Wetenschap tevreden met 34.000 bezoekers 'Een goudvis kan uren zonder zuurstof' DE T VAN TOEN Duizenden belangstellenden in Leiden Suggesties genoeg voor nieuwe naam ziekenhuis Leidse dierfysioloog over visonderzoek: DE NAGELATEN SPOREN BEWONERS 'KANTONGERECHT' MAANDAG 15 OKTOBER 1990 REGIO PAGINA 9 LEIDEN/DEN HAAG De manifestatie 'Wetenschap op zicht', waarmee de Nationale Wetenschapsweek werd afgesloten, heeft gisteren door het hele land 34.000 belangstellen den getrokken, zo hebben de organisatoren meegedeeld. Gezien de 'concurrentie' van het mooie weer, toonden zij tevreden over de opkomst. herfstweer elders de bezoekersaan tallen drukte, leek dit voor de Hor manifestatie. De manifestatie 'Bio- tus juist een pré te zijn. Het was in logen en hét milieu' in de Hortus de tuin een drukte van belang. Ze- Botanicus en het rijksherbarium werd door enige duizenden mensen bezocht. De universiteit had op de twee locaties in het kader van de wetenschapsdag tentoonstellingen, lezingen, puzzels en vragenuurtjes georganiseerd. Waar het mooie In totaal 80 musea, sterrenwachten In Leiden deden de afdeling bio- en onderzoeksinstituten waren logie en de sterrenwacht mee aan de voor iedereen geopend. De bezoe- - .-»• kers konden vragen stellen over we tenschap en techniek en zelf proe ven nemen. Ook waren er speciale lezingen, demonstraties en film voorstellingen over de meest uit eenlopende onderwerpen, van dna- technologie tot 'een mammoet on der de microscoop'. ker aan het begin van de middag, toen de zon nog aardig scheen, wa ren de bankjes in de Hortus erg in trek. NOORDWIJK/NOORDWIJ- KERHOUT Ruim 200 bewo ners en werknemers van de psychiatrische ziekenhuizen Sancta Maria en St. Bavo heb ben deelgenomen aan de prijs vraag voor een nieuwe naam. De twee ziekenhuizen inte greren op 1 januari 1991 en voor die tijd moet er een nieu we naam komen. De winnaar van de prijsvraag krijgt een reis voor twee personen ter waarde van 2000 gulden. Daar naast zijn er voor 50 inzenders prijzen van 50 gulden beschik baar alsmede een prijs van 100 gulden in de categorie grappen en grollen. De directies beslis sen binnen een maand over een nieuwe naam. De voorgenomen samenwer king tussen de twee zieken huizen is volledig en op alle fronten. Vooralsnog blijven de twee locaties, Noordwijk en Noordwijkerhout, wel be staan. Directeur Van der Zanden van Sancta Maria denkt dat het tot ver na het jaar 2000 zal duren voor er sprake is van een verhuizing van een van de twee zieken huizen. De integratie is indirect een gevolg van de verhuizing van een belangrijk deel van het centrum St. Bavo naar Rotter dam. De overblijvende divi sies Beschut wonen en het Centrum vooor Klinische Psy chotherapie waren samen te klein om zelfstandig voort te blijven bestaan. Deze twee gaan nu samen met de vier di visies van de Sancta. De komende maanden moet er nog heel wat gebeuren. Het is de bedoeling dat er één di rectie, bestuur, onderne mingsraad. bewonersraad, maar ook technische, medi sche en andere diensten wor den gevormd. Wie waarin zit ting neemt en wie wat doet moet nog verder worden uit gewerkt. Van der Zanden is er van overtuigd dat de streefda tum wordt gehaald. "Op 1 ja nuari is de integratie een feit, dat is zeker", aldus Van der Zanden. Onderzoek TL Twente Universiteiten snel privatiseren ENSCHEDE/LEIDEN - De voor stellen van minister Ritzen (onder wijs) voor een grotere zelfstandig heid van universiteiten maken een snelle privatisering van deze insti- tiuten noodzakelijk. De nieuwe be voegdheden van de universiteitsbe sturen dreigen anders in een machtsvacuüm terecht te komen waarin niet duidelijk is wie waar voor verantwoordelijk is. Die conclusie wordt getrokken in een onderzoek dat het bestuur van de Universiteit Twente (UT) heeft laten instellen naar de mogelijkhe den voor verdere verzelfstandiging van de Nederlandse universiteiten. In het rapport krijgt de bewinds man het advies af te zien van het re guleren van de interne structuur bij de universiteiten. Dit is mogelijk door de rijksuniversiteiten - waar onder die van Twente en Leiden - dezelfde formele vrijheden te geven als de bijzondere universiteiten. Ook