5 D T Smartegeld achtergebleven onderwerp De ideale blikopener bestaat niet Nederland mag stof niet verbieden Volleyballers van LUSV blijven simpel overeind DINSDAG 16 OKTOBER 1990 SAMENSTELLING RAYMOND PEIL 'Wie zijn been verliest krijgt geld, wie vader kwijtraakt niet' Smartegeld is een genoegdoening, eventuele schadeclaims in het ene ernstig létsel is in ons land tot nu toe een doek voor het bloeden, is geld land slechter af dan in het andere. niet hoger geweest dan 250.000 gul dat de smart moet verminderen. Uit het onderzoek van de bond den. Psychisch letsel wordt in ons Wie na een ongeval nog veel pijn wordt duidelijk, dat iemand maar land alleen vergoed als dit het direc- heeft of voorgoed invalide is gewor- den, krijgt geld dat de pijn moet ver lichten of de invaliditeit dragelijk het beste in Frankrijk, Ierland, Bel- te gevolg is van lichamelijk letsel en gie of Spanje een ongeluk kan krij- bijvoorbeeld niet als iemand door gen. In die landen kan een vergoe- de gebeurtenissen jarenlang van moet maken. Dat geld moet worden ding van de dader aan het slachtof- streek is. betaald door degene die het ongeval fer oplopen tot een half miljoen gul- heeft veroorzaakt. Dat komt er in de den en in sommige gevallen nog meer. meeste gevallen op neer dat de ver zekeringsmaatschappij van de da der het smartegeld betaalt, omdat het vaak om hoge bedragen gaat. womi Hoewel vaak, dat is nog maar de veel voorwaarden voldoen, voordat of ouders evenmin "Als ie in Neder- vraag. Want hoeveel moet de dader het slachtoffer een karig smartegeld iand je been kwijt raakt krijg je In Portugal en Griekenland daar- o entegen moet het ongeluk aan heel naaste familieleden, zoals kinderen geld, als je je partner verliest niet", (of de verzekeraar) zijn slachtoffer kan incasseren. Zo moet de dader betalen? Smartegeld is namelijk Griekenland een onrechtmatige aldusWestendorp'ïn veelEuropese met bedoeld voor de ziektenkosten daad hebben begaan - hij moet het landen bestaan er op dit gebied wel de fiets, expres hcbben_gedaan voor hij de schade Met de han dopener gaat het nog altijd het beste en het goedkoopste (foto Wim Dijkman! Smartegeld moet in feite het per- moet dokken. En in Portugal moet soonlijke verdriet van het slachtof- een slachtoffer blijvend gevolgen Met de handopener gaat blik beter open dan met elektrische Hoe vaak er in Nederland smar- fer betalen. En hoeveel is iemands aan een ongeval overhouden om teld wordt uitgekeerd, is niet be- verdriet waard, hoe groot is het ver- voor geld in aanmerking te komen. kend. Volgens de bonc driet van iemand die zijn been heeft Ook de maximale bedragen zijn er mensen niet eens dat zij immaterië- verloren? uiterst laag: zo rond de tienduizend le schade kunnen claimen als zij het De antwoorden op deze vraag lo- gulden. slachtoffer worden van bijvoor- pen op de hele wereld ongelooflijk beeld een verkeersongeluk, onge- uiteen. De Verenigde Staten staan De Nederlandse smartegeldrege-' lukken met ondeugdelijke produk- erom bekend, dat slachtoffers van ling zit daar zo'n beetje tussen, maar ten of foutief uitgevoerde operaties, een ongeval een peperdure advo- schiet volgens de Consumenten- Ook komt het voor dat men wordt bond tekort. Smartegeld by zeer verrast door een aanbod van een verzekeringsmaatschappij en bij gebrek aan objectieve tabellen niet kan bepalen of dit redelijk is of niet. Reisverzekeringen bieden ook on voldoende soelaas. De Consumentenbond