RTL 4 best bekeken Nu ook 'drama' in 'Laat maar zitten' 'De ben een doorsnee mens die toevallig succes heeft' FILMEN FILM PRIJS VOOR SOPHIA Mata Hari PAGINA 20 RTV-SHOW DINSDAG 16 OKTOBER 1990 Talkshowpresentator wil 'zichzelf blijven Hij kan zich niet meer druk maken over de stromen kritiek die zijn programma's oproepen. Ge- raldo (Spreek uit: Heraldo) Rivera is gepokt en gemazeld als Amerikaans tv-verslaggever en pre sentator. Na twintig jaar heeft hij z'n meeste kritikasters overleefd, zegt hij. Inmiddels is de naam Geraldo Rivera synoniem voor een misstanden aan de kaak stellende journalist. Sinds vier jaar verzorgt Geraldo Rivera in de VS met zijn eigen bedrijf dagelijks de talkshow Geraldo. Sinds maart zendt RTL 4 het omstreden programma, waarin de presentator al eens een gebroken neus geslagen werd, uit. Geraldo, de snor keurig in model en de hemdsmou wen stijf opgerold, vertelt trots dat hij net zijn twin tigjarig jubileum op de Amerikaanse televisie ge vierd heeft. In die twintig jaar versloeg hij twaalf oor logen, bezocht zo'n zeventig landen en haalde de kranten door als presentator de eerste tv-uitzending van het zogenoemde 'Zapruder-filmpje' (een door een amateur gemaakt filmpje waarop te zien was hoe president Kennedy werd doodgeschoten) te begelei den. Ook werd hij bekend als presentator van het programma 'De kluis van Al Capone'. In de twintig jaar won hij meer dan 150 prijzen, waaronder tien Emmy-awards. Ondanks deze indrukwekkende staat van dienst, blijven zijn programma's het mik punt van tv-critici. Zijn talkshow is te sterk gericht op het behalen van goedkope emotionele effecten en Geraldo moet zich als journalist onpartijdiger op stellen, zo luidt samengevat die kritiek. Geraldo, die er in zijn programma nadrukkelijk voor kiest om streden en zeer uiteenlopende onderwerpen te be handelen, heeft de kritiek al zo vaak gehoord. Decor „Op televisie in dit land was vroeger eigenlijk nooit plaats voor emotie. Voor mij was dat twintig jaar ge leden een shockerende ontdekking. Je zag dan een verslaggever op de plaats van een tragedie zeggen: „Achter meAlsof ze de tragedie als decor ge bruikt werd voor het commentaar. Er kwam geen enkele emotie aan te pas. In dit land wordt verslag gevers geleerd niet emotioneel betrokken te raken bij een onderwerp. Voor mij was het belangrijk me- HOEVELAKEN „Omdat wij de afleverin gen nu zelf schrijven, kunnen we 'Laat maar zitten' geleidelijk aan meer dan alleen maar tv- comedy laten worden. We kunnen er in drama vorm ook actuele maatschappelijk omstreden zaken in aan de orde stellen", zegt Anton Smit, hoofd Gevarieerde Programma's VARA-tv. „We proberen, gestimuleerd door de VARA, met ingang van dit seizoen meer te doen dan gewoon maar ha, ha, ha", voegt producent-re gisseur John van de Rest er aan toe. Al in de tweede aflevering van de nieuwe se rie de eerste is vanavond te zien voeren de schrijvers Ger Apeldoorn en Harm Edens de opdracht uit: vooroordelen rond homofilie worden dinsdagavond 30 oktober aan de orde gesteld. Smit: „Dat konden we nog niet doen toen we ons beperkten tot het alleen maar ver talen van de Engelse teksten van de BBC-serie, waarop 'Laat maar zitten' is gebaseerd." Van de Rest: „We zijn via deze nieuwe werk methode ook beter in staat om nieuwe figuren de serie in te schrijven. Zo zal naast Rijk de Gooyer als Heer Oliver dit seizoen ook Adèle Bloemendaal in de serie haar opwachting ma ken. Adèle wordt de nieuwe directrice van de gevangenis bij Almere." Van de Rest kan de serie relatief goedkoper aan de VARA aanbieden, omdat de décors in zijn gloednieuwe studio's ook worden ge bruikt voor het vervaardigen van Vlaamse en Duitse versies. De accomodatie-kosten wor den op deze manier aanzienlijk gedrukt. Voor het seizoen 1991/^92 heeft de VARA alweer 25 nieuwe afleveringen besteld. Naast Johnny Kraaykamp zullen de kijkers vanaf vanavond ook de gezichten terug zien van Nelly Frijda, Pieter Lutz, Rudy Falkenha- gen, Niek Pancras, Piet Kamerman, Maarten Spanjer en Coen Flink. Gastoptredens zijn te verwachten van onder anderen Danny de Munck, Anja Winter en Liz Snoyink. 