Controle op handel met Midden-Oosten Uitverkoop in slachtvee dodelijk voor handel Chemie klaagt Europese Commissie aan Krant uit Singapore wegens perscensuur Grote ondernemingen zien winst verder stijgen 1 ÉT"rVrachtwagens vast door blokkades Italië en Spanje DINSDAG 16 OKTOBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Voedingsindustrie: embargo tegen Irak moet soepeler DEN HAAG (ANP) Het ministerie van landbouw is niet van plan de eisen voor de export naar het Midden-Oosten te versoepelen. De Nederlandse voedingsindustrie voelt zich ge dupeerd door de stringente naleving van het handelsembargo tegen Irak. Het departement stelt sinds eind Nederlandse overheid 'exportresti- augustus extra eisen aan de export tuties' uit te betalen. naar Jemen, Libië en Jordanië om te voorkomen dat voedingsmidde len via deze landen in Irak terecht- Exportrestituties zijn bedoeld om landbouwprodukten uit de EG af te zetten op de wereldmarkt. De prij- komen. De Verenigde Nederlandse zen op de wereldmarkt liggen door- Voedsel- en Agrarische Industrie gaans aanzienlijk lager dan de EG- (VAI) vindt dat niet terecht, omdat prijzen, zodat Brussel het verschil geen enkel ander EG-land dergelij- bijpast. ke eisen zou stellen. Als exportrestitutie achterwege Vooral exporteurs van meelpro- dukten en zuivel zeggen gedupeerd te worden door de strenge regels van het ministerie. Maar ook een margarinefabrikant en een vleesex porteur hebben zich al bij de VAI gemeld, aldus Labberton. HONGKONG (ANP/Rtr) - Het Ame rikaanse financiële dagblad The Wall Street Journal (WSJ), een van de grootste kranten die in Azië ver schijnt, trekt zich terug uit Singapo re. De krant deelde gisteren mee dat zij haar Aziatische editie niet meer zal verspreiden in Singapore, om dat de nieuwe wetten in dat land de persvrijheid nog verder aan banden leggen. De Asian Wall Street Jour nal werd in 1987 al gedwongen het exemplaren, omdat de krant zich M&L Als we daaraan beginnen zullen le zers over de hele wereld reden heb- Op 30 augustus werd in Singapo- ben om te twijfelen aan onze geloof- re een wet aanvaard die bepaalt dat waardigheid", aldus het commen- buitenlandse publicaties een ver- taar. gunning nodig hebben als ze een oplage van meer dan 300 exempla- Kritiek ren hebben en schrijven over poli tieke zaken in Zuidoost-Azië. De De premier van Singapore, Lee de premier dat buitenlandse kran ten die ergens anders hun hoofd kantoor hebben, niet het recht heb ben om zich in te laten met de bin nenlandse politiek van kleine lan den. De premier van Singapore uitte in zijn toespraak scherpe kritiek op de westerse media. Die zouden in 1984, Ook zouden de koersschommelin gen op de beurs van Hongkong veel minder zyn geweest als de westerse media geen kruistocht had gehou den voor hun visie van democratie, aldus de premier. De Asian Wall Street Journal was in 1987 niet de enige buitenlandse publicatie die de oplage in Singapo re moest verminderen. Het week blad Far Eastern Economie Review, evenals de WSJ uitgegeven door de Amerikaanse Dow Jones Corpora tion, en Asiaweek van het Ameri kaanse concern Time Warner moes ten ook hun oplage beperken. De Far Eastern Economie Review zette haar circulatie stop na een conflict met de premier. Sinds 1987 mag het door berichten over de overdrachi "ogrnaer m««op.eerte van Hongkong aan China in 1997. -. gezorgd hebben voor buitenspong e" ,e!"P.'