Bollenkweker in Wassenaar mag niet telen ONGEÉ Turfrace beslist door spierkracht 'Je woont hier tussen blije mensen ÏD Besmetting aan Katwijkseweg Ravage op Rijksstraatweg na kettingbotsing met zes auto's Hoofdwond bij vechtpartij na concert Drukwerk Leiderdorp OUDE PEUGEOTS TUFFEN DOOR REGIO PAGINA 8 REGIO LEIDEN MAANDAG 15 OKTOBER 1990 WASSENAAR - Een bollen kweker langs de Katwijkseweg* in Wassenaar mag voorlopig geen bollen kweken omdat op zijn terrein het stengelaaltje is aangetroffen. Dit zeer kleine beestje, dat alleen onder een mi croscoop zichtbaar is, vreet bol len aan en verzwakt zodoende de plant. Volgens een woordvoerder van de bloemenbolienkeuringsdienst in Lisse kan het aaltje met gewassen, machines en grond worden overge bracht. Ook zou het aaltje kunnen overwaaien: "Als je een zieke hoek Forse buit bij inbraak woning Leiderdorp LEIDERDORP Sieraden, een fototoestel, een video, een CD-spe- ler, veertig CD's en voor enkele hon derden guldens aan buitenlands geld bedraagt de buit van een bruta le inbraak in Leiderdorp. De dieven wisten zaterdag tussen half elf 's ochtends en acht uur 's avonds een woning aan de Achthovenerweg binnen te dringen door door een raam aan de achterzijde van het pand open te wrikken. De politie vermoedt dat de daders overhaast de aftocht hebben geblazen. van het terrein niet goed afdekt, kan ik me voorstellen dat het bij de bu ren terechtkomt. Omdat je het aaltje met het blote oog niet kunt zien, is het echter moeilijk te bewijzen". Zijn dienst constateert de ziekte, maar legt niet zelf de 'straf op. Dat doet de plantenziektekundige- dienst, die in Lisse een dependance heeft. Deze dienst kon vanochtend geen commentaar geven, maar vol gens de woordvoerder van de keu ringsdienst hangt de termijn af van de getroffen maatregelen. Wanneer een teler zijn grond niet ontsmet en geen tulpen, bolirissen, narcissen, uien, sjalotten en prei teelt, kan hij na 15 jaar een grond monster laten nemen. Wanneer het aaltje dan verdwenen is, wordt het teeltverbod opgeheven. Wanneer de teler wèl ontsmet, kan het verbod binnen een jaar worden opgeheven. De kosten van zo'n ontsmetting kunnen echter oplopen. Volgens de bloemenbolienkeu ringsdienst duikt het aaltje de laatste jaren steeds vaker op in bol lenvelden. Het zou door de zachte winters kunnen komen, maar een onderzoek moet meer licht in de zaak brengen. Om belanghebben den te informeren over het aaltje heeft het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij de regels voor het desbetreffende bollenge- bied in Wassenaar ter inzage gelegd in het gemeentelijk informatiecen trum aan de Johan de Wittstraat 45. NOORDWIJK - "Een topweek- einde. Het leek wel hoogseizoen. Het was zo druk dat je gisteren over de hoofden kon lopen". De directeur van de VVV Promotie Noordwijk, Marjolijv van der Jagt, is bijzonder tevreden over het verloop van het afgelopen weekeinde. De mooie weersvoor spellingen zorgden voor een zo merse drukte in de badplaats. De terrasjes zaten vol, het was druk in de Hoofdstraat en veel mensen zochten het strand op. Van der Jagt: "Het was de hele week al druk in Noordwijk door dat de Duitsers herfstvakantie hadden. Vanaf donderdag kwa men er veel boekingen binnen van mensen die op het laatste moment besloten een paar da gen in Noordwijk door te komen brengen. De goede weersvoor spellingen zijn daar duidelijk van invloed op geweest". Ook de Noordwijkse politie is heel tevreden met het verloop van het afgelopen warme okto berweekeinde. "Het was druk, maar alles is gladjes verlopen", aldus de politiewoordvoerder. Ook in Katwijk verliep het afge lopen weekeinde zonder proble men. "Druk maar