TAD LEIDEN Bewoners Slaaghwijk dreigen met boycot groot onderhoud De Sleutels wil snoeien in oorspronkelijke plannen 'Als slechtziende tuimel je zo over de uitgestalde koopwaar' CNV-jongeren voeren meteen actie vanuit nieuw kantoor Groothandel Houthoff verhuist naar Roomburg Belangrijk s LEIDSCH 1 DAGBLAD VRUDAG 19 OKTOBER 1990 LEIDEN - De bewonerscom missie Slaaghwijk van woning bouwvereniging De Sleutels wil niet dat wordt gesnoeid op de uitgaven voor groot onder houd van 217 flats aan de Kie kendiefhorst en de Haviks horst. Indien de bezuinigingen toch doorgaan, overweegt ze de bewoners te adviseren geen toe stemming te geven voor de werkzaamheden. Dit lieten vertegenwoordigers van de bewonerscommissie gister avond weten tijdens een persconfe rentie in de Havikskhorst. Het is de eerste officiële bewonersreactie op de mededeling van De Sleutels dat de oorspronkelijke plannen voor groot onderhoud niet kunnen wor den verwezenlijkt. Een volledige opknapbeurt kost per woning ongeveer 27.000 gulden. De Sleutels had echter maar 20 mil le begroot. Het bestuur wil er wel Vrouw gewond bij aanrijding op Gooimeerlaan LEIDEN - Een 40-jarige vrouw is gistermiddag bij een aanrijding op de kruising Gooimeerlaan/Hallen- weg gewond geraakt. De vrouw reed op het fietspad samen met een 33-jarige man. Een 25-jarige Leidse automobi list, die van de Gooimeerlaan de Hallenweg wilde oprijden, zag de twee fietsers over het hoofd en ver leende geen voorrang. Beide fiet sers werden ondersteboven gere den. De man raakte niet gewond, maar de vrouw moest met nekletsel worden overgebracht naar het aca demisch ziekenhuis. De twee fiet sen werden vernield. Groen Links wil plastic stoepbanden LEIDEN - De raadsfractie van Groen Links wil dat het college mo gelijkheden onderzoekt om plastic stoepbanden in te voeren van her- gebruikt landbouwplastic. Voorts wil de partij dat tijdens de college periode een milieufestival wordt ge houden. Raadslid van Schreven van Groen Links doet deze voorstellen in een brief aan wethouder en partij genoot De la Mar. Ze wijst er op dat in de gemeente Haaksbergen een proef is genomen met de pastic stoepbanden en dat die uitstekend is bevallen. Buiten het milieu-aspect werkt het ook nog eens positief op de ar beidsomstandigheden voor de stra tenmakers. Een betonnen stoep- band weegt namelijk zo'n 85 kilo, terwijl een plastic exemplaar op 20 kilo blijft steken. Groen Links wil graag weten of hergebruikt materiaal voorrang heeft bij de keuze van soorten straatmeubilair en of bij de geschei den afvalinzameling ook plastic wordt betrokken. Voorts vraagt de fractie zich af of ondernemingen die nauw zijn verbonden met de ge meente, zoals bijvoorbeeld de Zijl- bedrijven, wel milieuvriendelijk werken. Wat betreft het milieufestival meent Groen Links dat het een goe de zaak zou zijn als het publiek op een ludieke manier wordt voorge licht over milieubescherming. De partij wil graag dat een dergelijk festival met theater en muziek wordt opgenomen in het milieu-uit voeringsplan dat binnenkort aan de raad wordt voorgelegd. D66 wil extra vergadering over streekmuziekschool LEIDEN - De raadsleden Snelders en Hoekema van D66 dringen bij het college aan op een extra verga dering van de commissies kunst en financiën. Ze willen hierbij informatie over de overschrijding van het budget van de streekmuziekschool. De raadsleden vragen zich onder meer af wanneer de overschrijdin gen bekend zijn geworden, of er voor het huidige boekjaar nog wat aan is te doen en hoe de tekorten worden gecompenseerd. Voorts willen ze weten welke maatregelen worden getroffen om te voorkomen dat volgende jaar het zelfde gebeurt. 