Verdeelde reacties op prijs Gorbatsjov Vluchtelingenprobleem Rwanda schreeuwt om oplossing 'Wereld moet Palestijnen veroordelen' Lof uit buitenland, kritiek in Sovjetunie Ex-KGB'er onthult naam van Britse dubbelspion Rechts protesteert tegen afschaffen apartheidswet Irak splitst Kuwayt in twee delen Tbc neemt toe door aids DINSDAG 16 OKTOBER 1990 SE! PAGINA 7 MOSKOU/OSLO/WASHINGTON (AFP/Rtr) Vanuit de internationale gemeenschap is gisteren zeer instemmend gereageerd op de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede aan Sovjet-president Michail Gorbatsjov. In de Sovjetunie zelf werd het nieuws echter met lauwte en met scepsis ontvangen. Van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN - Twintig jaar lang werd over zijn identiteit gespeculeerd. De namen van de vier Britse dub belspionnen die tijdens en na de Tweede Wereldoorlog voor de Rus sische geheime dienst werkten, wa ren bekend: Kim Phil by, Guy Bur gess. Donald Maclean en Anthony Blunt. Maar wie was de mysterieuze Vijfde Man? In zijn monumentale boek over de KGB geeft de voormalige Russi sche (dubbel)spion Oleg Gordievs- ky het geheim aan de openbaarheid prijs. De Vijfde Man, zo blijkt uit de voorpublicaties van zijn donderdag te verschijnen boek, is John Cairn- cross, 76 jaar en woonachtig in Zuid-Frankrijk. Toen hij als spion werkte, overstelpte hij de Russen met "tonnen aan documenten". Cairncross werd geboren in Glas gow. Zijn ouders waren niet rijk, maar wel intellectueel en stonden keerd en vestigde daarmee de aan- erop dat hun zoon een goede oplei- dacht op zich van een van zyrrhoog- ding kreeg. In 1930, op 17-jarige leraren: Anthony Blunt. Blunt leeftijd, ging hij Frans, Duits. En- speelde de naam van zijn jeugdige jaren dook Cairncross op in Rome. waar hij een baan had gekregen bij de Voedsel- en Landbouworganisa tie van de Verenigde Naties. In 1964 biechtte hij zijn verleden op tegen over de Britse contra-spionage dienst MI5. Hoewel de afgelopen decennia al en begon zijn werk voor de NKVD meer namen zijn genoemd van de Vijfde Man. wordt er nauwelijks ring-Churchill. In deze positie kon de spion zijn Russische opdrachtge vers inlichten over het Amerikaans- Britse besluit de atoombom te ma ken. Na de vlucht van Burgess en Ma- clean naar Moskou werd ook Cairn cross verdacht. Hij nam ontslag bij het ministerie van financiën, waar hü weer in dienst was getreden, en verdween naar Amerika. Na enige gels en politieke economie studeren student door aan een andere dub- aan de universiteit van Glasgow. De belspion, Guy Burgess, en Caim- jonge Cairncross hield het maar cross' lot was bezegeld, twee jaar vol. Toen vertrok hij naar Cairncross brak met de Britse het vaste land van Europa. Maar het Communistische Party, solliciteer- was waarschijniyk in die crisisjaren de met succes naar een baan bij het dat hy in de verpauperde stad aan ministerie van buitenlandse zaken de Clive voor het eerst onder in- WÊtfÊM vloed raakte van het communisme, (de voorloper van de huidige KGB). Na zijn terugkeer in Engeland Twee jaar later verhuisde hij naar aan getwijfeld dat Oleg Gordievsky vatte Cairncross zijn studie weer op, 'financien' en in 1940 werd hij de het bij het rechte eind heeft. De Rus ditmaal aan de universiteit van persoonlijke secretaris van Lord was de hoogste KGB-officier die, Cambridge. Hy had zich inmiddels Hankey, een minister in zowel de re- voor zover bekend, ooit naar het openlyk tot het communisme be- gering-Chamberlain als de rege- Westen overliep. "Dit is fantastisch", riep de Britse staatshoofden, zo blijkt uit reacties premier Margaret Thatcher, een van in de straten in Moskou. "Dat is alle- Gorbatsjovs grootste supporters in maal goed en wel, maar wat heeft het Westen, enthousiast uit toen ze dat met mij te maken als ik geen het nieuws vernam. De Sovjet-lei- melk kan vinden?", aldus een oude der heeft de prijs ten zeerste ver- re Moskoviet. diend, vond ze. De