Coupépolder Alphen: pompen of bewaken? VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 LEIDEN/REGIO Droomfab riek kan openblijven DEN HAAG/LEIDEN Dl meente Leiden hoeft voorlopig niet op te tréden tegen het art-café De Droomfabriek. Omwonende P van Tulder drong gisteren bij de afde ling rechtspraak van de Raad van State op onmiddellijke maatrege len. Dat verzoek werd vanmorgen afgewezen, zodat de Droomfabriek gewoon open kan blijven. Volgens Van Tulder is het laatste half jaar 26 keer naar de politie ge beld over geluid uit de Droomfa briek. Elf keer kwam de politie daadwerkelijk een kijkje nemen. Van Tulder verweet de Droomfa briek 'onwil' om zich aan de regels van de gemeente te houden. De Droomfabriek zelf betwistte de overlast. In overleg met de ge meente zouden reeds diverse stap pen ondernomen zijn om hinder voor de omgeving tegen te gaan. Zo is er onder andere dubbele begla zing aangebracht en de speakers hebben een andere plaats gekregen. De live-optredens op zaterdag zou den afgeschaft zijn en de muziekin stallatie zou voorzien zijn van een begrenzing. De buurt zou per briel van deze maatregelen op de hoogte zijn gesteld. De vertegenwoordiger van de ge meente zei dat inmiddels een ver gunning volgens de hinderwet voor de Droomfabriek in de maak is. Te vens wordt een wijziging van het bestemmingsplan voorbereid zodat het voormalige magazijn de be stemming horeca krijgt. Volgens de Droomfabriek kunnen de omwo nenden in deze procedure hun be zwaren tegen het art-cafe kenbaar maken. Medische Diensten ARTSEN Leidon De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiönten van de artsen Groep 1 - Baars. Van der Meer. Tan, Zwanen burg. Meiier, Van Leeuwen, Verhage. Groene- veld, de Ruiter, Janssen. Mans en Van Schie za 8 uur tot zo 8 uur: M A. van Schie. tel 177100, Ri|nsburgerweg 96, zo 8 uur tot 24 uur H Meyer/C.E. v.d Meer, lel 215510, Stokroor. 1 Groep 2 - Nering Bögel. Van Gent, Taylel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg meier, de Lange za 8 uur tot zo 8 uur: G.A.E. Nering Bögel. tel 124403; zo 8 uur tot 24 uur: L.T. Pufkens S.C. Mid dendorp, tel: 222822, Bonalrestraat 2 Groep 3 - Boels, Smit, Lely, W de Bruine, J de Bruijne, Huibere, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W de Bruijne. tel: 134345, De Lt. de Kanterstraat 32; zo 8 uur tot 24 uur: A. Boels, tel 142383. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Hom, J.G. Zaaijer en R E. Zaaijer, de Kanter en Lodder za 8 uur tot zo 8 uur: A.A. van Rijn. tel 765400. Kennedylaan 24; zo 8 uur tot 24 uur: J.G. A R E Zaayer, tel 316008, R.P. Geerlingspad 11. Groep 5 - Jasperse, Wiorsma, Crul, Kooi|man. De Jong, Prince, Remders, D Hammerstein en A Hammerstein za 8 uur tot zo 8 uur: H. Wiersma, tel: 318311 Haagweg 60; zo 8 uur tot 24 uur J Witpaard, tel 217477 Woarnemingsregelmg Homeopatische artsen C Juflermans/D. Koster. Haagweg 41, tel 315900, via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Loidordorp za M B Land9meer. tel 413913. spreekuur Florijn 10. tel 891000. zo F Kemme, tel 893139. Groliuslaan 12; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12 30 tot 13.00 uur Oegstgoeet van za 8 uur tot ma 7.30 uur E.J Roelants, Frans Halslaan 10. tel 153747 Voorschoten za A Tromp, Leidseweg 328. tel 071-762159, zo F Koopmens. Churchillweg 19, tel 6352 Het pand van de Coöperatieve Vereniging Vooruit aan de Korevaarstraat. Grof geweld Wat heet? De politie wordt altijd weer ais de zondebok gezien door uw redacteuren. Voor mij volko men ten onrechte. De politie heeft gedaan wat in een goede demon stratie past; orde handhaven. Wat maakt het uit