( vorm verschijnen, zonder adverten- leen bladen die in Singapore wor- digde zijn persbeleid in Hongkong den gedrukt en gepubliceerd een in een toespraak"Het is hun beslis- vergunning. sing. Ze mogen 400 exemplaren ver- De WSJ zei gisteren in een com- spreiden en hebben er voor gekozen mentaar dat de geloofwaardigheid niets te verkopen". Daarnaast vindt tragedie in de Chinese hoofdstad. optimisme in de Britse kroonkolo nie. In 1989 zorgden zij voor enorm pessimisme na berichten over het bloedige optreden tegen studenten in Peking. De internationale tv-beelden heb ben volgens Lee bijgedragen tot de Asiaweek, stelde de WSJ gisteren in het commentaar vast, is gebogen voor de perscensuur in Singapore- "Publicaties die samenwerken met de regering worden beloond met hogere oplagen, zoals Asiaweek na het recente omslagverhaal over het komende vertrek van premier Lee", aldus de WSJ. In een brief aan het ministerie bUjft «het voor bedrijven niet aan- heeft de VAI gevraagd de extra ei sen te laten vallen. Volgens een woordvoerster vi de brief nog worden beantwoord, maar bestaat er tot dusver geen aan leiding een versoepeling in te voe- trekkelijk produkten uit te voeren. Volgens VAl-secretaris M.G. Lab- ^Landbouw"moet bert°n.,het in de praktijk erg moeilijk om in het land van bestem ming een verklaring te verkrijgen. "Zodra de afnemer doorheeft dat de verklaring is bedoeld om de ex portrestitutie te verkrijgen, wil hij Probleem is volgens de VAI dat onmiddellijk weten wat er voor de Nederlandse regering waarbor- hem inzit." gen eist, waaraan nauwelijks kan Volgens Labberton heeft het mi- worden voldaan en die bovendien nisterie op basis van geruchten ge- concurrentievervalsend zijn. porterende bedrijven moeten kun nen aantonen dat hun produkten concludeerd dat er doorvoer van produkten plaatsvindt van Libië, Jemen en Jordanië naar Irak. Hij ook daadwerkelijk in het land van beschouwt het risico dat er inder- bestemming worden gebruikt, daad doorvoer plaatsvindt als 'ui- Kunnen ze dat niet, dan weigert de terst miniem'. DEN HAAG (ANP) - De grotere nanciële nv's, bv's en coöperaties Nederlandse ondernemingen (ba- met activiteiten in de bedrijfstak- lanstotaal vanaf 10 miljoen gulden) ken nijverheid, handel, transport en hebben in 1989 meer winst geboekt: dienstverlening. Ondernemingen in totaal haalden zij een nettowinst werkzaam in het bank- en verzeke- van 35,9 miljard gulden, in vergelij- ringswezen bleven in de statistiek king met 1988 betekende dit een buiten beschouwing, winsttoename met 11,0 miljard gul- Het totale nettoresultaat van 35,9 den (plus 44 procent). Door deze miljard gulden (1988: 25,0 miljard aanzienlijke verbetering van de re- gulden) bestoriÜ uit een winst van sultaten werd de stijgende lijn in de 37,0 miljard gulden (1988 26,6 mil- winstontwikkeling van de laatste jard gulden) en een verlies van 1,1 jaren doorgetrokken. miljard gulden (1988 1,6 miljard gul- Dit blijkt uit de voorlopige uit- den). Het percentage ondernemin- komsten van de statistiek financiën gen met winst dan wel verlies bleef De chauffeurs zijn hun tweede actie van ondernemingen in 1989 van het vrijwel gelijk; 89 procent (1988 88 week begonnen voor hogere ver Centraal Bureau voor de Statistiek, procent) van de ondernemingen dingen van de door de Golfcrisis Het onderzoek over 1989 had be- boekte een positief resultaat, terwijl gejaagde olie- en dieselprijzen. MADRID/BOLZANO (AP) - Boze koord met de transportonderne- Spaanse vrachtwagenchauffeurs mingen over het verhogen van de hebben gisteren uit onvrede over vervoerstarieven als gevolg van de gestegen brandstofprijzen voor de Golfcrisis gestegen brandstofpry- tweede achtereenvolgende dag we- zen. De actievoerende chauffeurs gen in Spaanse steden en aan de zouden dit akkoord hebben