1000 gulden per adres bijleggen, maar dan is er nog altijd een gat van 6.500 gulden per woning. Daarom stelt de vereniging de be woners voor een aantal verbeterin gen pas over enkele jaren uit te voe ren. Zo wordt bijvoorbeeld geen nieuwe wastafel geplaatst, badka merdeuren en tegelvloeren niet ver vangen en slechts mondjesmaat hang- en sluitwerk vernieuwd. Voorts worden de zeer inbraakge- voelige kelderboxen niet veiliger gemaakt. Wat de huurders eveneens dwars zit is dat geen nieuwe radiatoren worden geplaatst. Dat was hen toe gezegd toen de stadsverwarming werd ingevoerd. "We zijn verkeerd voorgelicht', meent de bewoners commissie. Buiten Ze wijst de voorstellen dan ook on dubbelzinnig af. De leden menen dat er op deze manier veel te weinig overblijft van de oorspronkelijke plannen. Als er dan toch moet wor den bezuinigd, vinden de huurders dat dit moet gebeuren op de ver nieuwingen aan de buitenzijde van de flats. Hiervoor is 2,3 miljoen gulden uit getrokken. Een groot deel van dit geld wordt besteed aan een nieuwe indeling van de galerijen. Daardoor moeten minder woningen op via de zelfde ingang bereikbaar zijn, waar door een 'knusser' effect ontstaat. Wat de bewoners betreft kan dat wel even wachten. Ze vinden het belangrijker dat het interieur van hun woning in orde is dan dat het er van buiten allemaal zo mooi uitziet. Het argument van de woning bouwvereniging dat er simpelweg geen geld is voor een volledige op knapbeurt, is in de ogen van de commissieleden niet steekhou dend. Ze voorspellen dat een uit voering in verschillende fasen al leen maar meer geld gaat kosten. Door ontevredenheid over de wo ning gaan veel huurders op zoek naar woonruimte elders in de stad. Daardoor ontstaat een groot ver loop en weinig betrokkenheid bij de woonomgeving. De bewonerscom missie voorspelt dat hierdoor ver paupering en vandalisme in de hand wordt gewerkt. Prioriteiten Vanuit dat standpunt bezien kan de bewonerscommissie, die wordt ge adviseerd door de stichting welzijn, geen begrip opbrengen voor het ar gument van De Sleutels dat niet alle geld in de Slaaghwijk kan worden gestoken. In andere buurten moet namelijk ook veel achterstallig on derhoud worden ingelopen. "Het is een kwestie van prioritei ten, ze kunnen beter die andere wij ken even laten wachten en de boel hier perfect opknappen". Indien dit gebeurt heeft de directie van De Sleutels volgens de commissie geen omkijken meer naar de Slaaghwijk. "Maar ze het half doen, blijft deze buurt tot in de lengte van jaren geld opslokken". Overigens staat nog niet vast dat de bezuinigingen werkelijk worden doorgevoerd. De Sleutels heeft de plannen voorgelegd aan de bewo nerscommissie om er advies over uit te brengen. Op 25 oktober over legt de commissie met wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting) en op 1 november is er een vergade ring waarbij de woningbouwvereni ging de plannen voorlegt aan de huurders. De commissie hoopt dat het tij in overleg met De Sleutels nog kan ke ren. Indien dit niet het geval is, overweegt ze de huurders te advise ren de contracten voor het groot on derhoud niet te ondertekenen. "Uit eindelijk kan de woningbouw ze wel dwingen het werk te laten uit voeren, maar ze moet daarvoor wel naar de rechter stappen. We kunnen de zaak in ieder geval flink ophou den", dreigt de commissie. Gehandicapten protesteren tegen hinderlijke obstakels Wethouder De la Mar sloeg gisteren bij de opening van het nieuwe CNV- kantoor een spaarvarken kapot. De 350 gulden die zich daarin bevond is het verschil tussen de huidige uitkeringen voor jongeren en zoals die na de kabinetsplannen zijn. (foto Jan iioirut) De la Mar liet ovengens