LEIDSCH DAGBLAD Afvalverwerking tijdelijk oplossen m NODIG! Doorbraak in behandeling van migraine Boete zwartrijder wordt 195 gulden Minister boycot RTL 4 AUTO LEITHON MORGEN IN WINKEL HOF! WINKEI2- Half jaar voor adjunct- directeur Schouwburg DONDERDAG 18 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39373 Prijs fl. 1,35 Nieuw geneesmiddel kan aanval snel onderdrukken LEIDEN Er is een doorbraak be reikt in de behandeling van acute aanvallen van migraine. Het nieuwe geneesmiddel sumatriptan, dat vier jaar lang is uitgetest, werkt aanmer kelijk sneller dan de gangbare me dicijnen. Binnen een half uur wordt een migraine-aanval, die gewoon lijk drie dagen aanhoudt, onder drukt. Bovendien kent het medica ment minder bijwerkingen. De oor zaak van de migraine wordt er ech ter niet door weggenomen. De neuroloog dr. M. Ferrari van het Academisch Ziekenhuis Leiden vervult internationaal gezien een zeer vooraanstaande rol in het on derzoek naar het ontstaan van mi graine. Hij geeft de heilzame wer king van sumatriptan toe, maar vindt de berichten nog wat voorba rig. Een wetenschappelijke studie ligt bij een toptijdstrift voor publi- katie. Zolang zij niet is geaccep teerd, is er geen recht van spreken, aldus Ferrari. De resultaten die met het medicijn zijn bereikt omschrijft hij als 'zeer hoopvol'. "Ik heb goede hoop dat de onderzoeksresultaten worden geaccepteerd". Tot voor kort werden tegen mi graine geneesmiddelen gebruikt die het doorgeven van prikkels blokkeerden. Sumatriptan, dat er in vloeibare- en tabletvorm is, doet precies het tegenovergestelde, het activeert het doorgeven van prik kels waardoor de hevige aanval van hoofdpijn zeer snel verdwijnt. De resultaten zijn gisteren naar buiten gebracht door de Bredase neuroloog Bomhof. In Nederland is op vijf plaatsen (Leiden, Breda, Rot terdam, Sittard en Den Helder) met het middel geëxperimenteerd. In Europa werken 30 landen mee aan het migraine-onderzoek. Het geneesmiddel is in Neder land nog niet geregistreerd, aldus dr. Ferrari, maar een verzoek om toelating is inmiddels ingediend. De neuroloog van het AZL ver wacht dat het binnen een jaar op de markt komt. Intussen gaat het on derzoek gewoon door, omdat bij een deel van de migraine-lijders de aanval binnen 24 uur terugkwam. De onderzoekers bekijken of daar iets met de dosering aan te doen is. Voorts wordt nagegaan of andere vormen van zware hoofdpijn met sumatriptan kunnen worden be streden. Leiden een van de drie mogelijke locaties LEIDEN Leiden is een van de mogelijke locaties voor een tijdelijke verwerkingsinstal latie van 100.000 ton afval per jaar. Het nutsbedrijf Proav dat de afvalstromen in Zuid-Hol land coördineert, wil zo'n installatie op korte termijn in gebruik nemen omdat de provin cie het aangeboden huisvuil niet allemaal kan verwerken. Het afval wordt in de installatie niet verbrand maar gescheiden. De installatie moet het gat opvullen biogas. Dit gas is een bruikbare Nederland toegepast. In Engeland tussen de sluiting van de verbran- energiebron. Het afval dat over- wel. Over de hele wereld zijn onge- dingsoven in Leiden en de opening blijft, wordt gestort. veer 300 trommelinstallaties in ge- van een nieuwe verbrandingsinstal- Volgens L. de Jong van het Proav bruik. latie bij Ypenburg in 1997. Het ter- (Provinciaal Afvalverwijderingsbe- De investeringskosten bedragen rein van de Leidse vuilverbranding drijf) is een tijdelijke installatie 25 miljoen gulden. De Proav wil de is een van de drie mogelijke loca- noodzakelijk omdat door de slui- volgend week een startnotitie indie- ties. De andere twee zijn niet be- ting van de verbrandingsinstallatie nen bij de provincie voor een Milieu kend gemaakt. in Leiden een tekort aan verbran- Effect Rapportage (MER). Deze Het afval wordt in de installatie dingscapaciteit is ontstaan. De procedure waarbij de effecten op gescheiden in natte en droge be- Proav is in overleg met de provincie het milieu worden bekeken, neemt standdelen waardoor het eenvoudi- en de Gemeenschappelijke Vuilver- ongeveer 