Rock in de rolstoel SPREEKUUR 'Een gehandicapte moet zichzelf niet zielig vinden' Ziekte van Bechterew door Barbara Thiel, arts ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 PAGINA 35 "Integratie is bullshit. Als mensen in hun handicap willen blijven hangen, dan blijven ze erin hangen". Niet iedereen is overtuigd van het effect van de mooie gedachten achter Rock Rolstoelprodukties. Toch spelen gehandicapten en niet-gehandicapte jongeren in Arnhem al jarenlang succesvol samen. Muziek, dans en toneel waarin de thema's erotiek en geweld niet worden geschuwd. "Een gehandicapte is in principe normaal". door Patricia van der Zalm Pirouettes en huppelpasjes met de rolstoel. Geen alledaags gezicht. Het is eerder bloedstollend. Of Gerjo de Lange (18) wel eens achterover is geklapt? "Oh. vaak ge noeg", zegt hij zorgeloos. "Meestal val ik op m'n handen". Hij repeteert die middag samen met andere gehandicapte en niet-gehandicapte jon geren het muziek- en theaterspektakel Avalon in jongerencentrum De Deel op het ter rein van revalidatiecentrum Johanna Stichting in Arnhem. 'De nevelen van Avalon' van de schrijfster Marion Bradley vormt de basivoor de produktie vol swingende, zelf gecomponeerde muziek, dans, erotiek, seks, geweld en andere heftigheid. Muziek- therapeut Alex Hanssen van de Johanna Stichting regisseert. Dat gehandicapten en met-gehandicapten samen in een groep van enig niveau spe len, is in ons land uniek. "Helaas", zegt de muziektherapeut. De integratie, hét tover woord. mislukt bijna altijd na het twaalfde jaar. Dan hebben ze specialistische hob bies. gaan op een sportclub of krijgen verkering. "Bij gemengde sporten moeten de va liden zich aanpassen aan de invaliden. Maar samen muziek maken gaat wel op basis van gelijkwaardigheid. En popmuziek is ontzettend i n, hè? Voor de valide muzikan ten is het natuurlijk kaasje dat ze hier allerlei faciliteiten kunnen gebruiken". Gerjo de Lange in actie in zijn rolstoel. Hanssens indruk is dat de meeste mu- ziektherapeuten helemaal geen benul hebben van popmuziek. "Maar laat ik daar niet al te lullig over doen. Ons voor deel is dat de Johanna Stichting dit soort werk altijd belangrijk heeft gevonden en er geld in stak. Uiteindelijk hebben ze er natuurlijk zelf ook profijt van. Deze acti viteiten zijn een geweldige propaganda". Hanssen kwam tien jaar geleden bin nen als cultureel werker maar heeft zich ontpopt tot muziektherapeut, die veel cultureel werk doet. Iedereen beschouwt hem als de stuwende kracht achter het ontstaan van Rock en Rolstoel Produk- ties. Daaronder vallen onder meer de (ge mengde) popgroep The Invisible Crumbs, slagwerkgroep Quasili en de muziektheater-produkties Atomic Voodoo en Avalon. Collega Pier Tilma, een meer dan full-time vrijwilliger, is zijn 'hulpje', zoals hij het zelf aanduidt. Hulpmiddel Als Hanssen praat over het nut van de ge zamenlijke produkties, komt de cultu reel werker in hem boven. Hij heeft het dan over een stuk egoversterking. Waar mee hij maar bedoelt te zeggen dat inva liden die van zichzelf denken dat ze toch niets kunnen, meer zelfvertrouwen krij gen. "Muziek kan een hulpmiddel zijn om een trauma te verwerken. Via spelen in een bandje kan iemand leren om soci aal te worden. We hadden bijvoorbeeld een jongen die heel erg een idool vereer de. Hij was helemaal in de ban van Elvis Presley en trok zich terug in een schijn- wereldje. In het bandje leerde hij dat hij zelf ook wat kon. Wat hier gebeurt heeft een heel sterk therapeutisch effect. Maar daar praten we eigenlijk nooit over. De kunst om de kunst wordt steeds belang rijker". In 1985 is met die integratie begonnen. Via Taak, een werklozenorganisatie in Arnhem, betrok de Johanna Stichting niet-gehandicapten bij haar culturele ac tiviteiten. Het liep storm. Het niveau is volgens Hanssen inmiddels behoorlijk gestegen, ook doordat Arnhem veel HBO-opleidingen