Premie voor ziektekosten ouderen lager Ik wil niet stilzitten achter de geraniums Bonden noemen plan gênant Leefbaarheid platteland vermindert in snel tempo Ook jongens beschermd tegen seksueel geweld DEGROOTSTETWEEIN DEGROENOORDHALLEN! 0HET MOTORHUIS KAMSTEEG Oudere vrouwen bij nota ouderenbeleid nog niet in tel VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 DEN BOSCH (ANP) - De premie voor particulier verzeker de 65-plussers met een standaardpakketpolis wordt per 1 januari 1991 verlaagd met 30 gulden tot 140 gulden per maand. Ongeveer 425.000 ouderen zullen hiervan profite ren. Premier Lubbers heeft dit gisteren in Den Bosch ge zegd op een bijeenkomst van de Katholieke Bond van Ou deren. Het kabinet had al eerder aange- men fors daalt, niet overstappen kondigd dat de premie voor de stan- naar het ziekenfonds, daardpakketpolis (nu 170,30 gulden Tijdens de bijeenkomst gisteren per maand) voor ouderen zal wor- haakte Lubbers in op de deze week den verlaagd tot het niveau van die verschenen nota 'Ouderen in tel', voor de standaardpolis (137 gul- waarin het regeringsbeleid voor ou den). De standaardpolis is alleen be- deren in de komende jaren wordt stemd voor mensen die afkomstig aangekondigd. Hij zei dat het een zijn uit de enkele jaren geleden op- enorme uitdaging wordt om het ni- geheven vrijwillige ziekenfondsver- veau van de aow in de komende ja- zekering. ren te handhaven. "De groei van on- De verzekeraars zullen alle be- ze economie zorgt ervoor dat de aow jaarden de gelegenheid moeten bie- betaalbaar blijft. Daarom moet de den van een maatschappijpolis over overheid zuiniger zijn en zorgen dat BORSELE (ANP) - De leefbaarheid van het platteland vermindert in snel tempo. Door het dalend aantal winkels en scholen en de afnemen de werkgelegenheid vindt er een voortgaande leegloop uit de kleine kernen plaats. Werden voorheen vooral de dorpen getroffen tot dui zend inwoners, nu zijn het ook de dorpen tot tweeduizend inwoners die in de problemen komen. Dat stelt de Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen (LVKK). rijksoverheid te weinig om de leef- overheid voor de stedelijke gebie- baarheid van het platteland te hand- den, wordt het platteland gedegra- haven. Het beleid dat momenteel deerd tot "speeltuin van de stede- wordt gevoerd is sterk verkokerd ling", zo zei hg. Voilaard wil dat de en weinig samenhangend. Voor de gemeentelyke overheid in de toe- provinciale en gemeentelijke over- komst een zwaarder stempel drukt heden is het daardoor moeilijk om op het plattelandsbeleid. "Ik pleit A-el een goed beleid te voeren, aldus ding van het 15-jarig bestaan een Clewits. congres onder het motto 'Platte- Wethouder P. Voilaard van de ge- landsbeleid, nu of nooit'. Volgens meente Borsele onderschrijft dat. vice-voorzitter H. Clewits doet de Door de eenzijdig aandacht van de leen over kan praten." .-oor versterking van de lokale structuur, want juist de gemeenten zijn in staat die zorg op maat te reali seren, waar de centrale overheid al- Het uiteindelijke beleid moet dan ook worden uitgevoerd door de ge meenten. stelde Voilaard. Provincie en rijk moeten slechts ondersteu nend en voorwaardescheppend be zig zgn. aldus de wethouder. Hoe snel het platteland leegloopt, blijkt uit het relaas van J. Rozemeij- er. voorzitter van de dorspraad van Driewegen. Driewegen, onderdeel van Borsele, telt 500 inwoners. In twee jaar tijd verloren we twee krui denierswinkels, de bakker en het postkantoor, aldus Rozemeijer "Het postkantoor wordt op dit mo ment vervangen door een half uur PTT-bus. Maar verder heeft Drie wegen geen winkels meer en is men