LEIDSCH DAGBLAD Leiden kandidaat voor tbs-kliniek Kmc t AbvaKabo zet in op 3,5 hogere lonen Brilmi heeft nu een wereldnaam: Drie misdadigers vrij na fouten bij Justitie Justitie trekt ruim 1 miljard uit voor betere en nieuwe huisvesting FEESTAANBIEDING Twee brillen halen, één betalen. Leidse politie breekt blokkade McDonald's Aftrek lijfrente met directe ingang beperkt tot 10 mille Schiphol kan verdubbelen DEGROOTSTETWEEIN DEGROENOORDHALLEN! 0HET MOTORHUIS KAMSTEEG DINSDAG 16 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39371 Prijs fl. 1,35 VS: gevaarlijk spel van Israël JERUZALEM (Rtr/AFP) - De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Baker waar schuwt Israel voor gevaarlijk spel als het de beslissing van de Veiligheidsraad verwerpt. "Sommigen zullen jullie verge lijken met Saddam Hussein en zijn afwijzingen van de resolu ties van de Veiligheidsraad", al dus Baker in een boodschap aan zijn Israëlische collega Levy. Het Israëlische kabinet zei zon dag weten niet mee te werken aan een VN-onderzoek naar de dood van 21 Palestijnen die bij ongeregeldheden in Jeruzalem werden neergeschoten. (pagina 7: 'Dc wereld moet Pale stijnen veroordelen') DEN HAAG (ANP/GPD) - De PvdA heeft minister Hirsch-Ballin (justitie) opheldering gevraagd over de onverwachte vrijlating gisteren van drie verdachten van zware mis drijven als gevolg van procedure fouten door Justitie. Fractieleider Woltgens noemt de vrijlating 'on verteerbaar'. Volgens hem wordt 'het rechtsgevoel van de burger ern stig geschonden'. De Amsterdamse rechtbank stel de de drie verdachten gisteren met onmiddellijke ingang op vrije voe ten. Het gaat om een verdachte van een poging tot doodslag en twee mannen die worden verdacht van verkrachting. In de verkrachtingszaken heeft de raadsman van een van de ver dachten nooit antwoord gekregen op een verzoek aan de rechter-com- missaris tot heropening van het ge PvdA roept minister ter verantwoording rechtelijk vooronderzoek. Volgens Justitie was sprake van een 'com municatiestoornis', die ontstaan is in de zomer toen de helft van het rechtbankpersoneel op vakantie was. De dagvaarding ging wel ge woon de deur uit, maar werd dus gisteren nietig verklaard. Bij de verdachte van de poging tot doodslag speelt een datum-fout een rol. De volgens Justitie vuurwa pengevaarlijke man wordt ervan verdacht in mei dit jaar in een Am sterdams café iemand te hebben neergeschoten. De man werd 2 juli gearresteerd en binnen vier dagen voorgeleid. Normaal volgt dan een termijn van voorlopige hechtenis van 102 dagen, waarbinnen het on derzoek op de zitting moet zijn aan gevangen. De verdachte werd ech ter gedagvaard voor 26 november, veel te laat dus. Persofficier van justitie De Wit zegt de gang van zaken "te betreu ren". Volgens hem is het "niet mo gelijk gebleken de zaak op tijd voor de rechter te brengen." "In alle drie de zaken is het echter zo dat de ver dachten wel voor de rechter moeten verschijnen. De zaken zijn met van de baan", aldus de officier die het vluchtgevaar van de verdachten onderkent. Eind vorige maand ontstond on rust rond de vrijlating van de moor denaar van de Turkse vakbondslei der N. Karaman. De 23-jange ver dachte van deze moord kwam op vrije voeten door een procedurefout bij het Amsterdamse gerechtshof. Een woordvoerder van Justitie kon- dige toen aan dat de minister maat regelen zou nemen om dit soort in cidenten in de toekomst te voorko- UTRECHT (ANP) - De AbvaKabo, de grootste vakbond in de collectie ve sector (ambtenaren en trendvol gers). zet voor de cao-onderhande lingen voor de 1,3 miljoen betrok ken werknemers in op een loons verhoging van 3,5 procent. Daar mee denkt de bond de loonsverho ging in het bedrijfsleven te kunnen volgen. Dit blijkt uit de gisteren gepubli ceerde cao-nota, die tot eind novem ber door de leden wordt besproken. De looneis komt overeen met het gemiddelde van de FNV-bonden in het bedrijfsleven. De afspraken die de ambtenaren- centrales komend