Wereldkinderen in nood 'Nederland is geefmoe en dat is verklaarbaar' ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 EXTRA PAGINA 27 De ontwikkelingshulp die van overheidswege wordt verstrekt, is bij lange na niet toereikend om het leed van vele kinderen in de wereld te ver zachten. Sinds jaar en dag worcjt op particulier initiatief driftig gerammeld met collectebussen en ook anderszins bij herhaling een beroep gedaan op de goedgeefsheid van mensen, die het met - hun leven beter hebben getroffen. Al vijftien jaar trekt de vereniging Wereldkinderen zich het lot aan van kinderen in nood. In eerste aanleg werd die vooral gelenigd door de ergste probleemge vallen als adoptiekinderen onder te brengen in Nederlandse gezinnen. Nu worden in hoofdzaak projecten financieel gesteund om de kinderen zo veel mogelijk in hun eigen omgeving te houden. Een levensgroot probleem doemt evenwel op: Nederland is onderhand geefmoe. En dat terwijl een kinderhand in de Derde Wereld al gauw ge vuld is. door Gerard van Putten "Meisjes tellen nauwelijks mee m India. Gehandi capte en ongewenst zwanger geraakte Mlriqfef al hele maal niet. Er zijn vele meisjes die niet kunnen trou wen. omdat ze een voudig niet be schikken over een bruidsschat". Meer dan waar ook ligt de toekomst van kinderen in Derde Wereldlan den verborgen in de moederschoot. Het onderscheid tussen rijk en arm wordt er in belangrijke mate erfelijk bepaald. Daar waar schrijnende ar moede het rijk alleen heeft, zijn kin deren in nood doorgaans de kinde ren van noodlijdende ouders. In het verleden was het opgelegd pandoer dat hulporganisaties zo veel moge lijk kinderen uit hun troosteloze en uitzichtloze omgeving haalden om ze met toestemming van hun ou ders en plaatselijke autoriteiten on der te brengen in adoptiegezinnen ver weg. Nu vijftien jaar geleden opgericht als pressiegroep met het oogmerk de doorgaans heel moeizame regel geving aangaande kinderadoptie te versoepelen, placht ook Wereldkin deren aldus te werk te gaan. De or ganisatie die zich afficheert als ver eniging die hulp biedt aan kinderen in nood, is van puur Nederlandse signatuur en heeft haar hoofdkwar tier in Den Haag. Gestuurd door enige beroepskrachten draait We reldkinderen op het idealisme van vrijwilligers, die verdeeld over twintig regio's in Nederland zich in- zetten voor de verzachting van kin derleed dat overal in de wereld wordt gevoeld. Ruim 6000 leden hebben zich, geschaard achter de doelstellingen van de vereniging. Het waren vooral de verschoppe lingen van de Zuidkoreaanse en Vietnamese samenleving op wie de hulpverlening van Wereldkinderen zich in de beginjaren concentreer de. Op, oneerbiedig gezegd, de vle selijke gevolgen van een intiem sa menzijn tussen Amerikaanse solda ten en plaatselijke schonen. Naar kinderen met Amerikaans bloed in de aderen kijkt zowel in Korea als in Vietnam geen mens om. Ellende De accenten zijn intussen goed deels verlegd van adoptie naar het bieden van hulp ter plaatse. Dat ver anderde beleid heeft er onder meer toe geleid dat in Colombia een crè che is gebouwd, speciaal voor de opvang van gehandicapte kinderen. En zo zijn er ook elders in de wereld, in het bijzonder in de Dominicaanse Republiek, in Zuid-Korea, en in Etiopië opvangcentra voor kinde ren opgericht. Alleen dan wanneer er geen mogelijkheden zijn om kin deren in eigen land te verzorgen, treedt Wereldkinderen op als be- middelende instantie voor Neder landse gezinnen die een kind willen aannemen. "Adoptie van een kind is natuurlijk leuk als zo'n kind er door uit z'n milieu kan worden ge haald, maar feit blijft dat er een veelvoud van ellende achterblijft", merkt Leiderdorper Hans Martens niet zonder reden op. Hij is degene, die namens de sterk verleidste ("de meeste mensen van onze projectgroep komen uit deze omgeving") afdeling Den Haag op treedt als contactman wiens aan dacht zich in hoofdzaak richt op In dia. Niet alleen correspondeert Mar tens regelmatig met