Vliegen in China echt geen pretje Dodelijke verjaardagen ENKWIJZER SCHOP LU O Onze taal ff» ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 PAGINA 29 PVDA Vandalen, verslaafden en criminelen. Doorha len wie niet zijn gewenst. Als het aan de PvdA ligt alle maal. De partij heeft zich ooit (zeker in theorie) het lot van deze minderheden aan getrokken, maar in het streven naar nog meer realisme (een ander woord voor verslaving aan macht) is voor hen geen plaats meer. Het is leuk om je te verplaatsen in de mens achter het vandalisme, de ver slaving en de criminaliteit, maar dat kost wel tijd en vooral geld en daar is in de moderne samenleving nou juist een groot gebrek aan Dan deze minderheden maar aan de kant gezet onder het motto 'die be zorgen je geen plaats in het pluche'. Nog even en de vraag dringt zich op wie voor slachtofferhulp in aanmerking komt: de slachtoffers van geweld of de genen aan wie na het plegen van het geweld niet eens meer wordt gevraagd -•aarom zij daartoe zijn gekomen. kant. En toch zal hij er voor moeten zor gen dat de muziekschool een aanmer kelijk toontje lager gaat zingen. Het zal het komende jaar daar aan het Rapen burg nog wel eens vals klinken. De Amsterdamse PvdA heeft het afge lopen weekeinde de weg gewezen: te rugkeer naar een strenge overheid en zwaardere straffen. Wim Kok heeft al laten weten zich in de voorstellen van de Amsterdammers te kunnen vinden. De uitwerking op nationaal niveau lijkt nog slechts een formaliteit: het vlieg kamp Woensdrecht kan worden omge bouwd tot straf- en werkkamp. Dan kunnen de kruisraketten tenminste ook niet meer terug en slaat de PvdA vier vliegen in één klap. JAN PREENEN MUZIEKSCHOOL Er zijn tijden ge weest dat de overheid en door de over heid gefinancierde instellingen toon beelden van ordelijkheid en financiële accuratesse waren. Watje ook van amb tenaren kon zeggen, met hun kroon tjespen schreven ze in elk geval alles tot op een halfje nauwkeurig in hun folian ten. Die tijden zijn voorbij, zoals we in Leiden nu hardhandig aan de weet ko men. Eerst maakten ze bij de Schouw burg even 132.000 gulden weg. Admini stratief hadden ze er daar zo'n klieder boel van gemaakt dat we nu nóg niet weten of het geld is gejat of ergens in dat bureaucratische woud is verdampt. En dan nu dat zaakje met de Streek- muziekschool aan het Rapenburg. Op een begroting van nog geen drie mil joen kampt men met het aardige tekort van 668.000 gulden. Een deel ervan is nog wel achterhaalbaar (ziekte, en ken nelijk een ruime hoeveelheid zwanger schap onder het personeel), een ander deel niet en bij weer een ander deel (een kleine twee ton voor een accountant) vraag je je af of ze op die muziekschool überhaupt nog wel eens hun hersens gebruikten dan wel een blik in de eigen portemonnaie sloegen. De reacties van bestuur en directie van de Streekmuziekschool zijn van een adembenemende schoonheid. De huidige penningmeester, M. van Rij uit Wassenaar, die de gebakken peren v,an zijn voorganger op zijn bord heeft ge kregen, zei dat hij zich "niet aan de in druk kon onttrekken" dat wat "de fi nanciële discipline" betreft "niet het voorzichtigheidsprincipe is gehan teerd". Wat een charmante manier om te zeggen dat je het een bende vindt. Maar de mooiste reactie komt van de directeur van de muziekschool, P. Kunst. Hij schuift met het speelse ge mak van de volmaakte artiest vrijwel alle verantwoordelijkheid naar het vo rige bestuur met de kreet: "Ik ben mu zikant, geen bedrijfseconoom". Waar om heeft zo'n man in hemelsnaam di recteur willen zijn, denk je dan. Waar om is hij niet gewoon met de blokfluit door het land getrokken? Wat Kunst hier beweert is natuurlijk onzin. Als directeur is hij verantwoor delijk voor het héle reilen en zeilen van de school. Natuurlijk heeft het bestuur goed toe te zien op de gang zaken en be hoort het geen pretbegroting vast te stellen, zoals nu schijnt te zijn gebeurd. Maar een directeur heeft de dagelijk se leiding en kan dus veel eerder dan het bestuur constateren