Geld ging in een kluisje mee in de slaapkamer Schrappen Weddetunnel drukt bezoek aan zwembad' 'Geen blokkade woningbouw in Boterhuispolder Warmond' Politie Zoeterwoude tevreden over zomerproject voorkoming misdrijven PAGINA 16 REGIO LEIDEN VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 Sportfondsen zet gemeente Voorschoten onder druk VOORSCHOTEN - Het Voor- schotense zwembad Het Wedde verwacht dit jaar 6.350 minder bezoekers dan in 1990. Vooral het niet doorgaan van de Wed detunnel onder de spoordijk zou het zwembad parten spelen. Volgens Sportfondsen Neder land nv, de exploitant van het zwembad, brengt de fietstunnel het zwembad onder handbereik 'van de bewoners van de Leidse (Stevenshof aan de andere kant van de dijk. i'En die wijk moet toch als een groot achterland worden beschouwd voor het zwembad', schrijft de be heerder in het jaarverslag. De op merking lijkt bedoeld om Voor schoten op het laatste moment als nog over de streep te trekken. Eind vorig jaar zette de Voorschotense gemeenteraad een streep door de aanleg van de tunnel. Raadsleden wilden geen cent betalen voor een tunnel die zó vlak naast de nieuwe Vinktunnel, bij het geijknamige sta tion, zou komen te liggen. Leiden was woedend en dreigde met schadeclaims. Vorige maand probeerde het Leidse college Voor schoten op een wat vriendelijkere manier te overtuigen van het nut van de tunnel. Als de nieuwe ge meenteraad anders denkt over de tunnel dan de oude, kan Voorscho ten een nieuw Leids voorstel tege moet zien. De Leidse brief werd in de raadscommissie voor openbare werken behandeld en de reacties liepen uiteen. CDA, Groen Links en D66 wilden eerst een voorstel zien en dan pra ten, de WD was vooral benieuwd of Leiden nu meer wil betalen dan in het verleden. Bovendien waren commissieleden benieuwd of de aanleg van de tunnel nu meer geld kost door het voortschrijden van de werkzaamheden aan de spoordijk. Bij de overdracht van het zwem bad kreeg Sportfondsen de op dracht om jaarlijks uit te komen met een budget van 252.413 gulden, zonder dat volgens het bedrijf af spraken zijn gemaakt over het ver werken van kostenstijgingen van buitenaf. Volgens het bedrijf heeft het dit jaar. na aftrek van de extra inkomsten door duurdere kaartjes, recht op 10.091 gulden extra. Burgemeester verzet zich tegen uitspraken partijen Wethouder C.J.M. Wassenaar: ..'Twee honden of meer vormen een zekere luxe'.. <foto wim nukmmi WARMOND - Anders dan de politieke partijen willen B en W van Warmond geen veto uit spreken over het bebouwen van de Warmonds/Leiderdorpse Boterhuispolder. Volgens bur gemeester G.W. van der Wel is het te vroeg om zo 'ongenuan ceerd' te reageren op provin ciale plannen. "Het enorme pro bleem met betrekking tot de volkshuisvesting in Zuid-Hol land kan en mag niet alleen vanuit lokale belangen worden benaderd", zei ze gisteravond in een reactie op de algemene be schouwingen van politieke par tijen. Binnenkort hopen B en W met de raad van gedachten te kunnen wis selen over het probleem. De ge meentebestuurders zullen sugges ties voor locaties vertrouwelijk be handelen. maar kunnen zelf nog geen locatie noemen. Om de wo ningbouw mogelijk te maken zijn ze bereid geld uit te trekken, zoals CDA en Progressief Warmond (PW) hebben voorgesteld. Van een regio nale huisvestingspolitiek. een WD-optie, verwacht het college voorlopig onvoldoende. De nieuwe inrichting van de Dorpsstraat komt volgend jaar al aan de orde. Dat bleek uit de woor den van WD-wethouder W.A.B. de Vos (openbare werken). "Dit ge beurt niet op grond van de slechte staat waarin de Dorpsstraat ver keert, maar vanwege de vele wen sen