of McDonald's het goed of fout doet. Het publiek dat wil gaan en staan, eten en drin ken. waar zij wil. is bepalend. Niet de demonstranten die blokeerden en weigerden na de sommatie van de politie om te vertrekken zodat de ingang vrij kwam. De 40 demon stranten hebben geen enkele bin ding met Leiden en gijzelen is straf baar. Waneer de politie zich passief had getoond, was door uw redactie ge suggereerd dat een slappe houding was getoond. Mijn petje af voor de politie. Laat een buitenstaander weten dat wij demonstraties accepteren, doch wel door onze inwoners en niet door individuen die niet weten dat je met demonstreren in onze maatschappij nergens komt. Wel met keihard werken en de politie op het juiste moment accepteren. Een positieve benadering door uw redactie van onze politiemensen zou u sieren. Waarom neemt u stel ling voor mensen die niet weten dat prestatie wordt gewaardeerd? H. Kiemel Bachstraat 15 Leiden Rommelmarkt Showband Con Fuoco houdt zondag 21 oktober een rommelmarkt in haar club gebouw aan de J C. de Rijpstraat 23. De openingstijden zijn van 10.00 tot 15.00 Bingo Buurthuis Comelis Joppensz aan de Op- penheimstraat 6a houdt vri|dag 26 okto ber een bingo. Aanvang 20.15 uur Lezers schrijven Desillusie Op 3 oktober jongstleden heb ik. na jaren van afwezigheid, een bezoek gebracht aan mijn geboorteplaats Leiden. Wat voor mij een verheu gend weerzien zou moeten worden, werd echter een desillusie van het geen ik in herinnering hield. Ik vond een stad terug waarvan je de indruk kreeg dat er een veldslag had plaatsgevonden of dat er een kudde olifanten doorheen was ge trokken. Op vele essentiële plek ken. welke voorheen het aanzien voor mij van de stad vertegenwoor digden. vond ik ruines terug of soms was het volledig van de aard bodem weggevaagd en vervangen door, de door de hedendaagse archi tectuur bepaalde, nieuwbouwper- celen (het woord gebouw niet waar dig). Toegegeven, ook positieve aan passingen heb ik aangetroffen, zoals de her-ingebruikname van de kelders onder de Hoogstraat met de aangrenzende palisade-omgangen. Ook op de Breestraat zijn zonder meer mooie en waardevolle panden gerestaureerd zoals het gebouw van Waterschap Rijnland. Opmerkelijk is echter dat al deze voorzieningen in het zicht liggen van het dominerende, overigens zeer mooie, stadhuis. Wanneer je echter uit het zicht van het stadhuis bent, bekruipt je het gevoel 'uit het oog uit het hart'. Met andere woor den niet interessant meer. Toch ligt er op een steenworp afstand een ge bouw dat in mijn herinnering zeer imposant was en nu nog zou moeten zjjn. Het bedoelde gebouw ligt aan de Korevaarstraat, is gebouwd in 1901 en genaamd de Cooporatieve Ver eniging Vooruit. Het weerzien van dit gebouw zoals het er nu bijstaat, is als verbijsterd te betitelen. Je vraagt je af of dit het resultaat is van dat voortvarende gemeentebestuur, welke ook de andere veranderingen in Leiden heeft bewerkstelligd. Wetende dat veel van de andere gerestaureerde gebouwen op de Rijksmonumentenlijst staan, is er dan geen reden voor u om dit ge bouw op de Plaatselijke Monumen tenlijst te plaatsen"' Wetende dat dit gebouw mede de bakermat is ge weest voor de huidige Leidse afde ling van PvdA. getuige de plaquette in de hal geschonken door de toen malige SDAP, is dit geen reden ge noeg om dit gebouw van de onder gang te redden? Wetende dat het bij de Nederlandse wet verplicht is om als eigenaar je eigendommen te on derhouden. is dat geen reden om hier actie te ondernemen? Ook u heeft de plicht om er voor te zorgen dat de eigenaar van dit pand zijn verplichting nakomt of bespeur ik hier opzet in