afhankelijk van de stad of van de grotere dorpen in de omgeving" te stappen op de standaardpakket polis. Het verschil tussen de pre mie-inkomsten en de werkelijke er zoveel mogelijk nieuwe banen bijkomen". Met verwijzing naar de nog altijd noemde een betaalbare en goede ge- hij deze keer geen cadeautjes voor de zaal had meegenomen. "Ik erken het standpunt van de ouderenbon- De vakcentrale CNV vindt het den dat een behoorlijk inkomen plan van Lubbers "onrechtvaardig noodzakelijk is om in deze maat- en gênant". Het kabinet laat op deze schappij te kunnen meedoen. In het manier de meeste van de 700.000 be- begin van de tachtiger jaren ging jaarden met een klein aanvullend het helaas fout met de aow, maar nu pensioen in de kou staan. De com- is het economische draagvlak weer nadeel ook inderdaad hebben ge had. Die groep bejaarden is voor het overgrote deel via het ziekenfonds verzekerd. Het CNV vindt dat het kabinet dan ook de ziekenfondspre- r het aanvullende pensioen DEN HAAG (GPD) - Seksueel ge weld tegen jongens en mannen wordt strafbaar. Minister Hirsch Ballin (justitie) is gisteren op ver zoek van het CDA akkoord met deze wijziging van het Wetboek van Strafrecht gegaan. Ook zegde de mi nister de Tweede Kamer toe over een jaar met een uitgebreide evalua tie over de aangepaste zedelijk heidswetgeving te komen. Hirsch Ballin weigert de hele wetgeving te herzien, zoals een Kamermeerder heid wil. Kamer en minister verschillen nog van mening over de vraag of voor vervolging van seksueel ge weld tegen jongens, een klacht no dig is of dat de officier van justitie op eigen houtje tot vervolging mag opmerkingen van de Kamer over de wijzigingen van het wetboek van strafrecht op zedelijk gebied. Woensdag had een Kamermeerder heid (CDA en PvdA) al ingestemd met het verbod op verkrachting binnen het huwelijk. Hirsch Ballin hield voet bij stuk door het verbod te handhaven op seksueel contact tussen personen boven de zestien jaar en zij die jon ger zijn. Uitgangspunt is daarbij dat kinderen beschermd moeten wor den tegen onwenselijke seksuele handelingen. Wolffensperger (D66) betoogde echter dat door dit 'abso lute verbod' de vrije wil van alle jon geren beperkt wordt. Hij noemde het voorbeeld van een meisje van 15 dat verliefd is op een jongen van 18 overgaan. Bij seksueel geweld te- jaar. Deze 'alledaagse situatie' gen meisjes moet eerst een klacht worden ingediend, voordat tot ver volging kan worden overgegaan. Volgens het voorstel van de minis- wordt dan strafbaar. "U criminali seert hiermee deze relatie", verweet h(j de minister. Op verzoek van Van Es (Groen ter is die klacht bij jongens niet no- Links) komt er een wet die de ter- Ministerie schorst topambtenaar AMSTERDAM - Deze man werd gisteren gesnapt door de fotograaf terwijl hij met zijn beer onder de arm in de rij stond voor de Teddybe ren dag die Art is voor de derde maal De Kamer vreest dat dit discrimi natie van homoseksuele jongens in de hand werkt en wil daarom pre cies dezelfde regeling voor seksueel geweld tegen meisjes en jongens. De minister verzette zich gisteren daartegen. In de wet gaat het om on tuchtige handelingen, meent hg. Normale seksuele contacten tussen jongens zullen daarom nooit wor den vervolgd. De fracties van CDA, PvdA en WD vroegen daarop schorsing van het debat. In de tweede week van mijn verlengt waarop verjaring van seksuele misdrijven in gaat. Het eindoordeel over de wetswijzigin gen geeft de Kamer pas in novem- 'Geld speelt geen rol bij sluiting van Golden Ten" BREDA - Het optreden van Justi tie tegen Golden Ten Casino's heeft niets te maken met de bescherming van de officiële