Een chaos van Gorbatsjov: vredesengel uit noodzaak 1 A 'Contact Dresden ook nu nog zinvol' reportage™ Amsterdam wil foutparkeerders zonder pardon aanpakken fi X Amsterdam maakt ernst met de aanpak van foutparkeerders in de binnenstad. In de periode van maandag 15 tot en met zaterdag 27 oktober worden bij wijze van proef wagens die op zebrapaden, voetgangers- en fietspaden staan zonder pardon weggesleept. Hetzelfde geldt voor auto's die dubbel geparkeerd staan in smalle straten of op een andere manier hinder of gevaar veroorzaken. D66-vcrkeerswethouder R. ten Have wil door middel van de actie een beter inzicht krijgen in de effectiviteit van resoluut optreden, en in de verhouding tussen de kosten en baten er van. Naast de gemeentelijke dienst Parkeerbeheer (met elf kraanwagens) worden particuliere bedrijven ingeschakeld. Dat zal, aldus directeur J. van den Hazel van Parkeerbeheer, vooral op zaterdag en in de avonduren leiden tot een grotere capaciteit. Het terugkrijgen van een weggesleepte auto kost de automobilist minimaal 250 gulden. Gisteren, op de eerste dag van de actie, bleek overigens dat van een 'modelactie' tegen foutparkeerders nauwelijks sprake kon zijn. Overal op de grachten en in de straten stonden de files als vanouds achter midden op de weg geparkeerde auto's. Net als de kraanwagen stopt achter de bestelwagen die in de Reguliersbreestraat de weg blokkeert, komt de chauffeur de winkel uitrennen. Maar heren, hij was net van plan weg te gaan. De chauffeur komt ervan af met een bon van 35 gulden. Op honderden andere plaatsen zijn de 'wegsleepwaardige' automobilisten al gevlogen als Parkeerbeheer eraan komt. Wielklemmen worden bij bosjes aangelegd, maar worden om vijf uur, als de dienst erop zit, weer keurig van het slot gehaald. Van de 200 gesignaleerde wegsleepwaardige gevallen in de eerste acht uur werd een kwart daadwerkelijk afgevoerd. AMSTERDAM - Op de Sleutel- brug staat een Mercedes zo gepar keerd dat vrachtwagens niet meer kunnen passeren. "Een typisch ge valletje van artikel A721, het zoge naamde 'kapstokartikeltje': de auto staat verkeersgevaarlijk", consta teert parkeercontroleur Rob Kee- vel. Een vriend van de eigenaar komt aanlopen. Leren jas met daarop le vensgroot 'Hells Angels'. "Als er geen auto door kan, halen we hem wel weg hoor!" Rob en zijn chef-col lega George van Maaren nemen daar geen genoegen mee. Lakoniek stapt de chauffeur in en rijdt weg. Hoogstwaarschijnlijk voor een rondje, tot beide controleurs zijn verdwenen. Een middagje op stap binnen de Amsterdamse grachtengordel met twee controleurs van de Amster damse gemeentelijke Dienst Par keerbeheer. Oogst: 24 foutparkeer ders. Tien komen er met een waar schuwing vanaf. In vier gevallen blijft het bij een simpele constate ring, zes automobilisten krijgen een bon en voor vier auto's volgt op dracht tot wegslepen. "Parkeercha- os? Ach, dat valt wel mee. Zeker hier in de binnenstad waar veelvul dig wordt, gecontroleerd. Erger is het in de omliggende oude wijken waar geen parkeermeters staan en ook geen controle door ons moge lijk is". Schandelijk Chaos in Amsterdam door het fout parkeren. Een gemeentebestuur dat niet in staat is een dergelijk simpel probleem op te lossen, is geen knip voor de neus waard. De hoogste tijd voor een grondige aanpak. Zo luidt de harde kritiek van Amsterdamse gemeenteraadsleden. De klacht is niet van vandaag of gisteren. Al ja ren hameren actiegroepen, het be drijfsleven en ook vakbonden op een krachtige oplossing van het par keerprobleem. De PvdA-gemeenteraadsfractie, bij de laatste verkiezingen gedui keld van 21 naar 12 zetels, presen teerde onlangs haar werkplan voor 1990-'91. Het onderwerp leefbaar heid en veiligheid van de stad, neemt daarin een niet meer weg te cijferen plaats in. "Dat de schande lijk a-sociale houding van veel auto mobilisten (en soms ook van andere verkeersdeelnemers) een bron