LEIDSCH DAGBLAD Gorbatsjov krijgt Nobelprijs Vrede NODIG! 149 DE GROOTSTE TWEE IN f DEGROENOORDHALLEN! Van zwartrijders geeft 40 procent een valse naam op AZC Europa Cup-finalist Toestand Schauble na aanslag nog zeer ernstig ^DRUKKERIJ DELTAB ACH PREI EN VARKENSSCHNITZEL Dirigent Leonard Bernstein (72) in New York overleden 0 HET MOTORHUIS KAMSTEEG MAANDAG 15 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39370 Prijs fl. 1,35 Israël weigert medewerking onderzoek VN naar bloedbad TEL AVIV (GPD) - Israël werkt niet mee aan een onderzoek van de Verenigde Naties naar de omstan digheden waaronder de politie in Jeruzalem vorige week 21 Palestij- nen doodschoot. Het kabinet be schouwt de instelling van een VN- commissie unaniem als een onge oorloofde inmenging in Israels bin nenlandse aangelegenheden. Als de VN-vertegenwoordigers volgende week naar Israël reizen, kunnen ze daar geen gesprekken voeren met ministers en ambtenaren. Het VN-onderzoek is een uitvloei sel van een resolutie van de Veilig heidsraad waarin Israel wordt ver oordeeld wegens het bloedbad vori ge week maandag op de Tempel berg. Het kabinet verwierp een voorstel van minister van volks huisvesting Sharon om de commis sieleden niet tot het land toe te la ten. De negatieve houding van de Is raëlische regering is ingegeven door de vrees dat de komst van de commissie het begin is van verdere politieke druk, die uiteindelijk kan leiden tot een internationale confe rentie over het Midden-Oosten en de legering van VN-troepen in de bezette gebieden. De gebeurtenissen speelden zich vorige week maandag af in het Ara bische deel van de stad, dat Israël heeft ingelijfd, en daarom beschou wen de Israëliërs de zaak als een binnenlandse aangelegenheid. De rest van de wereld ziet het bloedbad als gevolg van buitensporig geweld door Israël als bezettende macht in Arabisch gebied. Jeruzalems burge meester Koliek heeft de regering aangeraden mee te werken aan het VN-onderzoek. Premier Shamir is vooral kwaad over de steun van de VS voor de VN-resolutie. Via zijn woordvoer der liet hij weten dat de politie han delde uit zelfverdediging, nadat Arabieren massaal met stenen had den gegooid naar biddende joden bij de Klaagmuur. De uit drie leden bestaande VN- commissie staat onder leiding van een belangrijke medewerker van secretaris-generaal Perez de Cuel- lar, de uit Haiti afkomstige Jean- Claude Aimee. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 40 procent van de zwartrijders in de trein geeft een valse naam op. Slechts 16 procent wordt door justitie vervolgd. Zo blijkt uit een onderzoek, uitgevoerd door W.D. Zondag, hoofd van de afdeling burgerzaken van de gemeente Baarn. Zondag hield vier maanden de verzoeken van de spoorwegpolitie ter ve rificatie van de opgegeven naam en adres van de zwartrijder bij. Hij kreeg 250 gevallen onder ogen. Daarbij was 17 keer dezelfde naam met telkens een ander adres. "We gaan ervan uit dat het steeds dezelfde persoon is. Je kunt wel aanne men dat hij permanent zonder kaartje in de trein zit. Het verifiëren van naam en adres is in het geval van zo'n notoire zwartrijder weinig zinvol, maar het kost ons wel tijd. Per formulier zijn we circa 2,5 minuut bezig". Jaarlijks worden de gemeenten in Nederland ongeveer 250.000 keer door de spoorwegpolitie benaderd. In zo'n 40 procent van de gevallen (100.000) kloppen de gegevens niet. Van de overige 150.000 verzoeken re sulteren er slechts 40.000 in een proces-verbaal, dat naar justitie gaat, aldus Zondag. Het verschil tussen 150.000 en 40.000 verklaart hij uit het feit dat er tus sen datum van controle in de trein en het opmaken van een proces-verbaal niet te veel tijd mag zitten. Zijn er meer dan vijf weken verlopen dan wordt het proces-verbaal door het parket niet meer in behandeling genomen. «Lr..r -V v ^rvN- iËsSss sterr Alicss.'