'Laat maar zitten', vanavond, Nederland 1, 20.24 uur, VARA. zelf te zijn. Als ik in een situatie terecht kom waar ik me ongelukkig voel, dan voel ik me ook ongelukkig. Daar hoef ik geen excuses voor te maken. Als ie mand iets tegen me zegt waar ik boos over wordt, dan word ik ook boos. Dat lijkt misschien heel sim pel. maar eigenlijk is het revolutionair op de Ameri kaanse televisie. Het is één van de redenen waarom ik zoveel kritiek krijg. Maar ik heb in die twintig jaar de meeste critici wel overleefd". Veel gezichten „De huidige show heeft veel gezichten. Ik zie het programma als een zondagskrant met stripverhalen, het magazine-katern, het katern met hard nieuws, sport, life-style. Iedere uitzending komt uit een van die katernen. Ik wil niet dat iedere keer als de men sen mij zien, er slecht nieuws is. Na tien afleveringen met slecht nieuws gaan mensen op zoek naar goed nieuws. Dus hebben we ook frivole onderwerpen zoals mannelijke ijdelheid." Rivera omschrijft zichzelf als „een gewone, nor male man". „Ik doe niet of ik superieure kennis heb. Ik doe niet neerbuigend tegen mensen. Ik ben een man van de straat, die door toeval succes heeft gehad in het leven, een doorsnee-mens die weigert te verge ten waar hij vandaan komt'. „De enige reden waar om ik iedere dag een show kan maken, waarom ik al 3000 tv-onderwerpen heb gemaakt, waarom ik het al twintig jaar in dit vak red, komt omdat ik niet acteer. Ik ben dezelfde voor de camera als ik achter de ca mera ben. Je mag een hekel aan me hebben, maar ik ben wel oprecht." Prijs voor tv-programma prof. Oort HILVERSUM/OEGST- GEEST (ANP) Het program ma „Het heelal van Jan Hen drik Oort" van Tom Verheul is op het internationale festival voor de wetenschappelijke film in Parijs onderscheiden met de speciale juryprijs. Het gaat om een aflevering uit De Profs, een vijfdelige se rie portretten van Nederland se wetenschappers met inter nationale faam. De prijs voor het programma werd onder meer toegekend omdat „de film op uitstekende wijze zo wel de genialiteit als ook de eenvoud van professor Oort tekent." Professor Oort is inwoner van Oegstgeest. VARA maakt tv-opnamen in Noordwijk NOORDWIJK De VARA doet morgen Noordwijk aan. Op het strand van de bad plaats worden opnamen ge maakt voor de tv-uitzending 'Iedereen wil 100 worden'. Daarvoor heeft de omroep de medewerking nodig van., vliegeraars. Alle mensen met-vlieger worden ver zocht om morgenochtend vanaf tien uur te komen vlie geren op het Noordwijkse strand, ter hoogte van Hotel Edelman (Koningin Astrid Boulevard). HILVERSUM RTL 4 heeft in de tweede week waarin ook de publieke omroepen de win- terprogrammering hebben lopen, de kop genomen in de strijd om de tv-kijker. Haalden zo wel Nederland 2 als RTL 4 in de eerste week van oktober nog een marktaandeel van 26 pro cent, de afgelopen week scoorde het commerciële station 27 procent tegen 24 procent voor Nederland 2. Vooral Nederland 3 zag de afgelopen week het kijkersaandeel verminderen vanwege het feit dat er geen Europacup voetbal was. Van onze medewerker Theo Dersjant Dat blijkt uit het weekoverzicht van de afdeling Kijk en Luister onderzoek (KLO) van de NOS. Het onderzoek werd uitgevoerd door onderzoeksbureau Into- mart. RTL 4 was met de 27 procent marktaandeel (aandeel van het totaal aantal tv-kijkers) de afge lopen week het best bekeken sta tion. Omdat Nederland 1 (VARA, NCRV en KRO) groeide van 23 procent naar 24 procent, zijn Ne derland 1 en 2 nu in een onderlin ge strijd gewikkeld om welke pu blieke zender de meeste kijkers trekt. Konden de publieke omroe pen in de eerste week van okto ber nog iets groeien dankzij het feit dat er minder naar buiten landse zenders werd gekeken, de afgelopen week heeft de Neder landse tv-kijker de buitenlandse stations weer weten te vinden. Dat ging alleen ten koste van de publieke omroepen; RTL 4 lijkt geen last te hebben van de bui tenlandse zenders. Ook de start van de winterprogrammering van de publieke omroepen heeft in de eerste twee weken van ok tober geen enkele invloed gehad op het marktaandeel van RTL 4. Het station scoorde in de laatste twee weken van september (toen de publieke omroep nog zomer- programma's uitzond) al 27 pro cent. Zorgen Nederland 3 haalde de afgelopen week een marktaandeel van acht procent; drie procent minder dan de week ervoor. Omdat RTL 4 morgenavond de voetbalwed strijd Portugal - Nederland live uitzendt, lijkt deze zender zich ook de komende week geen zor gen te hoeven maken over het marktaandeel. De publieke omroepen zullen die zorgen momenteel wel heb ben. CHICAGO Ze lijkt hier wel op een opgezette pop, maar deze Sophia Loren is wel degelijk van vlees en bloed.. De actrice kreeg afgelopen week einde de 'Lifetime Achieve ment Award' tijdens het 26ste internationale filmfestival van Chicago. Vlak daarvoor bezocht Sophia Loren de