Wielerdood: oorzaak onbekend 'Felheid is mijn sterkste pimt Volleybalteam zet Amerikanen opzij Looptrainer op Het incasseringsvermogen van Karpov is opmerkelijk Onderzoek naar plotseling overlijden coureurs Uwe Ampler gaat van PDM naar Histor VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 SPORT PAGINA 17 Geep van Rooijen van FC Lisse: Van onze redacteur Tim Brouwer de Koning LEIDEN FC Lisse is tot nu toe de minst succesvolle van de zes zaterdageersteklassers uit de regio. Het afgelopen seizoen ont snapte de formatie van Wim Eilander ternauwernood aan degra datie. Het tweede jaar in eerste klasse begon zo mogelijk nog slechter voor de Lissenaren, die drie gelijke spelen aan drie neder lagen koppelden. Morgen komt koploper Katwijk in Lisse op be zoek. Ook pas voor de tweede keer op het hoogste amateurniveau acterend, maar volgens Lisse-verdediger Geep van Rooijen een flinke stap verder dan zijn eigen elftal. Wat is volgens jou het verschil tus sen Katwijk en FC Lisse? "Katwijk kan in elke linie over een speler meer beschikken. Die komen wel van buitenaf. FC Lisse moet het voornamelijk van de eigen jongens hebben. Daarom denk ik dat pas over een tijdje zo ver zijn als Katwijk. Desondanks acht ik ons al lerminst kansloos in de onderlinge confrontatie. Vorig jaar hebben we ook boeiende duels op de mat ge legd. Vooral aan de 3-3 in Katwijk bewaar ik goede herinneringen". Vorig jaar was Katwijk een sub topper. Nu staat de ploeg in de eer ste klasse A met negen punten uit zes wedstrijden zelfs bovenaan. Maakt dat geen verschil voor FC Lisse, dat nog steeds in de onderste regionen vertoeft? "Katwijk blijft voor ons Katwijk. Dat ze nu op kop staan maakt niet uit. Wij beginnen morgen aan een blok van vier wedstrijden dat ons zes punten moet opleveren. Minder dan een punt mogen we beslist niet aan de derby tegen Katwijk over houden". Hoe komt het dat jullie zo vroeg in het seizoen al zo koortsachtig op puntenjacht gaan. "Dat heeft volgens mij alles met ons blessureleed te maken. Doel man Paul Veenboer is voor langere tijd uitgeschakeld, Leon Hoep is niet fit, terwijl ook Aad van Rooden, Rechterknie van Lewis geopereerd HOUSTON (SID/Reuter) - Carl Le wis heeft in Houston een operatie aan de rechterknie ondergaan. De zevenvoudig Olympische kam pioen (Los Angeles en Seoul) kon afgelopen seizoen op zijn favoriete afstanden, de 100 en 200 meter, niet echt overtuigen. De 29-jarige atleet, regelmatig voorbij gelopen door zijn jonge clubgenoot Leroy Burrell, weet zijn matige tijden aan een beschadiging van het gewrichtskraakbeen. „Carl had grote problemen uit de start blokken te komen", lichtte mana ger Joe Douglas toe. „Hij is toch al geen geweldige starter, maar nu verloor hij op de eerste 30 meter zo veel, dat zijn eindschot vaak ook niet meer mocht baten." Ron Kuilboer en René Warmerdam met blessures tobben of tobden. Aan de andere kant heeft Charles Schipper zich na een jarenlange af wezigheid weer bij de groep ge voegd. Dat alles heeft tot gevolg ge had, dat wij vrijwel nooit in dezelfde samenstelling op het veld versche- Kun jij zelf als ervaren verdedi ger FC Lisse op het goede spoor zet ten? "Mijn sterkste punt is mijn fel heid. Ik ga vaak voorop in de strijd. Waarschijnlijk komt het omdat ik nogal klein van stuk ben, maar ik ben niet bepaald bang uitgevallen. In principe maakt het mij ook niet uit of ik als linker of rechter vleugel verdediger