'De WD moet niet gewond langs de kant gaan liggen' NG-Kerk: vrouw mag de kansel op REPORTAGEI AUTOLOOS CDA-fractieleider Brinkman verwijt Bolkestein zelfverontreini^ing 'Wij zijn net familie' VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 Anders dan ik ooit in een toeristenbrochure las is Yom Kippur, Grote Verzoendag, niet de belangrijkste joodse 'feestdag'. Het is ongetwijfeld het hoogtepunt van het joodse religieuze jaar, maar een dag van inkeer en bezinning, waarop het joodse volk vast en bidt om zich te verzoenen met zijn Schepper. Op de 'sabbat dersabbats', die altijd in onze herfst valt, verzamelt hel volk zich massaal in de synagoges en zelfs de fanatiekste Godloochenaar neemt op die dag een paar basisregels in acht. Zo zal hij het niet in zijn hoofd halen op Yom Kippur zijn auto te gebruiken of in het openbaar voedsel tot zich te nemen. Grote Verzoendag lijkt daardoor wat het openbare leven betreft op de autoloze zondagen, die wij ons nog herinneren van de oliecrisis in jaren zeventig. Tegen zonsondergang komt het gemotoriseerd verkeer tot stilstand. De diensten in de synagoges nemen een aanvang en 25 uur lang heerst stilte overhel land. In Jeruzalem wordt het straatbeeld gedomineerd door in het wit geklede wandelaars, gebedenboeken onder de arm. Ook hier, in het overwegend niet- godsdienstige Tel Aviv, wordt op Yom Kippur massaal getempeld. Maar bij ons is het uitkijken geblazen omdat fietsende en rolschaatsende jeugd de straten onveilig maakt. De transformatie van Yom Kippur tot nationale fietsdag ts nog altijd onderwerp van rabbinale terechtwijzingen. Maar buiten Jeruzalem hebben die al even weinig uitgehaald als de vertogen tegen het fietsen op zondag in Calvinistische kringen in Nederland. Aan het begin van de middag zetten we ons tot een wandeling, de kinderen op de fiets vooruit. De weg naar Haifa, waar het gemotoriseerde verkeer op zes banen 364 dagen per jaar dood en verderf zaait, ligt verlaten onder de brandende zon. Verkeerslichten verspringen doelloos van kleur en alles wat hoorbaar is zijn vrolijke kinderstemmen, het gezoef van fietsbanden op het warme asfalt en het gebrom van een elektrische stoel, doorzijn invalide berijder triomfantelijk door rood gestuurd. Opeens toch motorgeruis. Met een slakkegang nadert een witte Peugeot, voor- en achterruit voorzien van een rode Davidsster. De kinderen zenden vragende blikken in onze richting. "Een dokter," stelt mijn vrouw vast. "Dat mag van God oordeelt mijn dochter van vijf. Aldus gerustgesteld vervolgen we onze wandeling, die tegen het eind van de middag eindigt op de binnenplaats van een buurtsynagoge. Een stoot uit de ramshoorn en Grote Verzoendag is ten einde. Motorgeloei en uitlaatgassen vullen de atmosfeer en de geestelijk op krachten gekomen maar lichamelijk uitgeputte Israëli's trappen het gaspedaal diep in, om niet te laat te komen bij moeder, waar de vasten wordt gebroken met extra grote porties kippesoep en runderlappen. De volgende dag blijkt uit de krantekoppen 'Tientallen gewonden bij fietsongelukken'dat zelfs een autoloze dag niet zonder verkeersongevallen verloopt. We lezen verder dat 37 zwangere vrouwen gemotoriseerd, met rabbinale goedkeuring, naar ziekenhuizen zijn vervoerd om te bevallen. Een man liet het leven in een synagoge, als gevolg van een hartaanval. Enkele honderden Israëli's moesten medisch worden behandeld nadat ze tijdens het vasten onwel waren geworden. En om de statistiek volledig te maken: