Een fleurig boeket met alle nadelen vandien Poolse kunst: blikverruimend Beelden en schilderijen Joan Miró in De Beyerd Breda 'Variety': zweverig Pirandello op toneelfestival GEVARIEERD Bijdrage: Bram van Leeuwen Najaarsvloed Palingsound Romantisch Koninklijke subsidie voor vijf jonge kunstschilders Vakwerk Pianist Sager vecht tegen slechte akoestiek ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 PAGINA 39 Recordverkoop Dal der beloften - DEN HAAG (GPD) - In nog geen vier dagen zijn er meer dan 42.000 exemplaren verkocht van het boek 'Het dal der beloften' van de Ameri kaanse bestseller-schrijfster Jean M. Auel. Voor dit boek - het vierde deel uit de 6-delige serie 'De Aard kinderen' - dat sinds maandag ver taald verkrijgbaar is bij de boekhan del. heeft uitgeverij Het Spectrum 375.000 gulden aan auteursrechten betaald, voor Nederlandse begrip pen een ongekend hoog bedrag. J.Bloemsma, directeur van de uit geverij, verwacht dat er voor het eind van dit jaar zeker 150.000 exemplaren van het boek verkocht zullen worden. Auel (54) debuteerde in 1977 als schrijfster met De stam van de holenbeer, het eerste deel van de zesdelige reeks 'De Aardkinderen'. Niemand kon toen vermoeden dat deze eerste roman van de toen nog onbekende Amerikaanse huis vrouw een ware zegetocht over de hele wereld zou maken. Inmiddels zijn er van de eerste drie delen we reldwijd miljoenen verkocht. De hoofdpersoon in de reeks is Ayla. Om het fiere en zelfstandige karakter van Ayla profiel te geven liet de schrijfster haar opnemen door de 'stam van de holebeer' een groep rondtrekkende Neandertha lers. Door haar onafhankelijke op treden wordt Ayla verstoten, maar ze zich uitstekend staande. Na tallo ze verwikkelingen belandt ze aan het eind van deel vier met haar ge liefde Jondalar op dat ene plekje van de planeet dat ze 'hun thuis' kunnen noemen. Om een goed en waarheidsge trouw beeld van de mens en zijn omgeving uit de ijstijd te kunnen schetsen pleegde Auel jarenlang onderzoek, zij volgde tevens overle- vingscursussen, leerde jagen met primitieve wapens, verdiepte zich in kruidengeneeskunde en bezocht stammen die er nog steeds prehisto rische gebruiken op na houden. Expositie hedendaagse Poolse schilder kunst. Galene Bleijenberg Listen, Bree- straat 113, Leiden. Tot en met 10 november te bezichtigen op dinsdag, woensdag, vrij dag en zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur. op donderdag van 9.00 tot 21 00 uur en op zon dag 4 november van 12.00 tot 17.00 uur LEIDEN - Bij Poolse kunst denk ik aan naargeestig politiek-geen- gageerd werk. aan kunst onder in vloed van volkskunst, aan naïef werk desnoods, of aan kunst die getuigt van een pril begin; onvast en nog wat nat achter de oren. Maar hoe vaak is er in Leiden Poolse kunst te zien? Het werd hoog tijd voor een Poolse-culture- le week in Leiden. Galerie Bleijenberg bijt het spits af met een expositie van hedendaagse Poolse schilderkunst. De geexpo- seerde schilderijen hebben mijn verwachtingen in hoge mate overtroffen. optimistisch de toekomst beziet. Eien groep die vooral in West-Eu ropa werkt. De kunstenaar is bij de expositie in Galerie Bleijen berg vertegenwoordigd met vier grote doeken, die hij de titel 'Noti ties van de emotie' gaf. Het zijn in drukwekkende, overwegend ab- strakte schilderijen, met een per soonlijke stijl. Grove penseelstre ken gaan ten dele schuil achter een tweede laag in een pasteltint. De vitaliteit van het werk en de accenten in de compositie wor den bepaald door het felle lijnen spel van de onderliggende