verwor- Franse grens geblokkeerd. Daar door kwamen honderden vrachtwa gens vast te zitten, waaronder ook Nederlandse. De Italiaanse regering tie NOB-wegtransport zijn op zeker heeft gistermiddag uit protest tegen 72 plaatsen in Spanje wegen ge- Oostennjkse maatregelen zijn gren- blokkeerd. zowel in het binnenland zen met dat land voor alle vracht- aan Franse en Portugese verkeer gesloten. grens. De schade voor de Neder- De Italiaanse minister Bernini jandse vrachtvervoerders bedraagt van transport gaf opdracht de grens voigcns het NOB enkele miljoe- met Oostenrijk te sluiten als tegen- Het NOB heeft in een brief aan maatregel voor het Oostenrijkse be- EG-commissans Van Miert, verant- sluit om Italiaanse vrachtwagens de WOOrdelijk voor het Europese weg- toegang tot het land te ontzeggen vervoer, er op aangedrongen in te omdat ze een transit-vergunning grijpen. Verder vraagt de transport- hadden die pas volgende week gel- organisatie de EG een sociaal plan- dig is. Oostenrijk eist sinds enige 0p te steuen voor Europees douane- tijd vergunningen voor doorgaand personeel om op de lange termijn vrachtverkeer, om stank- en ge- vertragingen aan de grens te voor- luidsoverlast te beperken. komen. Het vrachtvervoer naar Ita- De Italiaanse blokkade ging gis- lie word, v0|gcns het NOB al sinds teren om 13.00 uur in bij de overgan- begin oktober bemoeilijkt door gen bij Tarvisio, Prato Dava, de stiptheidsacties van Italiaans doua- Brennerpas en de Resia-pas. De blokkades op de Spaanse we gen zijn ontstaan ondanks een ak- nepersoneel, die bang zijn voor hun baan na de Europese eenwording in 1992. iiïsfalrj™rLfbukmZ,odu. Wegens Franse subsidie aan Amerikaanse fabriek trekking op ongeveer 3200 niet-fi- H procent (1988 12 procent) verlies leed. De winstgevendheid steeg vooral in de in de nijverheid en de handel van 15,2 procent naar 17,5 procent. Akkoord over aantrekken vaklui in metalektro UTRECHT (ANP) - De werkge versorganisatie FME en de indus triebonden van FNV en CNV heb ben overeenstemming bereikt over maatregelen om het tekort aan vak lieden in de metaal- en elektrotech nische industrie op te lossen. Partij- en zijn het eens over het scholen en in dienst nemen van werkzoeken- bouwsubsidies. den en - zolang dat geen soelaas [biedt het tijdelijk toelaten van LANDBOUW Het mislukken van de GATT-onderhandelingen over de afbouw van de landbouwsubsi dies in de wereld zal voor de hele Europese Gemeenschap, en zeker voor Nederland, rampzalige gevol gen hebben. Er dreigen dan han- delsoorlogen, zo waarschuwde mi nister Bukman van landbouw giste ren in Luxemburg, aan de voor avond van de laatste ronde in de dis cussies binnen de EG over de land- PARIJS (ANP) De grote Europe- Duitsland en de Italiaan SNIA Fi- se chemiebedrijven, verenigd in de bre. Europese organisatie van chemi- De komst van het dochterbedrijf procent van de totaal benodigde in- sche-vezelproducenten CIRFS, van Allied in Longwy bedreigt de hebben bij het Europese Hof van werkgelegenheid van 1000 tot 2000 AMSTERDAM (ANP) De infor- Justitie een klacht ingediend tegen werknemers in Nederland, Duits- matietechnologie-groep Newtron de Europese Commissie wegens de land, Spanje, Italië, Oostenrijk en Holding gaat naar de parallelmarkt goedkeuring van een Franse over- Zwitserland, aldus vertegenwoordi- Beursgang Newtron van de Amsterdamse effectenbeurs voor een introductiekoers van 10,50 gulden per aandeel. De bedoeling is dat Newtron op 26 oktober de eerste notering op het koersenbord van de effectenbeurs ziet verschijnen. Er worden drie miljoen nieuwe aande len