wordt opgesteld. Hoe wel ik als rechtsbenige speler aan de rechterkant in aanvallend op zicht het meeste kan uitrichten". Jouw inzetbaarheid gaat nog ver der. In de competitiewedstrijd tegen WOG debuteerde je zelfs als doel- "Inderdaad, ook daarvoor deins ik niet terug. Ik sta weliswaar vrij wel nooit onder de lat, hooguit eens op de training. Tegen WOG stopte ik meteen een vrije trap en liet ik me ook niet afschrikken toen een te genstander op mij inkwam. Ook in zulke gevallen ken ik geen angst". Je zult waarschijnlijk alleen het degradatiespook vrezen. "Ben je gek,Ik heb nog niet eens aan degradatie gedacht. We zitten dit seizoen weliswaar in een nog zwaardere klasse dan vorig jaar, maar zelfs onze matige seizoenstart is nog geen reden tot paniek. Ster ker, ik weet zeker dat FC Lisse zal uitgroeien tot een volwaardige eer steklasser. Moet FC Lisse daarvoor niet wat meer de boer op. De talenten uit Lis se en omgeving liggen niet voor het oprapen. BRASILIA (ANP) - De nationale mannen voUeybalploeg is tijdens de Braziliaanse ontdekkingsreis naar de plaats op de wereldkaart, meteen de goede weg ingeslagen. Neder land won in Brasilia met 3-0 van Olympisch- en wereldkam pioen de Verenigde Staten: 15-7 15-12 15-6. Geep van Rooijen (op de voorgrond), hier in duel met Leon Vonk van Rijnsburgse Boys: "Ik weet zeker dat FC Lisse zal uitgroeien tot een volwaardige eersteklasser". "Ik denk dat het goed is om enige versterking van buitenaf te halen. Leon Hoep bijvoorbeeld past uitste kend bij de groep, al moet hij nog wel wennen aan het zaterdagvoet bal. Bij RCH had hij meer tijd om de bal aan te nemen. Wij van FC Lisse moeten het vooral van werken heb ben. Dat is trouwens toch ons han delsmerk: enthousiasme en inzet. Ik denk niet dat versterking van buitenaf daar afbreuk aan doet". Tot slot jouw Geep. (foto Loek Zuyderdutn) "Zo word ik al sinds mijn vijfde, zesde jaar genoemd. Bijna niemand kent mij meer als Gerard. Sterker nog, Geep wordt soms zelfs weer verbasterd tot Gepie. Als je mijn vrouw naar Gerard vraagt, weet ze niet over wie je het hebt". Maar met het gouden team zijn de Amerikanen allang niet meer te ver gelijken van de ploeg van 1988 zijn alleen Craig Buck en de rode tenues overgebleven. Toch genoot Nederland van de ze ge. De spelers vielen elkaar na af loop in de armen en bedankten de kleine groep landgenoten en de 'in gehuurde' Brazilianen in de Nilsen Nelson-sporthal. De aanhang por- beerde nog enige sfeer te brengen in de immense zaal. waarvan het dak door een tropische plensbui lekte. Ook op de wedstrijdvloer. Van de 25.000 plaatsen waren zo'n 1500 be zet. De spanning gleed als druppels zweet van de lichamen. Nederland- nieuwe-stijl was na het ontslag van Zoodsman, Grabert en Blange eind juni, in allerijl geformeerd en moest tot het WK op een echt belangrijke westrijd wachten. Weken was kei hard trainen het parool, maar de on zekerheid over de werkelijke kracht bleef latent aanwezig. Volgens aanvoerder Avital Selin- ger is Nederland vooral in Brazilië om van het spelletje te genieten, zoals hij dat noemt. „De tijd van praten, trainen en huiswerk is voor bij. We hebben besloten te genieten van dit toernooi. We laten het op ons Jaite is te sterk voor Siemerink LEIDEN - Jan Siemerink is er niet in geslaagd de tweede ron de van het tennistoernooi in We nen te overleven. De Rijnsbur ger verloor gisteren in twee sets van de als derde