Sluiting YN-bureau schuld van minister' Ouderen Rampenplan voor gemeenten waar kerngranaten en moeten meer in tel komen 'Rellen in Haarlem zijn over twee weken voorbij' Amsterdamse taxichauffeurs gaan over tot boycot Schiphol 'Overheid stigmatiseert zigeuners in het beleid' 'Grote steden ontvangen nu genoeg geld' [DINSDAG 16 OKTOBER 1990 BINNENLAND Vluchtelingenorganisaties hekelen Van den Broek DEN HAAG (ANP) Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft zich ondanks zijn belofte aan de Tweede Kamer niet ingezet om het kantoor van de Verenigde Naties voor vluchtelingen in Den Haag open te houden. Volgens negen vluchtelingenorganisa ties, waaronder Amnesty International, is het vermoeden gerechtvaardigd dat de minister willens en wetens heeft bevorderd dat het kantoor dichtgaat. HAARLEM (GPD) Loco-burge meester Mooij van Haarlem ver wacht dat er over twee weken een einde is gekomen aan de rellen in de Haarlemse binnenstad. De Haar lemse politie moest afgelopen weekeinde voor de tweede achter eenvolgende zaterdag ingrijpen toen honderden jongeren voor over last zorgden nadat de cafés om twee uur dicht moesten. "We moeten er misschien nog één of twee weekeinden doorheen en dan is het probleem over", ver wacht Mooij. "Bovendien, ais het gaat regenen, zal de overlast een stuk minder zijn". Wel vindt hij dat de politie tijdelijk met meer mensen op straat moet zijn en er meer mate rieel moet worden ingezet. Mooij voert het woord sinds burgemees ter Schmitz ziek is. De zogenoemde 'twee uur-maat regel' is sinds vorig weekeinde van kracht en geldt voor een proefperio de van een jaar. Burgemeester Schmitz besloot de cafés in een deel van de stad twee uur eerder te slui ten na tal van klachten van bewo ners in de Haarlemse binnenstad. Gedurende een jaar hielden dron ken cafébezoekers de bewoners elk weekeinde uit hun slaap en sneu velden tal van ruiten. De horeca-ondernemers, die zich door de maatregel gedupeerd voe len, hebben bezwaar aangetekend bij de Raad van State. Het schor- singsverzoek wordt aanstaande donderdag behandeld. De vervroeging van de sluitings tijden heeft tot nu toe alleen op de zaterdagen tot problemen geleid. Volgens de politie worden de onge regeldheden vooral veroorzaakt door een klein aantal op rellen be luste jongeren die er genoegen in scheppen de politie te bekogelen met glazen en stenen. Mooij voelt er dan ook niets voor de maatregel na 'twee incidenten' terug te draaien. Hij wordt daarin gesteund door een meerderheid van de Haarlemse po litiek. De Haarlemse middenstand, ver enigd in City Haarlem, is minder te spreken over de maatregel. Afgelo pen zaterdag sneuvelden er zo'n veertig winkelruiten in de stad. De middenstanders vrezen dat het ge weld alleen maar escaleert als wordt vastgehouden aan het vervroegde sluitingsuur. Zij hebben in een brief gevraagd om opheffing van de m; egel. Hoofdcommissaris Straver van de Haarlemse politie overweegt voor komend weekeinde bijstand van politiekorpsen uit de regio te vragen. Hoewel er in de nacht van zaterdag op zondag tweemaal zo veel agenten in dienst waren als vo rige week, inclusief een peloton van 20 ME'ers, lukte het de politie niet de rellen in de hand te houden. Stra- ver wil voor komend weekeinde in ieder geval meer 'aanhoudingseen heden' inzetten zodat arrestanten snel kunnen worden afgevoerd naar het politiebureau. De negen vluchtelingenorganisa ties gaven gisteren een verklaring waarin ze de voor 16 november voorgenomen sluiting van het kan toor in Den Haag betreuren. Vol gens de organisaties