Verbijsterend Steeds meer treinverkeer in avonduren 'De gewone leden vinden dit toch niet interessant' Fre Meis is nu Groen Links ZONDAGSKRANT GOED VERKOCHT CRI ontkent registratie zigeuners in computer Dordtse politieagent krijgt bonus voor nieuwe collega MAANDAG 15 OKTOBER 1990 i-H'rn-iiM NS: spitstarief werpt vruchten af UTRECHT/DEN HAAG (ANP/GPD) De politiek van de NS om via hogere spitstarieven het reizen in de minder drukke uren te bevorderen is een succes. Is gevolg daarvan zullen er vanaf 1 juni volgend jaar op doordeweekse avonden aan zienlijk meer intercity-treinen gaan rijden tussen de Rand stad en het noorden en oosten van het land. WINSCHOTEN (GPD) - De aan sluiting van het CPN-district Gro ningen bij Groen Links is zaterdag geruisloos verlopen. Slechts vijftig leden van de ooit zeer machtige be weging namen in een zaaltje in de binnenstad van Winschoten het be sluit zich bij de Statenverkiezingen van maart volgend jaar achter de vlag van Groen Links te scharen. De afdeling Beerta kwam niet op dagen voor de conferentie. Het meest orthodox-communistische bolwerk van Nederland weigert deel te nemen aan de ontmanteling van de CPN. Ook Finsterwolde, waar het communisme diepe wor tels heeft, schitterde door afwezig heid. De vertegenwoordigers van deze afdeling zouden wegens per soonlijke redenen verhinderd zijn. Over de daadwerkelijk opheffing wordt pas in december volgend jaar beslist tijdens een landelijk con gres, maar de CPN in Groningen Groninger CPN geruisloos ten grave gedragen draagt binnenkort wel alle politieke bevoegdheden over aan Groen Links. De CPN wordt daarmee als politieke partij uitgekleed en zal slechts voortbestaan als een soort Marxistische studieclub. "We wil len beslist geen dubbelstructuur, Groen Links moet de handen volle dig vrij hebben", aldus Geert Lame- ris, districtssecretaris en voorzitter van de CPN-Statenfractie. Zelf weigeren de partijgenoten van een opheffing te spreken. "Ik kan best begrijpen dat velen graag van CPN afwillen, maar dat plezier gunnen we hen nog niet", zegt de nestor van de partij. Fré Meis. "Ik zeg niet dat de CPN niet zal verdwij nen, maar dat is nu niet aan de orde. Als we nu niet provinciaal opgaan in Groen Links, bereiken we niks. Ik had ook nooit een staking van 6000 kartonarbeiders kunnen lei den als ik niet bereid was samen te werken". De 68-jarige Meis is zelfs bereid namens Groen Links in de Provin ciale Staten plaats te nemen. "Als de partij beroep op me doet, zeg ik geen nee". Meis wordt mogelijk de opvolger van coryfee Geert Lame- ris. Zijn terugkeer is nog uiterst on zeker. Het CPN-kantoor in Gronin gen wordt gesloten en secretaris Lameris moet op zoek naar een nieuwe baan. Hij heeft Fré Meis in middels al voorgedragen als kandi daat. De prominente communist Lup- po Leeuwerik, Statenlid en wethou der in de gemeente Pekela. geeft toe dat hij zich met enige pijn in het hart achter het besluit van zijn partij schaart. "Maar het was onontkoom baar. Je kunt je ogen niet blijven sluiten voor de realiteit Dat doen onze leden in Beerta wéL Ik heb hooguit enig begrip, maar absoluut geen bewondering voor die starre houding". Ook de Winschoter wet houder Appie Kootstra erkent schoorvoetend niet zonder emoties deel te nemen aan de conferentie. ..Natuurlijk doet het me wel wat Maar we moeten ten koste van alles voorkomen dat de partij een sekte wordt", aldus Kootstra. Het Verbond van Communisten in Nederland (VCN) is dat volgens de kersverse Groen Linksers wel. Ze zijn totaal niet bang dat de op roep van de 'rechtlijnige volhou ders' om een nieuwe communisti sche partij te stichten gehoor zal vinden. "De VCN is een doodgebo ren kind. Die club wordt geleid door dogmatische mensen die het alleen voor het zeggen willen hebben en hun leden geen eigen mening gun nen". schampert Fré Meis. In plaats van ieder uur zullen er ie der half uur intercity's vertrekken van en naar Groningen/Leeuwar den en Enschede, zo hebben de Ne derlandse Spoorwegen meege deeld. De uitbreiding is volgens NS noodzakelijk nu is gebleken dat steeds meer reizigers in