De stille getuigen van een geleerde familie 'Doet u dan het geluid van een fietsbel na? Meldpunt Discriminatie breekt met Rechtswinkel Alternatieve straf voor Leidse garagehouder Man bedreigt eigenaar boot DINSDAG 16 OKTOBER 1990 Achthonderd archiefstukken over de Tydemans gerangschikt LEIDEN De archieven van de fa milie Tydeman in het Leids Ge meente-archief zijn met het ver schijnen van een inventaris ontslo ten. Het eerste exemplaar werd vrij dag in het archief aangeboden aan de 77-jarige Meinard Tydeman uit Blaricum. De laatste gaf de stukken van de familie Tydeman al in 1976 in Leidse bewaring. De afgelopen drie jaar is er door de archivarissen Tjeerd Heslinga en Paul van der Laaken aan de inventaris gewerkt. Rudi van Maanen, hoofd beheer archieven van het Gemeente-ar- chief, zorgde voor de coördinatie j om het werk in druk te laten ver schijnen. "Het gaat om een van de grootste en belangrijkste familiear chieven die wij bewaren, de stuk ken beslaan in totaal drieëneenhal ve meter plank", aldus Van Maanen. "Natuurlijk is dit ook leuk voor de familie", zegt Tjeerd Heslinga, den verzameld. "Maar het gaat voor al om het wetenschappelijke belang van deze archieven. En dat belang strekt tot buiten Leiden". De fami lie Tydeman (spreek uit: Tiede- man', en tegenwoordig ook ge schreven als Tijdeman) dankt haar faam aan met name drie vooraan staande leden, 'stamvader' Meinard Tydeman (1741-1825), zijn zoon Hendrik Willem Tydeman (1778- 1863) en als derde een latere Mei nard Tydeman (1854-1916). De ruim achthonderd archief stukken hebben direct of indirect Meinard moest vanwege zijn Oranjegezindheid in die woelige historische periode van de Bataafse Republiek wel eens van plaats wis selen. Vanaf 1802 tot zijn dood zou hij in Leiden college geven. Zoon Hendrik Willem was vanaf 1812 tot aan zijn dood in 1863 aan de Leidse van de Leidse Rechtswinkel apart B functioneren van deze vanaf 1891 tot zijn dood in 1916 in de Innmiddels is een nieuwe ïnitiatief- Tweede Kamer voor de Liberale Partij. Van der Laaken: "Hij was een zeer invloedrijke links-liberaal. Binnen de inventaris is er veel we groep opgericht die het anti-discri- Een ander kritiekpunt was de houding van de medewerkers van de Rechtswinkel ten opzichte van die van het MD. In het verleden zou- minatiewerk moet overnemen. De den al diverse vaste krachten de algemene medewerkersvergade- laan zijn uitgestuurd door de coor- ring van de Leidse Rechtswinkel dinator van de Rechtswinkel. Het tenschappelijke belangstelling voor heeft unanniem besloten het anti- meldpunt houdt het er op dat dit zijn politieke journaal, dat hij bij- discriminatiewerk zelfstandig te kwam door conflicten over de zeer hield over de kabinetsformaties tus- maken. Dit gebeurde nadat mede Universiteit verbonden. Ze waren sen 1904 en 1913. Je leest dan over werkers van het Meldpunt Discri orthodox hervormd. Beiden zijn be- de vorming van de regering-Cort minatie onlangs een brief schreven kend geworden door hun vriend- van der Linden, die Nederland tij- waarin forse kritiek werd geuit op schap en briefwisseling met de dens de Eerste Wereldoorlog re- de samenwerking met de Rechts- dichter Bilderdijk. geerde. Dat zijn unieke stukken". Vermeldenswaard zijn ook stuk- Hendrik Willem gaf ook de 'Va- ken over de initatieven van een derlandsche Geschiedenis' derdijk na zijn dood uit en onder winkel. Ze waren bij vorbeeld verbolgen HHI het feit dat ze geen inzage had zestal protestanten, waaronder het den