zeven gelovigen werden via mond- op-mond beademing bij kennis gebracht. Van ANP-vcrnlafcicevprs Eric van der Mculen en Fred Rondeel DEN HAAG - "Een vorm van zelfbeklag, zelfveront- reiniging". Zo kwalificeert CDA-fractieleider Brink man de ontboezeming van zijn WD-collega Bolkestein deze week dat de liberalen bij nader inzien ontevreden zijn over regeringsdeelname in de kabinetten Lubbers I en II. Brinkman fronst de wenkbrauwen bij Bolkes- teins negatieve evaluatie van zeven jaar regeren met de christen-democraten. "Om nou na zeven jaar te zeggen, dat hebben we zeven jaar verkeerd gedaan, het is alle maal maar niks geweest. Dat is toch een vorm van zelfbe klag en zelfverontreiniging waarvan ik zeg: is dat nou geloofwaardig. Bent ook niet in '86 en '89 met dit be leid campagne gaan voe ren?". Brinkman noemt Bolkestcins uit haal kortom "ongenuanceerd". Hij pretendeert geenszins beter zicht te hebben op wat er in de liberale ach terban leeft, maar plaatst wel vraag tekens bij het reprcsentativitcitsge- halte van Bolkesteins opmerking dat de WD vooralsnog de buik vol heeft van de het CDA. "De heer Bolkestein zal zijn eigen achterban beter kennen dan ik, maar ik waag te betwijfelen of zijn mening die van de gemiddelde libe raal is. Ik ben niet in Leeuwarden (Wiegel, red) wezen buurten dus ik zeg het op eigen gezag. Het op voor hand uitsluiten van samenwerking moet je niet doen, ik vind dat ris kant", zegt Brinkman. Om er ver goelijkend aan toe te voegen: "Ach iedereen heeft wel eens een onge lukkige uitspraak". De CDA-fractievoorzitter noemt het onwenselijk voor de Nederland se politiek als de WD nu aan de zij lijn zou blijven staan. "Ik weet met of het goed is voor de politiek in haar totaliteit als eén van de essen- tiele stromingen in de Nederlandse politiek zo gewond langs de kant ligt, waardoor je daar geen rekening meer mee hoeft te houden". Voor de WD geldt dat de partij een belangrijke stroming is met re presentanten in een aantal belang rijke maatschappelijke functies, al dus Brinkman. "Die mensen horen er ook bij. Ik durf de stelling aan dat de Nederlandse politiek ook ge diend is met een krachtige liberale stroming en ik geloof dat het niet goed zou zijn als die volstrekt in het ongwadt nu rakan" De Leidenaar luat er geen misver stand over bestaan dat de^overstap naar de CDA-Kumerfractie na ze ven jaar ministerschap "ontzettend wennen is geweest". Hij opereert 6 november een jaar als fractievoor zitter en heeft net zijn eerste echte Algemene Beschouwingen achter de rug. Anders dan zijn voorganger De Vries, die onlangs verkondigde bij tijd en wijle heimwee te hebben naar zijn vroegere functie, heeft Brinkman zijn stek gevonden. "Ik had niet gedacht dat ik het naar mijn zin zou hebben", stelt hij. Een van do charmes van het ka merlidmaatschap noemt hij: hier is het veel meer reageren en controle ren en mensen ervan overtuigen dat het zo moet. Verder "dat je samen met een aantal mensen bezig bent de mening van het CDA te vormen. ADVERTENTIE Brinkman: "Het is ontzettend wennen geweest, maar ik had niet gedacht dat ik het als fractievoorzitter zo naar mijn zin zou hebben". (foto anpi MS OP) VAllfNDf KITflS) 't Regent CV-ketcls! Want iedereen kiest tie Radst NOX HR Hoog Rendement, dus Superzuinig Milieuvriendelijk. Overal royaal warm water F'lus f 350.