secretaris-gene- Gorbatsjovs rol in de verandering raai van de Verenigde Naties, Javier van het internationale politieke kli- Perez de Cuellar, sloot zich daarbij maat wordt in het Westen beter be- aan. Ook de Tsjechoslowaakse pre- grepen, "omdat het met een volle sident en mensenrechtenactivist maag gemakkelijker is om het be- Vaclav Havel noemde Gorbatsjov lang var. menselijke waarden en het "een waardige winnaar": "Hij heeft lot van de wereld te doorgronden" belangrijk bijgedragen aan de ver- aldus commentator Leonid Vasiljev snelling van de onvermijdelijke so- in het weekblad Nieuwe Tijd. "Maar i Oost-Europa het is anders in de Sovjetunie, waar de mensen na vijf jaar perestrojka ■ingen in hun levens w. ;rkt. Als leider kan en winnaar van de Nobelprijs in Gorbatsjov zich niet aan zijnverant- 1983, wenste Gorbatsjov veel sue- woordelijkheid voor deze situatie ces toe op de weg naar de democra- onttrekken". tie. Ook de Amerikaanse president George Bush toonde zich enthou siast en feliciteerde hem uit naam van het Amerikaanse volk. Gor batsjov heeft "historisch belangrij ke" politieke en economische ver anderingen in de Sovjetunie en Oost-Europa bewerkstelligd en bij- gedragen tot de verbetering van de heeft gisteren gezegd dat de verdre- Mitterrand: Aoun niet uitgeleverd ven Libanese generaal Michel Aoun, de leider van de christebjke militie in Bayrut, in de Franse am bassade in Libanon kan bhjven tot hy toestemming krijgt het land te verlaten. Mitterrand zei tijdens een pers conferentie dat hy niet ja zal zeggen als hem wordt gevraagd om uitleve ring van de Libanese generaal die zyn toevlucht heeft gezocht in de Franse missie in Bayrut en Parijs om asiel heeft verzocht. Frankrijk heeft Aoun inmiddels asiel verleend. "Generaal Aoun is naar de Franse en heeft politiek asiel gevraagd en gekregen. Het is daarom voor Frankrijk een kwestie van eer om de veiligheid van Aoun te waarbor gen door hem in de ambassade te la ten op Frans territorium tot de dag - die hopeiyk spoedig komt - dat hy naar PYankrijk kan komen als hy dat wil". De Libanese regering wil echter dat Aoun voor de rechter verschijnt. Aoun legde afgelopen zaterdag de wapens neer toen hy werd gecon- Libanese en Syri- internationale stabiliteit, aldus Bush. "De Verenigde Staten zullen de samenwerking met de Sovjetu nie voortzetten om regionale en in ternationale vrede aan te moedi gen". Minister Van den Broek vindt de toekenning van de prijs aan Gor batsjov alleszins gerechtvaardigd. "Hij heeft duidelijk gemaakt dat hy een man is met een belangrijke visie en gorte politieke moed". Koningin Beatrix heeft Gorbatsjov gisteren een gelukstelegram gestuurd. "Ik ben zeer ontroerd door dit be sluit", zei de Sovjetpresident in Moskou toen de Noorse ambassa deur hem een half uur voor de offi ciële bekendmaking het nieuws kwam brengen. "Deze beloning zal in de Sovjetunie bijzonder invloed rijk zijn op het emotionele en intel lectuele vlak. Het gaat om het lot van ons land en van de hele we reld". De toekenning van de prijs komt volgens de Sovjetpresident op een cruciaal moment van de perestrojk- ja, het hervormingsbeleid dat hy by zijn aantreden vijf jaar geleden in zette. Het effect daarvan op het bui tenlandse vlak is nu met de Nobel prijs beloond, maar in eigen land neemt de onvrede over het verloop van de perestrojka toe. Door zijn naaste medewerkers werd Gorbatsjovs bedolven onder de felicitaties. Minister Edoeard Sjevardnadze van buitenlandse za ken noemde de toekenning van de vredesprijs aan Gorbatsjov "een persoonlijk feest". Het Sovjet staatspersbureau Tass bracht het nieuws uit Oslo echter met een ver traging van bijna 45 minuten, zon der de kenmerken van een belang rijk bericht. In de Opperste Sovjet reageerden de afgevaardigden op de bekend making door voorzitter Anatoli Loekjanov slechts met een kort ap plaus, zonder er zelfs voor op te staan. "De Nobelprijs voor de vrede heeft Gorbatsjov wel