Irak dreigt vertrek Russen te beletten Veiligheidsraad is er nog niet uit Sociaal-democraten lijken kansloos tegen Helmut Kohl Wapenakkoord nog niet helemaal rond Missie naar Golf krijgt in Japan geen bijval SATERDAG 13 OKTOBER 1990 nmi PAGINA 7 Belgische en Duitse diplomaten verlaten Kuwayt BAGHDAD (RTR/AFP) - Baghdad heeft gisteren gedreigd sommige Sovjet-burgers niet te laten vertrekken uit Irak en Kuwayt, als Moskou de Verenigde Staten inlichtingen ver schaft over de Iraakse militaire kracht. Een Iraakse militaire woordvoerder, geciteerd door het Iraakse persbureau INA, waarschuwde Moskou tegen het doorspelen van dergelijke inlichtingen aan de Amerikaanse minister van defensie Dick Cheney, die volgende week Moskou bezoekt. DEN HAAG (ANP) - James Wool- sey, de leider van de Amerikaanse delegatie in de onderhandelingen over vermindering van de conven tionele bewapening in Midden- Eu ropa (CFE), heeft gisteren in Den Haag gewaarschuwd dat een ak koord nog niet geheel in kannen en kruiken is. Het is de bedoeling dat de NAVO en het Warschau Pact een akkoord over het verminderen van aantallen tanks, artillerie, gepantserde perso nenvoertuigen, vliegtuigen en heli kopters ondertekenen voor 19 no vember. wanneer in Parijs de top van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CV- SE) begint. De Amerikaanse en Sovjet-minis ters van buitenlandse zaken, James Baker en Eduard Sjevardnadze, hebben vorige maand in New York in beginsel een akkoord bereikt over uitdunningszones, definities van helikopters, en vrijwel alle be langrijke zaken die verband houden met controle op naleving van een akkoord. Zij hadden ook een nutti ge gedachtenwisseling over de aan tallen wapens die de Sovjetunie zal vernietigen, en die welke voor vreedzame doeleinden mogen wor den aangewend. "Maar er moeten nog belangrijke beslissingen worden genomen", al dus Woolsey. "Bij juridische docu menten schuilt de duivel altijd in de details. Zelfs als deze obstakels, zoals ik hoop, snel worden opge ruimd, blijft nog veel logistiek werk te doen - het voorbereiden van vier honderd pagina's fekst, vertalingen in de zes officiële talen - dat al onze energie en vernuft zal vergen". Nederland zal op grond van het akkoord 182 Leopard-I-tanks kun nen afstoten. De NAVO als geheel zal het met 4.000 tanks minder moe ten doen. De plafonds, die voor NAVO en Warschau Pact gelijk zyn. zijn van dien aard dat het Westerse bondgenootschap geen andere wa pensystemen behoeft in te leveren. Nederland, aldus Woolsey. is niet slechts het land waar de verdragen officieel worden gedeponeerd, het speelt ook een belangrijke rol bij de ontwikkeling en het beheer van de communicatiesystemen voor CFE en CSBM. Het gaat daarbij onder meer om vertrouwenwekkende en veilig- heidsbevorderende maatregelen als het van te voren aankondigen van grote troepenverplaatsingen en het uitwisselen van waarnemers bij ma noeuvres. Het team van "wapenbe- heersingsambassadeur" Veenen- daal is een van de actiefste en inven tiefste. Het belang van het verdrag ligt vooral hierin, dat alle wapens boven de plafonds militair onbruikbaar moeten worden gemaakt, en niet kunnen worden opgeslagen om weer snel in gebruik te kunnen ne men als het politieke tij keert. Ver vanging van de wapens die in het Oosten zullen worden vernietigd of onomkeerbaar worden gewijzigd voor andere doeleinden zal jaren duren. Met de verklaring reageert Bag hdad op berichten dat Cheney on der meer naar Moskou gaat om het Kremlin inlichtingen te vragen over Irak. Het Iraakse persbureau liet weten dat de Sovjetunie, tot voor kort de belangrijkste wapenleverancier van Irak, toegang heeft tot "belangrijke geheimen" over het militaire en in- dustiële beleid van Baghdad, als ge volg van de nauwe banden tussen de twee landen. "Als de Sovjetunie de VS de inlichtingen