laag. Eén van de vier schilderijen is ten dele figuratief. Twee mensen begeven zich in dezelfde richting en de gestalten overlappen elkaar nog net. Het zijn slechts silhouet ten, omgeven door een zacht blauw-groene tint. Een impressie van solitair levende wezens, die steun bij elkaar vinden, maar in een expressieve vorm gegoten. De sfeer blijft vitaal en de kleur stellingen zyn uitgekiend; iets wat ook bij de andere drie schil derijen van Dubis opvalt. Gregorz Pabel is op dit moment een van de meest vooraanstaande kunstenaars in Polen. Hij is hoofddocent aan de kunstacade mie in Warschau en tevens voor zitter van de - nu legale - onafhan kelijke kunstbond in Polen. Van Pabels hand zijn drie langwerpi ge schilderijen te zien op de expo sitie Alle drie hebben ze een dui delijke onder en bovenzone met een zware dwarsbalk. Tussen die polen in is een stormachpg con tact in de vorm van robuuste pen seelstreken zichtbaar. De kleuren zijn ongemengd op het doek aan gebracht, of met opzet 'slecht' vermengd. Ook het werk van de kunste naars Serwinska. Slezkin. Debic en Sulek heeft er toe bijgedragen, dat ik min ondoordachte opvat tingen over Poolse kunst heb moeten loten vim Kunsthistorica Gerdien Ver schoor schetste bij de opening van de expositie de ontwikkelin gen van de Poolse kunst. Opval lend is het bestaan van een onder gronds opererend netwerk van kunstenaars, dat ondanks de overheidsbemoeienis altijd heeft kunnen standhouden. De staat van beleg in 1981 heeft de kunst slechts een tijdelijke terugslag kunnen bezorgen. Dat de schil derkunst zich nadien volledig heeft hersteld bewijst een exposi tie van hedendaagse Poolse schil derkunst. zoals nu te zien is bij Galerie Bleijenberg. Een leuke tentoonstelling: blikverruimend en grensverleggend! LISETTE OOMEN Variety, Plaatsbepaling 1' door theater groep Mug mei de Gouden Tand. Joan Nedertof en Marcel Musters Regie Joee Aiders Gezien op 12 oktober m het LAK- theater Aldaar nog vanavond te zien. LEIDEN - Voor deze produktie hebben de acteurs van 'Mug met de Gouden Tand' gebruik ge maakt van teksten van maar liefst meer dan twintig kunste naars. Het varieert van Apolli- naire. Picasso tot Beckmann. Grosz, van Ostayen enz. Groot heden dus. wier tekstfragmen ten hier in het structuurloze ge heel van de voorstelling ten on der gaan. Typisch een kwestie van veel willen zeggen, veel pro beren. hard werken, maar ten slotte betrekkelijk weinig berei ken. Want wat aanvankelijk nog veelbelovend begon, verzandt na verloop van tijd in kontekst- loze vaagheid. Aan zeggings kracht ontbreekt het deze voor stelling die nauwelijks het zwe verige improvisatiestadium lijkt te zijn ontstegen. Het resultaat van de improvisaties is nog te weinig uitgekristalliseerd, zodat de toeschouwers er weinig grip op kunnen krijgen. Een confrontatie van deze tijd, waarin kunst zich in een si tuatie van een gezapige status quo zou bevinden, met de jaren vlak vóór de Eerste Wereldoor log, toen kunst turbulente ont wikkelingen doormaakte: dat is naar verluidt het uitgangspunt voor deze voorstelling geweest Als Marcel Musters met Joan Nederlof op zijn schouders het podium opkomt, heeft dat iets spannends, vooral ook omdat beiden zich in een onvoorstelba re hoeveelheid vodden hebben gehuld. De bewegingspatronen die zü samen uitvoeren, verster ken aanvankelijk de spannings boog Zoals bekend zijn bij dit soort experimentele theater groepen taal en beweging veelal tegendraads; noch de woorden illustreren vaak de bewegingen, noch het omgekeerde is het ge val. Wanneer