Leven Le Due Tho beheerst door strijd tegen Fransen en VS 'Overheid heeft Bijlmer al 20 jaar lang ellende berokkend' 'Pauhiskerk is te tolerant voor druggebruikers* REPORTAGE) MAANDAG 15 OKTOBER 1990 DEN HAAG (ANP) Zeventien jaar nadat hij zijn paraaf zette ondereen vredesakkoord met de Amerikanen dat een einde had moeten maken aan de Vietnamoorlog, is de Vietnamese politicus Le Due Tho (78) overleden, zaterdag in Hanoi. Medewerkers van Tho zeiden dat hij aan kanker leed. Begin dit jaar reisde hij naar Parijs voor behandeling, opmerkelijk vonden sommigen voor één van de 'historische leiders' van Vietnam die de ene helft van zijn leven tegen het Franse kolonialisme heeft gevochten. Jarenlang van 1908 tot 1973 voerde Tho in Parijs besprekingen met de vijand die de andere helft van zijn leven heeft beheerst: de Verenigde Staten. Zijn tegenpool bij die onderhandelingen was Henry Kissinger, de gezant van de toenmalige Amerikaanse president Richard Nlxon, in de tijd dat Dear Henry het nog niet druk had met lobbyen voor Irak. Het was de tijd van massale anti- Vietnamdemonstratfcs, op de been geholpen door het stijgend aantal doden onder Amerikaanse soldaten en Amerikaanse correspondenten die hun leven gaven om de verschrikkingen van de oorlog live op de tv te brengen. Kissinger stond onder druk van de protesten van de publieke opinie en had haast. Tho wist dat en ook de Sovjetsteun aan Vietnam indachtig gaf hij geen duimbreed toe aan de Amerikaanse voorwaarden. Kissinger wist Tho persoonlijk soms te waarderen als onderhandelaar en moet eens gezegd hebben: "ik bewonder uw vermogen om onmogelijke voorwaarden om te toveren tot puur onverdraaglijke voorwaarden en dit vervolgens vooruitgang te noemen". Kerstbombardement Met de kerstdagen van 1972 lieten voor het eerst Amerikaanse B-52 bommenwerpers ook hun vernietigende bommenlast los boven Hanoi. Toen gaf Tho wel toe en kon een maand na het 'Kerstbombardement' op 23 januari 1973 'vrede' worden gesloten. Hetzelfde jaar werd hem samen met Kissinger de Nobelprijs voor de Vrede aangeboden, ondanks het aftreden van twee leden van Nobelcommissie, uit protest. Tho weigerde de Nobelprijs met de woorden: "Je kunt aangevallene en aanvaller niet op één lijn plaatsen". De Amerikaanse troepen werden teruggetrokken uit het Vietnamese moeras, de Amerikaanse politiek in Vietnam werd 'gevietnamiseerd', wat betekende dat Zuidvietnamese soldaten voortaan het 'handwerk' mochten doen. Vlak voor hun vertrek uit Vietnam hadden de Amerikanen Saigon volgepompt met wapens en Vietnamese politicus weigerde Nobelprijs met Kissinger te delen Le Drie Tho weigerde de Nobelprijs voor de vrede met Henry Kissinger te delen: "Je kunt aangevallene en aanvaller niet op één lijn plaatsen". munitie. In 1974 keerden veel Amerikaanse militairen als adviseurs in burger weer terug om het ruim 1 miljoen tellende leger van de Zuidvietnamese regering van Nguyen Van Thieu te steunen. Met bestandsschendingen hoopte Thieu een aanval van Noord- Vietnam uit te lokken. Hij verwachtte dat Nixon hem dan wel te hulp zou snellen, zoals deze had toegezegd. Maar toen in 1975 Noord-Vietnam inderdaad tot de aanval overging, had Nixon inmiddels in Washington het veld moeten ruimen wegens het geruchtmakende Watergate- afluisterschandaal. Le Due Tho kreeg de leiding over de Noordvietnamese legers die Zuid- Vietnam veroverden. Voor de televisie konden de kijkers in de Verenigde Staten zien hoe Amerikanen en Zuidvietnamezen in allerijl met helikopters van het Amerikaanse