Wassenaarders laten loopbrug niet weghalen Bezetting met koffie boven Rijksstraatweg Negen woningen voor ouderen op dierenwei in Voorschoten 'Raadslid moet ongefundeerde beschuldigingen terugnemen' LEIDERDORPSE KINDEREN IN DE BAN VAN DINO'S Rioolbelasting Oegstgeest stijgt om sanering te betalen Aangiften mishandeling Warmond flink gestegen Oegstgeest en Leiderdorp krijgen geld van provincie PAGINA 14 REGIO LEIDEN DINSDAG 16 OKTOBER 1990 WASSENAAR Tientallen Wassenaarders hebben gisteren de loopbrug over de Rijks straatweg zeven uur bezet ge houden uit protest tegen het voornemen van Rijkswater staat om db brug voor onder houd enkele weken te verwijde ren. Om half vier ruimden ze het veld, nadat Rijkswaterstaat be loofde enkele alternatieven te onderzoeken. In de tussentijd blijft de brug, die gisteren verwijderd zou worden, nog even staan. Vanmiddag heeft Rijkswaterstaat spoedoverleg met de Wassenaarse wethouder A. Pruijs, die zich heeft gestoord aan de gebrekkige informatie. Volgens de protesterende bewoners van het tegen de Leidse Stevenshof aange legen buurtschap Maaldrift is de brug de enige veilige verbinding met het dorp en het openbaar ver voer aan de andere kant van de drukke Rijksstraatweg. Om de bewoners tegemoet te ko men heeft de wegbeheerder giste ren noodverlichting langs hun don kere parallelweg gezet, maar de be woners vinden dat niet voldoende. Ze willen definitieve verlichting en tijdens het onderhoudswerkzaam heden moet er hoe dan ook een ver binding over de drukke Rijksstraat weg komen. Als dat laatste niet lukt is openbaar vervoer op hun parallel weg wel het minste. Gelaten Toen de loopbrug over de Rijks straatweg in 1982 een paar maanden het veld moest ruimen na een onge luk met een te hoge vrachtwagen, lieten de omwonenden het onge mak gelaten over zich heengaan. Het was lastig, maar de ouderen wa ren niet gewend te protesteren. Acht jaar later is het tegen Leiden aangebouwde buurtschap flink ver jongd en helpen de jongeren de ou deren met het actievoeren tegen het tijdelijk weghalen van de brug. De Wassenaarders weigeren zich nog langer als tweederangsburgers te laten behandelen, als bewoners van een niet-bestaand stukje ge meente. Hun woongebiedje, com pleet met café, koffiehuis, boerde rijen, een benzinepomp en een cara vancentrum, ligt nét buiten de be bouwde kom van Wassenaar. De ge meenteborden van Leiden en Was senaar zijn in de verte zichtbaar. Aan de overkant van de Rijks straatweg kwam eerder dit jaar ver lichting en een 'luxe fietspad' voor de Amerikaanse school, maar zij bleven in het donker zitten. "Vrij dag is hier nog iemand aangereden. Hij bleef een half uur liggen", zegt buurtbewoner J. Leeuwerink. Hij was gisteren een van de orga nisatoren van de actie waarbij steeds zo'n tien mensen mensen op de brug verbleven, compleet met koffie, stoelen en parasols. Tijdens de spits waren er zelfs zo'n dertig omwonenden op de zonnige brug. Er waren heel wat vrije dagen voor opgenomen, maar de bewoners streden voor een belangrijke zaak. Ook economische belangen ston den op het spel. De onderhandelaar van Rijkswa terstaat, W. Anemaat, heeft terug houdend gereageerd op het verzoek om 'vaste verlichting'. Het stukje weg staat niet hoog op het lijstje van zijn dienst, maar wanneer de ge meente verlichting wil plaatsen valt daar over te praten. Vanmiddag bij voorbeeld. Kwalijk De woordvoerder van de gemeente. W. Issendonck, is niet minder voor zichtig. Wethouder Pruijs wil van middag vooral informatie hebben van de wegbeheerder. Waarom wer den de bewoners pas vorige week dinsdag ingelicht? Is een noodbrug echt onbetaalbaar? Op zulke vragen