weten verheugd te zijn dat er weer een jon gerenafdeling van een vakbond in de stad is. "We hadden hier een ui terst actieve FNV-groep. maar die is uit elkaar. Ik ben nog heel wat ke ren doelwit geweest van hun acties. Ik hoop dat jullie eveneens de vin ger aan de pols houden van de poli tiek. maar zoek ook eens wat andere wethouders uit". LEIDEN "In de Haarlemmer straat worden de fietsen op de grond gegooid en stallen veel mid denstanders hun koopwaar midden op straat. Voor blinden en slecht zienden een uiterst vervelend situa tie. Die tuimelen zo over de bakken met groente en fruit. Het is even eens hinderlijk voor rolstoelgebrui kers, ouderen en anderen die slecht ter been zijn". Dit zegt J. Van Kleef, voorzitter van het Overleg Gehandicaptenbe leid Leiden. Deze organisatie coör dineert in Leiden de actieweek van Veilig Verkeer Nederland, Voetgan gersvereniging VBV en diverse ge handicaptenorganisaties en oude renbonden. De instellingen komen in het verweer tegen hinderlijke ob stakels op het trottoir. In de week van 20 tot en met 26 oktober worden waarschuwingskaarten uitgedeeld aan iedereen die zijn fiets, koop waar of auto op de stoep heeft staan. De actie is onderdeel van een lan delijk initiatief. In het gehele land delen vrijwilligers van plaatselijke belangenorganisaties de zogenaam de 'gele kaarten' uit. De actieweek wordt vandaag symbolisch ingeluid in Den Haag. Op het Spui wordt een rolstoelgebruiker door een kraan wagen over een auto getild. Voorzitter J. van Kleef benadrukt dat het geenszins de bedoeling is om met een vermanend vingertje te wijzen. "Wij willen de mensen er op attenderen dat obstakels op het trottoir tot veel ongerief en gevaar lijke situaties leidt. Veel Leidena- ren staan er niet bij stil dat een flets die op de stoep ligt, met name voor visueel gehandicapten bijzonder vervelend is. Het geeft ook rolstoel gebruikers, ouderen en doodgewo ne voetgangers veel overlast". Negatief In de Leidse binnenstad zijn er een paar locaties die er negatief uit springen, volgens Van Kleef. De Haarlemmerstraat in sterke en de Breestraat in mindere mate. "De winkeliers zetten soms hun koop waar midden op straat. Wij misgun nen ze de uitstallingen niet maar een beetje rekenschap geven, zou geen kwaad kunnen". Het Stationsplein verdient naar Van Kleef s mening eveneens geen schoonheidsprijs. De vele fietsen die niet in de daarvoor bestemde rekken staan, worden aan lantaarn palen en bomen vastgeklonken of liggen op de grond. De overlast neemt zulke vormen aan dat de poli tie ongeveer zeven keer per jaar een grote schoonmaak houdt en zo'n 50 rijwielen.per keer verwijdert. Naast de fietsen en de uitstallin gen zorgen de te ver uitgebreide ter rassen van de horeca en fout gepar keerde auto's (op de stoep of in de voor invaliden bestemde parkeer vakken) ook in de binnenstad voor het nodige ongemak. Van Kleef: "Al die obstakels maken dat de voet ganger over de weg moet lopen". Volgens de voorzitter niet altijd on gevaarlijk En wat de foutparkeer- ders betreft: "Iemand die zijn auto illegaal op een invalide-parkeer plaats zet, is er debet aan dat een ge handicapte zijn wagen niet kwijt kan". Gidslijnen Een ideale situatie bestaat volgens Van Kleef niet maar de hoop is dat de actie er toe bijdraagt dat de men sen attenter worden. De zogenaam de gidslijnen (stoeptegels van rub ber of steen) zijn een hele verbete ring voor blinden en slechtzienden, hoewel de voorzitter uitbreiding wenselijk acht. Momenteel liggen de speciale tegels alleen in de wijk Stevenshof en bij het station. Om streeks half november is de nieuwe bestrating in de Breestraat gereed en zyn ook daar gidslijnen