uitgegeven, waarvan er al een miljoen tegen dezelfde prijs zijn ge plaatst bij gen aantal institutionele en particuliere beleggers. heidssubsidie voor de bouw van gers van de verschillende Europese een fabriek in het Noordfranse industrieën gisteren op een pers- Longwy door het Amerikaanse co- conferentie in Parijs. In Nederland nern Allied Signal. kan de capaciteitsuitbreiding pro- lyester garens produceren, hoofdza- Volgens de CIRFS is die stap niet blemen opleveren voor een Akzo- gericht tegen de Amerikanen, maar vestiging in Emmen, zo verklaarde tegen het principe van de subsidie- Udo Stark, voorzitter van de Akzo- verlening, dat concurrentieverval- divisie vezels en polymeren. De send werkt. De gedupeerde leden subsidie door de Franse staat voor van de CIRFS zijn de Nederlandse een nieuwe vestiging van Allied in Akzo, de Britse ICI, Hoechst uit Longwy bedraagt volgens de hem is het project van Allied dus niet levensvatbaar en uitsluitend af hankelijk van subsidies. Ivestering. "Het komt er eigenlijk op In 1977 vaardigde de Europese neer, dat Allied tot het jaar 2000 Commissie een verbod uit voor geen salarissen hoeft te betalen", al- nieuwe subsidies op vezels. In to- dus voorzitter Juvet van de CIRFS. taal is sinds die tijd in de hele sector De nieuwe fabriek, die arbeids- de capaciteit met bijna een miljoen plaatsen voor 270 mensen in de ton verminderd. 60.000 arbeids- zwaar door werkloosheid getroffen plaatsen zijn opgeofferd en dat alles regio schept, gaat hoogwaardige po- heeft zo'n 15 miljard gulden gekost, zo zeggen de bedrijven, kelijk voor de autobandenindustrie. Sinds 1977 is de richtlijn elke Allied mikt op een produktie van twee jaar vernieuwd. Maar vorig 25.000 ton per jaar. Dat betekent jaar is er een gat gevallen tussen meer dan het dubbele van de huidi ge behoefte bij de bandenproduktie in de hele Europese Gemeenschap (12 000 ton), aldus Juvet. Volgens Europ^se^emeen^hap.bu*ten de Koeien uit DDR en/of met leucose overspoelen slachthuizen Europese Gemeenschap. Dit hebben FME en bonden giste ren meegedeeld. Het akkoord wordt voorgelegd aan de bedrijven die met personeelstekort kampen. Ook de regionale besturen voor de arbeidsvoorziening in de Rijndelta (Rijnmond en Drechtsteden) en het centraal bestuur krijgen het ver zoek aan de uitwerking van het ak koord mee te werken. Het onder, stringente voorwaarden inhuren van drie- tot zevenhonderd Joego- slaven kan pas aan de orde komen als alle betrokkenen hun medewer king hebben toegezegd, aldus be leidsmedewerker J. Wijkstra van de Industriebond FNV. DEN HAAG/ZWOLLE - Dumping van Oostduits rundvee tegen af- braakprijzen en de vondst van met de bloedzoekte leucose besmette slachtkoeien heeft tot een ineen storting van de markt geleid. Met slachtkoeien worden nauwelijks za ken nog gedaan. "Oostduits vee moet je hier niet zoeken. Die brengen de 'grote jon gens' met wagens vol meteen naar het slachthuis. De markt is com pleet overvoerd. Als je chauffeurs hoort, dan staan daar in 'Pruussen' nog overal schuren vol koeien die in Beleggingen de uitverkoop worden gedaan", rea- De Nederlandsche Bank (DNB) geert een Sallandse handelaar op de houdt vanaf gisteren toezicht op be- Zwolse veemarkt, leggingsinstellingen, op grond van De massale invoer van koeien uit de nieuwe wet toezicht beleggings- de voormalige DDR mogelijk ge instellingen in werking, die een ver- maakt door de hereniging van gunningstelsel voor deze beheer- Duitsland hebben Nederlandse dersfondsen invoert. De wet geldt boeren en veehandelaren knarse- voor beleggingsfondsen die zich in tandend aanvaard. Op