casino's. "Geld speelt geen rol", aldus de Bredase officier van justitie Dijkstra giste ren op een kort geding dat de ex ploitanten van een Golden Ten Ca sino uit Udenhout hebben aange spannen tegen het Openbaar Minis terie. Justitie wil hun casino sluiten. De officier van justitie reageerde op opmerkingen van de advocaat van de exploitanten, mr. R. Milo. De raadsman stelde onder meer dat Justitie door sluiting van de Golden Ten Casino's wil voorkomen dat geld wegvloeit naar niet officiële gokinstellingen. "De staat wil op die manier haar eigen financiële po sitie beschermen", aldus Milo "Wij gaan niet op pad voor de mi nister van financien", zei Dijkstra. "Daarvoor zijn deze klein gokinstellingen onvoldoende inte ressant "Het is evenmin zo dat er sprake was van een gedoogbeleid, tot dusver Het ontbrak aan deskun dige bewijsvoering inzake de vraag of de wet op kansspelen wordt over treden. Daardoor kreeg de vervol- dBg -inds 1984 een lage prioriteit Dank zij TNO- en andere onderzoe ken menen wij dat de bowijslj-t thans voldoende is". Milo vond dat zgn clienten met de rug tegen de muur worden gezet en noemde de plotselinge belcidswijzi- ging van de overheid funest voor exploitanten. "Er is geen vooraf gaand overleg gevoerd, geen aan dacht geschonken aan de belangen en aan de grote nadelen van slui ting" Milo verwees naar een lopen de zaak bij de Hoge Raad voor Be lastingzaken waarin eveneens de vraag geldt in welke mate Golden Ten een behendigheids-, dan wel een kansspel is. Uitspraak op 23 ok tober. 'Dienstplichtige zonder meer naar Golf DEN HAAG (GPD) Dienstplich- nam als bevelhebber van het Eerste tigen moeten zonder meer naar cri sishaarden. zoals nu de Golf. kun nen worden gestuurd als de rege- Legerkorps. Hg pleit voor een aan passing van de Dienstplichtwet. Op dit moment moet de dienstplichtige ring dat nodig vindt. De landmacht volgens artikel 33 van de Dienst- is een dienstplichtigen-leger en kan plichtwet eerst om instemming rnPMUAAr/enm u r.-, november zal pas definitief over het alleen overzee functioneren als deze worden gevraagd Dat is omslachtig (nu 8 procent) met 3 tot 4 procent DEN HAAG (GPD) - Het ministerie drijf nooit bij het departement heeft organiseerde. Ams herbergde giste- wetsvoorstel worden beslist. In de soldaten zonder discussie op elk en werkt niet. meent Tjassens i binnenlandse zaken heeft giste- i een topambtenaar op het depar- sen die het betreft, maar het is niet mens het departement een grote aangemeld. Volgens hem was dit ren zodoende duizenden beren "'«nodig omdat hij zijn belangen alle formate* die ml alle delen van S^nat ee^ópïoTsmTvóór het in de BV een aantal jaren geleden - heeft verkocht. Wel gaf hij toe dat hij nog steeds vriendschappelijke banden onderhoudt met de mede oprichter en directeur van het be drijf. r dan een doekje voor het bloed- De ANBO ziet meer in een struc- overheidsopdracht zou hebben ver strekt aan een bedrijf dat hij zelf heeft opgericht. Directeur-generaal moment uitgezonden kunnen den. Dat meent luitenant-generaal J. Tjassens. die vandaag afscheid niet aandoen" "Geen mens kan vrouw of meisje vertellen Ik ga vnjwillig de oorlog in. Dat kun je de dienstplichtige turelere oplossing. Mensen met een H. Pont van het ministerie zei dit laag inkomen moeten zonder uit- gisteren in de actualiteitenrubriek zondering ook na hun 65ste worden Veronica Nieuwslijn. opgenomen in het ziekenfonds. Nu kunnen particulier verzekerden na hun pensionering, ook als het inko- Binnenland kort Cafés De cafés en discotheken in de bin nenstad van Haarlem mogen voor lopig in het weekeinde toch tot vier Het is de tweede