Geen Wade opzet in het spel bij gebruik van menselijk weefsel NODIG! 'Het krijgen van een dood kind is een verschrikkelijke ervaring' Geen bewijzen voor overlijden patiënten AZL door wachtlijst Rijnland duikt dieper in effect pestyciden op water DINSDAG 16 OKTOBER 1990 REGIO PAGINA 13 Onderzoek inspectie in 25 ziekenhuizen in Zuid-Holland DEN HAAG/LEIDEN Het aanwenden van menselijk weefsel voor andere doeleinden dan waarvoor het was afgestaan, is nooit met opzet gebeurd. Indien dit plaats had, gebeur de het te goeder trouw. Niemand is er in financieel opzicht beter van geworden. LEIDEN De lozing van scha delijke stoffen zoals zware me talen op het riool door 140 ver- gunningplichtige bedrijven in het gebied van het Hoogheem raadschap van Rijnland is sinds 1984 met de helft teruggelopen. De bedrijven die in dit gebied lozen, houden zich over het al gemeen goed aan de voorschrif ten, die zijn opgenomen in de Wet Verontreiniging Opper vlaktewateren. Dat blijkt uit het evaluatie-rap port Waterkwaliteitsbeheersplan dat morgen in de vergadering van het hoogheemraadschap aan de orde komt. Met name de lozing van zink is drastisch afgenomen. Minder succesvol bleek het terug dringen van het kopergehalte. Deze stof komt voor een deel via koperen drinkwaterleidingen in het water terecht. Door op grote schaal ontharding van drinkwa- Rijnland: Minder lozing zware metalen door bedrijven ter toe te passen, zou het koperge halte kunnen dalen. Het hoog heemraadschap dringt dan ook bij de drinkwaterbereiders aan op verdere ontharding. Sinds begin 1984 zijn in het Hoogheemraadschap Rijnland bedrijven vergunningsplichtig die stoffen van de zogeheten zwarte of grijze lijst op het riool lozen. Met zeven van de 140 on dernemingen wordt over de ver gunning nog overleg gevoerd. Op grond van de wet mogen de be drijven nog steeds metalen lozen. Daardoor is het hoogheemraad schap 'al tevreden met 50 procent daling'. Voorlichter J. van der Hoek van het hoogheemraad schap: "Er is bij de normstelling uitgegaan van aanpassingen od het bedrijf die zowel technisch als bedrijfseconomisch haalbaar zijn. Helemaal uitbannen van lo zingen is wellicht technisch mo gelijk. maar het bedrijf zou dan vanwege de kosten de poorten moeten sluiten". De tweede fase van de uitvoer van de wet is mei vorig jaar inge gaan. Binnen Rijnlands gebied gaat het in totaal om ongeveer 165 bedrijven, zoals zeefdrukkers, fo tografische bedrijven, ziekenhui zen, laboratoria en houtreinigers. Ook de lozingen van autosloop bedrijven en aardewerk-bedrij ven zullen in vergunningen krachtens de Wet Verontreini ging Oppervlaktewateren gere geld worden. Dat zegt mevrouw I.M. Schicht, in specteur voor de volksgezondheid in Zuid-Holland. Eind vorig jaar ontstond er opwinding over handel in organen toen in Limburg in een vrachtwagen hersenvliezen waren aangetroffen. Het betrokken zie kenhuis trof echter geen blaam. In Zuid-Holland kwam een on derzoek van de inspectie op gang waaruit bleek dat patiënten prak tisch nooit om toestemming wordt gevraagd om weefsel af te staan. Vrijwel alle ziekenhuizen maken zich daaraan schuldig. Toen ook al was de gedachte bij de inspectie dat er van kwade opzet geen sprake was. En dat blijkt, nadat er gesprek ken met 25 ziekenhuizen zijn ge voerd, inderdaad zo te zijn. Inspecteur Schicht heeft echter wel duidelijke afspraken met de di recties van de ziekenhuizen ge maakt. Weefsels mogen niet voor andere doeleinden worden ge bruikt, dan waarvoor ze zijn afge staan. Een kwestie die zwart op wit is gezet. De ziekenhuizen, zegt zij, zijn het met haar zienswijze eens. Gezamenlijk hebben ze de afspraak gemaakt dat patiënten uitvoerig worden geïnformeerd waarvoor zij weefsel afstaan. Hebben zij daar be zwaar tegen, dan moeten ze dat di rect laten weten. Mevrouw Schicht: "Kijk, bloed vaten uit de navelstreng van een pasgeboren baby of spataders kun nen als protese worden gebruikt. Indien daarvan sprake is, dan moet de patiënt dat zo helder mogelijk worden uitgelegd. Bestaat er