B Ik heb niets van de Maffia te vrezen' Robert de Niro - weer in gangsterfilm - wil ook gaan regisseren Nog nooit zoveel films ter keuring VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 PAGINA 21 'Opstand in Sobibor' dingt mee naar Oscar HILVERSUM/DEN HAAG (GPD) - De Nederlands-Russische filmdo- cumentaire „Opstand in Sobibor" gaat voorjaar 1991 meedingen in de strijd om de Oscars, de belangrijk ste jaarlijkse Amerikaanse filmprij zen. De twee uur durende produktie van de filmers Lily van den Berg uit Amsterdam en Pavel Koglan uit Le ningrad, die eind september door de VARA-tv werd uitgezonden, zal door Nederland in Los Angeles worden afgevaardigd in de catego rie „lange filmdocumentaires". De film laat de opstand in oktober 1943 in het Duitse vernietigings kamp Sobibor in Polen herleven in de herinnering van vijf overleven den. Van de vijf overlevenden, die de makers twee jaar geleden onder meer in Brazilië, Israël, Australië en Rusland filmden, zijn er inmiddels twee overleden. Het was voor het eerst sinds de perestrojka van Gorbatsjov, dat een Nederlandse filmmaakster met een Russische filmer samen een film maakte. De film heeft al op verschil lende festivals onderscheidingen gewonnen. FESTIVAL - Na de twee eerdere en opvallend succesvolle edities, zal van 6 tot en met 13 december op nieuw het International Documen tary Filmfestival Amsterdam plaatsvinden onder directoraat van Jan Vrijman en Ally Derks. BIOSCOPEN NEW YORK - Glenn Close en Jeremy Irons spelen Sunny en Claus Bulow sche relatie tussen de Von Bulows die uitdraaide op in 'Reversal of Fortune', een film die deze week in New York in première Claus von Bulow wegens poging tot moord op zijn vro ging. Het scenario is ontleend aan Alan Dershowitz' boek over de dramati- een aanklacht tegen uw Sunny. (foto AP) VENETIË (GPD) - Het meest verbazingwekkende van Robert de Niro op twee meter afstand is zijn nog steeds jeugdige en jongens achtige verschijning. En toch hebben we hem in 'The Untouchables' en in de fina les van 'Raging Bull' en 'On ce Upon A Time in America' zeer overtuigend mannen zien spelen van vijftig, zestig en zeventig jaar oud. In le vende lijve blijkt hij geen spat te zijn veranderd sinds ik hem zes jaar geleden sprak. "Een kwestie van conditie bijhouden", be weert hij. In 'Goodfellas' speelt hij James Conway, een op het oog rustige*en elegante gangster, leidsman van de hoofdpersoon en diens beste vriend, maar gaandeweg ontpopt hij zich als een uiterst koelbloedige en doortrapte, wrede schoft. Gangster Ik vraag hem waarin voor hem de uitdaging lag om na alle kleine en grote criminelen die hij al te zien heeft gegeven onder onder anderen Coppola, De Palma en Leone, op nieuw een gangster te willen spelen. Robert de Niro: "Aanvankelijk dacht ik dat ik het niet moest doen. Marty Scorsese had me gevraagd voor de rol van Harry Hill, het ei genlijke hoofdpersonage over wie Nicholas Pileggi dat boek Wiseguy heeft geschreven. Ik dacht dat ik die rol eigenlijk al een keer gespeeld had in Mean Streets min of meer. Ik heb Marty toen gesuggereerd dat hij Ray Liotta zou vragen. Voor de rol van Jimmy Conway had Marty ge dacht aan Harvey Keitel maar dat lukte niet en toen is die rol bij mij te rechtgekomen. Toevallig eigenlijk, omdat ik Marty opbelde over iets in verband met een heel andere film. Toen kwam Goodfellas weer ter sprake. Ik heb het script toen nog eens gelezen en ook het boek voor de tweede