verwacht hij een antwoord. Volgens de voorlichter is het niet voor het eerst dat de voorlichting er bij inschiet bij het uitvoeringswerk. "Technisch gesproken zal het wel goed zitten, maar van communica tie hebben ze geen verstand", zegt hij. Wat hij vooral zo kwalijk vindt is dat de opknapbeurt niet aan de orde is geweest tijdens het geregelde overleg tussen gemeente en de dienstkring Leiden van Rijkswater staat. Volgens het hoofd van deze dienstkring, Anemaat, treft zijn dienst geen blaam. Bij 'routine-on derhoud' worden de werkzaamhe den nooit lang van te voren aange kondigd ("we willen zo concreet VOORSCHOTEN - Het Atelier d'ar- we koopwoningen blijft gehand- mogelijk zijn") en toen er kritiek chitecture/Bik Breedeveld gaat haafd. Wanneer wordt begonnen kwam, was zijn dienst bereid te negen ouderenwoningen bouwen met bouwen is nog onbekend, overleggen. In principe wil hij alle op een lapje grond tussen' de Van Het plan om de open plek te be- varianten bestuderen, al lijkt de va- Beethovenlaan en de Grieglaan in bouwen bestaat al geruime tijd. Het riant met tijdelijke stoplichten op Voorschoten. Het terrein is nu een gemeentebestuur wil ook een aan- De loopbrug over de Wassenaarse Rijksstraatweg werd gisteren bezet door buurtbewoners met koffie. «foto Nieuw Anefo) de Rijksstraatweg hem volstrekt dierenwei. onhaalbaar. Dat zou veel te gevaar- lijk zijn op een gedeelte waar auto's *n een, gecombineerde commis- een flinke snelheid hebben. sievergadering werd gisteravo Volgens een ander alternatief een keuze gemaakt uit vijf ontwer- moet de brug, die uit drie delen be- P.en- Hoewel de welstandscommis- Stichting Kinderopvang Leiderdorp boos op CDA'er Staat, stuk Vuui siun iidcu ue wem- --- plaats worden gebracht. Op de plek uiterlijk van de bebouwing, v o - van de verwyderde stukken zou deed het plan van Bik en Breede- dan steeds een gehuurd deel moe- veld het meest aan de eisen van col tal andere open plekken in de ge meente opvullen met woningen. De Stichting Kwadrant Wonin gen uit Voorschoten, een van de vijf indieners van een bouwplan, was gisteravond bijzonder ontevreden r stuk naar de werk- sie aanmerkingen had over hoogte met de uiteindelijke keuze. Een i komen. Rijkswaterstaat onder- J,e6e LEIDERDORP - De Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) wil dat CDA-ruadslid A. Roest beschuldigingen aan haar adres terugneemt. Roest noemde de opstelling van de SKL onlangs 'laks en incorrect'. Dat is de SKL in het verkeerde keelgat geschoten. De SKL maakt in een open brief ernstig bezwaar tegen deze 'onge fundeerde beschuldigingen'. De brief is gestuurd aan alle raadsle den, het CDA Leiderdorp en het CDA-partijbcstuur in Den Haag. De SKL is door de gemeente op een zijspoor gezet nu de landelijke stichting Catalpa de uitbreiding van de kinderopvang op zich mag ne men. De SKL protesteerde in de laatste raadsvergadering tegen deze beslissing, maar volgens Roest was dat onterecht. Hij zei dat de SKL 'voldoende inspraakmogelijkhe den' heeft gehad, maar zich 'uiter mate laks en incorrect' heeft gedra gen. De stichting zou Catalpa pro beren zwart te maken en afspraken met de gemeente niet zijn nageko men. Volgens de SKL zijn deze be schuldigingen onterecht. 'U hebt in het openbaar ongefun deerde en daarmee grievende be schuldigingen jegens de SKL ge uit', zo staat in de brief. 