in de financiën van de Rechts- liberale kamerlid, om in het katho- hield contacten met staatslieden als lieke zuiden de algemene "Woning- Van Hoogendorp en Thorbecke. Ar- bouwvereeniging Limburg" op te chivaris Van der Laaken vult aan: richten. Men wilde arbeiderswonin- "Meinard woonde in Leiden op de gen in Limburg gaan bouwen. Van H. Haarlemmerstraat 52. Op dat adres der Laaken: "Maar het lukte niet om dat geld niet voor haar eigen begro- is nu bioscoop Rex gevestigd. En bij de bank in Roermond een obli winkel. Dit terwijl de gemeente jaarlijks een subsidie verstrekt van 80.000 gulden voor het anti-discri- minatiewerk. "Wie garandeert ons dat de Rechtswinkel een deel van Hendrik had zijn woning aan het gatielening te verkrijgen. Dus Gerecht 10." Hendrik Willem wordt konden geen bouwgrond krijgen, ting gebruikt?" Voorts werd in de brief geklaagd over het feit dat de Rechtswinkel al- omschreven als een in zijn tijd voor- laat staan dat ze van de katholieke les had te vertellen over het meld- uiststrevend man, een generalist; in gemeentebesturen een vergunning punt en omgekeerd geen enkele het liberale midden, wat zijn econo- hadden gekregen." Die stukken zeggenschap bestond. Dat kwam mische ideeën betreft. Hij schreef vanaf 1913 zijn de stille getuigen onder meer doordat het meldpunt over sociale vraagstukken en had van een vereniging die in de prak- geen zitting had in het bestuur. tijk nooit iets heeft kunnen uitnch- Portret van Hendrik Willem Tydeman 1778-1863een steendruk van L. Springer. De familie Tydeman was geen adellijke, maar wel een patriciërs fa- een grote culturele belangstelling. Dat blijkt uit zijn lidmaatschap van een reeks genootschappen, waar van de inventaris getuigt. "Inventariseren is boeiend", zeg gen Helsinga en Van der Laaken. "Het ook inhoudelijk bekijken Ruim 50 procent van de totale sub sidie komt binnen dankzij ons, In het Gemeentearchief bevinden ma""n er in vijf jaar tijd dan nog geringe beleidsvrijheid. Ten slotte is in de brief geklaagd over het gebrek aan privacy van de clienten van het meldpunt. De coor dinator van de Rechtswinkel zou al le brieven inkijken zonder toestem ming van de meldpunt-medewer kers. Nu de Rechtswinkel er in heeft toegestemd het meldpunt los te la ten. is een nieuwe 'Initiatiefgroep Anti-Discriminatie' opgericht. Deze laat weten erg blij te zijn met de zelf standige status. De situatie wordt zelfs vergeleken met het bevrij dingsproces in Zuid-Afrika. "Hier mee is net als in dat land een begin gemaakt met het beëindigen van een situatie van structurele achter stelling en discriminatie". De initia tiefgroep heeft bij de gemeente een aanvraag ingediend voor een subsi die van 80.000 gulden per jaar. Die neemt de aanvraag m behandeling tijdens de commissievergadering fi nanciën van 24 oktober. zich zo'n tien familie-archieven, waarvan er nu van twee een gedruk te inventaris bestaat. De andere in ventarissen in druk van het Ge- de stukken, maakt dat de personen meentearchief beschrijven geen fa- woordeordening aangebracht en er milie en stamde uit een 17-eeuws gaan leven. Wantje moet het ver- milies, maar gaan over bedrijven of zijn personenregisters en een stam- Zwols boekdrukkersgeslacht. "Het haal achter een stuk kennen, om de over de Leidse schutterij. Volgende boom toegevoegd om het de raad- was een familie waar boeken altijd pleger gemakkelijk te maken. al belangrijk waren, dus een geleer de familie", aldus Tjeerd Heslinga. Vrijwel elk lid van de familie