be zwaar tegen, dan mogen ze niet wor den gebruikt". Controle De ziekenhuisdirecties moeten zelf iemand aanstellen die toezicht houdt op het naleven van de regels. Met de inspectie is de afspraak ge maakt dat elk jaar wordt nagegaan of dat inderdaad correct is gedaan. Tijdens routine-inspecties in de zie kenhuizen wordt de controle op weefselgebruik gelijk meegeno men. Volgens mevrouw Schicht zijn er in Zuid-Holland ziekenhuizen waar alles goed is geregeld rond het ge bruik van menselijk weefsel. "Maar we zijn tijdens de gesprekken zie kenhuizen tegengekomen die er vanuit gingen, dat ze geen verwer pelijke dingen deden. Ik heb wel ge merkt dat er nogal wat individuele werknemers waren die het er vaak moeilijk mee hadden. Nogmaals, ik ben geen enkele keer iets tegenge komen dat op winstbejag leek of met onverschilligheid te maken had. Alle keren dat we ergens op stuitten, waren de motieven nobel. Stuk voor stuk aantoonbaar. Af en toe kwam het voor dat fabrieken at tenties wilden geven, maar die wei gerde men. Indien men toch iets wilde doen, dan moest dat maar aan de betrokken afdeling worden ver strekt". Mevrouw Schicht zegt geen enkel aanwijzing te hebben dat er mensen persoonlijk beter van zijn gewor den. "Bij de meesten leefde het ge voel dat het weggooien van weefsel zo veel betekende als het vernieti gen van iets dat kon worden herge bruikt. Als iets bij de vuilnisemmer staat, mag je dat meenemen. Zo dacht bijna iedereen erover. Maar ze waren niet béschikkingsbevoegd. Meubels die bij het grof vuil worden neergezet mag je niet vergelijken met lichaamsmateriaal. De argu menten om het weefsel te gebrui ken waren niet helemaal zuiver". Grotendeels Of nu inderdaad de problemen rond het gebruik van menselijk weefsel uit de wereld zijn? Mevrouw Schicht denkt van wel. "De regels", zegt de inspecteur, "zijn helder. Voor 99,9 procent heb je de garantie dat er correct wordt gehandeld. Honderd procent zekerheid krijg je nooit. Als je honderd procent zeker heid wilt, wegen de kosten die je moet maken niet meer op tegen het bereikte resultaat. De mensen in de ziekenhuizen weten waar het nu om gaat. Vooralsnog ben ik niet één kwaadwillig iemand tegengeko men. Waarom zou je dan voor die ene tiende procent grote kosten gaan maken?". Inspecteur volksgezondheid Zuid-Holland heelkunde, prof. Zwaveling, van het academisch ziekenhuis trok en kele weken geleden krachtig aan de bel en maakte daarbij de opmerking dat er patiënten waren overleden als gevolg van een veel te lange wachtlijst. Mevrouw Schicht heeft inmid dels een gesprek gehad met de di rectie van het ziekenhuis. In dit ge sprek zijn er geen harde bewijzen naar voren gekomen. Patiënten die met spoed moeten worden geope reerd, worden direct geholpen. Hèt probleem voor de ziekenhuizen is: gebrek aan personeel. Niet alleen het AZL heeft daarmee te kampen, maar elk ziekenhuis. Ze heeft de zie kenhuizen in de Leidse regio ge vraagd een inventarisatie te maken van de problemen waarmee zij te kampen hebben. Hiermee, zegt de inspecteur, kan ze de minister over tuigen van de problemen die er zijn. DEN HAAG/LEIDEN - De inspec teur voor de volksgezondheid in Zuid-Holland, mevrouw I.M. Schicht, zegt dat zij geen bewijzen heeft kunnen vinden waaruit blijkt dat er patiënten zijn overleden, om dat zij te lang op een operatie heb ben moeten wachten. De Leidse hoogleraar algemene 0ub ïlirutos - Een oude bijna blinde 74-jarige weduwe te Nunspeet, die heide was gaan snijden, verdwaalde daar en heeft drie dagen en drie nachten in de open lucht doorge bracht voor zij door de haar zoe kende mannen gevonden werd. Al dien tijd had zij ook geen voedsel gehad. Het sterke oudje schijnt weinig geleden te heb ben, maar teas toch blij weer eens een kopje koffie te kunnen gebruiken. - Eene bruidspartij op een poli- tiebureel. - Dezer dagen kregen te Parijs een paar getuigen twist met een der koetsiers, waarin zich weldra de bruid en de brui degom mengden. De geheele bruidspartij werd tenslotte naar het politiebureel