 nieuwe banen ders aan lever-cirrose: per jaar ko- doordat VW een nieuw service-net men daar zo'n 10.000 van om na een Kaat opzetten Er ontstaan op ter- lang lijden en een intensieve verzor- miJn nog eens 20.000 arbeidsplaat- ging in een ziekenhuis. Dat kost de in de toeleveringsindustrie gemeenschap per jaar zo'n 23 mil- De kern van de investeringen be- jard gulden extra en het is een van staat uit de bouw van een nieuwe fa de oorzaken dat de Fransen voor bnek in Mosel by Zwickau in de 1991 opnieuw op een aanzienlijke deelstaat Saksen. Volkswagen wÜ verhoging van hun verplichte by- ,n Oost-Duitsland ook de motoren- drage aan de ziekteverzekering fabrikant Barkas overnemen, een moeten rekenen. dochter van IFA Toch wordt hun collectieve zelf moord de Fransen uiterst gemakke lijk gemaakt Op iedere 250 inwo ners is er wel een 'bar' en dat nog zonder rekening te houden met res taurants en andersoortige pleister plaatsen. Een glas wijn is boven dien vaak de helft goedkoper dan een blik Cola of een glas Perrier, om van de peperdure vruchtesappen nog niet te spreken. De afgelopen twintig jaar is de prys van het brood aanzienlyk snel ler gestegen dan die van de wyn. Toch werd in een hoofdartikel in het links-onafhankelijke Parijse dagblad 'Liberation' - naar aanlei ding van de activiteiten van de wyn- lobby in de Senaat - gesteld dat er van een "werkelijke culturele ver andering sprake is, waarbij alcohol en tabak niet langer in de mode zijn". Het blad stelt bovendien dat nog bewezen moet worden dat het al ADVERTENTIE Ondrinkbaar miljoen hectoliter, die deze voor de wijnstruiken ten overstaan van een wijnbouw verre van ideale gebie- tv-camera verklaarde: "Wijn is op iro iivvi, den produceert wordt 21 miljoen geen enkele manier verantwoorde- Volgens de statistieken gaan er ie- ten gevolge gehad*"*'aidys'*Li'bra gekregen. De Gaullistische oud-mi- ge invloed heeft op het verbruik van nister Charles Pasqua, die een deel de verboden producten Het verbod van zijn leven in dienst vam de pas- van het voeren van merknamen ah tis-firma Ricard heeft doorge- die van Martini of Ricard en Pamod bracht, nep zijn politieke vrienden op het race- of het tenniscircuit zou met succes op om tegen het gehele bovendien rampzalige gevolgen artikel in het wetsontwerp te stem- hebben op de sponsoring van inter- men. wat wilde zeggen niet alleen nationale sport-cvenementrn zo tegen het reclameverbod op wyn. meent men hier maar op alle vormen van alcoholica. Blijft dan ook de vraag wat minis- Het imtiatief-Pasqua werd vanzelf- ter Evin met zyn wet zou bereiken sprekend gesteund door de senator voor het geval het alcohol-artikel van de Calvados. straks in tweede lezing alsnog door '7Qif_r,/^_v_<j de Assemblé wordt aangenomen, ^eumoora "Verbod heeft matiging nog nooit Kies voor Stanley! En u maakt kans op één van die schitterende prijzen waaronder een luxe badkamer naar eigen keuze ter waarde van 15.000.- CWÏIIl'l Terwijl de voor buitenstaanders wel wat surrealistische discussie in de Senaat zich ontrolde werd het dui delijk uit welke hoek de wind van hectoliter door Franse arme drom- lijk alcoholisme onder de der jaar zo'n 100.000 Fransen dood tion' Bovendien is er in het steeds meis naar binnen gegoten. jeugd". En bovendien' zo ging de ro- aan overmatig gebruik van sigaret- welvarender Frankrijk een groeien Deze door de EG gesusidieerde de senator voort: "moeten we wyn ten en alcohol. Van de 12.000 doden de behoefte aan kwaliteitswyn. landwijn is in het buitenland prak- niet door elkaar halen met de sterke die er jaarlyks vallen bij ongeluk- waarvan het gebruik binnen <ie tisch onverkoopbaar en de rest drank". ken op de weg is veertig procent het grenzen zou blijven van een gatrain- het verzet tegen de wet-Evin voor wordt, eveneens met EG-subsidie, Toch heeft ook de 'hard-liquor- slachtoffer van overmatig alcohol- de lever. t»i urn Het beste gereedschap voor het Deterewerb

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5