keer in korte tijd dat een hoge ambtenaar in ops praak komt wegens vermeende be langenverstrengeling. Een ambte naar van het ministerie van wvc kwam onlangs in het nieuws nadat hij met zijn campings had geprofi teerd bij de opvang van asielzoekers via WVC. T axi-chauffëurs beëindigen boycot management en personeelsbeleid, uur s morgens open bhjven. De werd juli 1975Hambtenaar. Een Raad van State heeft g.steren het maand ^ter r]chUe hij met een beslu.t geschorst van de Haarlemse een BV Begin d,t jaar kreeg die BV een opdracht van een miljoen gulden van de afdeling waar de man werkzaam is. Direc teur-generaal H. Pont tekende de contracten met de BV omdat de ambtenaar zijn belangen in het be- burgemeester Schmitz om de slui tingstijden van de 25 cafés te ver vroegen naar twee uur. Verkrachting De advertentie die de rijkspolitie in verband met de verkrachting afge lopen weekeinde in Berkel-Enschot van een 12-jarig Tilburgs meisje, gisteren als oproep aan getuigen op de voorpagina van Het Nieuwblad plaatste, had gistermiddag al ruim vijfentwintig reacties opgeleverd. Daaronder waren telefoontjes van twee van de drie getuigen die de po litie in de advertentie speciaal had gevraagd zich te willen melden. Academici Bij het ministerie van verkeer en waterstaat kunnen hogere ambte naren. voornamelijk academici, binnenkort op vrijwillige basis van de ene naar de andere dienst wor den doorgeschoven. Het ministerie DEN HAAG - De stapel papieren op vindt dit een antwoord op het het bijzettafeltje steekt hoog boven steeds schaarser wordende aanbod de leuning van haar stoel uit. Bo- van toptalent. Vooral op hoog ni- venop zwerft de nota 'Ouderen in veau ontbreekt het de overheid aan tel' die deze week door de overheid geld om de salarisontwikkeling in werd gepresenteerd. Met een cyni- de marktsector bij te benen. sche blik bladert Franciene Tenka- Afoerser *edoor het veelbelovende boek- Tr werk. "Ouderen worden met een Voor het in 1989 op grote schaal af- fooi naar hujs gestuurd. Met dat persen van Chinese restauranthou- geld kunncn 2e nog net die gerani- ders, voornamelijk in het oosten ums kQpen waar ze de rest van hun van het land, handel in heroine en leven achter zitten", zucht Tenkate het deelnemen aan een organisatie moedeloos met als oogmerk het plegen van Haar nat is bedolven met kran- misdrijven, heeft het gerechtshof in tenknipsels, boeken en rapporten Arnhem gisteren een 44-jarige man waarin het ouderenbeleid van de af- uit Enschede veroordeeld tot tien geiopen jaren staat beschreven. De jaar gevangenisstraf Eenzelfde vioer js bezaaid met een dikke laag strafwas hem ook opgelegd door de s^0f Voor poetsen en stofzuigen rechtbank in Almelo. - --- Kipsalade De bewoners van het verzorgingste- voorzitter van de ad hoe-werkgroep AMSTERDAM (GPD) - De Am- sterdamse taxichauffeurs hebben hun boycotactie tegen Schiphol vanmorgen vroeg afgeblazen. De chauffeurs vrezen dat de zaak dus danig uit de hand zou lopen, dat het De thans in opspraak gekomen tot een escalatie zou komen met ambtenaar, werkzaam als afdelings- chauffeurs uit de Haarlemmermeer hoofd op het directoraat-generaal en omgeving. Volgehs woordvoer der L. Luts waren vanuit de Haar lemmermeer signalen gekomen dat de chauffeurs uit deze taxiregio zich hard moesten opstellen tegenover hun Amsterdamse collega's. Zij zouden onder meer gewoon ge bruik moeten maken van de vrije tr ambanen. Die waren door de Am sterdammers tot verboden gebied voor hun concurrenten verklaard. Donderdag, vrijdag en zaterdag aan staande presenteren Kamsteeg en Het Motorhuis samen alle nieuwe Volkswagens, Audi's, Opels, Isuzu's en