gebracht. Na twee uren opgesloten te zijn geweest, konden de bruiloftsgas ten het feest voortzetten. - Hoewel de jongste onderzoekin gen het bestaan van een histori- schen Teil zeer twijfelachtig heb ben gemaakt en de Zwitsersche schoolboeken zelfs van hem als zoodanig gewagen mogen, zal deze Zwitserse volksheld te Alt- dorf bij het Lucernemeer een nieuw standbeeld krijgen. Daar heeft hij, volgens de overleve ring, den appel van het hoofd zijus zoons geschoten. Het wordt een kolossaal bronzen beeld, Wil helm Teil voorstellende in koene houding, met den kruisboog in de hand gereed tot het schot. Op het voetstuk, dat van Uri-steen wordt vervaardigd, worden tooneelen uit zijn leven afge beeld. Vijfentwintig jaar geleden: - Het Vaticaanse concili heeft gisteren met 1.875 tegen 188 stemmen bepaald dat alle joden niet collectief verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de kruisdood van Christus. Onverantwoord De wachttijden op een operatie noemt mevrouw Schicht maat schappelijk onverantwoord. Indien een ingreep niet van het ene op het andere moment noodzakelijk is en er dient zich een acuut geval aan, dan wordt dat acute geval gelijk ge holpen en moet de patiënt, die voor een operatie aan de beurt was, wachten. "Het probleem zit 'm in het personeel. En dat is niet te vin den. Je kunt proberen het van el ders te halen, maar dat kost geld. Voor het toepassen van radiothera pie is in veel gevallen al een beroep gedaan op krachten uit Engeland en Ierland". Docent universiteit Fernandes Mendes in ambtelijke top minderhedenbeleid LEIDEN - Mr. H.K. Fernandes Mendes (39), hoofddocent bij de vakgroep staats- en administratief recht van de Rijksuniversiteit Lei den, wordt de nieuwe directeur minderhedenbeleid op het ministe rie van binnenlandse zaken. Fernandes Mendes is voorzitter van het Landelijk Bureau Racisme bestrijding en lid van de adviescom missie Onderzoek Minderheden. In 1989 promoveerde de in Suriname geboren docent in Leiden op het proefschrift 'Onafhankelijkheid en parlementair stelsel in Suriname'. AZL begint gespreksgroep voor ouders om verdriet te verwerken Van onze redacteur Monica Wesseling LEIDEN - Elk jaar krijgen dui zenden ouderparen een doodge boren kind. Het intense verdriet van de ouders is voor heel veel mensen niet te begrijpen. De ou ders verliezen een kind, een per soon van wie ze houden. De om geving ziet het kind echter nog niet als individu en voelt daarmee het verdriet van de ouders niet aan. Goed bedoelde als 'Je bent nog jong, je kunt een nieuw kind krijgen', zijn hiervan het gevolg. De laatste jaren neemt de be langstelling voor de ouders van doodgeboren kinderen toe. On langs is de Film 'Romeo' uitgeko men waarin het verhaal wordt verteld van een echtpaar van een doodgeboren kindje. Ook binnen de ziekenhuiswereld en door ver loskundigen en verplegers wordt meer nagedacht over de begelei ding van en hulp aan ouders van doodgeboren kinderen. Het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden begint binnenkort als eerste zie kenhuis een gespreksgroep voor ouders van doodgeboren kinde ren. De gespreksgroep is bedoeld om echtparen te helpen bij het verwerken van het verdriet om de dood van hun kind. De meeste pa ren maken het rouwproces, zij het met veel pijn, wel goed door. De gespreksgroep wordt geleid door maatschappelijk werkster van de afdeling verloskunde van het AZL, C. Geerinck-Vercammen en het hoofd van de afdeling verlos kunde professor J. Bennebroek Gravenhorst. Beiden bezinnen zich al een aantal jaren op de vraag op welke manier ouders het beste op weg geholpen kunnen worden met de verwerking van het grote verlies. Er is, zo blijkt uit hun woorden, een belangrijk verschil tussen af scheid nemen van een kindje dat nog een paar dagen heeft geleefd en een kind dat al in de baarmoe der is gestorven. "Een kind dat heeft geleefd ken je echt. Het kind heeft gehuild, je hebt het ge voeld en het is echt bij je geweest. Bij een doodgeboren kind mis je die eerste herinneringen", legt