ging in de achttiende en negentiende eeuw naar de universiteit en werd arts, ju- Het archief Tydeman is geen ei- op hen betrekking. Het eerste stuk gendom van de gemeente Leiden, dateert uit 1529, maar het eigenlijke maar wordt er bewaard op een con- rist of theoloog. De heren trouwden begin ligt in 1646. De inventaris tract met de familie, die eigenaar vaak met meisjes uit adellijke kring maakt melding van vele correspon- blijft. Hoewel het niet om een Leid- plaats van het papier in de inventa ris te kunnen bepalen", zo kijkt He slinga op zijn werk terug. Na afron ding van zijn opleiding beheert hij in Oegsgeest het archief van het maand verschijnt een inventaris van het oude Leidse Wees- en Kin derhuis. T.A. Heslinga, P.U. van der Hervormde Kerk. Faui van der Laaken, medewer- Tjeerd Heslinga, die met het in- ker van het Gemeentearchief, rond- zendingsbureau der Nederlands Laaken: Inventaris van de archie ven van de familie Tydeman (1529) 1646-1916 (1989), het Tydeman denties, brieven, officiële akten, le- se familie gaat, kwam het archief in ventariseren begon in het kader van de het werk van Heslinga af; hij ver- vensberichten en geslachtsregis- Leiden terecht, omdat vader Mei- zijn afsluitende stage aan de Haagse zorgde de eindredactie en heeft zich ters, losse aantekeningen en ge- nard en zoon Hendrik Willem Tyde- Rijksarchiefschool, nam het onder- vooral met stukken omtrent de der- dichten. Er zijn zowel huwelyks-als man beiden in Leiden lange tijd zoek naar de nalatenshap van vader de Tydeman beziggehouden. Deze overlijdensadvertenties bewaard, hoogleraar in de rechtsgeleerdheid en zoon Meinard en Hendrik Willem Meinard, trouwens de meest ge- zowel een schoolrapport als een waren. ('HW') voor zijn rekening. bruikte voornaam in de familie, zat Fonds 1863-1890 cn de Woning- bouwvereenlglng 'Limburg' (1913) 1914-1923. Leidse Inventarissen 6. Een uitgave van het Gemeente archief van Leiden. Leiden 1990. Tegen betaling van 17,50 aldaar te verkrijgen. DEN HAAG/LEIDEN/OEGST- GEEST - Een 56-jarige inwoner van Oegstgeest, ex-eigenaar van de failliet verklaarde bv. Vancrey's Autobedrijven uit Leiden is in ho ger beroep veroordeeld tot 120 uur zijn woning financieren. De verbou- dienstverlening. Het gerechtshof in wing Jcostte 138.000 gulden. Door Den Haag legde deze straf op in- plaats van een boete van 75.000 gul den die de man eerder kreeg opge legd. Oegstgeest kreeg het met justitie aan de stok omdat hij prive-uitgaven en bêdrijfsuitga- ven door elkaar had gehaald. Hij liet zijn bv. een prive-verbouwing a Anti-anti-promotie zo nauw nemen met 'mijn en dijn') die fietsen, zoals nu ook van uw vrouw, stelen. Het gebeurt dage- Hierbij even mijn reactie op het iijkSi jn stad en dorp. Het heeft niks schrijven van de heer J Schoneveld ,e maken met foto.actie of Leiden dat als titel had anti-promotie (ru briek 'Lezers schrijven' in het Leidsch Dagblad van 11 oktober j.l) Ik vind het echt heel spijtig meneer Schoneveld dat vrouw's fiets, inclusief de twee kin derzitjes, op Prinsjesdag in Leiden is gestolen. Het is niet niks om emo tioneel en financieel op die manier behandeld te worden. Maar.... kan Zolang zullen'dieven hun slag blij- wat aan doen dat dit is ge beurd. of is de foto-actie 'Leiden promoting' er schuldig aan dat zijn vrouw haar fiets nu moet missen" ven slaan. Dat in liteit. Ik vind daarom dat de heer Scho neveld onterecht zijn woede over de Zou hier de hand niet een beetje in diefstal heeft geuit en in