ambassadegebouw werden geplukt. Op 30 april 1975 viel Saigon en werd Vietnam herenigd. Saigon werd vernoemd naar Ho Chin Minh, de leider van de Vietnamese revolutie met wie Tho sinds de jaren dertig nauw had samengewerkt. Jarenlang was Tho een van de belangrijkste beleidsmakers in Hanoi. In de jaren zestig en zeventig stond Tho op de derde of vierde plaats in de partijhiërarchie. In 1986 legde hij zijn officiële functies neer. Maar nadien bleef hij achter de schermen een belangrijke rol spelen en een grote invloed houden op de conservatieven binnen de communistische partij. Tho's broer 'Imperialisten' Le Due Tho werd op 14 oktober 1910 geboren in een welgestelde familie in de noordelijke provincie Nam Ha. Zijn moeder noemde hem Phan Dinh Khai. Maar tijdens de oorlog tegen de Fransen nam hij een schuilnaam aan die hij zijn hele verdere leven behield. Op zijn negentiende sloot hij zich aan bij de Indochinese Communistische Partij om te vechten tegen de Franse 'imperialisten' die tot 1954 het land bestuurden. Eind jaren twintig organiseerde de partij onder leiding van 'De vader des vaderlands' Ho Chi Minh diverse boerenopstanden tegen de Fransen, die steeds bloedig werden neergeslagen. "Om een revolutie te voeren, moetje een droom hebben. Ik ben een van de gelukkigen die die droom werkelijkheid hebben zien worden", zo zou Tho later op zijn oude dag zeggen. Toen tijdens de Tweede Wereldoorlog de Franse kolonialisten met de Japanse bezetters gingen samenwerken, richtte Ho Chi Minh de Viet Minh op als verzetsleger tegen de Japanners. Binnen de communistische partij maakte Tho intussen snel carrière. Dit ondanks het feit dat hij in de jaren dertig en veertig in totaal elf jaar achter de tralies zat. In 1946 werd Tho ondersecretaris van de partij. Tot 1954 bleef hij deze functie behouden. In die tussentijd trad hij eveneens toe tot het politburo. Sinds 1957 trad hij geregeld op als partijvoorzitter. Nadat in 1954 een demarcatielijn werd ingesteld die het land langs de zeventiende breedtegraad verdeelde in een Noord- en Zuid- Vietnam nam de Amerikaanse bemoeienis toe. In 1965 landden er de eerste Amerikaanse grondtroepen en begon een oorlog die aan naar schatting 2,5 miljoen Vietnamezen en 55.000 Amerikanen het leven heeft gekost. Tijdens het beroemde Tet-offensief in 1968 verdiende Tho zijn sporen als politiek strateeg. Onder zijn leiding wisten de Noordvietnamezen en het communistische Bevrijdingsfront zelfs tot in Saigon door te dringen voordat ze werden teruggeslagen. Vlak hierna werd Tho naar Parijs gestuurd om nu aan het politieke front zijn krachten te meten met Kissinger aan de onderhandelingstafel. Lopen en yoga Over de vele besprekingen die Tho met Kissinger heeft gevoerd is maar weinig bekend. Wel herinnerde Tho zich later dat het er soms heftig aan toeging. "Het was per slot van rekening tijdens de oorlog waarin gemoord werd en de B-52 bommenwerpers duizenden vrouwen en kinderen doden", zo verklaarde hij later in een van de zeldzame interviews die hij gaf. Gedurende zijn verblijf in Frankrijk vertoefde Tho meestal in de villa van de inmiddels overleden leider van de Franse communistische partij, Maurice Thorez. Tussen de besprekingen door onderwierp Tho zich aan een strak regime van weinig eten en veel lichaamsbeweging. Ook een kopje koffie of een glaasje wijn was aan Tho niet besteed. "Tijdens mijn gevangenschap had ik deze dingen ook niet", zei hij later. Voor zijn ontmoetingen met Kissinger had de Vietnamees met zilverwitte haren er meestal al een uur