had het zover niet hoeven komen. De VN willen weliswaar bezuinigen, maar hadden voldoende geld op de begroting staan om een kantoor in Den Haag open te houden. Het besluit om de vertegenwoor diging in Den Haag te sluiten is ove rigens niet de verantwoordelijkheid van Van den Broek. Die ligt bij de Hoge Commissaris voor het vluch telingenbeleid - de Noor Stolten- berg - in Genève. Wat de vluchtelin genorganisaties de minister verwij ten is dat hij zich onvoldoende heeft ingezet om de Nederlandse vesti ging - in afgeslankte vorm - open te houden. In juli nam de Tweede Kamer een motie aan, waarin de regering werd opgeroepen zich in te spannen om de vestiging in Den Haag open te houden. Twee maanden later be richtte Van den Broek de Kamer dat hij de strekking van de motie had overgebracht aan de Hoge Commis saris. In dezelfde brief meldde hij evenwel dat hij er van uitging dat het kantoor zou worden gesloten. Hij meldde niet dat in de begroting een bedrag was gereserveerd om een jurist en een assistent in Den Haag te handhaven. Enkele dagen later viel het besluit om de bezetting van Den Haag on der te brengen in Brussel. Volgens de vluchtelingenorganisaties is die beslissing "voortgekomen uit de opstelling van de minister van bui tenlandse zaken". Die had er in Ge nève op moeten aandringen dat het Haagse filiaal niet mocht worden gesloten, zo vinden zij. De Tweede Kamer zal de minister vandaag in een ingelast debat vra gen of hij het eens is met uitlatingen van staatssecretaris Kosto (justitie), die heeft gezegd dat er een Neder lands bureau moet blijven. Volgens de vluchtelingenorgani saties komt het Van den Broek wel goed uit dat de vestiging uit Den Haag verdwijnt. De vertegenwoor diger van de Hoge Commissaris hield er in rechtszaken nog al eens een andere mening op na dan het ministerie. Een woordvoerder noemde het voorbeeld van de Ta mils uit Sri Lanka. Buitenlandse za ken vond het verantwoord dat be paalde groepen Tamils naar hun land werden teruggestuurd. Vol gens het Hoge Commissariaat was AMSTERDAM (ANP) Een groep Amsterdamse taxichauffeurs brengt vanaf vanmiddag twaalf uur geen passagiers meer van Amster dam naar Schiphol. De actie die voor onbepaalde tijd is uitgeroepen werd voorafgegaan door een mani festatie op het Museumplein in de hoofdstad. Woordvoerder Vis ver wacht bijval van collega's uit Utrecht, Den Haag en Rotterdam. Aanleiding voor de boycot is on tevredenheid bij Amsterdamse taxichauffeurs nadat de economi sche politierechter hen onlangs ver bood nog langer op retourritten pas sagiers van Schiphol mee terug naar Amsterdam te nemen. De uit- aak van de rechter is het gevolg van het van kracht worden van de wet personenvervoer waardoor Amsterdam tot een ander vergun- ninggebied behoort dan het Schip hol. Taxichauffeurs mogen volgens die wet geen klanten buiten hun vergunninggebied oppikken tenzij die klanten de betreffende taxi uit- Anne Frankstichting Het openbaar ministerie in Amster dam heeft de strafklacht afgewezen van de extreem-rechtse organisa ties Centrum Partij '86 en Vlaams Blok tegen de tentoonstelling Eigen Volk Eerst van de Anne Frankstich ting in Amsterdam. Volgens pers officier van justitie De Wit is bij de tentoonstelling over neo-fascisme en racisme geen sprake van smaad of belediging. "Het gaat om een za kelijke presentatie en weergave van de feiten", aldus De Wit. Milieudefensie De Vereniging Milieudefensie heeft van minister Alders (milieu) geëist dat hij zo snel mogelijk begint met het opstellen van een verpakkin- genwet. Alders probeert