wordt de minister aangera den de besturen van de rijks- en bij zondere universiteiten meer be leidsruimte te geven, met name Onderzoek naai* dienstverlening bedrijfsvereniging LEIDEN De FNV en Konsumen- ten Kontakt doen gezamenlijk een groot onderzoek naar de dienstver lening aan arbeidsongeschikten van bedrijfsverenigingen en het Ge meenschappelijke Administratie Kantoor (GAK). Staat de klant cen traal bij de bedrijfsvereniging en het GAK, willen FNV en consumen tenorganisatie weten. Beide willen, waar nodig, actie ondernemen om de dienstverlening bij de bedrijfs verenigingen en het GAK te verbe teren. In Nederland zijn veel geheel of gedeeltijk arbeidsongeschikten. Zij ontvangen hun uitkering van de be drijfsvereniging of het GAK. Vol gens FNV en Konsumenten Kon- takt is het van groot belang dat deze uitkeringsinstanties goed functio neren: uitkeringen moeten op tijd worden uitbetaald, de instantie moet goed bereikbaar zijn en er moet goede voorlichting worden gegeven. Voor het onderzoek naar het functioneren van bedrijfsverenigin gen willen de beide organisaties zo veel mogelijk arbeidsongeschikten aan het woord laten. Naast het aan schrijven van arbeidsongeschikten binnen de eigen gelederen, doen de organisaties daarom een oproep aan andere arbeidsongeschikten om iets over hun ervaringen te vertel len. De FNV- en Konsumenten Kon- takt zijn geïnteresseerd in positieve en negatieve ervaringen met be drijfsverenigingen. Arbeidsonge schikten die willen meewerken aan het onderzoek kunnen een vragen lijst opvragen bij Konsumenten Kontakt, Antwoordnummer 606, 2501 VJ Den Haag. onder vermel ding van 'onderzoek bedrijfsvereni ging'. De anonimiteit van de deelne mers aan het onderzoek wordt door de FNV en Konsumenten Kontakt gewaarborgd. waar het gaat om transacties voor bijvoorbeeld onroerend goed. De invloed van de overheid zou vol gens de onderzoekers van de UT moeten worden beperkt tot het al gemeen belang, zoals de toeganke lijkheid van het onderwijs. Met de privatisering van de universiteiten zou Nederland Italië en Frankrijk volgen, De Leidse biologen blijken zich op verschillende manieren met het milieu bezig te houden. In het Gor- laeuslaboratorium wordt de relatie vis/milieu bekeken. De 'biologie- tak' van de universiteit doet daar naast onder meer onderzoek naar de mogelijkheden ziekten en pla gen in planten te bestrijden zonder chemische middelen. Veel mensen lijken geïnteres seerd te zijn in biologische bestrij ding, het gebruik van natuurlijke vijanden om een plaag te bestrijden. De medewerkers van de universi teit die in de orangerie van de Hor tus daarover voorlichting gaven, hadden niet eens de tijd koffie te drinken. De Leidse universiteit is nauw be trokken bij de inzet van sluipwes pen in de cassaveteelt in Afrika. De wesp eet luizen op. Afrika is niet hetzelfde als een huiskamer hier en dus moest bioloog K. Hofker keer op keer de mensen teleurstellen als zij informeerden naar de mogelijk heid om de wesp hier in te zetten. Ook het onderzoek naar moge lijkheden om de resistentie (weer stand) tegen ziekten en plagen in te kruizen danwel door biotechnolgie in de plant te brengen, werd in de orangerie aanschouwelijk gemaakt. Aan de overkant van het Rapen burg, in het rijksherbarium, was het de hele middag eveneens een druk te van belang. Hier viel een exposi tie te zien over de uitstervende plan- tesoorten in het oerwoud en in de westerse landen en werden lezin gen gehouden over het thema bio loog en milieu. Al met al kan de af deling biologie terugzien op een ge slaagde deelname aan de weten schapsdag. Het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam (AMC) had de deuren van het anatomisch labora torium voor het publiek openge steld. Het mooie weer ten spijt was het knap druk. De nieuwsgierig heid voor de foetus met twee hoof den, de Siamese tweeling en om zelf eens naar weefsel onder de micro scoop te kijken, won het uiteinde lijk van het stralende najaarszonne tje. LEIDEN - Voor nagenoeg ieder een zal het woord 'vis' weinig meer oproepen dan een beeld van een lekkerbekje of andere versnape ring. Amateurvissers krijgen wel licht nog een visioen van