verdiend, maar niet die voor economie", aldus de parlementariër Georgi Arbatov. "In het binnenland zal zijn popula riteit voornamelijk afhangen van zijn vermogen om de economische problemen op te lossen", zo vulde sinds gisteren strafrechterlijk de wetenschapper Evgeni Velikov den vervolgd, hem aan. De gewone Sovjetburger lijkt om deze reden beduidend minder waarde te hechten aan het eerbe toon aan Gorbatsjov dan de meeste gereageerd met drastische verho- TEHERAN - Honderden gewapende vrouwen, lid ambassade gevlucht roepen van anti-Amerikaanse en -Israëlische leuzen. De mars werd gehouden ter gelegenheid van de zevende dag van het Palestijnse martelaar Israëlische premier wijst kritiek op bloedbad van de hand maar de Palestynen had moeten veroordelen wegens de gebeurte- - - ,,r nissen op de Tempelberg vorige ;C TEL, AVTV - Premier Yitshak Sha- week maandag. By de opening van mir van Israël vindt dat de interna- de nieuwe zittingsperiode van het tionale gemeenschap niet Israël parlement zei hij gisteren dat de woede van de wereld zich had moe ten richten op "de wrede aanval op joodse gelovigen by de Klaag muur". Volgens Shamir was de ac tie van de politie een antwoord op dit geweld. gisteren opgeroepen massaal ge- Het verlies aan mensenlevens noemde hy "betreurenswaardig", maar "men moet niet gemakkelijk heenlopen over het feit dat de i BAGHDAD (AFP/UPI/DPA/Rtr) - De Iraakse regering heeft haar am bassades een nieuwe landkaart toe gezonden waarop Kuwayt in twee- en wordt gesplitst. Een deel dat aan Irak grenst (ongeveer 40 procent van Kuwayt), wordt volgens de nieuwe kaart by de Iraakse provin cie Al-Basrah gevoegd. Dat zou er volgens waarnemers op kunnen duiden dat Irak bereid is zich terug te trekken uit Kuwayt in ruil voor deze gebieden. Het gaat om het noordelijke deel met de eilandjes Warba en Bubiyan en het olieveld Rumeilah in het grensgebied. Irak beschuldigde Ku wayt er deze zomer van dat het olie uit dit veld had "gestolen". Naar verluidt heeft Saddam met zyn am bassadeurs gesproken over moge lijkheden voor terugtrekking uit Kuwayt waarbij hy toch zyn gezicht kan redden. Intussen bereidt Irak zich voor op oorlog. In Baghdad werd gisteren een parade gehouden die geleid werd door 200 met gasmaskers ge tooide militairen. De gemaskerde militairen werden gevolgd door on geveer 11.000 rekruten van het vrij willigersleger die Iraakse, Palestyn- se en Sudanese vlaggen meedroe gen. Onder hen bevonden zich ruim 500 vrouwen. Volgens een Iraakse functionaris was de parade bedoeld ter afsluiting van de opleidingsperiode van de vrijwilligers. Volgens Irak, een land met 16 miljoen inwoners, kan het naast het staand leger van 1 mihoen nog rekenen op 8 miljoen vrywilli- gers. De minister van informatie. Latif Nassif Al-Jassem, zei zondag elk moment een oorlog te verwach- kritiek geleverd op het optreden ten en bereid te zijn tegen de Amen- van de politie. Volgens een verslag kanen en hun bondgenoten ten van de Israëlische organisatie B'ts- strijde te trekken, elem traden de op de berg aanwezi- Honderden Kuwaytis en hun re- ge politiemannen chaotisch op en genng-in-ballingschap vroegen gis- heeft schieten vanuit de heup met teren tijdens een bijeenkomst in het automatische wapens onnodig veel Saudische Jiddah de Veiligheids- slachtoffers gemaakt. raad van de Verenigde Naties in be dekte termen om militaire actie te- In het onderzoeksrapport van de gen het Iraakse bezettingsleger in Palestijnse organisatie Al Haq staat Kuwayt. In de slotresolutie werd de dat ze niet naar vuurwapens had van Kuwayt uit te wissen". de Iraanse hoofdstad Teheran onder het bruik te maken van de voorzienin- daad in aanvang is begaan door een JOHANNESBURG - Onder lui de protesten van extreem-rechts is gen en op te trekken naar gemeen ten die zwarten willen weren. De Zuidafrikaanse regering waar- gisteren een van de pijlers van de schuwde raadsleden die via apartheid, de uit 1953 daterende