nu door middel van overleg met het be drijfsleven het grote aantal verpak kingen dat op de afvalberg terecht komt terug te dringen. Volgens Milieudefensie gaat dat overleg te langzaam en moeten snel verboden op bepaalde verpakkingen worden afgekondigd. Ook zou het statie geldsysteem moeten worden uitge breid. Slangen De Haagse rechtbank vindt niet dat drie slangenhouders in de Haagse Spoorwijk met hun hobby moeten stoppen. Een buurtbewoonster had dat in kort geding geëist omdat ze nogal wat overlast ondervindt van de slangen. Zo trof ze al een keer een ontsnapte slang in haar woning aan. Volgens de slangenhouders zal dat niet meer voorkomen omdat ze betere bakken hebben gekocht. Bo vendien zou geen sprake zijn van gevaar omdat ze geen gifslangen houden. De rechtbank heeft hen nu het voordeel van de twijfel gegeven. Moord Een 77-jarige vrouw is gisteren in haar woning aan de Korte Vleer- straat in Den Haag op gewelddadige wijze om het leven gebracht. De vrouw werd na tips door buurtbe woners gistermiddag rond het mid daguur dood in haar woning aange troffen. De politie vermoedt dat sprake is van roofmoord. Heroïne De vondst van 25 kilo heroïne in de Britse haven Sheerness heeft dit weekeinde geleid tot aanhouding van acht personen, onder wie drie Nederlanders. De douane ontdekte de drugs na een tip in een auto die met de veerboot uit Nederland kwam. drukkelijk hebben besteld. De Am sterdamse chauffeurs zijn tegen het vonnis van de economische politie rechter in cassatie (beroep) gegaan bij de Hoge Raad, maar gaan voor uitlopend daarop over tot een boy cot van Schiphol. De Amsterdamse chauffeurs heb ben verder bekendgemaakt dat zij niet zullen toestaan dat Schiphol- taxi's passagiers bij hotels in de hoofdstad oppikken. Dat gebeurde toch al zelden meer, want voorzitter Lubberts van de Vetam, de vereni ging van taxibedrijven in de Am- stel- en Meerlanden die de taxiritten voor de regio Schiphol uitvoert, zegt dat "zijn" chauffeurs bang zijn grote risico's te lopen als ze passa giers uit Amsterdam meenemen. "We staan echt niet te trappelen de passagiers over te nemen, want als er wat gebeurt krijgen wij geen bescherming van de politie. Dat hebben we de afgelopen weken al geconstateerd", aldus Lubberts. Hij heeft in de afgelopen weken tien keer aangifte gedaan omdat de chauffeurs werden bedreigd, auto's werden vernield of klemgereden. DEN HAAG (ANP) De regering streeft de komende jaren naar het behoud van een 'welvaartsvaste' aow door die uitkering ook in de toekomst te koppelen aan het netto minimumloon. Dit staat in de nota Ouderen in tel, ook aangeduid als het actieprogramma ouderenbeleid 1990-1994, die vandaag is versche nen en vooral een pleidooi is voor meer aandacht voor ouderen. De aow is voor 65-plussers in Ne derland de belangrijkste inkomens bron. De regering geeft echter toe dat de koopkracht van mensen die aow genieten in de periode van 1983 tot 1988 is achtergebleven bij die Vein de gemiddelde werknemer. Via de (netto) koppeling van de aow-uit- keringen aan het minimumloon en de verhoging van het minimumloon per 1 januari 1990 is de relatie met de welvaartsontwikkeling weer her steld, zo stelt de nota Ouderen in tel. Tegelijk wordt daarin wel een slag om de arm gehouden als het om koppeling gaat. Zo komt het uit gangspunt in gevaar bij een 'boven matige' loonontwikkeling in de be drijven of wanneer teveel mensen een beroep doen op sociale voorzie ningen. 