- subsidie! Voordelig en milieubewust genieten van bet hoogste wamitekomfort kies Rad*""' Raditon NOX MK Dat is iets heel abstracts want de CDA-er en de mening van het CDA zijn ongrijpbare zaken en toch moet iemand dat op gegeven moment verwoorden. Dat vind ik een enor me uitdaging". Na zeven jaar CDA/WD-kabinet wijst de CDA-fractieleider op een niet te verontachtzamen neven voordeel van de overstap naar de grote PvdA voor het beleid van de komende jaren. "In onze samenle ving zijn een aantal zeer diepgewor- t.'l.lr zaken, die toch zullen moeten worden veranderd. Dan moet je re geren met iemand die die breedte ook representeert". Hij geeft als voorbeeld de sfeer van arbeidsongeschiktheid, van ziekteverzuim, van gemeenschaps besef. Om daar als coalitie een aan tal dingen anders te krijgen "moet dat een zo groot mogelijk deel van die bevolking als het ware gevoels matig in een keer aanspreken. Als Kok of Wöltgens zegt dat er een ge voel is in brede kringen van de PvdA. dan is dat gemakkelijker dan wanneer je met 7<» man een regering moet dragen". Bij getalsmatige super-coalitie ziet hij evenwel nog wel degelijk een rol weggelegd voor de opposi tie. Brinkman verwijzend naar de Algemene Beschouwingen: "Als je een unalyse maakt van wat er afge zien van de bejaardenproblematiek en de benzine-acijns door de rege ringsfracties is gezegd, blijkt dat echt nogal wat verschillen zijn in taxaties. Ik geloof bovendien dat het goed is als de oppositie zeer in houdelijk die verschillen én die nu ances blootlegt en er bovendien een eigen verhaal aan toevoegt". Risico Brinkman ziet als lastig probleem voor de politiek dat "er een zekere afstand aan het groeien is tussen het publiek en het politiek bedrijf. Hij constateert dat Nederland geluk kig - nog steeds zeer welvarend is, maar dat er een zeker risico bestaat "dat mensen zich gaan afvragen 'waar de politiek zich mee bemoeit. Keuzes vanaf het Binnenhof over andere prioriteitsstellingen in de huishoudportemonnee en het be stedingspatroon onder andere. Het NVUI DMtttt dit mensen gaan denken 'wat maken ze zich daar op het Binnenhof druk om. Dat rege len we toch zelf wel'. Het lijkt me steeds moeilijker worden dat alge meen belang aan te geven". De CDA-fractieleider toont zich geen pleitbezorger van het woud van adviescommissies waarmee de politiek zich heden ten dage om ringt Hij is voorstandervan het kappen in dat woud. "Ik heb altijd gevochten voor het politieke primaat. Ik heb niets te gen ambtenaren want we hebben ze nodig. Maar binnen het politieke systeem is de traditie gegroeid dat politici ergens over spreken, een compromis sluiten en daarna over gaan tot de orde van de dag. Maar dan begint het werk eigenlijk pas. Je ziet dus dat wij hoe langer hoe meer overlaten aan ambtelijke orga nisatiecommissies, adviesraden en zovoort". Volgens hem krijgen politici daar door ook iets ongrijpbaars voor mensen. "Ik ben opgegroeid in een milieu waarbij een burger bij een bestuurder te rade kon en waar die bestuurders met elkaar het pro bleem probeerden op te lossen". Maar er heeft intussen een enorme anonimisering van de overheid plaatsgehad, aldus Brinkman. De jeugd moet er als het aan de CDA-voorman ligt rekening mee houden dat ook zij een bijdrage zal moeten leveren aan de welvaart. Hij wijst op de enorme vergrijzing die zich in onze samenleving afspeelt. Er zijn steeds minder jongeren die voor steeds meer ouderen het geld moeten gaan verdienen. "Ik durf de stelling aan richting jongere genera ties: je zult moeten wennen aan het idee dat het een aantal jaren zal du ren voordat je op een bepaald inko mensniveau