verschaft die zij willen, dan zouden wij helaas ge dwongen zijn zo te handelen dat on ze nationale veiligheid wordt be schermd", aldus het persbureau. "Deze maatregelen zouden onder meer kunnen inhouden dat hoge functionarissen het bevel krijgen het vertrek van Sovjet-burgers te verhinderen". Het zou daarbij gaan om technici die door hun nauwe sa menwerking met Irakezen op de TOKYO (AP) - Het Japanse par lement heeft gisteren het plan van premier Toshiki Kaifu om het Japanse verdedigingsleger naar de Golf af te vaardigen ont vangen met boegeroep. "Japan is een veel grotere mo gendheid in de wereld gewor den dan velen van ons denken", zei Kaifu in een toespraak voor de volksvergadering. De verant woordelijkheid die daaruit vol gens hem voortvloeit zou het in zetten van Japanse manschap pen rechtvaardigen. "Het moet gezegd worden dat het leveren van een bijdrage aan het behoud van de wereldvrede een logi sche en onvermijdelijke prijs is die voortkomt uit Japans positie binnen de internationale ge meenschap". Kaifu wil een 1.000 tot 2.000 man sterk 'VN-Vredessamen- werkingskorps' naar de Golf sturen, dat de multinationale strijdmacht diensten moet aan bieden als vervoer en medische hulp. Het korps zal moeten be staan uit manschappen van het verdedigingsleger en personeel van andere overheidsdiensten. Het plan, waarover begin vol gende week zou moeten worden gestemd, lijkt niet op voldoende steun van het parlement te kun nen rekenen. Japan staat onder druk van de Verenigde Staten om troepen naar de Golf te stu ren. Japan heeft voor twee mil jard dollar steun toegezegd aan de troepenmacht in de Golf, on der andere in de vorm van niet- militaire goederen en hulp bij vervoer. Vorige maand stuurde Japan een gedeelte van een hon derd man tellend medisch team naar Saudi-Arabie. In verband met de Golfcrisis heeft de NAVO, op verzoek van de'Verenigde Staten, besloten een marine-oefening tot het oos telijke Middellandse-Zeegebied uit te breiden. De acht-landen- vloot, die zich aanvankelijk ten westen van dit gebied bevond, zal tot het einde van de oefening op 31 oktober in de oostelijke sector blijven. Het besluit is volgens bron nen binnen de NAVO ook be doeld om solidariteit te betui gen aan Turkije, het enige NAVO-lid dat aan Irak grenst. De vloot bestaat uit acht fregat ten en torpedojagers. Akkoord Duitsland en de Sovjetunie hebben gisteren een verdrag ondertekend, waarin is vastgelegd dat de terug trekking van cle 380.000 soldaten van het Rode Leger uit de voormali ge DDR in 1994 moet zijn voltooid. Slovenië De Noordjoegoslavische republie ken Slovenië heeft gisteren nieuwe stappen gezet om zich los te maken van Joegoslavië. Het parlement van Slovenië beraadslaagde in Ljublja na over een nieuwe grondwet. Schandaal De Israëlische politie heeft het openbaar ministerie geadviseerd om tot vervolging over te gaan van Arveh Deri, minister van binnen landse zaken. De minister wordt er van beschuldigd overheidsgeld te hebben doorgesluisd naar zijn ul tra-orthodoxe Shas Partij. hoogte zijn van militaire en indus triële geheimen. De Sovjet-gezant Jevgeni Pri makov heeft Baghdad vorige week bezocht waarbij hij sprak met de Iraakse president Saddam Husayn over de crisis in de Golf als gevolg van de Iraakse invasie van Kuwayt op 2 augustus en over de evacuatie van de ongeveer 5.000 Sovjet-bur gers die in Irak verblijven. Meer dan 100 Sovjet-burgers zijn afgelopen zondag naar huis gevlogen. Toespraak In een toespraak heeft de Iraakse leider Saddm Husayn zich gisteren tot de kinderen van zijn land ge richt. Hij hield hen voor dat het de schuld is van de Amerikaanse presi dent Bush dat zij thans geen melk en geen lekkers kunnen krijgen. "Maar", zo voegde Saddam eraan toe, "je kunt het beter zonder melk en zonder lekkers doen, dan je trots te verliezen". Volgens het