'Wij hebben er recht op dat u deze terugneemt'. De stichting wil dat het raadslid dat in het openbaar doet. tijdens de vol gende raadsvergadering. Verliezer Roest antwoordt desgevraagd niet van plan te zijn zijn excuses aan te bieden: "Ik begrijp best dat de SKL teleurgesteld is dat zij die uitbrei ding van de kinderopvang niet mag realiseren, maar ze gedraagt zich als een slechte verliezer. In haar brief geeft de stichting overigens toe dat ze op een aantal punten fouten heeft gemaakt. Zo meldt ze dat ze een af spraak met de wethouder op het laatste moment heeft afgezegd. Ver der heeft de stichting begin juli ge- zoekt deze week hoeveel dat kost en fracties. moet voor drie andere plannen met Het winnende ontwerp voorziet de NZH overleggen. in de bouw van drie woningen op de Het gaat hierbij om het instellen begane grond, vier woningen op de van een belbus, het omleiden van de eerste verdieping en twee wonin- bus die nu aan de overkant van de gen op de tweede verdieping. Er Rijksstraatweg rijdt en het door- worden 12 parkeerplaatsen aange- gevens van de gemeente gekregen trekken van de route van de bus die legd aan de kant van de Grieglaan. in Stevenshof regelmatig enkele Het groene gedeelte tussen het Lu- minuten stilstaat. cas- of Vlietlandcollege en de nieu- woordvoerder zei dat de gemeente de stichting drie jaar lang aan het lijntje heeft gehouden. De stichting meerderheid van de dacht dat zij het stukje grond van twee vierkante kilometer mocht be bouwen. P.P. Dordregter (PvdA) steunde de stichting. "Ook de indiener van het door B en W geaccepteerde plan, zal nog heel wat aanpassingen moeten plegen. Waarom bieden we dan niet de Stichting Kwadrant die mogelijkheid", zei hïy. "Dan blyven we bezig", vond OEGSTGEEST - Voor het riool recht in Oegstgeest moet volgend jaar bijna 20 procent meer worden betaald. De prijsstijging is nodig om sanering van de riolering te kunnen betalen. De onroerend-goedbelas- ting (ogb) voor huiseigenaren daalt volgend jaar licht. Het tarief voor gebruikei stijgt enigszin: Een grote meerderheid van de raadscommissie financién stemde gisteravond in met deze voorstellen V.111 li en W. De ngl> voor gebruikers gaat omhoog van 2,72 gulden naar 2.75 gulden, voor iedere 3000 gulden die een huis waard is. Het eigena- rentarief daalt van 3,67 naar 3,64 per Voor het rioolrecht gaan 13,10 3000 gulden waarde. Al bij de be- gulden per maand betalen. Nu is dat nog 11,10 gulden. Door deze prijs- handeling van de begroting voor stijging kunnen de rioolbuizen bij 1091 waren deze bedragen 'voorlo- de Emmalaan, Marelaan, Emma- pig' afgesproken. Volgens een lan- plein en Hofbrouckerlaan worden delijke regeling mag het eigenaren- vervangen, tarief maximaal 125 procent bedra- F.C.M. Wegman (PvdA) vroeg taald dan voor duurdere panden, •gen van het gebruikerstarief. aandacht voor de positie van de mi- suggereerde zij nima, waarop een discussie ont stond met de commissievoorzitter, wethouder J.P. van der Reijden (CDA). Wegman wilde eerst duide lijke afspraken over een minimabe leid, terwijl Van der Reijden eerst de tarieven wilde vaststellen. J.C.A.H.M. van Raalte (Groen Links) vroeg om een overzicht van tarieven die door de gemeenten in de regio worden gehanteerd. Door een vrijstellingsgrens in te stellen in de ogb zou voor goedkope huizen veel minder hoeven te worden be- LEIDERDORP - De kinderac tiviteiten tijdens de herfstva kantie in Leiderdorp staan in het teken van 'vreemde dino sauriërs'. In sociaal cultureel centrum De Sjelter maakten schoolkinderen gisteren de pre historische dieren van klei en papier maché na. Vandaag wor den levensgrote nagemaakte exemplaren bezocht in het Leid se Pesthuis. Daar is nog tot 28 oktober een dinotentoonstelling te zien. met bewegende en grom mende imitaties. (foto tuien Marten.) Rugklachten De Stichting Actieve Gezondheidszorg WD-wethouder J.W.E. van de Poel Rijnstreek verzorgt morgen in Leiderdorp (openbare werken). "Dan moeten een thema-avond over het voorkomen we alle initiatiefnemers weer een van rugklachten. Om 20 00 uur zijn be- kans geven om een nieuw plan in te langstellenden welkom in het gezond- dienen". Het voorstel van de PvdA heidscentrum aan de Florijn, werd dan ook afgekeurd. Cijfers rijkspolitie eerste helft 1990 WARMOND - Het aantal aangiften Dit jaar waren dat er 15. Fietsendief van mishandeling in Warmond is de stallen blijken moeilijk op te lossen: eerste zes maanden van 1990 flink m de eerste-helft van 1989 kwam er toegenomen. Dat blijkt uit de rap- één Fiets terug bij de eigenaar, de portage van de rijkspolitie, post eerste helft van dit jaar werd geen Warmond. Zeven keer werd iemand enkel rijwiel teruggevonden, mishandeld, terwijl dat in 1989 ge- Het aanta] aannjdlngen nam zo- durende het hele jaar maar twee we, bjnnen buiten de bebouwde keer voorkwam. In alle zeven geval- kom ,oe en steeg van 20 naar 44 Er len werd de dader opgespoord en raakten dlt jaar twee mensen ge- gestraft. Ook het aantal eenvoudige dief stallen is gestaag toegenomen. Wer den er gedurende de eerste zes maanden van vorig jaar 23 diefstal- wond. Er vielen geen doden. De po litie kan nog geen oorzaak geven voor de stijging. De politie concludeert dat een strenger toezicht op het recreatie-ei land Koudenhoorn zijn vruchten af- len aangegeven, nu ligt dat aantal werpt. Zelfs bij zeer drukke dagen op 30. Ook het aantal vernielingen steeg van 19 tot 33. Het aantal fiet sendiefstallen daarentegen nam af. Vorig jaar werden er tijdens de eer ste zes maanden 21 fietsen gestolen. was het aantal overtredingen ge ring. Wel is het toezicht op het water ontoereikend en worden de regels overtreden. Een strakkere controle is gewenst. Voor woningbouw en onderhoudsproject OEGSTGEEST/LEIDERDORP - het opknappen van de woonomge- De gemeente Oegstgeest krijgt van ving. de provincie 365.000 gulden voor de Onlangs werd bekend dat het ter inrichting van het voormalige ter- rejn van transportondernemer Van rein. van transportfirma Van der der Luyt niet is verontreinigd, waar- Luyt aan de Dorpsstraat. Het be- door woningbouwplannen geen drag komt uit een speciaal po^je dat vertraging hoeven op te lopen. Eni- Gedeputeerde Staten beschikbaar ge maanden daarvoor presenteerde hebben gesteld voor de verplaat- de gemeente een plan voor een sing van milieuhmderlijke bedrij- w00nwijkje op het terrein, dat door ven- omwonenden gunstig werd ontvan- t j j i gen. De gemeente krijgt geld van de ,^LgeI?ieente LelderdSrP.kriJ«t provincie omdat ze 'een zorgvuldig 27.000 gulden vooreen onderhouds- P van h |maak* project van 18 woningen aan de ^Qi,0 Splinterlaan. Ze verdient dat be drag vooral omdat ze geld steekt Autokrakers op heterdaad betrapt in Leiderdorp LEIDERDORP - Twee inwoners van Den Haag, 15 en 16 jaar oud, en een 23-jarige inwoner van Spijke- nisse zijn vannacht door de politie van Leiderdorp betrapt bij het openbreken van auto's. Om onge veer kwart voor drie werden de drie aangehouden op de hoek van de Merelstraat en Koekoekstraat, na dat een oplettende passant de poli tie had gewaarschuwd. In totaal ble ken vannacht acht auto's in Leider dorp te zijn opengebroken. Uit niet een auto bleek iets te zijn gestolen, voor de Dorpsstraat, waarin ze reke ning heeft gehouden met 'het volks- huisvestingsbelang'. Gedeputeerde Staten hebben in totaal zeven miljoen gulden be schikbaar gesteld. Met een paar aanvullende regelingen was in to taal ruim 9,5 miljoen gulden be schikbaar voor knelpunten in de stads- en dorpsvernieuwing. De Zuidhollandse gemeenten hadden voor ruim 16 miljoen gulden aan