keer gelezen en toen be sloten het toch maar te doen". "Wat mij interesseerde was dat het dit keer ging om een andere stijl van g&ngsterfilm. Scorsese is een Robert de Niro in een scène uit de nieuwste Maf ia-film, 'Goodfellas', samen met Ray Liotta (foto GPD) heel ander type cineast dan Coppo la, De Palma of Leone die gefasci neerd zijn door meer epische di mensies. Scorse ging het om het ty peren van een levensstijl. Hij heeft andere interesses en ook een ander soort energie". Echt bestaan "Een versqhil met al die eerdere gangsters die ik gespeeld heb is dat deze Jimmy Conway echt heeft be staan en ik me over hem heel pre cies heb kunnen informeren. Dat is interessant. Net als bij Raging Buil het geval was. Zoiets als The God- father was toch meer vergelijkbaar met het klassieke toneel, Goodfel las zoekt meer realisme, het werke lijke alledaagse leven tot in zelfs platvloerse details. Dat vereist dus ook een aangepaste stijl van acte ren. Ik kon me bij Pileggi, de schrij ver van het boek, precies laten in formeren over allerlei details". "Echt iemand imiteren is natuur lijk toch de bedoeling niet. Je speelt een rol. Dat heb ik ook nogal eens moeten uitleggen na mijn eerdere Maffia-rollen. Dan kreeg ik ook wel eens commentaar van een of ander Maffia-type, zo van je had dit of dat meer zus of zo moeten spelen. Pro blemen heb ik overigens nooit met ze gehad. Ze vinden het enig als er films over- hen gemaakt worden. Ik denk dat door The Godfather de ge organiseerde misdaad eerder aan prestige gewonnen heeft dan verlo ren. Nee, ik ben niet bang van ze. Ik heb niets van ze te vrezen. Die jon gens worden vooral onaangenaam tegen iemand die geld van ze ge leend heeft en niet kan terugbeta len. Dan willen ze een stuk van zijn restaurant, dan raak je met ze ver strikt en langzaam zink je dan weg. Zoals je in Goodfellas te zien krijgt". Zelf regisseren Robert de Niro is van plan zelf films te gaan produceren en regisseren. "Alle soorten films", zegt hij daar over. "Ik kan er nog niet zoveel over zeggen. Er worden op het moment zo'n stuk of veertien projecten ont wikkeld, maar als er twee of drie werkelijk tot stand komen, hebben we geluk gehad. Ik zou willen wer ken met jong, nieuw talent. Er moet ruimte worden gemaakt voor expe rimenten. Ik wil niet zozeer een nieuwe studio openen, alswel een centrum creëren waar mensen van filmscholen terecht kunnen, waar symposia georganiseerd worden, waar ook vooral films te zien zijn en waarin dan ook een produktie-afde- ling is begrepen en een groep men sen die kunnen helpen bij het ont wikkelen van scripts". "Ik heb nu ook het gevoel gekre gen dat het tijd wordt om zelf eens te gaan regisseren. Eens te willen uitdrukken, wat er in mijn eigen hoofd omgaat. Het is ook een ande re betrokkenheid. Een regisseur staat altijd op de set. Een acteur niet. Ik blijf nooit op de set rond hangen als ik daar niet nodig ben, want dan zou dat afleidend kunnen werken voor de mensen die daar wel noodzakelijk aanwezig zijn. Maar een regisseur staat altijd in de volte van de opnamen, als een kapi tein op de brug. Die houdt alles pre cies bij en blijft iedere seconde be trokken met wat er gebeuren moet. Dat is het soort stimulans dat ik ei genlijk ook nodig heb. Dat zou ook mijn acteren ten goede kunnen ko men. In de film die ik hoop te gaan regisseren, 'The Bronx Tale', over het opgroeien in The Bronx, speel ik dan drie rollen: de hoofdrol en twee kleine