Musters en Nederlof bij wijze van inleiding op hun thema als een soort Jet en Juul recente ontwikkelingen in Duitsland en in het Midden Oos ten bespreken, hoeft deze scène zelfs een grote cabaratcske kwa liteit Daarna richt zich de blik van de voorstelling meer op de confrontatie met de periode vóór de Eerste Wereldoorlog. Het is alsof spelers en publiek dan al snel het spoor bijster ra ken. Juist zo'n tekstcollage heeft een bepaalde structuur hard nodig WIJNAND ZEILSTRA AMSTERDAM <ANP) Ia H Frascati aan de Nes in Amsterdam staat van 14 tot en met 22 december tijdens het jaarlijkse festival rond een auteur de Italiaans^ toneel schrijver Luigi Pirandello 11867- 1936) centraal. In 1988 en 1989 w.i ren dat de Pool Slawomir Krank en de Amerikaan Sam Shepard De leiding van het theater heeft inmiddels bekendgemaakt well.' stukken worden opgevoerd Bllavi- ta. Limoenen uit Sicilië. De uitgang. De andere zoon. De bankschroef en Zo is het lykt het zo Pirandello ont ving in 1934 de Nobelprys voor de letterkunde Introdans met twee wereldpremières ARNHEM (ANP) Het Arnhemse balletgezelschap Introdans brengt op donderdag 18 oktober twee we reldpremières in de Arnhemse schouwburg Het gaat om „De deuren geslo ten" van John Wisman en „Memo rial" van Norbert Taatgen. Het eer ste ballet wordt gedanst op een cel loconcert van de Poolse componist Witold Lutoslawski en gaat over on rust en onmacht „Memorial" is een vru abstract, in rubberen kostuums gedanst ballet op muziek van Mi chael Nyman cn Henry PurcelL BREDA Het heeft iets van een fleurig boeket. Die kwa lificatie geeft Frank Tiesing, directeur van De Beyerd in Breda aan de tentoonstelling van Joan Miró die nu in het cultureel centrum te zien is. Daarmee is de expositie raak getypeerd. Het is een kleur rijk en aangenaam geheel, met alle nadelen vandien. Het is voor het eerst in dertig jaar dat er weer eens een grote tentoon stelling van Joan Miró in Nederland te zien is. De 55 werken schilde rijen, grafiek en sculpturen zijn geleend van de Fundació Joan Miro in Barcelona waar in totaal 3.500 ob jecten van de in 1983 overleden kun stenaar zijn ondergebracht. Wie ooit in het museum in de Catalaanse hoofdstad is geweest weet dat daar een indrukwekkend overzicht van zijn oeuvre wordt gegeven. Wat de presentatie in Breda min der interessant maakt heeft te ma ken met het feit dat er uitsluitend laat werk van de man te zien is. Of schoon sommigen anders beweren heeft Miró vooral in de jaren dertig en veertig indringende werken ver vaardigd en is wat daarna uit zijn vingers kwam een voortborduren op eerder uitgewerkte ziens- en werkwijzen. Fraai werk zeker, en door die voorheen opgeworpen vra gen en geponeerde stellingen nog zeker actueel, maar werkelijk boei en kan het niet altijd. Een andere reden voor die wat te rughoudende toon heeft wellicht te maken met de inhoudelijke kant van het werk. De in Barcelona werkzame kunstenaar Antoni Ta- pies gaf in maart 1986 het volgende te kennen in Brabants Nieuwsblad: "Stel je Miró voor in een trein. De trein van de evolutie waarin alles draait om de schilderkunst zelf. Marcel Duchamps zou uit principe en met genoegen een bom onder die trein leggen: wat staat voor revolu tie. In dat voorbeeld stap ik inder daad liever bij Miró in de trein. Ove rigens kun je volgens mij die be grippen niet goed scheiden. Met ideeén alleen kom je immers niet ver en zonder ideeën ben je er ook niet. Het is toch dikwijls een combi natie van die twee". Daar waar (onder anderen) Tapies zich in hart en nieren Catalaan voelt - hetgeen heel goed voelbaar is in zijn werk inclusief politieke en his torische onderwerpen, daar lijkt Mi ró zich altijd te hebben beziggehou den met het metièr. Schilderen is bij hem vaak doel op zichzelf; in tegen stelling tot vroegere companen als Margritte, Ernst. Masson of zelfs Dali die schilderen zagen als een ge schikt middel om te communice- kaat verschafte van 'de meest sur realistische van ons allen' weigerde Miró altijd offcieel als surrealist te worden beschouwd. Hij wilde tot geen enkele stroming behoren. Dat neemt niet weg dat een van de be langrijkste kenmerken van die stro ming het befaamde 'automatis me' een belangrijk onderdeel is van zijn werkwijze. Het wat dadasti- sche getint werk toont in de jaren twintig een heel sterke, eigenzinni ge beeldtaal waarin associaties en abstracties elkaar afwisselen. Niet langer beschrijft hij dingen; hij laat dan daadwerkelijk zijn geest direct de drager tekenen. Beroemd is het in die jaren ge maakte doek 'Het Harlekijnen Fes tival'. Daarin lijkt het wel alsof de kleedkamer van een circus tot leven is gekomen; alles beweegt (terwijl dat 'alles' nauwelijks valt te definië ren); de kleuren zijn talrijk, de com positie aangenaam. De individualist Miró gaat zijn ei gen weg. Hij ontmoet uiteraard sur realisten en ook kubisten, maar hij houdt zich verre van veelvuldig contact; "Iedere theorie is my vreemd", moet hij eens hebben ge zegd. En dan volgt er de uitspraak: "Het materiaal bepaalt altijd hoe een werk wordt. Als ik bijvoorbeeld deze etsnaald neem om een ets te maken, dan is mijn geestelijke ge steldheid heel anders dan wanneer ik een penseel in mijn hand zou hebben". Daarmee geeft hij haarfijn aan hoe super-individualistisch hij te werk ging en geeft ook aan hoe zeer hij verknocht was aan het me tier; het kunstenaarschap, kortom: het werken van de materialen om op die manier iets van de menselij ke emotie bloot te leggen. Spontaan De gebruikelijke najaarsvloed aan nieuwe platen bevat dit jaar opval lend veel Nederlands werk. Daartoe behoort bijvoorbeeld de debuut-cd 'Emozioni' van Marco Borsato. Hij won in april de Soundmix Show van Hennie Huisman en deze 23-ja- rige ex-kok brengt zoals naam en titel al doen vermoeden veel Itali aans werk. Met de titelsong, de 'veritaliaans- te' Billy Vera-hit 'At this moment' stond hij al hoog in de hitparade en op de cd staat ook zyn tweede single 'Una donna cosi', een coverversie van de hit van Riccardo Fogli. Van beide nummers staat op de cd zowel de Italiaanse als de Engelse versie. Verder tussen de spaghetti-ballads een paar up-tempo-nummers als 'Barricade of love' en 'You're the re- ason why' en een aardig duet met Linda Michelle. 'Nieuwkomer' als solozangeres in cd-land is ook cabaretière Simone Kleinsma. 'Een deel van mij' bevat een selectie musicalnummers die onder meer door Seth Gaaikema, Belinda Meuldijk en Gerard Cox zijn voorzien van goeie Nederland se teksten. Simone die veel succes oogst met de musical 'My fair lady' heeft een stem met vele mogelijkhe den. Daarom is het zo jammer dat ze uitsluitend overbekend werk van anderen zingt waardoor je onwille keurig toch een vergelijking trekt met de oorspronkelijke vertolkers. 