de avondu ren de trein nemen. In het eerste half jaar van 1990 groeide het reizi- gersvervoer 's avonds met gemid deld 11,5 procent, tegenover een al gemeen gemiddelde van 7,5 pro cent. Daarmee is volgens de Spoorwe gen aangetoond dat het reisgedrag van treinend Nederland is te beïn vloeden met prijsmaatregelen. Kaartsoorten die kunnen worden gebruikt in de spitsuren stijgen dan ook aanzienlijk meer in prijs dan kaarten die alleen na negen uur 's ochtends geldig zijn. Het Spoor heeft de afgelopen twee jaar goede ervaringen opge daan met extra intercity's tijdens de doordeweekse avonduren tussen Amsterdam en Limburg. Het ver voer met die treinen groeide de eer ste helft van dit jaar op sommige stukken tot bijna zestig procent, al dus NS. In de eerste periode zullen de ex tra treinen naar het noorden en oos ten verliesgevend zijn, zo verwach ten de Spoorwegen. Binnen enkele jaren moeten zij geld gaan opleve ren. De nieuwe intercity-verbindin gen gaan niet ten koste van de be staande stoptreindiensten. Prij sverhogingen Minister Maij-Weggen (verkeer) houdt er overigens rekening mee dat de treinkaartjes in de komende jaren meer in prijs zullen stijgen dan onlangs is afgesproken in het kabinet. De bewindsvrouw is van mening dat de exploitatietekorten van de NS omlaag moeten, zodat Binnenland kort 34-urige werkweek De FNV wil blijkens een uitgelekte nota binnen enkele jaren een vier daagse werkweek met werkdagen van maximaal acht en een half uur. Daarnaast wordt werken op zater dag afgewezen. Volgens de vakcen trale levert dat meer banen op en heeft het een gunstige uitwerking op het milieu, omdat er minder woon-werkverkeer is. verdere prijsverhogingen voor de hand liggen. De minister is niet bang dat duur dere kaartjes de treinreizigers weer de auto in zullen drijven. In een in terview met het dagblad Trouw wijst Maij erop dat de groei van het autogebruik zich lijkt te stabilise ren en dat de belangstelling voor de trein "enorm is toegenomen". Volgens Maij-Weggen steekt de overheid nu nog te veel geld in het subsidiëren van de NS. Het rijk be taalt gemiddeld vijftig procent van een treinkaartje. Maij-Weggen: "Dat zijn puur consumptieve uitgaven. Ik zou best wat meer in de produk- tieve sfeer willen besteden". De minister van Verkeer geeft verder aan dat ze het idee van de elektronische tolheffing nog niet helemaal heeft losgelaten, ook al heeft de Tweede Kamer het reke ningrijden van tafel geveegd. Maij wijst op Noorwegen, waar volgens haar een uitstekend elektronisch systeem bestaat. CDA en PVDA willen uitstel 2e Coentunnel DEN HAAG (GPD) - Een kamer meerderheid van CDA en PvdA wil uitstel van de bouw van de tweede Coentunnel onder het Noordzeeka naal met éen a twee jaar. Reden is het succes van de onlangs geopende Zeeburgertunnel onder het Buiten IJ. De huidige Coentunnel wordt door de nieuwe tunnel aanzienlijk meer ontlast dan aanvankelijk werd verwacht. Het CDA-kamerlid Van Vlijmen bepleit een uitstel van een a twee jaar. „Het absorptievermogen van de Zeeburgertunnel is zo groot, dal een andere timing gewenst is", al dus Van Vlijmen. Het CDA had juis altijd aangedrongen op haast me de bouw van de tweede Coentun nel. De PvdA reageert instemmend op de koerswijziging van haar coali tiepartner. Volgens het PvdA-ka merlid Castricum is zijn partij nooil voorstander geweest van een twee de Coentunnel. De WD noemt de nieuwe opstelling van het CDA "schandelijk". Het WD-kamerlid Jorritsma spreekt van een "incon sistent beleid". DEN HAAG (GPD) - De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag ontkent dat ze op sys tematische wijze gegevens over bui tenlandse zigeuners verzamelt en opslaat in een computersysteem. Volgens twee onderzoekers van de Rijksuniversiteit Leiden, Willems en Lucassen. zou de CRI in 1985 in totaal 70.000 gulden hebben ontvan gen van de overheid om het compu tersysteem op te zetten. De onderzoekers, die hun bevin dingen maandag presenteren, base ren zich op archiefstukken van de ministeries van justitie, wvc en-bin nenlandse zaken. In reactie op de conclusies van Willems en