wet gen de discriminatie willen handha- op de gescheiden voorzieningen dat ze voor de rechter zullen opgeruide menigte, zonder provo catie of rechtvaardiging". Shamir zei verder dat alle Israëlis en alle jo den protest moeten aantekenen te gen de veroordelingen door diverse landen, waarbij geen melding Premier Shamir: "Actie politie antwoord op geweld". formeel buiten werking gesteld. Tot worden gesleept en persoonlyk wordt gemaakt van wat hij noemde een VN-commissie van onderzoek, het schrappen van deze wet, die Voor de kosten moeten opdraaien. "de ernstige aanval op de heiligste Jeruzalem is volgens de boodschap zwarten de toegang tot onder ande- De gisteren geschrapte wet, die plaats van het joodse volk". Derge- geen bezet gebied, maar "de souve- re blanke zwembaden, bibliothe- door de bordjes 'Uitsluitend voor lyke veroordelingen, zei de pre- j ken en bioscopen verbood, was vier blanken' over de hele wereld be- mier, zyn niet uitgesproken, noch is rucht werd, is de eerste pijler van de de Veiligheidsraad bijeengeroepen. maanden geleden al besloten. hoeven te grijpen. Naar het oordeel van Al Haq was er voor het politiepersoneel op geen enkel moment sprake van een le vensbedreigende situatie. "En als dat wel zo was, dan was het gebruik van scherpe munitie gedurende zo'n lange periode niet gerechtvaar digd geweest". Gevluchte Kuwayti's deden ver slag van de terreur waarmee het Iraakse leger een einde probeert te maken aan het verzet. De favoriete methode is het doodschieten van verzetsmensen op straat, voor de ogen van hun gezin of familie. Naar schatting 5.000 Kuwaytse jongeren zyn naar Irak afgevoerd. reine hoofdstad van de staat Israël' en daarom heeft de VN er niets te zoeken. Eigenaars van gelegenheden die apartheid die door de hervomings- jn gevallen waarin joden bij terreur- zwarten op grond van hun gezinde regering van president De acties om het leven zün gebracht en Shamirs uitlatingen riepen verzet zijn vermogen om de economische huidskleur de deur wuzen kunnen Klerk omver is gehaald. Twee ande- evenmin toen honderden mensen 0p van oppositieleider Shimon Pe- nrnhlpmpn nri tp lnsspn 7.r» vulnp ginn? muteren ^trafrprhtprmk wnr- nnsetkmrirmotion do a«ro* ii Buitenland kort re grote apartheidswetten, de wet werden gedood in Mekka, op de groepsgebieden, die voor- Een aantal door de Konservatieve schrijft wie waar moet wonen en de Partij (KP) gedomineerde gemeen- landwet, .die zwarten het bezit van teraden heeft op de gedwongen land verbood, moeten volgend jaar openstelling van hun voorzieningen uit het wetboek verdwijnen, gereageerd met drastische verho- De belangrijkste apartheidswet, heeft gestuurd aan de Veiligheids- gingen van de tarieven voor niet-in- de bevolkingsregistratiewet, die ie- raad, in antwoord op een veroorde- woners. De meeste zwarten wonen dere Zuidafrikaan op grond van zijn ling van Israël wegens het bloedbad niet in de betrokken gemeenten, huidskleur kwalificeerde, is het op de Tempelberg. In Levy's bood- in nabijgelegen woonoorden, fundament van de huidige racisti- schap staat onder meer dat Israel de res, die de premier een gebrek aan politiek beleid verweet, alsmede A "ernstige fouten waarvoor iedereen Shamir las in het parlement de de prijs betaalt". Hij deed een be- rllf nUüi T ofrü roep op de premier af te treden voor hij de staat nog meer schade berok- boodschap buitenlandse zaken David Levy Oproep Kohl De Duitse bondskanselier Helmut Kohl heeft de vroegere vluchtelin gen uit de DDR opgeroepen naar hun voormalige woonplaatsen te rug te keren om mee te werken aan de opbouw van het land. Kohls op roep komt een dag na de verkiezin gen in dé vijf nieuwe deelstaten van de Bondsrepubliek. Cambodja De Cambodjaanse verzetscoalitie XTATT--._T heeft besloten haar zetel in de Ver- NAIROBI - Terwijl de oorlog in het enigde Naties voorlopig onbezet te noordoosten van Rwanda zich laten. Zij wil eerst een regeling af- voortsleept