geplaatste Ar gentijn Martin Jaite, tegen wie hij nog nooit was uitgekomen: 6- 3, 6-3. Hoewel het op papier oog de als een kansloos verlies, ge ven de cijfers een vertekend beeld. Twee servicedoorbraken bleken uiteindelijk voldoende voor de Argentijn. Siemerink zelf was na zijn uit schakeling niet ontevreden. Hij betreurde het alleen dat hij de kansen die hij kreeg niet had kunnen afmaken. "In elk geval weet ik wat ik van hem de vol gende keer kan verwachten". Vandaag vliegt Siemerink naar Brest om daar deel te nemen aan een toernooi. NEW YORK (Reuter/ANP) - Kar- pov is nog lang niet groggy. Hij heeft harde klappen opgelopen in de beginfase, maar zijn incasse ringsvermogen is opmerkelijk. In de vierde ronde ging de uit dager het gevecht weer aan. Hij weigerde zich in de touwen te la ten dringen, veroverde zelfs het initiatief, maar miste de kans zijn tegenstander voor acht tellen in de hoek te zetten. Het duel eindig de onbeslist, remise. De Amerikanen vergelijken de schaaktweekamp om de wereldti tel graag met een boksgevecht. De ene dag Kasparov in de witte broek, de andere Karpov. De eer ste drie ronden zijn door Kaspa rov op punten gewonnen. In de tweede daagde even een knock out, maar die tik vergat de we reldkampioen een ronde later uit te delen. De veerkracht van Karpov is verbluffend. In de vierde ronde maakte hij allerminst een aange slagen indruk. Integendeel, Kas parov leek meer van streek door de remise in de derde partij, die hij zo fantastisch had opgezet en zo lelijk uit de vingers had laten glijden. De wereldkampioen ondernam woensdagnacht in het Hudson theater een doldrieste winstpo ging. Net als in de tweede partij kwam de Zaitsev-variant van het Spaans op het bord. Na 21 zetten theorie begon het gevecht pas echt. Kasparov viel als een dolle man aan. Gaf eerst het centrum op gevolgd door de damevleugel. Karpov investeerde veel tijd in zijn verdediging. Die strategie had succes, maar bezat nadelen. Hij werd niet in 't nauw gedreven, bleef keurig overeind, maar kwam tijd tekort om zelf op winst te gaan spelen. Nadat de witte storm was gaan liggen, stond Kar pov met zwart beter. Sommigen, zoals grootmeester Benjamin, zei den zelfs winnend. De Amerikaan gaf aan dat de 39e zet van zwart (Df7) de winst vergooide. Door die in tijdnood geboren zet had Kasparov altijd eeuwig schaak binnen handbe reik. Met een normale pionzet, d4 bijvoorbeeld, had wit de zwarte pionnenopmars vermoedelijk niet meer tot staan kunnen bren gen. Na veertig zetten en vijf uur werd de partij afgebroken. Bin nen drie uur gaf Karpov via be middeling van de Nederlandse scheidsrechter Gijssen de partij remise. Kasparov nam het aan bod in beraad, sliep er een nachtje over en accepteerde het in de och tend. Hij bleef op punten voor (2,5-1.5). Bel voor de vijfde ronde. Vv»-» TT\7^C Van onze redacteur Peter Ouwerkerk proei Dl) U Vü WOERDEN - Het opmerkelijke aantal, recente Nederlandse wielerdoden is niet aanwijs- baar het gevolg van het gebruik van doping in het peloton. Dat is een van de voorzichtige conclusies uit het KNWU-onderzoek naar de risico's van het beoefenen van de wielersport. Voor het beantwoorden van het 'waarom' achter het plotse overlijden van een aantal cou reurs, ontbreken overigens de noodzakelijke gegevens. Dan had er onder andere in alle ge vallen sectie moeten worden verricht. LEIDEN - Roel Hendriksen ver zorgt op proef looptrainingen bij hoofdklasser UVS. De 33-jarige Lei- denaar neemt eens per veertien da gen een avond de taak van Ruud de Groot bij de A-selectie over. Als de samenwerking tussen UVS en Hen driksen bevalt, dan zal de oud-trai ner van AV Holland in vast dienst verband worden aangetrokken.