hardlopen en yoga-oefeningen opzitten. In de jaren na de oorlog was Tho onder meer belast met defensie en de wederopbouw. In 1978 leidde hij ook de Vietnamese invasie van Kampuchea om daar een einde te maken aan net moorddadige regiem van Pol Pot. Nadat Tho in 1982 permanent lid van partijsecretariaat was geworden, ging hij meer taken delegeren. In 1982 zette hij zich in voor een opening en hervorming van de Vietnamese, maar hij moest toegeven dat de strijd aan het economisch front hem moeilijker viel dan de strijd aan het oorlogsfront of aan de onderhandelingstafel. Tussen de bedrijven door publiceerde de energieke Tho onder de naam Trung Thanh een aantal dichtbundels waarin hij onder meer vorm gaf aan zijn heimwee naar de tijden van eenvoudige kameraadschap. Tot aan zijn dood leidde hij een zelf-gekozen sober bestaan in een van de regeringsbungalowtjes in Hanoi. gemoederen bezighouden. Na Jarenlang praten, ingrepen, onderzoeken en stapels rapporten kwam in januari het 'verlossende' woord. Zowel sociaal als stedebouwkundig moet er meer variatie in de wijk komen. Van de 12.000 woningen in de hoogbouw moeten er 3000 worden gesloopt. Daarvoor komen nieuwe woningen terug in verschillende prijsklassen. Een zelfde aantal krijgt een upxr.idlnfr geschikt voor verhuur in de duurdere sector. De overige (>000 woningen worden opgeknapt, evenals de woonomgeving. De kosten van deze tien jaar durende operatie zijn geraamd op 645 miljoen gulden. Het plan van de werkgroep Toe komst Bijlmermeer, met daarin ver tegenwoordigers van ryk. gemeen te, woningcorporaties en bedrijfsle ven, komt hard aan. De kritiek was voor het Amsterdamse college van li en W reden met een nieuw plan te komen. De 3000 te slopen woningen zijn volgens verantwoordelijk wet houder L. Genet "niet langer een keihard gegeven. De einduitkomst zou ook in de buurt van 1500 te slo pen woningen uit kunnen komen". Bij velen blijft echter een bittere smaak. "Da verloadaring wordt komende jaren alleen maar groter. De laatste draagkrachtigen vertrek ken snel, waardoor de zaak nog ver der verslechtert", meent R. Melger, bestuurslid van het wijkopbouwor- gaan Bijlmer. "Die 645 miljoen is weggegooid geld. Als je honderd- tot honderdenvijftig miljoen uit zou trekken voor een sociaal vernieu wingsbeleid, zijn over vijf tot tien jaar de grootste problemen opge lost". Op de tekentafels van de planolo gen was de Bijlmer ooit bedoeld als wijk voor de beter gesitueerden. Die moesten kiezen voor de ruim ontworpen en solide flats. In de stad zouden zij een goedkope woning achterlaten voor de minder draag krachtigen. Het loopt allemaal heel anders. "Tot het eind van de jaren zeventig zat het hier praktisch vol met gezinnen", blikt Bijlmerbewo- nrr Nico ten Hagen terug. "Ze ver trokken wegens een gebrek aan voorzieningen. De meesten waren redelijk draagkrachtig. Die konden bu t«n Amsterdam makkelijk zat iets kopen of duur huren. Ik schat dat inmiddels nog maar vijf procent van die oude garde hier nu nog woont". Sinds 1970 woont Ten Hagen op de zesde verdieping van het flatge bouw Frissenstein. Zijn kamer biedt uitzicht op het succesvolle winkelcentrum De Amsterdamse Poort en de kolossale kantoorge bouwen van Zuidoost, zoals de Bijl mer tegenwoordig vanwege de beeldvorming moet heten. Ten Ha gen is, zoals hij dat noemt, 'Bijlmer- knokker' van het eerste uur. Was onder meer jarenlang voorzitter van het bewonerscomité' Huurverla- ging Bijlmer en voerde acties 'tot in de T\veede Kamer toe'. De leegstand wordt deels opgelost met