Franse tijdschrift l'Express zou binnen het Ameri kaanse leger het plan 'Operatie Nachtkameel' circuleren. Het plan zou erop gericht zijn Kuwayt bin nen vier dagen te bevrijden van Iraakse strijdkrachten. L'Express gaat er prat op over de inhoud van 'Operatie Nachtkameel' te zijn ge tipt door een medewerker van Ri chard Chenev, de Amerikaanse mi nister van defensie. Naar verluidt zou de aanval in een maanloze no vembernacht vanuit Turkije, Saudi- Arabië en vanaf het vliegdekschip Independence moeten worden ge opend door Amerikaanse oorlogs vliegtuigen. De Kurdische Democratische Partij-Irak, een Iraakse oppositie partij in ballingschap, heeft intus sen het bericht verspreid dat Irak zou overwegen zich uit Kuwayt te willen terugtrekken. Een geselec teerde groep leden van de Iraakse Baathpartij is afgelopen maandag uitgenodigd hun mening kenbaar te maken over een eventuele terug trekking van Irak uit Kuwayt. Het vragenformulier dat de hoge func tionarissen van de Ba'athpartij werd voorgelegd zouden deze drie vragen zijn vermeld: 1. Moet Irak in Kuwayt blijven? 2. Moet Irak zich terugtrekken uit Kuwayt? 3. Moet Irak zelfs in Kuwayt blijven als er oorlog uitbreekt? V oorzorgsmaatregel De KDP legt het rondsturen van de overigens niet op naam gestelde vragenformulieren uit als een voor zorgsmaatregel van Saddam Husayn om straks, na een eventueel compromis over Kuwayt, het be wijs te kunnen leveren dat een meerderheid voor gedeeltelijke te rugtrekking uit Kuwayt was. De laatste twee Belgische diplo maten hebben gisteren dat door Irak bezette land verlaten. Brussel heeft evenwel benadrukt de rege ring in ballingschap te blijven er kennen.- Ook Duitsland heeft trou wens de laatste diplomatieke verte genwoordigers uit Kuwayt terugge trokken. Heath stelt reis naar Baghdad nit LONDEN (REUTER) - De voormalige Britse premier Edward Heath heeft een humanitaire missie naar Baghdad gisteren uitgesteld na zware kritiek dat de Iraakse regering politiek voordeel zou proberen te halen uit zijn be zoek. x. Heath, die dit weekeinde naar Baghdad zou gaan om de zieke Britten te helpen die door Saddam Husayn worden vastgehouden, zei dat zijn reis een week was uitgesteld op verzoek van de Iraakse regering. ADVERTENTIE 'ETA bereid de wapens neer te leggen MADRID (GPD) - De ETA is bereid om de gewapende strijd voor een onafhankelijk Basken land op te schorten, als de Spaanse regering met de ter reurorganisatie om de tafel wil gaan zitten. Dat hebben anonie me leden van de ETA gisteren laten weten in een interview, dat werd afgedrukt in het Baski- sche dagblad Egin. Volgens de ETA-leden zouden er reeds in formele contacten bestaan tus sen de Baskische afscheidings beweging en de Spaanse rege ring. Egin wordt algemeen als de spreekbuis van de ETA be schouwd. Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van binnen landse zaken heeft de verklaring van ETA in Egin als een leugen bestempeld: "Wij hebben geen contacten met de ETA cn willen die ook niet. De ETA moet eerst maar eens bewijzen dat zij seri eus is met het afwijzen van ge weld. Dan zullen we verder zien". Enquêtes hebben overigens uitgewezen dat een groeiend aantal Basken genoeg heeft van het zinloze geweld van de ETA om het zelfbeschikkingsrecht van Baskenland af te dwingen. Het overgrote deel van de Bas- ken zou graag zien dat de ETA met de Spaanse regering rond de tafel gaat zitten. Israëlische militairen kenden gisteren geen pardon met gelovige moslims die de wekelijkse gebedsdienst in de Al-Agsamoskee op de Tempelberg wilden bijwonen. Ook deze gehandicapte gelovige kreeg geen toestemming. Pro testerende Palestijnen en Israëlische politie raakten vervolgens slaags. Tegen een groep van 200 Palestijnse jonge ren die de Tempelberg probeerden te bestormen, werden waterkanonnen ingezet. ffoto api ZONDAGMIDDAG-KAMERCONCERT