bijrollen". Beroemd Het feit dat Robert de Niro waar schijnlijk wel de meest bewonderde filmacteur ter wereld is, geeft hem niet het gevoel dat hij bijzondere verantwoordelijkheden zou hebben ten opzichte van zijn publiek of de rest van de mensheid. "Ik zie wel dat het mogelijk is om je functioneren als beroemd acteur in dienst te stellen van hogere doel einden, ideologische, of wat dan ook. Alleen zou ik niet weten hoe ik dat doen kan op een verantwoorde manier. Je moet daarom dat soort zaken gescheiden houden. Als ik een script lees in verband met een rol die men mij heeft aangeboden, dan moet ik niet aan politiek of zo hoeven denken. Ik moet dan zuiver en alleen naar die rol kunnen kijken vanuit de mogelijkheden die ik er als acteur in vinden kan. Of me dat aanstaat of niet. Daar denk ik het juiste instinct voor te hebben". "Ik wil me dus met mijn filmwerk alleen verantwoordelijk voelen voor mezelf, niet voor de rest van de wereld. Intussen heb ik een zeer le vendige belangstelling voor poli tiek. Er is weinig wat me de laatste tijd zo geïmponeerd heeft als 'een paar maanden geleden mijn ont moeting met Vaclav Havel. Ik ver telde hem dat toen hij de laatste keer gearresteerd werd, dat was twee jaar geleden ofzo, ik naar het Tsjechische consultaat in New York ben geweest om er samen met een aantal Tsjechen te protesteren. En dat het ongelooflijk is om hem dan anderhalf jaar later terug te vin den als eerste burger van dat land". RIJSWIJK (ANP) - De Nederlandse Filmkeuring heeft vorig jaar in to taal 125 films aan een onderzoek on derworpen. Dat is ongeveer zestig procent van de 205 films die in 1989 volgens de Nederlandse Bond voor Bioscoop en Filmondernemingen (NBB) zijn uitgebracht. „Het aantal ter keuring aangeboden films is nooit zo hoog geweest", schrijft het bureau in het jaarverslag over 1989. De circa veertig leden van dit keu ringscollege - mannen en vrouwen uit verschillende levensbeschouwe lijke en maatschappelijke stromin gen en uit verschillende leeftijds groepen - bepaalden dat van de 125 hoofdfilms vijftien films moeten worden onthouden aan personen beneden de twaalf jaar. In 1988 viel dat oordeel twintig films te beurt. Negen films kregen de kwalificatie voor zestien jaar en ouder tegen zes in 1988. Niet-gekeurde films mogen in Nederland automatisch alleen wor den gezien door personen van zes tien jaar en ouder. Gekeurde films krijgen de kwalificatie alle leeftij den wanneer de film beperkt ge welddadig is. Kortgeleden wa er sprake van op heffing van de Filmkeuring om be zuinigingsredenen. Daarvoor zou een projectgroep binnen het minis terie, van welzijn, volksgezondheid en cultuur voorstellen hebben ge daan. „Dat is onzin", aldus de voor zitter van het dagelijks bestuur van de Filmkeuring, Hammerstein. Dat kan pas als de wet op filmvertonin gen van 1977 wordt ingetrokken. Dat kan misschien minister D' An- cona welwillen maar Justitie wil hier niets van weten". Desgevraagd deelde een woord voerder van wvc mee dat dat voor stel te vinden is in een nog niet openbaar gemaakt efficiency-rap port, opgesteld door een werkgroep binnen het ministerie. Hammerstein pleit juist voor een uitbreiding van het takenpakket van de Filmkeuring, door ook de vi deofilms onder haar wakend oog te brengen. „Het is belachelijk dat in Nederland nog geen controle is op de vertoning van videofilms, terwijl dat elders in Europa wel het geval is. Onder de groeiende stroom