heeft, bij voorbeeld op het gebied van kunst, theater .en sport. The Invisible Crumbs hebben succesvol le optredens gehad in het buitenland. Een keer of drie per maand treden ze in het land op. De produktie Avalon gaat binnenkort ook de boer op. De muziek therapeut: "We laten daarin zien hoe jon geren in een rolstoel eigenlijk zijn. Er le ven veel vooroordelen: gehandicapten hebben geen pit, geen seksuele gevoe lens. geen hersens, ze kunnen niks. Op het podium wordt er ook gevrejen, ont staan relaties, wordt geacteerd en mu ziek gemaakt. Een gehandicapte jongere is in principe normaal". Betuttelend "Bullshit, die integratie!", zegt Angeli- que Luters (20) uit Arnhem met een vies gezicht. "Het ligt aan de gehandicapten zelf of ze in hun handicap blijven hangen of niet". Haar niet-gehandicapte vriend Jon Schmeitz (35), met wie ze samen woont, zegt rustig: "Niet helemaal. De gehandicaptenwereld is vrij betuttelend. Je hoeft niets zelf te regelen. We zijn met de band langs veel revalidatiecentra ge reisd en dan zie je soms dat mensen voor een optreden naar het zaaltje worden ge reden en na afloop weer terug naar hun kamer. Anderen vragen zich af wat ik in zo n band doe: 'goh, wat doe je toch goed werk', zeggen ze dan. Gehandicapten zijn er natuurlijk wel een beetje aan ge wend dat ze worden verzorgd en dat alles wordt aangedragen. Als ze dan begeleid zelfstandig wonen, vallen ze in een ont zettend diep gat. Je moet mensen dus mentaal veranderen". Zijn vriendin: "Dat lukt niet. Nee Jon, als mensen erin willen blijven hangen, dan blijven ze erin. Al zou het nog zo goed voor me zijn, ik doe toch wat mijn eigen gevoel aangeeft. Ik heb vaak mee gemaakt dat mensen me naar de dokter >tuurden voor controle van dit of dat. Maar als ik me niet ziek voel, ga ik niet. Dat doe jij toch ook niet?". Angélique Luters werd als jong kind bij het oversteken geschept door een dronken automobilist. Ze werd meters meegesleurd en hoorde later dat haar schoenen een straat verderop lagen. Het resultaat: een gedeeltelijke dwarslesie. een doorsnijding van het ruggemerg, waardoor ze niet meer kan lopen. "Een jaar of vier geleden is in Neder land een operatie bij iemand gedaan, met chipjes en draden langs z'n benen. Dat ziet er belachelijk uit, dat wil ik niet. Als ik af en toe gehandicapten zie lopen, dan denk ik: man, ga zitten, geen gezicht. Angélique Lu ters (20) uit Arnhem. 'Het ligt aan de ge handicapten zelf of ze in h un handicap blij ven hangen of niet". Soms kun je veel meer in een rolstoel". Maar als ze iets beters vinden, wil ze toch graag geopereerd worden. Celluloid rock Sinds vorig jaar speelt ze bij Avalon, ze acteert en zingt. Eerder zat ze bij de pop groep Celluloid Rock en bij Wheels of Fi re. Sinds twee jaar heeft ze een relatie met Jon. die in The Invisible Crumbs gi taar speelt. Jon heeft door zijn verkering grote problemen op zijn werk hij bouwde jachten gehad. "Ik zei: als jul lie mijn privéleven niet goedkeuren, heb ik jullie niet nodig. Dat was meteen het einde. Het is wel een andere wereld, de gehandicaptenwereld. Maar we hebben geluk dat we allebei hetzelfde werk doen". "En ik ben niet de proto-gehandicap- te", zegt zijn vriendin. Jon: "Je bent gek op elkaar of niet. Er wordt ook wel ge vraagd hoe ons seksleven is. Nou, dat is heel normaal". Angélique: "Je gebruikt je eigen fantasie, net als iedereen". Als er door hun relatie al veranderin gen in hun leven zijn gekomen, zijn die vooral van praktische aard. Jon: "Met sommige dingen moet ik haar helpen. Maar we gaan volgend jaar gewoon een verre reis maken. Dan bel je van tevoren even met de luchtvaartmaatschappij. Net zoals je met de spoorwegen in Neder land even belt voor een loopplank als we met de trein reizen". Angélique: "Vaak ga ik gewoon spontaan met hem mee en dan halen ze een plank. Soms doen ze daar moeilijk over, maar daar hebben wij echt