US Cars van General Motors inéén unieke autoshow! huis St. Maartensstede en het ver pleeghuis Oldenhove in het Twent se Losser zijn dit weekeinde ver- vrouwenbelangen van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) knokt ze bijna 24 uur per moede]ijk ziek geworden door het da« \°0T de P°*,tie ""J00""™ eten van door de keuken klaarge maakte kipsalade. Dat heeft de di rectie van het verpleeg- en het ver zorgingstehuis gisteravond be kendgemaakt. Schuld lijk alleenstaande oudere vrouwen. Juist deze groep is er al jaren slecht aan toe. meent Tenkate. De meesten van hen moeten rondko men van een aow-uitkering die zo'n krappe 1100 gulden per maand be draagt. Oudere vrouwen hebben Een politieman uit het Hilversumse vaak geen pensioen, omdat ze geen korps is gisteren door de rechtbank betaald werk hebben verricht. En Amsterdam veroordeeld wegens als hun echtgenoot sterft, ontvan- ood door schuld. De rechtbank gen ze slechts zeventig procent van .(te bewezen dat de 29-jarige Hui- iar "hoogst onvoorzichtig" is gegaan, waardoor een 1 zijn pensioen. Komt de vrouw des te huizes te overlijden, dan krijgt de man het volledige pensioen uitbe- ongen door een schot uit het taald. "De overheid heeft altijd ge- n -tpistool van de agent om het dacht: voor die man moet toch wor- cn kwam. De agent kreeg van de den gezorgd", zegt Tenkate spot- i< Jitbank een maand voorwaarde- tend. geen concrete maatregelen geno men om de inkomenspositie van al leenstaande oudere vrouwen te ver beteren. Gemakzuchtig verwijst de overheid hen naar de bijzondere bij stand. Maar in datzelfde rapport sig naleren de opstellers dat ouderen hier nauwelijks gebruik van maken. Ingewikkeld Voorlichting en 'onderzoeken hoe dat nou komt' is hét sleutelwoord van de bewindslieden. Tenkate, fel: "Voorlichting heeft geen zin. Vaak krijg je allemaal ingewikkelde brie ven in de bus waar veel ouderen geen snars van begrijpen. Dat lees je niet in zo'n nota". Het handje ophouden bij de bij stand vindt ze geen goede oplos sing. "Voor velen is steun trekken een schande. Menigeen herinnert zich nog de periode van voor de Tweede Wereldoorlog. Dan snuffel de de gemeente-ambtenaar stiekem in de koekjestrommel of je eigenlijk niet rijk genoeg was". "Nog maar kort geleden werd bij alleenstaande vrouwen gecontro leerd of er toevallig geen twee tan denborstels bij de wasbak stonden. Als je een vrijer had die wel geld verdiende, had je geen recht op een b.jstandsuitkenng. Hij zou wel voor haar zorgen. Vrouwen die dergelij ke huiszoekingen hebben meege maakt, voelen ér weinig voor om nu opnieuw hun hele hebben en hou wen bij de gemeente-ambtenaar op tafel te leggen" De nota 'Ouderen in tel' preten deert het ouderenbeleid in positie- voorzieningen gratis, nu wordt ge keken naar het inkomen. "Als haar inkomen net iets te hoog ka, kmgt een vrouw die slecht ter been is bij voorbeeld geen gratis steunbeugel voor in het toilet. Haar speciale steunschoenen moet ze ook zelf be talen. Dat kost handen vol geld" Toch wil de overheid met alle goe de voornemens die het rapport op noemt, dat ouderen volledig in de samenleving integreren. Het boek werk stippelt beleidslijnen uit voor een toereikend inkomen, geschikte huisvesting en een goede gezond heid. De samenstellers willen voor al niet spreken van "een apart be leid'. want dat is discriminerend. Het gaat om aanvullende maatrege len. zo luidt het vriendelijke plan Maar hoe kunnen ouderen inte- zgn meestal s avonds en dan dur ven ze niet te komen. Vrouwen zgn hier helemaal ondervertegenwoor digd, omdat ze "in het openbaar geen mond open durven doen", meent Tenkate De sticker op haar voordeur met 'Is politiek mannen werk'' Kom nou!' maakt duidelgk dat de 75-jange dame zich wel danig roert in het openbare leven Zuur Wat somber grijpt Francien Tenka te een krantekmpsel uit de stapel papieren op het hgzettafeltje. 