Kohl: meerderheid terug in Bondsraad Val van generaal Aoun 'eerste schot in Golfoorlog' Martens bemiddelt in oorlog Rwanda Grote zege CDU in voormalige DDR Weer actie politie Brazilië tegen illegale goedzoekers Irak en Iran wisselen weer diplomaten uit BUITENLAND PAGINA 5 Van onze correspondent Hans Hoogendijk BERLIJN - De Duitse kanselier Helmut Kohl is de grote winnaar geworden van de deel staatsverkiezingen in de vroegere DDR. In vier van de vijf nieuw gevormde deelstaten werd zijn CDU de grootste partij. Alleen in Brandenburg moest de omstreden ex-DDRmi- nister van binnenlandse zaken Diestel, zijn sociaal-democratische tegenstander Manfred Stolpe laten voorgaan. Door deze uitslag heeft de CDU/CSU de meerderheid op de SPD heroverd in de Bondsraad, die is te vergelijken met de Eerste Kamer in Nederland Van onze correspondent Ineke Holtwijk RIO DE JANEIRO - De Braziliaan se politie is opnieuw in actie geko men tegen de illegale goudzoekers in het noorden van het Amazonege bied. De afgelopen week zijn drie landingsbanen opgeblazen die goudzoekers hadden aangelegd in reservaten van indianen. In de ga ten zijn bomen geplant. Enkele landingsbanen blijven om de door ziekten met uitsterven be dreigde Yanomami-indianen medi sche assistentie te kunnen verle nen. De operatie wordt met veek scepsis bekeken. In maart dit jaar werden in dezelfde noordelijke deelstaat, Roraima, ook enkele lan dingsstrips opgeblazen. Een maand later, na het vertrek van de politie, bleken ze alweer in gebruik te zijn. Toch zijn er verschillen met de vorige keer. De politie blijft nu drie maanden en krijgt deze keer ook steun van het leger. Er bestaat na melijk een vermoeden dat de lan dingsbaan in het grensgebied met Venezuela ook worden gebruikt voor drugssmokkel. Het Venezo laanse leger arresteerde de afgelo pen maand Braziliaanse goudzoe kers die op Venezolaans grondge bied een vliegveldje hadden aange legd. De invasie van Brazilianen is een oud en steeds terugkerend pro bleem. Naar schatting verblijven op het ogenblik 2000 goudzoekers in het oerwoud van Roraima. Zij vormen een bedreiging voor de Yanomami. het meest geïsoleerde en primitieve indianenvolk ter wereld. Sinds de goudzoekers enkele jaren geleden hun reservaten binnentrokken, is het sterftecijfer onder de indianen omhoog geschoten. Sindsdien stier ven 1500 van de 10.000 Yanomami's aan door goudzoekers overgebrach te kwalen als malaria, tbc en ge slachtsziekten. of aan ondervoe ding. Talloze indianen gaven de jacht en visvangst op en leven uit sluitend nog van wat goudzoekers uitdelen. De riviertjes in het gebied zijn vergiftigd door het kwik dat bij de goudwinning wordt gebruikt. De verwoesting van landingsba nen is de meest voor de hand liggen de strategie om de goudzoekers het werken onmogelijk te maken. Ze zijn op vliegtuigjes aangewezen voor hun bevoorrading. Er zyn nau welijks wegen en het bos is ondoor dringbaar. Maar ook de politie wordt daardoor ernstig gehandi capt. Bij vorige acties was het een koud kunstje voor de goudzoekers zich te verbergen. Dit keer gebruikt de politie satellietfoto's om kampen en nieuwe landingsstrips op te spo- De landingsbanen zijn meestal 'eigendom' van een goudzoeker die enig niveau van welstand heeft be reikt en armlastiger collega's voor zich laat werken Hij kan machines laten aanvoeren, waardoor sneller en efficiënter kan worden gewerkt Hij beschikt bovendien over medi cijnen. voedsel en dieselolie voor de pompen waarmee grond wordt