van groot onbehagen is hoeft geen be toog. Indien ergens, dan is hier aan leiding voor een samenhangend pakket harde maatregelen...", aldus het werkplan. Ook op de in oktober te houden gewestelijke jaarconferentie van de PvdA staat de leefbaarheid van de hoofdstad centraal. Want: "Burgers spreken elkaar niet meer aan op ver antwoord gedrag in het verkeer, of bij het veroorzaken van overlast". Het is duidelijk: het vertrouwen van de kiezers moet weer herwonnen. Driedubbel Bij de Amsterdamse Dienst Par keerbeheer werken dagelijks zo'n 150 mensen op straat. Een aantal dat volgend jaar met zestig moet zijn uitgebreid. Ze brengen wielklem men aan, slepen auto's weg en con troleren. Dat gebeurt echter uitslui tend in de daartoe door de gemeen teraad aangewezen binnenstad. De verantwoording voor parkeerover last in de overige wijken is inmid dels op het bordje geschoven van de ingestelde 16 stadsdeelraden. Zo heeft het stadsdeel De Pijp een contract met Parkeerbeheer afge- De verloede ring in beeld. "Dat idee van eigen verant woordelijkheid kunnen we wel begraven. Strengere con trole is dus ge woon nodig". (toto GPD) sloten voor controle daar. Ook be drijven als het Confectiecentrum hebben dergelijke contracten lo pen. Maar lang niet overal is men zo ver. Met als gevolg dat niet zelden auto's driedubbel geparkeerd staan, trottoirs en rijwegen blokkeren. De cijfers liegen er niet om. Het aantal weggesleepte auto's bedroeg in vorig jaar al een slordige 33.000, tegen bijna bijna 18.000 in 1986. Drie jaar geleden werden ruim 71.000 wielklemmen aangebracht. Vorig jaar waren dat er al honderddui zend, terwijl er dit jaar 120.000 wor den Verwacht. Maar het parkeren brengt ook geld in het laatje: vorig jaar bijna dertien miljoen gulden, tegen zo'n acht miljoen in 1986. "Die hogere inkomsten zijn met name te danken aan het toegeno men aantal parkeermeters. Zeker niet aan het betaalgedrag van het publiek. Dat is slecht en wordt ge leidelijk steeds minder", verklaart J. van den Hazel, directeur van de Dienst Parkeerbeheer. "In 1986 bracht een parkeermeter nog ge middeld 16,78 gulden per week op. Vorig jaar was dat nog maar 13.69 gulden. Van elke drie automobilis ten betalen er twee niet". Verloedering Het slechte parkeergedrag van veel automobilisten noemt hij "een kwestie van een stukje verloede ren". "Dat idee van eigen verant woordelijkheid kunnen we wel be graven. Strengere controle is dus gewoon nodig: kijk maar naar het zwart rijden bij het openbaar ver- Die verloedering ervaren Van Maaren en Keevel dagelijks op straat. Al voor zij deze middag de Westivmarkt bereiken, voorspelt Rob Keevel: "Daar staat altijd een vaste klant. Die parkeert z'n auto steevast op de rijweg, vlak voor de coffeeshop". Hij krijgt gelijk. De ge waarschuwde overtreder stapt in zijn auto en rijdt weg. Een tweede automobilist die en kele meters verder met zijn auto eveneens de rijweg blokkeert, doet of zijn neus bloedt. Per mobilofoon geeft Keevel de opdracht: "Wegsle pen!" Honderd meter verder staat een auto keurig in het vak bij een parkeerautomaat. Op het raam de beruchte gele bon. Kevel kent de truc: een oude bon. Hij schuift een nieuwe onder de ruitewisser. Voor de open deuren van een ga rage op de Prinsengracht, staat een auto dwars over de stoep. Voetgan gers moeten er met gevaar voor ei gen leven over de rijweg lopen. "In principe kunnen we nu meteen een bon schrijven", zegt Van Maaren. "Maar we geven de eigenaar een paar minuten om die auto weg te ha len". "Mag dat niet?", speelt de aan gesprokene hoogst verbaasd. "Is dat een nieuwe regel?" Met veel gemopper rijdt hij even later zijn wagen toch met enig wringen ver der de garage in. De voetgangers kunnen, zij het met een boogje, pas seren. Later die middag klinkt uit een steeg: "Miereneuker!" Kevel: "Dit was nog in de categorie 'zacht'. Al les heb ik al naar m'n hoofd gekre gen, inclusief de