geen boodschap aan". Het Dorp Ze wonen samen in Het Dorp in Arnhem, waar gehandicapten zelfstandig wonen, maar desgewenst hulp krijgen. Jong en oud wonen daar door elkaar. "Vrij waar deloos", vindt Angélique. "Je wordt nogal betutteld. Ik denk dat niet een jon gere zich daar echt thuisvoelt". "Het wordt wel beter, hoor", zegt hij. "Maar het blijft een soort ziekenhuis, met lange gangen". "Nee. het is een ghetto. Met een bela chelijke kamerverdeling. Wij hebben sa men een kamer. En al wonen sommige ouderen alleen en kunnen ze niets meer. toch hebben ze drie kamers. Alleen om dat ze ouder zijn", zegt zij. Hij: "In de jaren zestig was het een goed plan, jong en oud door elkaar. Maar er zijn steeds meer jongeren gekomen en nu werkt 't niet meer door de genera tiekloof'. Zij: "De ouderen kraken ook af wat wij doen: 'Dat zal wel niks zijn, gehandicap ten die muziek maken'. Ze houden el kaar ook klein. Ja, je kunt een gehandi capte niet in de bouw zetten, dat is lo gisch. Maar verder kun je hartstikke veel bereiken, je moet jezelf niet zielig vin den". Tegen mij: "Als jij gehandicapt raakt, kun je gewoon hetzelfde vak doen als nu". Na een tegenwerping: "Wel waar. Als je echt wilt, echte motivatie hebt, kan het. Ik ben zelf twee jaar model geweest". Ze zegt dat ze overal binnenkomt. "Ze zijn denk ik ook kritisch over hoe je eruit ziet. Als ik met een vriendin van me, die een spierziekte heeft en raar loopt, de stad in ga, praten ze tegen mij en zien ze haar niet staan. In het café zetten ze me op een barkruk van anderhalve meter hoog. En zo hoort het ook. Ik ben geen gek of zo". Over het imago van de band waar Jon in speelt, kan hij zich soms kwaad ma ken. "Een mooie zaal ergens in het land. maar toch was er maar éen betalende be zoeker. En waarom? Omdat The Invisi ble Crumbs was aangekondigd als een gehandicapten-groep. Terwijl ze hadden kunnen horen dat we op hetzelfde muzi kale peil staan als 'normale' groepen. Ge lukkig worden we door onze optredens steeds meer als normaal beschouwd. Wel worden we de meest luie band van Ne derland genoemd, omdat sommigen van ons de hele avond in hun stoel zitten. Een keer dacht het publiek dat we een act op voerden. Dat vind ik een compliment" Cirkels Gerjo de Lange, de jongen van de bloed stollende rolstoeldans, heeft een sportrolstoel. Het voertuig heeft in beide wielen hard plastic cirkels, zoals hele snelle racefietsen. "Ik speel ook hockey en dan kunnen ze geen stick tussen de spaken steken. Eigenlijk moet-ie binnen kort, een grote beurt hebben. Er zitten slagen in de wielen". Wat wil je ook. met al dat gehup op het podium. "Ik spring er zo de stoep mee op. Een trap rij ik ook zo af. als het moet", zegt hu stoer. Gerjo is geboren met een open rug (spi na bifida, een ontwikkelingsstoornis waarbij enkele wervelbogen niet zijn vol groeid). Vroeger kon hij nog een beetje lopen, nu niet meer. Maar hij laat zich in het stuk Avalon in een scene met gemak uit de rolstoel vallen en klautert er ook weer in. Hu woont nu 'in' Imelda. een project voor begeleid kamerwonen in Arnhem en gaat binnenkort met zyn niet-gehandicapte vriendin samenwo nen. Met de lts is hij nog bezig maar hij heeft geen idee van wat hij wil worden. "Ik ga het liefst verder met Avalon en andere theaterprodukties. Vroeger wilde ik vrachtwagenchauffeur worden, want een vriend van mijn vader was dat ook Ik zat nooit in de gehandicapten wereld Ja. op de Mytylschool maar om kwart over dne ging ik naar huis en verder ging ik niet met ze om. En dan blijkt datje be paalde dingen niet kan. Dat moetje maar voor lief nemen. Zonder die handicap zou ik niet zoveel met muziek en theater bezig zijn geweest". Voor Sjon Kwant (24) geldt hetzelfde Hij kreeg zang- en gitaarles en werkt al tien jaar in diverse theaterprodukties van de Johanna Stichting mee. Via aller lei popgroepjes. The Devils. Disaster en Atomic Voodoo kwam