aankomt", aldus Brinkman. Volgens hem kan "het niet zo zijn datje vanaf je achttiende - bij wijze van spreken - in de watten wordt ge legd. Ik vind dat niet fair ten opzich te van mensen die hun leven lang hebben geploeterd". Het zal dus aan de jongeren zijn om het financieel draagvlak overeind te houden. Dat zal een enorme solidariteitsafwe- ging tussen oud en jong zijn. Brinkman geeft toe dat het mak kelijk gezegd is, maar het betekent "een moeizame discussie over bij voorbeeld studiefinanciering en uit keringen. Die is bepaald niet klaar, niet als Brinkman dat in een inter view zegt en ook niet als het in een wetsvoorstel staat. Dat wordt nog een enorme discussie". Uitdagingen Premier Lubbers meende afgelo pen zaterdag bij de tienjarige ver jaardag van het Christen Democra tisch Appèl, dat het CDA is "volg roeid". Brinkman deelt die stellig heid niet. "Ik denk datje als politie ke partij nooit volgroeid bent. Iede re tijd, ieder moment heeft zijn ei gen vragen. We staan ook nu voor een hele serie nieuwe uitdagingen". Brinkman gevraagd naar vraag stellingen waar de politiek inclusief het CDA de komende jaren voor komt te staan: "Verwezenlijking van nieuwe veiligheidsverhoudin gen, daar komt nogal wat by kijken. Slagen we er in om het hele militai re apparaat een klein beetje om te buigen in de richting van burgerbe stedingen. De kwestie van de poli tie. de marechaussee. Hoe kun je de defensie-inspanningen op een an dere nuttige manier invulling ge ven". De CDA-fractieleider kan zich de angst van Groen Links-collega Bec kers indenken dat het milieuvraag stuk van de agenda lijkt af te raken. Volgens hem zitten we wat het milieu betreft pas aan het begin van de maatschappelijke omvorming. De door Lubbers aangewezen kroonprins Brinkman laat zich niet verleiden tot welke speculatie dan ook over de opvolging van de CDA- leider en premier, laat staan over het tijdstip waarop. "Ik heb er hele maal geen zin in om te speculeren over mijn positie en daarnaast denk ik dat het voor iedere opvolger van Lubbers een duvels moeilijke klus is". Diplomatiek: "De partij maakt uit wat de koers is en de partij maakt uit wie Lubbers opvolgt". Arrogantie Brinkman verheelt evenwel niet dat het succes van het CDA voor een zeer groot deel op Lubbers' conto valt te schrijven. "Ik denk dat Lub bers zeer sterk zijn persoonlijke stempel heeft gedrukt op de Neder landse politiek. Hij bemoeit zich overal mee en is iemand die een on gelooflijk veel kennnis van zaken en een internationaal aanzien heeft. Idereen die na hem komt die moet als het ware van voren af aan begin nen". Over het verwijt van andere par tijen dat het CDA zich schuldig maakt aan arrogantie van de macht is Brinkman duidelijk. Hij vindt dat "we niet te ronkend moeten doen over het CDA hier in Nederland". "74 Zetels zou al heel mooi zijn maar het zelfs is de vraag of je dat zou moeten nastreven. Maar, alle gekheid op een stokje: Voor mij staat samenwerking met anderen voorop. Je moet Nederland niet in je eentje willen regeren als partij. We hebben een baaierd aan menin gen binnen onze club en dat is ook de charme daarvan. De kern van de politiek is niet datje gelijk hebt mar datje gelijk krijgt. En dat kan alleen als je samen met anderen een zekere basis weet te creëren. Misschien ben ik iets teveel compromisge- neigd maar dat is voor mij de kern van politiek bedrijven. Dus niet zelfgenoegzaam: wij regeren Neder- Zelfbevrediging Dat laat onverlet dat het CDA wel wil