Max Tailleur: meesterlijke moppentapper Gerard Joling brengt weer ontboezemingen in tweede boekwerkje Billy Joel kan niet meer stuk DON JOHNSON HET SNELST PAGINA 24 RTV-SHOW Een greep uit de vele typetjes die Max Tailleur op de planken bracht Van onze medewerker Jacques J. d'Ancona GRONINGEN - Toen hij 75 werd en steeds meer last ondervond van reuma, zei Max Tailleur met wran ge humor: 'Ik leef in bles suretijd'. Hij kreeg er nog zes jaar bij. Vrijdagavond kwam het bericht dat hij gestorven is. Door Max Tailleur werden de joodse mannen Bram en Moos - vaak verbasterd tot Sam en Moos - een begrip. Ze beston den ai lang, maar hij introdu ceerde ze in niet-joodse krin gen in zijn theatercafé De Doofpot in Amsterdam. Hij was de trekker in die tent van 1952 tot 1965. Heel uitgaand Nederland wilde er gezien worden en probeerde zijn moppen na te vertellen. Het geen meestal niet meer ople verde dan 'doorvertellen', want met dat typische spraak- je was Tailleur ongeëvenaard. Van moppentappen maakte hi j een kunst. Zijn timing was fabuleus en zijn voorraad on uitputtelijk. Hij heeft ooit ge zegd dat de 46.000 moppen die hij in zijn archief had opgesla gen, gebaseerd waren op niet meer dan duizend uit de gehe le wereld. Pijnlijk Maar in joodse kringen wer den ook bezwaren gehoord te gen zijn verteltrant. Velen vonden dat 'jiddische' accent heel pijnlijk en waren van me ning dat Tailleur juist daar door anti-semitisme in de hand werkte. Hij wees dit ver wijt af, nèt zo pijnlijk getrof fen. Max (zijn werkelijke voor naam is Mozes) Tailleur is in 1927 begonnen met de rol van Al Jolson in 'Sonny Boy'. Hij speelde in revues en operettes en vluchtte in de oorlog naar Zwitserland. Later hield hij zich bezig met het schrijven van korte toneelstukken, maar zijn werkelijke roem hield hij over aan de mop. Van zijn moppenboekjes werden ruim anderhalf miljoen exem plaren verkocht. In de gouden dagen belden per dag 25.000 mensen de 'Geinlijn' voor de nieuwste grap. Max Tailleur ging ook nog op toernee, hoewel hij ziek was en moeilijk ter been. Hij noemde zich 'aansmoezenier' en haalde in de schouwbur gen Heintje Davids weer naar voren, ver na haar laatste af scheid. Het eind van zijn leven werd een tragedie. In 1987 stapte Tailleur na controver ses over de besteding van gel den voor kuurreizen van reu- mapatiénten uit de door hem opgerichte stichting 'Beter met Max'. Met het inzamelen van oude kleding was in 25 jaar f 30 miljoen opgehaald. Tailleur is dood en een le gende. De kortste mop die hij ooit vertelde?: 'Moos werkt...'. HILVERSUM De steeds in ternational ere zanger Gerard Joling heeft zijn ghostwriter (s) weer aan het werk gezet. Er ligt een manuscript gereed voor een boek. Niet zijn eerste. Na 'Het wordt nooit wat met die jongen', dat in 1987 ver scheen en waarin zijn jeugd en de voorzichtige start van wat een carrière zou worden, aan de orde kwamen, vertelt de van origine Schagense vo calist verder. Het boek behan delt zijn verdrietjes, wonder lijke voorvallenbuitenlandse reizen en de grote vreugde die werk en immense populariteit hem opleveren. De titel is er al, opnieuw een goeie: 'De paden op, de laden in...'; rechtstreeks afgeleid van een oud-Hollands vers dat zich bij uitstek leent voor sa menzang in jogging-tempo. Het staat nog niet vast wan neer het boek uitkomt. Ik hoor de Joling iets roepen in de trant van Kerstmis '91 of'92... Gerard Joling maakte in 1984 naam via de Soundmix en (toen nog) Playback Show van Henny Huisman. Hoewel hij niet won - hij werd derde - groeide hij uit tot de meest suc cesvolle artiest onder de Soundmixers. Zijn allereerste