gezellig", meldt de zegsman van de politie. (foto Dirk Hoge woning) BIER - Honderd blikjes bier be- jdrocfl da buit van aan inbraak m het zwembad aan de Hoogmudeseweg wi Leiderdorp, dit weekeinde. In de nacht van vrijdag op zaterdag wis ten de dieven binnen te komen via een ondeugdelijk afgesloten achter deur. WASSENAAR - Zes auto's waren gisteravond omstreeks tien uur be trokken bij een kettingbotsing op de Wassenaarse Rijksstraatweg. Twee automobilisten raakten daar bij licht gewond. De materiële scha de was aanzienlijk. De rijbaan rich ting Leiden, tussen de Rozenweg en de gemeente Leiden, was door de ravage van ongeveer half elf tot half twaalf afgesloten voor verkeer. Het ongeval werd veroorzaakt door een 43-jarige Rijnsburger die met te veel drank op achter het stuur zat. De man wilde inhalen maar raakte daarbij de achterkant van zijn voorganger. De 24-jarige Haagse die deze auto bestuurde raakte door de klap de macht over het stuur kwijt, botste tegen de vangrail en sloeg over de kop. De vrouw en een 27-jarige passagier uit Amsterdam liepen hierbij diverse kneuzingen op. Een 27-jange man uit Oegstgeest zag het voorval en trapte hard op zijn rem. Daardoor botste een 63-ja- rige Amsterdammer bovenop hem. Hetzelfde gebeurde met een 50-jari- ge man uit Naarden en een 23-jarige Hagenaar. Auto's werden na het ongeval om geleid via de secundaire weg langs de Rijksstraatweg. Tegen de Rijns- bufger is proces-verbaal opgemaakt wegens rijden onder invloed. LEIDERDORP - Een 21-jarige Leiderdorper heeft zaterdagavond een flin ke hoofdwond opgelopen, nadat hij door een 20-jarige Leidenaar met een steeksleutel was geslagen. Beide kemphanen verlieten om half een 's nachts de Muzenhof in Leiderdorp, waar zij het afscheidsconcert van de popgroep Drukwerk hadden bijgewoond. Op de Engelendaal vergreep de enigzins aangeschoten Leiderdorper zich aan de fiets van de niet meer zo nuchtere Leidenaar, waarna met een knokpartij ontstond met medewerking van wederzijdse vrienden. De hoofwond is in het AZL gehecht. Dat is niet alleen gezellig, maar ook een stuk veiliger. "Er is wel eens een stuk van het dak van het bedrijf hiernaast door de ruiten gegaan", verklaart Vredenborg. "Eigenlijk moeten we wanneer het stormt niet bij die ruiten blij ven zitten, maar ik krijg haar toch niet van die plek vandaan", zegt Vredenborg, wijzend naar zijn vrouw op de bank. Wanneer het flink stormt ge beurt het geregeld dat bezoek op stapt. "Ze worden zeeziek door de deining van het schip", lacht Vre denborg. "Wij moeten er speciaal op letten, we zijn eraan gewend". AJleen tijdens de voorjaarsstor- men eerder dit jaar, merkte het echtpaar dat het buiten bar en boos was. Het dak van de fabriek vloog er weer eens af, maar dit maal raakte de boot niet bescha digd. De leidingen voor gas, licht en water zijn stevig verankerd en raken ook bij de zware stormen niet los. Behalve een huiskamer heeft de boot een keuken, een douche, een toilet en twee slaapkamers. De ark lijkt niet bijzonder groot, maar heeft veel bergruimte. On der de vloer zitten zeven vakken, waarin allerlei spullen worden opgeborgen. De vakken zorgen ervoor dat de ark nauwelijks kan zinken. "Als er een lek in de boot zou komen, loopt maar één van die vakken vol. Zelfs wanneer er twee vakken vol lopen, zinken we nog niet", weet de schipper. Mevrouw Vredenborg ontkent dat een boot minder comfort biedt dan een rijtjeshuis: "We hebben net als iedereen elektrici teit, gas, water, telefoon en een douche. Twintig jaar geleden had nog lang niet iedereen een dou che. Wij hadden toen meer luxe dan mensen in gewone huizen". Slepertje Wanneer de weersomstandighe den het maar