TAD LEIDEN Bouwplan speelveld onthutst korfballers 'Ik weet wel wat leukers dan de bieb op zondag te openen LEIDSCH m DAGBLAD Studenten met jaarkaart als koeriers de trein in 'Ons Eiland' moet weg van Brahmslaan Leidse marathon moet een 'New Yorks sfeertje' krijgen Vrachtwagens langs Groenoordhal s DINSDAG 16 OKTOBER 1990 Van onze redacteur Willem Spierdijk LEIDEN Korfbalvereni ging Ons Eiland aan de Brahmslaan dreigt voor de vijfde keer in 44 jaar haar ac commodatie kwijt te raken. De gemeente heeft plannen om op het korfbalveld een verpleeghuis te bouwen. Boos zijn beide bestuursle den Chris Soudan en Rik Hasselbach over het feit dat juist het veld van hun club is uitgekozen. Maar de groot ste teleurstelling is de ma nier waarop de korfbalvere niging op de hoogte is ge bracht van de plannen. "Het komt over als een overval", zegt voorzitter Soudan. Ons Eiland heeft al eerder eenzelfde ervaring opgedaan met de gemeen te. Het terrein aan de Brahmslaan werd vorig jaar in de nota 'Bouwen in bestaande wijken' aangewezen als -boijwlokatie voor 55 woningen. "In dit geval hebben we tenminste no^ een briefje gekregen, dat was vorig jaar niet het geval", zegt Has selbach. De vereniging heeft intussen een brief geschreven aan het college van B en W. Daarin spreekt het be stuur uit te betreuren zo laat te zijn geïnformeerd. De club hoorde pas een week voor openbaarmaking van het plan van de voorgenomen bouw van het verpleegtehuis. Ook schrijft Ons Eiland het te betreuren dat er helemaal geen overleg is ge weest met de vereniging. Sinds het veld van de korfbalclub werd aangewezen als bouwplek voor de woningen heeft de vereni ging al enkele suggesties gedaan voor een nieuw veld. Ons Eiland wilde zelf wel naar de Stevenshof maar daar is geen sportveld ge pland. Een trainingsveld van LFC aan de Boshuizerkade was een an der alternatief. "We waren echter bang dat dat veld zaterdag onbe speelbaar zou zijn omdat er de hele week door voetballers op werd ge traind. Daarom wilden we graag kunstgras maar dat bleek onbetaal baar te zijn". Het liefst wil de club echter in Zuidwest blijven. "We hebben een goede naam in de wijk, betrekken de buurtbewoners bij onze activitei ten en veroorzaken eigenlijk nooit overlast", zegt Rik Hasselbach. De dreigende verhuizing werpt vol- Gemeente houdt vast aan bieb op zondagen LEIDEN - Het college wil dat de centrale bibliotheek aan de Nieuw- straat volgende week zondag open is. Ze ziet geen enkele reden om de proef met de zondagsopenstelling op te schorten. B en W hebben dit laten weten in een brief aan de Ab vaKabo, die onlangs bezwaar aante kende tegen de proef. Het college vindt dat de zondags openstelling van de bieb goed past in het streven om de binnenstad op zondagen aantrekkelijker te maken. Voorts wordt in de brief gemeld dat de ondernemingsraad van de bi bliotheek volledig akkoord is met de proef. Ten slotte meldt de ge meente dat de inspraaktermijn al lang was afgelopen toen de Abva Kabo de bezwaren op tafel legde. De bond kondigde vorige week een kort geding aan indien het colle ge niet bereid is de proef op te schorten. Wanneer de zaak voor de rechter wordt uitgevochten, kon een woordvoerder van de bond van ochtend niet melden. Het slachtoffer is inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen. Ook hij kon geen duidelijk signalement ge ven. De man werd zaterdagavond ge beld dat hij naar het Levendaal moest komen. Daar werd hij opge wacht door de schutter. Het slacht offer weet volgens de politie niet door wie hij is opgebeld. gens hem zijn schaduw al vooruit. "De mensen zullen toch niet zo gauw lid van onze club worden om dat ze weten dat wij moeten verhui zen. Sinds het bekend worden van de woningbouwplannen hoorden we al, 'wanneer gaan jullie verhui zen'. Nu het plan voor het verpleeg huis er ligt, zal dat alleen maar erger worden". Van onze medewerker Bart Brouwer LEIDEN Waar de OV-studenten- kaart niet allemaal goed voor is. In een vindingrijke