Lucas- DORDRECHT (GPD) Een Dordtse politieagent ontvangt een bonus van vijftig gulden als hij een nieuwe, ervaren collega vindt. Dat is de nieuwe troef van het politiekorps uit Dordrecht, dat kampt met een tekort van twintig mensen. "Wij zien echt geen oplossing meer. Het traject van de aspiran ten duurt veel te lang, zij stromen pas over twee jaar de organisatie binnen. We hebben nu mensen nodig, daarom dit plan", aldus K. de Reus, hoofd personeelszaken van de gemeentepolitie Dordrecht. Wanneer een politie-agent een collega tegenkomt die in de regio woont of van plan is te verhuizen, moet hij de ander overhalen. Als de collega in dienst treedt bij het Dordtse korps', krijgt de agent een gratificatie. "Pikken, ja zo zou je het best kunnen noemen. Want waar haal je gekwalificeerde poli tiemensen vandaan: Bij een an der korps", erkent De Reus. Hij beseft wel datje op deze ma nier het probleem verplaatst, want in het hele land is er een te kort aan politiemensen. Eerst wa ren er zelfs plannen om agenten van andere korpsen in hun vrije tijd in Dordrecht te laten werken. Minister Dales van binnenlandse zaken liet echter weten niets voor dat plan te voelen. Volgends De Reus moet de op leiding veranderen. Met een deel tijdopleiding zou de instroom kunnen worden versneld. "Ik be grijp dat een opleiding aan be paalde eisen moet voldoen, maar het zou wel verstandig zijn als ze er in Den Haag eens over nadach ten". DEN HAAG - De gisteren voor het eerst verschenen Krant op Zondag is goed verkocht. Frank Brant, ver antwoordelijk voor oplage en distri butie, schat dat er meer dan 70.000 kranten over de toonbank zijn ge gaan. In totaal waren 100.000 exem plaren in de losse verkoop gebracht, voor drie gulden per stuk. De krant was te koop bij benzinepompen, winkels bij NS-stations en zieken huizen. Op den duur moet een deel van de losse verkoop worden omge zet in vaste abonnees, zo hoopt de uitgever. Marktonderzoeken zouden hebben uitgewezen dat er liefst 300.000 tot 400.000 abonnees móge lijk zijn. (toto anp) Schip ramt kade in Rotterdamse haven ROTTERDAM (ANP) Het Roe- meense zeeschip 'Histria' (2.600 ton) heeft zaterdagavond voor honderdduizenden guldens schade aangericht in de Rotter damse Merwehaven. Het schip, dat zijn eerste reis maakte, kwam zaterdagavond laat met sleepboothulp de haven in. Toen het moest afremmen wei gerde de apparatuur aan boord. De 'Histria' ramde hierop een steiger en de kademuur. Eerder op de dag wisten pa trouilleboten van de rivierpoli tie en de havendienst op het nip pertje te voorkomen dat een Noorse motorscheepje in de Waalhaven op een paar duwbak ken zou varen. Het schip trok de aandacht omdat het slingerde. De 35-jarige kapitein bleek in beschonken toestand te zijn. Bovendien had hij 48 uur niet geslapen. sen zei het PvdA-Kamerlid J. Ver- spaget hierover vragen te willen stellen in de Tweede Kamer. Commissaris J. de Waard van de CRI zegt dat zijn dienst midden ja ren tachtig is opgehouden gegevens te verzamelen over zigeuners. De Waard: 'Tot 1985 stonden zigeuners niet geregistreerd in de bevolkings registers en had de CRI de oneigen lijke taak deze registratie te verzor gen. Het kaartensysteem met de ge gevens over zigeuners is in 1985 ver nietigd". De Waard vraagt zich verder af waar het bedrag van 70.000 gulden vandaan komt. waarover de Leidst onderzoekers spreken "We hebben in 1985 niet meer dan 20.000 gulden gekregen om een computersysteem op te zetten voor de opslag van ge gevens over rondtrekkende crimi nelen". Hieronder vallen volgens de CRI-commissaris Britse veerboot- dieven, Zuidamerikaanse zakken rollers en autokrakers, Oosteurope- se autodieven en georganiseerde Noordafrikaanse inbrekers. "Daar kunnen dus ook zigeuners tussen zitten", aldus De Waard. Therapeute door gevangene verkracht UTRECHT (ANP) Een 36-jange medewerkster van het Utrechtse Meijers Instituut voor ter beschik king gestelden is vonge week dins dag verkracht door een 22-jarige ge detineerde. De politie in Utrecht heeft dat vandaag bevestigd. De 36- jarige vrouw werd door de man overmeesterd