TAD LEIDEN Ver®I sterend D66 eist opheldering over vertrek Hettinga Trefpunt voor aids-patiënten LEIDSCH ft DAGBLAD Slachtoffer schietpartij werd in de val gelokt Meteoriet blijkt simpel stuk steen INDIAANSE DANSERS IN MUSEUM s MAANDAG 15 OKTOBER 1990 IIIIIIII STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN LEIDEN Er zijn al ruim dui zend handtekeningen gezet te gen het plan van de PTT om het postagentschap bij de universi teitsgebouwen aan de Cleve- ringaplaats te sluiten. De pro testactie is anderhalve week begonnen en loopt nog steeds. Volgens initiatiefneemster A. Crepin van c|e handtekeningen actie wordt een groot aantal mensen gedupeerd als het agentschap dicht gaat. "Mensen werken hier van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat en heb ben weinig tijd om hun geldza ken af te handelen. Er zijn er Verzet tegen sluiting van postkantoortje universiteit heel veel die voor de giro heb ben gekozen omdat bet post kantoortje zo lekker dichtbij zit. Voor mijzelf zou het ook een echte ramp zijn als het agent schap verdwijnt". De handtekeningen zijn vol gens haar gezet door personeel van de universiteit, studenten en buurtbewoners. Niet alleen Leidenaars zijn tegen het plan. maar vooral ook mensen die in andere steden wonen maar in Leiden werken of studeren, al dus Crepin. De handtekeningen worden opgestuurd naar het hoofdpostkantoor in Lelden. Al eerder zijn bandtekenin gen ingezameld tegen de slui ting van andere agentschappen in Leiden. Deze actie werd vooral gehouden onder ouderen. Volgens Arps zijn veel aangele verde gesteenten weliswaar geen meteoriet, maar hebben ze wel hun eigen historische waarde. Zo kwam enige tijd terug iemand aandragen met een brokstuk, waarvan hy aan nam dat het een ïjzermeteonet be- tro.. Het bleek echter een overblijf sel te zijn van de allereerste yzerin- dustrie op de Veluwe. "Aan de ene I 10 KUUREN Mod'eu/e pump met bovenwerk van leer Keu/e ut 10 actuele modekleuren, oa lubergme. donkergroen, donkerblauw, taupe en cognac 36 t/m 4? Nu voor de verbasterende pnjs van L ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf LEIDEN - In Leiden gaat van avond voor de eerste keer het HIV- café open. In het gebouw van het COC aan de Langegracht 65 kunnen sero-positieven en aids-patiënten uit de stad en regio elke eerste en derde maandagavond van de maand terecht. De bijeenkomsten krijgen zowel een ontspannend als een informatief karakter. In het voorjaar werd een Leidse werkgroep HlV-café opgericht. Hierin zitten onder anderen verte genwoordigers van de maatschap pelijke dienstverlening, twee sero- positieven en een buddy (begelei der van aids-patiënten). In Amsterdam startte begin 1988 het eerste HlV-café. Op grond van de positieve ervaringen in de hoofd stad werden snel soortgelijke initia tieven ontwikkeld in Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Heerlen. Nu volgt dan Leiden. Of het een succes wordt, is afwachten. "Je kunt niet van tevoren voorspellen dat er veel mensen per bijeenkomst zullen ko men", aldus een van de initiatiefne mers. Hij acht het aantal aanwezigen echter niet de belangrijkste maat staf voor succes. "Ook al zitten er maar vijf mensen per keer, voor hen HTV-café vanavond voor eerste keer open is het heel belangrijk. Het is gewoon nodig dat ze kunnen praten over hun gevoelens, frustraties en ande re emoties". De term 'café' moet overigens niet al te letterlijk worden genomen. Er kan een biertje wor den gedronken en er komen men sen bij elkaar. Daarmee houdt de vergelijking met de standaard kroeg op de hoek op. Vrijwilligers Het is de bedoeling dat bezoekers van het café elkaar op een informele wijze ontmoeten en antwoord krij gen op vragen over de aids-proble- matiek. Tijdens iedere bijeenkomst zijn een of meerdere 'gastheren of- vrouwen' aanwezig die kennis heb ben van instanties waar