even toelaten vaart de schipper rond met zijn sleep bootje, 'Slepertje' genaamd. Hij verhaalt van vliegende stormen en het lostrekken van een dure zeilboot die op de bodem van 't Joppe lag. Wanneer hij niet kan helpen, vaart hij op zijn gemak, maakt hij een praatje of gaat hij vissen. Ook op een andere manier ver loochent het schippersbloed zich niet, want op de boot loopt een klein, wit keeshondje rond. Vre denborg houdt van schippers- hondjes ("Die zijn erg waaks"). Behalve een papegaai, een konijn en een schippershöndje zijn er op de ark ook twee grotere honden aanwezig. De dieren komen goed van pas wanneer de Warmonder ongure types in de jachthaven ziet rond neuzen. "Ik haal mensen die hier niets te maken hebben er altijd tussen uit", zegt hij. "En zelfs midden in de nacht kom ik er uit om te kijken wat er loos is". Te weinig wind voor zeilers Waterleiding en wegdek kapot in Leiderdorp LEIDERDORP - De doorgaande Achthovenerweg in Leiderdorp is zaterdagochtend door een gespron gen waterleiding tijdelijk afgeslo ten geweest voor verkeer. Om onge veer acht uur raakte de hoofdlei ding onklaar, ter hoogte van de be- drijvenweg. Door de enorme water massa verzakte een deel van het wegdek. Omdat het verkeer veel hinder ondervond zijn de leiding en het wegdek nog dezelfde dag gere pareerd. De rubriek 'Ongewoon' gaat over mensen die net iets anders wonen dan de gemiddelde Nederlander. Alternatieve woonvormen en an derszins opvallende onderkomens in de regio krijgen de komende weken aandacht in deze rubriek. Vandaag de vijfde aflevering. Bar weer Wanneer het 's avonds spookt op het water worden de gordijnen van de woonark dichtgetrokken. Warmondse schipper heeft al 30 jaar ark in jachthaven Van onze redacteur Dorith Ligtvoet WARMOND - De Warmondse schipper H. Vredenborg (77) wil best 'aan de wal' wonen, maar zijn vrouw wil voor geen goud weg van de woonark in de jachthaven van de Konink lijke Watersportvereniging De Kaag in Warmond. "Er zijn geen buren die op je letten, we hebben vrij uitzicht en temid den van de recreatieboten heerst altijd een vakan tiestemming", vindt me vrouw W.L. Vredenborg. "Mij maakt het niet zo veel uit", zegt de schipper. "Een voor deel is dat je een stuk minder onderhoud hebt aan een huis op de wal". STREEK Een fink aantal autoliefhebbers heeft gisteren de honderd oude Peugeots gadege slagen die meededen aan De Nefkens Amsterdam-Rotterdam Rit. De tocht werd georgani seerd in het kader van het eeuw feest van Peugeot. De wagens re den dwars door de bollenstreek. Bij AKZO in Sassenheim werd een lunchpakket uitgereikt en werd de groep, die inmiddels uit elkaar was gevallen, opnieuw geformeerd. Grote trekpleisters waren gisteren de twee qua- driletten uit het begin van deze eeuw. (Foto Dick Hogewoning) Stoffelijk overschot in sloot Voorschoten VOORSCHOTEN - Het levenloze li- chaam van een 76-jarige man uit Leidschendam is gistermorgen door vissers aangetroffen in een zij slootje van de Vliet in Voorschoten. De politie vermoedt dat de man door een misstap bij het Frans Halssplantsoen te water is geraakt en is verdronken. WARMOND - De gebroeders Persoon uit Loosduinen heb ben dit weekeinde in Warmond de zevende editie van de Turf race gewonnen. Het is de zesde keer dat leden van dit gezin de Tinus van Steijn-wisselbeker winnen. De winnaar van vorig jaar, Arnhemmer F. Reijmers, werd dit jaar tweede. N. van Zeijl behaalde de bronzen me daille en Warmonder A. Juffer- mans eindigde dit keer als ze vende. De Turfrace Warmond-Vinkeveen- Warmond was dit jaar bijzonder zwaar, omdat er te weinig wind was om echt te kunnen zeilen. "Het was spierkracht dit jaar", concludeert