wachten over de samenstelling van duidelyk is wie als winnaar uit de Ook bleken zwembaden 'wegens sche grondwet en zal pas verdwij- veroordeling door de Veiligheids- werkzaamheden' gesloten. Het ANC heeft zijn aanhangers nen als de nieuwe democratische raad "totaal onaanvaardbaar" acht grondwet van kracht wordt. en niet bereid is mee te werken met Peres noemde het besluit van de regering om niet mee te werken aan een VN-onderzoek "onwys- Een week na het bloedbad hebben een Israëlische en een Palestynse mensenrechtenorganisatie ernstige GENÈVE (AP) - Met de ziekte aids verontrust de volksgezondheidsau- neemt over de hele wereld ook de tonteitenschrijft de directeur-ge verspreiding van tuberculose toe. neraalvandeWHO.de Japanner Hi- Volgens een rapport van de Wereld- roshi Nakajima. By hiv-dragers. die gezondheidsorganisatie WHO ster- ook met tbc zyn besmet, ontwikkelt ven nu jaarlijks drie miljoen men- aids zich ook "dramatisch" sneller, sen aan de longziekte, maar zal dit aantal in de komende jaren dras- De WHO schat dat tot het einde van tisch toenemen. Van de ongeveer deze eeuw tussen de 15 en 20 mil- acht miljoen mensen die drager zijn joen mensen met hiv zijn besmet van het aids-virus hiv is ongeveerde Samen met de toeneming van tbc helft tegelijkertijd met tbc besmet, zal het aantal jaarlijkse sterfgeval- rallelle epidemie en deze tendens gen. Rwandese regering haar problemen tionaliseren. Tanzania heeft dit, tot dien is er het probleem van de stam- sche positie in het land aanmerke- niet langer op haar buurlanden kan vreugde van de Rwandese autoritei- afschuiven. Kigali dient haar onver- ten tot op zekere hoogte gedaan. zettelijke houding te laten varen MWA, met alle betrokken landen (naast voorgesteld dat degenen die naar voortsleept en het vooralsnog niet Rwanda en Uganda, Tanzania, Bu- |)un vaderland willen terugkeren rundi en Zaire) om de tafel te gaan daartoe de gelegenheid moeten krij- mentegenstellingen. De Hutu's, die lijk weten te versterken. Een Rwan- negentig procent van de bevolking dese krant schreef onlangs in een Uganda daarentegen heeft onlangs uitmaken, zyn nauwelijks bereid hoofdredactioneel commentaar dat hun schaarse land te delen met de zeventig procent van 's lands rijlc- de O Doer ste Nati o n al e Ra a d (O N R) strijd naar voren zal komen, buigen zitten om naar een oplossing voor gen. De overigen kunnen de Ugan- nieuwe conflicten zorgen, ae opperste i^auundie xwdu ivimi A„i„^htai,n™nnmKiDOm -,00 dese nationaliteit kruizen. President Tutsi's. De thuiskomst van de Tutsi- dom in handen is van de Tutsi-min vluchtelingen kan daarom voor derheid (negen procent van de be die naast de tegenstellingen tussen de Hutu's en Tutsi's zyn handen overigens ook vol heeft aan een machtsstrijd waarin zijn eigen Hu tu's zyn verwikkeld. van" Cambodia"die de uitvoerinc waarnemers zich over de onderlig- het vluchtelingenprobleem te zoe- dese nationaliteit krygen. President van een VN-v'redesplan mogelijk gende problemen die om een oplos- ken. Museveni wil daarom op korte Habyarimana van Rwanda ver- Verschillen moet maken 9ing schreeuwen. Dat van de twee termijn een regionale conferentie wierp dat voorstel. België volking). Dat zit veel Hutu s dwars, u ook de regering van president Ha- Het k°ml voor y „K-n,. mana daarom ongetwijfeld goed uit byanmana Voordat de rebelhe da,Bclglo nu h„*p 8angCbo"Cn een miljoen vluchtelingen bij voor- Aanslag beeld, die naar hun vaderland wil- Een mede-eigenaar van het linkse terugkeren maar niet welkom Guatemalteekse radio-station Ra dio Nuevo Mondo is gisteren door gewapende mannen overvallen President Yoweri Museveni van Uganda, de huidige voorzitter van doodgeschoten, zo hebben de auto- de Organisatie van Afrikaanse Een- riteiten in Guatemala-Stad bekend- heid- Let vorige week weten dat gemaakt. voor "em de maa* V°1 is en de Noodhulp De Europese Commissie heeft be- NAIROBI (Rtr/AFP/DPA) sloten Zaire en Liberia