het spel om het niet te doen. Realiseer u dat dit pand een gevaar op gaat leveren voor voetgangers. Dit gebouw zou een beter lot beschoren moeten zijn. Natuurlijk is alles vergankelijk, maar als uw politieke handelen zo vergankelijk is, en leidt tot een re sultaat zoals de erbarmelijke staat waarin dit gebouw zich nu bevindt, ziet het er voor de toekomst van de gemeente Leiden triest uit. Indien we teruggaan in de ge schiedenis en we kijken naar de re den van het vieren van 3 oktober, dan zien we een burgemeester Van der Werf welke bereid was zich voor zijn volk in te zetten. Als hij zou zien wat u zijn sleutelstad nu aandoet, zou hij zich omdraaien in zijn graf. College van B en W van Leiden, handel in de geest van Van der Werf. Werp u op om dit gebouw te redden. Uitstel is te laat en de nek slag van weer een stukje historisch Leiden. H. Rijsbergen Burgemeester Padmosweg 46 Wilnis Provincie neemt woensdag besluit Van onze redacteur Henk van der Post ALPHEN AAN DEN RIJN - Na ellenlange discussies valt er deze maand een beslissing over de wij ze waarop het diepe grondwater in de Coupépolder moet worden beschermd. Het is overigens pas een eerste beslissing in een nog lange reeks, want dat grondwater is niet het enige probleem van de Alphense vuilnisbelt. Aanstaande woensdag 24 okto ber vergadert in het Provincie huis in Den Haag de provinciale commissie milieu. Concreet is aan de orde. welke maatregelen moeten worden genomen om te voorkomen dat het gif van de belt zich via het grondwater verder verspreidt. De discussie spitst zich toe op twee mogelijkheden, pompen en het water in de belt zuiveren of bewaken en pas maat regelen nemen als daartoe aanlei ding is. Het diepe grondwater is een van de vier aandachtsgebieden van de Coupépolder. Al eerder werden betrokken partijen het er over eens dat er vier soorten maatregelen moeten worden ge nomen. Maar betrokkenen zijn het nog niet eens over de wijze waarop die problemen moeten worden aangepakt. De aandachtsgebieden zijn: 1. het diepe grondwater. Over de bescherming daarvan wordt nu een beslissing genomen. Het diepe grondwater is nog niet aan getast door gif, maar het risico be staat dat percolatiewater (water dat door de belt heen sijpelt) in dat grondwater komt; 2. opvang van percolatiewater dat nu in de Kromme Aar spoelt. De in 1988 aangelegde drainage werkt niet; 3. de sloot tussen de belt en de Westkanaalweg, waarin ernstig vervuild water uit de belt terecht komt. Dat water wordt thans naar de waterzuivering gebracht. Die kan het water evenwel niet reini gen, omdat het om chemische verontreiniging gaat. De zuive ringsinstallatie reinigt alleen bio logisch vervuild water. In de praktijk komt het er op neer dat het vieze water van de sloot in de waterzuivering slechts wordt ver dund om vervolgens te worden geloosd via Zegerplas en Krom me Aar; 4. het talud van de belt, alsmede bepaalde andere plekken, waar vuil water uit de belt stroomt en plaatsen waar vuil aan de opper vlakte komt als gevolg van een te dunne afdeklaag. De meerderheid van project groep Coupepolder (vertegen woordigers van bewoners, streek- commissie, gemeente, provincie, Hoogheemraadschap van Rijn land, golfbaanbeheerders en golf baangebruikers) is voorstander van pompen. Dat betekent dat over een lange reeks van jaren het percolatiewater onder in de belt wordt opgepompt en vervolgens gezuiverd. Daartoe moet een zui veringsinstallatie bij de belt wor den gebouwd. Standpuntswijziging der van pompen (zuivering) is, is een opmerkelijke koerswijziging. Zij stelt zich daarmee op één lijn met de gemeente Alphen aan den Rijn en omwonenden. De