! Kir' <ci« Quick Boys vaagt Helmond Sport weg Johan Jonker, tweede van rechts, brengt een goede kans van Quick Boys om zeep. Gert Aandewiel voert een keurig danspasje uit in de wed strijd tegen Helmond Sport. (foto Lo«k zu> drrduint De watcrpoloërs van AZC in dc Europa Cup-finale en de voet ballers van Quick Boys en Rijnsburgse Boys in de tweede ronde om dc 'grote' KNVB-be- ker. Kortom, een uitstekend weekeinde voor de regionale sportploegen. Met name de verrichten van AZC in Amersfoort waren een aangename verrassing. Tegen het toch niet bepaald kinder achtige Savona, note bene Euro pa Cup-houder, moesten de Alphenaren een achterstand van twee doelpunten wegwer ken. AZC bewerkstelligde zelfs een marge van vijf (12-7) en staat dientengevolge over 14 da gen in de finale (een uit en thuisduel) tegen het Joegoslavi sche I'artlzan Belgrado. Quick Boys liet op bet voet balveld weer eindelijk eens van ïlch spreken. Eerste divisionist Helmond Sport werd in een uit stekende wedstrijd met ~>-J weggevaagd. Rijnsburgse Boys had geen problemen met het op vallend zwakke Veendam. Het werd op Sportpark Middclmors 3-2. In de tweede ronde, op woensdag 14 november, funge ren NEC en Dordrecht '90 als te genstanders van respectievelijk Quick Boys en Rijnsburgse Boys. De Rijnsburgers spelen uit. OSLO (Rtr/DPA/AFP/GPD) - De Nobelprijs voor de Vrede is dit jaar toegekend aan de Sovjet-president en partijleider Michail Gorbatsjov. De voorzitter van het Noorse Nobel- prijscomité, Gïske Andersen, maakte vanochtend in Oslo bekend dat Gorbatsjov de prijs krijgt voor zijn leidende rol in de hervormingen in Oost-Europa en het beëindigen van de Koude Oorlog. Andersen: "Gorbatsjov heeft een leidende rol gespeeld in het vredes proces, waarvan grote delen van de wereld nu profiteren. Confrontatie is vervangen door onderhandelin gen. Staten van de oude Europese natie hebben hun vrijheid herkre gen. De wapenwedloop is afgeno men en we constateren een defini tief en actief proces in de richting van wapenbeheersing en ontwape ning". De prys, een bronzen medaille en een cheque van ongeveer 1,2 mil joen gulden wordt op 10 december Andere belangrijke kandidaten waren dit jaar de Tsjechoslowaakse president Vaclav Havel, de Zuid- afrikaanse zwarte leider Nelson Mandela en Chai Ling, leider van de Enorme olievondsten in Saudi-Arabië Duitse minister opnieuw geopereerd BERLIJN (GPD) - De toestand van de 48-jarige Duitse minister van binnenlandse zaken Wolfgang Schauble is nog steeds zeer ernstig. De minister is vannacht opnieuw geopereerd om zijn ruggemerg te ontlasten. Dat blijkt uit het vanoch tend gepubiceerde communiqué 071-89 92 41 Energieweg 25, Zoeterwoude Geen drugstickers NOORDWIJK De Noordwijkse politie is het afgelopen weekeinde geconfronteerd met verontruste te lefoontjes over de aanwezigheid van stickers met drugs. Deze stic kers die aan de achterzijde voorzien zouden zijn van de drugs, zouden in de nabijheid van scholen worden uitgedeeld aan kinderen. De politie trok de meldingen na maar kon niets ontdekken. "Het zelfde verhaal deed enige tijd gele den de ronde in Engeland. Er is daar ook nooit een dergelijke sticker aangetroffen", aldus een woord voerder van de Noordwijkse politie. Minder warm Vannacht plaatselijk ccn bui, mogelijk met onweer. Overdag perioden met zon cn droog. Minimumtemperatuur rond 13 graden. Middagtemperatuur om streeks 18 graden. Wind uit zuidwest tot zuid. matig, kracht 4. aan dc kust cn op hel I Jssclmerr tijdelijk hard. kracht 7. in de loop van de dag afne mende wind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Woensdag nog perio den met zon en zacht. Middagtempera- turen van ongeveer 19 graden. Daarna wisselvallig en lagere temperaturen. 