wil nu de, discussie over dit "vooral in Neder land volstrekt achtergebleven on derwerp" openbreken. Directeur westendorp zegt niet te streven naar Amerikaanse toestanden, waarbij smartegelden kunnen oplopen tot astronomische bedragen. "Er zijn niet alleen grote culturele verschil len met Amerika. Ook de sociale voorzieningen waarop men daar te rug kan vallen, zijn minder." De Consumentenbond vindt wel dat de problematiek op Europees niveau moet worden aangepakt, ze ker nu binnen de EG de grenzen kend. Volgens de bond weten veel steeds meer wegvallen. De bond Amerikaanse toestanden Nabestaanden van slachtoffers heb ben geen recht op een uitkering, regelingen. Ondanks wetenschap, techniek en maakten blikken appelmoes, toma- caat in arm nemen om het onderste uit de kan te krijgen: dat loopt dikwijls in de miljoenen guldens. In Zuid-Europa ligt het maximum in een aantal landen rond de 10.000 De elektrische openers doen het gulden, zodat het slachtoffer zich pleit voor een enigszins uniforme regeling, het liefst met tabellen waarbij per gebeurtenis een vast schadebedrag geldt. Ook voor nabe staanden van een overledene of een partner of naaste familieleden van iemand met ernstig letsel moet er iets komen. technologische vooruitgang is er tenpuree, haring-in-tomatensaus en in deze opzichten beter. Sommige met een fooi moet troosten, nog steeds geen apparaat dat veilig, een vierkant blik goed open. Daar- openers hebben een magneet, die snel en gemakkelijk een blik opent Nog steeds zijn er legio blikopeners die veel kracht vergen, de inhoud van het blik over kleding doen uit- bij is vooral gekeken naar vervor- echter meestal niet werkt en dan ai ming van het blik, metaalschilfers, snelheid en scherpe randen. Alle openers hebben moeite met storten of door scherpe randen het de vierkante blikken ('Smac', cor- leen maar hinderlijk is in het ge bruik. Onveilig is geen enkele ope- hoewel de elektrische Philips opleveren. Maar 4 van de 23 geteste openers haalden het eindoordeel 'goed'. Voor linkshandigcn zijn de han- De Ideale Blikopener bestaat niet, het blik niet veel heel. De openers zelfs niet onder de moderne, elektri- van V D en AH (3-plus) brengen sche versies, die blijkens een test overigens bijna alle soorten blikken van de Consumentenbond niet te- uit model. Dat geldt ook voor de dopeners niet goed geschikt. De gen de eenvoudige handopeners Tefal 39.940, de'rompsnijder'uit de beste keus is volgens de test de Bra- zijn opgewassen. Elektrische ope- test. Deze snijdt blikken daarbij bantia 1538-12 (handopener, 12 gul- ners zijn veel groter, zwaarder en ui- blikken aan de zijkant open, dus het teraard een stuk duurder (30 tot 60 risico dat tomatenpuree of appel- gulden) dan handopeners (van 2 tot moes op kleding belandt is groter. Bij de meeste openers is het risico aanwezig dat men zich aan scherpe een groter risico op metaalsplinters in het voedsel. De meeste openers snijden het deksel van het blik. Be halve 'dekselsnijders' is er ook 'rompsnijder', de Tefal 39.940 (15 gulden) die het blik aan de zijkant opensnijdt. Zware metalen De Consumentenbond liet 6 elektri- del PCP (pentachloorfenol) te moe- PCP het zwaar kankerverwekken- Om te kijken hoe de openers het in ten intrekken. Merkwaardig genoeg de middel dioxine bevat, de praktijk deden liet de Consu- komt dat doordat de Europese Ge- Nederland, Denemarken en Duitsland hebben het middel daar om al uitgebannen, maar