toen zg hem bezocht voor een therapeutische behande ling. De man bedreigde haar met een scheermesje. Het ministerie van justitie stelt een onderzoek in CDA-elite op zoek naar inspiratie ADVERTENTIE Erfelijkheid Het verlangen naar een kind is voor echtparen belangrijker dan de we tenschap dat het kind door een erfe lijke aandoening geestelijk of li- chaamlijk gehandicapt kan worden. Dit zegt de Rotterdamse klinisch psychologe P.G. Frets in haar on derzoek, waarop zij donderdag pro moveert aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam. Frets ondervroeg 164 echtparen die twee tot driejaren geleden een erfelijkheidsadvies kregen. Zeventig procent van de echtparen met hoog risico koos toch voor kinderen. Chemisch afval De Rotterdamse reinigingsdienst Roteb heeft bij het ministerie van milieubeheer een vergunning ge vraagd om klein chemisch afval naar Frankrijk te exporteren. Om dat er bij Afvalverwerking Rijn mond (AVR) onvoldoende capaci teit is, zit Roteb momenteel met 600 ton afval wat ze pas in 1992 kan ver werken. Met de twee miljoen kilo per jaar is het bedrijf de grootste in zamelaar van klein chemisch afval in Nederland. Geldverkeer Minister Kok (financiën) en staats secretaris Van Rooy (economische zaken) gaan in de tweede helft van oktober met de banken praten over de kosten van het betalingsverkeer. De banken willen die kosten verha len op hun klanten. Uit een onder zoek bleek dat de banken de kosten van het betalingsverkeer al groten deels weten te dekken door een ren teverhoging niet door te bereken op de tegoeden van particulieren. Renovatiewoningen Do huur van woningen die een zoge naamde hoog niveau-renovatie moeten ondergaan, stijgt extra als de Tweede Kamer in november het Besluit Woninggebonden Subsi dies aanneemt. Dat blijkt uit voorlo pige berekeningen van het ministe rie van VROM. De huurverhoging geldt voor voor-oorlogse woningen die nu een renovatie ondergaan met een rijkssubsidie van 30.000 gulden. Het gaat daarbij om 12.000 wonin gen. UITRITSBARE VOERING Trenchcoat met dubbele woering, waarvan de bovenste uitntsbaar is en een contrastkleur heeft 100% peach cotton In havannabruin, khaki, off white, olijfgroen en PT7T7SQ marineblauw In de maten 36 t/m 46 Normaal 349- Nu voor de verbijsterende pri|s van LI ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf NOORDWIJKERHOUT - Hij was er speciaal voor naar Nederland ge komen. Gerald Vandezande uit Agincourt, een voorstad van Toron to, was een van de deelnemers aan het internationale symposium dat het CDA organiseerde ter gelegen heid van haar tienjarig bestaan. Op zijn 16e vertrok hij met zijn fa milie naar Canada. Af en toe brengt hij nog eens een bezoek aan zijn oude vaderland. Behalve in zijn fa milie en vrienden is Vandezande bijzonder geïnteresseerd in de ver richtingen van de christen-demo cratie. Toen de ARP in 1979 haar honderdjarig bestaan vierde, was hij erbij. Een jaar later zou die partij opgaan in het CDA. Nu, tien jaar la ter, is hij benieuwd hoe het er met die jubilerende partij voorstaat. Vandezande hoopt wat "inspire rende ideeen" op te doen voor zijn werk in Canada. Hij is daar actief in de oecumenische beweging van 'Ci tizens for public justice'. Daarin werken diverse kerken en christelij ke organisaties samen die opkomen voor de rechten van mens en na tuur. "Ik ben geïnteresseerd in christelijke politiek. Daarom ben ik zo benieuwd hoe het CDA met haar normen en waarden een christelijk appel doet op de samenleving. Daar hoop ik wat van op te steken". Abstract Hij kijkt vooral uit naar de rede van premier Lubbers. "Ik hoop echt dat hij iets heel belangwekkends gaat zeggen over de toekomst van de christendemocratie en wat het eige ne daarvan is". De Canadees moest nog even geduld hebben. Pas aan het eind van het driedaagse pro gramma van het CDA-symposium zou de minister-president aan het woord komen. Daarvoor moesten de bijna 300 deelnemers uit binnen- en buitenland nog een groot aantal andere sprekers aanhoren. Vaak waren het in Noordwijker- hout Tweede-Kamerleden of Euro parlementariërs die met