Geerinck-Vercammen uiteen. Lidtekens Een rouwproces kost tijd en is on ontbeerlijk om goed door te kun nen leven, zo benadrukken zowel Geerinck-Vercammen als Benne broek Gravenhorst. "Als verdriet wordt weggestopt en niet goed wordt verwerkt blijven er grote lidtekens achter. Het baren van een dood kind is een van de ver schrikkelijkste ervaringen die mensen kunnen hebben. Een goede begeleiding en opvang kan de pijn een beetje verzachten", zegt Bennebroek Gravenhorst. Rouwen om de dood is afscheid nemen van iets datje hebt gehad. Alleen door te ervaren dat je een kind hebt, kun je er ook afscheid van nemen en het rouwproces Maatschappelijk werkster Geerinck-Vercammen en prof. Bennebroek Gravenhorst zijn van mening dat het verdriet om een doodgeboren kind door de omgeving van betrokkenen wordt onderschat. (foto Loek Zuydrrdulo) doormaken. De leiders van de ge spreksgroep vinden het daarom erg belangrijk dat de ouders na de bevalling de tijd nemen het kind te leren kennen. Vooraf wordt ge vraagd of ze het kind willen zien, maar als de ouders dat niet willen, dringt Geerinck-Vercammen toch aan. Ze legt uit: "Voor ou ders is het heel belangrijk na de bevalling het dode kind te zien en vast te houden. Dan bouw je her inneringen op aan dit wezentje. Ook een doodgeboren kind moet een plaats in het leven krijgen. Al leen do9r het een plaats te geven kan geaccepteerd worden dat het er niet meer is. Ontkennen van het bestaan is ontkennen van het verdriet. Dat betekent dat het rouwproces onmogelijk kan wor den doorgemaakt". Voor veel mensen zal het moei lijk te begrijpen zijn dat je een doodgeboren kind toch in de ar men wilt hebben. Voor de ouders ligt dat heel anders, zo blijkt uit de woorden van het hoofd van de afdeling. "De ouders zien alleen maar de positieve dingen. Ook al is een kindje niet zo mooi, ze zien de gave handjes of herkennen het neusje". Juist die herkenning is volgens Geerinck-Vercammen heel belangrijk: "Dat betekent opnieuw dat het kindje een plaats krijgt in het leven van de ouders". in het ziekenhuis worden in elk geval foto's gemaakt van het kind. Ouders die in eerste instan tie het kind niet willen zien, blij ken bij de nacontrole heel blij te zijn met de foto's, vertelt Benne broek Gravenhorst. "De foto's maakt de herinnering tastbaar. Hun kind is er echt geweest". Ook bij de nacontrole besteedt de arts veel aandacht aan het ver driet en de begeleiding van de ou ders. Toch volstaat dit niet, zo is de mening van Bennebroek Gra venhorst en Geerinck-Vercam men. Ouders van doodgeboren kinderen hebben het ten opzichte van hun omgeving heel moeilijk. Alleen voor hen heeft het kind be staan en daarmee hebben ze niet al te veel recht op verdriet, lijkt het. Een maandje huilen mag, maar dan moet de draad weer worden opgepakt, is vaak de reac tie van de omgeving. Bij het begeleiden van de ou ders en het signaleren van proble men spelen zowel de artsen en verpleegkundigen binnen het zie kenhuis als huisartsen, verlos kundigen en andere hulpverle ners een belangFftke rol. Als zij begrip kunnen opbrengen voor het verdriet van de ouders kun nen ze hen begeleiden in het rouwproces. Er wordt in de oplei ding van de medici aandacht be steed aan dood en rouwverwer king. Bennebroek Gravenhorst en Geerinck werken hard aan verbe tering van de begeleiding van ou ders van doodgeboren kinderen. Mede daarom is vorig week in het AZL de film 'Romeo' vertoond. Ruim 200 medewerkers van het AZL en huisartsen en verloskun digen uit de regio hebben de film gezien en daarna met regisseur Rita Horst besproken. Enquête Begeleiding, begrip, hulp en in structies voor de omgeving. Des ondanks kan het mislopen met het proces van rouwverwerking. Om te bekijken hoe de opvang van ouders binnen het ziekenhuis kan worden verbeterd, is er de af gelopen tijd een enquête gehou den onder ouders van doodgebo ren kinderen. Een van de dingen die daaruit naar voren kwam is dat er belangstelling bestaat voor gesprekgroepen. De eerste gaat volgende week van start. Gevraagd