- Naast de A-selectie zal Hendriksen dan meerdere elftallen van UVS on der zijn hoede nemen. Dwars Door Leiden krijgt andere route LEIDEN De route van de straat estafette Rabobank Dwars Door Leiden is ingrijpend veranderd. Als gevolg van werkzaamheden aan de Kaiserstraat en de Witte Singel zijn de tien etappes van 400 meter zo in gedeeld, dat de start van de traditio- nèle stratenloop morgenmiddag om 15.00 uur vlak bij het Van der Werf- park ligt (kruising Rapenburg- Vliet). De Finish is net als vorig jaar bij het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel. De slotlopers van de 25 ploe gen komen dit keer van de Rijn en Schiekade. Grootste kanshebbers zijn de organiserende vereniging AV Holland (winnaar 1989), De Ba taven, Sparta Den Haag en DEM uit Beverwijk. Adjudant Vermolen van de gemeentepolitie lost het start schot. In de buitenlandse media zijn een halfjaar geleden stellige beschuldi gingen over dood door doping ge uit; Nederland was zo langzamer hand verworden tot 'epo-land' (de nieuwste 'drog'). Reden voor de KNWU om na de fatale hartstil stand bij professional Johannes Draaijer een gedegen inventarisatie te gelasten, waarbij het hart cen traal zou moeten staan. "Er", zo zei gistermiddag dr.Lon Schattenberg, voorzitter van de me dische commissie van de KNWU, bij de presentatie van de resultaten van het onderzoek, "is echter geen duidelijke, algemene doodsoorzaak aan te geven. Dus ook niet: het ge bruik van doping. Het is wel zo, dat we nog onvoldoende weten en doen om de mogelijke gevaren voor de renner te minimaliseren". Om dat te bereiken worden er ver volgonderzoeken op de zogenaam de 'pilot-study' (een eerste opstapje) voorgesteld, waarvoor de KNWU eind november van haar Unieraad extra geld hoopt vrij te krijgen. Sporthart Aan het onderzoek hebben twintig renners deelgenomen; negen profs, elf topamateurs. Het stond onder leiding van cardioloog Jan Oudhof en had onder meer plaats aan de universiteiten van Rotterdam en Leiden. Ook veel wielrenners hebben een zogeheten sporthart: een grotere, dikkere linkerhartkamer, een lang zamere hartslag. Rekening hou dend met dat gegeven, hadden de diverse onderzoeken plaats. Ze strekten zich uit van bloedafname tot de hartregistratie over een vol et maal. Juist dat laatste was belang rijk, omdat bij een aantal renners de dood intrad tijdens de slaap, wan neer de hartslag op z'n laagst was. Onder de twintig renners waren geen bijzondere gevallen. Schatten berg: "Ze waren gezond, de harten waren niet afwijkend van wat we mochten verwachten; bij één werd een lekje in een hartklep ontdekt, maar aan zijn prestaties was dat niet te merken. Integendeel, zelfs". Wat wel als kenmerkend voor de onderzochte groep gold, waren de aspecten van de trainings- en wed strijdbelasting, én het gebruik van voedings-extra's en farmacologi sche middelen. Wielrenners 'periodiseren' nau welijks; bijna iedere wedstrijd vlie gen ze er in, hun training is daar op afgestemd. Het hele scala aan sport dranken, eiwitten, vitaminen en ijzertabletten wordt 'rijkelijk ge bruikt'. En vrijwel alle profs zijn in BERLIJN (SID/AFP) - Uwe Ampler verlaat