mensen te recht kunnen met vragen op dit ge bied. Overigens zoekt de HIV-werk groep nog vrijwilligers die dit werk willen doen. Belangstellenden krij gen tevoren een soort introductie cursus, waarbij ze op de hoogte wor den gebracht van alles wat met aids of sero-positiviteit heeft te maken. Voorts is het de bedoeling dat re gelmatig themabijeenkomsten wor den gehouden. Hierbij geeft een uit genodigde spreker een lezing over een bepaald onderwerp. Te denken valt aan werk, medicijnen, buddy's, verzekeringen en euthanasie. Na af loop leidt de gastspreker een dis cussie over het behandelde thema. De organisatie van het café stelt na drukkelijk dat het Leidse HlV-café toegankelijk is voor ieder die op de een of andere manier met de ziekte heeft te maken. Dat zijn dus niet alleen homo seksuelen, maar ook besmette hete ro's, drugsgebruikers of vrienden en familieleden van besmette men sen. "Dit is heel nadrukkelijk geen verlengstuk van het Leidse nichten- wereldje". Drempel Het café is dan ook meer uit prak tisch oogpunt ondergebracht bij het COC. "Dat centrum is bij veel ho moseksuelen bekend. Het is nou eenmaal zo dat de grootste groep seropositieven in die categorie valt. Voor hen is de drempel dus al laag". De werkgroep wil er nu voor zorgen dat ook de andere doelgroepen wor den bereikt. De initiatiefnemers denken hier bij bijvoorbeeld aan de bi-seksue- len. "Dat is een groep die niet is ge organiseerd en er thuis in de gezins situatie niet over kan praten. Voor hen biedt het HlV-café een uitste kende mogelijkheid om met lotge noten te spreken". De HIV-werkgroep heeft al een aantal initiatieven ontwikkeld om meer naamsbekendheid te verkrij gen. Zo is een brief verstuurd naar huisartsen en maatschappelijk dienstverlening. Hierin wordt uit gelegd wat de bedoeling is van het HlV-café. Voorts staat er een op roep in om patiënten of cliënten te wijzen op het bestaan van het café. Of het initiatief aanslat, moet de tijd leren. In ieder geval heeft de ge- mente al een subsidie toegezegd. De werkgroep wil gedurende het eerste jaar een aantal evaluaties houden van het reilen en zeilen van het café. Aan de hand daarvan wordt het be leid eventueel bijgesteld. "Eigenlijk moeten we hopen dat er niemand komt, dat zou aangeven dat er geen sero-positieven in de regio zijn of dat ze blijkblkaar goed worden op gevangen. Maar ervaringen in ande re steden leren dat dit helaas geens zins het geval is". Het HlV-café is iedere eerste en derde maandag van de maand vanaf 19.30 uur geopend. Meer informatie is te verkrijgen bij de Werkgroep HlV-café Leiden, Postbus 11095, 2301 EB Leiden. (vervolg van voorpagina) LEIDEN De politie vermoedt dat het slachtoffer in de val is gelokt. Kort voor de schietpartij bevond hij zich in een cafe aan de Nieuwe Beestenmarkt. Daar werd hy opge beld met het verzoek om even naar het Levendaal te komen. Het slacht offer heeft daar een zaak in speelau tomaten. De politie denkt dat de beller en de schutter dezelfde man is. Na de schietpartij ontfermden buurtbewoners en bezoekers van de snookerpub zich over de man en waarschuwden ambulance en poli tie. Een van de omwonenden was een 22-jarige broer van het slachtof fer. Die was nog eerder ter plaatse dan de politie. De man raakte flink geëmotioneerd door de aanblik van zijn in elkaar gezakte familielid. Hij koelde zijn woede op een ruit van een naburig pand. 