bui kwam de zes- dejaars Leidse student Robbert van Rooij op het idee om met de omstre den pas een koeriersdienst te begin nen. Veel is er volgens hem niet voor nodig: Een computer, een tele foon, een studentenkamer als kan toor, 25 enthousiaste medestuden ten, een aantal uren vrije tijd en niet te vergeten, de NS-pas voor vrij rei zen met openbaar vervoer. De meeste studenten hadden geen goed woord over voor de OV- jaarkaart die hun maandelijks zes tig gulden kost. Zo ook Robbert van Rooij. "Ze zadelen ons 1 januari ge woon op met dat ding. Dat zoiets kan in een moderne samenleving", zegt hij verontwaardigd. De 25-jari- ge rechtenstudent ging echter niet bij de pakken neer zitten. Toen an derhalfjaar geleden duidelijk werd dat de regering en de spoorwegen het met elkaar eens werden, rijpte bij hem en huisgenoot Dennis Zie ren (20) het plan om een koeriersbe drijfje te beginnen. Het bedrijfje is ondergebracht in het dispuut; de stichting Leids Stu denten Dispuut Da Vinei. Zuster- disputen in andere steden zijn bena dert en hebben belangstelling om samen te werken, Een BV oprichten is te duur. Van Rooij: "Dan moetje 45.000 gulden aan eigen vermogen hebben. Als we dat zouden hebben, was ik nu niet aan het studeren". Eventuele winst blijft binnen de stichting. Een bestemming is al ge vonden; de feestpot voor het 10-ja- Lig lustrum van het dispuut. Het verschil met de reguliere koe riersbedrijven is dat de studenten geen ritten combineren. "Wij gaan met één pakje al in de trein zitten. De normale koeriersdiensten verlie zen tijd omdat ze wachten op nog een bestelling voor dezelfde rich ting. Wij zijn bovendien veel goed koper. Een rit naar Groningen kost normaal zeshonderd gulden. Bij ons betaalt de klant een derde. Lachen Het prijsverschil is te verklaren door de lage lonen en weinig onkos ten. Een heus commercieel bedrijf is niet de ambitie. De student is al blij als alle 25 medewerkers de kor ting van zestig gulden kunnen te rugverdienen. Met een zes uur du rende rit naar Groningen (retour) te gen een uurloon van 10 gulden is die wens al vervuld. "Daarnaast hoeven wij geen auto's te onderhouden of kantoorruimte te huren". Over belangstelling van de pers hebben de studenten niet te klagen. Van Rooij: "Eigenlijk wilden wij pas half november de kranten bena deren, maar het is voortijdig uitge lekt. We hadden niet zoveel aan dacht verwacht. Vanavond komen we zelfs op de televisie, bij Paul Wit- teman en Astrid Joosten. Donder dag moet ik voor opname naar de TROS. Of ik er niet gek van wordt, ach het is goed voor de zaken. Voor lopig hebben wij zelf geen geld om te adverteren". Van Rooij vindt niet dat hij ande re mensen het brood uit de mond stoot. "Wij richten ons op een te kleine markt om een serieuze con current te zijn. Ik heb gebeld met de Nederlandse Vereniging voor Inter nationale Koeriers (NVIK). Die be gonnen keihard te lachen en zeiden dat ze er niet van wakker lagen. Ik kan mij voorstellen dat zij zelf op den duur studenten gaan inhuren". GESTOLEN - Dure apparatuur is in het weekeinde gestolen uit het uni versiteitscomplex aan de Witte Sin gel. De inbrekers namen een perso nal computer met toebehoren ter waarde van 38.000 gulden mee en een kleurenmonitor ter waarde van 40.000 gulden. De apparatuur stond in een kantoortje. De vakbondspet van raadslid Geradts LEIDEN Loek Geradts is raadslid voor de PvdA in Leiden. Geradts is bovendien vakbonds man. Nu zijn deze twee functies niet zo heel moeilijk te combine ren. Zelden is er sprake van be langenverstrengeling. En toch draagt de rijzige sociaal-demo craat nu even twee petten. Al thans, die indruk wordt gewekt in een brief van het Leidse college van B en W aan de AbvaKabo, de organisatie waarbij Geradts in dienst is. De kwestie waarom het gaat is de zondagopenstelling van de openbare bibliotheek. De ge meente wil 25.000 gulden be schikbaar stellen voor een proef van een halfjaar en de AbvaKabo is daar fel op tegen. Het is in