dit moment of vanuit Nederland op de beleg- brengt een Nederlandse slachtkoe gers richten. van 'DDR-kwaliteit' twee- tot vier- r, honderd gulden minder op dan in Zweden naken at juni van dit jaar. Veel boeren hou- De golf van Zweedse aankopen die den hun slachtvee dan ook nog op de grensoverschrijdende fusies en stal in afwachting van betere tijden, overnemingen in het tweede kwar- Ook handelaren blijven met een taal van 1990 domineerde, heeft zich groot deel van de koeien zitten, niet herhaald in het derde kwartaal. Cf nL- Dat staat in het maandag versche- ötOK nen onderzoek naar internationale Onverwacht diende zich voor de fusies en overnemingen dat de ac- Nederlandse landbouw countants- en raadgeversorganisa tie KPMG elk kwartaal publiceert. Hierin staat verder dat deze transac ties in het derde kwartaal met 40 procent zijn teruggelopen. Roemenie snoeit Roemenie zal de waarde van de na tionale munteenheid bijna halveren en per 1 november de subsidies voor de meeste verbruiksartikelen opheffen. Dat heeft minister van economische zaken Eugen Dijma- er njet benadrukken alle betrok- rescu gisteren gezegd. De officiële instanties. De Gezondheids- voorzitter H. Slijkhuis van de koers zal verminderd worden van djenst Voor dieren in Overijssel- Overijsselse Landbouw Maatschap- 20 lei voor een dollar tot 35 lei voor /Flevoland vond echter deze week pij, "Deze handelaren hebben maar een dollar Dijmarescu zei verder met jeucose besmette DDR-runde- éen doel voor ogen: zo snel mogelijk dat de subsidies voor de meeste ver- rent zoncjer benodigde papieren geld verdienen", bruiksartikelen per 1 november zul- jn wej liepen bij handelaren in De handel in slachtkoeien is op de Nederlandse veemarkten ingezakt. Goedkoop Oostduits vee gaat namelijk vorige 'met vrachtwagens tegelijk' linea recta naar de slachthuizen. (tof and week de stok aan, waarmee de in voer uit de voormalige DDR kon eer(jer liepen schapen zonder pa- maart en juli. De Franse regering heeft op 21 juni midden m dat gat besloten Allied subsidie te verle nen. In het verleden is het eenmaal eerder gekomen tot een aanvaring tussen de CIRFS en de Europese Commissie. Toen stemde de com missie in met de subsidieverlening door Ierland aan de Japanse onder neming Asahi Chemicals geduren de een periode van tien jaar. In het njtje van verontwaardigde Europese chemische bedryven ont breekt het Franse concern Rhóne- Poulenc, dat de betreffende polyes- groot dat deze dieren met Neder- ter-garens in Zwitserland produ- landse vee in aanraking komen of ceert. Rhóne-Poulenc is voor zestig dat er mee wordt gefokt. "Ik vind procent m handen van de Franse het onbegrijpelijk dat een boer dat staat. Voor een dergelijk bedrijf is risico op leucose neemt om wat ex- het moeilijk om zijn belangrijkste tra geld te verdienen". aandeelhouder de beklaagdenbank Kuhlmann ergert zich 'groen en in te jagen, blauw' aan het grijze veehandel-cir cuit dat de overheid oogluikend toe staat. "Op onze veemarkt zul je geen leucose-koe zien. Er lopen mensen van de Algemene Inspectiedienst (AID) rond en we hebben vier die renartsen in dienst. Dat kost ons als officiële veemarkt honderduizen- nnn \;Iinnrti ïurnn den guldens per jaar. Het is dan ook VJ10^Llll^0il onbegrijpelijk dat op andere plaat- rMTrArn ,n.P,npA> sen mag worden gehandeld, zonder CHICAGO (Rtr/DPA) - UAL Cor- >1 dit toezicht. Zoals nou bene in l»™*'0"-J1* moedcrmaaUchappt) een hal pal naast onze veemarkt d Ai'l"».. heeft bij vlieg- De veemarkt-directeur heelt tuigfabnkant Boe,ng een order ge- waardering voor de Overijsselse ge- Platst van 