oj> gespoten en die verkoopt hij duur (voor goud) aan zijn personeel. Wi^ zijn goud in de stad wil verkopen. i$ aangewezen op een vliegtuig en dus opnieuw op de eigenaar van de larv dingsbaan Een van die rykaards is Jose Alt» no. voorzitter van de vakbond van de 'Garimpeiros'. Uitgerekend hij was de afgelopen week de dupe val) de actie van de politie. Zyn lan, dingsstrip. die hij naar eigen zeggen voor twintig kilo goud had gekocht» werd als eerste opgeblazen. Altiné verklaarde recent tegen een Brazi liaanse verslaggever dat de econo, mische crisis de Ganmpeiros van» zelf weer terugdrijft het oerwoud irn politieactie of niet. "De kerk leeft van dromen, de militairen van ideo logieën en wij van de werkelijk heid", aldus Altino. Opvallend was dat de communisti sche PDS, als opvolger van de SED van Honecker, ondanks geringe verliezen de derde politieke kracht in de vroegere DDR is gebleven. De burgerrechtsgroepen handhaafden zich redelijk, maar haalden door hun versnipperde optreden in de meeste deelstaten de kiesdrempel van vijf procent niet. In Beieren, waar ook een nieuw parlement werd gekozen, kon de CSU onder minister-president Streibl en voorzitter Waigel, de ab solute stemmen-erfenis van Franz- Josef Strauss onverwacht gemak kelijk verdedigen. De SPD kwam met een catastrofale 26 procent nog slechter uit de bus dan vier jaar ge leden. De rechts-extremistische Re- publikaner kwamen net niet over de kiesdrempel. De liberale FDP kwam met de hakken over de sloot voor het eerst sinds acht jaar weer in het parlement. Kohl was zeer tevreden over de uitslag van deze verkiezingen, die worden beschouwd als een genera le repetitie voor de algemene ver kiezingen van 2 december. Zijn so ciaal-democratische opponent Os kar Lafontaine toonde zich een fair verliezer. Hij benadrukte min of meer plichtsgetrouw dat zijn partij de moed nog niet had opgegeven Kohl bij de Bondsdagverkiezingen een nederlaag te bezorgen. In vier van de vijf nieuwe Oost- duitse deelstaten is de eerste minis ter-president van christen-demo cratische huize. In Mecklenburg- Vorpommern, Thuringen en Sach- sen-Anhalt heeft de CDU een coali tiepartner nodig, waarvoor de libe rale FDP ter beschikking staat. Al leen in Sachsen, eens een rode burcht, kan de uit West-Duitsland afkomstige christen-democraat Kurt Biedenkopf alleen regeren. Hij is de enige 'west-import', die succes heeft gehad. In Brandenburg won de sociaal-democraat Manfred Stolpe, die mogelijk samen met de liberalen en het Bondgenootschap 90-Groenen een coalitie wil vormen. Opvallend is dat de communisten van Gregor Gysi niet zijn wegge vaagd. Geen enkele partij wil echter een coalitie met hen aangaan. De li beralen kwamen beter uit de stem bus dan bij de eerste vrije parle mentsverkiezingen in maart. Opvallend is dat de Republika- ner, wier 'thuisland' Beieren is, er niet in slaagden over de kiesdrem pel te komen. Waarschijnlijke oor zaak is het interne gekrakeel en .het verlies van 'Duitsland, enig vader land', als verkiezingsparool. De Groenen verloren licht in de Vrij staat Beieren, zij het minder dan verwacht en de liberalen zijn voor het eerst sinds acht jaar weer verte genwoordigd. Ovértuigend was hun resultaat niet, maar dankzij het Ge- nscher-effect haalden ze de kies- Buitenland kort Busongeluk Bij een busongeluk in Zuid-Afrika zijn zaterdagavond zeker 24 doden gevallen. De slachtoffers vielen toen een open truck, met meer dan zestig mensen, een minibusje ram de op een smalle brug in het