OP 21 OKTOBER, VERZORGD DOOR HET HAEGSCH SALON QUARTET. In de Engelbertha Hoeve kunt u dan genieten van kamermuziek en een klassieke English High Tea. Aansluitend een speciaal viergangen-menu, waarbij u persoonlijk "kookles" krijgt van top-chefkokjaap Maijenburg. Voor inlichtingen en reserveringen: Engelbertha Hoeve Hoge Morsweg 140 - 2332 HN Leiden Van onze correspondent Jaap van Wesel WASHINGTON (GPD) - De Vei ligheidsraad is gisteren na intern beraad achter gesloten deuren op nieuw uiteengegaan zonder tot een besluit te komen over een resolutie die Israël moet veroordelen over het bloedbad onder Palestijnen dat maandag plaatsvond in Jeruzalem. Er is nog steeds geen overeenstem ming tussen de Verenigde Staten en de andere 14 leden van de raad over de vraag wat voor bevoegdheden een commissie moet krijgen die de situatie in de bezette gebieden gaat onderzoeken. Er ligt een Britse resolutie op tafel die Israël veroordeelt en de secreta ris-generaal opdraagt een commis sie naar Israël te sturen om een on derzoek in te stellen en aan de Vei ligheidsraad te rapporteren. Ameri ka dreigt echter deze resolutie met een veto te treffen. De Amerikaanse VN-ambassadeur Pickering zei na afloop van het beraad van gisteren dat hij redelijk optimistisch ge stemd was, omdat het standpunt van ongebonden landen niet iden tiek is met dat van de PLO. Er is de afgelopen dagen achter de schermen op hoog niveau be raadslaagd. President Bush belde de Franse president Mitterrand op met het verzoek voor het Ameri kaanse initiatief te stemmen en geen commissie van onderzoek naar Jeruzalem te sturen. De Engel se minister van buitenlandse zaken Douglas Hurd belde zijn Ameri kaanse collega James Baker en waarschuwde dat een Amerikaanse veto in de Veiligheidsraad rampza lige gevolgen voor de anti-Iraakse alliantie kan hebben. De Saudische minister van buitenlandse zaken Saud al Feisal is naar Parijs gevlo gen om er bij Frankrijk op aan te dringen een resolutie te steunen die geen Amerikaanse veto tot gevolg heeft. De Amerikanen staan op het standpunt dat de Palestijnse kwes tie op dit moment de aandacht niet mag afleiden van de Iraakse invasie in Kuwayt. Daarom is het niet ge wenst een uitgebreid VN onderzoek in te stellen in de bezette gebieden dat de aandacht van Kuwayt kan af leiden en Arabische druk tot gevolg heeft om sancties tegen Israel toe te passen. De Egyptenaren en Saudi's zijn het achter gesloten deuren met Amerika eens. maar niet in het openbaar. Ze kunnen niet hardop de Palestijnen afvallen. De Engel sen menen dat een Amerikaans veto schadelijker is voor het gemeen schappelijke front tegen Saddam dan een resolutie die tot een offi cieel onderzoek in de bezette gebie den besluit. De Franse rol is veel on duidelijker. Hoewel zij dat ontken nen, proberen de Fransen hun eigen spel te spelen door toenadering tot de Palestijnen te zoeken. De Sov jetunie en China houden zich op merkelijk rustig. De verwachting is dat zij geen problemen zullen ma ken. Uit de woorden van de Ameri kaanse ambassadeur Pickering valt op te maken dat Amerika probeert een wig te drijven tussen de PLA en de ongebonden landen die op dit moment deel uitmaken van de Vei ligheidsraad: Etiopie, Zaire, Jemen. Ivoorkust. Malaysia en Columbia zitting. De Amerikanen hebben bij hun pogingen de steun van Egypte en Saudi-Arabie. De laatsten, die al tijd met de geldbuidel kunnen ram melen. hebben met name grote in vloed op buurland Jemen. Er wer ken enkele miljoenen Jemenietun in Saudi-Arabie. en om zijn -argu menten kracht bij te zetten, is Riyad al begonnen duizenden Jemenieten naar huis te sturen. Dit soort pressie heeft al eerder gewerkt, ondermeer toen de Veilig heidsraad over een luchtembargo tegen Irak stemde, en Jemen tot ve ler verbazing voor de resolutie- stemde, hoewel het daarvoor tot de