'People' is nu eenmaal van Barbara Streisand en niemand kan dat over treffen. Simone zingt op de de cd twee du etten met Rob de Nljs en Sandra Reemer. Van beiden verschenen ook nieuwe cd's. Rob houdt het dit maal volledig engelstalig en Sandra Reemer gaat helemaal op de Latijn- samerikaanse toer met 'She's the one'. Hoewel Sandra zegt zich hele maal thuis te voelen in het meer swingende genre blijf ik met enige weemoed denken aan de wat oude re lp's met meer romantisch getinte nummers, waarbij Sandra's stem nog beter tot haar recht komt. Dit najaar keren ook flink wat 'oude bekenden' terug. Het nog altijd zeer populaire BZN is met 'Horizon' toe aan het 24ste album. Opnieuw by voorbaat goud want de platenhan- del kocht er al meer dan 50.000 in. Artistiek gezien weinig nieuws on der de zon, daarvan kunt u zich aan staande vrijdag via de in Kenia op genomen tv-special overtuigen. De beproefde palingsound duurt on verminderd voort maar voor de vele fans ongetwijfeld weer een must. Dat geldt evenzeer voor volkszan ger Andre Hazes die na het uitstap- Het werk in Breda doet dat natuur lijk wel degelijk: zeker worden emoties aangeboord. Bijvoorbeeld in het dekkend geschilderde 'Fem me, oiseau' uit 1978 of het zeer aan- sprekelijke 'L'hommeau balancier', negen jaar eerder vervaardigd. Ook zijn bronzen hebben die spontane, vrolijke en soms bijna kinderlijke zegginskracht die ontroert en sym pathiek stemt. 'Menselijke figuur' is zo'n beeld. De twee voetjes (letter lijk afdrukken van voeten in brons) met daarop het vierkant waarin schetsmatig de contouren van een gezicht zijn weergegeven: dat beeld uit 1968 is verbluffend, om daarna wat al te simpel over te komen. Daar waar Duchamps het inmid dels veelbesproken urinoir in het museum plaatste of Picasso een fietszadel en stuur transformeerde tot de kop van een stier, daar kun je niet eindeloos mee doorgaan. Op die manier krijgt het iets van een 'running gag'. En stripverhalen lees je ook maar een keer... Komt by dat Miró de laatste jaren zeer veel drukwerk heeft gemaakt. Je kunt nu geen boekwinkel bin nenkomen of je ziet wel een affiche, een ansichtkaart of poster met de zo fraaie krabbel van Miró er onder. Dat stoot op een gegeven moment af. Blijft staan de onbevangenheid en tegelijkertijd de niet aflatende wilskracht waarmee de kunstenaar ons een wereld voorschotelt die enerzijds afschrikt en die ander zijds aantrekt. Misschien is dat, die niet aflatende strijd, alleen al ge noeg om toch even naar Breda te gaan. Tentoonstelling: Joan Miró: schilderijen, grafiek en beelden. De Beyerd, centrum voor beel dende kunst. Bosschstraat 22. Breda. Open: dl. t/m vrij. van 10- 17 uur. weekeinde 13-17 uur. Tot en met 25 november. Marco Borsato. je naar de blues en rock and roll op 'Dit is wat ik wil' met de cd 'Kleine jongen' terugkeert naar het genre a la 'Het is koud zonder jou' en 'Een beetje verliefd'. André schreef zelf de teksten van 13 nieuwe nummers die weer bol staan van blijheid, lief de, verdriet en een portie zelfkant van het leven in onvervalst Mo- kums accent. Tien' is het trefwoord in de in strumentale sector. 'Intimate strangers' is het tiende album van gitaarvirtuoos Harry Sacksioni en van pianist Laurens van Rooyen is een dubbel-cd uitgebracht met al zijn successen van de afgelopen tien jaar onder de titel 'From Laurens with love'. Sacksioni handhaaft zyn grote klasse met een dozijn nieuwe com posities waarvan er 11 van eigen hand zijn. De 12de is van toetsenist Ton Scherpenzeel, een van de top- musici die Harry om zich heen ver zamelde voor de nieuwe cd. Een al bum waarop weer juweeltjes voor elektrische en akoestische gitaar te beluisteren zijn. Oök Laurens van Rooyen weet zich omringd door musici van formaat efl zyn imposante verzamelde werk, merendeels met een duideljk ro mantische inslag, laat zich uitste kend consumeren in de kleine uur tjes bij gedempt licht en