dreigen nu serverinfsstof in de hele EG gebruik dat wettelijk verbod te moeten te- bruiksgemak van de meeste ope ners kwam er goed af, behalve de al terug te dringen, eerder genoemde (handopeners) Maxis en de Pathos en de V D. De rugdraaien. EG-wetten gaan boven de nationale wetten, maar het pro- PCP wordt gebruikt als een soort bleem is dat de die EG-wetten nog sche en 17 handopeners testen, handopeners met metalen grepen buitenbeits, en om metselwerk en niet klaar zijn. De Europese Com- Slechts twee apparaten deden en draaisleutel liggen niet lekker in zware textielen te beschermen te- missie wil eerst een rapport bestu- Karig De Consumentenbond onderzocht HR 2477 en de handopener Zyliss 19 de smartegeld-regelingen in de lan- gevaar op het beknellen van vingers den van de Europese Gemeenschap en ontdekten, dat die sterk uiteen lopen en in veel gevallen slecht zijn. Directeur Westendorp wees er on langs op dat niet alleen inwoners van sommige landen last hebben van dergelijke slechte regelingen. Wie bijvoorbeeld tijdens vakantie den) en de dure en lawaaiige elektri- 'of werk in den vreemde buiten zijn sche Moulinex 405 (60 gulden). schuld een ongeluk overkomt, is by LEIDEN - De mannen van LUSV zijn ook in de tweede week van de volleybalcompetitie in de eerste klasse simpel overeind gebleven. Liusna was in drie sets kansloos, 9-15, 5-15, 9-15. Voorde studenten was de wedstrijd niet meer dan een goede test voor de defensie die van 3-2-1 herhaaldelijk moei teloos werd omgezet in 3-1-2. De grote man bij de studenten was Marcel Aarnoudse die zowel aan vallend als verdedigend uitste kend werk liet zien en vrijwel foutloos speelde. Orion had geen enkel probleem met Ridderveld dat de pass maar niet op de juiste plaats kon krijgen en na een korte opleving in de tweede set, van 2-8 naar 7-8, teveel fouten maakte om een degeliik Orion te verontrus ten, 7-15, 8-15, 12-15. NOVO 2 was geen schim van de ploeg die in de Sijbrands toch op WK-dammen HENGELO ANP) - Ton Sijbrands doet toch mee aan het wereldkam pioenschap-toernooi dammen dat op 7 november in Groningen be gint KNDB-voorzitter Anton Schotanus nam zondagavond de beslissing het omstreden duel tus sen de club van Sijbrands, het Hen gelose Twentes Eerste en het Haag se RDG/DIO tot na het WK-toernooi uit te stellen. Sijbrands liet vorige week in een open brief aan het bondsbestuur weten niet in Groningen te zullen spelen omdat hij op twee dagen zijn secondant Johan Krajenbrink zou moeten missen. Op 10 en 24 novem ber was een wedstrijd voor de natio nale hoofdklassecompetitie vastge steld en Krajenbink werd niet toe gestaan die beide partijen vooruit te spelen. Sijbrands zelf mocht dat evenals teamgenoot Stokkel als WK dn Im mer wrl. Een verzoek van Twente's Eerste de gehele wedstrijd op vrijdag avond 19 oktober in Den Haag voor uit te spelen, werd door RDG/DIO verworpen. eerste week de reserves van RW klopte. Tegen DAC 2 kon NOVO maar een set pakken, 15-6,8-15,6- 15, 8-15. SKC en Aarlandcrvccn speelden een goede wedstrijd die de juiste uitslag bracht, 2-2. Aar- landerveen won de eerste en tweede set door sterk blokkeren maar daarna toonde SKC zijn gro te aanvallende kwaliteiten, 9-15, 14-16, 15-3, 15-4. Ook Gemini Kangcrocs 3 en Graficon 2 deel den de punten, 2-2. Na een volle dig gelykopgaande wedstrijd Bij de vrouwen Is nu al duide lijk dat RVV voorop gaat in de strijd om het kampioenschap. De Rijnsburgse vrouwen zullen al leen