PDM. Hoewel de Oostduit ser nog een jaar onder contract staat, gaat hij een verbintenis aan met de Belgische wielerploeg Histor. De 26-jarige neo-prof keert de Ne derlandse formatie de rug toe om dat hij in grote ronden en de klassie ker niet als kopman of beschermde renner werd aangewezen door de ploegleiding. In de Duitse media heeft Ampler, die sinds het begin van het seizoen op de loonlijst stond, de afgelopen maanden her haaldelijk zijn onvrede geuit over de ondergeschikte rol die hij moest spelen. Of Rudy Dhaenens bij Jan Gis- bers blijft is ook nog zeer twijfelach tig. De onderhandelingen verlopen moeizaam en zijn nog steeds niet af gerond. De Belgische wereldkam pioen heeft voor volgend jaar een verbeterde overeenkomst aangebo den gekregen, maar heeft voorals nog niet gereageerd. PDM heeft Falk Boden, die vorig jaar deel uitmaakte van de Oost- duitse ploeg die wereldkampioen 100 km tijdrijden werd in Cham- bery, een contract aangeboden. Franco Ballerini heeft gisteren in Novara (Italië) zijn naam verbon den aan de 78ste editie van de Ron de van Piemont. De Italiaanse cou reur won na 196 kilometer de sprint van een drietal mede-vluchters, on der wie Louis de Koning, dië als vierde eindigde. Het was de derde zege van formaat voor Ballerini dit seizoen. Eerder triomfeerde hij in Parijs - Brussel en de Grote Prijs van de America's. De beslissende ontsnapping kwam al in het eerste uur van de wedstrijd, die door harde slagre- .gens werd geteisterd, tot stand. Ze ven renners, onder wie de Neder landers De Koning en Veenstra, re den na 34 kilometer weg uit het pe loton. Ballerini, Rezze, Andersen en De Koning bleven van het kop- groepje over en kwamen in die volg orde na ruim 4 uur over de Finish. Adri van der Poel werd zesde op 2.33 van de winnaar. Veenstra stapte evenals Muller en Sunderland vroegtijdig af. De sprinter uit de ploeg van Jan Raas hield het vlak voor de beklimming van de Valico la Colma, het enige bergje van de koers, voor gezien. aanraking geweest met, of hebben gebruik zien maken van verboden stimulerende middelen; zonder dat ze vaak weten wat ze innemen. Amateurs tonen dikwijls angst voor die onbekende, andere wereld. "Maar of dat alles bijeen de reden is, dat een gezond wielerhart soms opeens verandert in een ziek hart - dat is moeilijk vast te stellen. Of we in de wielersport te maken hebben met meer doden dan in welke ande re tak van sport, weten we ook niet. Er gebeurt door geen enkele sport bond, nóch door de NSF steekhou dende registratie", zegt Schatten berg. Dopepot "De uitkomst van het onderzoek is dan ook niet schokkend", vindt Oudhof. Zelfs niet dat bijna iedere prof weet waar de dopepot staat. "Alleen misschien, dat ze nauwe lijks weten wat ze slikken". "Maar", zegt Schattenberg, "in feite wijken renners niet af van niet-renners; we gaan toch allemaal naar de badka mer voor een pil zonder dat we we ten wat erin zit?" Hoewel de morbide sluier over de wielerdoden ook door dit onder zoek niet kon worden opgelicht, ge ven Oudhof c.s. wel een aantal aan bevelingen, die de risicofactor zou den kunnen terugdringen. Het zijn een paar open deuren, maar ook en kele, wellicht zwaarwichtiger. Op het punt van de doping advi seert de medische commissie van de KNWU bijvoorbeeld het aanstel len van een vertrouwensarts, bij wie de renners te rade kunnen gaan voor het oplossen van medische raadsels. Omgekeerd zou er ook een