bondgenoten van Irak behoorde BERLIJN Ruim tien miljoen mensen in de voormalige DDR mo gen morgen de parlementen van de vijf nieuw gevormde deelstaten kie zen. Veel animo voor deze derde stembusgang in zeven maanden is er niet. De nieuwe Duitse staatsbur gers uit het Oosten hebben andere zorgen: wat gebeurt er met mijn ar beidsplaats, hoeveel gaat de huur omhoog en wanneer staat er bij mij een 'Wessie' op de stoep om zijn huis of grond terug te eisen? Toch zijn de verkiezingen van be lang, want niet alleen zijn ze een graadmeter voor de algemene ver kiezingen van 2 december, maar de 'Ossies' kunnen ook kanselier Kohl weer de meerderheid in de Bonds raad, een soort Eerste Kamer, be zorgen. In drie van de vijf nieuwe deelstaten lijkt er voor de CDU van Kohl geen vuiltje aan de lucht. Al leen in Brandenburg ligt de SPD iets voor op de christen-democraten en in Mecklenburg-Vorpommern lijkt het een nek-aan-nek-race te worden met de communistische PDS als sterke derde. Kansloos De 'Oostduitsers' zetten vol op Hel mut Kohl als 'kanselier van de een heid'. De sociaal-democraat Oskar Lafontaine is kansloos en lijkt zich daar al bij te hebben neergelegd. In de 'heldenstad' Leipzig trad hij sa men op met Anke Fuchs, dé SPD- kandidaat voor Saksen. Er kwamen niet meer dan duizend mensen en ze hadden zich de moeite kunnen be sparen. De normaal altijd agressie ve Lafontaine sprak alsof een engel hem 's nachts had ingefluisterd. "Wees niet altijd zo heftig". Even schoot hij uit zijn slof toen hij de vijf christen-democraten uit de voormalige DDR aanviel, die nu als minister zonder portefeuille voor Kohl verkiezingscampagne mogen voeren tegen een salaris van 35.000 mark per maand. Maar daar na klonk het: "Ik heb geprobeerd geen onhoudbare beloften te doen. Het beste Leipzig, het beste Sach- sen". Een verklaring voor zijn terug houdendheid gaf hij later in kleine kring: "Eens zullen hier de politici met eieren worden bekogeld. En ik wil daar niet bij horen". Helmut Ko hl denkt daar ook niet bij te horen. Toen in Halle en Frankfurt aan de Oder het fruit in de richting van het kanseliershoofd vloog, had hij het woedend over "chaoten met van haat verwrongen gezichten". Kohl trekt ook lang niet meer zo veel mensen als een paar maanden gele den. De kanselier en CDU-voorzit- ter is iets voorzichtiger geworden. Zijn nieuwe boodschap is: solidari teit. "Er komen een paar moeilijke jaren, maar gezamenlijk redden we het". Saksen In Saksen, met vijf miljoen inwo ners de grootste Oostduitse deel staat. zal Kohls partijgenoot, de 60- jarige professor Kurt Biedenkopf, vrijwel zeker de nieuwe regerings-, leider worden. Biedenkopf, de in tellectuele christendemocratische dwarsligger uit Noordrijn-Westfa- len, geniet in Saksen een uitsteken de reputatie als "briljante ideeënle- verancier en scherpzinnige analytj- cus". Kohl is niet zo gelukkig met de te rugkeer van Biedenkopf aan de top. Beiden hebben in het verleden re gelmatig met elkaar overhoop gele gen en in 1977 stuurde partijvoorzit ter Helmut Kohl zijn secretaris-ge neraal Kurt Biedenkopf de laan uit. De prognose voor Saksen: CDU 47 Een in hef voormalige Oost-Duitsland gemaakte wagen rijdt langs eev verkiezings-affiche waarop Helmut Kohl als 'kanselier voor Duitsland' staat afgebeeld. ,(oln f rAl procent, SPD 18, FDP 6, de Beierse zusterpartij DSU 5 procent, de com- munistiche PDS 13 en de Groenen en Bondgenootshap 90 samen ze ven procent. In Saksen-Anhalt (2,9 miljoen in woners) treden de 41-jarige sociaal democratische wiskundige Rein- hard Hoppner en de 47-jarige vee arts van christendemocratische hui ze Gerd Gies tegen elkaar in het strijdperk. Volgens de opinie-pei lingen komt de CDU op 43 procent, terwijl de SPD op 30 procent blijft steken. Een grote coalitie lijkt niet in zicht, omdat de liberalen in deze kleine