op het gebied van de inrich ting", benadrukte de wethouder. Hij beloofde ruime inspraakmoge- Familie beheert 70 jaar Centrale Volksbank in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - "Alles is hier zo lekker kleinschalig. Je ziet de klanten als kind binnen komen om hun eerste spaar bankboekje te openen en jaren later sluit je een hypotheek voor ze af'. G.P. van Bemmelen viert deze maand dat zijn familie 70 jaar het kantoor van de Centrale Volksbank (CVB) in Zoeter woude beheert en dat het kleine kantoor-aan-huis met twee me ter werd uitgebreid. De extra ruimte is nodig voor de in april geïnstalleerde computer. In de 69 jaar daarvoor werden alle be rekeningen met de hand uitge voerd. De CVB is een kleine bank met ruim 600 vestigingen in Nederland. De meeste plaatselijke beheerders •werken alle transacties - van spaar bankboekje tot hypotheek - in hun huiskamer af, terwijl er ongeveer 50 de luxe van een klein kantoortje kennen. De Zoeterwoudse vesti ging is sinds 1960 in een kantoortje Jan de Schenkelweg gevestigd, naast het woonhuis van Van Bem melen. De ongeveer 600 klanten kunnen daar iedere vrijdagavond en zaterdagochtend voor hun bank zaken terecht. "Maar de mensen bellen ook wel op of ze even langs kunnen komen, of ze bellen aan als ze zien dat ik thuis ben". Dubbeltjes De Zoeterwoudse vestiging wordt •1 sinds haar oprichting in 1920 door fle familie Van Bemmelen beheerd. "Miin vadfer begon in 1920, een maand voordat de bank officieel werd opgericht", weet Van Bemme len. "Iedere zondagochtend kwa- hien de mensen vanuit de kerk naar zijn huis aan de Zuidbuurtseweg hun dubbeltjes en kwartjes bren gen. Dat moest toen wel op zondag, want op de andere dagen werd ge werkt". De Centrale Volksbank was een initiatief van de Katholieke Arbei dersbeweging die de spaarzin onder de arbeiders wilde bevorderen. De bihaudm van dn plntid^ki v» tigingen deden het werk part-time «sn dat is zo gebleven. "Mijn vader was onder meer melkcontroleur. koeienscheerder en beheerder van het patronaatsgebouw in Zoeter woude", herinnert Van Bemmelen zich. "De eerste jaren was het eigenlijk meer een hobby, maar met dertien kinderen kon hij de bijverdienste natuurlijk goed gebruiken. In het begin waren de bankzaken nog erg overzichtelijk, je had eigenlijk al leen spaarbankboekjes. Het geld ging allemaal in een klein kluisje en dat nam mijn vader 's avonds mee in de slaapkamer". Vijf miljoen Langzaam groeide de CVB in Zoe terwoude. De bank begon met twee klanten in 1920. Toen de huidige be heerder in 1929 werd geboren kreeg hij een spaarbankboekje met num mer 50. Een jaar later verhuisde de familie Van Bemmelen naar de Schenkelweg in Zoeterwoude- Dorp, waar sindsdien kantoor wordt gehouden. Na de oorlog zette de groei door en in 1960 werd het kantoortje naast het woonhuis aan de Schenkelweg geopend, een van de eerste in Nederland. Het ba lanstotaal van de Zoeterwoudse vestiging bedraagt nu ruim vijf mil joen gulden, terwijl dat bij het over lijden van Van Bemmelen senior in 1968 nog maar een miljoen was. In dat jaar nam de huidige be heerder het filiaal over, nadat hij eerst tien jaar assistent was ge weest. "Ik rolde er gewoon in", her innert hij zich, "maar ik heb toch nog wat cursussen gevolgd om alles onder de knie te krijgen. De bankza ken zijn ook veel ingewikkelder ge worden. Mijn vader deed eerst al leen spaarrekeningen en later kwa men daar hypotheken bij. Tegen woordig doe ik alle bankzaken: spa ren, lenen, hypotheken, privéreke- ningen, noem maar op". De groei van de bank weerspie gelde zich ook in het klantenbe stand. "Vroeger had je in deze klei ne agrarische