dat er dingen scheef gaan. Daar moet hij zijn bestuur van op de hoogte stellen. Dat hij pas vo rige week vrijdag vernam dat er dit jaar al 668.000 gulden te veel is uitgegeven, is een onthutsend teken aan de wand. Enfin, oud-wethouder Tesselaar is nu uit zijn emiritaat gehaald om als in terim-manager op de muziekschool te fungeren. De terugkeer van de roze panter. In tegenstelling tot zijn voor ganger is Tesselaar geen typische muzi- RUUD PAAUW MAN EN PAARD "Man en paard, eiste Lubbers. "Hinnik", zei Bolkestein ner veus, en verslikte zich in een distel. En hij dacht bij zichzelf: had ik het maat schappelijk middenveld maar nooit be treden. Hij had het zo mooi bedacht. De PvdA zou nu eens niet in de vuurlijn van de kritiek komen te staan, maar was de te paaien bondgenoot om mee ten strijde te trekken tegen het CDA, die eeuwige spin in het centrum van de macht. Dus toen Wöltgens zijn beklag deed over het stoffige overleg- en ad viescircuit, waarin elk politiek vlam metje gedoemd is te smoren, deed Bol kestein er een schepje bovenop. Hij sprak van het democratisch tekort, en wees beschuldigend naar de verouder de zuilenstructuur, dat pseudo-demo- cratische web van verenigingen, bon den, kerken en koepels waar steeds meer de werkelijke macht komt te lig gen ligt en waar de spin over waakt. Een duivels pact tussen VVD en PvdA lijkt gesmeed. Bolkestein recht zijn rug, denkt niet langer na en stapt op de spin af: "Het kan toch niet zijn", zegt hij op hoge toon, "dat grote, open bare geldstromen zich onttrekken aan democratische controle?" "Zeker', spreekt de spin likkebaar dend. "Hoezo?" "Het kan toch niet zijn...", probeert Bolkestein nog eens, een tikje onzeker. "Kan de geachte afgevaardigde", on derbreekt de spin hem honingzoet, "misschien met een voorbeeld adstru eren wat hij bedoelt? Het zou de discus sie verhelderen". Bolkestein werpt een smekende blik in de richting van de uitdrukkingsloze Wöltgens, kijkt paniekerig om zich heen en grijpt de eerste de beste steen die hij ziet: 'Arbeidsbureau' gooit hij gauw. "Mis", bukt de spin, klaar om op zijn prooi af te springen. "Nog eens, als je durft". "Woningsubsidies", gilt Bolkestein. "Hap", zegt de spin en verzwelgt zijn slachtoffer. Met man en paard. WIM FORTUYN Frits Bolkestein: een hapklare prooi Ongeluk met een CAAC-toestel. Het miste de landingsbaan in Hongkong en belandde in het water. Vliegen in China is niet altijd een pretje. Hoewel er weinig bekend is over ongelukken, kapingen en andere rampen in het Chinese luchtruim, verdient de CAAC, de binnenlandse luchtvaartmaatschappij, zeker niet het predikaat veilig. De vliegramp, waarbij vorige week in het Zuidchinese Kanton 128 doden vielen, is geen op zichzelf staand incident. door Henny van Egmond De verhalen over vliegen in China zijn le gio. Reizigers weten allemaal wel een anekdote te vertellen. Over oude vlieg tuigen, roekeloze piloten en een volsla gen gebrek aan service tijdens de vlucht. De meeste reizigers in de Volksrepu bliek ontkomen er niet aan. Trein en bus zijn geen echte alternatieven voor toeris ten die een groot deel van het land willen zien in een beperkte tijd. Bovendien is de bus in China, zoals eigenlijk in heel Azië, ook niet bepaald veilig. Toch maar vlie gen, dus. De eerste ervaring met CAAC, dat staat voor Civil Aviation Administration of China, doet meteen het ergste vermoe den. De vlucht gaat van Chengdu naar X'ian, de oude hoofdstad van China. Het vliegtuig heeft vertraging. Op het vlieg veld, dat bestaat uit niet meer dan een start- en landingsbaan en één gebouw, verstrijkt uur na uur. Een paar keer wor den de passagiers van vlucht 2492 naar een balie geroepen. Maar daar krijgen ze niet de verwachte instapkaart maar een bonnetje. De eerste keer voor een drank je, later voor een maaltijd. Na zeven uur is het eindelijk zover. Het vliegtuig is gearriveerd. Het blijkt een II- joesjin te zien, een machine van Russi sche makelij. Geen modern toestel, maar een propellervliegtuigje met slechts 48 