onafhankelijk arts moeten komen, die renners op het gebied van fama- ceutica kar? en mag onderzoeken, resp. bijpraten. Wat ook zeker aanbeveling ver dient, is, zegt de commissie, te kij ken of de geestelijke en lichamelij ke belasting van de renners niet te groot is. Iedereen, renner en spon sor, vecht voor zijn FICP-punten, negen maanden lang. Misschien moet de kalender minder overvol, moeten er maxima aan het aantal wedstrijddagen per renner worden gesteld. afkomen en kijken wat er verder in zit. Als we een keer verhezen, stel len we dat de tegenstander gewoon beter was". Zowel Selinger als Brokking gaf toe dat de nervositeit in het eerste duel een grote rol had gespeeld. De hele groep speelt zijn eerste wereld kampioenschap. De nieuwelingen Koek, Dc Reus en Van Ree debute ren in een groot toernooi. Zelfs Ron Zwerver zat aanvankelijk niet lek ker in de wedstrijd. Brokking: ..Dat komt mede omdat hij zich extreem verantwoordelijk voelt voor de groep, waardoor hij een grote druk op zichzelf heeft gelegd. Je ziet het aan zyn bleke bek". Zwerver en ook Benne. beiden goed in de passing, zagen veel van hun aanvallende acties gekeerd door de gedegen Amerikaanse ver dediging. In het midden kreeg Mar tin van der Horst, met 2,12 meter de langste speler van het toernooi, re gelmatig te maken met Buck, die fi guurlijk nog groter is. De Ameri kaan behaalde twee gouden Olvm pische medailles en een wereldtitel. Aanvankelijk knikten de kil 1 I van Van der Horst als hij Buck dool de mazen van het net nabij zag k<* men, gaandeweg haalde de Nedep lander regelmatig succesjes. Net ah Henk-Jan Held, de andere man vooi de snelle aanval. Nederland kende alleen een zwakke periode in de tweede set. nadat de eerste via veel fouten aan beide kanten in 15-7 was geëindigd. Bij een achterstand van 6-9 in de tweede reeks bracht Brokking Mar tin Teffer voor Ron Boudne. waar na het beduidend beter ging. Het enthousiasme van de Amsterdam mer werkte aanstekelijk op de soms mat ogende groep. Bovendien maakte Teffer belang rijke punten waardoor Nederland na 12-12 de set besliste en met de eenvoudige 15-6 ook de wedstrijd. Even schrok de ploeg in de slotfase van van de tweede set. De kleinste. Selinger, botste met de grootste. Van der Horst Beiden bleven lig gen. Van der Horst moest tijdelijk naar de kant en werd vervangen door Koek. Vandaag kan Nederland een be langrijke zet richting de eindzege in groep B zetten als Argentinië tegen stander is. De Zuidamerikanen wonnen twee jaar geleden in Seoul met 3-0. Met vrijwel dezelfde ploeg, alleen Kunda is nieuw in de pas sing, werd Canada gisteren met 3-0 verslagen: 15-9 15-11 15-13. SCHIEDAM Hottandtoomoot, vrouwen, tweede apocldag; Beigiè - Nederland 10-27 (6-14). Noorwegen - IJs land 29-14 13-9), Roemenië Polen 23-20 11 -9 Stand: Nederland 2-4 (64-10). Roemen* 2-4 (57' 34). Noorwegen 2-2 (39-27). Polen 2-2(33-331, Belg* 2-0 (24-61). UHand 2-0 (22-661 Gruo (Noo). Oef on wedstrijd mannen Noorwe gen - Nodertand 20-18 (1Q-7). AARHUS EK Junioren, mannen. Tot 76 kg: i Scheien* (Ned), 2 D Aiesno (Ha). 3 Me»ou' (Fra) en Bare»* (Spa) Sonioren, mannen. Tot 58 kg: 1 OeHer- gaard (Den), 2 D'A'da (Ha). 3 Kiaber (Ned) er\ Alonso(Spa) Tot70kg: 1 Streil(BrD) 2 G'3-va'. (Gn), 3. Mandaza (Spa) en Kanaiamen (Fm) RIO WK Eerste speoldeg. Groep A (Rio do Janeiro)- Brazil* - Tsiechostowoi-ije 3-0 (15-7 15-7 15-9) Groep B (Brasilia): Arqeni nie - Canada 3-0 (15-9 15-11 15-13) Groep C (Cunbrta): Japan Vene- zuela3-0(15-6 15-115-8)GroepD(Brasilia) ita- l.