blijven meedoen. Brinkman herhaalt wat hij vorige week nog te berde bracht, dat het CDA in de loop der jaren de smaak te pakken heeft gekregen van het regeren: "en we blijven erin geïnteresseerd". Maar ook aan die medaille zit vol gens Brinkman een keerzijde: "Er wordt weieens gezegd het zijn re- geerwellustige mensen, maar je krijgt geweldig veel op je falie. We moeten nou niet doen of die mensen alleen maar vanuit een soort zelfbe vrediging op het regeringspluche zitten". Een paar leden van 'Con Anima' gisteren tijdens een gezamenlijke maaltijd in het hervormd diaconaal centrum de Bakkerij aan de Oude Rijn. (foto Henk Bouwman) Pools koor op bezoek bij De Regenboog LEIDEN "Het is goed om eb kaars cultuur te leren kennen. In feite zitten we niet zo ver bij el kaar vandaan", zeggen Elzbieta Kobytecka en Kazimierz Gr- zadkowski van het Poolse koor 'Con Anima', dat dezer dagen de gast is van het Regenboogkoor van de oecumenische geloofsge meenschap in de Leidse Meren- wijk. Een busreis van 27 uur is een lange zit, maar de afstand op de wereldkaart is relatief klein, zo vinden de twee Poolse koorleden. "Door het IJzeren Gordijn weten we eigenlijk ook niets van de Bal- tische republieken. Daar willen we als koor nu ook eens naar toe", vertelt Grzadkowski. Het koor bestaat voor het leeu wendeel uit docenten uit de stad Torun, maar is aangevuld met enige jongeren, "want we kwa men sopranen en mannen te kort". In totaal zijn 45 van de vijf tig leden te gast in de oecumeni sche geloofsgemeenschap. Het contact tussen de twee ko ren is min of meer toevallig ge legd, verhaalt Aart Boekee. Elz bieta Kobytecka logeerde by een eerder bezoek aan Leiden, in het kader van het stedencontact met Torun, bij de familie Boekee. Het Regenboogkoor, waar Boekee lid van is, was al gevraagd om in het kader van de stedenband met een koor in Torun contact te zoeken. Toen bleek dat Elzbieta zong in 'Con Anima', was de link snel ge legd. Dat resulteerde vorig jaar in een bezoek van het Regenboog koor aan Torun. "De hartelijk heid en gastvrijheid die we daar ontmoetten zullen we niet snel vergeten", zo was de reactie van de koorleden na terugkomst in Leiden. Boekee: "Met Elzbieta en haar man zijn we inmiddels echte vrienden geworden. Het klikte meteen". Die relaties worden dan ook als de meerwaarde gezien van derge lijke uitwisselingen. "Door een van onze koorleden werd na het bezoek aan Torun gezegd: We kwamen als vreemden, twee da gen later waren we vrienden en toen we weggingen waren we fa milie", aldus Boekee. Voor de 'Con Anima'-leden vormt de levensstandaard in Ne derland volgens Elzbieta en Kazi mierz een hele overgang. "Het is niet zo dat wij niets hebben in Po len. Wij hebben bijna alles wat jullie hier hebben. En het fruit bij voorbeeld bij ons kost net zoveel als by jullie. Het verschil is echter dat wij tien keer zo weinig verdie nen". Veel willen ze niet vertellen over de omstandigheden in Po len. "Het is moeilijk ja, er zal nog veel moeten gebeuren". Liever praten ze over hun koor dat onder leiding staat van de jonge dirigen- te Anna Janosz-Olszowy en dat een breed repertoir ten gehore brengt; van klassieke tot volks muziek. Ook voor nieuwe compo sities schrikt 'Con Anima', dat re gelmatig aan concours meedoet, niet terug. De Regenboog heeft een vol programma voor de Poolse gas ten samengesteld, met diverse korte optredens, maar ook uit stapjes aan bijvoorbeeld Ma- durodam, Scheveningen en 'Di- no'. Voor de gasten, die