verband eigen boezem moeten worden ge- heeft gebracht met de zeer positieve stoken, Bijna iedere Leidenaar, en manier Van activeren van de lezers ook bijna iedere Valkenburger, van Leidsch Dagblad. Maar fiet- weet toch zo langzamerhand wel sendiefstal en Leiden promoting zo dat Leiden een stadjs waar^altyd en met eikaar jn verband te brengen, ■gulf fijjfifijjfijl gaat mij wat te ver. De heer Spierdijk van de stadsre dactie heeft er mijns inziens goed aan gedaan de lezers van de krant niet alleen met negatief nieuws op te zadelen. Hij heeft mensen geprik keld om positief bezig te zyn en eeuwig zwijntjesjagers het op an dermans voertuigen hebben voor zien. Had mevrouw er bijvoorbeeld niet beter aan gedaan om met haar beide kinderen de bus te nemen of had ze die opvallende witte opoe- fiets maar beter niet kunnen gebrui- jgj.» nieuws te zoeken, te zien en te ken of had ze het rijwiel beter moe- )aton doorgeven. En dat is waar- ten verankeren. In ieder geval zijn schijnlijk toch waar we te weinig mevrouw en meneer de ervaring nu mee bezig zijn, met positief nieuws, wel rijker dat je beter niet op de fiets Hct NOS-journaal schotelt ons naar het station kunt gaan en dat je dagelijks allerlei narigheid voor, de fiets zeker helemaal beter maar jjaar krijgen we dus wel genoeg van 1 te zjen en te horen. De foto-actie was nu juist iets anders, iets nieuws en positiefs. Volgens mij is het een goede zaak en beslist nog wel de moeite waard, ondanks de activitei ten van fietsendieven, Leiden in het niet daar ergens kunt achterlaten. Het is hun nu helaas overkomen 'Fiets gestolen', en echt, ik voel daarin echt met hun mee. Blijft mij echter nog de vraag: welk verband is er tussen het winnen van mijn J| prijs en het kwijtraken van hun buitenland te blijven te promoten. fiets? Als de heer Schoneveld nu be doelt dat het geen goede reclame is voor een stad als Leiden, kan ik hem daar geen ongelijk in geven. Maar beste man, het zijn toch altijd de individuele mensen (die het niet Ik doe in ieder geval zeker mee als Leiden-promoting actie nog eens wordt herhaalt. C. Vegt-Snel Duinzicht 8 Valkenburg Burgerlijke Stand LEIDEN Goboron: Chantal d.v. M.S.T. van Loouwen on E E. Vordonk, Quinla Marissa d.v. P Pijnakker on W.M. van Rijn, Elise Stephanie d.v. L.J von Aston on D. Lindhout, Rosa Voorle d.v. H P Hol on P. Engols. Shady Fathy Moha- mod Ahmed i v F.M A Attalla en K.A.W. Ver- kuijl. Gijsie Chioltjo d.v J Heemskerk on C. Verdoos. Mark Albert Jan z.v. E Posthumus on B H Lutke Willink. Soufiane z.v. D. Jafjaf on R Maomri. Conna d.v. S van Putton. Donne Joan d.v. E S. Ykema on P Kottier, Ruby Char- mom Latoya d.v. S M. Schroder on M. Wodlor. Sean Z.V B van OijK on C Wotsolaar. Youri Pioterz.v P Pont en M Korenhof. Lennart z v. R L Kallenberg en I C Boeschoton, Haiar d.v. A Azzohid en N. Khammar, Timon GukJo z.v F W M. Hickondortf en C.W.J. Overd.|k, Erwin Cornelia z.v. C.P.G. do Ridder en M van der Meulen, Michelle d.v. G E. Capel en G. Alt- monn. Jeanme Cornelia d.v. J. Guijt en J.K. Schnddè van Dooren, Leonle Evelien d v. M.W.L.M. Hormonussen en DAL Nekkers. Karm d.v J P J Ni|ssen en MEM Cornelis- son, Jacob z v D Boogerd on C.J.M. Dobbel steen, Marieke Simone d.v A S. Baarda en C.T.H.M. Dril, Voorlo Charlotte Theodora d.v. A J Bookesli|n en S.G. van der Heil, Anouk Chnrlotto d.v. R A von Rijssol en H C Hunger, Mnnon d.v. B Dijkstro en N E Star. Ingmar Mnnrlen z.v. G K Bakema en M. Groenewe- non, Nicole Nadine d v R de Bruin on H