gemeente vooral boe renknechten die hun spaargeld kwamen brengen, maar tegenwoor dig komt hier echt van alles over de vloer". Tot voor kort werden veel zaken nog informeel bij een bakje koffie in de huiskamer afgehan deld, maar sinds de komst VÊÏl de computer in april is dat veranderd. "Ik kan moeilijk dat ding steeds uit het kantoor meeslepen en het De Zoeter woudse bankbe- heerder G.P. van Bemmme- len beschikt sinds kort over een computer: 'Alleen spaar bankboekjes kan ik nop met de hand doen'. (foto Wli scheelt me een hoop rekenwerk. Al leen spaarbankboekjes kan ik nog met de hand doen. De CVB is trou wens de laatste bank die nog met boekjes werkt, de andere banken vonden dat te duur worden". lijkheden. PW en CDA hadden ge vraagd of de winkelstraat vóór 1993 kan worden vernieuwd. Kinderopvang De burgemeester maakte duidelijk dat er binnenkort toch voorstellen komen voor kinderopvang in de ge meente. Op deze wijze willen B en W de zogenaamde Oortgelden voor dit jaar nog veilig stellen. Ze zijn blij dat het CDA 34.000 gulden beschik baar wil stellen om uit de impasse rond de kinderopvang te komen. Wethouder De Vos maakte duide lijk dat het college de aanleg van het fietspad Warmond-Sassenheim- Voorhout 'indien nodig' wil voorfi nancieren. PW en CDA hebben hiervoor een lans gebroken. De pro vincie wil het pad pas in 1995 aan leggen, maar als gemeenten voor uitbetalen kan dat zorgen voor een versnelde aanleg van het pad dat voor een groot deel langs de Schip- hollijn moet lopen. Het tracé begint bij de Warrpondse Van Wassenaar straat en eindigt bij de Voorhoutse Oosthoutlaan. Op een vraag van PW antwoordde de wethouder dat zijn college nog geen plannen heeft om bomen op particulier terrein te subsidiëren. B en W willen de stijging van de hon denbelasting voor mensen die meer dan een hond hebben niet onge daan maken. PW had om het terug draaien van de maatregel gevraagd, omdat er nog steeds geen honden- uitlaatplaats is. "Het is normaal dat mensen die meer dan een hond heb ben verhoudingsgewijs meer beta len voor het tweede dier, omdat twee of meer honden een zekere luxe vormen", reageerde wethou der J.C.M. Wassenaar (CDA). Reageerde het college gister avond op de algemene beschouwin gen van de partijen, volgende week donderdag reageren de partijen op eikaars reacties op de gemeentebe groting voor 1991. Deze raadsverga dering begint om vijf uur in het ge meentehuis. Reinigingsrechten 38 procent omhoog VOORSCHOTEN - De Voorscho tense reinigingsrechten stijgen per 1 januari met ruim 38 procent. Ge zinnen in eengezinswoningen moe ten volgend jaar 396 gulden neertel len voor het ophalen van hun huis vuil, ruim honderd gulden meer dan nu. Voor kleine bejaardenwo ningen geldt volgend jaar een tarief van 237 gulden, nu is dat 171 gul den. Voor flatwoningen en grotere bejaardenwoningen dreigt een stij ging van 212 tot 294 gulden. Doordat stortplaats de Does niet doorgaat stijgen de kosten van af valverwerking in de regio en B en W willen alle extra kosten doorbereke nen aan de burger. Eerder werd al bekend dat dat de onroerend-goed- belasting en het rioolrecht in Voor schoten komend jaar zullen stijgen. De gemeenteraad spreekt woens dagavond over de belastingtarie- Hobby Scoutin^club Zoeterwoude doet mee aan \Jamboree on the air' ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse scoutinggroep Sint Christoffel probeert morgen en overmorgen via de ether in contact to komen met undere scoutinggroe pen over de hele wereld. Dat ge beurt tijdens de jaarlijkse 'Jambo ree on the air' (JOTA). Met behulp van een aantal gemachtigde zend amateurs wisselen scouts