lp was goed voor goud en pla tina en nadien oogstte hij nog enkele wandborden voor thuis. En daarmee was een einde gekomen aan zijn ober schap en zijn optreden als re clamepop en model tijdens modeshows. Goodnight Saigon weer op single uitgebracht ROTTERDAM De grootste hit die de Amerikaanse zanger-pianist Billy Joel ooit had, Goodnight Saigon', wordt opnieuw op single uit gebracht. Platenmaatschappij CBS heeft daartoe besloten na de twee uitverkochte concerten die Joel zowel in mei van dit land als af gelopen weekeinde in het Rotterdamse Ahoy heeft gegeven. Billy Joel (41) heeft het succes niet cadeau gekregen. Vanaf zijn derde had hij pianoles. In 1964 richtte hij, vijftien jaar jong, zijn eer ste rockband op. Zowel met deze als zijn volgende groepen The Has sles en Attila maakt Joel platen. Maar het succes bleef uit. Tot hij in 1973 een doorbraak beleefde met de lp 'The Piano Man', die hem in de Verenigde Staten gelijk de bijnaam en eretitel 'The Piano Man' be zorgde. Sinds die tijd behaalt Billy Joel een indrukwekkeride reeks hitsuc cessen. Een aantal van die successen ('Uptown Girl', 'The Piano man') bracht hij ook zaterdagavond weer in Ahoy. Met name laatst genoemd nummer werd uit tienduizend kelen meegebruld. Toch koos Joel er dit keer niet voor om zijn vele fans met zijn grootste successen murw te beuken. Vier maanden geleden koos Joel voor een soort over rompeling stactiek. Omdat na zo'n acht jaar podiumafwezigheid in ons land het Nederlandse publiek weer zo goed als nieuw voor hem was. Bij zijn rentree in het sportpaleis wist de gedrongen rockzanger zaterdag wel precies welk (gewillig) vlees hij in de kuip had. Van daar al kort na aanvang zijn ludieke ode aan Rotterdam. Dat het gewenste clubsfeertje binnen een mum van tijd werd ge realiseerd. was zeker ook te danken aan het feit dat de arena dit maal niet met rijtjes stoelen was gevuld. Want de 'staande receptie' bleek voor de kleine, grote man een kans voor open doel. De massa kreeg, nadat de hitmachine op toeren was gekomen, amper meer de kans om even op adem te komen... Billy Joel: Nederlandse fans weer goed 'bediend'... (foto pr) STING DANST CHILI Zanger Sting danst met een familielid van een Chileen, die ooit, tijdens het regime van Pinochet, is verdwenen. Sting was één van de optredende artiesten tijdens een concert waar af gelopen weekeinde maar liefst 150.000 Chilenen op af kwamen. Amnesty Interna tional had het concert geor ganiseerd. (fojo AP) FLORIDA Acteur Don ('Miami Vice') Johnson besproeit omstanders met een reuzefles champag ne na zijn overwinning afgelopen weekeinde in de zogeheten Marathon Offshore Challenge, een race voor speedboten in Florida. Don Johnson wist de 147 mijlen het snelst af te leggen. (foto afp> Zondagskrant Aangezien in mijn woonplaats, het Groningse dorp Zuidhorn, op zondagmorgen alleen de ker ken open zijn, moest ik „De Krant op Zondag" elders zien te bemachtigen. Ik belde naar de kiosk op de Grote Markt in Gro ningen, maar daar werd niet opgenomen. De boekhandel op het Groningse hoofdstation zweeg eveneens in alle talen. Een NS-employee wist mij te vertellen dat die zaak pas om half een de deuren zou openen. Vervolgens draaide ik het nummer van enige tankstations die. volgens de door de nieuwe krant vooraf verspreide infor matie, ook als verkooppunt zou den fungeren. Maar nee - de meeste konden mij wel aan een Nieuwsblad van het Noorden van zaterdag helpen, maar van zondagskranten was hen verder niets bekend. Daarmee leken de critici gelijk te krijgen die twij felden aan de vlotte distributie van de nieuwe krant. Bij een grote benzinepomp