55-plussers De nota beperkt zich niet tot de aow en ook niet tot 65-plussers. Er is juist veel aandacht voor 55-plus sers. Volgens Ouderen in tel moeten zij volwaardig kunnen deelnemen aan de samenleving. Veel te weinig wordt volgens de regering geprofi-/' teerd van de ervaring en wijsheid "van ouderen en hun bereidheid zich in te zetten voor vele maatschappe lijke activiteiten. In vorige nota's over ouderenbe leid lag de nadruk meer op de zorg voor ouderen en de daarmee nauw verbonden Financiële gevolgen van de vergrijzing. Ouderen in tel be strijkt een breder terrein omdat het streven naar zelfstandigheid en deelname van ouderen aan de sa menleving alleen kan slagen als alle beleidsgebieden bij worden betrok ken. Het is vooral de positie van de ou dere vrouw die daarbij door mid del van een deelnota wordt bena drukt. Stap voor stap moet er meer aandacht komen voor de oudere vrouw. Zo is er op dit moment maar weinig bekend over de behoeften die bij oudere vrouwen leven, voor al als het gaat om de mogelijkheden tot vrouwenhulpverlening. In de nota wordt meer voorlichting be- AMSTERDAM/LEIDEN (ANP) Het beleid van de Nederlandse overheid ten opzichte van zigeu ners heeft openlijk en actief bijge dragen tot stigmatisering en dis criminatie van 'buitenlandse zi geuners'. Dat bleek gisteren tij dens de presentatie van het on derzoek 'Ongewenste vreemde lingen, buitenlandse zigeuners en de Nederlandse overheid: 1969- 1989' van W. Willems en L. Lucas- sen van de Leidse universiteit, in opdracht van de Vereniging Lau Mazirel en het Landelijk Buro Ra cismebestrijding (LBR). Volgens de onderzoekers heeft het beleid van de Nederlandse overheid op vele fronten gefaald. Achter de schermen speelde zich de laatste twintig jaar een subtiel gevecht af. Niet alleen tussen Jus titie, politie en zigeuners, maar ook tussen de betrokken ministe ries: Juatitia fstaeunen moeten het land uit'), Binnenlandse Za ken ('afwachtend en slecht coör dinerend') en WVC ('goedwil lend'), aldus Willems en Lucas- sen. Volgens hen werden veel 'bui tenlandse zigeuners' in het begin voorgesteld als slachtoffers, die met wat begeleiding en extra in spanning geïntegreerd konden worden in de Nederlandse sa menleving. Toen dit bleek te mis lukken werden zij zelf aangewe zen als de veroorzakers van die fa lende integratie. Willems en Lucassen stellen dat vermoedens en verdachtma kingen vaak voldoende z(jn om zi geuners te weren, te registreren of hen te bestempelen als mogelijke qriminelen. Zo troffen de onder zoekers in het archief van het mi nisterie van justitie een circulaire aan uit 1974 waarin hoofden van politie, marechaussee en de doua ne "worden geattendeerd op de aanwezigheid van buitenlandse zigeuners die de orde verstoren en zich crimineel gedragen (Ille gale) binnenkomst moet worden tegengegaan en de controle aan de hand van het opsporingsregis ter verscherpt". De onderzoekers beschikken verder over een ambtelijke notitie van Binnenlandse Zaken van april 1989, waaruit blijkt dat in 1985 en 1986 tweemaal tiendui zend gulden uit het potje van het zigeunerbrli-id i m.i.ikt aan de Centrale Recherche Infor matiedienst van de politie. Dat geld is volgens de Ondni ikl r besteed aan een automatiserings bestandje, bedoeld om gelegalt- '•<Tfl«- irir .-r.tr,*.il kun nen volgen. De CRI hcfeft die regi stratie overigens ontkend. Vereniging Lau Mazirel, één van de opdrachtgevers voor het onderzoek is verheugd met de re sultaten van het onderzoek. Vol gens prof. dr. Meijers. adviseur van deze belangenvereniging van mensen met een nomadische cul tuur, moet het registratiesysteem van zigeuners door de CRI zo spoedig mogelijk worden beëin digd. Ook mag geen extra politie worden ingezet in gemeenten waar zigeuners wonen 19 ke kosten mogen dan ook niet worden bekostigd uit het zigeu ner- of minderhedonbudget. Ook moet volgens Meijer het lot van de tienduizend, vaak staten loze zigeuners die ergens in Euro pa zwerven worden verbeterd. V'.'