streek- commissie had zich uitgesproken voor het bewaken van de belt door middel van monitoring. Dat houdt in dat er peilbuizen worden geslagen voor controle van het grondwater. De filters in de bui zen worden regelmatig gecontro leerd op aanwezigheid van ge vaarlijke stoffen. Zodra de peil buizen met troep zijn gevuld, wordt alarm geslagen en moeten maatregelen volgen. Er gebeurt dus alleen maar wat als daartoe werkelijk aanleiding is. De streekcommissie had vrede met die oplossing, onder voor waarden dat heel precieze afspra ken zouden worden gemaakt over een uitgestrekt meetnet van peil buizen. Daarnaast zouden er ook afspraken moeten komen over de soorten chemische stoffen die in de gaten worden gehouden en bij welke vervuilingswaarde alarm wordt geslagen. De commissie hield wat haar standpunt betreft een slag om de arm indien in de belt te hoge waarden dioxines zouden worden aangetroffen. Dat standpunt heeft de streek commissie nu verlaten. Met name omdat op één plek in de belt te veel dioxines zijn aangetroffen (boven de zogenaamde c-waarde die inhoudt dat de belt volgens richtlijnen van de overheid zou moeten worden gereinigd). Eer der dit jaar zijn verschillende steekproeven genomen, waarvan er één aantoonde, op een diepte tussen 2.10 en 2.70 meter (aan de kant van het restaurant De Lan- derije), dat de hoeveelheid dioxines te hoog is. Die hoge waarden dioxines ver ontrusten de streekcommisie, vooral ook omdat er van dioxines, die in honderden verschillende vormen voorkomen, zo weinig bekend is. Dioxines zijn in water bijna niet terug te vinden, alleen na ingewikkelde en dure labora toriumproeven. Een controle met peilbuizen voor het grondwater biedt naar inzicht van de streek commissie derhalve geen soelaas. Bovendien is onduidelijk hoe dioxines zullen reageren op ande re chemische verbindingen die in de grond zitten. Onbekend is welk gedrag ze vertonen nadat ze een chemische reactie met andere stoffen zijn aangegaan. Daarover is bij wetenschappers weinig of niets bekend. Wat de ene weten schapper daarover beweert, wordt door een andere weer be streden. Dioxines zijn pas enkele jaren geleden voor het eerst ont dekt, eensluidende wetenschap pelijke literatuur is er nauwelijks. Om al die redenen heeft de streekcommissie zich nu op een ander standpunt gesteld en ge schaard bij andere partijen (om wonenden, gemeente) om voor pompen en zuiveren van het per colatiewater te pleiten. Zij vinden Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland op hun weg, die woens dag voorstelt de kwaliteit van het grondwater slechts te controleren volgens het systeem van monito ring. Investering Met het bouwen van een zuive ringsinstallatie voor het oppom pen en schoonmaken van het per colatiewater van de belt is een flinke investering gemoeid. Dat kan weieens oplopen tot miljoe nen guldens. Bovendien moet die installatie in theorie misschien wel eeuwig, maar in de praktijk toch zeker tientallen jaren dienst doen. Dat betekent dat er ook veel geld op tafel moet komen voor de jaarlijkse exploitatie. Het is onwaarschijnlijk dat de provin cie en rijksoverheid daarvoor het geld hebben, laat staan over heb ben. De Coupépolder is weliswaar een gore, vieze belt, maar met het geld dat met het pompen en zui veren van grondwater is gemoeid, kan wellicht op andere vervuilde plekken in Zuid-Holland sneller en een beter resultaat worden ge boekt. Uit een van de onderzoe ken (Iwaco) komt bij voorbeeld naar voren dat als gevolg van de stroming van het grondwater over wellicht 100 jaar in een van de laag gelegen polders (kwelpol- der) achter de Ridderbuurt (pol