plaatsen. Deze types dateren uit de jaren '60 en maken absoluut geen betrouwbare indruk. We wandelen er naartoe en stappen via een soort keukentrapje in. Het lawaai van de motoren komt nog het meest overeen met het geluid van een opge voerde Solex. Het interieur van dit oorspronkelijk voor militaire doeleinden gemaakte vliegtuig is buitengewoon eenvoudig. De stoelen zijn hard, op een aantal plaatsen ontbreekt de veiligheidsriem, maar er zijn wel twee stewardessen aan boord. Een in een soort uniform, de ander in een trainingpak. Direct na binnenkomst in stalleren zij zich in de stoelen op de ach terste rij en vallen in slaap. Pas vlak voor de landing van de anderhalf uur durende vlucht worden ze wakker en delen een blikje fris uit. Het blijkt uiteindelijk nog een van de prettigste vluchten te zijn die we maken in China. Het oude toestel trekt lang zaam op, in tegenstelling tot de superso nische machines van tegenwoordig. En tijdens de vlucht blijven we vlak boven de grond. Alsof het toestel niet hoger kan. Het enige dat een beetje zorgen baart is het geluid van de motoren. Af en toe sputteren ze wat, alsof ze uitvallen. Het komt gelukkig allemaal goed. Slechter loopt het af met 48 modelar beiders die als beloning voor hun werk een dag later een rondvluchtje mogen maken boven hun woonplaats. De II- joesin waarin zij zitten vliegt een hotel binnen. Alle 48 arbeiders komen om het leven, alleen de directeur en de piloot ko men levend, zij het zwaargewond uit het wrak. Bewolking CAAC gebruikt veel vliegtuigen die in de Sovjetunie zijn gemaakt. Behalve de oude Iljoesjin wordt ook de Toepolev ge regeld ingezet. En af en toe wordt ook een Boeing 737 of 767 gesignaleerd, voor al op het traject naar Hongkong. Na de reis in het propellervliegtuigje genieten we nog tweemaal de gastvrij heid van CAAC. De eerste keer gaat van X'ian naar Peking, de tweede keer van Kashgar in de Taklamakanwoestijn naar Urümqi. In beide gevallen in een Topoe- lev en we merken voor het eerst waarom de binnenlandse luchtvaartmaatschap pij zo'n slechte reputatie heeft. De eerste vlucht wordt geannuleerd. Een gebruikelijke gang van zaken bij CAAC, dat ook wel eens wordt vertaald als China Airlines Always Cancels (Chi na Airlines annuleert altijd). Een beetje bewolking en er wordt niet gevlogen. Dat is ook wel logisch omdat de meeste vliegvelden niet over een radar beschik ken. Een dag later vertrekt het vliegtuig dan met slechts drie uur vertraging - alsnog. De piloten van verkeersvliegtuigen ko men vrijwel altijd van de luchtmacht. Te oud voor een straaljager, maar ge schikt voor een toestel vol passagiers, zo lijkt de gedachte. In een oud propeller toestelletje kunnen de vroegere ge vechtsvliegers ook niet zoveel kwaad, maar in de modernere straalvliegtuigen grijpen zij hun kansen. Stijgen en dalen gaat met een abruptheid alsof er geen passagiers aan boord zyn. De service aan boord ontbreekt weder om. Wel krijgt iedere passagier aan het eind van de vlucht een kadootje: de ene keer een spelletje zoals vier op een rij, de andere keer een polstasjes. Een goedma- kertje voor al het ongemak. Helden Het gedrag van de voormalige lucht machtpiloten is ook vaak de reden voor het slecht aflopen van kapingen. Chinese kapers proberen meestal naar Taiwan te komen, zodat China meteen een vlieg tuig kwijt is aan deze aartsvijanden. Dc piloten hebben dan ook de opdracht al les te doen om een kaping te beeindigen. Het ongeluk, vorige week in Kanton, werd ook veroorzaakt door een gevecht tussen piloot en kaper. Piloten die een kaper overmeesteren worden als helden begroet. Er is zelfs een speciale onder scheiding voor hen: ze krijgen de titel Anti Hijacking Hero. Tenminste, als ze niet neerstorten. Kapingen, ongevallen en andere ram pen worden vrijwel altijd verzwegen. Het blijf gewoonlijk bij een klein bericht in de lokale Chinese krant. Je kunt niet net doen alsof je neus bloedt als een vliegtuig tegen een hotel vliegt. Maar over veel ongelukken wordt niets be kend. De enige