è-Cameroon 3-0 (15-4 15-3 15-10) Cuba Bul garije 3-2 (11-15 8-15 15-10 15-11 15-10) NOVARA Rondo van Picmonto 1 Ba enm (ita) 196 km m 4 22 40, 2 Rezze (Fra) z.l3 Andersen (Den) z t 4 De Koning (Ned) op 0 07. 5 K.e1ei VSl) 2 33. 6 Van der Poel (Ned) zt7 Bauer (Can) 4 16. 8 Kr.eger (BrD) 4 18, 9 Uetti (Ita) 4 26. 10 Rando xi. Ontsteking Er moet voorts een nog betere medi sche sport-keuring komen; renners moeten niet te snel weer op de Fiets kruipen na een onsteking van de bo venste luchtwegen (kan, is aange toond, een versnelde ontsteking van de hartspier tot gevolg hebben); er dient een nog intensiever voor lichting te komen; betere begelei ding van gestopte of afgekeurde renners; en dus de centrale registra tie van de plotse dood. Het werk van de commissie zit er hiermee niet op. Op de 'pilot-study' zullen andere onderzoeken moeten volgen. Bijvoorbeeld naar de ont wikkeling van het (wieler-)sport- hart over één, maar zeker ook over meerdere jaren; naar de ontwikke ling van de (lage) hartslag in rust; en naar de noodzaak, de zin en onzin en de effecten van allerlei isotone dorstlessers en vitamineprepara ten. Dit eerste onderzoek heeft de KN WU zo'n 20.000 gulden gekost. Wat betreft de vervolgonderzoeken hoopt men op nauwe samenwer king met bijvoorbeeld het Neder lands Instituut voor Sport- Gezond heidszorg, de NSF, maar ook de UCI, FICP en FIAC, en andere aan gesloten bonden. In België is het ministerie van Volksgezondheid momenteel bezig met een onderzoek naar de plotse dood van drio jongt Bijdicht ren ners. KNWU-voorzitter Piet Zeven bergen: "We moeten niet denken dat we op een eiland leven, het ver schijnsel gaat dc hele wielerwereld aan". Cardioloog Jan Oudhof: "Wil je het goed doen. is er natuurlijk een hoop geld nodig. Maar als je met vragen zit, en je wilt ze beantwoord zien. dan moet je veeleisend durven zijn. Ik zou het helemaal zo gek niet vinden als de grote sponsorploegen voortaan een bepaald percentage van hun budget in dit soort geza menlijk belang zouden willen in vesteren", VRUDAG 17 00-1730 Sportnet Paarderennen 17.30-18 00 Sportnet E*otc*Che sporten 18 00-20 00 Sportnet Rodeo Calgary Stampede 19 30-20 00 EURO Eurosporlnews 20 00-21 00 Sportnet Go auto-en motor- sportmagazme 20 00-23 30 EURO Tenrw* vanurt Ant werpen 20.00-00 00 BRT 2 Sport-E*fa tenrta- toemoot m Antwerpen en rdmiscNe gym- nastiok (weredbeverwedst^d m Brutaal) 20 20-20 55 Ned 3 Sport StudO 21 00-22 30 Sportnet Bokaen voor pro»* 22 30-00 30 Sportnet nhl U*hock*y 22 4 5-23 55 Ned 3 Studo Sport met o a 22 50-23.15 Did 2 Sport-Reportage mei Bundesi-gavoei&ai 23 20-0020 BBC 2 Snooker GP In Reading 23.25-23 50 Od 1 Sportacheu 23 30-00 00 EURO Autoaport GP van Japan (pi.k achter de achermen) 00 00-02 00 EURO Tra» aportm.» 00 30-01 00 Sportnet Speedbootreces 01 00-05 00 Sportnet Amerikaan* honk- bal Wortd Senev kve 02 00-02 30 EURO Ei*o*portn«ws 05 00-07.00 Sportnet VS PGA Got» ZATERDAG 07 00-09 00 Sportnet Rodeo Calgary Stampede 09 00-10 00 EURO Th# Wmrwig Formu la voetbals*'* voor da jeugd 09 00-10 30 Sportnet Terw.* MoakOu tema tonal 10 00-10 30 EURO Motor Sport New» 10 30-1100 EURO Autoaport GP van Japan voor Formula l 10 30-12 30 Sportnet Amencan Coeege FootbaJ Notre Oame-A*r?orce 11 00-1300 EURO Tra» Sporttm.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17