beducht moeten zijn voor concentratieverlies. Tegen Blok 77 kostte dat bijna de tweede set, 15-8, 15-13 na 10-13, 15-4. Leython 4 dat vorige week het derde team nog wist te verslaan kreeg nu een onaangename surprise te incasse ren van Valken, 13-15, 16-14, 13- 15, 13-15. De beslissingen van de arbiter wekten by Leython zoveel irritatie dat het spelpeil daaron der leed. VCO won van In Up Go dat nog steeds niet kan afmaken in de aanval en het dus moet zoe ken in blokkeren en prikballen, 15-4,1-15, 15-10, 15-4. LUSV 2 kan wel aanvallen maar verdedigend mankeert er nog het nodige aan bij de reserves van de studenten. Het geroutineerde Liusna legde dat manco met slim spel genade loos bloot, 17-16, 10-15, 7-15. 7-15. Ook LUSV 1 kon niet winnen. De studentes konden als excuus voor de nederlaag aanvoeren dat zij de spelverdeelster en de mid- denaanvalster misten. Leython 3 won met 13-15,15-9,15-9,17-15 na 14-15. FRANK BONTE MINNEAPOLIS (VST) Marathon. 1Castillo (Mex) 2.11.012. Solly (GBr) 2.12.07. 3. Tuttle (VSt) 2.12.23, 4 Chartionnel (Fra) 2.15.08. 5 Boltz (Zw.) 2.15.31 Vrouwen: 1. Bornet (Fra) 2.29.22. 2. Audain (NZI) 2.31.41. 3. Bloch (NZI) 2.33.10, 4. Mayal (Bra) 2.33.34, 5. Brotlho (Por) 2.34.39. Lotto 41 1e prijs geen winnaar 2e prijs: 4 winnaars die elk bruto 75.000,-- ontvangen 3e prijs: 166 winnaars die elk bruto 1241,40 ontvangen 4e prijs: 5248 winnaars die elk 39,20 ontvangen 5e prijs: 66 431 winnaars die elk 5,00 ontvangen Cijferspel 41 6 cijfers; geen winnaar, 5 ci|fers: 2 winnaars, 4 cij fers: 24 winnaars. 3 cijfers: 288 winnaars, 2 cijfers: 2400 winnaars Toto 41 1e prijs: geen winnaar, 2e prijs 4 winnaars die elk bruto 2607.90 ontvangen. 3e prijs: 105 winnaars die elk 248,30 ontvangen Toto gelijk 41 1e prijs geen winnaar, 2e prijs- geen winnaar, 3e prijs 8 winnaars die elk 202,00 ontvangen. 4e prijs: 180 winnaars die elk 13,80 ontvangen FILDERSTADT (BRD) Vrouwen, 630.000 gulden. Eerste ronde: Wie- sner (Oos/7) - Golarsa (lla) 6-2 6-4, Katerma Ma- leewa (Bul/3) - Cueto (BrO) 6-0 6-1, Garnson (VSt/4) - Zrubakova (Tsj) 7-5 6-2, Fernandez (VSt/2) - Tarabim (Arg) 6-1 6-1, Porwik (BrD)-Lin- dqvist (Zwe) 3-6 6-2 6-0. WENEN (OOS) Mannen, 450.000 gulden, eerste ronde: Kuh- nen (BrD) - Cunha (Por) 7-6 6-3, Steeb (BrD/5) - Azar (Arg) 6-3 6-3. Jönsson (Zwe) Sinner (BrD) 6- 2 7-6. Jarryd (Zwe) - Stich (BrD) 7-5 6-2, Muster (Oos/1) - Strelba (Tsj) 7-6 6-4 LYON(FRA) Mannen, 900.000 gulden. Eerste ronde: Ros set (Zwi/6) - Srejber (Tsj) 7-6 6-7 7-6, Masso (Bel) - Gauthier (Fra) 7-6 6-2. Wimogradsky (Fra) - Jen sen (VSt) 6-3 7-6. Muller (ZAf) - Raoux (Fra) 6-3 6- 4, Krishnan (Ind) - Santoro (Fra) 6-1 4-6 6-3, Mronz (BrD) - Fleurian (Fra/8) 3-6 6-3 6-0. ANTWERPEN (BEL) Mannen. 2.000.000 gulden. Eerste ronde: Gustafsson (Zwe) - Pimek (Tsj) 6-4 6-1. Woodbrid- ge (Aus) - Novacek (Tsj) 6-4 6-3. Masur (Aus) - Haarhuis (Ned) 6-7 6-4 7-5, Cahill (Aus) - Korda (Tsj) 6-3 6-4. THB Boys boekt zege bij Frans Maas In de tweede divisie versloegen de zaalvoetballers van THB Boys ver rassend Frans Maas uit Oud-Beijer- land. De Zwarte Wolf ging na een 2- 0 voorsprong bij Necom met 3-4 ten onder. In de eerste divisie versloeg Brezan het thuisspelende As- bitondak met 6-3. LEIDERDORP - Sportpark De Bloemerd kan de belangstellenden voor de keepersdag van de KNVB afdeling Leiden tegenwoordig nau welijks meer herbergen. Het wemel- pauze liep THB Boys uit naar 2-4 via de gisteren de hele dag van de