naar het nut van sa men praten over iets dat toch niet meer teruggedraaid kan worden, zijn Bennebroek Gravenhorst en Geerinck Vercammen heel be slist in hun antwoord. "Ouders van doodgeboren kinderen vin den begrip bij elkaar voor het enorme verdriet. De ander heeft hetzelfde doorgemaakt en kan de ernst invoelen. Bovendien her kennen de ouders in de ander een deel van zichzelf en accepteren daardoor hun eigen gedrag. Ook de anderen hebben emoties van ongeloof, boosheid en intens ver driet doorgemaakt. Daar komt nog bij dat gedeelde smart altijd beter is dan smart die alleen jij draagt". De eerste groep komt zes tot ze ven avonden bijeen en praat aan de hand van thema's. Als de ou ders echt baat hebben van de ge spreksgroep. beide begeleiders twijfelen daar niet aan maar zul len dit met een vragenlijst onder zoeken, wordt naar een vervolg gezocht. Bennebroek Graven horst: "Dan zullen we dit werk structureel in het takenpakket van het AZL inbouwen". Het is volgens de maatschappe lijk werkster en de professor echt niet nodig dat alle ouders aan een gespreksgroep deelnemen. "Het verdriet om een doodgeboren kind gaat nooit over. Het gaat er om dat het kind een plaats krijgt en de rouw wordt verwerkt. De meeste ouders slagen daar geluk kig in. Naarmate de samenleving zich beter bewust is van omvang van het verdriet van ouders, zul len zij meer ruimte krijgen voor rouwverwerking. Een doodgebo ren kind is een kind en dat wordt vaak nog te weinig beseft". Roos voor eerste reizigers van nieuwe sneldienst ALPHEN AAN DEN RIJN Reizigers die zich maandag 22 oktober met de tweede rit van de nieuwe Westnederland- sneibus tussen Alphen en Den Haag laten vervoeren, krijgen een roos. Een roos. die wordt uitgereikt door de wethouders van Hazerswoude. Alphen en Koudekerk. Die tweede rit start om zeven minuten voor zeven bij de halte 'Bee- rendrecht' in Alphen. Een presentje is er ook voor de Alphenaar Surminski. Hij was groot pleitbezorger voor een sneldienst tussen Alphen en Den Haag. De lijn krijgt het busnummer 240. Westnederland spreekt al bij voorbaat de verwachting uit Hat veel automobilisten van deze busverbinding naar Den Haag gebruik zullen ma ken. De vervoerder baseert zich daarbij op de resultaten van een enquête en reacties uit Alphcn, Hazerswoude en Kou dekerk. W'estnederland con stateert dat er nog knelpunten op de route zijn, maar heeft het instellen van de sneldienst laten prevaleren gezien de vraag ernaar. De busmaatschappij zegt hard te werken om die knel punten op te loscn. Binnen niet ai te lange tijd hoopt zij over een filevrije busroute te kun nen beschikken. De nieuwe sneldienst rijdt in de spits vier keer naar en van Den Haag via Hazerswoude. Het eindpunt van de lijn is het centraal sta tion in Den Haag. 'Energielessen' DEN HAAG - Bijna de helft van al le basisscholen gaat binnenkort 'energielessen' geven aan de hand van een lespakket van het ministe rie van economische zaken. Het on derwijspakket is bedoeld voor 11- tot 12 jarigen. De lessen vormen on derdeel van het voorlichtingsbeleid van het ministerie. Energiebewust- zijn is volgens minister Andnessen het belangrijkste wapen m de stryd tegen energieverspilling. De bewindsman hoopt dat de op voedkundige waarde van het les pakket zich niet zal beperken tot de leerlingen. "Kinderen voeden soms ook hun ouders op", aldus de be windsman bij de presentatie van het nieuwe lesmateriaal. De lessen serie gaat vooraf aan een grote ener giebesparingscampagne die eind deze maand begint. Het lesmateriaal bestaat onder andere uit een tekenserie en een vi deoband over de stripfiguur McPo- wer. De leerlingen worden aangezet deze 'energie-detective' te helpen bij het oplossen van energieproble men. Onzekerheid over combinatie werk en gezin bij jongeren LEIDEN Veel jongeren weten nog met hoe ze in de toekomst een betaalde baan met een gezin kun nen combineren. Jongens zijn nog steeds nauwelijks bereid om een deel van de zorg voor kinderen op zich te nemen. De keuze voor een kinderloze carrière heeft daarnaast sterk aan populariteit ingeboet. Dit blijkt uit het rapport 'Jongeren ver der op weg' van de faculteit der so ciale wetenschappen van de Leidse universiteit Het onderzoek dat drie jaar duurt, wordt uitgevoerd door de sectie Jongerenstudies en Jeugdbeleid. 