thuis land Venda. De meeste slachtoffers zijn verdronken doordat de truck na het ongeval in de rivier belandde. Ontploffing Dertien mensen zijn zaterdag in het westen van El Salvador om het le ven gekomen door een explosie in een ondergronds hol. Door de ont ploffing, die werd veroorzaakt door een opeenhoping van gas en stoom in het hol, ontstond een krater van ruim honderd meter diep in het cen trum van het stadje El Barro. Ko kende modder en stenen kwamen daardoor op de huizen van de inwo ners van het dorp terecht. Aanslag opgeëist Het Guerrillaleger van het Vrije Ga- licische Volk heeft de bomaanslag op de discotheek in Santiago de Compostella opgeëist, die donder dag aan drie mensen het leven kost te. Relatie De Braziliaanse minister van justi tie. Bernardo Cabral, heeft zaterdag zijn ontslag ingediend. Enkele we ken geleden kwam aan het licht dat hij een liefdesverhouding heeft met de (vrouwelijke) minister van eco nomische zaken. Cabral wordt op gevolgd door Jarbas Passarinho. een senator die zijn sporen verdien de als minister tijdens het militaire bewind. IRA Twee agenten van de Royal Ulster Constabulary, de politiemacht van Noord-Ierland, zijn zaterdag bij een aanslag ernstig gewond geraakt aan het hoofd. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) eiste in een boodschap aan de media in Belfast de verant woordelijkheid voor de aanslag op. drempel van vijf procent net. De enige werkelijke verliezer is de conservatieve Oostduitse DSU. Deze partij, door de Beierse CSU opgericht als een bruggehoofd in de nieuwe Oostduitse deelstaten, haal de iets meer dan één procent en dit Beierse experiment kan dus als een mislukking worden afgeschreven. Beieren is Beieren en blijft dat, al leen heeft deze eigenzinnige deel staat wel aan nationale betekenis verloren. Helmut Kohl hoeft in de toekomst minder rekening te hou den met dit CSU-bolwerk en dat is zijn grote winst. Nederlaag voor Melina Mereouri ATHENE (AP) - Antonis Tritsis, een door de conservatieve Griekse regeringspartij Nieuwe Democratie gesteunde onafhankelijke kandi daat, is gisteren tot burgemeester van Athene gekozen. Hij versloeg de populaire actrice Melina Mer eouri, de kandidaat van de socialis tische partij Pasok die tevens de steun had van de door de commu nisten geleide Coalitie van Links en Vooruitgang. De uitslag gaf aan dat de kiezers in de hoofdstad kennelijk akkoord gaan met de bezuinigingsmaatrege len die door de regering zijn aange kondigd en waartegen de socialis ten en de vakbonden fel hebben ge protesteerd. Tritsis, die van 1981 tot 1985 on der de socialistische regering van Andreas Papandreou minister van planning, openbare werken en milieu was, behaalde 50,1 procent van de stemmen. In de havenstad Piraeus werd de conservatieve kan didaat verslagen door een linkse po liticus, die werd gesteund door de Pasok en de Coalitie. In de tweede stad van Grieken land, Thessaloniki, behaalde de conservatieve burgemeesterskan didaat bijna de overwinning op een linkse kandidaat, maar omdat hij 0,1 procent te kort kwam voor een absolute overwinning wordt vol gende week een tweede verkie zingsronde gehouden. - v V--e'ïT F. i \:k TEHERAN/BAGHDAD/AM- MAN/ABU DHABI (AP/AFP) - Irak en Iran hebben gisteren hun onderlinge diplomatieke betrekkin gen hersteld en in Teheran en Bag hdad ambassades geopend. Daar mee is een einde gekomen aan tien jaar vijandschap tussen de twee lan den, zo meldde het Iraanse persbu reau IRNA. Het uitwisselen van diplomaten