der Vierambacht) mogelijk gifti ge rotzooi naar boven komt. Vraagtekens natuurlijk van weer andere onderzoekers bij die schatting, maar het gaf aanvan kelijk een indicatie voor het min dere acute gevaar. Aanvankelijk, want dit jaar zijn nieuwe gegevens bekend gewor den. Ten eerste de kwestie van de al eerder aangehaalde dioxines. Ten tweede omdat de tempera tuur van de broddelberg in de Coupépolder flink blijkt te stij gen. In het bijzijn van de Heide- mij is op een plek reeds een tem peratuur vastgesteld van 73 gra den. En dat slechts op zo'n ander halve meter diepte. Op andere plekken is de tempe ratuur veelal tussen de 40 en 50 graden op diepten tot circa een meter in de afdeklaag. Op een an dere locatie, op een centimeter of tien diepte in de afdeklaag, liep de thermometer op tot circa 35 graden. Er komen onbekende dampen van de belt, die er recen telijk toe hebben geleid dat buurt bewoner H. Gerntsma tegen de vlakte sloeg. De resultaten van het onder zoek van de Heidemij kunnen waarschijnlijk niet meer in de overwegingen en besluitvorming in de provinciale commissie van woensdag worden meegenomen. Dat is eigenlijk niet aanvaard baar, want die informatie zou wei eens veel meer alarmerende con clusies kunnen opleveren dan tot nu toe bekend zijn. Het is daarom de vraag of nü een verantwoorde beslissing kan worden genomen. Het woord is aan de provinciale commissie milieu. Wie tijdens die vergadering het woord wil voe ren, kan dat. De vergadering be gint om 9.30 uur, de Coupépolder staat voor 9.45 uur op de agenda. Insprekers moeten zich een dag tevoren even melden bij de pro vincie, via tel. 070-3117327, vra gen naar mevrouw N. Verkuijl. Zij mogen maximaal vijf minuten spreken en de tekst moet voor de vergadering op papier zijn ingele verd. A. de Gijzel, Dorpsstraat 35. tel 10834 Wassonaar za J. Stuylzand. lel 12460, KerVstraal 42. zo B R. Dinger van Kruiningen. tel: 76418. Hot- campweg 65 Zoetorwoude via het antwoordapparaat van een vnn de Zoe- terwoudse huisarlon. tel. 01715-1219 of 1614. verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in dn roglo Lolden, wordt waarge nomen van vr. 19/10 tot vr. 26/10 door Apotheek Centraal, Breestraat 74. Leiden, tel' 071-120552; Apotheek Van Breest Smaiienburg, Loeves- trein 6. Leiderdorp, tel: 071-890000, Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor- schoton, tel: 01717-2525. Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 35, Wassenaar, tel: 01751-12402 DIERENARTSEN Voor de prakli|k van Muurting, Helder, Roest (Loldon on omalrekon): F Muurting, Plantsoen 23, Leiden, tel 071- 125057 Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw R Koster, Narcisstraat 47. Voorscholen, tel 01717-3836 Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R J.W Duijn, Pres Kennedylaan 260. Oegst- geesl. tel 156161, of D J. Brandt. Homans- traat 1, Ri|nsburg, tel 173266 Voor eigen praktik BG. Heemskerk. De Kempenaerstraat 21. Oegstgeest, tel 071-176761 Wossonaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag. Voorburg, Ri|swi|k, Wassenaar en Loidschendam dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp. Oegstgoost on Warmond wordt waargeno men door R van der Griip. P Moensweg 54, Leiden-Stevenshof. tel 071-314917. spreek uur om 13 00 uur Dienst in eigen prakli|K S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- do-Ri|nd.