T. Penning. Joost Jamo z.v. J. van Rossum en A M Ahmed. Anna d.v H P. Friele en C.J Claus. Tim Geert z.v. G.J.W van Rooij en C.J.J M van Laarhoven, Mounier z.v M Ab- dales on A El Bouazati, Ouintus Aloysius z.v P G Oorschot en A C. Aarts. Tim z v C Olivier en J C.J van Houten. Eva Maria d.v. IOC Rood en P H van Beem. Laura Elisabeth Adrians d.v A N van der Bijt en J. Eikeien boom. KhaUd z.v. F Ankour en S. Ouahoud, Moiame Melissa d.v. A van Rhi|n. Edwin Wil- holmis z.v. F J Bierman en C.J Knptein. Felix z.v I A Duyverman en C.A Slagter, Denise d.v. W Verver en S C. van Beusekom, Mike Christian z.v. E.D. Faas en I.M.A. Calis. Emmy Maria d.v. B.J.P. van der Peet en E. van Haar lem, Bryan z.v. P.E. Hugenholtz en A. Tas, La- ra d.v. M. ten Hooven en M.M Boom, Christina Elizabeth d.v. R Stimson en S.S. Stimson. Na- joua d v H. Ajgou en R. El Baroudi, Antonius Mona z.v. J.A Koeiewijn en S. van Stijn. Geor ge Oliver z.v. A. Tomlin en D J. Tomlin, Stafan Jacobus Laurentius z.v. M.G.W. van Tot en A M E C Sassen. Bods Paul Casimir z.v. B W. Boom en MA. Nesselaar. Giukad.v B Pattien G. Ghallo. Thstan Yorath Evan z.v. A R. Jones en P P A Hoendervangers. Kim d.v T Castel en I M. Corneiisse. Joost Thomas z.v. E P L. Leuven en V.A.M. Bultmk, Mitchel DaniAl z.v. J. de Boer en E. Penseel. Shann d.v. G.C. Gans en J Binnendijk. Maaike d.v. H.F. Imthom en J M L. Gerdessen. Gohuwd: C L. Pronk en E Wielinga, R.H.O. Plu en P.E. Lancel. F Kersbergen en L. van der Noordaa, P.J.F. Nagetegeller en J M van der Born. M Avé en H.L.T. Hesseling. J.M.N. de Jong en H van der Linden. Ovorlodon: D. Paauw gob 16 aug 1931, man, W, Sip geb. 11 okt 1896 man, B. Main gob 23 aug. 1988 zoon, C. Brouer geb. 16 feb. 1907 gehuwd geweost met A Kleinhout, P C G M Joosengeb 22 juni 1946 man, J van Beele geb 3 feb 1943 man. C Vermeer geb 12 sept. 1986 man. T.J. Bai|er geb. 25 dec. 1900 vrouw. C. van den Eijkel geb. 16 mei 1914 man. C.J. de Vroomen geb. 13 okt. 1898 man. K. Riethoven reb. 30 nov. 1915 echtge note van F Penseel. C. van Rooijen geb 3 sept 1928 man. J. de Jong geb. 28 aug 1902 gehuwd geweeestmet C Hoek. B Akkerman geb 30 dec 1920 man. T Verbiest geb. 27 feb 1931 man. M. van der Weijden geb 23 |uii 1906 gehuwd geweest met D van der Holst. G C. Looijgeb 14 sept. 1929 echtgenoten van G de Ruiter. Sloop schoolgebouw Het Galjoen Jongel enkaarten weg bij Station pe jeugd maakte gisteren een begin met de sloop van basis- taal' deze truc ontdook de man inkom stenbelastingen, vennootschapsbe lastingen en omzetbelastingen. Vorig jaar veroordeelde de Haag se politierechter de verdachte tot twee maanden voorwaardelijk en 75.000 gulden boete. Tegen dat von nis kwam de Oegstgeester in beroep bij het hof. De straf zou te zwaar zijn. Het hof was het daarmee eens maar bepaalde wel dat de man drie maanden de gevangenis in moet als hij de alternatieve klus niet klaart. Voor het hof hield de verdachte twee weken geleden overigens vol dat zijn bedrijf niet failliet ging van wege de belastingtruc. Het bedrijf zou buitensporig snel zijn gegroeid, waardoor de man de uitgaven niet meer in de hand kon houden. Na het faillissement bleven schuldeisers met stroppen van duizenden gul dens achter. LEIDEN - Een 67-jarige Leidenaar is gisterochtend bij zijn boot be dreigd door een onbekende man die er vandoor ging met enkele scheepsbenodigdheden. De man kwam om kwart over tien bij de Veilingkade waar zijn boot ligt. Hij zag een onbekende op de, boot staan, met het laken dat nor maal