meest vreselijke ziektes. Verbaal geweld, het is heel gewoon. Regelmatig krijgen we ook met lichamelijk geweld of dat soort dreigementen te maken". Van Maaren: "We dragen niet voor niets een wapenstok. Gelukkig heb ik die zelf nog nooit hoeven te gebruiken. Ach, je moet maar zo denken, het is niet tegen jou gericht, maar tegen het uniform datje draagt. Dat wekt nou eenmaal agressie". Zooitje Het geëiste beleid van de gemeente raad geniet volgens directeur Van den Hazel al geruime tijd prioriteit. Hij verwacht dat er al in januari zo het een en ander staat te verande ren: "Die algemene kreet dat het hier een zooitje is, klopt volgens mij niet erg. Daarom laten wij nu onder zoeken hoe er werkelijk wordt ge parkeerd. Tellingen moeten aange ven hoe groot de parkeeroverlast in werkelijkheid is. Is dat voor kortere of langere tijd, hoeveel parkeer plaatsen zijn er beschikbaar en hoe veel automobilisten staan fout ge parkeerd en zijn wegsleepwaardig. Ook zal moeten blijken of er nog meer moet worden weggesleept". Aan de hand van die gegevens, moet daarop vervolgens een verdei parkeerbeleid ontwikkeld worden Van den Hazel: "We kijken bij voor beeld waar en welke categorieën au tomobilisten een onevenredig deel van de parkeercapaciteit in beslag nemen. Je zou er dan aan kunner denken bepaalde groepen parkeer ders terug te dringen. Bij voorbeeld door voor langparkeerders de tarie ven te verhogen of daar zelfs een al geheel parkeerverbod voor in te stellen". Een ander lichtpuntje vormt de nieuwe wetgeving, die volgend jaar van kracht moet zijn. Die nieuwe wettelijke 'naheffingsaanslag' maakt het straks mogelijk een wiel klem 24 uur te laten zitten en niet tot zes uur 's avonds zoals nu nog ge bruikelijk. Na 24 uur is wegslepen mogelijk. Pas als de boete van 120 gulden, eventueel vermeerderd met de wegsleepkosten van gemiddeld 240 gulden is betaald, wordt het voertuig vrijgegeven. Van den Ha zel verwacht dat deze sanctie tot een forse verbetering van het betaalge drag zal leiden. Gaat het om een plaats waar een parkeerverbod geldt, dan dient vol gens de jurisprudentie door de con troleurs een wachttijd van tien mi nuten in acht te worden genomen. De eigenaar van de auto krijgt in die tijd gelegenheid aan te tonen, dat hij de auto inderdaad laadt of lost. Zo niet, dan mag na tien minuten wachten een bon worden uitge schreven. Tegenover het stadhuis staat een auto op de stoep. De eigenaar, een winkelier, verklaart juist met al zijn kasgeld in te willen stappen. "Daar mee loop ik liever niet over straat". Een paar minuten later vertrekt hij, zonder bon. Om de hoek blijken twee vrachtwagens te staan op een parkeerplaats voor touringcars. Voor de zoveelste keer deze middag betekent dit tien minuten wachten, want laden en lossen is hier toege staan. Als die zijn verstreken en nog niemand is komen opdagen, volgt de oproep tot wegslepen. De andere bestuurder neemt het zekere voor het onzekere en rijdt weg. Vijf mi nuten later passeert hij opnieuw. Radeloos steekt hij zijn armen om hoog; hij heeft nog geen pieltje kun nen vinden. "Het blijft toch altijd een kwestie van afwegen", meent Van Maaren. "Vooral voor leveranciers valt het niet mee. Steeds meer zie je in de stad allerlei laad- en losplaatsen ver dwijnen". "Tja", vult zijn collega aan. "het is hier wel Amsterdam. Je moet een béétje soepel kunnen zijn". MOSKOU - Nobelprijswinnaar Michail Sergejevitsj Gorbatsjov is een vredesengel uit noodzaak. Gorbatsjov heeft sinds zijn aantreden als partijleider in maart 1985 de interne revolutie in de Sovjetunie gekoppeld aan een nieuwe buitenlandse politiek. De wereld heeft dat geweten. In vijf jaar tijd zijn de naoorlogse verhoudingen geheel op hun kop gezet. De jongste sensaties waren het gemeenschappelijke Amerikaans- Russische optreden tegen Iraaks Saddam Hussein en de Duitse eenwording onder NAVO-vlag. Met zijn talrijke vredesvoorstellen