pre mière van haar nieuwste film 'Saturday, Sunday and Mon day'. (foto EPA) Eergisteren besteedde de kleine zendgemachtigde OFT (Om roep Friesland Televisie) aan dacht aan Margaretha Geer- truida Zelle, ofwel Mata Hari. de vrouw die op 7 augustus 1872 in Leeuwarden werd geboren. Het programma begon met en kele fragmenten van Mata Ha- ri-films, waarin Mariene Diet rich, Greta Garbo, Jeanne Mo- reau en Sylvia Kristel de rol van de fatale vrouw vertolkten. Dit illustere rijtje werd afgeslo ten met de tot voor kort onbeken de Froukje Schaaf, die in de nieuwe. Friestalige musical „Mata Hari" de hoofdrol speelt. Jacques d'Ancona, de in kleinkunstkringen gevreesde keurmeester, meldt in het Nieuwsblad van het Noorden dat hij in haar onmogelijk de vrouw kan zien "voor wie hele regimenten gestrekt gaan". In de Leeuwarder Courant wordt ze ech ter een "eeuwig mooie Ma ta Hari" genoemd, met de kant tekening dat ze nog te jong is om, gelijk de echte danseres- spionne, van het leven geproefd te kunnen hebben. In de uitzending acteerde ook een bejaarde man, die zich eerst even met wankele tred door het beeld bewoog, en vervolgens plaatsnam op een stoel die "in de slaapkamer van Mata Hari" wds neergezet. In die slaapka mer staat tegenwoordig geen bed meer, maar het bureau van de directrice van het Fries Let terkundig Museum. De nu 82-ja- rige Sam Waagenaar, die in de jaren zestig zijn biografie "De moord op Mata Hari" publi ceerde, liet de kijkers weten dat hij Mata Hari een rebelse, naïe ve, intelligente vróuw vond, die tussen werkelijkheid en fanta sie verdwaald was geraakt. Zo vertelde ze aan journalisten dat ze in Indië geboren was en dat ze daar was ingewijd in de hei lige dansen van boeddhistische tempels. In zijn boek breekt hij heel geduldig de mythe af die Mata Hari om haar eigen leven geweven had. Margaretha Zelle was een mollige vrouw. "Zij had een grote buik, net als de Venus van Milo", zoals Waagenaar zei. In 1895 trouwde ze met de twintig jaar oudere luitenant Rudolph MacLeod. Ze gingen naar Indië, waar MacLeod als KNIL-mili- tair carrière had gemaakt, en daar leed het huwelijk al snel schipbreuk. In 1904 arriveerde Margaretha in Parijs en daar "opende zij zich als een bloem en bloeide in volle pracht". Zij leer de zichzelf enige danspassen, hulde zich in schaarse kledij en trad in de salons van de rijken op als tempeldanseres. Zij ver enigde, volgens een opgetogen krantenverslag, het beste van twee werelden in zich: "Uit Ja va, op welks brandende aarde zij opgroeide, brengt zij een on gelooflijke soepelheid en een magische charme mee, terwijl zij haar krachtige bovenli chaam aan haar geboorteland Nederland te danken heeft". Een andere krant noemde haar een "najade, een zuster van de nimfen, en een Walküre, gescha pen om mannen en wijzen naar hun ondergang te voeren". Voortaan noemde zij zich Ma ta Hari, het Oog van de Dag, dat is de zon bij dageraad. Het verhaal over haar loopbaan, haar beschermers en minnaars, en haar veroordeling als spion ne door een Franse rechtbank kan men nalezen in de talloze boeken die er over haar geschre ven zijn. Het gaat daarbij voor al om buitenlandse publikaties, want over de grenzen is de be langstelling voor Mata Hari al tijd veel groter geweest dan in haar vaderland. In de biografie van Waagenaar wordt de exe cutie van de tempeldanseres in oktober 1917 met symbolische woorden afgesloten: "Het was kwart over zes. De zon was vier minuten tevoren opgekomen, om zes uur elf. Mata Hari, het Oog van de Dag, was niet meer". Mata Hari was geen Javaan se, maar een Friezin. Het is grappig om te lezen hoe Sam Waagenaar af en toe probeert om haar karakter met de Friese achtergrond te verbinden. "Friezen zijn nu eenmaal de koppigste en volhardendste mensen van Nederland", schrijft hij, en dat is dan ook de reden dat Margaretha Zelle, na dat haar eerste landingspoging in het milieu van de Parijse jet set is mislukt, een tweede po ging waagt. En hoe komt het ei genlijk dat deze dochter van het noorden zo'n donker uiterlijk had? Wel, dat heeft ze te danken aan de "Woudkers", een donker- huidige "stam die eens in het bosrijke deel van Friesland woonde", en waarmee ze via de moederskant verbonden was. Aha.' Mata Hari kwam dus ei genlijk uit de Wouden, een streek die bij Klei-Friezen be kend staat als tuchteloos en bandeloos. Ik wil wedden dat dit inzicht in al die buitenland se studies over de Friese fatale vrouw ontbreekt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20