26 PAGINA'S van de universiteitskliniek in Frei burg, waar de bewindsman na de aanslag op vrijdagavond is opgeno men. Schauble is bij bewustzijn, de hartbewaking is opgeheven en hij wordt ook niet langer kunstmatig beademd. Over eventueel blijvend letstel wilde de woordvoerder van het ziekenhuis zich niet uitlaten, maar na de aanvankelijk vrij opti mistische berichten groeit nu de vrees dat de minister mogelijk ge deeltelijk verlamd blijft. Een onbekende man probeerde vanochtend de ziekenhuiskamer van de zwaar gewonde minister bin nen te komen. Veiligheidsfunctio narissen konden de man bijtijds aanhouden en wegvoeren. De 31-ja- rige man had een ronde vijl bij zich in een tasje aan een koord om zijn hals. Schauble werd na een verkie zingsoptreden in het Zuidduitse Oppenau levensgevaarlijk gewond toen een psychisch gestoorde man van zeer korte afstand drie schoten op hem afvuurde. Hij werd in zijn kaak en borst geraakt. De derde ko gel trof zijn 28-jarige lijfwacht. De 37-jarige dader zei de aanslag al een half jaar tevoren te hebben beraamd, omdat hij zich 'vervolgd voelde door de staat'. De man was meerdere malen psychiatrisch be handeld wegens schizofreen ge drag. In 1983 was hij tot 5,5 jaar cel veroordeeld voor drugsdelicten en diefstal. LEIDEN - Bij een schietpartij op het Levendaal is zaterdag avond een 27-jarige Leidenaar gewond geraakt. De man, die een auto bestuurde, liep schot wonden op aan het bovenli chaam. Hij is inmiddels geope reerd in het AZL. Volgens de po litie is zijn toestand stabiel. De man die de schoten loste is nog niet achterhaald. Schutter en slachtoffer zijn van Turkse af komst. Het slachtoffer reed rond kwart voor acht 's avonds met zijn wagen over het Levendaal toen het voertuig ter hoogte van de Dekamarkt onder vuur werd genomen. Een tot nu toe onbe kende schutter vuurde mini maal vijf schoten op de passe rende auto af. De duo-passagier van de Leidenaar, een 28-jarige plaatsgenoot, kon wegduiken en werd niet geraakt. De bestuur der kreeg een of meerdere kogels in het lijf. De beschoten wagen kwam tot stilstand tegen een lantaarn paal en een geparkeerde auto aan de linkerzijde van de rij baan. Daar stapten beide inzit tenden uit, waarna de geraakte bestuurder naast de wagen in el kaar zakte. (pagina Leiden: slachtoffer werd in dc val gelokt) WASHINGTON (Rtr/KRF) - In Saudi-Arable zyn grote hoeveelhe den olie ontdekt in gebieden die tot nu toe nog niet waren geëxploreerd. De reserves van Saudi-Arabië, toch al verreweg de grootste ter wereld, nemen hierdoor toe met zeker 20 procent, aldus vandaag de Ameri kaanse krant Washington Post. Saudi-Arabië meldt dit volgens de krant nu om de door de Golf-cri sis uit balans geraakte oliemarkt tot rust te brengen. De bewezen oliere serve van Saudi-Arabie bedraagt nu al 257,5 miljard vaten. Ruim 2.5 maal zo veel als Irak. Met de vondsten kan Saudi-Arabië de hui dige produktie handhaven tot ver in de 22ste eeuw. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees yvgj in de aanbieding. Varkensschnitzel gepaneerd, 1 £7Q 100 g ±.