over het dashboard ligt. In het laken zaten allerlei spullen uit de boot. De eigenaar sprak de ander aan en kreeg volgens de politie ant woord in een 'niet-verstaanbare LEIDEN - Uit het plaatskaartenkantoor van de Nederlandse Spoor wegen bij station De Vink zijn het afgelopen weekeinde duizend jonge- renkaarten gestolen. Een raam van het kantoor werd vernield en een kast werd opengebroken. Met jongerenkaarten kunnen treinreizigers tot en met 25 jaar op bepaalde tijden tegen een goedkoper tarief reizen. Op de kaart moet wel een pasfoto van de houder zitten en bovendien moet er een stempel op staan. school Het Galjoen aan de Oosterstraat. Het schoolgebouw zal grotendeels Vervolgens liep de 67-jarige naar verdwijnen om plaats te maken voor een nieuw gebouw. Twee lokalen wor- de man toe, die toen een mes trok. den verbouwd om als buurthuis dienst te doen. De boote.genaar liepweer terugen Gewaarschuwde agenten kwamen twee keer langs om de kinderen weg te de onbekende man ging er als een sturen, maar dat hielp weinig. De kinderen waren niet weg te slaan uit het speer vandoor. Hij nam het laken en gebouw, waar ze allerlei oude schoolspulletjes vonden. De politie heeft de VCr sloper gewaarschuwd. Die moet een hek om het gebouw plaatsen en de deu- ren dicht timmeren. foto Henk snatene) gat zijn jas en een aantdl kralen. Van de man ontbreekt nog elk spoor. LEIDEN - "Hoe doet u dat dan als u iemand wilt passeren? Doet u dan het geluid van een fietsbel na?". Kantonrechter H. Morshuis vroeg het gisteren met oprechte belangstelling aan een fietser, die was bekeurd omdat hij geen bel had. De jongen liet de zaak voorko men omdat hij het "belachelijk" vond om de boete van een tientje te betalen. Volgens de rechter, ge zien de kleine belangen, een 'vrij unieke' zaak voor het Leidse kan tongerecht Officier van Justitie M. van der Honert eiste een ver hoogde boete. Verdachte ontken de immers niet, dat een bel op zijn rijwiel ontbrak. En volgens de wet moet zo'n tweewieler zich op 25 meter afstand kunnen laten ho- Rechter Morshuis oordeelde geheel anders. "Ik ben het met de verdachte eens. De politie laat veel zwaardere overtredingen van fietsers ongemoeid, zoals het 's avonds zonder voor- of achter licht rijden. Beter hadden ze u een waarschuwing kunnen ge ven". En de rechter liet zich over tuigen. dat de jongen zijn leven had gebeterd 'want ik heb nu een Mickey Mouse-bel'. "U bent wel schuldig, maar u krijgt geen straf', luidde het vonnis. Radardetector Even later verscheen een dertiger op het toneel die ook tot betaling onwillig was. Hij had een giro thuisgekregen, om een boete van 140 gulden voor een verkeers overtreding te betalen. "Terwijl op het mini-proces verbaal ten tij de van de bekeuring 80 gulden stond". Maar hij bekende de rech ter desgevraagd dat hij die 80 gul den evenmin wenste over te ma ken. De man werd verdacht van 68 km per uur rijden op een weg in Katwijk, waar 50 km per uur de maximaal toegestane snelheid is. "Ik kan me gewoon niet voorstel len dat ik harder dan 50 km per uur heb gereden", zei hij. Rechter Morshuis reageerde: "De overtre ding is op de radar met geijkte ap paratuur geconstateerd. U kunt geen tegenbewijs leveren. Bij de wagen waarin u reed, - we zullen het merk maar niet noemen - is een hele lichte druk op het gaspe daal al genoeg om snel aan die 68 km per uur te komen". De verdachte: "Maar ik heb no ta bene een radardetector in die auto. Dan ga ik daar daar toch juist niet harder rijden?". Het