.g. h< tv. I I'1 r.:k gebeurd voor deze groep. "Initia tieven in het kader van de Raad van Europa zijn tot op heden niet van de grond gekomen", aldus Meijers. Volgens A. Kruyt. directeur van het LBR, moet het zigeuner- beleid niet langer worden gedefi nieerd als een vraagstuk van openbare orde, omdat de over heid op die manier de stigmatise ring van de zigeuners in de hand werkt. Gemeenten die wel succes hadden met het beleid moeten ook op rijksniveau worden ge hoord, aldus Kruyt Bejaarden aan het ballen. De regering wil ouderen meer in tel laten zijn. (archieffoto) pleit. Dit najaar moet er een Ronde Tafelgesprek komen met vertegen woordigers van diverse vrouwenor ganisaties om te kijken wat er aan de vrouwenhulpverlening kan ver beteren. Op het gebied van huisvesting wil de regering projecten stimuleren, waarin ouderenhuisvesting en dienst- en zorgverlening zijn gekop peld. Het aanbod van ook voor ou deren geschikte woningen moet worden verruimd door alweer meer voorlichting en experimen ten. Verder komt er een onderzoek naar de verwachte inkomensont wikkeling van ouderen en gevolgen daarvan voor eigen woningbezit. Mensen die individuele huursubsi die ontvangen, onder wie grote groepen ouderen, krijgen in ieder geval enige compensatie voor de trendmatige huurstijging, zo is de bedoeling van het kabinet. Woonomgeving De nota benadrukt dat de toeganke lijkheid van woningen en de woon omgeving van groot belang is voor de zelfstandige huisvesting van ou deren. Daarom wordt nog eens ge wezen op het Bouwbesluit dat op 1 januari 1992 in werking treedt. Daarin worden bouw- en woontech- nische minimum-eisen opgenomen waaraan bij het bouwen moet wor den voldaan. Wat betreft gezondheidszorg wil het kabinet bevorderen dat de wer kers in de gezondheidszorg meer specifieke kennis krijgen over be handeling, zorg en het voorkomen van ziekten bij ouderen (geriatrie). Gestreefd wordt naar uitbreiding van het aantal universitaire leer stoelen geriatrie en uitbreiding van de geriatrische afdelingen in alge mene ziekenhuizen. Ouderen in tel bepleit meer wetenschappelijk on derzoek naar dementie, voeding, medicaties en veiligheid in de wo ning. Nog een greep uit de vele beleids voornemens in de nota: stimulering van deelname door ouderen in vrij willigers- en ouderenwerk; subsidi ëren van projecten ouderen en tech nologie; onderzoek naar specifieke woon- en zorgbehoeften van oude ren uit etnische groepen; onderzoek naar leergedrag en leermotivatie van ouderen; ondersteunen van sportstimuleringsprojecten voor ouderen. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen is in grote lijnen te vreden over de nota. maar vindt dat de uitwerking te veel blijft steken in het geven van voorlichting en het doen van onderzoek. Centraal in het commentaar van de ANBO staat de stelling dat 'het betrekken in de sa menleving' alleen kan worden be reikt als ouderen beschikken over toereikend inkomen, geschikte huisvesting, goede gezondheid en voldoende mogelijkheden tot parti cipatie. Teleurstellend Op zich is het volgens de ANBO ver heugend dat er een speciale deelno ta over oudere vrouwen is versche nen. maar is het "des te meer teleur stellend dat de nota voor wat betreft de inkomenspositie van