uitzondering is als er bui tenlanders tot de slachtoffers behoren. Verzwijgen is dan onmogelijk. De ongelukken die wel bekend zijn vormen een respectabel aantal. Het heeft inmiddels geleid tot een nieuwe bijnaam voor CAACChina Airlines Always Crashes. en. *1 'i- PL ui. oe DOOR JOOP VAN DER HORST Wanneer iemand een voorbeeld geeft van een taalfout, is er grote kans dat hij groter a's noemt De regel zeqt dat het groter dan moet zi|n Na de vergelijkende trap dient men dan te gebruiken en niet als Er wordt veel gezondigd tegen de re gel maar het ziet er niet naar uit dat groter als binnenkort algemeen aanvaard zal zijn. Behalve als het aan professor Paarde- kooper ligt Deze eminence grise van de Nederlandse taalkunde ijvert al een le ven lang voor het goed recht van groter als. Ja. groter als is zijns inziens zells te verkiezen boven groter dan In zijn eigen boeken en artikelen gebruikt hij dan ook consequent als Zijn actie is grotendeels een eenmans-actie maar daarom niet minder interessant Kort geleden schreef hij er weer eens over onder de uitdagen de titel "Niks beter als als" Volgens professor Paardekooper is gro ter als uitstekend Nederlands, zo Neder lands als het maar zijn kan Een van zijn argumenten is dat bijna alle Nederlandse dialecten groter als (as) zeggen Met an dere woorden- van huis uit zeggen de mensen als maar pas op school leren ze, tegen hun moedertaal m, om hier dan te gebruiken Als «s het gewone inheemse woord en dan is een schoolmeestersver zinsel. aldus Paardekooper Het is niet goed, volgens hem, om zo te gen de eigen taal in te gaan Als je de mensen iets anders leert dan wat ze van huis uit zeggen, dus dan in plaats van als. leidt dat tot andere fouten Wie zo ge leerd heeft, vergist zich namelijk ook gauw door ook in andere zinnen dan te zeggen in plaats van als er ontstaan nieuwe fouten van het type twee keer zo groot dan Paardekooper heeft wel aanhangers maar de meeste taalkundigen zijn toch niet zo overtuigd van zijn betoog Inder daad hebben veel dialecten groter als maar groter dan komt m de volkstaal ook voor en vroeger kwam het zeer zeker ook voor Dat betekent dat dan waarschijnlijk toch geen verzinsel van schoolmeesters is en op z"n minst ook inheems Wat die nieuwe fouten betreft van het ty pe twee keer zo groot dan deze komen inderdaad veel voor maar waar het door komt is met zo duidelijk. Paardekooper stelt dat komt doordat de mensen ge leerd wordt om als te vervangen door dan: daardoor passen ze dat ook toe >n gevallen waarin het niet moet. Toch zou deze lout ook wel heel anders verklaard kunnen worden. Twee keer zo groot is qua betekenis net zo iets als groter en vandaar de verwarring twee keer zo groot dan... De belangrijkste reden mijns inziens om het niet met professor Paardekooper eens te zijn. heb ik voor het laatst be waard Zelfs als hij gelijk zou hebben dat groter als oorspronkelijker is en eigener aan de Nederlandse volkstaal (hetgeen dus allerminst vaststaat, maar goed zelfs als dat zo zou zijn) dan nog hoeft de verzorgde cultuurtaal dat niet daarom te accepteren Van nature zijn wij gencht op eten, drinken en voortplanten maar de cultuur brengt ons ook andere interes ses Zo is het m taal ook Een cultuurtaal kan en mag afwijken van wat de volkstaal meebrengt Ook professor Paardekoo per kamt zijn haren en hij draagt een stropdas, terwijl er vanuit de natuur zeker te betogen valt dat dat maar rare. onna tuurlijke. door de cultuur opgelegde ge woontes zijn. Het pleidooi van professor Paardekoo per is dus in feite niet zozeer een taalkun dige kwestie als wel een ideaal van 'terug naar de natuur' Doordat hij daar zelf zoals gezegd ook met erg consequent tn is. voel ik mi| gerechtigd op andere pun ten zijn ideaal af te wijzen en ik, die mijn haren niet meer kammen kan, gebruik groter dan Waaraan gaan wij eigenlijk dood? Aan het feit dat een of meer van de organen in ons lichaam het voor gezien houden? Of aan het feit dat onze geest, bewust of on bewust, vindt dat het zo wel genoeg is ge