vi deofilms bevindt zich veel materi aal dat volgens Hammerstein scha delijk is voor jeugdigen". Als opmerkelijk wapenfeit meldt de Filmkeuring in haar jaarverslag de keuring van de „harde porno films" „The Private Afternoon of Pamela Mann" en „Deep Throat". De keuringscommissie zette de film op 16 jaar en ouder, de maximale leeftijdsgrens in Nederland. De eer ste film ziet de commissie als een „aaneenschakeling van pornografi sche scènes die schadelijk worden geacht voor de sexuele belevings wereld van genoemde personen". Het is de eerste maal sinds 1977 - het jaar van de inwerkingtreding van de wet op filmvertoningen - dat er „harde pornofilms" ter keuring LONDEN - De Amerikaanse acteur Matthew Modina en de Britse actrice zijn aangeboden. De genoemde Jane Horrocks spelen de hoofdrollen in David Puttman's nieuwe film films waren vóór 1977 alleen voor 'Memphis belle'. De film is gebaseerd op het waargebeurde verhaal van een personen van achttien jaar en ouder Amerikaanse B-17 bommenwerper en zijn bemanning die in de Tweede We- bestemd. reldoorlog in Groot-Brittanme was gestationeerd. <iou> ad blijvers 'Ghost' - Geest kan geen afscheid r Robocop II' - hoe het verder ging met de tot robot omgebouwde politie agent, Lido, Leiden 'Astenx en de knallende ketel', teken film voor in de herfstvakantie. Lido. 'Dick Tracy', stripboek door Warren Beatty tot speelfilm omgevormd, Lido, Leiden en Euro. Alphen. The fabulous Baker Boys' - Twee broers vechten om hun zangeresje in amusante film, Trianon. Leiden en As- tra, Wassenaar. 'Revenge' - Voor dood achtergelaten rivaal neemt bloedig wraak op echtge noot van zijn vriendin. Trianon, Lei- 'Die Hard II'. Opwindend vervolg van actiefilm met Bruce Willis, Luxor, Lei den. 'Days of Thunder", Tom Cruise als stock-car racer, Lido. Leiden en Euro, Alphen. 'Pretty woman* - Miljonair en licht meisje nader tot elkaar, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Bird on a wire', Greenway, Voorscho ten. 'Ook honden gaan naar de hemel' - Te kenfilm met grimmig karakter, Green way, Voorschoten en Euro, Alphen. 'Claudia Porno' - Rex, Leiden 'De reddertjes' - Kinderfilm Wnlt Dis ney, Euro, Alphen en Astra, Wasse naar. Oliver en Co' - kinderfilm Walt Disney, Greenway, Voorschoten 'Hunt for the red October' - Spannen de film over escapades met een duik boot, Greenway. Voorschoten. 'My left foot' - Greenway, Voorscho ten. 'Total Recall' - Paul Verhoevens eerste Amerikaanse kassucces, Astra, Wasse naar. filmhuizen 'Driving miss Daisy' - Het Kijkhuis, Leiden Time of the Gypsies' - Het Kijkhuis 'Crimes and Misdemeanours' - Het Kijkhuis 'Scandal' - Het Kijkhuis 'A Space Odyssey1 Het Kijkhuis 'Maternale' - Lak. Leiden. II Deserto Rosso' - Lak, Leiden. De spooktrein' - Lak, Leiden. Het meisje met den blauwen hoed' - Lak, Leiden. 'Het mes in het water' - LVC, Leiden 'Music Box' - LVC, Leiden. 'Krokodillen in Amsterdam' - Park Filmhuis, Alphen den haag 'Robocop 2' - Asta (3463500), 16 jr. 'Ghost' - Asta, al. 'Bird on a wire" - Asta, 12 jr. 'Wild at heart' - Babylon (3471656), a.l. 'Mo'Better Blues' - Babylon, 12 jr. 'Ghost' - Babylon, a.l. Dick Tracy - Cineac (3630637), 12 jr 'Die Hard 2' Cineac, 12 jr. Total Recall' - Cineac. 16 jr 'Pretty woman' - Metropole (3456756). al Back to the future, deel 3' - Metropole, al. 'Davs of thunder' - Metropole, a.L WilV - Odeon (3462400), aL 'Die Hard 2' - Odeon. 12 jr. 'Death Warrant' - Odeon. 16 jr. 