strijd met de CAO om mensen op zon dag te laten werken, meent de vakbond. De bibliotheekdirec teur vindt dat argument geen hout snijden omdat al het perso neel dat op zondag gaat werken, dat doet op basis van vrijwillig heid. Wie niet wil werken, kan ge woon blijven eten, in dit geval. Het college van B en W vindt dat de bibliotheek 'alle zorgvul digheid heeft betracht', blijkt uit de brief aan de bond. B en W me nen dat er op dit moment geen re den is om het experiment af te blazen. In de brief wordt fijntjes verwezen naar de motie over de Leidse Zondag die bij de behan deling van de begroting voor 1987 werd aangenomen. Burgemeester en wethouders vinden de proef om de biblio theek op zondag te gaan openen prima passen in het streven om op zondagen meer activiteiten in Leiden te laten plaatshebben. Dat was dan ook de bedoeling van de motie. Een motie die werd inge diend door de inmiddels van het politieke toneel verdwenen Ma- rietje van der Molen en een van haar Pvd A-partij genoten. Loek Geradts, dus. De man van de AbvaKabo. Grapje "B en W hebben niet goed opge let", constateert die. "In de dis cussie over de activiteiten op zon dag is nooit gesproken over de bi bliotheek. Wel over winkels en de PvdA-fractie. Zeker, ondergete kende heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat de winkels niet open mochten op zondag". "Er moet wel wat leuks in de stad gebeuren, maar dat moet er niet toe leiden dat mensen ineens, tegen de CAO-afspraken in, meer moeten gaan werken. En de open stelling van de bibliotheek is daarmee goed te vergelijken. Bij horeca en musea ligt dat volstrekt anders. Op zaterdag kun je een boek lenen datje op zondag kunt gaan lezen. Bij een museum kan zoiets niet". Burgemeester en wethouders hadden kunnen weten dat hij er zo over denkt, vindt Geradts. "Ik denk dat ze een grapje wilden ma ken. Maar ik kan er wel tegen, hoor", verkondigt hij manmoe dig. Laatste vraag: Is -ie nou tegen het experiment of niet. "Ik heb in de fractie gezegd dat ik er tegen ben. De gemeente stelt 25.000 gul den beschikbaar en ik weet wel andere leuke dingen die je met dat geld kan doen. Bovendien be twijfel ik of het allemaal wel ge beurt op basis van echte vrijwil ligheid". Iemand die bij de bibliotheek solliciteert zal niet zo gauw zeg gen dat hij niet wil werken op zondag, is de redenering van Ge radts. "Er is bij zo'n bibliotheek toch altijd sprake van gezagsver houdingen". In de gemeenteraad ook, want het plan om de bibliotheek op zondagmiddag open te stellen, zal wel gewoon doorgaan. Ondanks de bezwaren van Geradts. "Of ik de enige ben in de fractie die er te gen is? Uhm, ja, ik sta op eenzame hoogte, ja". Ondemocratisch LEIDEN - Leden van de plaat selijke kerngroep Milieudefensie hebben gisteravond het Leidse Tweede-Kamerlid Leijnse (l) een petitie aangeboden waarin aan hem wordt gevraagd maatrege len tegen het gebruik van weg werpverpakkingen te steunen. Leijnse zou het kabinet onder druk moeten zetten om een wet telijke regeling te maken, waar door de afvalberg wordt ver minderd. Op symbolische wijze overhandigde Milieudefensie een kleine broeikas, waarmee de nadelige effecten voor ozonlaag werden uitgebeeld. (foto Ellen Martens! LEIDEN - De wethouders De la Mar (Groen Links) en Walenkamp (CDA) hebben hun conflict over de route voor vuilniswagens over het terrein van de Groenoordhallen uit gepraat. De wethouders zijn het er over eens dat alle containervracht wagens en de vuilniswagens van de Gemeenschappelijke Vuilverwer king Leiden over het terrein mogen. Vorige week ontstond er enig tu mult in de wijk Groenoord. De buurtbewoners trokken aan de bel, omdat toezeggingen van De la Mar over het weren van het verkeer uit de wijk niet werden nagekomen. De la Mar had beloofd dat alle vracht wagens via het terrein zouden gaan. De afdeling verkeer van wethou der Walenkamp, stelde dat alleen de 70 containerwagens gebruik moch ten maken van de route. De contai nerwagens rijden het vuil