weest? Deze vragen begonnen mij een maand of wat geleden bezig te houden toen een goede kennis plotseling stierf. Op zich is een onverwachte dood natuurlijk niks bijzonders. Maar het bijzondere in dit ge val was het feit dat hij een paar dagen voor zijn dood te horen had gekregen dat een belangrijke onderscheiding op zim vakgebied waar hij jarenlang (stiekem) op had gehoopt, hem inderdaad was toe gekend. Hij leed weliswaar aan een chronische ziekte, maar daarmee had hij nog heel erg oud kunnen worden. Toen ik hem ge lukwenste met de eer die hem ten deel was gevallen, leek hij in een opperbeste condi tie en zijn stemming was uitgelaten. Wel viel me op dat hij sprak alsof hij zijn par cours gelopen had. Hij zei met een zucht van verlichting zelfs letterlijk: "Zo. nou hoeft het allemaal gelukkig niet meer zo nodig". Een paar dagen later nodigde hij zijn zoon uit om met hem uit eten te gaan. Tij dens de maaltijd ging hij uitgebreid in op hoe hij graag zou willen dat de familie zou handelen mocht hij 'ooit komen te overlijden'. Toen de zoon hem 's avonds naar huis terug bracht leek hij rustig, maar hij nam wat langer en wat ernsti ger afscheid dan anders. Die nacht over leed hij in zijn slaap, volgens de arts die zijn dood vaststelde vermoedelijk aan een hartstilstand. Er was geen enkele aanwijzing dat hij actief aan zijn leven een einde had gemaakt. Dit voorbeeld van wat vermoedelijk een gewildedood was zonder dat er sprake was van zelfmoord in de gangba re zin van het woord, staat beslist niet op zichzelf. In 1971 publiceerde een Ameri kaanse arts in een vooraanstaand weten schappelijk tijdschrift een groot aantal gevallen van 'psychogene dood', dat wil zeggen psychisch veroorzaakte dood. In alle gevallen waren er duidelijk aanwij zingen dat de betreffende persoon in de voorafgaande weken of dagen voor het overlijden de dood al had zien aan ko men zonder dat er medische redenen wa ren om op korte termijn zoiets te ver wachten. In veel gevallen stond de overledene in de periode vlak voor zijn dood onder gro te psychische stress, bijvoorbeeld door het verlies van een partner of van maat schappelijke positie als gevolg van een faillisement. Maar er waren ook gevallen waarbij van zulke problemen helemaal geen sprake was en waarbij de dood eer der het gevolg leek van het feit dat de overledene gewoon niet meer verder wil de leven, het 'hier wel gezien had'. Een voorbeeld is dat van een man van in de zeventig, die zorgvuldige voorberei dingen voor zijn dood had getroffen, in clusief het maken van een ontwerp voor de steen op zijn graf. De man was niet de pressief en een medisch onderzoek wees uit dat hij in goede gezondheid verkeer de. Maa r nog geen weck na dat onderzoek riep hij zijn kinderen en aanhang bij el kaar en verdeelde zijn bezittingen onder hen met de mededeling 'ik heb toch niks meer nodig'. Nog terwijl hij daar mee be zig was. overleed hij. Zulke gevallen roepen de vraag op oj hel werkelijk zou kunnen zijn dat wij. be wust of onbewust, onze dood niet alleen kunnen willen maar langs die weg, langs psychische weg dus, ook kur\nen veroor zaken? Er komen steeds meer weten schappelijke onderzoeksresultaten los. die erop lijken te wijzen dat het ant- woord op die vraag weieens ondubbel- zinnnig 'ja' zou kunnen luiden. Het is zelfs bepaald niet uitgesloten, dat bij de meerderheid van alle sterfgevallen de 'wensfactor' een rol speelt. In een onderzoek van vele duizenden door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden sterfgevallen in twee Amerikaanse ste den, Salt Lake City en San Diego, werden de overlijdensdatum en de geboorteda tum van de overledenen met elkaar ver geleken. Wat bleek? Vijftig procent van de sterfgevallen had binnen drie maan den na de verjaardag van de betrokkene plaatsgevonden terwijl nog geen tien procent van de sterfgevallen plaatsvond in de drie maanden voorafgaande aan de verjaardag van de overledene. Het lijkt er dus op, dat mensen als het ware in staat zijn om het uit te houden tot aan hun