7 maanden in beslag. De ger kan worden verwerkt. Dat pro- werking Leiden (Gevulei) over de nieuwe installatie zou in 1992 inge- ces gebeurt in een speciale trom- mogelijkheden voor de vestiging bruik kunnen worden genomen. De mei. Na verwerking van 100.000 ton van een scheidingsinstallatie. De Leidse wethouder De la Mar staat blijft 70.000 ton afval over. De natte Jong: "Zuid-Holland zit vanaf vol- positief tegenover de plannen maar delen, organisch afval zoals groen- gend jaar met 350.000 ton afval per acht de kans dat de installatie in te, fruitresten en papier, kunnen na jaar in de maag. Dan lopen de lang- Leiden komt klein, vergisting worden omgevormd tot lopende contracten af met andere provincies waarnaar het afval nu wordt getransporteerd. Een schei dingsinstallatie kan het afvalpro bleem in Zuid-Holland kleiner ma ken doordat het huisvuil met 30 pro cent wordt ingedikt. Het afval geeft minder stankoverlast en het kan makkelijker worden gestort". Als de verbrandingsinstallatie na- WASHINGTON (AP, - Onderhan- dê tSTEEjE delaars van de Amentewse-Senaat kingsir;s4llatie we£r di«ht ..Het be. hohhen hifedrt leid V3n de Prov'ncie is er nu een' hebben overeenstemming bereikt gericht al het huisvuil te over een compromis-defensiebe- verbran"d|n.. zegt De Jong groting. Damn wordt een mini- Het verwerken van afval na schei- «n- ding in natte en droge delen is goed- f king gesteld voor de B 2 bommen koper dan bet meteen verbranden, werper en wordt het SDI-program- [b.. procbdé wordt nog nergens in ma gekortwiekt. Het voorstel voor het begro- BOSBEMESTING - In Oostbrabant tingsjaar 1991, dat 1 oktober is inge- js vanmiddag begonnen met groot- gaan, vermindert het aantal militai- schalige bosbemesting met een he ren met 100.000 en voorziet uitga- likopter. Daarmee hoopt men de te ven van 288 miljard dollar. Presi- ruglopende gezondheid van de bos- dent Bush had 19 miljard dollar sen een halt toe te roepen. meer gevraagd. Ook het door Bush gesteunde SDI-programma krijgt van de Con gresleden minder geld. In tegenstel ling tot de gevraagde 4,7 miljard dollar zal volgens het voorstel slechts 2,9 miljard dollar aan het 'Star Wars' plan worden besteed, 900 miljoen minder dan het Congres vorig jaar voor het geesteskind van ex-president Reagan uittrok. Het Huis en de Senaat zullen het voorstel naar alle waarschijnlijk heid volgende week aannemen. Aanbod van Irak: olie voor 21 dollar per vat NICOSIA (AFP) - Irak heeft van- daag voorgesteld om zijn olie voor 21 dollar per vat te verkopen. De be taling kan na de regeling van de r> c i „ij..,. ien woraen ungezonaen, neen volgens n v v ie manen mei nei ie hdad.'MinSte? van olieteken. Issam een specifieke jongerenzender is met een Europese uitstraling', al Jalabi zegt dat zijn land bereid is aan iedere liefhebber, ook de VS, olie te leveren voor deze lage prijs. Op het ogenblik wordt rond de 40 dollar per vat betaald. Overeenstemming congres VS over defensie-uitgaven •Dr. M. Ferrari. Sluiting Frascati dreigt AMSTERDAM (ANP) - Er dreigen acute financiële problemen bij thea ter Frascati aan de Nes. De Theater unie. die het beheer voert over het theater, heeft de gemeente Amster dam gemeld dat sluiting dreigt als niet snel een oplossing wordt ge vonden. Frascati werd na de opheffing van de toneelgroep Baal twee ton gekort op de jaarlijkse subsidie van 950.000 gulden. Die twee ton kwam ten goe de aan de nieuwe toneelgroepen Art Pro en DNA. De verwachting dat deze groepen voor nieuwe inkom sten voor Frascati zouden zorgen is niet uitgekomen. Consument laat voor miljarden 'zwart werken" DEN HAAG (GPD) - Woning- onderhoud wordt voor een be drag tussen de 0,6 en 1.6 mil jard gulden zwart verricht. Bij kinderopvang zijn de zwarte bestedingen 0.1 tot 0.3 miljard gulden, bij kappersdienstcn 0.2 tot 0,3 miljard en bij auto- reparatie wordt uitgegaan van een 'zwart circuit' van tussen de 0.4 en 0.6 miljard gulden per Jaar. Dit staat in het rapport 'Consument en zwarte beste dingen' dat bet Instituut voor consumentenonderzoek