heeft Gorbatsjov in het Westen een grote populariteit verwon en. Binnenslands moet hij die node ontberen. De Russen lusten hem niet. Voor de meestcn is Gorbatsjov dè verantwoordelijke man voor de economische ellende waarmee zij dagelijks worden geconfronteerd. Gorbatsjov erfde van zijn voorgangers een geruineerdc economie, een apathische bevolking en een in de concurrentieslag met de Verenigde Staten dolgedraaide defensie industrie. Economisch reparatiewerk vergt forse bezuinigingen en bezuinigingen in het militalMndustriftlc complex zijn alleen mogelijk bij stabiele verhoudingen in de wereld. Bij zijn aantreden in 1985 waren de verhoudingen tussen de beide supermachten gespannen. Reagans 'Star Wars'-project en de voorgenomen plaatsing van Amerikaanse kernwapens voor de middellange afstand in Europa als tegenwicht voor de overweldigende meerderheid aan SS-20 raketten in de Sovjetunie, zorgden voor een impasse in de relaties tussen Oost en West. Het fenomeen van een vredesengel in het Kremlin leerden westerse politici en publieke opinie pas goed kennen in januari 1986. Nadat Gorbatsjov zich eerst had ontdaan van de dogmatische oudgediende op buitenlandse zaken Andrej Gromyko, volgde een waar bombardement van ontwapeningsvoorstellen. Januari '86. een maand voor het 27e partijcongres, door hem vervroegd bij een geroepen teneinde verjonging in de partij rangen door ti- voeren, lanceert Gorbatsjov het 'drie-etappenplan' voor een kernwapenvrye wereld. Een ideaal dat bereikt zou moeten worden in 190* Het Westen, voorop de Amerikanen, schrikt van deze nieuwe benadering. De reacties zijn defensief: propaganda, onrealistisch, dit dient alleen maar om het Amerikaanse SDI- programma onderuit te halen. Maar gaandeweg ontdekken Gorbatsjovs m westerse partners dat het de man ernst is. In oktober 1986 komt het tijdens de top met Reagan in Reykjavik bijna tot het wegschrappen van vrijwel alle kernwapens. Reagan, de man die Gorbatsjov zag als een vertegenwoordiger van het 'rijk van de duivel', moest door zijn adviseurs en westerse collega's, zoals de Britse premier Thatcher, tot de orde worden geroepen. Reykjavik eindigt voor het oog van de wereld zonder opmerkelijke resultaten. Maar er is wel degelijk de basis gelegd voor latere overeenkomsten. Het INF-akkoord bijvoorbeeld, dat NAVO-lid Nederland in 1987 voorde stationering van kruisraketten in Woensdrecht behoedde. Gorbatsjov had niet alleen oog voor de openingen naar het Westen, hij normaliseerde ook de vastgelopen relaties met Japan en (ideologische aartsvijand) China. Bovendien kondigt hij al in 1986 aan dat er onderhandeld moet worden over terugtrekking van de Sovjet invasiemacht in Afghanistan. Dat laatste gebeurt in 1988. Vanaf dat jaar moet de Sovjetunie steeds meer de status van supermacht inleveren. Die status berustte altijd al op het bezit van kernwapens, maar met de voortwoekerende economische crisis werd duidelijker dan ooit dat de Sovjetunie feitelijk een ontwikkelingsland is. Kremlinologen discussiëren nu nog over de vraag of de revolutie die eerst Oost-Europa en daarna de wereld in de greep kreeg paste in een masterplan van de Sovjet-leider of dat Gorbatsjov doodgewoon het slachtoffer werd van een proces dat hij zelf in gang had gezet. De Oost-Europese vazalstaten gedragen zich, aangemoedigd door het Kremlin, steeds meer als zelfstandige naties. Dat leidt in Polen tot de terugkeer van de vakbeweging Solidariteit, de vorming van de regenng- Mazowiecki en in de zomer van 1989 tot het 'eigenzinnige' besluit van de Hongaarse regering om DDR- 'toeristen' naar het westerse buitenland te laten vertrekken. Daarmee is de val van het 'socialistische blok' in Oost-Europa ingezet. Gorbatsjov bezoekt in oktober '89 Berlijn en houdt partijleider Honecker voor dat er zonder perestrojka geen politieke overleving is. Het is de inleiding voor de val van de Muur, de