'Feiten dreigen in doofpot gestopt te worden' LEIDEN - D66 wil dat B en W van Leiden 'volstrekte duidelijkheid' geven over de relatie tussen de gemeente en het aannemingsbedrijf van de op 2 oktober afgetre den CDA-wethouder W. Het tinga. De fractie wil daar over debatteren tijdens de raadsvergadering van vol gende week maandag. De fractie zegt in een verklaring 'met gevoelens van onthutsing en ontsteltenis' kennis genomen te hebben van de berichten over het vertrek van Hettinga. Zaterdag Meisje klem LEIDEN De brandweer heeft zondag een achtjarig meisje dat klem zat achter een vuilcontainer aan de Pasteurstraat, bevrijd. Het meisje speelde op de container en viel er even later van af. Zij raakte beklemd tussen een muur en de vuilopslagplaats en kon niet meer los komen. Zij hield geen verwon dingen over aan het avontuur. meldde deze krant dat de ex-wet- houder bij de verhuur van kamers boven zijn bedrijfspand in strijd heeft gehandeld met de regels van de gemeente. Dat conflict was de di recte aanleiding voor zijn vertrek op 2 oktober. D66 'kan niét anders dan de voor lopige conclusie trekken dat de heer Hettinga de schijn heeft ge wekt dat de in de gemeenteraad vastgestelde regels niet voor hem gelden', aldus de verklaring. "Al leen al daarmee heeft hij zyn politie ke leven achteraf met een sfeer van onbetrouwbaarheid omgeven. D66 acht het aanzien van de Leidse poli tiek als geheel hierdoor geschaad". De manier waarop de affaire naar buiten is gebracht door het college en door Hettinga zelf is volgens D66 'onjuist en onzorgvuldig'. "De heer Hettinga heeft bewust - zo luidt de voorlopige conclusie - bij zijn ver trek op 2 oktober de werkelijke re den van het vertrek willen verzwij gen en via voorwendsels de aan dacht van politiek en samenleving hiervan willen afleiden". Geruchten De fractie betreurt het dat Hettinga geen openheid van zaken heeft ge geven. Ook het optreden van CDA- wethouder J. Walenkamp wordt be treurd door D66. Hij heeft volgens de democraten niet de indruk ge wekt dat hij alles heeft gedaan om te verhinderen dat 'de feiten in de doofpot zouden worden gestopt'. Ook de burgemeester heeft 'min der gelukkig' gehandeld door onder andere tijdens het fractievoorzit- tersoverleg te beweren dat Hettinga om persoonlijke redenen was ver trokken. "Hij stelde toen dat geen gemeentelijke belangen in het ge ding zijn'. In een brief aan het college vraagt fractievoorzitter P. Langenberg on der andere om een lijst van alle (schriftelijke) contacten tussen de gemeente en gemeentelijke instel lingen en het aannemersbedrijf in de periode dat Hettinga wethouder was (van 1 mei tot 2 oktober). Ook wil D66 een chronologisch overzicht van de gebeurtenissen rond de verhuur van de kamers bo ven het bedrijfspand van Hettinga. De vragen zijn, zo verklaart Lan genberg, onder andere gesteld naar aanleiding van geruchten die vol gens hem nog steeds de ronde doen over de afgetreden wethouder. Spreekuur voor ruimtestenen bij sterrewacht: LEIDEN - Enige honderden men sen hebben gisteren een bezoek ge bracht aan de open dag van de Leid se sterrewacht. In het kader van de Nationale Sterrenkijkdagen was in de voormalige werkplaats van de Leidse astronomen een programma opgesteld met onder meer lezingen, een tentoonstelling, video-presen taties en een puzzeltocht voor kin deren. Hierbij was veel aandacht voor Copernicus, die in 1473 werd gebo ren in Toruri, de Leidse zusterstad. Deze wetenschapper was de eerste die kwam met een beschrijving van de planeetbanen. Hierbij kwam het mooi uit dat het afgelopen weekein de ook de Poolse Culturele week in Leiden startte. Volgens de organisa tie was dit niet alleen de reden voor de aandacht voor Copernicus. "Die man hoort er gewoon bij zo'n expo sitie. Maar toen we hoorden van de culturele week, hebben we het wat extra aangekleed". Het publiek was tevoren uitgeno digd zelf gevonden stukjes meteo riet mee te nemen, of in ieder geval dingen die daarvoor door gaan. Dr. Charles E.S. Arps, verbonden aan het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum, kon na een korte keuring exact te vertellen of ze al dan niet een echt stuk meteoriet in handen hadden. kant zie je dan de teleurstelling van was z'^,n- «J®nsikens reageerde er de mensen over het feit dat het geen koel op. "Dat hoort bij dit vak. Er