Swo- ka vandaag publiceerde. Consumenten laten pas zwart onderhoud aan de woning doen als ze de klus niet zelf kunnen opknappen. Behalve dc kosten speelt ook vaardig heid een belangrijke rol. Swo- ka zegt dat zwarte kinderop vang waarschijnlijk kan wor den teruggedrongen door uit breiding van officiële kinder opvang. Consumenten die zich zw art laten knippen doen dat uit sluitend omdat dat goedkoper is. Bij autoreparatie heeft, net als bij woningonderhoud. de doe-het-zeif-variant dc voor keur. Maar als de klus te moei lijk wordt, wordt uitgeweken naar het zwarte circuit. slechts 23 miljard"dollar aan het DEN HAAG (GPD) - De tv-campagne tegen alcoholmisbruik door jonge- -ren die op 23 oktober begint, mag niet op RTL 4 worden uitgezonden. Mi nister d'Ancona (WVC) vindt dat overheidsvoorlichting om gedrag te ver anderen bij de publieke omroepen thuishoort. Bovendien vindt zij dat via de publieke zenders een voldoende groot publiek bereikt. Een WVC:woordvoerder: "Weliswaar staan de Wereld Gezondheidsor ganisatie en de Europese commissie op het standpunt dat zulke spots een zo groot mogelijke verspreiding moeten krijgen, toch blijven wij erbij dat uitzending via de Ster en de Postbus 51-programma's voldoende is. Boven dien schakelen RTL 4-kijkers vaak over naar de Nederlandse omroepen". Wervingscampagnes voor bij voorbeeld de landmacht of de marine mo gen volgens het ministerie overigens wél via RTL 4 worden uitgezonden. RTL 4 loopt door het negatieve besluit van WVC ongeveer 1 miljoen gul den mis. Het commerciële station wilde vanochtend geen commentaar ge ven. Opmerkelijk is dat RTL 4 en WVC eerder al overeenstemming over de tv-campagne hadden bereikt maar dat de minister dat heeft teruggedraaid. Dat de spots wél via de buitenlandse commerciële popzender MTV zul len worden uitgezonden, heeft volgens WVC te maken met het feit dat 'het LEIDEN - Lange rijen wach tenden in de stromende regen en bermen vol met auto's langs de Plesmanlaan. Dat was gisteren het beeld rond de dinosauriërs- expositie in het Nationaal Na tuurhistorisch Museum (het voormalige Pesthuis). Aanvan kelijk deelde de politie parkeer bonnen uit maar die werden la ter door agenten weer verwij derd. Eerder hadden medewer kers van het museum zelf par keerbonnen weggehaald en bij de politie ingeleverd. De herfst vakantie en het feitdat de ex positie bijna is afgelopen, ma ken dat de Dino-tentoonsteling op het ogenblik zeer druk wordt bezocht. (Foto's Win» DUkmaa) DEN HAAG (GPD) - De procu reurs-generaal hebben besloten de boetes voor zwartrijden in het open baar vervoer te verhogen tot maxi maal 195 gulden. Eerder al verhoog den de openbaar vervoersbedrijven de boete voor het reizen zonder Duitse ambtenaar spion voor Irak? BONN (AP) - Een ambtenaar van het ministerie van buitenlandse za ken in Bonn is gearresteerd op ver denking van spionage voor Irak. De man werd op 2 oktober aangehou den wegens het verstrekken van vertrouwelijke informatie aan de militaire inlichtingendienst van Irak. Welke informatie staat nog niet vast. Volgens Biid Zeitung hield de verdachte Irak sinds de invasie in Kuwayt op de hoogte van elke stap van de VS en hun bondgenoten. Volgens het dagblad had de ambte naar toegang tot veel geheime infor matie van het NAVO-hoofdkwartier in Brussel en rapporten van de Amerikaanse ambassadeur daar. De informatie werd via de Iraakse ambassade in Bonn doorgespeeld aan de regeringstop in Irak. De ambtenaar liep tegen de lamp na een tip van een ex DDR-spion in Egypte. Ook medewerkers van de Duitse ambassades in Israel, Jorda nië en Baghdad zouden Irak gehei me informatie hebben verschaft. NÜ HALEN... ZOMER 1991 BETALEN! pvpcaor T*V«9T Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175. 