noodhulp te Rwanda zal een beroep doen op de verlenen tot bedragen van respec- Veiligheidsraad van de Verenigde tievelijk 530.000 gulden en bijna an- Naties om een eind te maken aan de derhalf miljoen gulden. De steun gevechten tussen Rwandese op- voor Zaïre moet ten goede komen standelingen en het leger. Dat blijkt aan de circa 30.000 vluchtelingen uit uit een communiqué dat gisteren Uganda en Sudan. De hulp aan Li- werd uitgegeven na overleg tussen beria is bestemd voor de slachtof- de Belgische premier Wilfried Mar- fers van de burgeroorlog. tens en de Rwandese president Ju beleggen. Nationaliseren De Rwandese regering heeft tot nu toe niks willen weten van repa triëring van de Tutsi-vluchtelingen. Integendeel, Kigali heeft er by de omringende landen steeds op aan gedrongen de vluchtelingen te na- Het huisvesten van honderddui zenden Tutsi's die naar hun land willen teruggaan, is ook niet een voudig. Rwanda is reeds overbe volkt en kampt met ernstige voed seltekorten omdat er gewoonweg niet genoeg landbouwgrond is om voldoende te verbouwen voor de snel groeiende bevolking. Boven- V 1 - 1uai Bemin nu neen aanKrooocn ren De gespannen verhouding tussen verschillende Tutsi zakenlieden bemiddelende ro| spelen in het de Hutu's en Tutsi's is reeds eeuwen zonder duidelijke reden vervolgd En als gevolg van de door Tutsi- oud. Op de eerste plaats in hun his torische, culturele en sociale achter grond zeer verschillend. De Tutsi's iiMk wi hebben van oudsher de aristocratie wTken verder toegenomen uitgemaakt in Rwanda; de kleine minderheid die het land bestuurde huidige gewapende conflict. België, dat evenals Frankrijk en Zaïre pa- vluchtelingen geleide invasie is de Rw!"?' h"ft' ond"' haat tegen de Tutsi's de afgelopen !tr«» daarmee het eerder mgeno- men standpunt, niet te willen deel- —eken verder toegenomen, d, IFVrchu.n p. ua Het is, gezien de geschiedenis van wezigheid van de buitenlandse sol en alle grond en vee in bezit had. De het conflict tussen Hutu's en Tutsi's daten is echter wel degelijk van in Hutu's en Batwa (een pygmeeën- de stryd. - Rwanda naar VN ring van ministers van buitenlandse zaken van de EG. Volgens de verklaring "streven vénal Habyarimana in de Kenyaan- beide landen ernaar de stabiliteit en se hoofdstad Nairobi. de vrede in Rwanda en de regio op België, dat Rwanda tot de onaf- korte termijn te herstellen", hankelijkheid in 1961 bestuurde als Rwanda heeft bovendien toegezegd mandaatgebied van de VN, heeft in regionaal overleg te zullen voeren het overleg toegezegd dat het de "om een vreedzame en duurzame strijd in Rwanda aan de orde zal oplossing te vinden voor het vluch- stellen tijdens de eerste vergade- telingenprobleem". r/.niet te verwachten dat de Rwandese vloed op het verloop stam die slechts één procent van de regering - en dat geldt voor zowel Een van de rebellenleiders moest bevolking uitmaakt) waren de boe- het huidige als elke toekomstig re- vorige week toegeven dat zyn man ren, lijfeigenen en slaven die met gime er ooit in zal slagen voor- schappen veel sneller in de richting straffe hand werden geregeerd. Dat goed een einde te maken aan de vy- van de hoofdstad Kigali zouden zyn andige verhouding Kigali kan er opgerukt als de Franse. Belgische echter wel voor zorgen dat de in middels weer hoog opgelopen span de Tutsi's niet erg populair waren bij de Hutu's is daarom niet verwon derlijk. En ook al slaagden de laatsten ning tussen beide stammen niet uit- tenlandse militairen nu maar lang mondt in een bloedbad, zoals in het genoeg in Rwanda blijven, zullen ze enn in 1959 een einde te maken aan de alleenheerschappij van de Tut verleden diverse malen is gebeurd, nog van onschatbare waarde bly- si's en de macht te grypen, de Tut- Dat vereist een snel en tactisch op- ken voor het regime van Habyari- si's hebben sindsdien hun economi- treden van president Habyarimana, mana.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7