organisator H. Tromp van de Stich ting Zeilvaart Warmond. De schip pers van de originele zeilende vrachtscheepjes probeerden hun Westlanders, aakjes en Kagenaars vooruit te krijgen door te bomen en te trekken. Slechts negen van de zestien deel nemers waren binnen voordat om half vijf de prijsuitreiking begon in park Groot Leerust. De nummer tien arriveerde tijdens de prijsuit reiking en de vele aanwezigen zorg den spontaan voor een toetercon cert aan de waterkant. Na deze on derbreking van de ceremonie, deel den de organisatoren mee dat de Het eerste schip kwam pas om elf minuten over twaalf binnen, een kleine vier uur voor de prijsuitrei king. De nummer twee volgde acht tien minuten later. Vorig jaar kwam de winnaar uren eerder aan in War mond. Het mooie weer bracht in Warmond en het keerpunt Vinkeveen veel be zoekers op de been. De demonstra ties van oude ambachten, die alle iets te maken hadden met de zeil vaart, vielen bij de bezoekers zo goed in de smaak dat de organisatie het aantal kraampjes volgend jaar wil uitbreiden. De pechprijs ging dit jaar naar Leidenaar T. ten Berge, die meerde re keren te kampen had met averij. De winnaars, de gebroeders Per soon, kregen tevens de prijs voor het beste journaal en N. van der Loos won de onderscheiding voor het best verzorgde schip. F. Reij mers kreeg de speciale 'onderdui- kersprijs', bestaande uit een zwem vest. De schipper verloor onderweg twee keer zijn roer en moest hals overkop van zijn Westlander dui ken om het onmisbare onderdeel weer te pakken te krijgen. Na de Turfrace begint vanmiddag om drie uur de traditionele Stront race in het Friese Workum. Morgen worden de scheepjes in het keer punt Warmond verwacht. Vijf mille gestolen LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de de Leidse Da Costa- straat is afgelopen vrijdag een geld bedrag van 5000 gulden ontvreemd. Ook verdwenen mapjes met mun ten, een horloge en een insigne. De dader is vermoedelijk met een valse sleutel de woning binnen gekomen. kikkervisjes vangen. Speelgoed was voor kinderen van de be woonde wereld. Ik kreeg ze niet eens mee naar het strand". De schipper herinnert zich dat zijn zoontje als peuter in het wei land werd gezet. Daarvoor werd eerst een stang in de grond ge plant waaraan een stuk touw was vastgebonden. Dit was de enige manier om te voorkomen dat de kleine, levendige knul in het wa ter zou vallen als zijn moeder even niet op hem zou letten. "Maar er waren toen nog koeien hier. Mijn vrouw had dat joch met een appel in het land gezet. Plot seling zag ze drie koeien om die jongen heen staan. Een van de koeien zei 'hap' en pakte de appel. Mijn vrouw durfde niets te doen, want dan kunnen die beesten schoppen. Nu gingen ze vanzelf weer weg". In de loop der jaren werd de ark omringd door bedrijven en een jachthaven. De woonark is de eni ge in een straal van honderd me ter gebleven. Hoewel het uitzicht over het water minder riant is ge worden, vindt het echtpaar het prettig om tussen de vele jachtjes te liggen. "Je hebt hier honderd buren, maar tegelijkertijd geen buren. De mensen hier knutselen aan hun bootje of gaan een stukje fietsen. Je ziet hier altijd blije, op gewekte mensen", vindt me vrouw Vredenborg. De Warmondse schipper H. Vredenborg met zijn keeshondje in zijn woonark in de jachthaven De Kaag. "Schippershondjes zijn erg waaks". (foto Ellen Martens) De schipper komt uit een echt schippersgezin. Hij groeide op bij opa en oma, want zijn ouders wa ren constant in een tjalk op pad om vracht te vervoeren. Na het vervullen van zijn militaire dienstplicht werd Vredenborg schipper en ook nu nog biedt hij steevast de helpende hand bij evenementen