ruimtegesteente is, maar zo'n ander zijn ook wetenschappers die dui- verhaal vinden ze ook wel leuk". zenden kilometers reizen om ergens In de avonduren was het de be- ter wereld een bepaald verschynsel doeling dat het publiek met telesco- >n het heelal te bestuderen. Als ze pen naar de sterren kon kijken, dan aankomen en het is bewolkt. Maar al m de middaguren trok de kunnen ze onverrichterzake weer to s die werden vermeld zyn eigen De man sloeg met zyn vuist zo hard op het glas. dat dit brak De 22- jange liep hierbij een slagaderlijke bloeding op. Hij werd samen met zijn beschoten broer per ambulance afgevoerd naar het AZL. De byry- der kwam met de schrik vrij Volgens politievoorlichter D Graveland hebben verschillende mensen de vermoedelijke dader zien wegrennen. Er zyn inmiddels enige getuigen gehoord. De schutter ging er na de schiet- party onmiddellijk vandoor. Hij rende schuin de rybaan van het Le vendaal over en vluchtte via de Rijnstraat en de Gortestraat rich ting Plantsoen. Het zou gaan om een kleine man met donkere kleding. De politie weet dat rond het tijdstip van zijn vlucht enkele mensen in de omge ving van het Plantsoen liepen. Ze wil graag in contact komen met ge tuigen die de man op de vluchtweg zijn tegengekomen. Zij kunnen te lefonisch contact opnemen met het politiebureau, tel. 258888. Rijkspolitiekorpsen uit de regio assisteerden de Leidse collega's met het afzetten van het Leven daal. De weg werd vanaf ongeveer 20.00 uur tot middernacht afgesloten voor alle verkeer. Het tafereel trok het nodige publiek. Dit leverde ech ter geen problemen op. De toe schouwers bleven netjes achter de afzetting staan. Mensen die in het afgezette gebied woonden, werden door agenten naar hun huis bege leid. De recherche verrichtte een om vangrijk sporenonderzoek. Daarbij werd in linies de hele omgeving van de Dekamarkt afgezocht op zoek naar mogelijke aanwijzingen. De brandweer assisteerde hierbij met felle lampen. Met speurhonden kon de politie het spoor van de dader nog even volgen in de richting van de Rijnstraat en de Gortestraat Daar hield het spoor echter od. In de loop van dezelfde nacht en gisteren zijn al de nodige getuigen gehoord. Over het motief van de schietparty tast de recherche nog in het duister, al zyn er volgens Grave land wel al 'enkele vermoedens ge rezen'. Auto's vernield LEIDEN - Drie mannen zyn in de nacht van zaterdag op zondag door de politie aangehouden wegens het vernielen van twee auto's. Op de Koningstraat staken de daders de banden lek van een personenauto, bekrasten de lak en veroorzaakten deuken. Even later kreeg een wagen aan de Willem de Zwygcrlaan een zelfde behandeling. De politie hield even later de daders, twee Leidenaars van 18 en 24 jaar en een 27-jarige Alphenaar, aan. Aan de vernieling bleek MB NUk ten grondslag te liggen. De twee a hemel dicht, waardoor weinig meer naar huis". dom van leden van dezelfde familie. LEIDEN - Een groep Indiaanse dansers verzorgde gistermiddag twee optredens in het rijksmuseum voor vol kenkunde aan de Steenstraat. De 'Tzingquaw Khowutzum Dancers' uit Canada trad op in het kader van de ten toonstelling 'In de schaduw van de zon'. foto Lotk zuyderduin) Cement Al met al kwam er slechts één aan dragen met een 'space-achtig' ge steente. Het bleek vals alarm. Vol gens Arps ging het om slakachtig materiaal, dat hoogstwaarschijnlijk bij een spoorbaan was weggewaaid. Het meest extreme wat ooit bij de Sterrewacht is aangereikt, is vol gens mede-organisator Peter Jenis- kens een stuk cement. "Die mijn heer kwam daarmee heel enthou siast aandragen en verwachtte er heel wat van. In zo'n geval vertellen we heel rustig dat het zeker geen meteoriet betreft, maar dat hy de volgende keer rustig weer mag te rugkomen. Wie weet heeft hij dan immers wel iets echts".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7