de komst van bewoners van et nische afkomst, allochtonen. Eerst de stroom migranten uit Suriname, al snel daarop ook vluchtelingen en mensen die elders op de woning markt nergens terecht kunnen. In middels wonen er zo'n 25 nationali teiten in de wijk, elk vaak met een geheel andere wooncultuur. Dat en de hoge werkloosheid in de Bijlmer zorgen al voor voldoen de problemen. Zuidoost heeft ech ter ook grote aantrekkingskracht op de drugsverslaafden. Vaak ver dreven uit de binnenstad trekken ze in de leegstaande flats of vinden be schutting in de binnenstraten of parkeergarages. Al met al een goede voedingsbodem voor criminaliteit en het vertrek van nog meer bewo- In de flat Gliphoeve bij voorbeeld zorgden de drugsverslaafden voor forse problemen. De woningbouw vereniging moest er voor zo'n hon derd miljoen gulden aan vertimme ren om de zaak weer enigszins leef baar te maken. Al weer vanwege de positieve beeldvorming heet Glip hoeve tegenwoordig Geldershoofd. De opknapbeurt is slechts een on derdeel van de vele pogingen om het leefklimaat in de Bijlmer te ver beteren. De langgerekte flatgebouwen zijn inmiddels verdeeld in afzonderlijke compartimenten en waar nodig op geknapt. Ook huismeesters en een beveiligingdienst worden aange steld. Door de maatregelen daalt de leegstand van 24 naar 4 procent. De woningbouwvereniging Nieuw Amsterdam, sinds 1984 beheerder van de hoogbouwflats, is er inmid dels rampzalig slecht aan toe. Eind dit jaar staat zij 110 miljoen gulden in het rood. "Als er niets gebeurt", zegt directeur R. Grotendorst, "loopt dat tekort vooral door rente verlies jaarlijks op met een bedrag tussen de 20 en 25 miljoen. Men wijst wel graag op die geslaagde maatregelen tegen de leegstand, maar dat heeft ook te maken met de economische opleving. Daarnaast is de druk op de woningmarkt in de stad groot. Volgt er weer een econo misch dal, dan sta je zo weer op een leegstand van twintig procent". Het is nog maar de vraag of zijn saneringsaanvraag bij het Centraal Fonds voor de Volkshuisvesting wordt gehonoreerd. Daar wil men allereerst keiharde plannen op tafel zien. Sloop en herbouw door parti culiere beleggers moeten volgens de critici daarbij indruk maken. Maar het fonds kampt met veel aan vragen van noodlijdende woning bouwverenigingen en dan is de koek gauw op. Het uitblijven van investeerders wordt nog eens geïllustreerd door de Ganzenhoef. Zes jaar geleden in vesteerden de eigenaren van het winkelcentrum een aantal pen sioenfondsen vijf miljoen in een omvangrijke opknapbeurt. De in greep mocht niet baten, want de (drugs)criminaliteit is niet verdwe nen. Van nieuwe investeringen wil len de beleggers niet horen: Eerst dient de openbare orde en veilig heid maar eens te worden hersteld. Remedie Volgens actieve Bijlmerbewoners is de komst van voldoende voorzie ningen de enige remedie. Want de wijk is na twintig jaar nog steeds niet af. Laatst lieten zij het gebrek daaraan op een lange behangrol aan de gemeenteraadscommissie zien: geen sportvelden, bioscoop of to neelzaal, verenigingsgebouwen, disco's, speeltuinen en ambachtelij ke bedrijven. "Het gaat niet om ste- debouwkundige, maar om sociale ingrepen". Volgende maand moet de Am sterdamse gemeenteraad besluiten over de Bijlmerplannen. Het wordt de eerste grote testcase voor het nieuwe college met daarin PvdA, WD. Groen Links en D66. Daar Ujkt nog een flink robbertje vechten aan vooraf te gaan. Groen Links en D66, met drie van de zeven wethou ders in het college, lieten vorige week blijken dat de