160 Jonge vrouwen en jonge man nen uit de eindexamenklassen van verschillende vormen van middel baar onderwijs worden gedurende die drie jaar gevolgd in hun over gang van jong-zijn naar volwassen heid. Ook hun ouders worden geïn terviewd. Dit jaar, het tweed? jaar van het onderzoek, zijn de jongeren een jaar na hun eindexamen bena derd. Uit het onderzoek komt naar vo ren dat een ruime meerderheid van de jongens nog steeds kiest voor een full-time baan naast kinderen het kostwinnerschap. Nog steeds zijn zeer weinig jongens bereid om de zorg voor kinderen te delen met hun (toekomstige) partners. In deze tweede onderzoeksronde kiezen minder meisjes voor het opgeven van hun ba^n als er kinderen ko men. LEIDEN Het Hoogheemraad schap van Rijnland onderzoekt de komende maanden welk effect het gebruik van bestrijdingsmiddelen op de kwaliteit van water heef. Het gaat om een vervolgonderzoek dat antwoord moet geven op de vraag hoeveel bestrijdingsmiddelen in het gebied van Rijnland worden toegepast en hoe ermee wordt om gegaan. Begin volgend jaar wordt op de zuiveringsinstallaties een apparaat aangebracht waarmee kan worden gemeten hoeveel bestrijdingsmid delen er door de gemeenten op het water worden geloosd. Voorlichter Van der Hoek van het hoogheem raadschap zet uiteen dat gemeenten die de straten met chemische mid delen onkruidvrij maken, mogelij kerwijs indirect het water vervui len. Eveneens volgend jaar begint een 12 maanden durend onderzoeks programma op een bollenbedrijf. Het is de bedoeling dat gemeten wordt hoeveel bestrijdingsmidde len er worden gekocht en hoeveel verbruikt. Ook op een boomkweke- rijbedrijf moet een dergelijk onder zoek gaan lopen. De onderzoeken op de individue le bedrijven zijn een aanvulling op het onderzoeksprogramma waarbij op 20 punten in het gebied geregeld watermonsters worden genomen. De gegevens van de monsters wor den gekoppeld aan die van het mid- delenverbruik. Gevaar Een dezer dagen begint boven dien een onderzoek op bedrijven die indirect iets met landbouw te maken hebben. Van der Hoek "Door verwerking van landbouw- produkten of bestrijdingsmiddelen kunnen er óok chemische middelen vrijkomen". Bekeken wordt onder meer wat er in het afvalwater van een verpakkingsbedrijf voor be strijdingsmiddelen zit en hoeveel middelen vrijkomen als augurken of andere tuinbouwprodukten wor den verwerkt. Bij bereiding en ver pakking van dergelijke voedings middelen wordt vrij veel proces-wa ter verbruikt. "Het is niet ondenk baar dat daarmee bestrijdingsmid delen in het water komen", aldus Van der Hoek. De verdergaande onderzoeken vol gen op een eerste globaal onderzoek vorig jaar. Zoals te verwachten was wees dat uit dat bestrijdingsmidde len een reeel gevaar vormen voor de waterkwaliteit. Niet alleen het hoogheemraadschap ziet in het eer ste onderzoek reden voor verdere acties. Ook de Zuidhollandse Milieufederatie 'komt in de benen'. De federatie heeft een brief geschre ven aan het hoogheemraadschap, dat morgen vergadert, waarin wordt aangedrongen op nader on derzoek. Overigens wil de federatie ook dat het hoogheemraadschap aandacht besteedt aan bespuitin gen vanuit vliegtuigen. Dat lijkt voorlichter Van der Hoek niet nodig aangezien deze methode niet in het gebied van Rijnland (Amsterdam- /Gouda/IJmuiden/Dcn Haag) wordt toegepast. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik met missen' Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een jaarabonnement 1285 50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee (aankruisen wat van toepassing is) Naam Woonplaats - Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400 2300 VB Leiden U kunuok bellen 1-161400^

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13