betekent een nieuwe stap in het pro ces van toenadering tussen Iran en Irak, nog geen twee jaar na het be ëindigen van de oorlog waar beide landen van 1980 tot 1988 m waren verwikkeld. Tijdens die oorlog wer den de betrekkingen nooit officieel volledig verbroken, maar in 1987 werden alle diplomaten teruggeroe pen en de wederzijdse ambassades gesloten. De Iraakse zaakgelastigde in Te heran was gisteren al op zijn post. Zijn Iraanse tegenhanger vertrekt vandaag naar Baghdad. Zijn naam werd niet vrijgegeven, maar vol gens de Iraanse krant Teheran Ti mes zijn er aanwiizingen dat het gaat om Javad Turkabadi, de voor malige zaakgelastigde in Kuwayt. Waarnemers veronderstellen dat de Iraakse leider Saddam Hussein op zoek is naar steun van Iran bij het ontduiken van het internationa le handelsembargo dat tegen zijn land werd ingesteld na de invasie van Kuwayt op 2 augustus. Volgens onbevestigde berichten zijn er al Rwandese soldaten houden Ugandezen onder schot, die zijn gevangen genomen bij de hevige gevechten langs de noordelijke grens tussen Rwanda en Uganda. Het Rwandese leger, bestaande uit Hutu's, treedt hard op tegen de het land binnenvallende Tutsi's. (toto epai BRUSSEL De Belgische pre mier Martens is gisteravond onver- een bemiddelingspoging in de bur geroorlog in Rwanda. Met hem rei zen de ministers Eyskens van bui tenlandse zaken en Coeme van de fensie. De drie bewindslieden spre- wacht naar Kenya vertrokken voor ken vandaag in de Kenyaanse ROOMBOTER- SP00RBAN KET LEKKERE BOTERSTAVEN UET ECHTE BANKETSPUS geeh3?ua«r inonzesuperslagebu) MAGER RUNDER GEHAKT HEEL KILO P0l°R,eM4Tj Kah*|k aan Ze« Vssen^ade 2 laidon langegrachl 3 Oiamanlptoin 71 Leiderdorp WrnkeM 70 Noordwjk Kerkstraat 2C Oude Wetering Meed reuk 3 Sassenheim Hooldslraal 284 Lisse: Heerewog 246 NoordwiA«hout Oorpsnngareg 246 Slevensbloenv Slevenshotdreet 173 Ter Aar Bei* «pad 14 Wassenaar Starrenburglaan 47 Zoelermoer Croesnckptoi 1 hoofdstad Nairobi met president Habyarimana. Volgens bronnen in de Belgische regering zal de delegatie allereerst proberen een staakt-het-vuren tot stand te brengen om aan de nu twee weken durende strijd een eind te maken. Tevens wil Belgie bijdragen aan een definitieve oplossing van de etnische problemen in Rwanda. De reis komt nu duidelijk is dat Rwanda steeds meer een blok aan het been van de Belgische regering is. Tien dagen nadat 500 paracom mando's naar het landje in Centraal- Afrika werden gestuurd, rees meer en meer de vraag wat zij daar nog te doen hadden. Zo is de evacuatie van alle 1300 Belgen uit Rwanda op een fiasco uitgedraaid. De Belgen in Rwanda willen namelijk niet weg. De ge vechten tussen de Tutsi-rebellen en het Rwandese regeringsleger spe len zich ver van hun woonoorden af. Ontwikkelingswerkers, missiona rissen en nonnen lieten weten er niets voor te voelen hun werk en huis velen zitten er al jaren in de steek te laten terwijl er geen ge vaar is. De gevechten in het noor den lijken af te nemen en er is nog geen Belg bedreigd. De para's zouden alleen schieten om de Belgen in Rwanda en zichzelf te verdedigen, zo luidde de bood schap. Zij bewaakten daartoe sa men met zo'n 400 Franse soldaten het vliegveld van Kigali, de wegen er naar toe en de diplomatenwijk van de hoofdstad. Intussen laaiden in het noorden de gevechten op. Er vielen enkele honderden slachtoffers. Het Rwan dese leger, bestaande uit Hutu's. trad hard op tegen de binnengeval len Tutsi's. Volgens geruchten zou den zij daarbij ook