deelstaat behoorlijk sterk zijn. In Saksen-Anhalt werkt het Genscher-effect. De uiterst populai re minister van buitenlandse zaken is geboren en getogen in Halte, waarvan hij inmiddels ere-burgcr is geworden. Van de communisten hebben de mensen hier hun buik vol. PÖS-voorzitter Gregor Gysi heeft dat aan den lijve ondervonden. Ner gens werd zo veel troep in de rich ting van deze kleine advocaat ge gooid als in Sachsen-Anhalt. Op het gebrul van rechtsradicale groepen, die al zyn optredens aflopen, is zyn stereotype antwoord: "Rustig maar, jullie krijgen toch je Kohl". Zuiden Gysi probeert zich overal op te wer pen als de man die op de bres staat voor de zwakkeren, maar in het zui den heeft hij geen schijn van kans. In het Thunngse Arnstadt ging de CDU-burgemeester zelfs zo ver dat hij een Gysi-bijeenkomst verbood, omdat hij rellen vreesde. De PDS was woedend, zeker nadat bekend werd dat in Erfurt maar Lief t zet l n honderd politiemensen waren op getrommeld om het speciale partij congres van de neo-nazistische NPD mogelijk te maken. In Thuringen levert Fricdhelm Farthmann, hoogleraar en fractie- teidt r van de SPD in Noonlnm- Westfalen, een uitzichtloze strijd te gen de onbekende christen-demo craat Willi bald Bock. Thuringen, waar in 1869 de Sociaaldemocrati sche Arbeiderspartij werd opge richt, is zwart geworden De CDÏJ haalt hier vrijwel zeker de absolute meerderheid, zonder er al te veel voor tc hoeven do, n lagvaardi- ge Farthmann is de hele verkie zingscampagne op zoek geweest naar een directe confrontatie met zijn CDU-tegen-dander, die dat even ijverig als effectief heeft ont weken. De kaarten zyn immers al lang geschud. Heel anders ligt dat in het noor den Eens verzuchtte Bismarck: "Als de wereld ondergaat, verhuis ik naar Mecklenburg, daar gebeurt het honderd jaar later". In veel plaatsen lijkt de tijd inderdaad stil te hebben gestaan. De Vopo-torens staan nog ongeschonden overeind, pamfletten blijven heel en de boe ren, zij ploegen voort In deze hoofdzakelyk agrarische deelstaat met rijn 1.9 miljoen UlWOM r VOT mijden de uit Sleeswijk-Holstein in gevoerde sociaal-democraat Klaus Klingner en zijn thrvA'-n- iemo. r,i- tische tegenspeler Alfred Gomolka elke aanval op elkaar. Allebei willen minister-president worden en bei den weten dat ze niet om elkaar heen kunnen. De CDU heeft ondanks de lauwe campagne en de totale onbekend heid van de lijsttrekker de beste pa pieren, want ook hier werkt het Ko- hl-effect, Klingner kan alleen maar nauwe samenwerking aanbieden met het buurland Sleeswyk-Hol- stein, waar hij in het kabinet van zijn vriend en helper Engholm mi nister van justitie is. De PDS is hier opvallend stark Volgens da teat ta prognoses komt de partij op meer dan twintig procent Niet duidelyk is of de kracht van de communisten hoofdzakelijk berust op protes- stemmers uit de bedreigde scheeps bouw en landbouw of dat het hoge noorden werkelijk nog een commu nistisch bolwerkijei is. Brandenburg Bijna even sterk is de PDS in Bran denburg. de enige deelstaat waar de SPD er iets beter voorstaat dan de CDU. Hier dingen de 55-jarige soci aal-democratische, evangelische leider Manfred Stolpe en de 38-jan- ge omstreden ex-minister van bin nenlandse zaken Diestel naar dc macht Strikten sou i n ta tark woord zijn Beide politici zijn uitge sproken aardig voor elkaar en het volk munt uit door gebrek aan be langstelling voor hun campagne Dat bleek ook toen de Wcstduitse oud-kanselier Helmut Schmidt naar Potsdam kwam om "bij mijn enige verkiezingsoptreden. mijn vriend Manfred Stolpe te steunen De SPD had de grootste zaal ge huurd en buiten luidsprekers opge steld om de verwachte menigte te kunnen laten meegenieten Maar ondanks de trekplnstcr Schmidt kwamen hooguit duizend mensen naar deze byeenkomst.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7