een leefnet vol vis, maar dan houdt het ook wel op ook. Slechts weinigen beseffen zich dat vissen worden gebruikt voor fundamenteel en belangwek kend fysiologisch onderzoek. De wetenschapsdag die gisteren werd gehouden, gaf de geïnteresseerde leek de gelegenheid kennis te ma ken met deze 'functie' van de vis. De vakgroep dierfysiologie van de rijksuniversiteit in Leiden doet in het Gorlaeus laboratorium on derzoek aan vissen. Heel in het kort is het onderzoek te omschrijven als 'Op welke manier past een vis zijn stofwisseling aan aan veranderde leefomstandigheden en wat zijn de gevolgen van milieuvervuiling voor dit dier?'. De vraag lijkt simpel, het onder zoek is dat allerminst, zo bleek gis teren. Professor A.D.F. Addink on derzoekt sedert 1974 de regulatie van de energiehuishouding onder invloed van milieufactoren. Wat ge beurt er in de vis als de hoeveelheid zuurstof in het water en de tempera tuur daarvan verandert en op welke manier heeft de zuurgraad van het water effect?. Het vissenonderzoek is, zo zet Ad dink uiteen, fundamenteel onder zoek. Het leert iets over de manier waarop levende wezens hun stof wisseling kunnen wijzigen als reac tie op gewijzigde omstandigheden. Een goudvis kan bij bepaalde tem peratuur uren achtereen zonder zuurstof, een forel kan dat niet. Het is belangrijk om te weten waarom de een het wel kan en de ander het niet. "Dat geeft inzicht in de biolo gische processen. Het is al vaker ge bleken dat kennis van de biologie van de dieren van belang is voor het begrijpen van het menselijk li chaam". Naast het vergaren van basisken nis over het levend organisme, le vert het onderzoek gegevens op over de effecten van vervuiling. Het lijkt bijvoorbeeld zo te zijn dat vis sen in zuur water minder goed een verminderd aanbod van zuurstof kunnen weerstaan. In de zomer maanden, als de sloten warm wor den, wil verminderd zuurstofaan bod nog wel eens voorkomen Alle onderzoeken in het lab worden uitgevoerd met levende vissen. In grote aquaria zwemmen honderden goudvissen, karpers, graskarpers en andere vissoorten rond. Het on derzoek is in grote lijnen onder te verdelen in het algemeen onder zoek naar de omvang van de stof wisseling van het dier bij verschil lende zuurstofgehaltes, temperatu ren en zuurgraden en onderzoek naar de dynamiek van die stofwis selingsprocessen. Om de omvang van de stofwisse ling bij verschillende temperaturen, zuurstofgehaltes en zuurgraden te meten, worden de vissen in een roestvrijstalen blik ter grootte van een conservenblik geplaatst Dit blik wordt in een groot apparaat ge zet waardoor de produktie van warmte (en dus de stofwisseling van de vis) uiterst nauwkeurig kan worden gemeten. Uit dit onderzoek blijkt onder meer dat een goudvis bij gebrek aan zuurstof zijn stofwis seling op een andere manier, maar zonder zuurstof, voortzet. Een forel daarentegen bezit dat vermogen Tijdens de Open Monumenten dag op 8 september werd het aar dige boekje van de hand van de Leidse kunsthistoricus Jan Ne- derlof te koop aangeboden. Dat het boekje inderdaad helpt bouw stijlen te herkennen, is te merken wanneer een van de vele panden aan het Rapenburg wordt uitge kozen om dat eens uit te probe ren. De achttiende eeuwse voorgevel van Rapenburg 19 verhult een lange en ingewikkelde bouwge schiedenis. Veel van deze indruk wekkende huizen zijn namelijk niet in één keer tot stand geko men maar het produkt van ver scheidene verbouwingen. Het im posante uiterlijk verraadt wel dat het huis veel vooraanstaande be woners gekend heeft. Al in de zestiende eeuw werden in opdracht van Paulus Buys enkele op het perceel staande woningen tot één groot woonhuis ver bouwd. Buys was een man van nationale betekenis, die onder an dere een belangrijke rol speelde in de Tachtigjarige Oorlog. Hij was een persoonlijke vriend van prins Willem van Oraiye, werd in 1572 tot landsadvocaat benoemd en zou later diverse vredesbe sprekingen voeren. In 1593 verkocht hij zyn huis aan de Antwerpse koopman Daniël van der Meulen, die eveneens een belangrijke rol in de nationale po litiek speelde en net als Buys be vriend was met Willem van Oran je. Zijn hoge positie blijkt wel uit