onschuldige bur gers gedood hebben. Toen verschenen ineens 500 Zaï rese para's op het toneel, leden van de beruchte lijfwacht van president Mobutu, die verantwoordelijk zijn voor het bloedig neerslaan van een studentenopstand in Lumumbashi. De Zaïrezen doen volop mee aan de gevechten. Belgie staat nu voor een dilemma hoe langer de para's in Rwanda bly- ven, hoe groter het risico dat zij straks ook in de gevechten betrok ken worden. Maar ze nu weghalen zou betekenen dat de 1300 overge bleven Belgen in de steek worden gelaten Nederland heeft geen plannen voor evacuatie van landgenoten in het Rwanda. Op het moment ver blijven 93 Nederlanders in dat land. zo maakte een woordvoerder van buitenlandse zaken zaterdag be kend voedseltransporten geweest vaq Iran naar Irak. De KLM-vertegenwoordiger in Irak. Jan van Houten, is zaterdag ir» Jordanië aangekomen nadat hij van de Iraakse autoriteiten onverwacht toestemming had gekregen uit Bag-, hdad te vertrekken. In Irak zitten nog meer dan 130 Nederlander» vast. in Kuwayt 5 of 6. Eerder zater dag had het Spaanse parlementslid Christina Almeida in Madrid be^ kendgemaakt dat Irak had toege, stemd in het vertrek van alle vijftien nog resterende Spaanse gijzelaars Met de Spanj.Kin-.i ri vaftaktaj vier Britten van Indiase en Pakis taanse afkomst, allen moslims, wie» vrijlating is bewerkstelligd doo» Youssef Islam, de vroegere popzan' ger Cat Stevens. Islam is al een maand in Irak om te proberen bui> tenlanders vrij te krijgen. De vice Britten maakten een pelgrimstocht naar Najaf en Kerbela toen Irak Ku wayt binnenviel. In een Toepolov-' 145 zijn 1 Sovjetburgers van Bag hdad naar Moskou vertrokken. De Iraakse pers heelt zaterdag g. - meld dat Irak weer olie gaat leveren aan Jordanië Vice-premier Sa'ad-' oun Hammadi legde de maatregel uit als compensatie voor het stop-» zetten van de Saudische olieleve ranties aan Irak. In zes van de zeven emiraten vanj de VAE (Verenigde Arabische Emi-[ raten) hebben de sUiatsoliemaat- schappijen prijsverhogingen door' gevoerd voor olie- en aardgaspro- dukten. Abu Dhabi handhaaft de oude prijzen nog. maar mi IW schijnlijk binnenkort dezelfde lijn volgen. Volgens pomphouders zijn het de grootste prijsverhogingen uit de ge-J schiedenis van de VAE. Diesel met 90 procent omhoog gegaan naar ongeveer 2,65 gulden per gallon (4,54 liter) en lpg met 33 procen^ naar ongeveer 19 gulden per cilin-, der van 50 pond. Winst oppositie in Hongaarse steden BUDAPEST (GPD) D- tam ronde van de Hongaarse gemeente- raadsverkiezingen is op een overt winning voor de oppositiepartijen» de Vrye Liberalen en de Jonge De» mocratcn, uitgelopen. In de hoofd' stad Budapest, waar twee van d<{ tien miljoen Hongaren wonen, haal de de eerste party 34,7 procent en da tweede 18,7. Daarmee hebben zt» een absolute meerderheid van 53.-f procent behaald cn zullen ze ook d(» burgemeester van de stad leveren. De tweede verkiezingsrond» heeft nog minder enthousiasme bif de kiezer opgewekt dan de eersti* ronde twee weken geleden. Tocrf werden de verkiezingen in vrijwel alle gemeenten met meer dan 10 OOO inwoners ongeldig verklaard omdat nog geen veertig procent van de kie' zers naar de stembus kwam Nu het gemiddelde landelijke op^ komst percentage net onder de der tig procent. Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVTV - "Het eerste schot in de Golfoorlog". Zo omschreef giste ren een Israëlische politieke com mentator de Syrische militaire actie die een einde maakte aan de aspira ties van de Libanese generaal Mi chel Aoun, die langer dan een jaar heeft standgehouden in het presi- dentiéle paleis in Bayruts voorstad Ba'abda. De christelijke generaal kreeg militaire steun van de Iraakse president Saddam Hussein, althans tot de Golfcrisis begon, en de Sy- rièrs vielen aan met toestemming van hun westerse en Arabische ge legenheidsbondgenoten. Aouns nederlaag betekent dat de pro-Syrische Elias Hrawi nu bezit kan nemen van het paleis, of wat daarvan na het bombardement door Syrische straaljagers nog overeind staat. Hrawi's verkiezing, vorig jaar. was onderdeel van het akkoord dat de Libanese partijen toen overeen kwamen in de Saudische stad Taif. Het is geen toeval dat die overeen stemming werd bereikt door de be moeienis van de Arabische landen die nu deel uitmaken van het mili taire front tegen Irak: Egypte. Saudi-Arabië en Syrië. De overeen komst voorziet in grotere macht voor de islamieten in Libanon, die zwaar zijn ondervertegenwoordigd in de regering en andere overheids organen. ten koste van de overwe gend maronitische christelijke min derheid. Frankrijk wil Aoun naar Parijs halen PARIJS (GPD) - De Franse rege ring stelt alles in het werk de chris telijke rebellenleider generaal Mi chel Aoun naar Frankryk over te brengen, sinds die na zyn capitula tie zaterdag voor de Syrische troe pen zijn toevlucht heeft gezocht in de Franse ambassade in Bayrut. De Libanese regering en diens president Elias Hrawi weigeren voorlopig op het Franse verzoek in te gaan de vluchteling te laten ver trekken. De Franse regering neemt het standpunt in, aldus de minister, dat de overgave van generaal Aoun de weg opent naar wat het herstel van de vcede en van de algemene ver zoening in Libanon zou kunnen zijn. Een proces tegen Aoun, zoals de Libanese regering voor ogen staat, staat deze verzoening en paci ficatie in de weg, aldus de visie van Parijs. De acht uur durende gevechten in Bayrut hebben zaterdag het leven gekost aan 160 mensen, terwijl 800 mensen gewond raakten. Generaal Michel Aoun en zyn aan hang hebben als enigen het Taif-ak- koord van de hand gewezen en ze beschouwden dan ook alle verande ringen volgens de nieuwe formule als onwettig. Dat gold zowel het nieuwe kabinet, onder leiding van premier Salim Hoss, als de christe lijke president Elias Hrawi. Het voornaamste bezwaar van Aoun was dat Taif niet voorzag in ten tijdschema voor het vertrek van de 40.000 militairen tellende Syrische troepenmacht. Daarom vocht hij met regenngs- eenheden die hem trouw waren ge bleven een zes maanden durende 'bevrijdingsstryd' tegen de Syners. Begin dit jaar volgde een bloedige machtsstrijd met de zogenoemde Libanese Strijdkrachten, de chris telijke militie onder aanvoering van Samir Jaja die wel zyn steun heeft gegeven aan het Taif-akkoord. Daarna had Aoun nog maar eender de van de christelijke enclave in handen Het Libanese parlement heeft de constitutionele wijzigingen waarin Taif voorziet inmiddels officieel goedgekeurd, en vorige maand be krachtigde Hrawi de besluiten met zyn handtekening Hy kondigde bij die gelegenheid aan dat Aoun uit het presidentiele paleis zou worden verdreven door "een operatie met chirurgische precisie" en dat is af gelopen zaterdag in alle vroegte ge beurd. De val van Aoun kan worden gezien als een westerse beloning voor de Syrische houding in de Golfcrisis. Maar vooral Frankrijk zal even de tanden op elkaar moeten zetten, want Parijs was na Bagdad Aouns belangrijkste steunpilaar, zoals nog