hij terecht bu Avalon. Plezier Wat verstaan beide rolstoelers onder het credo 'integratie' tussen validen en inva liden? Sjon "Dat is de grondslag, ja De mensen laten zien wat je kunt. Jezelf be wijzen. Maar plezier maken is toch het belangrijkste". Gerjo "Je kunt er zovéél onder verstaan, dat is het lullige. Je komt vaak vooroordelen tegen, mensen die je zielig vinden en heel afstandelijk doen' Sjon "Of ze zien je niet eens staan Ik kan daar pissig over worden. Sommigen gaan dan choqueren, expres tegen ie mand aanrijden, maar dat zou ik niet doen. In de stad zag ik eens iemand uit Het Dorp met een mentaliteit van 'ieder een moet voor mij aan de kant' tegen een voetganger aanrijden. Die zegt oh. som Zoiets had ie bij m i j moeten doen Ik had hem een knal verkocht, gehandicapt of niet. Dat is pas integratie" De produktie Avalon gaaf binnen kort - vaak op verzoek - op tournee in het land. Aanvragen en meer Informa tie bij De Deel/Johanna Stichting, te lefoon 085 - 526419 (Alex Hanssen ot Pier Tilma). Deze rubriek gaat over een weinig be kende gewrichtsaandoening die toch één op de duizend mensen treft: de ziekte van Bechterew. Deze ziekte wordt tot de reu matische aandoeningen gerekend en uit zich vooral door pijn en stijfheid in de. rug. Zoals in de vorige aflevering over spit al bleek, kan rugpijn door vele oorzaken optreden. De ziekte van Bechterew mani festeert zich al op jonge leeftijd, meestal voor het dertigste jaar, en komt meer voor bij mannen dan bij vrouwen. Hoewel de aanduiding "reumatisch" het ergste doet vermoeden, leidt de ziekte slechts zelden tot invaliditeit. De ziekte van Bechterew heet ook wel spondylitis ankylopoetica. Die naam be tekent ongeveer, dat er een ontsteking van de ruggewervels optreedt die tot ver stijving leidt. Deze ontsteking duikt op in de gewrichten tussen de ruggewervels. en als eerste in het gewricht tussen het hei ligbeen en het bekken, het zogeheten sa- cro-iliacaalgewricht of Si-gewricht. De ontsteking kan echter ook optreden in an dere gewrichten, zoals heupen en schou ders. De ontsteking veroorzaakt pijn, in het begin voornamelijk laag in de rug of in een bil, vaak uitstralend naar de achter kant van het bovenbeen. Daarbij krijgt de patiënt een stijve rug. eveneens vooral onderin. Pijn en stijfheid zijn het ergst in de vroege ochtend en nemen in de loop van de ochtend af. De klachten worden erger bij stilzitten en minder bij bewe gen. De ontsteking kan zich vanuit de lage rug W uitbreiden naar de hogere delen van de wervelkolom, zelfs tot aan de nek, en naar andere gewrichten zoals heupen en schouders. Meestal ontstaan de klachten geleidelijk, en blijven ze langdurig be staan, al kunnen ze ook in perioden weer minder zijn. Op de la nge duur ontstaat in de ontsto ken gewrichten een toenemende bewe ging sbeperking. Dat omt doordat er kalk in het gewricht wordt afgezet. Het Si-gewricht en de gewrichtjes tussen de wervels verstijven en ook in de randen van de tussenwervelschijven wordt kalk afgezet. Op het allerlaatst ontstaan zelfs bruggetjes van bot tussen de wervels, zo dat deze helemaal aan elkaar vastgroei en en geen beweging meer mogelijk is. Als dat in de hele rug ontstaat, ontstaat een zogeheten "bamboe-spine een wervelko lom die er op röntgenfoto's uitziet als een bamboestok en die ook net zo stijf is. Met .het toenemen van de stijfheid wordt de pijn in het algemeen minder. Ook ter hoogte van de borstkas treedt deze verstijving op. en daardoor kunnen de ribben minder goed bewegen ten op zichte van de wervels. Dat maakt de borstademhaling moeizamer, en men is meer aangewezen op de buikademha ling. Verstijving van de nek kan maken dat hoofdbewegingen steeds moeilijker worden; het hoofd komt in een vooruitge stoken stand te staan. Tot slot kunnen ook andere gewrichten verstijven, wat met name bij de heupgewrichten tot veel pro blemen kan leiden Het verloop