'Another 48 hours' - Odeon, 12 jr. La Petite Voleuse' - Studio (3656402). a.l. 'Un monde sans pitié' - Studio. 16 jr. Taxi Blues' - Studio, a.l. Trop belle pour toil' - Studio. 16 jr. amsterdam 'When Harry met Sally" - Alfa (278606), al. 'Pretty Woman' - Alfa, al. 'Wild at heart' - Alfa. 16 jr 'Mo'Better Blues' - Alfa. 12 jr. 'Pretty woman' - Alhambra (233192), a! 'Wild at heart' Alhambra, 16 jr 'Robocop 2' - Bellevue Cinerama. 16 jr. 'Days of thunder' - Cinerama, al petite voleuse" (236615). al. 'Un monde sans pitié' - Cinecenter, 16 jr Taxi Blues' - Cinecenter, 16 jr 'Cyrano de Bergeraé' - Cinecenter, al 'Robocop 2' - Cinema (151243), 16 jr 'Die Hard II' - Cinema, 12 jr. 'Death Warrant' - City (234579), 16 jr. Wilt' - City, a.L 'Another 48 hours' - City. 12 jr. 'Gremlins, deel 2' - City, al. 'Total Recall' - City, 16 jr. 'Die Hard 2' - City, 12 jr 'Look who's talking' - City, al Die Verlorene Ehre der Kathanna Blum - Kriterion (231708). Elke avond een Shakespeare-film Kriterion. 'Het Phoenix-mysterie' - Kriterion. 16 jr Landscape in the mist' - The Movie» (245790), al. 'Blue Velvet' The Movies, al. "The Marx Brothers' - The Movi< "Kracht' - The Movies. The hunt for red October' - Tuschins- ki (262633), aL 'Back to the future, deel 3' - Tuschins- ki. al. 'Die Hard 2' - Tuschinski, 12 jr. 'Dick Tracy' - Tuschinski. 12 jr. 'Pretty woman' - Tuschinski. al. 'Bird on a wire' - Tuschinski Cineac (243639), al. "Ghost" - Tuschinski, a 'She's been away' - De Uitkijk (237460), 16 jr 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - De Uitkyk, 12 jr. T E L E V I S IE Zaterdag 20 oktober The way west (Duitsland 2, 20.15 uur). Amerikaanse film uit 1967 van Andrew V. McLaglen, met Kirk Dou glas en Robert Mitchum. Kolonis- tentrek naar Oregon. Ontberingen en irritaties. Private Buckaroo (Super Channel, 21.15 uur). Amerikaanse film uit 1942 van Edward Cline, met The Andrew Sisters en Dick Foran. Musical met The Andrew Sisters die met hun rond reizende show soldaten opvrolijken. Jamie Lee Curtis, morgenavond in 'Halloween' bij RTL 4. (toto pr> Halloween (RTL 4, 23.15 uur). Amerikaanse film uit 1978 van John Carpenter, met Donald Pleascnce en Jamie Lee Curtis. Psychopatische moordenaar ontsnapt na jarenlange vruchteloze behandeling uit kliniek en dreigt in zijn oude gewoonte te verval len. I love you, Allee B. Toklas (Duits land 2, 23.40 uur). Amerikaanse film uit 1968 van Hy Averback. met Peter Sellers en Jo Van Fleet Een keurige en zeer beschaafde advocaat stort zich in het hippieleven. Aces high (Ncd. 2. 00.10 uur). Brits- /Franse film uit 1976 van Jack Gold. met Malcolm McDowell. Peter Firth en Christopher Plummer In hoog tempo sneuvelt de ene Britse vliege nier na de andere. Overste Gresham ziet zijn team met steeds jongere jon gens aangevuld worden. Één van hen is Stephen Croft, een jonge piloot die de luchtoorlog alleen uit verhalen kent Zondag 21 oktober Mijn vader woont In Rlo (Ncd. 2. 10.15 uur). Nederlandse film uit 1988 naar de film van Ben Sombogaart, met Wennekc Licsje is negen Jaar en woont met haar moeder in het oude hui» van opa. Llesje wil naar haar va der toe. die in Rto woont Deel 3. My little pony (BRT 1. 14.30 uur). Amerikaanse animatiefilm uit 1988 van Michael Jone». Onschuldige, klei ne pony's moeten het opnemen tegen boosaardige hek». An American In Pari» (Ncd. 1. 