22 mihard dollar, zondheidsdienst voor dieren, die UAl. heeft 3-1 vliegtuigen van het deze week samen met de AID een l^"7 Jf''c,d 30 h<\' OP* ware speurtocht naar besmette die- Verder heeft de onderrug ren heeft ingezet. Directeur H Log- Dl1"* "PPf £™°,™n °P T"' 34 tenberg van de dienst, die volledig 7 en i und werd overrompeld door de publici- Whitney, onderdeel van Uhited Uit over de leucose-vondsten. heeft Technology, levert voor vier miljard het opsporingswerk echter inmid. r de motoren, dels stopgezet Zgn dienst, zo liet hu Ho'll4ï Trste dlc P°*|nï weten, is volledig overbelast Justi voor de 777 knj gt. In september het tie beschouwt daarenboven het v iegtuigbouwer nog weten dat houden van besmet DDR-vee de plannen voor de produktie van slechts als overtreding en met ala het vliegtuig op de lange baan zou- een misdrnf dcn worden geschoven, tenzy er voldoende orders voor binnenkwa- Kater men. Het toestel heeft een vliegbe- Hoe lang de malaise in de veehandel "'h van 7700 kilometer en kan 300 nog zal duren. >s voor velen koffie- 400 """giers vervoeren dikkykery "De prijzen zullen ver- Boeing verkoopt voor 22 miljard worden geslagen. Het was al be kend dat 1,3 van de in het totaal on geveer 2,2 miljoen DDR-runderen moest worden geslacht in verband pieren aan de grens bij Enschede te gen de lamp. DDR-vee dicht Dat kan best bin- slachthuis, maar laten weiden of der dalen. Het einde is nog lang niet in zicht", verwachten de handela ren aan de stamtafel. Directeur ADVERTENTIE nen de EG. Ik weet zeker dat Italië verhandelen. "Met rotzooien valt Kuhlmann heeft goede hoop: "Ik - Landbouworganisaties reageer- direct de grens voor varkens zou gewoon het meeste geld te verdie- verwacht dat steeds meer consu- met leucose. Deze besmetteiyK den furieus. Door deze praktijken sluiten als het land denkt dat er mis- nen. Door de beesten nog een tydje menten by de slager om rundvlees bloedzoekte vormt op zich geen re- besmetting van de Neder- den tot een importverbod, mits de ,andse veestapel, die cnige bin- dieren direct bij Nederlandse slach terijen worden afgeleverd. nen de EG 'leucose-vrij' klaard. "Schandelijke, misdadige Gevaar voor de volksgezondheid praktijken die direct een halt moet worden toegeroepen", reageert schien volgende week in Nederland zelf of by de buurman te weiden, vragen dat niet uit Oost Duitsland varkenspest kan uitbreken". 'Laks', kunnen ze aangroeien en brengen komt. Daarbij komt dat de grote in kopers van slachteryen de Neder landse handelaren en boeren niet zomaar links kunnen laten liggen. Ze beseffen drommels goed dat ze Volgens hem zitten sommige in de toekomst Nederlands vee 'crimineel' en 'EG-ambtenarij' zyn ze meer op", zegt veemarkt-direc nog maar een kleine bloemlezing tcur Kuhlmann van verwijten aan het adres van het Nederlandse ministerie van Land bouw, dat vorige week bij monde van een woordvoerder liet weten handelaren met dieren die het weer nodig hebben om de slachtha- dat de leucose-affaire "slechts een slachthuis niet wil hebben, of heb- ken vol te krygen. Wie strykt trou- incident is". ben zy helemaal geen afnemer. Die wens de winst op LEASING DE COMFORTABELE WEG VAN KALMTHOUT LEASING 02503 - 12585 len worden afgeschaft. Zwolse veemarktmeester Deventer, Saasveld en Boekelo. Al Dubbeldam verwoordt de mening dieren worden dan elders onderge- DDR-vee? Ik heb myn vrouw nog bracht Er is in wezen niks aan de niet horen zeggen dat het vlees Groen en blauw Ryst de vraag waarom sommige hand, maar het gevaar is levens- goedkoper is geworden'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5