'Grg- ze golf overspoelt het land' zo luidt een krantekop uit een landelgk dag blad. "Er wordt zuur over ouderen geschreven. Zo van 'Het zijn toch maar opeters Wat moeten wc er ei genlijk mee" Nu voegt ze er als een ereren als m«-r dan de helft van de rrhte oude di,mc M»ar d' De afgelopen jaren hebben oude- voor het ziekenfonds. Dit geldt ove- ren daar echter niets van gemerkt, rigens ook voor mannen Ze werden voortdurend geteisterd Dpna.m.j door bezuinicineen. On het eventu- DcnaUWQ 65-plussers 's avonds de straat niet meer op durft? En hoe is een vol waardige deelname aan het maat schappelijk leven mogelgk als tweederde wel een 65+ kaart heeft, maar dat nog niet eenderde uit angst hier gebruik van maakt"' Ook dat signaleert de nota. maar aanvul lende maatregelen blgvcn achter- huidigc welvaart is wel door óns op gebouwd hoor'" Ze heeft grote twijfels of de be oogde doelstellingen in de nota 'Ou deren in tel' waargemaakt kunnen worden. "Zodra er geld nodig is. stellen ze een onderzoek in Dan moet er worden gestudeerd Maar het enige dat we nodig hebben, is wege. Tenkate "In Den Haag is ooit r P01'" een experiment geweest waarbij Dat de overheid het ouderenbe oudjes werden meegenomen naar 'e,d no® mc* ^neus neemt. zo'n honderd gul- ieder dubbeltje omdraaien, meent orc^t op alle moge- Tenkate "Ze krijgen het benauwd lijke wijzen beknibbeld. Zo moeten van al die kosten Neem nu mgzelf ze meer geld uit eigen zak betalen Ik heb een redelgk goed pensioen, aan een huishoudelgke hulp dan maar kan geen gekke sprongen ma ken Toch moet ik een bnl dragen een ouder echtpaar HHHÜ Ook het ziekenfonds heeft voor waarvan de glazen enkele honder- te veranderen. Met mooie een alleenstaande oudere vrouw ho- den guldens per stuk kosten. Daar gere premies dan voor een ge- moet ik dan wel voor sparen" trouwd ouder stel. De enkele vrou- MÉM •voorden staat beschreven dat ou deren volwaardig lid van de maat schappij moeten zijn. En: de samen leving kan ouderen niet missen, zo goed verdienden, komen met hun ouderen hulpmiddelen in huis no- Ook de Gemeenschappelijke Me- grirzelige punten in de stad Zo werd bij daglicht aangetoond dat die tramhalte in die ongure wgk toch echt niet zo eng was Ach. eer lijk gezegd ouderen stoken ook el kaar op Mg noemen ze een waag hals, omdat ik 's avonds nog op straat loop". Wel vindt ze het treurig dat oude ren mede hierdoor nauwelijks ver celstraf opgelegd. In de nota 'Ouderen in tel' worden benadrukken de samenstellers de noodzaak van een nieuwe strategie wen die voor hun pensioen redelijk dische Dienst (GMD) die bepaalt of tegenwoordigd zijn in maatschap pelijke organisaties als schoolbe sturen. woningbouwverenigingen aanzienlijk lagere aow-uitkenng he- dig hebben, treedt veel strenger op f lemaal niet meer in aanmerking dan voorheen Vroeger waren die Politieke partgen Vergaderingen bleek volgens Tenkate vorige week uit de algemene beschouwingen. Ze heeft zich groen en geel geergerd aan uitspraken van de minister-pre sident Lubben Hij vond het niet onrechtvaardig dat ouderen met een pensioen door het nieuwe be lastingstelsel Oort er financieel flink op achteruit gaan "Wat is dan wel onrechtvaardig'' Die man begrijpt er werkelgk mets van. Ja, met terugwerkende kracht kunnen ouderen geld terug krggen Dat is makkelgk praten. Dan zijn er alweer een paar dood"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3