een goed glas. Behalve bekend werk van zijn eerder verschenen albums als Reve rie, Flowers for a lady. Inspiration (zijn allerbeste) bevat de compilatie ook een zevental nieuwe nummers waaronder Pavarotti's 'Caruso' en Michael Bolton's hit 'How am I sup posed to live without you'. Een cd met een duidelijk Neder lands tintje is 'A dreamscape' van de Canadese zanger Kenny Col man. Deze 'crooner' zingt naast een groot aantal evergreens in de Sina tra-. Bennett- en Crosby-stijl een viertal composities van de Holland- <foto pr) se biermagnaat Freddy Heineken. Producer is de Nederlander Dick Bakker en co-producer bassist Ruud Jacobs. Met enig chauvinisme mogen we ook Vicki Brown een beetje Neder lands noemen. Ze vierde tenminste hier grotere triomfen dan in haar ei gen Engeland. 'About love and li ve* is haar derde solo-album die voor een groot deel in de Neder landse Wisseloord-studio werd op genomen. Op de plaat is een aantal illustere gasten te horen zoals ex- -Beatle George Harrrison, John Lord (Deep Purple), David Gilmour (Pink Floyd) en gitaarvirtuoos Gary Moore. De plaat is trouwens een echte fa- milieaangelegenheid: dochter Sam was producer, broer Pete mixte en haar man Joe leverde vier songs en speelde mee. Vicky zelf debuteerde als componiste met 'Beautiful lady'. De cd bevat fraaie nummers als 'I'll always be waiting' en 'Without you' maar komt als geheel net niet aan de hoge niveau van 'Lady of time'. AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix heeft gistermiddag in het Ko ninklijk Paleis in Amsterdam de subsidies voor de Vrije Schilderkunst aan vyf jonge kunstenaars uitgereikt. De bekroonden zijn F.G.Th. Ros (32) uit Amersfoort en Bntta Huttenlocher (28). W.J.M. Kok (31), Jan van der Ploeg (31) en Paul Vos de Wael (26), allen uit Amsterdam. Zij kregen ieder een cheque ter waarde van 5.000 gulden. Deze prijs wordt jaarlijks aan maximaal zes kunstenaars toegekend. Ie dere Nederlandse beeldende kunstenaar die deze kunst zelfstandig be roepsmatig beoefent kan naar deze subsidie meedingen. Voorwaarde is echter dat de kunstenaar op 1 januari van het jaar van de eventuele bekro ning de leeftijd van 35 jaar nog niet heeft bereikt. Zy die de subsidie reeds hebben ontvangen, mogen alleen dan weer meedingen indien zy op ge noemde datum jonger waren dan 30 jaar. Een selectie van de ingezonden werken wordt van 13 tot en met 21 okto ber in het paleis tentoongesteld. 'Vrotuu en vogels in de nacht' uit 1968 van de Spaanse kunstschilder Joan Miró. (toto anpi W e reldpremieres Concertgebouworkest AMSTERDAM (GPD) - Twee wer ken van Nederlandse bodem zullen dit seizoen in het Amsterdamse Concertgebouw hun vuurdoop be leven. Op 25 oktober gaat 'Armonia' van Geert van Keulen, basklarinet tist van het Koninklijk Concertge bouworkest, in premiere. Dit tij dens het eerste concert van de Gro te C-serie, waarop het KCO onder zijn chefdirigent Riccardo Chailly verder werken van Schönberg, Li- geti en Varèse zal vertolken Van Keulen schreef zijn 'Armo nia' in opdracht van het Fonds voor de scheppende toonkunst ter gele genheid van het 100-jarig bestaan van het KCO. De C-serie wordt op 25 april besloten met een concert, waarop Chailly onder meer een nog nader te betitelen compositie van Wim Lam an zal dirigeren, het twee de opdrachtswerk, dat dit seizoen tot klinken wordt gebracht De Grote C-sene is in twee mini- serie's opgesplitst, die elk van een thema zijn voorzien. Zo vormen de concerten op 25 oktober, 22 novem ber en 28 februari de eerste reeks, die in het teken staat van