doet- mannen en -vrouwenin de leeftijd van 8 tot 20 jaar. Onder leiding i gens tot een uur beperken. De belangstelling voor de keepers dag was zo overweldigend, dat de organisatie overweegt het evene ment de volgende keer over twee da gen uit te smeren. Dan zijn de wachttijden bij het ballenkanon, de trampoline en de snelheidsmeter in oud-doelman Frans Hoek en met elk geval wat korter dan gisteren. Frans Maas - THB Boys 4-5 De Lissenaren boekten in de Hoekse Waard een verdiende zege. die hopelijk het moraal voor de ko mende wedstrijden zal doen verste- vigeh. Frans Bouckaert zette THB op voorsprong, mdar de gasten moesten toezien hoe Frans Maas tweemaal scoorde. Willem medewerking van Jaap Schilder ran Volendam en Stanley Menzo van Ajar kregen zij de kneepjes van het vak uitgelegd. Menzo moest zijn bezoek aan het RCL-terrein overi- Op de foto instrueert Frans Hoek een van de 250 verzamelde doelman nen m Leiderdorp het werken met een trampoline, de zogenaamde 'tsjoek'. (foto Wlro DIJIunon) Willem Bouckaert (strafschop) en Victor Klare. Toch kwam de thuis club nog langszij. John Vermeulen had vijf minuten voor het einde het laatste woord en schoot de bezoe kers naar de winst. Necom - De Zwarte Wolf 4-3 Dé technisch vaardige maar ver dedigend opererende Leidenaren namen een 0-2 voorsprong, die ech- A ter door de Wadd.nxveners omfie- VOETBAL - Een 24-jange voet- sloeg de man bu de wedstrijd 1 FC zet werd in een 4-2 achterstand Ne- balfan uit Monchengladbach moet Saarbrucken - Schalke 04 (tweede com had eindelijk succes met hun ven gevangenisstraf van vieren een divisie) een aanhanger van de te- pressievoetbal Uiteindelijk moes- halfjaar uitzitten. Het beroep bij het genpartij met een knuppel zo hard ten zü nog een derde doelpunt toe- Bundesgerichtshof in Karlsruhe op het hoofd, dat het slachtoffer zes staan werd verworpen. Twee jaar geleden dagen later overleed. VOETBAL - Het bestuur van Dordrecht'90 heeft maandag assis tent-trainer Jan van Eyck op staan de voet ontslagen. Volgens de club leiding kwam de voormalige coach van FC Wageningen, die in fulltime dienst was, de werkafspraken niet Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivcnbode) zondag tussen 18.00 en 18.45 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. Het bestuur van de Koninklij ke Nederlandse Cricket Bond (KNCB) heeft een nieuwe mana ger voor het nationale team be noemd. Het is John Wories, lid van VRA en eerder lid van het KNCB-bestuur De vergaderin gen stapelen zich op in de maan den oktober en november. Woensdag 24 oktober: Neder landse Ski Vereniging Kring Lei den in het Witte Huis te Oegst- geest en Nederlandse Katholieke Sportfederatie (NKS afdeling Leiden en Gouda) bij voetbalver eniging Iduna in Ter Aar, vrijdag 26 oktober: korfbalvereniging De Danaïden, maandag 29 oktober: Belangenvereniging Amateur voetbal Leiden (BAVL) bij voet balvereniging VTL in Leiden en dinsdag 13 november: SV Voor schoten Vanavond de tweede ronde van het voetbaltoernooi voor elftallen onder de 21 jaar met de wedstrijden: Blauw Zwart - Lugdunum, UVS - Quick Boys, Noordwijk - Meerburg, ARC - RCL, FC Lisse - Docos en UDWS - Roodenburg. De wedstrijdleiding is in handen van UVS Zondag 28 oktober is weer de Veronica Strandrace in Scheveningen Op vrijdag 12 oktober gaan in Nieuw Vennep de snookerwedstrijden om de Open Haarlemmermeer van start De Nederlandse kam pioenschappen mountain bike worden volgend jaar in