woord was aan de officier van jus titie "Waarom heeft u die detec tor eigenlijk? Dat u de aanwezig heid van een radardetector aan voert om u te verdedigen is eerder een nadeel voor u. Want u sugge reert dat u by afwezigheid van een radar mooi de maximumsnel heid kunt overschrijden. Die 140 gulden klopt inderdaad niet, maar u moet wel 80 gulden beta len". Rechter Morshuis deelde de mening van officier Van der Ho nert. "80 gulden of twee dagen zit ten. Of binnen 14 dagen in hoger beroep". De veroordeelde: "Dan ga ik twee dagen zitten." De rech ter: "Dat kan alleen by financieel onvermogen en gezien het merk auto dat u rijdt, denk ik dat u wel kunt betalen." De veroordeelde volhardde: "Ik ga zitten". Het bleef onduidelijk waarom hij zo snel uit de rechtszaal wegliep. Misschien om eerder in zyn Por sche te kunnen stappen? Ongemak Lastig voor zichzelf en anderen had een dame uit Voorschoten het gemaakt. Maar met succes, zoals zou biyken. Zy had op 25 april vorig jaar 21 km te hard gere den, op een punt waar 50 km per uur toegestaan was en kreeg uit- eindelyk een boete van 165 gul den opgelegd. Maar op het mini- proces verbaal dat de politie voor haar had opgemaakt, was per on geluk als datum 25 'mei' ingevuld. "Ik heb op die dag geen ver keersovertreding begaan", zo hield ze vol. Maar volgens de rechter was het proces verbaal la ter verbeterd; ook de dagvaar ding en de postgiro, die ze had ontvangen, maakten gewag van 25 april. De dame in kwestie had over een en ander gecorrespon deerd en ze had nooit antwoord ontvangen. "Een verkeerde datum is geen reden om buiten vervolging te biyven, maar u had inderdaad wel antwoord moeten krijgen", vond de rechter. De officier van Justitie eiste vervolgens alsnog een boete van 120 gulden, maar dat vond de rechter gezien de foute datum en de onbeantwoorde correspon dentie te zwaar. "Vanwege het on gemak voor u verlaag ik de boete naar 50 gulden". Zodat de Voor- schotense tenslotte biy de rechts zaal uitliep. Futiliteit Een vijftiger uit Den Haag was net zo aangeslagen als veront waardigd dat hij verleden jaar september op de koopavond in de Breestraat geverbaliseerd was. Wegens een parkeerovertreding. "Heeft u die overtreding dan niet begaan, meneer?" vroeg de rech ter. "Noodgedwongen, edelacht bare", klonk het kort. Maar daarna legde de Hagenaar omstandig uit dat hij 'als kleine reparateur van lederwaren' juist op die avond in Leiden wat spul len moest ophalen. Die waren voor hem naar een aanverwante zaak in de Breestraat gebracht. "Ik kon myn auto op het Rapen burg niet kwüt, en heb hem toen voor de deur van de zaak neerge zet". De officier van justitie was niet overtuigd: "Het bekende verhaal, het parkeerprobleem. U heeft geen geldige reden, want het was geen laden en lossen". De ver dachte: "Dat was het wel". De of ficier eiste alsnog een boete van 60 gulden. De rechter vroeg daar op aan de onthutste Hagenaar, wat hij van de eis vond. "Zeer on terecht, het was een futiliteit, ik stond er maar vijf, zes minuten en heb niemand in de weg gestaan". De oprechtheid van de man, moet ook rechter Morshuis over tuigd hebben, want hy ging by het vonnis dwars tegen de officier van justitie in. "Er bestaat daar een parkeerverbod, maar er zijn uitzonderingen. Het feit is ge pleegd, maar u hebt, gelet op uw intentie, niet in strijd met de wet gehandeld." De Hagenaar werd van rechtsvervolging ontslagen en verliet wat opgeluchter de zaal.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12