zoals Turf- en Strontrace, Westlander Zeildagen en Schippertjesdagen. Als eerbe toon is een prijs naar de oude schipper vernoemd. Tijdens de Schippertjesdagen wordt die prijs uitgereikt. Ondanks de afkomst van Vre denborg is het gezin min of meer bij toeval op een woonark terecht gekomen. Gedwongen door de naoorlogse woningnood kocht Vredenborg de naamloze ark. De boot lag eerst een aantal jaren in Muiden, maar het echtpaar ver huisde toen de schipper 36 jaar geleden een goede baan kon krij gen in Warmond. Veranderingen In de 'Warmondse' jaren is de om geving erg veranderd. "Vroeger kon je van hier uit met helder weer de watertoren van Alphen zien liggen", herinnert mevrouw Vredenborg zich. Rondom de boot, waar nu bedrijven zijn ge vestigd, strekte zich het weiland uit. "De kinderen sp«elden in het weiland, ze gingen zwemmen of MAANDAG 15 OKTOBER Katwijk vergadering commissie Perso neels- en Informatiebeleid, aan vang 17.00 uur in hel raadhuis Lolden lezing Stichting Emln Holland: Kleuren', hun betekenis en invloed, aanvang 19.30 uur in do Centrale Bibliotheek, Nieuwstraat bijenkomst Spmtisch Genoot schap Leiden Psychos ymetnsche Seance, door mw G. Nieuwenhuis, aanvang 20 00 uur in zaal Lage MOTWtQ 1J.' Noordwijk vergadenng Vereniging van Postzegelverzamelaars, aanvang 20.15 uur in hotel-restaurant Royal, Voorstraat. Oogstgoost e bridgen voor met-rokers, aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis vergadering commissie Financi en, aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. Valkenburg, vanaf 19.30 uur in de kerkzaal van de Nederlands Her vormde Kerk. DINSDAG 16 OKTOBER Alphon klaverjassen bi| speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 20.00 uur Katwijk jeugdvoorstelling '16 Stofzui gers'. voor kinderen van 4 tot 8 |aar, aanvang 14.00 uur in Tripod>a sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute, van 15.30 Loklen telefonisch spreekuur Beiangen- buro Gezondheidszorg, voor vnj- biijvend advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur tel: 071 -254654. voorstelling 'Zondagskinderen', met o.a. John Kraaykamp, 20.15 uur m de Leidse Schouwburg concert Margol Klompmaker (sopraan), Hans Brons (bas) en Mi- chele Masson (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. Valkenburg vergadering commissie Econo mische- en Financiële Zaken, ge volgd door door Volkshuisvesting, aanvang 19.30 uur in het gemeen tehuis. WOENSDAG 17 OKTOBER jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur m gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool. Jong- kindt Coninckstraat. van 10.30 tot 12.00 uur in het Stadsbouwhuis. Langegracht 72. jeugdfilm 'Gat m de grens', aan vang 14.30 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. bijeenkomst Ned. Vereniging voor Belangstellenden in het Tram- en Spoorwegwezen, centraal the ma 'De Blauwe Tram', aanvang 20.00 uur in de NZH-zaal. Ri|nsbur- gerweg informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. tel 121554. voorstelling: 'Zondagskinderen', met o.a. John Kraaykamp, aanvang 20.15 uor in de Leidse Schouw burg. Oegstgeest bridgen bij DDS. aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten kindervoorstelling (vanaf 4 jaar), aanvang 14,30 uur in Poppenthea ter Wellus Nietus, Prinses Marijke- laan. (4 t/m 8 jaar), aanvang 14.00 uur in 1 Meerpunt Woubrugge open Woubrugse Koersbal Kampioenschappen, van 10.00 tot 16.00 uur in Sporthal Oudendijk. DONDERDAG 18 OKTOBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hudgo de Grootstraat, aanvang 14.00 uur. Leiden lunchconcert door Herman van Rooijen (piano), 12.45-13.30 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8