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 toa het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pagina 14. kaartje tot 100 gulden. Maar wie niet direct betaalde en de zaak liet voor komen kwam er doorgaans met een boete van 65 tot 75 gulden af. De officier van justitie zal vanaf 1 november eerst een schikkings voorstel doen. De zwartrijder kan strafvervolging voorkomen door 165 gulden te betalen. Gebeurt dat nog niet dan moet men voor de rechter verschunen. In dat geval wordt de boete verhoogd tot 195 gulden. De procureurs-generaal vinden overigens dat zwartrijden in bus. tram of trein beter op een andere wijze kan worden bestreden dan via het strafrecht. Officieren van justi tie en rechters zijn niet in staat om een groot aantal processen-verbaal voor dit vergrijp te verwerken. Zij stellen voor de vervoersbedrijven zelf de boetes te laten innen. Nu kan dat alleen als de overtreder direct betaalt. Overwogen wordt het zwartrijden helemaal uit het strafrecht te halen Ook parkeerboetes worden al via een soort belastingaanslag afge daan en komen niet meer bij de rechter. Zoiets zouden de procu reurs-generaal ook voor het zwart rijden willen. Vergoeding voor sociale advocaat nog niet omhoog DEN HAAG (ANP) - De Haagse rechtbankpresident mr. Van Del den heeft vandaag de eis om de ver goedingen voor toegevoegde advo caten met 25 procent te verhogen, afgewezen. Volgens de rechter kan zo n verhoging niet in kort geding worden afgedwongen Dat kan alleen door een algemene maatregel van bestuur en daarvoor moet de Raad van State worden ge hoord. Toewijzing zou betekenen dat de Raad van State buiten spel wordt gezet Van Deldcn hoopt dat dc politiek aandacht zal hebben voor de advocaten. De staat erkent dc noodzaak tot verhoging van de vergoedingen maar uitvoering kan nog jaren op zich laten wachten om dat die gekoppeld is aan de komst van een nieuwe wet Makreelvisserij gesloten DEN HAAG (ANP) - Minister Buk man van visserij heeft met ingang van vandaag het vissen op makreel verboden. De aan de Nederlandse vissers toegewezen vangsthoeveel- heid makreel (ruim 30.000 ton) is op gevist in de Noordzee en de Noorse Zee. Bewolkt In het algemeen veel bewolking met af en toe regen of motregen. Minimum temperatuur rond 11 graden, middag- temperatuur omstreeks 15 graden. Zwakke tot matige wind, uit uiteenlo pende richtingen. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Bewolkt weer met af en toe wat regen. Middagtcmpcratuur rond 15 graden. 30 PAGINA'S ik ie.00-21.00 uur Ton Tabben speelt zijn spannende ABC kwis. U maakt kans op fraaie prijzen, ik 17.00-21.00 uur Onze Dixie's vermaken u met hun altijd gezellige muziek. Hf Voor alles geldtwijzigingen voorbehouden en zolang de voorraad strekt Directeur krijgt 1000 gulden boete DEN HAAG/LEIDEN De adjunct directeur van de Leidse Schouw burg, H. Kagie, is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaarde lijk. met aftrek van de 11 dagen die hij in voorarrest heeft gezeten. Te gen hem was twee weken geleden een gevangenisstraf van 8 maan den, waarvan 3 voorwaardelijk, ge- eist De voormalige directeur van de Leidse Schouwburg, F. Boelen, werd veroordeeld tot 1000 gulden boete. De officier van justitie had de rechtbank gevraagd Boelen een boete van 5000 gulden en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden op te leggen. het Internationale volksdansfesti- val, het vervalsen van een recette- staat en het vervalsen van een kas- bewijs om een zwarte uitbetaling aan een artiest te verdonkerema nen. Twee belangrijke onderdelen van de aanklacht tegen Kagie wer den door de rechtbank niet in be handeling genomen omdat de offi cier van justitie fouten in de dag vaarding had gemaakt en een kwes tie intern al was afgedaan door de gemeente. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we met missen' J Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts t 27.50 J Wi| nemen een kwartaalabonnement f 74.15' J Wi| nemen een jaarabonnement I 28530 Voor het abonnement ingaat ontvangen wtf de krant (aankruisen wat van toepassing rs) Naam Adres Weekaanbledlofl Blouses ven 175. NÜ 158,- fj Botermarirt 14. L*den Postcode - Tel Woonplaats Deze bon inm envelop, tonder t Leidsel, Dagblad. Antwoordnummer 10 2300 VB Leiden u kunt ook beden 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1