verjaardag en het daarna voor ge zien houden. Maar niet alleen verjaardagen, ook andere feestdagen lijken in dit opzicht 'houvast' te bieden. In een onderzoek naar het verband tussen sterfgevallen en religieuze feestdagen die per jaar van datum verschuiven, zoals bij voorbeeld Grote Verzoendag bij de joden of Pasen bij de christenen, bleek dat er een daling is in het aantal sterfgevallen vlak voor de feestdag en een sterke stijging onmiddel lijk daarna. Een indrukwekkend voorbeeld van dat laatste is het overlijden van de beroemde psycholoog van joodse afkomst Sigmund Freud. In september 1939 verslechterde de toestand van dc 83-jarige Freud die aan kaakkanker in een vergevorderd stadium leed, zeer snel. Op zijn verzoek schreef zijn arts hem op de 22ste van die maand een dosis morfine voor die welis waar hoog. maar bepaald niet dodelijk was. Kort voor middernacht van de vol gende dag. dat wil zeggen aan het einde van Yom Kippur of Grote Verzoendag, want dat was het die 23ste september, overleed hij. Hoewel wetenschappers al tientallen jaren lang proberen het verschijnsel van de psychogene dood te verklaren, weten we nog altijd met goed hoe het in zijn werk gaat. Er zijn sterfgevallen bekend, de zogenaamde Voodoo-doden (onder an dere bij indianenstammen in Centraal en Zuid-Amerika), waarbij een vloek uitgesproken door een medicijnman of tovenaar het slachtoffer in een toestand van heftige opwinding brengt, die na een aantal uren of enkele dagen in de dood eindigt. Wat er dan vermoedelijk in het lichaam gebeurt, is dat er een soort van shocktoestand optreedt die gepaard gaat met een zeer snelle en onregelmatige hart slag die uiteindelijk zo ontregeld raakt, dat ernstige beschadiging van de hart spier en vervolgens de dood ivordt ver oorzaakt. Opmerkelijk is dat zo'n toestand zowel bij mens als bij dier vooral dan optreedt als er sprake is van een combinatie van twee factoren, namelijk van buitengewo ne hoge stress of spanning en volstrekte hulpeloosheid. Dat laatste wil zeggen dat het slachtoffer over geen enkele effectieve manier beschikt om de spanning te ver minderen Een indrukwekkend en onthutsend voorbeeld daarvan leverde een experi ment met wilde ratten. Het gedrag van deze dieren bestaat uit snelle bewegingen zoals bijten, rennen en springen. Wan neer zo'n dier plotseling met een stalen handschoen uit een kooi wordt opgepakt en zo stevig wordt vastgehouden dat het zich absoluut niet meer kan bewegen, dan vertoont het vrij spoedig een reactie die het best omschreven kan worden als 'het opgeven'of als hulpeloosheid (en mis schien wel hopeloosheid'). Sommige van de ratten blijken in zo'n situatie vrij spoedig (soms al na een paar uur) te over lijden. Ook bij mensen blijkt het verlies van bewegingsvrijheid en zelfstandigheid en het toenemen van afhankelijkheid en hul peloosheid de sterftekans sterk te verho pen 'vermoedelijk een van de redenen dat bij de overgang van zelfstandig wo nen naar bepaalde bejaardenhuizen de sterfte onder ouderen sterk toeneemt). Maar daarmee is natuurlijk nog n»*f verklaard dat de dood ook versneld of zelfs veroorzaakt kan worden door de be slissing 'genoeg u genoeg' bij mensen die niet onder grote spanning staan en die niet in het laatste stadium van een ziekte verkeren. Sommige u*teruchapper* hou den het er op. dat kalme' plotselinge sterfgevallen het gevolg kunnen zijn van een psychisch 'opgeroepen' verhoogde ac tiviteit van dat gedeelte van ons zenuw stelsel dat een remmende werking heef. onze organen, waardoor een verlang zaming en zelfs stopzetting van ons hart ritme wordt veroorzaakt. Overigens weet nog geen psycholoog wat de psychologische techniek is om je zelf uit de i-aart te nemen Dat moet zo maar blijven ook. Want toe hebben alle maal teel van die momenten dat we het absoluut niet meer zien zitten. En stel je eens voor dat u>e met onze gedachten echt zouden kunnen doden, hoevelen van ons zouden hun volgende verjaardag dan nog halen?

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29