interna- fionaa] bywdtrtwJtn uil ihel feilen en zeilen binnen de eigen groep. Ook De Kaninefaten uit Lis- se en Scojesa uit Sassenheim zgn fljdtni da JOTA van de partij De deelnemende groepen hebben Van de PTT een speciale vergun ning gekregen, zodat de jongens en ynai |a Eau tenter da sandara kun nen plaatsnemen. Het zenden ge- Murt wal oitdar da vamnftwoaran> lijk hold van een zcnd-amatcur. De amateurs zorgen voor de appv-a- tuur en stellen hun kennis variuf vrijdag middernucht twee dagen jung ten dienste van de scouts. De jongste scouts zullen zich overdag voornamelijk bezig hou den met het leggen vun contacten binnen Nederland, 's Avohds, 's nachts en zondag zullen de oudere scouts vanaf 15 jaar proberen con tacten te leggen met 'collega's' in andere landen. Of dit lukt hangt af van het weer. Naast zenden zullen vooral de ou dere scouts zich bezighouden met elektronica. Zo zullen De Kaninefa ten zich werpen op een soldeerpro ject, waarbij een knipperbadge wordt gemaakt. Op de laatste dag van de JOTA kunnen belangstellenden een kijkje gaan nemen bij de beide scouting groepen uit de Bollenstreek. Bij De Kaninefaten is men welkom tussen 13.00 en 16.00 uur in het clubhuis op de hoek Spekkelaan - Loosterweg- Zuid in Lisse. De Scojesa houdt van 10.00 tot 15.00 uur open huis in het clubhuis aan de Parklaan in Sassen heim (tussen de kerk en de Don Bosco-mavo). Van Bemmelen noemt zijn werk voor de bank "een prima hobby, die zo'n beetje mijn werk is geworden". Net als zijn vader was hij Jarenlang melkcontroleur en tot voor enkele jaren geleden werkte hij op het mi nisterie van onderwijs. "Voor je klanten is het natuurlijk wel mak kelijk dat je zo vaak beschikbaar bent als ik de laatste jaren. Soms bellen mensen om elf uur 's avonds of ze nog even geld kunnen komen halen, omdat ze de volgende och tend vroeg weg moeten". Het aardigste van het bankwerk vindt Van Bemmelen het contact wonen in Zoeterwoude, maar enke le oud-Zoeterwoudenaren zijn na hun vertrek uit het dorp de bank trouw gebleven, zelfs vanuit Fries land en Australië. "Die vertrou wensrelatie is heel belangrijk bij ons. Zo was er bijvoorbeeld bij de officiële opening van het verbouw de kantoortje eerder deze maand een man die dacht dat hij op dat mo ment geen zaken kon doen. Ik heb zijn spaarbankboekje met 2000 gul den even bg me gestoken, het geld netjes bijgeschreven en het boekje in de kluis gestopt. De volgende dag kwam hij het ophalen". Contant geld en waardepapieren gaan bij de CVB direct de kluis in. Twee jaar geleden werd bij de Zoe terwoudse vestiging voor het eerst ingebroken, maar de dieven kwa men niet verder dan het woonhuis van Van Bemmelen. "En ik ben een keer per ongeluk zelf door het alarm gelopen. Voordat ik het wist stond de politie hier met getrokken revol vers, dus dat was wel even schrik ken". De CVB onderzoekt momenteel op landelijk niveau in hoeverre zij knn samenwerken met een aantal ande re kleine banken en verzekerings maatschappijen. Van Bemmelen vertegenwoordigt de regiokantoren van de CVB in de gesprekken die daarover gaande zijn. Hoewel de be heerder verwacht dat de samenwer king in wat de 'Reaal-groep' gaat he ten binnenkort daadwerkelijk van de grond komt, denkt hij niet dat er in Zoeterwoude veel zal verande ren. "In ieder geval in de eerste jaren niet", vult hij aan. "En de naam CVB blijft in ieder geval bestaan, want daar is hard aan gewerkt in de afgelopen zeventig jaar". Als Van Bemmelen er mee stopt - "en dat is voorlopig nog niet aan de orde" - zal zgn dochter hem opvolgen. Het oud-gemeenteraadslid van Zoeter woude is al enige jaren assistent-be heerder. ZOETERWOUDE - "In niet een van de gecontroleerde woningen is in gebroken, maar we hebben wel een paar keer moeten ingrijpen", zegt J.M. van der Pol, woordvoerder van de rijkspolitie in Zoeterwoude. Tus sen april en oktober heeft zijn korps 190 woningen van vakantievierende Zoeterwoudenaren bezocht om te kijken of de woningen 'inbreker- sonvriendelijk' waren achtergela ten. Mensen die aan het 'zomerproject voorkoming misdrijven' meededen haalden eerst een lijst met tips op Grootscheepse reddingactie voor drenkeling op het droge WASSENAAR - Een 47-jarige Hagenaar heeft gistermiddag voor grote bedrijvigheid gezorgd bij het Wassenaarse politiekorps en de Scheveningse reddingsbrigade. De man was rond het middaguur aan het vissen in een bootje voor de kust bij de Wassenaarse Slag toen hij vastliep op een zandbank. Omdat hij er niet in slaagde het vlot te trekken stapte hij over in het bootje van een collega. Nadat de mannen waren vertrokken raakte de boot van de zandbank los, liep gedeeltelijk vol water en sloeg om. Toen de Wassenaarse politie daarvan een melding kreeg sloeg zij direct groot alarm. Van vliegveld Valkenburg steeg een reddingshe likopter op om te zoeken naar eventuele drenkelingen en uit de ha ven van Scheveningcn vertrok een reddingsvaartuig. Op dat mo ment wilden de twee mannen deze haven juist invaren. Omdat zij vermoedden dat de reddingsboot voor hen vertrok meldden zij zich direct bij de politie, die daarop de actie stopzette. De Hagenaar verklaarde tevergeefs te hebben geprobeerd de kustwacht te waarschuwen met een marifoon. Zijn zendapparatuur zou door het zeewater onklaar zijn geraakt. Het ontbreken van de verplichte registratienummers op zijn schuit zou te maken hebben met een recente verfbeurt. het politiebureau. Daarnaast moes ten zij het adres van de sleutelhou der opgeven, zodat de politie in ge val van nood iemand kon waarschu wen. "In de praktijk bleek het tot twee keer toe nodig mensen 's nachts uit hun bed te bellen", weet Van der Pol. "Zo bleek tijdens een nachtelij ke controle dat een raam openstond en dan kun je niet tot de volgende ochtend wachten om de sleutelhou der te waarschuwen. En als je één keer iemand uit zijn bed haalt weet je zeker dat de volgende keer alles in orde is". In totaal voerden Zoeterwoudse agenten 387 controles uit. zodat ie der aangemeld huis minimaal twee maal werd bezocht. Bij elk bezoek werd een berichtje in de brievenbus achtergelaten met tips over zaken die een volgende keer beter gere geld moeten worden. Dat betreft dan eenvoudige organisatorische maatregelen als het niet dag en nacht gesloten houden van gordij nen en verwijdering van de post om de brievenbus niet te laten uitpui len. Ondanks deze tips troffen agenten situaties aan, waar de woordvoer der zich nu nog over kan verbazen. "Heel vaak komt het voor dat alle planten netjes op een tafel staan verzameld, zodat de buren - of wie de sleutelhouders ook mogen zijn - ze makkelijk water kunnen geven. Als dat met een blik door de ramen zichtbaar is. dan ziet een inbreker dat natuurlijk ook". Vaak liggen de kranten en de post er dan nog op een keurig stapeltje naast, zodat er geen twijfel over kan bestaan dat de bewoners een tijdje zijn vertrokken. "We hebben ook twee keer een kalender zien hangen die van bui ten goed zichtbaar was. Met een dik ke viltstift hadden de mensen aan gestreept welke weken ze op vakan tie zouden zijn en dat er met dikke letters bijgeschreven". Het toppunt noemt Van der Pol een vrouw die goed voor haar poes wilde zorgen. Op het aanrecht had zij twintig blikken kattevoer neergezet, zodat de buurvrouw iedere dag een blikje kon opentrekken". De