\J*y Prei, kilo 's Lands grootste kruidenier blijft opde kleintjes letten. NEW YORK AP) - De Amerikaanse componist, dirigent en schrijver Leonard Bernstein is gisteravond op 72-jarige leeftijd overleden in zijn woning in New York. Hij werd beroemd door zijn honderden com posities, wilde sprongen op het to neel en musicals als "West Side Story" en "On the Town". Volgens zijn arts overleed Bern stein, die ooit een zware roker was, aan een longkwaal. Bernstein had vorige week zijn pensionering aan gekondigd en had eerder dit jaar reeds een groot aantal voorstellin gen afgezegd wegens ziekte. Zijn laatste optreden was op 19 augus tus. Bernstein componeerde, schreef boeken en artikelen over muziek, speelde piano en was werkzaam in het muziekonderwijs. Zijn werken omvatten theaterstukken, kamer muziek, symfonieën, balletmu ziek en zelfs een mis. De componist won 11 Emmy Awards, meerdere Grammy en Tony Awards, maar weigerde in november 1989 de na tionale medaille voor de kunsten om te protesteren tegen het afzeg gen van federale steun voor een ten toonstelling over aids. De bekende Duitse dirigent Kurt Masur zal in december vier concer ten geven met het Newyorkse Phil- harmonisch orkest als vervanger van Bernstein. in Oslo uitgereikt. Het is voor het Chinese studentenbeweging die vo- eerst sinds 1906, toen VS-president' rig jaar door het Chinese leger Roosevelt de prijs kreeg, dat aan bloedig werd onderdrukt Sovjet-politicus Ligatsjov. fel te genstander van Gorbatsjov. rca geerde positief op de toekenning. In een interview met de Noorse televi sie zei hu de keuze van ganser harte te begroeten Het Sovjet-staatspen. bureau Tass bracht het nieuws met een vertraging van buna 45 minuten en zonder de kenmerken van een belangrijk bericht Volgens onze correspondent Hans Geleijnse in Moskou komt de toekenning op een uitgelezen mo ment voor de Sovjet-leider, omdat hu binnenslands impopulairder is dan ooit. Recente opiniepeilingen bevestigen het gemor van de 'man in de straat" Ruim vijf jaar peres trojka betekent voor de Sovjet-bur ger lege winkels, toenemende cri minaliteit en uitzicht op massa werkloosheid. Het is dan ook de vraag of de gemiddelde Sovjet-bur ger onder de indruk zal zun van de loftuiting uit Oslo. Het autoritaire staatssysteem is weliswaar aan het wankelen ge bracht door de politieke liberalise ring, ervoor in de plaats zijn anar chie en eng-nationalisme gekomen De vredesprijs komt in een tijd van waarschuwingen voor een dreigen de burgeroorlog in het land en ge ruchten over staatsgreepplannen binnen het leger. Nationalisten in republieken als Azerbeidjan en Ar menië voeren een regelrechte oor log met elkaar. Tot nog toe heeft Gorbatsjov zijn critici de mond kunnen snoeren met verbaal krachtig optreden In de Opperste Sovjet, het parlement, mag zijn beleid onder vuur worden genomen, zoals vorige maand gev beurde, wanneer de leider spreekt wordt het stil. In de communisti sche partij echter groeit de weer stand tegen het autoritaire optreden van partijleider Gorbatsjov Die kritiek wordt niet langer, zoals voorheen gebnnkeluk. bin nenshuis gehouden. Vorige weck verklaarde de Moskouse partuchef Prokovief, dat het vertrek van hon derdduizenden partulcdcn mede tr wijten is aan het optreden van Gor batsjov. Donderdag, vrijdag en zaterdag aan staande presenteren Kamsteeg en Het Motorhuis samen alle nieuwe Volkswagens, Audi's, Opels, Isuzu's en US Cars van General Motors inéén uniekeautoshow! óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen' Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een jaarabonnement t 285 50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken graffts' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1