sloop van 3000 woningen niet het belangrijkste uit gangspunt mag zijn. "Weet je wat ik hoop?", zegt Ten Hagen een dag later, "dat het colle ge daar flink over struikelt". De 'Bijlmerknokker' staart naar buiten en verzucht: "Eigenlijk moesten we maar eens een tribunaal oprichten. Elke keer weer komen ze met rigo- reuze plannen. Die overheden heb ben nu al twintig jaar lang de men sen ellende berokkend en in onze kerheid gestort". !ll=Ad! £ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse Pauluskerk is te tole rant voor de vele druggebruikers die er dagelijks binnenko men. ,,Ik vind dat wij teveel toegeven aan de druggebruikers. De scheldpartijen, openlijke discriminatie en het ongecoördi neerd gebruik van drugs moeten bestreden worden", zo meent ds. Hans Visser van deze kerk in het hartje van de havenstad. De Rotterdamse predikant zei dit op een bescheiden feestje ter ge legenheid van het tienjarig be staan van het Open Huis in de Pauluskerk. Visser pleitte ervoor opnieuw te gaan werken vanuit de oorspronkelijke bedoelingen die hijzelf en zijn mede-initiatief nemers in 1980 hadden. Dat betekent onder meer dat er weer concerten en exposities in de Pauluskerk gehouden moeten worden. Hieraan kwam enkele ja ren geleden een einde omdat blaf fende honden steevast de orgel muziek overstemden en bezoe kers wel eens een kostbaar schil derij wilden stelen. Ook zouden er prikkelende lezingen moeten worden gehouden „die onze klan ten het gevoel kunnen geven dat er in dit leven meer te beleven valt dan pillen, coke en drank". Visser pleitte ook voor de ont wikkeling van een nieuw soort kerkdienst, speciaal afgestemd op het eigen Pauluskerk-publiek. „Er moet eens iets religieus ge vierd kunnen worden met drug- Celibaat vrijwel niet aan de orde op synode VATICAANSTAD (ANP) - De bisschoppensynode zal naar de verwachting van kardinaal dr. A.J. Simonis geen aanbevelingen formuleren die negatieve gevol gen voor de priesteropleidingen in Nederland zullen hebben. Hoe wel het halverwege de synode nog te vroeg is om heel concreet te worden, zyn er „ontzettend veel" zaken aan de orde gesteld die voor de Nederlandse situatie van belang zijn: onder meer de identiteit en de spiritualiteit van de priester en het belang van een goede wetenschappelijke oplei ding. Vanaf vandaag worden de voor stellen in de taalgroepen bespro ken. Kardinaal Simonis koos voor de Duitse taalgroep omdat de situatie in Zwitserland, Oos tenrijk en Duitsland het meest op de onze lijkt. Overigens heerste er onder de bisschoppen gisteren een wat geprikkelde stemming. Men kon zich maar matig vinden in de samenvatting die het Vati- caan met behulp van een compu ter had gemaakt van de toespra ken van de synodeleden. Een van de voorstellen is om aan de priesteropleidingen in de hele RK Kerk een voorbereidend jaar voor spirituele en catecheti- sche vorming in te voeren. „Daar zitten overigens heel wat haken en ogen aan," aldus Simonis, die de gedachte ervan onderschrijft. Verder zijn er voorstellen inge diend over een betere opzet van de roepingenpastoraal, meer aan dacht voor filosofie in de oplei ding, invoering van de permanen te vorming alsmede een voorstel over de verhouding bisschop en priesters enerzijds en samenwer king met de andere gelovigen an derzijds. Verder waren de bisschoppen het er over eens dat de positie van de priester niet geïsoleerd mag zijn: hij moet midden in de Kerk 'en midden in de wereld staan. I>i veel interventies werd veel be lang gehecht aan de samenwer king tussen priesters en