projecten aangemeld. Vechtende stieren op weg Wassenaar WASSENAAR - Een Leidse motor rijder kon vannacht om kwart voor een nog net twee vechtende stieren ontwijken op de Papeweg in Wasse naar. De politiekorpsen van Voor schoten en Wassenaar hebben de weg 20 minuten afgezet en de stie- «J behulp van de eigenaar werkwijze van de dieven liggen", wist een politiewoordvoerder van ochtend. "Eerst breken ze een aan tal auto's open en daarna wordt snel de buit verzameld". De meeste wa gens liepen flinke lakschade od. naar het weiland naast de weg te ruggedreven. Het hek stond open. De politie denkt dat onbekenden dat op hun geweten hebben. De stieren hebben geen schade aange richt. DINSDAG 16 OKTOBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot- straal, aanvang 20.00 uur Katwijk longeremnstuil in wi|kgebouw Hoornes/Rijnsoever, aanvang 19.00 uur. Leidon voorstelling 'Zondagskinderen', mei o.a John Kranykamp. aanvang 20 15 uur in de Leidse Schouw- concert Margot Klompmaker (sopraan). Hans Brons (bas) en Mi- chele Masson (piano), aanvang 20.15 uur m de Kapelzaal van K&O, Oude Vest Valkenburg vergadering commissie Econo mische- on Financiële Zaken, ge volgd dóór door Volkshuisvesting, aanvang 19.30 uur in hel gemeen tehuis. WOENSDAG 17 OKTOBER Alphon leugdmstuil volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur m gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool. Jong- kmdt Comnckstraat. Katwijk videolilm-festival voor de ieugd vanat 14 |oor. s'ochlends in wijkge- bouw de Mijlpaal, Clegn Duin kinderbingo in wijkgebouw Hoor- nes/Ri|nsoover, s'ochtehds. poppenkastvoorstelling en op treden van Clown Keesie, van 14.00 lot 15.30 uur In 't Trefpunt van 10 30 tol 12.00 uur in het Stadsbouwhuis. Langegracht 72. jeugdfilm Gat in de grens', aan vang 14 30 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest bijeenkomst Ned Vereniging voor Belangstellenden in het Tram- en Spoorwegwezen, centraal the ma De Blauwe Tram', aanvang 20.00 uur in de NZH-zaal, Rijnsbur- gerweg informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20 00 tol 21.00 uur bi| Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. tel 121554 voorstelling Zondagskinderen'. met o a John Kraaykamp. aanvang 20 15 uur in de Leidse Schouw burg Noordwijk grootse heropening Bowlmgcen- trum Noordwijk, Van Panhuys- straat, met diverse activiteiten, ml. lel 01719-12181 bijeenkomst Christelijke Bejaar denvereniging De Binnenhaven, aanvang 15.00 uur in De Vinken- hof. Achterzeeweg voorlichtingsavond over de voor gestelde verkeersmaatregelen etc. in Dr Hadnaan van Neslaan en Oegstgeest bridgen bi| DDS, aanvang 19 45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten kindervoorstelling (vanaf 4 jaar), 14.30 uur in Poppentheater Wellus Nietus, Prinses Marijkelaan. Warmond doe-middag voor de kleine leden (4 t/m 8 jaar), aanvang 14.00 uur in 1 Meerpunt Woubrugge open Woubrugse Koersbal Kampioenschappen, van 10.00 tot 16.00 uur in Sporthal Oudendijk DONDERDAG 18 OKTOBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hudgo de Grootstraat, aanvang 14.00 uur Katwijk postzegelavond voor jongeren bij Postzegelclub De Katwijkse Postzegelvrienden', aanvang 18 30 uur in wijkgebouw De Mijlpaal. Cleijn Duin kinderrommetmarkt m wijkge bouw Molenwijk, van 13.00 lot 17.00 uur. Leiden lunchconcert door Herman van Rooijen (piano), van 12 45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. optreden Pools Koor en Volks dansgroep, aanvang 20.00 uur. Stadsgehoorzaal voorstelling. 'Groot Herenleed', door Cherry Duyns, aanvang 20.15 uur m de Leidse Schouwburg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14