van de ziekte van het begin tot het beschreven "eindstadium" duurt "liriiinw vele jaren; de klachten kunnen in dié tijd wisselen, de ontsteking is niet altijd even erg. Tijdens "actieve" perioden kan men zich ziekig voelen, moe zijn en afvallen. Behalve de gewrichtsontstekingen kunnen zich ook ontstekingen op andere plaatsen in het lichaam voordoen, zoals een bepaalde oogontsteking, en ontste kingen op de plaats waar pezen aanhech ten aan bot, zoals bij de hiel. Het verloop van de ziekte is lang met altijd zo ernstig als hierboven beschre ven. Slechts ongeveer vijf procent van de patiënten raakt echt invalide; bij de ove rigen is het proces veel milder, verloopt het zeer langzaam, staat het langdurig stil, of stopt het na enige tijd zelfs hele maal. Waarschijnlijk zijn er zelfs veel lichte gevallen die nooit worden ontdekt, xxxjral bij vrouwen. De oorzaak van deze ziekte is onbe kend. Wel weten we dat er een erfelijke aanleg voor de ziekte bestaat, die waar schijnlijk samen met een nog onbekende omgevingsfactor tot de ziekte kan leiden. De ziekte komt zeer vaak bij meer mensen in een familie voor. en men heeft ontdekt dat een bepaald soort bloedgroep bij ver reweg de meeste Bechterewpatienten tx>orkomt. Die bloedgroep ligt. in plaats ran de 'gewone" bloedgroep die op de ro de bloedlichaampjes ligt, op de witte bloedlichaampjes, en heet HLA-B27 Omdat we de oorzaak niet kennen, is ge nezing van de ziekte niet mogelijk. Wel is het goed mogelijk de klachten te bestrij den en invaliditeit te voorkomen. Bij dat laatste gaat het er vooral om, te zorgen dat de verstijving van de rug niet ge paard gaat met een verkromming. Vroe ger lette men daar veel minder op. en je kunt nu nog wel eens oudere mannen met een totaal verkromde rug zien. Tegen woordig is dat gelukkig te voorkomen. Belangrijk is daarbij de ziekte vroeg te ontdekken; en dat blijkt erg moeilijk, want rugpijn kan zoveel oorzaken heb benMaar vooral als de klachten op erg jonge leeftijd beginnen, langer dan drie maanden duren, gepaard gaan met och- HHl IK tendpijn en -stijfheid en aan één kant in een bil zitten, moet men er aan denken Behalve met lichamelijk onderzoek u de ziekte na verloop van tijd aan te tonen met behulp van röntgenfoto's van het Si- gewricht dat dan een karakteristieke ontsteking vertoont. Bij de behandeling wordt aandacht be steed aan bestrijding van de pijn, wat met pijn- en ontstekmgremmende medi cijnen heel goed mogelijk u. Daarnaast gaat het om het zo soepel mogelijk houden van de gewrichten en sterk houden van de spieren; en, zoals gezegd, het voorko men van verkromming van de rug. Hef gaat erom, de verstijving die toch met te gen te houden is, in een rechte stand te la ten optreden. Daarvoor is heel veel oefe ning nodig, levenslang en elke dag. De fy siotherapeut speelt dan ook een belang rijke rol in het leven i-an de Bechtereu-pa tient. voor het aanleren van de oefenin gen, massage en pijnbestrijding, ivegens de genoemde problemen met de borstademhaling kunnen ook ademha lingsoefeningen nodig zijn. Verder is het grotendeels een kwestie van veel inzet van de patient zelf. Behalve het dagelijkse oefenen is zwemmen erg goed. en aangeraden wordt elke dag een paar keer een tijdje geheel plat te gaan liggen Verdere maatregelen betreffen aanpas sen van het werk en eventuele aanpassin gen i n huis. zoals een hoge stoel of een ver hoging van de wc-bril Het krijgen van deze ziekte vergt dus veel aanpassingsvermogen. Het is dan ook voor veel mensen prettig met lotgeno ten te kunnen praten Er zgn m het hele land patiëntenverenigingen gebundeld in de Nederlandse Bond van Verenigin gen van Patiënten met Reumatische Aandoeningen Adres Postbus 45. 7490 AA Delden. telefoon 05407-61762; Neder- landse Vereniging van Bechtereu>-pa tiënten, postbus 31. 6120 AA Bom. tel. 04405-1434.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 35