fluwelen revolutie in Tsjechoslowakije en de gewelddadige in Roemenie. Tijdens de top in Malta, in november, wordt de 'koude oorlog' definitief begraven. Afspraken worden gemaakt voor halvering van de strategische kernwapenarsenalen van de supermachten en drastische vermindering van de conventionele wapens en troepen in Europa. Zoals de zaken er nu voorstaan is het nog steeds mogelijk dat ook op deze twee terreinen nog dit jaar akkoorden worden gesloten, zeker nu Gorbatsjov er in de Duitse bondskanselier Kohl een dikke vriend bij heeft. Want het was opnieuw de Sovjet-leider die in juli tijdens een ontmoeting met Kohl in de noordelijke Kaukasus een concessie deed: een herenigd Duitsland mocht wat hem betreft lid van de NAVO zijn. Dat slechtte de laatste barrière tegen de eenwording. GEESTELIJK LEVEN Eerste tegenbezoek Duitse gemeente LEIDEN Na een gemeente contact van acht jaar kon een kerkelijke groep uit Dresden de afgelopen dagen eindelijk een tegenbezoek aan de broe ders en zusters in Leiden brengen. Voor beide partijen staat het als een paal boven water dat het contact ook na de recente ontwikkelingen in Duitsland moet worden voortgezet. De contacten zijn nog steeds zin vol, weet de heer A. G. Huigen van de Dresdengroep, die in 1981 in de kerkelijke wijkgemeente Kooi-Pniel is gevormd. "Wij kun nen de mensen daar op weg hel pen in een systeem dat zij nu krij gen en dat wij allang kennen". Hij noemt het voorbeeld van het aan vragen van kinderbijslag. "Dat lijkt heel simpel, maar je moet het maar net weten". Op voorstel van de commissie Werelddiaconaat van de diaconie, werd indertijd contact gezocht met een 'gemeente achter het IJzeren Gordijn'. Om praktische redenen koos men voor een plaats in de DDR. Niet alleen zou bij daadwerkelijke contacten de taal veel minder problemen vormen dan in andere Oostbloklanden, ook de afstand viel makkelijker te overbruggen. Ieder jaar zocht een kleine groep uit Leiden de partnerge meente in Dresden op. Het was vooral eenrichtingsverkeer, ver telt Huigen, waarbij het accent niet lag op individuele hulp ("er werd in de persoonlijke contac ten natuurlijk wel eens wat ge daan"), maar vooral op de geeste lijke ondersteuning van de ge meente. De kerk nam de afgelopen de cennia in de Oostduitse samenle ving bepaald geen benijdens waardige positie in. Door het be leid van de overheid was ook de gemeente in Dresden sterk ge slonken. Overigens zagen de Leidse bezoekers ook een positief effect. Wie in de atheïstische om geving nog christen is, is dit uit overtuiging, valt in één van de verslagen te lezen. Naast het onderhouden van de persoonlijke contacten, werd er tijdens de jaarlijkse bezoeken ook veel tijd ingeruimd voor geza menlijke bezinning. Ieder jaar stond daarin een thema centraal. Zo werd er gesproken over onder werpen als het gemeenteleven, kinder- en jeugdwerk en vredes werk. Dit weekeinde was dan einde lijk een tegenbezoek mogelijk. Zo'n vijftig personen, groten deels jongeren, waren de afgelo pen dagen te gast in Leiden. Be halve het samenzijn met de gast gezinnen, stonden ook zaken op het programma als een bezoek aan de stad en het strand. Tevens leverden de Dresdena- ren een bijdrage aan een open deurdienst, zondagochtend in de Petrakerk. Tijdens de dienst be steedde de predikant uit Dresden aandacht aan de zorg die bestaat over één groot Duitsland. "Ook is er grote zorg over de opkomst van allerlei extreme groeperingen", aldus Huigen. Bij de jongeren viel er ook on gerustheid te proeven over de perspectieven op de arbeids markt. Juist om dit soort prakti sche zorgen, blijft het gemeente contact nodig, meent Huigen. "Ook met elkaar meeleven in der gelijke zaken, hangt samen met de evangelische boodschap". Jongeren uit Dresden en Leiden samen rond de tafel, tijdens een gezamenlijke maaltijd in wijkge- bouw 'Irene'. Naast Hollandse koffie kon ook 'Dresdner Pilsner' worden gedronken. (foto Henk Leger vermindert aantal geestelijke verzorgers met 37 DEN HAAG (ANP) - Het aantal geestelijke verzorgers bij de krijgsmacht zal de komende jaren met 37 worden verminderd. Die vermindering is evenredig aan de personeelsreductie bij de krijgs macht als geheel, die in de perio de 1991 tot en met 1995 vijftien procent zal bedragen. Nu zijn er 244 plaatsen voor geestelijke verzorgers bij de krijgsmacht. Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie heeft de zogenaamde zendende instanties van de plannen op de hoogte gesteld. De Chefs van Sta ven en de hoofden van dienst van de Geestelijke Verzorging moe ten de plannen uitwerken. Er zijn protestantse, rooms-ka- tholieke, koodse en humanisti sche geestelijke verzorgers. De nu aangekondigde vermindering staat los van het onderzoek om tot een juiste verdeling van geestelij ke verzorgers tussen de (kerkge nootschappen te komen. Dat on derzoek is aan het eind van dit jaar afgerond. Het is gebaseerd op de voorkeuren van actief dienen de militairen, de voorkeuren van mobilisabele militairen en de po sitie van de (kerkgenootschap pen in Nederland. Lourdeswater niet langer op rantsoen LOURDES (CIC) - Bezoekers van het Franse bedevaartsoord Lourdes mogen weer net zoveel water mee naar huis nemen als ze nodig denken te hebben. De rec tor heeft de rantsoenering opge heven, omdat er genoeg regen is gevallen en het aantal bezoekers iets Is afgenomen. De afgelopen maanden moch ten pelgrims maar een flesje wa ter uit de bron meenemen. De bron kon onmogelijk voldoen aan de grote vraag naar Lourdeswa ter. Jaarlijks trekt Lourdes onge veer vijf miljoen mensen. Kerken Sovjetunie. De kerken maken in de Sovjetunie een grote bloei door. Het weekblad 'Moskovski Novosti' meldt dat in de eerste zes maanden van dit jaar 759 nieuwe Russisch-orthodoxe parochies zijn aangemeld en gere gistreerd. Er kwamen 268 islami tische gemeenten, 76 katholieke parochies en 38 baptistenge meenten bij. Daarnaast werden 28 pinkstergemeenten en 26 Ge- orgisch-orthodoxe gemeenten ge registreerd. Ook kleinere kerken en gods dienstige groepen meldden nieu we gemeenten aan, zoals de joden (4 gemeenten), de lutherse kerk (5 gemeenten) en de Zevende Dags adventisten (14 gemeenten). Vol gens het weekblad is er in de eer ste helft van 1990 begonnen met de bouw van 421 kerken. Verder werden 93 kerken door de staat teruggegeven en werden 724 leeg staande gebouwen aan een gods dienstige groep overgedragen. Het aantal kloosters is in dezelfde periode van 18 tot 60 gestegen en er kwamen 18 theologische oplei dingen bij. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te St. An- naland B. J. van Vreeswijk Ridder kerk. te Maassluis W. Huisman En schede, te Rockar\je W. van Weelden Stedum. te Sexbierum-Pietersbierum J. Riemersma Nijbroek, te Wagenin- gen G. Wassinkmaat Oene: aangeno men naar Eexta-Nieuw Scheemda C. W. Oppelaar Beetsterzwaag c a.; toege laten tot de evangeliebediening mw. P L Dercksen, De Wittenkade 7, 1052 AA Amsterdam; F.A. van Liere, Aqua- marijnstr. 557,9743 PN Groningen, tel 050-778575: C H Roskam. Vivaldistr. 17. 6661 BW Eist (Gld). tel 08819- 72976; mw J. van der Zee-Vroeginde- weij, Bowlingstr 75. 4902 AH Ooster hout (N-B), tel. 01620-54173; toegelaten tot de evangeliebediening en beroep baar P.F. Goedendorp, Helmondse- weg 10, 5751 GD Deume, tel. 04930- 20627, E Mijnheer. Streukelerstr 18. 8061 ZD Hassselt. tel. 05209-2884. J.P J Voets. Dorpsstr 281 2391 VE Hazcrswoudr tol 01728-7347. Gereformerde Kerken: beroepen te Oudewater drs W. Loosman en mw drs. J. Bolhuis Wommels Gcref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Bunschoten-W. J. de Gelder Groningen-Oost. te De Bilt Rilthoven E. Woudt Ermelo Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Oosterland (Z) J kareis Ryssen. te Urk M. Mondria Waardenburg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2