|k, tel 071-414547 of 410950 Voorschoton/Wassonaar A G J Okhuizen. Schouwweg 60. Wassenaar, tel 01751-12586 WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden. Oude Ri|n 69. tel 120144, na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging Hart vnn Hot- Ri|nslrook Leiderdorp on Zootorwoudo: Voor dringende gevallen bui- ton de spreekuurtijden, tel' 01720-74951 ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp voor dringende hulp buiten kantooruren, tel 06-B212141. (B)oxford (I) Het begrip 'Stedenband' kan op tientallen wijzen worden inge vuld. Zo is de Poolse week, die op dit moment in Leiden gehouden wordt, een grootschalig gebeu ren. Diverse culturele aspecten worden belicht. Maar zonder de Leidse stedenband met de stad Toruri zou een dergelijke week waarschijnlijk minder gemakke lijk tot stand zijn gekomen. Her inneringen, foto's, een eventueel aangekocht kunstwerk; dat is wat er van overblijft. Een aantal mensen uit de regio Leiden nam het afgelopen week einde het begrip 'stedenband' zeer letterlijk. Ze reisden af naar een andere stad uit het kwartet Leidse zustersteden: Oxford. En kwamen maandag ook weer te rug. Met een handmarmerkleuri- ge box. Die box dient als een soort band met een tweetalig op schrift Printing in Oxford Lei den. Drukwerk in Oxford Lei den. Inhoud: zeventien fraai uit gegeven boekles van prive-druk- kers uit Nederland en Engeland. De uitgaven zijn klein, dun en verzorgd; de grootte is het zoge naamde portrait-formaat: 17.5 bij 12 centimeter En de prijs van het geheel, ach de prijs, die is 145 gul den. Niet veel. zeggen de kenners. De wat oneerbiedige vergelij king met de Droste cacao-box mag gemaakt worden. Want op die box is de box zelf weer in de handen van een afgebeelde ver pleegster te zien. Voor de Leiden- Oxford box geldt in zekere zin hetzelfde. De zeventien boekjes botandaten historische upMtan van boekdrukkunst in Leiden en Oxford. En daarbij zijn de aloude banden op boekengebted tussen Leiden en Oxford niet vergeten. Tegelijk is die box zelf een beetje het bewijs van haar inhoud. Zo vormt deze onderneming een kleinschalige, maar blijvende getuigenis van de band tussen ge lijkgestemde steden. En vooral tussen gelijkgestemde zielen. REDACTIE: JAN RIJSDAM. TELEFOON: 161444 De Leidse 'Drukker in de marge' stadhuis had geen belangstelling." (B)oxford (2) "Coordinator Claire Bolton van dc Alembic Press in Oxford kwam verleden jaar op dit idee" zegt de Leidse 'drukker in dc marge' Jacques de Coo. De Coo die m'aandag per vliegtuig uit En geland terugkeerde, bezorgde de zer dagen een aantal van de cas settes voor de losse verkoop bij het Leidse antiquariaat Burgers dijk Niermans. 150 werden ei gemaakt, waarvan zo'n vijfenze ventig exemplaren de oversteek naar het vaste land meemaakten Daarvan is de ene helfr voor de drukkers zelf bestemd en de an dere voor de verkoop. Zelf heeft De Coo een grote ver zameling letterbakken Zijn zet sel neemt htj mee naar de pers van collega Jan Ketjser in Wou- brugge. Beiden zijn hobbyisten - al heeft de rijksambtenaar De Coo een grafische patroonsopleiding - die prtve mooie boekjes zetten, drukken en uitgeven. Ze hebben een 'private press' zoals het in vaktermen heet. In ons land zijn deze liefhebbers van loden letters verenigd in de Stichting Druk werk in de Marge. "We hebben zo'n vijfhonderd leden, van wie er zestig actief zijn" aldus De Coo. Ook de thuisdrukkers Bert Post uit Nieuwkoop en Kees Tho massen van De Uitvreter uit Lei den behoren tot dc zeventien deelnemers in dit Leiden/Oxford project. "Maar", benadrukt di Coo. "het is uitgegaan van Oxford en de Stichting Drukwerk in df Marge. De coordinator van de ste denband op het Leidse stadhuis toonde geen belangstelling". Naast zes andere Nederlanders deden aan het project Printing m Oxford Leiden zeven Engelsen mee. Zij hebben als plaats van uit gave op hun zelfgedrukte werkjes