Bergen op Zoom verreden Dico Hoog- eveen (taekwondovereniging Lei den) is geselecteerd voor het na tionale team dat van 18 tot en met 21 oktober in Aarhus (Denemar ken) zal deelnemen aan de Eu ropese kampioenschappen Siem Hartman heeft met zijn paard Bobo Buitenzorg in Bree- zand zijn vierde zege in het korte- baanseizoen geboekt De jeugd van voetbalvereniging Voorscho ten neemt deze week deel aan een internationaal jeugdtoernooi in Lloret de Mar in Spanje Richard van Kempen is tijdrit-kampioen geworden van Swift/Casba. Hij was ruim een halve minuut snel ler dan tri-atleet Mart Moraal Frits Quarles van Ufford wordt de nieuwe voorzitter de honkbal club Alphians Het jeugdelftal van FC Den Haag (met Marco de la Rie) heeft een uitnodiging ont vangen om in Dallas (Texas) deel te nemen aan een internationaal voetbaltoernooi De Leiderdorp- se wielrenster Marion Borst komt het nieuwe seizoen voor Jong Oranje uit Ook voor Jong Oran je, maar dan bij het schaatsen, is Henriette Vooys (Rynsburg) als één van de weinigen van buiten Noord-Holland gekozen On danks de boycot van de schaats bond heeft de stichting Winter- marathon opnieuw besloten tot een schaatsmarathon op de Oos tenrijkse Weissensee. De wed strijd, alternatief voor de Elfste dentocht, wordt op 2 februari ge reden De Utrechtse wielervere niging De Volharding roert zich danig op de transfermarkt. Tot veler verbazing gaan Ton Zwirs (Ulysses), Frans Berrens (Tijs), Johny Broers (Tempo) en André van Wijngaarden (Jonge Renner) voor die club rijden Zowel AV Holland als AAV'36 zit verlegen om atletiektrainers Het wereld kampioenschap atletiek 15 kilo meter voor vrouwen is volgend jaar in Nieuwegein Mister Noordwijk Wim Spaanderman viert op 24 oktober het feit dat hij 50 jaar geleden getrouwd is met mej. Van de Luyt, al jaren'een ge waardeerde kracht in de be stuurskamer van de zaterdag eer steklasser In de eerste divisie van het zaalvoetbal kreeg koplo per Rex een 5-2 nederlaag te slik ken tegen Brezan. Vooral onderin de rangschikking is het span nend. De stand: Hoornsche Veer- huys (5-8), Rex (5-7), AV Jan III (5- 7), Scagha '66 (6-6), Ceverbo (5-5), Asbitondak (5-5), Brezan (5-5), Bax (5-4), Nordstar (5-4), Alter Boys (5-4), All Inn Stars (5-4), FV Snoekie (5-3) Morgenmiddag houdt de voetbalvereniging Lei den een open trainingsdag De Kerngroep uit Leiden stopt als sponsor bij de wielervereniging De Bollenstreek. De 'club van honderd' zoekt naar een nieuwe oplossing. Wel neemt de club uit Lisse volgend seizoen deel aan de promotie-competitie Op Ren baan Duindigt begint het pro gramma morgenmiddag om 13.30 uur «Jan van de Marei (Aarlan- derveen) is winnaar geworden van het Top Triathlon Circuit 1990 De Leidse voetbalvereni ging De Sleutels heeft de organi satie om de Piet Boot-Bokaal 1991 al rond. Leiden doet als winnaar van 1990 weer mee. Lugdunum en LFC blijven dit keer thuis. Roodenburg en SV Voorschoten zijn hun,vervangers. Op 17 augus tus 1991 speelt De Sleutels een ju bileumwedstrijd tegen de profs van FC Den Haag Voetbalvere niging Oegstgeest speelt van avond een oefenwedstrijd tegen het Voorburgse Devjo. Zaterdag werd met 2-1 van Roodenburg ge wonnen Zondag 21 oktober wordt op de Kagerplassen de eer ste winterzeilwedstryd gehouden Volgende week dinsdag (23 ok tober) wordt in Parijs de route van de Tour de France 1991 be kend gemaakt. De Tour start op 6 juli in Lyon

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16