14.45 uur). Amerikaanse musical uit 1951 van Vincente Minnelli. met Gene Kelly cn Leslie Caron Amerikaanse kunstschilder ontmoet jonge Pansien- ne. Getoonzet door George Gershwin. Maandag 22 oktober Conan thr Barbarian (RTL 4. 21 04 uur) Amerikaanse speelfilm uit 1981 van John Miliu», met Arnold Schwar zenegger en James Earl Stones RTL4 vervolgt de cyclus van Arnold-movies met de ster in (alweer) een barbaarse creatie. Dialoog en verhaallijn stellen als gebruikelijk weinig voor, maar de special effects zijn van niveau Dinsdag 23 oktober Across the bridge (BBC 2, 18 u Britse speelfilm uit 1957 van Ken An- nakin, met Rod Steiger en David Knight Zakenman wordt door politie op de hielen gezeten wegens diefstal van veel geld. The go-bctwccn (BRT 2. 20.0 uur). Bntse speelfilm uit 1971 van Jo seph Losey, met Julie Christie en Alan Bates Pinter-scnpt naar het bock v L P. Hartley Liefdesgeschiedenis tus sen aristocratische dame en n boer. The omen (Ncd. 2. 22.10 uur). Ame rikaanse speelfilm uit 1976 van chard Donner, met Gregory Peck en Lee Remick. Horror. Satan in de ge daante van een klein Jongetje in Lon den Als allerlei mensen op akelige wijze aan hun einde komen, probeert pa erger te voorkomen. Woensdag 24 oktober Alaska (Ncd. 3. 20.25 uur). Korte Ne derlandse speelfilm uit 1989 van Mike van Diem, met Willem Nijholt en Mae- ve van der Steen. Examenfilm Film academie. bekroond met Gouden Kalf en Oscar voor de beste studentenfilm I9Q0 Vrouw gaal er vandoor met met werkgever van haar man Verhaal vanuit dne oogpunten verteld Murphy'a romance (Ncd. 1, 20.26 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1985 van Martin Ritt. met Sally Field en Ja mes Garner Gescheiden vrouw -ver huist met haar zoontje naar een dorp ii Arizona om een nieuw leven te begin nen Daar krijgt ze hulp van de apothe ker Murphy. Donderdag 25 oktober En ros av kóu (Ncd. S. 20.25 our). Zweedse speelfilm uit 1985 van Jon Lindstrom, met Per Mattaon en Ingrid Janbell Naar 'Een roos van vlees' van Jan Wolkers In barre winter heeft Da niel ook nog een last van astma Alle maal psychisch, zegt de dokter En Da niel piekert verder, over het kind dat hu verloren heeft en het kind dat hij nog kan verliezen. Hibiscus town (BRT 2, 20.50 uur). Chinese speelfilm uit 1988 van Jin Xjc. met Xiaoguin Lia cn Sonzi Xa Rijst- verkoopster begint Ujdcns de Culture le revolutie relatie met strenge partu- apparaUJik. Vrijdag 26 oktobór Fircfox (RTL 4. 20.30 oor). Ameri kaanse film uit 1982 van cn met Clint Eastwood en met Freddie M Jonea Het Westen komt erachter dat de Rua- scn een nieuw supersonisch vliegtuig hebben ontwikkeld en er is maar één man die dal zou kunnen bemachtigen Clint'. Maaqurs (BRT 1. 23,00 uur). Franse film uit 1987 van Claude Cbabrol. met Philippe Noirct cn Bcmadctte Lafont Legagncur is de suikerzoete presenta tor van een tv-programma voor ouden van dagen Zün pnvélcven speelt zich af in het wereldje van klatergoud, met veel paranoïde cn onechte menwn Al les is slechta valse schijn, iedereen loopt met maskers op Go west (Duitsland 2, 23.15 uur). Amerikaanse komedie uit 1940 van Edward BuzzcU, met de Marx-brt» thers en John Carroll Drie broers op weg naar het Wilde Wetten, met ala cli max een hilarische trcinnt I.ady Chaltcrlcy lover (RTL 4, 23.55 uur). Frans/Britse film uit 1981 ley kan als gevolg van een ernstige oor- logsvcrw-onding zijn huwelijkse plich ten niet nakomen De liefde van lady Constance Chatterley richt zich nu op haar jachtopziener

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21