Oxford staan of illustere namen als Moreton-in-Marsh en Adder- bury. Chris Hicks uit Oxford ont wierp de cassette. Jacques de Coo vult aan: "Ik kom regelmatig in Oxford en zaterdag waren we er met zo'n vijf Nederlanders. Bij de presentatie van de box hadden de Engelsen een druk bezochte markt van kleine drukkers geor ganiseerd waaraan ook Amerika nen en Duitsers deelnamen. Zo'n vijftig kleine drukkers waren in de polytechnische school bij el kaar gekomen". (B)oxford (3) Wat zit er nu eigenlijk in deze ma gie box voor bibliofielen? Vooral cngelstalige verhalen over Lei den en Oxford. De Coo: "De meeste boekjes zijn in het Engels, want het was een gemeenschap pelijke onderneming die voor bei de partijen in zijn geheel interes sant moest zijn. En je kunt het de Engelsen niet aandoen om in het Nederlands te zetten en te druk ken, want dat was gegarandeerd fout gegaan". De Cliteus Pers van De Coo le verde zijn bijdrage aan het project wel met een tweetalig engelblauw werkje. De bekende Leidse boe kenkenner R. Breugelmans schrijft hierin over de eerste Leid se stadsdrukkerij, die op initiatief van stadssecretaris Jan van Hout in 1577 werd opgericht. "Het is ook zo aardig dat de Nederlandse bijdragen in een oorspronkelijk Nederlandse lettertype zijn gezet. Ik heb de romulus van Jan van Krimpen gebruikt", verklaart De Coo. Jan Keijser van de Avalon Pers uit Woubrugge gaf een verhaal van Julian Deahl over de Leidse uitgeverij Brill uit. Dick Wessels uit Maastricht drukte m handge- zette bembo-letter een essay van Breugelmans af over de illegale drukkeru van Pilgrim Father Wil liam Brewster in Leiden. Piet Ja cobs van de Haarlemse Priegel- pers zette in de de romanee-letter een verhaal over de Leidse letter ontwerper Thomas de Vechter uit 1600. Frans de Jong openbaarde een verhandeling van P.G. Hoftijzer over het beeldje van Laurens Janszoon Coster in de Haarlem merstraat en het uithangbord van Templum Salomoms aan de Nieuwsteeg. Bert Post uit Nieuw koop maakte een vooral voor En gelsen educatief boekje over de Leidse hofjes, mét kaartje. De Uitvreter uit Leiden liet J. Gruys in Two Leiden University Book sellers in 1596 verhalen over de 16e eeuwse drukker Plantijn en zijn schoonzoon Raphelengius Van Oxfordse kant drukte initi atiefneemster Claire Bolton een verhaal over een connectie in 1637 tussen Leiden en Oxford, De Demi-Griffin Press leert ons iets over Theodoric Rood, de eerste drukker in Oxford in 1478. Atlan tic Press vertelt over Thomas Combe, eens de grote man van de Oxford University Press. En de geschiedenis van de boekhandel Thornton's uit Oxford, die nu ook in Leiden aan de Oude Singel een filiaal heeft, wordt door een pri vate press uitgeverij uit Reading geopenbaard. Maar de kleurigste uitgave, die mooi tussen klassiek en modern balanceert, verdient eigenlijk een prijs. De Cobbenhagen Press uit Loon op Zand herontdekte twee lofdichten op Leiden en Oxford van de achttiende-eeuwse Friese drukker Frangois Halma. Hij schreef aan zijn geleerde Oxford se vriend Taylor hoe de twee ste den zich ontwikkelden: "Sinds dien zijn beide slechts gegroeid En heeft de wetenschap gebloeid. En spoedig, Taylor, wordt dit meer, Als gij tot Leiden zijt ge keerd". In Oxford werd er ondertussen afgelopen weekeinde niet alleen letterlievende dorst gelest. Want de Leidse prive-drukker De Coo, immers oud-fractie-assistent van Leiden Weer Gezellig, weet te melden dat in Oxford de slui tingstijden van de pubs hem niet bevielen. "Dus toen zijn we maar naar een plaatsje in de omgeving gegaan". EMIEL F AN G MAN N

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14