voorjaar met de minister van binnenlandse zaken maken over de arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel (800.000 werknemers) bepalen de ruimte die beschikbaar is voor de gepremieerde en gesubsidieerde sector (500.000 werknemers). De AbvaKabo wil in de verschil lende sectoren afspraken maken over atv op voorwaarde van volledi ge herbezetting. Door korter te gaan werken kan de werkloosheid wor den bestreden, de emancipatie be vorderd en de arbeidsvoorwaarden verbeterd. De financiering van atv- maatregelen mag met ten koste gaan van de loonsverhoging. De vormgeving van atv moet in de cao-onderhandelingen per be drijfstak tot stand komen. Met als uitgangspunt de 35-unge werkweek in 1994 laat de AbvaKabo de keus open tussen het instellen van een atv-spaarfonds, de vierdaagse werk- LEIDEN De kans is groot dat in Leiden of directe omge ving een nieuwe kliniek komt voor veroordeelden die van de rechter tbs (terbeschikkingstelling) hebben gekregen. Het gaat daarbij vaak om zware criminelen. In de nota 'Huisvesting justitiële diensten', die vanmiddag aan de Tweede Kamer is aangeboden, zeggen de ministers Alders (VROM) en Hirsch Ballin (justitie) dat de kliniek met 80 plaatsen in Leiden of directe omgeving tot stand moet ko men. Woordvoerder Meijer van ruimtelij- huisvestingscapaciteit moet dan ke ordening zegt dat Leiden 'van ook drastisch worden uitgebreid, niets' weet. Samen met omliggende Bij de justitiële diensten krijgen gemeenten wordt er aan een struc- de vervanging en nieuwbouw van tuurplan gewerkt, maar het plan- jeugdinrichtingen en uitbreiding nen van een tbs-kliniek is daarbij nooit aan de orde geweest. In Lei den zelf, aldus Meijer, zijn er niet zo veel mogelijkheden voorzieningen. van de tbs-inrichtingen in eerste in stantie voorrang boven nieuwe ge vangenissen. Zo komen er twee grote rijksinrichtingen voor jongeren in of bij Rotterdam en Nijmegen van Ook loco-burgemeester Mollema elk zestig plaatsen en wordt de Van van Alphen liet weten dat zijn ge meente niet is benaderd. Enkele ja ren geleden was Alphen in beeld voor een gevangenis. De nieuw bouwwijk Kerk en Zanen en een stuk grond nabij het tenniscentrum aan de Pres. Kennedylaan werden toen genoemd als mogelijke locatie. De ministers laten zich niet uit over de vraag wanneer de nieuwe tbs-kliniek er moet staan. Wel ma ken zij melding dat er tot 1998 bijna 200 nieuwe projecten op stapel staan. Het kabinet heeft voor betere huisvesting voor rechtbanken, poli tiebureaus, gevangenissen enz. ruim 1 miljard gulden uitgetrokken. Mesdagkliniek in Groningen gere noveerd en uitgebreid. Uit het rapport blijkt ook dat er 600 nieuwe plaatsen in gevangenis sen bijkomen en dat er nog eens 600 plaatsen worden vervangen. De plannen voorzien onder meer in drie inrichtingen met elk 144 plaat sen in Almelo, Middelburg en Zwol le, drie inrichtingen met elk 192 plaatsen in Utrecht, Rotterdam en Dordrecht en een inrichting met 209 plaatsen in Lelystad. Het hele project wordt gefinan cierd uit het Meerjarenprogramma Projecten Rijkshuisvesting en uit de opbrengsten van grond en ge- In de plannen is ook rekening ge- bouwen die verkocht zullen houden met een voorziening voor den. Daarnaast wordt jaarlijks een de Algemene Verkeersdienst in bedrag vrijgemaakt, dat oploopt tot Hoofddorp en nieuwbouw van de 120 miljoen gulden na 1994. rijkspolitie op Schiphol. De plannen hangen nauw samen met de voorgenomen reorganisaties van de rechterlijke macht en de po litie. Vooral bij de rechterlijke macht zijn de problemen met de huisvesting nijpend. Het aantal me dewerkers is gegroeid van 3.000 in 1970 tot ruim 6.800 dit jaar. In 1998, als de reorganisatie is voltooid, zijn dat er vermoedelijk zo'n 8.800. De Nobelprijs economie STOCKHOLM (Rtr/UPI) - De drie Amerikaanse economen Harry Markowitz (62), Merton Miller (67) en William Sharpe (56) is vanoch tend de Nobelprijs voor economie toegekend. OPTICIENS Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) OS3-319 3Q9 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100.- Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bnl. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld. anti-kras,kleur,enzJdan geldt een toeslag 1 Geen andere kortingen te zelfder ti|d Op beide brillen 1 |aar garantie Leiden, Haarlemmerstraat 107 (to. C& A) Alphen a/d Rijn, van Manderslootstr. 9 (to. C&A) LEIDEN - De politie heeft rond het middaguur een blokkade voor Mc Donald's aan de Beestenmarkt in Leiden uit elkaar geslagen. Na en kele charges zijn 36 van de ongeveer 50 actievoerders gearresteerd. De verwachting is dat ze in de loop van de dag weer worden vrijgelaten. Even na elf uur vanochtend ver zamelden een groep van circa 50 de monstranten zich voor het pand van de hamburgergigant. Ze wilden de aandacht vestigen op het naar hun idee slechte personeelsbeleid, de schade die het bedrijf aan het milieu zou toebrengen en het slechte voed sel dat zou worden geserveerd. De groep blokkeerde de ingang en vroeg de bedrijfsleider de zaak vier uur te sluiten. Deze weigerde dit en kreeg vervolgens te horen dat de actievoerders de toegang zouden versperren. Dit leidde tot een kort handgemeen waarbij een ontslagen Leidse politieman was betrokken. Hij is eigenaar van een beveiligings bedrijf dat de afgelopen dagen het pand bewaakte. Overleg leidde tot niets. Daarop besloot de politie in te grijpen ook omdat in het restaurant nog bezoe kers aanwezig waren, onder wie kleine kinderen. Even voor het mid daguur werd een charge uitgevoerd waarbij de wapenstok werd ge bruikt. Ook enkele leden van de particuliere bewakingsdienst van McDonald's hielpen bij het uit el kaar trekken en slaan van de blok kade. Op de grond liggende demon stranten werden door hen ook in de buik geschopt. "Tijdens de arrestaties en het overbrengen van de actievoerders naar de politiebusjes zagen enkele lieden hun kans schoon de politie een handje te helpen. Dat gebeurde niet echt zachtzinnig. Politiemen sen moesten de arrestanten be schermen. Als aangifte wordt ge daan van dit geweld volgt zeker een strafrechtelijk onderzoek", aldus politiewoordvoerder Graveland, die het optreden van de beveili gingsdienst afkeurde. Bedrijfsleider Kop van McDo nald's liet weten dat de bewaking van het pand op de Beestenmarkt voorlopig in handen blijft van de particuliere bewakingsdienst. "Ik heb nou al de hele week rotzooi bij mijn bedrijf, ik wil voorkomen dat dit nog meer geld gaat kosten". De politie slaat de blokkade met de wapenstok uiteen. (foto j»n iioiv**t> Verzekeraars woedend DEN HAAG (ANP) - Dc verzeke ringswereld heeft vanochtend woedend gereageerd op de direc te beperking van de lijfrente-af trek. De NVA (verzekeringsmake laars) spreekt over een overval omdat ex-staatssecretaris Koning herhaaldelijk zou hebben toege zegd een wijziging niet te laten ingaan voor 1 januari na dc aan kondiging in de Staatscourant. De NVA schrijft hierover een brief op poten aan de ministerraad. De Ne derlandse Vereniging van Levens verzekeraars (NVL) komt van avond in spoedberaad bijeen. Behalve verschillende vormen van atv ziet de AbvaKabo ook brood in afspraken over 'grote' deeltijdba nen met dezelfde rechten, arbeids voorwaarden en promotiekansen als volledige banen. De bond wil de positie van vrouwen en allochtonen verbeteren, onder meer door voor zieningen te treffen voor kinderop vang. verzorgings- en ouderschaps verlof. Ook het voorkomen van ar beidsongeschiktheid en het in dienst houden van gedeeltelijk ar beidsongeschikten moet in het cao- overleg aan bod komen. De AbvaKabo kan met zyn cao- beleid gelijk oplopen met de FNV- bonden in de marktsector omdat de cao voor het overheidspersoneel niet meer in januari, maar pas in april 1991 afloopt In beginsel geldt dat de ruimte voor verbetering van arbeidsvoorwaarden in de collectie ve sector ongeveer gelijk moet zijn aan die in het bedrufsleven. De christelijke vakbond CFO rea geerde daarom gisteren verbaasd op de