leken. Simonis had verwacht dat de kwestie van het celibaat veel va ker aan de orde zou komen. „De koppeling priesterschap - celi baat is voor de synodeleden vol strekt vanzelfsprekend." Welis waar heeft enkele bisschop de vraag gesteld of voor hun situatie die koppeling niet opnieuw moet worden bestudeerd, maar andere bisschoppen reageerden met de vraag: 'is dat wel de oplossing van het priestertekort?' Celibaat wordt gezien als geïn tegreerd in het geheel van de priesteridentiteit en de priester vorming. Celibaat (kuisheid) kan niet apart van de andere evangeli sche raden (soberheid en gehoor zaamheid) worden gezien. Dat werd onder anderen heel sterk benadrukt door kardinaal Lusti- ger, de aartsbisschop van Parijs. Fusie Heerlen- Nijmegen? NIJMEGEN/HEERLEN (ANP) - De Universiteit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen (UTP) wil fu seren met de theologische facul teit van de Katholieke Universi teit te Nijmegen. De besturen van beide universiteiten hebben daar toe een intentie-besluit getekend. Het is de bedoeling dat er naast een hoofdvestiging in Nijmegen een onderwijs- en instroomloca- tie voor de eerste jaren van de op leiding in Heerlen blijft bestaan. Of de fusie er komt is mede af hankelijk van het oordeel van de bisschoppen over de beoogde fu- gebruikers die toch altijd al dro men van betere en andere werel den", aldus de predikant. Het is volgens hem „van de dolle" dat nu uit vrees voor diefstal de kerk- zaal gesloten is. Visser benadrukte dat hij geen „incidentloos Open Huis" wil, maar wel dat de bezoekers zich iets meer gelegen laten liggen aan de 150 kerkelijke vrijwilligers, die doorgaans uit een ander sociaal milieu komen. „Een bezoeker die weigert te luisteren naar anderen en vervolgens mijn fiets wil slo pen, verwijder ik uit het gebouw. Zo'n Open Huis wil ik niet." Toen het Open Huis in 1980 van start ging, werd vooral gerekend op dageljkse bezoekjes van „de nette eenzame Rotterdammer". Al gauw bleek dat vooral drugge bruikers, daklozen, buitenlan ders en mensen met psychische en sociale problemen van de ge boden gastvrijheid gebruik maakten. De Pauluskerk, die da gelijks 80 tot 100 bezoekers trekt, werd daardoor volgens de volks mond een zootje, aldus Visser. Hij prees zich overigens gelukkig dat zijn kerk „een tehuis voor vele ontheemden" is geworden. Ook PvdA-Tweede Kamerlid Piet de Visser deed dat. „De Pauluskerk is niet meer weg te denken uit Rotterdam. Elke Rot terdammer moet trots zijn op deze kerk". Hij noemde het werk van de vele vrijwilligers „de rots waar de christelijke kerk op rust". De Visser wees erop dat Rotter dam op dit moment ongeveer 2.000 en heel Nederland 24.000 dak- en thuislozen telt. Jaarlijks groeit hun aantal met 3,3 procent. „Als je zulke cijfers ziet, dan is het toch duidelijk dat je maatregelen moet nemen", aldus De Visser, die hier een gezamenlijke taak voor de overheid en „het maat schappelijk middenveld" ziet weggelegd. Gijsen ontevreden over Rolduc ROERMOND (ANP) - Bisschop dr. J.M. Gijsen van Roermond heeft een aantal maatregelen aan gekondigd om de priesteroplei ding van het bisdom aan het grootseminarie Rolduc te verbe teren. Er zal meer aandacht wor den besteed aan de vorming van de studenten, het studie-regime zal worden verscherpt en er zal beter op worden gelet, of de stu denten geschikt zijn voor een celi batair leven. Sterker dan voor heen zal de studenten duidelijk worden gemaakt dat zij de 'evan gelische raden' (armoede, maag delijkheid, gehoorzaamheid) ook al in het seminarie