oudere vrouwen weinig te bieden heeft". De stelling van de regering dat door de koppeling van de aow aan het netto-minimumloon kan wor den voorzien in de minimum-be staanskosten wordt bestreden. De koppeling alleen 13 volgèns de ou derenbond onvoldoende, omdat de aow na twee kabinetten Lubbers niet meer in een aanvaardbaar be staansminimum voorziet. Nederland telt bijna vijftien miljoen mensen VOORBURG (ANP) - De bevol king van Nederland neemt sneller toe dan gedacht. Volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek is het zeker niet uitgesloten dat nog dit jaar de 15 miljoenste inwoner wordt ingeschreven. Op dit mo ment zijn er 14,943 miljoen Neder landers. In de eerste helft van dit jaar nam de bevolking met 51.000 mensen toe. Dat is 14.000 meer dan in dezelf de periode van 1989. Sinds 1980 is een zo sterke stijging (plus 0,59 pro cent) niet meer voorgekomen, aldus het CBS. De stijging van het inwo nertal is vooral het gevolg van de immigratie. Vestigden zich in de eerste helft van vorig jaar nog 42.000 mensen vanuit het buitenland, in dezelfde periode dit jaar was dat 51.000. De stijging is veroorzaakt door toegenomen aantallen immi granten uit Suriname en Turkije en door een grotere toeloop van asiel zoekers, onder meer uit Sri Lanka, Libanon en Afghanistan. Of deze stijging doorzet is onduidelijk. Het aantal levendgeborenen was met 98.000 vijf procent hoger dan in de eerste helft van vorig jaar. Het merendeel van deze toeneming (60 procent) betreft eerste kinderen. Verwacht wordt dat deze stijging van vijf procent zal aanhouden. De emigratie nam met ongeveer duizend mensen af tot 27.000. In de eerste helft van dit jaar over leden vijfenzestigduizend mensen, duizend meer dan in het eerste half jaar van 1989. Het CBS brengt dit in verband met de griep-epidemie rond de jaarwisseling. In januari overleden tweeduizend mensen meer dan gebruikelijk, maar in fe bruari en maart in totaal duizend minder. Vanaf april was het aantal overledenen weer op het gebruike lijke niveau. Het aantal huwelijken blijft toe nemen. In de eerste helft van dit jaar werden 44.000 huwelijken ge sloten, een stijging van negen pro cent. Amerikaanse prijs voor drugsbeleid DEN HAAG (GPD) - De Ameri kaanse Drug Policy Foundation heeft Nederland een prijs toege kend wegens 'de menselijke, wel overwogen en effectieve aanpak van het drugsprobleem'. Het gere nommeerde gezelschap van Ameri kaanse politici en wetenschappers noemt het Nederlandse beleid een voorbeeld voor andere landen. dat gezien de gevaarlijke situatie in Sri Lanka niet verantwoord. Rech ters deelden vaak de mening van de Nederlandse vertegenwoordiger. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de vluchtelingenorganisaties willen dat de het bureau in Den Haag blijft. Dat officiële taken naar Brussel verhuizen vinden zij niet bezwaarlijk, maar de rechtsbe scherming in Nederland zou vanuit Nederland verleend moeten wor den. DEN HAAG (GPD) De algemene uitkeringen die de gemeenten ont vangen uit het Gemeentefonds, zijn over het algemeen voldoende. Voor de grote steden hoeft volgens de re gering niet meer geld beschikbaar te worden gesteld. Alleen de mid delgrote gemeenten met historische binnensteden en een centrumfunk- tie (zoals Leiden) hebben het moei- Kamer S*s^eren 'n Tweede SITTARD De brandweer staat vrijwel machteloos bij een brand in een houtzagerij op een industrieterrein in Sittard. Een loods brandde daar vannacht volledig uitde schade was enorm. In Woerden kwam vanmorgen een 57-jarige vrouw om het leven toen haar huis