Nelson-tweeling niet alleen in voetsporen van vader Rick Buitenland smult van Medisch Centrum West Jury mag lachen tijdens proces tegen rap-groep Engelen °AGINA 24 RTV-SHOW f VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 PARIJS - Evelyne Tremois is zeventig jaar. Maar dat heeft deze Franse grootmoeder van twee kleine meisjes er niet van weerhouden om een modeUenwedslrijd te winnen die was uitgeschreven door de be roemde ontwerper Jean-Paul Gaultier. Dus is Evelyne Tremois één van de modellen tijdens de komende voorjaarsshow van Gaultier. Een nieu- eop 70-jarigr h'rft 11'!Het kan blijkbaar (loio AP) HILVERSUM - De TROS heeft twee series van „Me disch Centrum West", die nog moeten worden gepro duceerd. voor twee miljoen gulden verkocht aan de Vlaamse commerciële zen der VTM, aldus een bekend making van de omroep. Wat Vlaanderen tot nu toe van Medisch Centrum West heeft gezien is volgens de TROS enorm aangeslagen. Niet alleen Vlaanderen, ook andere landen kunnen smullen van de wederwaar digheden van het medisch team in het Zuiderzee Zie kenhuis in Lelystad. De se rie is verkocht aan Duits land, Turkije. Spanje en Tsjechoslowakije. Contrac ten met de Griekse en Oos tenrijkse televisie zijn vol gens de TROS vrijwel rond en ook vanuit Zuid-Amcrika blikt men belangstellend naar de TROS voor eventue le aankoop. De opbrengst van de verkoop van pro gramma's komt ten goede aan het totale budget voor programma's. Ook de vele Nederlandse 'fans' van Medisch Centrum West komen binnenkort weer aan hun trekken. De nieuwe reeks begint volgen de week vrijdag bij de TROS. 'We kregen alleen maar tegenwerking in onze jeugd' Als Gunnar en Matthew Nelson er ook maar even hun best voor doen beantwoor den ze inderdaad aan het veelbelovende 'verkoop plaatje' van hun platenfirma: The incredible Mirror Twins, ofwel het schoolvoorbeeld van een eeneiige tweeling die bestaat uit twee helften, exacte spiegelbeelden. Met deze muzikale twee-eenheid uit Califomië is echter nog veel meer aan de hand. Actueel is het overtuigende suc ces van de single '(Can't Live Without Your) Love And Affec tion'. die in één ruk is opge- stoomd naar de top van de Ame rikaanse hitparade. Minder tijd gebonden is de beroemde af komst van het lang en blond ge lokte (zang)duo: de twee mooie jongens zijn zoons van het tiener idool Rick Nelson en kleinkinde ren van de televisiesterren Ozzy en Harriet Nelson, de Ameri kaanse Koos en Mien Dobbel steen van de jaren vijftig en zes tig- Al die bijzonderheden, gekop peld aan de toegankelijke light heavy-rock van het debuut album 'After The Rain', doet al snel vermoeden dat de act Nelson berust op weldoordachte marketing-strategie. Vandaar jacht gingen naar optredens. Te- dat de 23-jarigen Gunnar en Mat thew er op hun eerste promotie ronde door Europa alles aan ge legen is om een dergelijke ver denking de wereld uit te helpen. Tegenwerking FORT LAUDERDALE (UPI/DPA) - De leden van de jury hebben deze week tijdens de eerste dag van het proces tegen de Amerikaanse rap groep 2 Live Crew van de rechter toestemming gekregen te lachen bij het trachten te ontwarren van de volgens de aanklager obscene tek sten van de band. Bij een schuldig verklaring kunnen de drie rappers uit Miami worden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een geldboete van 1.000 dollar. De aanklacht tegen de drie groepsleden, het vierde was op de betrokken dag niet opgetreden, stamt van een concert in juni waar bij twee detectives opnamen had den gemaakt van de rap-songs. Kort tevoren was een elpee van de groep door een rechter in Fort Lauderdale als obsceen beoordeeld. De bezitter vun een platenzaak die de betrok ken plaat, „As nasty as they wanna be", nog verkocht werd begin okto ber schuldig bevonden aan ver spreiding van obsceen materiaal. De strafmaat staat nog niet vast. Rechter June Johnson legde chen", zei de rechter later. „Enkelen woensdag, terwijl de song „Me so voelen wat pijn, omdat ze zich horny" werd afgespeeld, het proces moesten inhouden". Na beraad met even stil om te reageren op een de advocaten besloot zij dat „u mag vraag van de jury of ze konden