moeten bele ven. In het bisdomblad 'De Sleutel' maakt Gijsen duidelijk, dat het met de priesteropleiding de laatste jaren minder goed gaat. Niet alleen waren in 1989 en 1990 slechts vier priesterwijdingen, ook yertrokken er het afgelopen studiejaar 17 studenten. Van hen zagen er tien definitief van af priester te worden. Vijf anderen gaan met hun studie elders verder en twee bezinnen zich in een 'tus senjaar' op hun toekomst. Boven dien braken twee pas gewijde priesters met het celibaat, een van hen zelfs al twee dagen na de wij ding. Deze ontwikkelingen hebben binnen het seminarie onrust en onlustgevoelens teweeggebracht, die „niet bevorderlijk waren voor een goede sfeer", aldus Gijsert. De nieuwe maatregelen moeten lei den tot een „nieuw elan". Beroepingswerk Hervormde Kerk: Beroepen te Ber- gum: D. Kruijt, 1.1. zendingspredikant te Indonesië, wonende te Katwijk; te Linschoten: P. Molenaar te Zalk en Veecaten; te Nijeveen: J. F. de Vlieger, kandidaat te Houten; te Westerhaar: J. Quist te Hendrik Ido Ambacht; te Hoofddorp met bijzondere opdracht (geestelijk verzorger van verpleeghuis Bornholm): B. Soepboer, predikant voor bijzondere werkzaamheden te Amstelveen-Buitenveldert(zieken huispredikant), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar 's-Gravenzande: H. E. J. van der Laan te Kolderveen- Dinxterveen; naar 's-Gravenzande: P. Nap te Rotterdam-Zuid; naar Oost- zaan (herv. geref. federatie): mw. drs. N.A. Kok. kandidaat te Koudekerk aan den Rijn- Bedankt voor Rijnsburg: P. L. de Jong te Nunspeet; voor Nieuw-Ven- nep: E.K. Tevoeler te Zeist. Geref. Kerken Vrijgemaakt: Beroe pen te Rijnsburg (tweede predikants plaats)- C. Bijl te Zwolle-Centrum. Aangenomen naar Enschede-Oost dr. P. H. R. van Houwelingen te Om- Christelijke Geref. Kerken: Beroe pen te Woerden en te Apeldoorn-Zuid B. Oosterbroek. LL predikant te Brazi lië. wonende te Baambruggc Gereformeerde Gemeenten: Be dankt voor Aagtekerke: J. Kareis te Rijssen; voor Aalburg J, Mijnders te Veenendaal; voor Apeldoorn: A. Moer kerken te Gouda; voor 's-Gravenhage- Zuid: J. J. van Erkeveld te Zeist; voor Leerdam. N. W. Schreuder te Goes, voor Rotterdam-IJsselmonde L. Blok te Nunspeet. AMSTERDAM Om het vergaderzaaltje in de Ganzenhoef tc bereiken, moeten de Bijlmerbewoners zich begeven door de 'catacomben' onder het hooggelegen wegdek. Het hieronder gevestigde winkelcentrum ligt er haveloos bij. Voor de etalages rolluiken, ondergespoten met graffiti. Uit een van de ruimtes knalt keiharde muziek. Enkele jongeren hangen er doelloos rond. Geen aantrekkelijke omgeving om 's avonds door te lopen. De twee bejaarde dames laten zich er niet door afschrikken: "We wonen hier al vanaf het begin, nu ruim twintig jaar. We zijn eraan gewend". Een bewonersvergadering in de Amsterdamse Bijlmermeer: amper dertig mensen nemen de moeite zich over de toekomst van hun wijk te buigen. Over geen wijk in Nederland is zoveel is gepraat en geschreven als De Bijlmermeer. Ruim twintig jaar staat de hoogbouw er en al die tijd bleef de Bijlmer spraakmakend. De liefhebbers noemen het een stad van lucht, groen en ruimte, I)e critici melden verpaupering, criminaliteit en drugsoverlast. De toekomst van De liefhebbers noemen het een stad van lucht, groen en ruimte. De critici melden verpaupering, criminaliteit en de Bijlmermeer blijft de drugsoverlast. De toekomst van de Bijlmermeer blijft de gemoederen bezighouden. Jfoto GpD) Gemengde gevoelens over jongste saneringsplannen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2