aan de Primulastraat in brand vloog. Haar man en zoon raakten gewond. In Zaandam zijn vannacht twaalf kinderen in het ziekenhuis opgenomen met ademhalingsmoeilijkhe den. Die waren ontstaan door rookontwikkeling als gevolg van brand die beneden in de flat in een aantal huis ten. Vrijwel alle fracties in de Twee- vuilcontainers woedde. De rook trop door het trapgat en ventilatieroosters naar boven. iioto anp) de Kamer bepleitten bij staatssecre- taris De Graaff-Nauta (binnenland se zaken) en Van Amelsvoort (finan ciën) hieraan iets te doen. De Graaff-Nauta zei echter dat ook voor Utrecht de algemene uitkering uit het gemeentefonds voldoende is om zich te bedruipen. De stad heeft enkele jaren gele den grote financiële tegenvallers tot een bedrag van 350 miljoen gulden gehad bij de stadssanering. Het ge meentebestuur zal binnenkort hier over een gesprek hebben met de staatsecretaris van VROM. Hierbij zullen de ministeries van binnen landse zaken en financiën aanwezig zijn om te kijken of een gezamenlij ke oplossing voor de financiële pro blemen van Utrecht gevonden kan worden. De zogenoemde bommenrege- ling blijft voor de gemeenten onge wijzigd. Dit betekent dat gemeen ten de opruiming van explosiven moeten voorfinancieren. Op de Rijksbegroting bl.jkt ieder jaar het ^Xmen'kanen bedrag te laag te zijn. Van Amels- de Amerikanen voort wil zoals gebruikelikjk ieder najaar dat tekort rechttrekken. DEN HAAG (ANP) Het ministe- Kamer. In normale situaties be- rie van defensie zal een aantal ge- waakt het Nederlandse leger Ame- meenten in Nederland richtlijnen rikaanse kerngranaten die in mili- verstrekken over de wijze waarop taire complexen liggen opgslagen. zij moeten reageren wanneer Ame- De Kamer debatteerde gisteren rikaanse kerngranaten onverhoopt over de nota jcernongevallenbestrij- ding die nog door Alders' voorgan ger Nijpels geschreven is. Een meerderheid in de Kamer kon zich vinden in de voorgestelde aanpak bij een eventuele ramp in één van de twee kerncentrales bij Dode- waard en Borssele. De PvdA liet wel aantekenen dat zij de opwekking van elektriciteit uit kernenergie nog ontploffen. Voor welke gemeenten de richtlijnen zijn bestemd en hoe veel gemeenten het betreft is ge heim. Defensie is nu op ambtelijk en mi litair niveau in gesprek met de Ver enigde Staten en met Groot-Brit- tannië over de uitwerking van die richtlijnen. Na zo'n ongeval krijgt Nederland technische bijstand van de Engelsen. Dat heeft minister Alders (milieube heer) gisteren gezegd in de Tweede voorgestelde acties in de nota zijn gebaseerd op een maximale radio actieve jodiumuitstoot van drie pro cent van de inhoud van de kernreac tor. Volgens hem kan uitstoot van tien procent niet worden uitgeslo ten. Alders stelde dat het percenta ge naar boven kan worden bijge steld wanneer meer informatie be schikbaar komt die op mogelijke grotere risico's duidt. De PvdA vindt verder dat de overheid vantevoren jodiumpillen moet verstrekken aan de bevolking die in de omgeving van de twee steeds geen veilige produktiewijze kerncentrales woont. Bij Dode- vindt. waard zou dat in een straal van 25 Woordvoerder Feenstra had be- kilometer rond de centrale moeten denkingen tegen het feit dat de gebeuren en bij Borssele in een cir kel van zestig kilometer eromheen. Alders zal deze wens doorspelen naar staatssecretaris Simons (volks gezondheid). Jodiumpillen be schermen niet tegen radio-actieve straling. Wel voorkomen zij opne ming in het lichaam van radio-actief jodium.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3