grin- lachen als u dat wil", niken bij het luisteren naar kraken de opnamen van het concert. „Ze Het proces tegen de „2 Live crew" wilden weten of ze mochten la- is het tot dusver jongste hoofdstuk in de in de Verenigde Staten al jaren gevoerde discussie over de grenzen van de vrijheid van meningsuiting en de kunst enerzijds en de bescher ming van het publiek dat van ob sceen materiaal wil blijven gevrij waard. In het geval van de rapgroep speelt ook een raciale achtergrond een rol: de drie beklaagden zijn zwarten, en bandleider Luther Campbell was vroeger leider van een jeugdbende in een getto in Mia mi. De advocaten willen een in rap gespecialiseerde muziekcriticus en een hoogleraar in de Amerikaanse literatuur laten optreden als getui gen. Amerikaanse media schreven dat het openbaar ministerie op de eerste procesdag weinig geluk had met haar belangrijkste bewijsmid del, de bandopname. De door de de tective gemaakte opname was vol gens deze berichten van zulke slechte kwaliteit dat de vermeende obsceniteiten bij afspelen in de rechtszaal nauwelijks waren te ver staan. gen die achtergrond heeft hun doorbraak in feite nog lang ge duurd. Voornaamste reden: het onafscheidelijke koppel ('We kunnen echt niet buiten elkaar, onze vriendinnen moeten daar mee leren leven') wilde meteen Twijfel hebben ze nooit gekend, beslagen ten ijs komen. Eerst maar niet omdat ze altijd een ge- werd alle energie gericht op een spreid bedje achter zich wisten, 'vrijheid blijheid-contract' met Integendeel, in hun jeugd zijn ze een slagvaardige platenfirma, eigenlijk alleen maar tegenge- Vervolgens sloot de tweeling werkt, zodra ze artistieke neigm- zjch op met producer Mare Tan gen vertoonden. Ook was er het ner voor het schrijven van songs weinig inspirerende voorbeeld en kreeg de gewenste begelei- -vader Rick, die na zijn glorie- dingsgroep gestalte. draai kon vinden. „Onze moeder groep Bon Jovi, maar over het al- wilde absoluut niet dat wij ook gemeen heeft Nelson toch een een muzikale carrière zouden na- bredere muzikale basis. "Queen, streven. Vooral omdat pa door dat het aandurfde om opera met of dat we niet waren, we hadden avond 1985 bi j een vliegtuigon- gewoon die innerlijke drang van- geluk in Texas het leven verloor, af pakweg ons zesde, zevende De vele onwaarheden die over jaar. Dus begon Gunnar toch op die ramp (in totaal zeven doden) een drumstel te rammen en ik de ronde blijven doen, zitten de aan een bas te plukken. En heeft zonen van Ricky 'Hello Mary oefenden. We waren wel op el- brand' aan boord van de DC 3 kaar aangewezen, omdat ande- was absoluut geen sprake, stelt Nelson, maar met hun eigen stijl gesteld dat een lek in een van de branstofleidingen van die oude kist de brand had veroorzaakt, kwam de verplichte rectificatie, die ergens werd weggestopt. Het kwaad was toen al geschied. On ze vader was allesbehalve een heilige en heeft in zijn leven ze ker veel troep gebruikt, maar het is niet eerlijk dat hij nog steeds als een slachtoffer van freebasen voortleeft." afkomst." De Nelsons waren tien jaar toen ze hun eerste liedje schreven, dertien toen ze in Los Angeles op heeft de Washington Post heel prominent gepubliceerd voordat er technisch onderzoek was ver richt. Dagen later, toen was vast- Nationaal tv-programma HILVERSUM Het Prins Bernhard Fonds en de An jerfondsen vieren volgende week zaterdag hun vijftigja rig jubileum met een natio naal televisie-programma onder het motto 'Geven om cultuur die je lief is'. Het programma wordt live uit gezonden vanaf half negen 's avonds tot ongeveer half elf, door de AVRO op Nederland 2. Bekende Nederlanders, zoals Hedy d'Ancona en Youp van 't Hek, zullen hun landgenoten oproepen om donateur van de jubilerende fondsen te worden. Diverse theater-, muziek- en dans gezelschappen geven acte de presence en ook wordt de fi nale gehouden van het 12- provinciën-spel. Zou Hans Stolp, de omroeppas- tor van de Ikon. drie eeuwen eerder hebben geleefd, dan zou hij zeker al drie keer tot de brandstapel veroordeeld zijn. In de eerste plaats is hij het. als christen, met hindoes en boed- dhisten eens dat zielsverhuizing