het feit dat Louise de Coligny en haar zoon prins Frederik Hendrik tijdens een verblijf in Leiden ook een bezoek brachten aan zijn wo ning aan het Rapenburg. Stempel In 1596 kocht hij het buurhuis, liet beide huizen samenvoegen en van een nieuwe bakstenen voor gevel voorzien. De voorgevel in renaissancestijl werd vermoede lijk door Lieven de Key ontwor pen en was versierd met natuur stenen banden, zogenaamde speklagen. De entree was opge trokken in natuursteen, voorzien van een fronton en moet eruit hebben gezien als de ingangs poort van de Latijnse school in de Lokhorststraat of die van het Rijnlandshuis (Hoogheemraad schap) aan de Breestraat. Lieven de Key was een beroemd bouw meester en in Leiden vooral be kend van zyn werk aan de gevel van het stadhuis. De volgende bewoner was mr. liTflV itól' Willem Paets, burgemeester van Leiden. Ook hij drukte zijn stem pel op het huis. Hij liet het perceel in 1634 uitbreiden met een erf aan "de Groenhazengracht en rond 1650 liet hij het oude achterhuisje vervangen door een groot achter huis met een zaal. De gevel van het nog bestaande achterhuis is uitgevoerd in Hol lands classicistische stijl en voor pens van Paets en zijn vrouw. Sinds de aanleg van de Novapas sage is de tuingevel goed te zien. De detailleringen van de tuinge vel vertonen zo'n sterke gelyke- nis met die van de Lakenhal dat men ervan uitgaat dat de bouw meester van de Lakenhal, Arent van 's Gravesande, tevens de ont werper van de achtergevel is. Arent van 's Gravesande was in De indrukwekkende achttiende eeuwse voorgevel van het kantongerecht aan het Rapenburg verhult een lan ge bouwgeschiedenis. (foto wim injkmmi Paets kende zyn stadsbouwmees ter al van de Lakenhal waar Paets' zoon Cornelis de eerste steen had gelegd. Voor de burge meester moet het geen probleem zijn geweest de stadsfabnek in te schakelen bij de verbouw van zyn eigen huis. Pas in de achttiende eeuw ver kocht de familie Paets het huis aan Johannes van Bergen van der Grijp, die werkzaam was geweest in Oost Indië en na terugkomst, in Leiden zijn oude dag wilde slij ten Dir*ct na aankoop verzocht hij het gerecht of hy het pand van een nieuwe voorgevel met bordes mocht laten voorzien. In 1752 werd de bouw van de ho ge lijstgevel in Lodewijk XlV-sttfl afgerond. De decoratie bleef be perkt tot de entree, die tevens werd voorzien van een indruk wekkend bordes en een gietyze- ren hek. De ingangspartij had i LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN zien van de kolossale orde, dat wil zeggen dat de Ionische pilasters over de totale hoogte van de gevel tot aan de daklijst doorlopen en niet per verdieping zijn onderbro ken. Het geheel wordt bekroond door een hoofdgestel met een fronton dat is voorzien van de wa- die tijd fabryck, stadsbouwmees ter Bouwopdrachten van het ste delijk bestuur werden door hem uitgevoerd evenals andere be langrijke opdrachten in de stad. Hij bouwde bijvoorbeeld de Ma- rekerk, de Lakenhal en de kerk hui sjes rond de Pieterskerk. zich tot dan toe niet in het midden van de gevel bevonden, maar vol gens de veranderde inzichten diende een gevel symmetrisch te zijn en werd de entree derhalve naar het midden verplaatst. Het huis werd bij die gelegenheid ook hoger opgetrokken en het interi eur werd gemoderniseerd. In 1778 werd Johannes Meerman jr veertigraad van Leiden en kwam als zodanig in de Rekenka mer van Holland en als afgevaar digde van Leiden in de Staten van Holland. In verband met deze functies besloot Meerman tot de aankoop van een passend pand. Rapenburg 19. In opdracht van hem werd in 1788 een stucplafond geplaatst in de Grote Zaal, aan de achterzijde van het huis. Het ont werp is van James Wyatt (1748- 1813), de beroemdste Engelse ar chitect van zijn tijd. Wyatt is voor het maken van zijn ontwerp nooit in Nederland geweest, maar paste het wel aan aan de Hollandse tra ditie: hij liet bijvoorbeeld het in Engeland gebruikelijke schilder werk achterwege. Meerman be woonde het huis slechts vyf jaar waarna hij zich terugtrok in zijn buitenhuis. Vanaf 1836 bewoonde jhr. dr. Phi lip Franz Balthasar von Siebold het pand. Hy had als officier van gezondheid in dienst van