cao-voorstellen van de Abva Kabo. "Als we de loonontwikkeling in de marktsector willen volgen, is het nu nog veel te vroeg om een per centage te noemen. Dat is pas moge lijk als we enig zicht hebben op de cao-resultaten in de marktsector aldu9 CFO-secretaris J. Anneveld. De ruimte voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden in de gepre mieerde en gesubsidieerde sector (onder meer bejaardenoorden, ge zinsverzorging. kruiswerk en streekvervoer) is voor 1991 door mi nister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid vastgesteld op 238 miljoen gulden ofwel 3 procent. DEN HAAG (ANP) - De aftrekbaar heid van lijfrentepremies voor de inkomstenbelasting wordt beperkt tot 10.000 gulden per belasting plichtige per jaar 'bij gehuwden per echtpaar). Dat blijkt uit een wetwij- ziging die minister Kok en staatsse cretaris Van Amelsvoort (financien) gisteren naar de Kamer stuurden. Om te voorkomen dat nog mas saal meerjarige contracten worden HAARLEM/SCHIPHOL (GPD) - Schiphol kan maximaal groeien en daarmee een van de vijf grote Eu ropese luchthavens blijven. Die conclusie staat in het nog vertrou welijke ambtelijke concept van het 'Plan van aanpak Schiphol en om geving'. Af en toe zon Vannacht enkele mistbanken en een minimumtemperatuur van ongeveer 11 graden. Overdag af cn toe zon en vrij wel overal droog. Middagtcmperatuur omstreeks 19 graden. Matige zuidoos tenwind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Veranderlijk be wolkt cn vrijwel overal droog. Middag- temperatuur ongeveer 15 graden. 22 PAGINA'S In de plannen wordt uitgegaan van een verdubbeling van de lucht haven in ongeveer 10 jaar. De capa citeit komt rond de 400.000 starts- en landingen per jaar liggen en mo gelijk zelfs 500.000. Nu komen er nog geen 200.000 vliegtuigen per jaar. Ook als de luchthaven haar capa citeit verdubbelt, moet het mogelijk zijn de geluidoverlast in woonge bieden rond Schiphol terug te bren gen, schrijven de ambtenaren. Wel wordt gesteld dat het aantal wonin gen binnen de lawaaizone van Schiphol fors terug moet. Van 15.000 nu tot 9.000 in 2015. "De ge luidhinder kan de komende tien jaar worden teruggebracht door een beter baangebruik. Ook moet er een aanpassing komen van de uitvlieg procedures, waardoor er zo min mo gelijk boven woongebieden worden gevlogen. De nachtvluchten zyn al leen toegestaan op de verlengde Kaagbaan en de Zwanenburgbaan Donderdag, vrijdag en zaterdag aan staande presenteren Kamsteeg en Het Motorhuis samen alle nieuwe Volkswagens, Audi's, Opels, Isuzu's k en US Cars van General Motors in één unieke autoshow! afgesloten met het huidige maxi mum van ruim 17.000 gulden, is de maatregel direct vandaag van kracht. Contracten met een eenma lige storting ter grootte van dit be drag voor 1990 zijn nog wel toege staan. Alle lopende contracten van vóór 16 oktober blijven. OOfll M het aantal jaren waarvoor ze zijn af gesloten, buiten schot De maatregel moet leiden tot een goede middenweg tussen een mild fiscaal regime voor het opbouwen van voorzieningen voor dc oude dag en het oneigenlijk gebruik van af trekposten om het belastbaar inko men te drukken Het kabinet wilde een onbeperk te aftrek ('natuurlijk maximum'), maar botste op de regeringspartijen CDA en PvdA. die een 'basisaftrek' van 6000 gulden voorstelden De be windslieden kozen nu als compro mis 10.000 gulden. De verzekeraars achtten drir maal die basisaftrek minimaal noodzakelijk om tot een 'aanvaard bare oudedagsregeling' te kunnen komen. Ze drongen zelf nooit aan op een onbeperkte aftrek, maar noemden wel bedragen van 20 tot 25 000 gulden Kok en Van Amelsvoort openen een extra aflrekmogelijkheid voor de groep die aan een aftrek van 10.000 gulden niet voldoende heeft om met hun aow een afdoende oudedagsuitkenng op te bouwen Algemeen erkend uitgangspunt wordt dat een pensioen van 70 pro cent van het laatst verdiende inko men als voldoende wordt be schouwd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1