van het overslagstation naar de trein bij Van Gend Loos. Omdat de buurtbewoners De la Mar beschuldigden van het niet na komen van zijn toezeggingen, werd het overleg met hem opgezegd. Maar de boze wethouder ontmoette de buurtbewoners een avond later in het buurthuis, sprak de zaak uit en beloofde binnen een week de kwestie uit de wereld te helpen. Overleg tussen De la Mar, Walen kamp en Groenoordhallen-direc- teur A. de Jong heeft geleid tot over eenstemming. Alle vrachtwagens mogen nu over het terrein. Boven dien is afgesproken welke maatre gelen nodig zijn om de route ge schikt te maken voor de vrachtwa gens. LEIDEN Het parcours van de Leidse marathon die volgend jaar juni in Leiden wordt gehouden, voert voor een groot gedeelte door Leiden. Daarnaast doen de lopers Leiderdorp, Wassenaar, Voorscho ten en Zoeterwoude aan. Start en fi nish zijn op de Schipholweg. De organisatie heeft gekozen voor een route die ook geschikt is voor rolstoelers. "Daarnaast heb ben we er op gelet dat eventuele ge wonden gemakkelijk kunnen wor den afgevoerd en eventueel eerste- hulpverkeer alle delen van de stad nog goed kan bereiken", aldus Tjeerd Scheffer, een van de organi satoren. Behalve op de deelnemers (niet alleen aan de marathon, maar ook aan de halve marathon en de tien ki lometer) richt de organisatie zich ook op de toeschouwers. "We pro beren zo'n sfeer te scheppen dat de toeschouwers zich niet vergapen aan het lijden van de lopers, maar ze luist aanmoedigen. Het moet een ambiance worden zoals bij de mara thon van New York". Om het publiek beter bij het eve nement te betrekken wordt er een 'toeschouwersdorp' gebouwd. Daarin worden allerlei sportdemon- straties gegeven en zijn er activitei ten voor kinderen. Dader scliietpartij nog niet gevonden LEIDEN De man die zaterdag avond op het Levendaal enkele schoten afvuurde op een 27-jarige Leidenaar is nog niet gevonden. De politie is gisteren verder gegaan met het verhoren van getuigen maar een duidelijk signalement kon op grond van de verschillende ver klaringen niet worden vastgesteld. Tien rechercheurs zoeken volop verder naar de 'ontbrekende stuk jes van de puzzel', zei politiewoord voerder Graveland vanochtend. De plannen om in Leiden twee ver pleeghuizen te bouwen bestaan al langer maar vorig week maakt het gemeentebestuur openbaar waar die tehuizen moeten komen. De bouw van verpleeghuizen is nodig omdat er in Leiden geen opvangmo gelijkheden bestaan voor demente ouderen. Die moeten in de huidige situatie uitwijken naar andere ge meenten. Het gemeentebestuur heeft zes plaatsen genoemd in een nota. Het sportveld van Ons Eiland aan de Brahmslaan staat echter bo venaan het voorkeurslijstje. De eer ste paal gaat overigens pas op z'n vroegst in 1994 de grond in. Voorzitter Soudan kan op zich be grip opbrengen voor de noodzaak een verpleeghuis te bouwen. "Dat heb ik ook in een brief aan de leden geschreven. Ik constateer wel dat De bestuursleden Soudan rechtsen Hasselbach: Dit komt over als een overval". (foto wim Dijkman» wij als enige gedupeerd worden door de bouw van het verpleeghuis. Op de andere lokaties hoeft er geen club of gebouw te verdwijnen om een verpleeghuis te bouwen. De kwekerij aan de Morsweg lijkt mij een veel betere plaats". In de brief aan het college van B en W schrijft het bestuur van Ons Eiland dan ook zich met alle be schikbare middelen te zullen ver zetten tegen de bouw van het ver pleeghuis. "Het spijt ons als bestuur dat wij gedwongen zijn tot deze op stelling maar het is ons onmogelijk gemaakt om tot een zinvol voor overleg met de gemeente te ko men", schrijft de korfbalvereniging met 80 leden en een eigen clubhuis aan de Brahmslaan. In de brief drukt voorzitter Soud an zich nog diplomatiek uit. Eigen lijk kan hij nauwelijks begrip op brengen voor de handelwijze van de gemeente. "Het is allemaal zo war rig gegaan en zo ondemocratisch. Ik heb er geen woorden voor". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11