aange bracht. Desalniettemin zijn de gidslijnen niet altijd de garantie dat men veilig aankomt op de plaats van bestem ming. Auto's of uitgestalde koop waar onderbreken regelmatig het pad. Daarbij roept de uitstippelde route soms dp nodige vragen op. Van Kleef: "Ter hoogte van de Steenschuur loopt de gidslijn dood. Het is dat de reling van de brug er staat, anders belandt je zo in het wa ter". LEIDEN - Een goed begin is het halve werk. Onder dat motto combi neerde de CNV-jongerenorganisa- tie gisteren de opening van het nieu we Leidse regiokantoor met het startsein voor een protestactie in de provincies Noord- en Zuid-Holland. Na de officiële openingshandelin gen door wethouder De la Mar werd het startsein gegeven voor een actie die de CNV de komende maand gaat voeren, Hierbij wordt gepro testeerd tegen de voorgenomen ver laging van uitkeringen van jonge ren en schoolverlaters. Volgens de bond hebben jongeren door het nieuwe wetsvoorstel bijna geen mo gelijkheid om een zelfstandig be staan op te bouwen. Daarom wordt de komende maand een groot aantal pamfletten verspreid onder jongeren uit Zuid en Noord-Holland met informatie over de gevolgen van de kabinets plannen. Aan de voorlichtingsactie is een prijsvraag verbonden. De deelne mers moeten aangeven hoe zij den ken dat een jongere van 20 jaar kan rondkomen van ruim 465 gulden per maand, het bedrag van de uitke ring als de kabinetsplannen door gaan. Ook politici worden uitgenodigd een budget op te stellen. "Als ze dat niet kunnen, moeten ze ook tegen de kabinetsvoorstellen stemmen", zo menen de CNV-jongeren. De la Mar werd gevraagd een spaarvar ken kapot te slaan. De inhoud, on geveer 350 gulden, is het verschil tussen de huidige uitkeringen en zoals die na de kabinetsplannen zijn. De wethouder mocht het geld niet in eigen zak steken, het bedrag is de hoofdprijs van de prijsvraag. Computer uit auto gestolen LEIDEN - Uit de koffer van een auto die stond geparkeerd in de As serstraat is woensdagavond een draagbare computer van meer dan 10.000 gulden gestolen. De ruit van de rechterportier was ingeslagen. Via de achterbank, die werd neer geklapt, kon de autokraker in de koffer komen. Hij nam ook de radio- cassetterecorder mee. CFO tegen opening bieb op zondag LEIDEN Ook de christelijke ambtenarenbond CFO is tegen de opening van de Leidse bibliotheek op zondagmiddag. De CFO. onderdeel van de CNV, vindt dat het experiment in stnjd is met de CAI-afspraken. "De CFO is voorstander van de zondagsrust en alleen als onomstotelijk vaststaat dat daar van moet worden afgewe ken. zijn wij van oordeel dat op zon dag gewerkt kan worden schrijft de bond m een brief aan de gemeen te. Bonden willen weer overleg met Leids college LEIDEN - De ambtenarenbonden willen weer gaan overleggen met het college van B en W van de ge meente Leiden. Dat is volgens de bonden nodig omdat overeenstem ming moet worden bereikt over de verdeling van extra geld dat ge meenten krijgen om de arbeidsom standigheden van de ambtenaren te verbeteren. Tijdens het voorlopig informele overleg zou volgens de bonden ook moeten worden gesproken over een 'gelijkwaardige' overlegsituatie Ómdat die er in de ogen van de ver tegenwoordigers van de bonden op dit moment niet is. werd in decem ber vorig jaar het overleg met de ge meente afgeblazen. Sindsdien zijn er geen officiële bijeenkomsten meer geweest van het zogeheten Georganiseerd Overleg. In de zomer liet het college van B en W weten pas verder te willen pra ten met de bonden als landelijk overeenstemming was bereikt over een gelijkwaardig overleg. Volgens de bonden is inmiddels in een groot aantal gemeenten in Zuid-Holland daarover