agent noemt Zoeterwoude met vijftig tot zestig inbraken per jaar een 'relatief inbraakgevoelige gemeente', omdat de plaats tussen twee grotere steden ligt (Leiden en Zoetermeer) en goede verbindingen heeft. "De meeste inbrekers zijn ge- legenheidsdieven, die steeds het minst beveiligde object pakken dat ze op hun weg tegenkomen. Zoeter woude is een kleine en overzichte lijke gemeente waar je je via de rijksweg snel uit de voeten kunt ma ken". De actie is volgens Van der Pol niet alleen een groot succes geweest omdat in geen van de bezochte pan den werd ingebroken. "Mensen worden veel alerter omdat ze weten dat we er werk van maken. Als we een pand gingen inspecteren kwa men buurtbewoners vaak kijken of er iets aan de hand was. Huizen die tijdelijk niet werden bewoond, maar die niet op onze lijst stonden, werden daarna door de buurt beter in de gaten gehouden". Hoewel de zomeractie is afgelo pen. kunnen vakantievierende Zoe terwoudenaren ook de politie blij ven vragen hun huis te controleren VRIJDAG 19 OKTOBER Alphon soosavond Stichting Homosexu- aliteit Alphen, vanaf 20.00 uur in gebouw SHA, Prinses Mark straat. voorstelling 'Da bittere tranen van Petra von Kant', van Fassbin- der, aanvang 20.30 uur In het PerMheeter. Lolden bingo in de kantme bt| LFC. Bos- huizerkede. aanvang 20.00 uur. concert In de Meesterserte door hei Residentie Orkest otv Jean Paul Penin, mmv Mark Kaplan (viool), aanvang 20 15 uur in de Stadsge hoorzaal i de lede# Schouwburg Letdordorp pr.iskiaveriassen in kantine Us- baan. Mauntssingel. 20.00 uur openbare bijeenkomst Groen Links, met spreekster mevr. Andree van Es. aanvang 21 00 uur in het JOIN-gebouw, Weteringkade Oogstgoost concert door het Nederlands Gitaarduo Juun Voorhoeve en Enk Otte, aanvang 20.15 uur in -de Groene Kerk. Haarlemmerstraat weg ZATERDAG 20 OKTOBER Alphon optreden van Muziek Dansthe ater door het gezelschap Pandora, aanvang 20.30 uur in het Parkthea ter -schepen, kopters, vanaf 10 00 uur in 1 Katte gat. Skagerrak 328. voorstelling; 'De Misantroop, door Het Nationale Toneel. 20.15 uur Leidse Schouwburg. Jarzpodium Hot House de groep Vaalbleek Vokaal van Nico lan- genhuiisen 21 30 uur m De Waag Aalmarkt 21. Lisae Nationale Bloembollenmarkl de CNB-hallen, van 9.00 lot 17.00 uur. concert door Het Nederlands Gitaarduo Juun Voorhoeve 5 Erik Otte. aanvang 20.00 uur in 1 Huys Noordwi|k ochtendwandeling door de Am sterdamse Waterleidingduinen otv de heer Verweij. verzamelen om 08 30 uur bj de ingang Vogelen zang. (nabij Het Huis te Vogelen zang) bos- en duinwandeltochten diverse afstanden, start tussen 9.00 en 14.00 uur bij cale-restau- rant De Dumpoorl. Langevelder- e muziekavond mmv internatio naal bekende groep 'Ecclesia', aanvang 20.00 uur in De Ark. Pic- képiein. Valkenburg dressuurwedstnjden t»j De Valckruiters. aanvang 16.00 uur in Mandy's Hoeve. Voorschoterweg. Voorschoten e volksdanstnstuif voor ouderen in Buurthuis Bloemenwijk-Bosch- geest. Baron Schimmelpenmnck v d Oyelaan, aanvang 13.30 u Warmond kinderactiviteiten (7 tot 12 jaar), aanvang 14 00 uur In het Meerpunt herfstwandeimg olv natuurgid- sen m het landgoed Huys te War- mont. aanvang 14.00 uur bij de in gang aan de Herenweg Wassenaar optreden van de rockgroep 'Prat's the Whoblem' m TENT. zaal open vanaf 20 00 uur, Van Zuyten van Neijeveltstraat ZONDAG 21 OKTOBER Hoofddorp modelbouw-weekend model treinen, -schepen, -auto's en -heli copters, vanaf 10 00 uur in t Katte gat. Skagerak 320 Leiden kindervoorstelling Peter van der Linden vertelt sprookjes van Ander sen. aanvang 15.00 uur m het LAK-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16