de weten schappers in de clinch lagen "Het is soms wel abstract en weinig con creet". werd in de korte pauzes veel geklaagd. Dat vond echter niet ie dereen een probleem. Het gezel schap keurig in het maatpak gesto ken heren (dames waren zeer schaars, evenals jongeren) bestond nu eenmaal uit de intellectuele par tij-bobo's. "De gewone leden vin den deze discussies toch niet inte ressant", zei iemand. Maar. waarschuwt een ander, wethouder van een grote stad, "het dreigt daardoor wel een geïsoleerd debat in het CDA te worden. Ik vind het jammer dat er zo weinig echte bestuurders zijn. De kloof met de praktijk wordt daardoor erg groot. Bij ons in de groep nep dan ook ie mand: wat moet ik hiermee in Am sterdam-Oost". Zelfvertrouwen Die vraag zou inderdaad gesteld kunnen worden. Alleen al als het gaat om het taalgebruik verant woordelijke samenleving, maat schappelijk middenveld, overbelas te en terugtredende overheid, soli dariteit en rentmeesterschap; voor de aanwezige christendemocraten lijkt het alledaagse spreektaal. Mis schien dat de financiële barrière de deelnemers heeft geselecteerd, want de prijs van het symposium (350 gulden inclusief overnachting) is voor een 'gewoon bd' van de volkspartij toch wel aan de hoge kant. Alleen de partijelite geeft, bla kend van zelfvertrouwen, acte de présence. De overeenstemming over de juistheid van de maatschappgana- lyse en de richting waarin de oplos sing wordt gezocht, is groot. Gestre den dient er te worden tegen consu mentisme. materialisme, egoïsme en andere slechte eigenschappen van onze huidige samenleving. Dat die samenleving ziek is, zoals Lub bers beweert, wordt door de verza melde partgelite nog eens dunne tjes onderstreept. De oplossing is voor hen even vanzelfsprekend de overheid moet terug en de maat schappelijke organisaties moeten het samen met de burgers gaan kla ren. Waar de aanwezige christende mocraten het eveneens over eens zijn, is het belang van Europese een wording. Zo snel mogelijk moet ge werkt worden aan een volledige po litieke eenheid. In zo'n Europa is democratische controle van groot belang Het Europese parlement moet daarom meer macht krijgen. Dat zal ten koste gaan van de macht van de nationale regenngen. maar daar het intellectuele deel van het CDA in Noord wijkcrhout geen moeite mee. Oosteuropa Behalve apostel van het maatschap pelijk middenveld en enthousiast Europeaan is de vooraanstaande christendemocraat ook zeer begaan met het lot van de Oosteuropese medemens. Op het symposium wa ren vertegenworodigers van Polen. Tsjechoslowakije. Hongarije promi nent aanwezig. De Hongaarse pre mier An tall beklemtoonde op zater dagochtend dat hg niets liever wil de dan de markteconomie zo snel mogelgk in te voeren "Dat is de enige weg voor mgn land. Het is on denkbaar dat er nog een soort derde weg is tussen planeconomie en vrge markt, wat sommigen in het Westen nog weieens beweren". Premier Lubbers bleek zgn slot woorden tegen zgn gewoonte aan het papier te hebben toevertrouwd, waann de thema-zin "ieder mens telt" zo'n acht maal herhaald Een poging tot christendemocratische bevlogenheid. "Sinds de zondeval zijn we bezig het kwaad te overwin nen door de gebroken wereld heel te maken. Het is daarbg noodzake- Igk om verder te reiken dan onze ei gen schaduw". In deze "dialoog met de geschie denis" zgn we met "geloof, hoop en liefde samen onderweg". Aandacht besteedde Lubbers ook aan burger zin. Dat is "niet alleen netjes-zgn. dat zeker ook. maar inzet hebben naar de ander en de samenleving" Geen preek Vandezande was na afloop niet te leurgesteld. "Geweldig. Een over tuigend verhaal. Nee. het was zeker geen preek" Alleen, en dat betreur de de Canadees, "nu gaat het erom of het CDA dit allemaal waar kan maken. Het gaat in de politiek om het heel-maken. Daarom had deze speech veel beter aan het begin van het symposium gehouden kunnen worden Op basis hiervan hadden we dan concreet naar de politieke invulling kunnen zoeken Maar goed. ik heb het hier toch uitste kend naar mijn zin gehad"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3