zondag middag weer huiswaarts keren, en de Regenbooggemeenschap wordt het hoogtepunt gevormd door de zondagse viering in De Regenboog (aanvang kwart over elf), waaraan beide koren mee werken. De contacten zullen worden voortgezet. "Waarschijnlijk gaan wij over twee jaar weer daar heen", aldus Boekee. Gevolgen voor visie op apartheid BLOEMFONTEIN (ANP) - De blanke Nederduitse Gere formeerde Kerk (NGK) in Zuid-Afrika gaat vrouwen toelaten tot het ambt van ou derling en predikant. De 400 mannelijke afgevaardigden van de synode hebben dit gis teren na een uitvoerige dis cussie besloten. Van de synodeleden stemden er 242 voor en 137 tegen het voorstel, dat onder leiding van oud-syno- devoorzitter dr. J. Heyns tot stand was gekomen. Vier jaar geleden besloot de synode vrouwen al toe te laten tot het ambt van diaken. In een bewogen pleidooi wees Heyns erop dat het een vrouw was die aan de discipelen het nieuws over Jezus' opstanding kwam brengen. Dat is volgens hem al reden genoeg om snel een eind te maken aan de achterstel ling van vrouwen. Tijdens de dis cussie hadden sommige tegen standers zich laten ontvallen dat vrouwen het ambt niet waardig zijn. 'Gehuwde priester zeer uitzonderlijk' VATICAANSTAD (DPA) - De priesterwijding van gehuwde mannen blyft een zeer grote uit zondering. Dat heeft het Vaticaan in een verklaring benadrukt. Rome reageerde hiermee op het tumult na het interview met de Braziliaanse kardinaal Lor- scheider in een Italiaans tijd schrift. Deze meldde dat er de af gelopen tyd twee gehuwde Brazi lianen priester waren gewijd. Het Vaticaan beklemtoont dat het om oudere mannen gaat, aan wie na drukkelijke voorwaarden zijn ge steld. Zij mochten hun woning niet langer met hun vrouw delen. Bovendien moesten hun vrouw en kinderen schriftelijk met hun besluit instemmen. Het besluit plaatst de kerk met ongeveer 1,5 miljoen blanke, doorgaans conservatieve Zuid- afrikanen opnieuw voor het nete lige probleem haar visie op apart heid te herzien. Net als vrouwen zijn immers tot nu toe zwarten en kleurlingen nauwelijks welkom op de preekstoel. Onder de v/einige Zuidafri- kaanse kerken die vrouwen tot het ambt hebben toegelaten, be vindt zich de Nederduitsch Her vormde Kerk, die in politiek op zicht conservatiever is dan de NG-Kerk. Managementteam. Er zijn ge noeg hervormden met manage- ment-ervaring die een reorganisa tie van het provinciaal en lande lijk apparaat van de Hervormde Kerk kunnen voorbereiden en be geleiden. Zo'n managementteam is meer betrokken en aanzienlijk goedkoper dan een extern bu reau. Dit voorstel doet de Friese afde ling van de Vereniging van Kerk voogdijen in een brief aan het sy- nodebestuur. De Friezen voelen enige achterdocht wanneer zo'n team wordt samengesteld uit functionarissen van de landelijke en provinciale kerk die er belang by hebben dat er zo min mogelijk wordt bezuinigd. De afdeling pleitte eerder dit jaar voor krach tige bezuinigingen. Beroepingswerk Hervormde Kerk: benoemd door de GZB tot docent aan het Seminarie te San Felipe (Guatemala) J A.W Ver hoeven Daarle. Geref- Kerken vrijgemaakt: aange nomen naar Zwijndrecht J.J. Schreu- der, 1.1. zendingspredikant te Curasao verbonden aan de kerk van Rijnsburg. wonende te Bunschoten. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Goudswaard G. J. van Aalst Benthuizen, bedankt voor Boskoop C.J. Meeuse Rotterdam-Z.; voor Lely stad C.G Vreugdenhil Vlissingen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2