aan de rand van de stad had ik echter succes. Daar mocht ik mij twintig minuten later eigenaar noemen van een krant, die slechts een keer per week ver schijnt en die voor drie gulden nog niet de helft van het aantal pagina's van een zaterdag krant biedt. Om een uur of vijf gistermid dag heb ik nog even gebeld met de staionswinkel in Groningen; men vertelde mij dat het met de verkoop van de zondagskrant uitstekend was gegaan: binnen enkele uren was de voorraad van driehonderd exemplaren uitverkocht. Wat de opmaak betreft, lijkt „De Krant op Zondag", met haar brede kolommen en gerin ge aantal onderwerpen per nieuwspagina, op sommige En gelse zondagskranten. De voor pagina weet te melden dat de Libanese generaal Aoun asiel in Frankrijk zal krijgen, een be richt dat in de middagbladen van zaterdag ontbrak. Een be richt, op diezelfde pagina, over de ex-premier van de DDR en zijn banden met de Stasi, had ik echter al eerder gelezen. Zo staan er meer nieuwsbe- richtjes in die ik al uit de zater dagkrant kende. Alleen de voet baluitslagen van de bekerwed strijden, die op zaterdagavond werden gespeeld, zijn echt nieuw. De nadruk ligt echter duidelijk niet op het brengen van „hot news"; op de pagina's binnen- en buitenland geven in terviews en beschouwende stuk ken de Toon aan. De sectie bui tenland wordt voor een deel ge vuld met stukken die van de En gelse Observer zijn overgeno men. Pas op de Opiniepagina stelt de redactie zich rechtstreeks aan de lezer voor. In een bijdra ge van Steven de Winter wordt gesteld dat Europa zich geen vreedzame oplossing van de Golfcrisis kan permitteren. Saddam Hussein zal elke adem pauze namelijk aangrijpen om zijn voorraad gifgassen te ver groten en zijn atoombom te vol tooien. Die bom wordt vervo'- gens ook het "chantagemiddel ran het half miljard voorname lijk jonge werkloze moslims dat binnen tien jaar de zuidgrens van de Europese Gemeenschap belaagt". Deze massa's bezitlozen, die zijn opgezweept door het pan- Arabisme en het islamitisch fundamentalisme, komen in Eu ropa halen wat ze in hun eigen stamgebieden niet kunnen krij gen. Kortom, Irak moet zo snel mogelijk op de knieën worden gedwongen, wil men althans verhinderen dat Europa bin nenkort door de moslims ge plunderd en geterroriseerd zal worden. Die conclusie stemt overeen met die van Moham med Rasoel, de man die de laat- se week in Arabische vermom ming door de media waart: Rasoel is van mening dat de westerse tolerantie zal bezwij ken onder de intolerantie van de moslims. De Opiniepagina bevat voorts een aardige column van schrijver en filmer Leon de Win ter - elke krant van niveau zorgt er natuurlijk voor dat zij een goede columnist in dienst heeft - die het geloof in een 'maakbare' wereld als een mythe ontmas kert. In een „Ten geleide" bena drukt hoofdredacteur R. de Bok nog eens dat hij een kwaliteits krant wil maken. Het artikel van Steven de Winter, waarin achteloos over Nebukadnezar, Norbert Elias en „post-marxis- tische dialectiek" wordt gespro ken, maakt inderdaad duide lijk dat men zich niet tot Jan- met-de-Pet richt. De Bok wil met zijn krant het 'avontuur' in de journalistiek terugbrengen. De man, die in Elsevier ooit zo enthousiast over Spitsbergen en de opgraving van Smeerenburg schreef, ver langt naar nieuwe avonturen. Minimaal honderdduizend le zers zullen zijn rad van avon tuur gaande moeten houden. Zelf kan ik, vanwege mijn vier zaterdagkranten en drukke werkzaamheden, voorlopig on mogelijk van de partij zijn. MET DE val van het gom - monisme in de ddr 15 de criminaliteit enorm

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24