het lot van de mens bestiert. Bij hem gaat het zelfs om een "in nerlijk weten" hij is ervan overtuigd dat hij in vorige le vens een orakelpriester in Delp hi en een monnik in een Itali aans klooster is geweest. Nu, achteraf, bevreemdt het hem dan ook niet. zo zei hij onlangs met zalvende stem in een televi sieprogramma, dat hij al op zijn vierde jaar theologie wilde gaan studeren. Ten tweede ziet hij in a Hei politieke ontwikkelingen, zoul in Oost-Europa, de regelende hand van de Heer. Zoals Jeho va's Getuigen in oorlogen en na tuurrampen de aankondigin gen zien van de Jongste Dag, zo ziet Hans Stolp overal de teke nen dat de wederkomst van Christus nabij is. In de derde plaats wil hij het geloof in engelen nieuw leven inblazen. Talloze mensen, onder wie vele christenen, hebben hem verhalen verteld over hun ont moetingen met deze boodschap pers van God. Het lijkt erop, schrijft de omroeppastor in een artikel in Hervormd Neder land. dat men engelen buiten de kerk serieuzer neemt dan bin nen de kerk. Waarom toch? Van waar die angst als God met ons in contact wil treden?, vraqgt hij zich af. De hervormde en ge reformeerde dominees, die in het Ikon-bestuur zitting hebben en die van verontwaardiging begonnen te blazen over de kop peling tussen reïncarnatie en de Schrift, knapten helemaal uit hun vestje toen ze dit katholieke gedoe over engelen moesten aanhoren. Stolp vindt dat de kerk van nu een veel te verstandelijke houding tegenover geloofszaken heeft. Hij begrijpt ook niet waarom gebeurtenissen, die in de bijbel staan opgetekend, in deze tijd opeens niet meer zou den kunnen gebeuren. Wat dat betreft is hij het met de predi kant en duivelbanner W.C. van Dam eens, over wie ik al eens eerder schreef, die van mening is dat de duivel en zijn trawan ten nog even vitaal zijn als vroe ger. Van Dam acht het een grote fout van de Hervorming dat men het bezweren i>an duivels aan de katholieken heeft over gelaten. Zelf ziet hij zich als een trouwe volgeling van Jezus, die immers ook al demonen uit dreef. Volgens Stolp staan de enge len met miljoenen om de aarde heen en duiken zij op hoger ge zag regelmatig in het leven van stervelingen op. In vroegere tij den, toen ketters nog de vuur dood stierven, brak menige in quisiteur zich het hoofd hoe hij engelen van duivels kon onder scheiden. Beide onaardse we zens hebben immers veel met el kaar gemeen: een duivel is een gevallen engel, een engel der duisternis. Een verdachte, aan wie een engel was verschenen, stelde men bij voorbeeld de vraag of de verschijning op een troon was gezeten (een kenmerk van satan), of had verlangd dat zij werd aanbeden (idem). Maar ook een mystica als Te resa van Avila hield zelfs tij dens haar vervoeringen steeds rekening met de listen van de duivel. Uit ervaring wist ze dat het lichaam tijdens de heilige extase behoorde te verstijven en te verkillen. Alleen na een echt visioen voelde de ziel zich ver kwikt. Steeds weer waarschuw de zij tegen valse nederigheid, want aan die houding lag een duivelse bekoring ten grond slag. Maar bovenal waar schuwde de grote mystica de Hans Stolpen van deze wereld voor het gevaar om op zoek te gaan naar bovennatuurlijke er varingen. De scheidsmuur tus sen waan en openbaring is im mers vaak niet dikker dan een vloeipapiertjè. Ondanks haar wijsheid en zelfkritiek, kreeg zelfs Teresa van Avila last van de inquisi tie. Mystici en wonderdoeners zijn nu eenmaal de stiefkinde ren van de kerk. Die heeft niet automatisch respect voor het "innerlijk weten" van de gelovi gen, want juist dat innerlijk weten zet de deur open voor alle mogelijke vormen van mislei ding en bijgeloof. Voor mystici sprak het van zelf dat het lichaam gepijnigd moest worden om een glimp van het goddelijke licht te kunnen opvangen. Sommigen leefden wekenlang alleen op hosties, an deren liepen elke dag op blote voeten door een distelveld. Hans Stolp ziet er te gladgeschoren uit, hjj overtuigt niet in zijn maatpak. Wellicht krijgen zijn engelen meer krediet als hij een grauwe pij aantrekt en sprink hanen gaat vangen voor het ontbijt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24