overeenstemming bereikt. Leidse vertegenwoordigers van de ambtenarenbonden AbvaKabo. CFO en Ambtenarencentrum schrijven dit in een brief aan het col lege. De overige raadsleden wordt gevraagd te te bevorderen dat het informele overleg kan worden her vat. LEIDEN - De firma Houthoff ver huist van de Herengracht naar het bedrijfsterrein Roomburg bij rijks weg A4. Volgens directeur J. Heme- rik is het huidige pand te klein ge worden en speelt ook de verkeerssi tuatie in de binnenstad een rol. De groothandel in voedingsmiddelen vestigde zich 68 jaar geleden aan de Herengracht. Het bedrijf waar zes mensen in dienst zijn levert voornamelijk kof fie, thee en aanverwante artikelen aan onder meer kantines en club- en buurthuizen. Tot twintig jaar gele den was ook de distributie van ta bak een belangrijke activiteit van Houthoff, maar 'we hebben ons ge zicht een andere kant op gericht omdat die sector nogal onder druk kwam te staan', aldus Hemerik. Omdat Houthoff van plan is de ac tiviteiten uit te breiden, is een gro ter pand nodig. "Maar ik wil ook uit de binnenstad weg. Het is onmoge lijk om hier goed produkten af- en aan te voeren. Als een grote wagen van Douwe Egberts hier achter mijn bedrijf staat, dan kan er geen kinderwagen meer door. Boven dien kunnen we onze eigen auto's niet voor de deur kwijt, dus lopen we de hele dag heen en weer. De laatste jaren is dat een steeds grote re ergernis geworden. Je ziet ook dat veel meer bedrijven wegtrek ken. langzaam maar zeker verdwij nen alle bedrijven uit de binnen stad". Houthoff heeft eerder belangstel ling getoond voor vestiging op het industrieterrein bij de Groenoord- hallen. "Dat kon niet omdat dat vlak bij de rioolzuivcring is gevestigd. De gemeente vond het uit het oog punt van hygiene niet kunnen dat een bedrijf in voedingsartikelen daar terecht zou komen". Houthoff neemt 1000 vierkante meter grond op Roomburg in be slag. Ongeveer 750 vierkante meter wordt bebouwd met een magazijn en kantoor Er wordt ook een par keerterrein aangelegd. Hemerik hoopt dat het bedrijf volgend jaar zomer kan verhuizen. Hoewel Houthoff niet door dt ge meente werd verplicht om te ver huizen, heeft het bedrijfspand aan de Herengracht wel een woonbe stemming Wat er precies mee ge beurt, weet Hemenk nog niet: "Er wordt onderhandeld met een pro jectontwikkelaar maar het is alle maal nog heel duister". Volgens ambtenaar R van Mul- lem van de gemeentelijke directie grondzaken zun de onderhandelin gen met twee andere bedrijven over de vestiging op Roomburg in e$n vergevorderd stadium. Gisteren heeft een ander bedrijf dat belang stelling toonde afgehaakt Dat be drijf had volgens Van Mullem iets te maken met waterbehandeling Het ene bedrijf dat nog wel inte resse heeft, houdt zich onder meer bezig met bodemonderzoek en telt vijftien personeelsleden. Het ande re bedrijf telt 30 35 werknemers en houdt zich bezig met bouwprojec ten. Beide firma's komen niet uit de KjMn ragfto Totaal pat M aai 3000 vierkante meter grond. Als deze firma's het contract met de ge meente tekenen, is ongeveer een kwart van het 16 hectare tellende bedrijfsterrein vol. Het grootste be drijf dat zich er vestigt is JVC uit Zoete rwoude. ADVERTENTIE Wanneer de aanschafprijs van uw nieuwe occasion even belangrijk is als de inruilprijs van uw huidige auto moet u dit weekend eens bij ons langskomen. Lijnbaan 6, tel. 071-410874, 2352 CK Leiderdorp. Onze aktiviteiten: - Occasions mei volledige garantie en WWB-gekeutd - Reparatie, ondertioud en RPK-keuting - Verkoop van accessoires - Verzekeringen en Financieringen - ScnadePemitdeiingen - Consignalie-veckoop STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13