eens blijkt nu de generaal en een aantal van zijn aanhangers gastvrij heid hebben gevonden in de Franse ambassade. De sympathie van Frankryk voor de dissidente generaal, volgens veel Libanese ministers een 'muiter' en een 'verrader' die terecht moet staan, heeft in de afgelopen tijd ge leid tot HniH-LHwnH spannin gen. Vorige week nog liet de Franse ambassadeur in Bayrut, René Ala, de Libanese regering weten dat zyn land een politieke regeling ver wachtte van het conflict met Aoun. En volgen', de Lib.im p. r r ng de Franse steun aan de generaal zo ver dat de ambassade meewerkte aan het doorbreken van de econo mische blokkade tegen het door Aoun beheerste deel van de christe- lyke enclave, die is ingesteld door de regenng-Hrawi De untatie tussen Frankrijk en de pro-Syrische regering in Bayrut zorgde op 28 september voor een pynlyk diplomatiek incident Op die dag keerde ambassadeur Ala te- rug naar zyn ambassade in oost- Bayrut, na een al weer vervelend onderhoud met president Elias Hra wi in het westelyke stadsdeel. By de doorgangspost in de buurt van het museum werd zyn konvooi tegen gehouden door regeringssoldaten, die de blokkade tegen Aoun in stand probeerden te houden en hem vertelden dat ze alleen auto's met diplomaten mochten doorlaten. De rest van het konvooi mocht het oos telijke stadsdeel niet in. Ala keerde onmiddellyk terug naar de residen tie van Hrawi om zyn beklag te doen Hy noemde het incident een belediging van Frankryk en dreig de naar Parys te zullen terugkeren Hrawi antwoordde Als u met van plan bent te doen wat de wettige au toriteiten u voorschrijven kunt u maar beter naar huis gaan". Waarop Ala te voet naar de ambassade te rugkeerde, zyn koffers pakte en op het eerste het beste vliegtuig naar Parijs stapte. Volgens de Libanese pers maakt de Franse ambassade het sinds die dag Libanese politici uiterst moctlyk een visum te kry- gen. Kennelijk geschrokken van de Franse reactie kwam de woordvoer der van Hrawi met een verklaring waarin de betrekkingen tussen Li banon en Frankrijk werden om schreven als "historisch, hecht en gebaseerd op het verlangen van de twee landen Libanons onafhanke- iykheid te waarborgen". Genoeg om Ala in Parys te doen verklaren dat geen sprake was van spannin' gen tussen Frankrijk en de Libant - se regering en dat hy in Parys ver- bleef "om persoonlijke redenen"» Een paar dagen later was hy terug in Bayrut De diplomatieke samenwerking tussen Syne en het Westen bij het oplossen van het probleem-Aoun is onderdeel van een poging orde op zaken te stellen in Libanon en lat/ r wie weet in het hele Midden-Oos-t ten. Het kan niet anders of d«- ge. beurtenissen van zaterdag hebber» op korte termijn gevolgen voor positie van organisaties als de PLO en Hizballah en op de wat langer^ duur voor de Israëlische aanwezig? heid in zuid-Libanon De legitimi teit van de regenng in Bayrut is im» mers vergroot en het door het Wes ten gesteunde Taif-akkoord voor ziet in een uitbreiding van de rege^ nngsmacht over het hele land. Dat kan druk veroorzaken achter pogingen te komen tot een regeling* van het Palestynse vraagstuk. D«f PLO zal er immers weinig voor voe^ len om zonder politieke winst voor de zoveelste maal de aftocht te bla» zen uit Libanon En als daarnaast d<* regering in Teheran zou besluiterf dat er in Libanon geen ruimte meoj, is voor Hizballah, kan politiek» druk op Israel om zuid-Libanon W ontruimen met lang meer uitbly- ven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5