het 20ste eeuwse pianoconcert De resteren de drie concerten van 3 en 31 janu ari plus 25 april kennen als 'Leitmo tiv' de viool. In de B-serie ligt de nadruk als vanouds op het ijzeren repertoire Al zijn er enkele uitzonderingen. Zo zingt de sopraan Arleen Augér op 17 oktober het orkesthed 'Hymne an die Nacht' van de Nederlandse com ponist Alphons Diepenbrock en di rigeert Chaillv op 20 februari Eschers 'Musique pour l'espnt en demi'. Nog een klein stapje over de grens: Juliane Werding slaagt er op 'Zeit fur Engel' opnieuw in als een van de weinig Duitse zangeressen het schlagerfestivalniveau te ontstij gen. Dit dankzij het betere tekst werk, een apart stemgeluid en dat alles gevat in fraaie sterk ritmisch instrumentaal werk. Vooral 'Viel- leicht' en 'Katze in der Sonne' spra ken me bijzónder aan. Tenslotte de nieuwe, vierde cd 'Do Wop Cafe' van de de Londense formatie Wall Street Crash. Hoe wel de spectaculaire groep op het podium het best tot zijn recht komt met hun dans, show en drama, is het vijftal ook alleen via het oor een ver ademing. Hoewel het repertoire soms wat aan de bejaarde kant is (Poison Ivy en Sh Boom), is hun in terpretatie zo vernieuwend dat je die 'belegenheid' al heel snel ver geet Echt vakwerk. Een veertigtal liefhebbers van pianomuziek zaten gisteravond wat verloren in de bovenzaal van de Stadsgehoorzaal. De ver trouwde Kapelzaal is voor de Pianoserie verruild voor deze grotere ruimte, die, mits goed gevuld, een ideale akoestiek voor kamermuziek heeft. Nu echter keerde de ruimte zich als het ware tegen pianist en pu bliek, doordat ieder geluid te zeer werd uitvergroot Voor Christopher Sager moet het moeilijk zyn geweest en juiste balans te vinden, voor zover dat in de gegeven omstandigheden mogelyk was, en het is niet ver wonderlijk dat hem dat niet steeds lukte. 'Hartstochtelijk' en 'krachtig' tekende Schumann aan by zyn 3 Fantasiestucke op. 111en Sager trok inderdaad alle registers open, maar kreeg het geluid keihard teruggekaatst Ook in de Polonaise Fantasie op. 61 van Chopin en in de hy- gende Etude van Scnabin rea geerde de ruimte onbarmhartig op het krachtige forte. In de Haydn-sonate in C was nog geen vuiltje aan de lucht: Sager maakte zeer hoorbaar dat hy ook de voorgangers van de moderne vleugels, zoals clave- cymbel en fortepiano bespeelt. Vooral de snelle delen klonken transparant waarin alle ruimte was voor de typisch Haydense humor. Ook in het romantische reper toire bleek Sager zich als een vis in het water te voelen. De veel te weinig gespeelde Variations se- rieuses van Mendelssohn kende verstilde momenten waarin een zingende toon deed vergeten dat de piano van huis uit een slaginstrument is. Of deze 17 va- naties met dezelfde heftigheid aangepakt moeten worden als de late Schumann-stukken is voor my echter de vraag Een wat lichtere tint lykt my meer op zyn plaats Na de pauze leek Sager's spel meet ontspannen en kleurrijker de twee Preludes van Debussy. Bruyès en Ondine. en de Etude op. 8 nr 11 van Scnabin klonken meer geïnspireerd door stem ming en sfeer, dan door de pia nistische mogelijkheden. Eeft vondst was de koppeling van de 2 Nocturnes van Chopin Op 27. in de toetsverwante toonsoorten cis kl en Des gr.. die Sager in eén grote alles om vattende vloeiende lyn neerzet ten. Ook de eenvoud waarmee hij het eenvoudige Blumenstuck van de jonge Schumann tot een lied zonder woorden maakte, zegt veel over Christopher Sager's pianistisch vermogen en veelzijdigheid MIES ALBARDA

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 39