de Ne derlandse regering gewerkt op het Japanse eiland Denhima en had bij die geleg- nh. :>1 MB in drukwekkende collectie voor werpen verzameld. Op de eerste verdieping stond lange tijd zijn Japanse verzameling opgesteld die thans de kem vormt van de Japanse collectie van het Rijks museum voor Volkenkunde. De begane grond werd van 1837 tot 1844 verhuurd aan de studenten sociëteit Minerva. Steentje In 1862 ging het huis over in han den van de Nederlandse Staat die er de arrondissementsrechtbank en het kantongerecht in onder bracht. Sedert 1877 is alleen het kantongerecht er nog gevestigd. Het is goed te zien dat alle bewo ners aan het uiterlijk en interieur van het woonhuis hun steentje hebben bijgedragen. In elke eeuw zyn deuromlijstingen en schoor steenmantels aangebracht. De voor- en achtergevel bevinden zich grotendeels nog in onge schonden staat en de kelders zelfs nog uit de tyd van Daniël van der Meulen. BLANCA VAN DEN BERG niet. "Die zwemt zich binnen enkele minuten dood. wanhopig op zoek naar zuurstof', zet Addink uiteen. Het tweede onderdeel van het on derzoek. het bekijken van de snel heid cn dynamiek van de stofwisse lingsprocessen. vereist een nog in gewikkelder opstelling. Elke vis wordt individueel bekeken. De vis wordt in een perspex koker ge plaatst en tussen de vis en de wand van de koker wordt een plastic zak je opgeblazen. De vis komt daar door idem te zitten en kan zich niet bewegen. Via een slangetje in de bek wordt de vis beademd. Vervol gens wordt er een magnetisch veld rond de vis aangelegd en worden er radiogolven op hem losgelaten. Uit de resonantie van die golven kun nen de wetenschappers opmaken hoe snel de stofwisseling op een be paalde plaats in het visselyf zich af speelt. Ondanks het science-fiction-ach- tig karakter van dit onderzoek is ook hier direct een link te leggen naar de mens. Vermindering van zuurstof, een onaangename tempe ratuur of een te hoge zuurgraad zijn stressfactoren. De vis reageert hier op met een versnelde verbranding van zogeheten energierijke fosfaten en een vertraagde aanmaak hier van. Hy teert dus op dat moment een beetje in. Mensen die geduren de langere tijd onder stress leven (hard werken, zorgen en dergelyke) vallen ook vaak af. Met de open dag gisteren is voor wat meer mensen duidelyk gewor den dat de logica van onderzoek aan vissen groter is dan op het eerste ge zicht lykt. 'Het zijn net mensen'. @ufti)iputo:gi 15 oktober 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant - Eene opzienbarende verkla ring, welke wellicht kan leiden tot ontdekking van .Jack the Ripper." is dezer dagen tegen over de veiligheidscommusie van Whitechape 1 door eene vrouw afgelegd. De vrouu» deel de mede dat zij omstreeks 2 ja ren geleden in genoemde wijk eene kamer verhuurde aan een jonkman, die geen werk scheen te hebben, hoewel hij steeds volop geld bezat. Het heette dat hij dit ontvinp van zijn vader en van zijn broeder, die dokter was. Hij had veel kleederen. revol vers. geweren en andere vreem de gereedschappen". Gewoon lijk ging hij 's avonds om 5 uren uit en dikwijls nadat hij laat in den nacht thuis gekomen was. bemerkte de vrouw dat zich bloedvlekken op zijne kleederen bevonden- Eens was hij thuisge komen met verscheidene stukken boot had gekregen. Zij zag dat hij de lever in eene courant pak te en aan de veilipheidsrommu- ttf verzond. Andere stukken pakte hij in briefomslagen, die hy aan een paar nieuwsagent schappen en aan de politie adresseerde, doch vergat weg te zenden. Hij had een groot aantal koperen trouwringen en bracht op zekeren keer een met bloed be vlekten. witten boezelaar thuis, welke hij aan de vrouw gaf om te wasschen Na den laauten moord in Whitechapel verdween hy voorgoed Een paar pantof fels, ver scheidenen tasschen en eene lange overjas, alle. volgens de vrouw, met bloed bevlekt, liet hy achter. De vrouw was er van overtuigd dat de man die by haar gewoond had .Jack Oir Ripper' was Vijfentwintig jaar geleden - Voor het eerst sinds zijn ope ratie heeft president Johnson guteren zijn kamer verlaten. Hij heeft ruim een uur buiten in de zon gezeten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9