lokale project partners, eens in de twee jaar over tuigt hij zichzelf ter plekke van de wijze waarop het donorgeld wordt besteed. "In een heleboel landen begint het besef te ontstaan dat kin deren ook in eigen land kunnen worden geadopteerd, daar in tehui zen kunnen worden ondergebracht. Een aantal landen wil absoluut niets meer met adoptie te maken hebben op grond van nare*ervarin gen met kinderhandel". Martens verbleef onlangs in In dia, waar de goot het voorland is van kinderen uit de laagste kaste. In het land is trouwens helemaal geen plaats voor ongehuwde moeders. De gevangenen van de Hindoe- staanse cultuur zijn ze, traditioneel worden ze volgens het kastenstelsel weggestopt in een natuurlijke ach terstandsituatie. Cru gesteld zijn ze het vleselijke afval van de Indiase samenleving. Niet voor niets ont vluchten heel wat in verwachting geraakte meisjes hun vertrouwde omgeving om te ontsnappen aan de verkettering van ouders, familiele den en buren. Meestal meteen na de bevalling proberen ze zo snel moge lijk afstand van hun baby te doen. Uitsparing In 1975 was er in een plaats als Nag- pur, op een goeie 300 kilometer van Bombay, niets dat zelfs maar in de verte deed denken aan een op- vangstcentrum voor vondelingen. In de gevel van het plaatselijke zie kenhuis was een uitsparing ge maakt waar ongewenste kinderen konden worden neergelegd en dat was het dan. Mede door de financië le inspanningen van Wereldkinde ren zijn ei- in de loop der jaren ette lijke tienduizenden guldens gesto ken in de bouw van een eetzaal, een speelzaal en een keuken. De lokale vertegenwoordigster van Wereld- kinderen heeft de directie van het ziekenhuis weten te overtuigen van de humane noodzaak kinderen en ongewenst zwangere vrouwen op te vangen. Ruim twee jaar geleden werd de projectgroep Den Haag door Leide- naar ("en lid") Fred Demmenie ge attendeerd op het bestaan van Ve- landi Thangavel, een puur door ide alisme gedreven Indiër uit het nabij Madras gelegen Nedungundram. Hoewel afkomstig uit de laagste kaste had de door zijn grootmoeder grootgebrachte Thangavel zich na intensieve, door een Zwitserse lief dadigheidsinstelling gesponsorde studie weten op te werken tot jurist. Niet alleen genoot Thangavel in Nedungundram aanzien als advo caat, hij werd ook gerespecteerd als sociaal werker in dienst van de ge meente. Van de ene op de andere dag be sloot Thangavel zijn florerende ad vocatenpraktijk eraan te geven. Zich in het geheel niet bekomme rend om het verlies van zijn naar In diase maatstaven hoge inkomen, trok hij zich het lot aan van zijn arm lastige plaatsgenoten. Beter dan wie ook kent hij alle facetten van een bestaan zonder geld, voedsel en kleding. De man kocht een stuk grond met het oogmerk armlastige plaatsgenoten onderdak te bieden. In de ydele hoop werk te vinden was er in het gebied een enorme trek ontstaan naar de grote stad, en meer bepaald naar de almaar uitdij ende sloppenwijken van Madras. Maar de situatie daar bood zo moge lijk nog minder uitzicht op een be staan boven de armoedegrens. Caritas Daar waar de behoefte aan een hel Schoolklasje in de speciaal gebouwde hut, met leerlingen gered van de steengroeve. pende hand groot is, zal die moeten worden uitgestoken door een finan cieel florerende natie. De ontwikke lingshulp vanuit de nogal aanmati gend als beschaafde wereld aange duide landen is bij lange na niet toe reikend om de impasse te doorbre ken. Onveranderd zijn diverse lan den in Zuid- en Midden-Amenka. Azië en Afrika aangewezen op dé goedgeefsheid van de caritas. "Thangavel is iemand die beter dan wie ook de weg weet naar bronnen van inkomsten", spreekt Martens uit ondervinding. "Hij heeft die aan geboord in België, in Zwitserland en in Australië". En in Nederland klopte de idea list al evenmin tevergeefs aan voor financiële steun. Dit temeer ook, omdat het door Thangavel op poten gezette project geheel voldeed aan de criteria van Wereldkinderen om projecthulp te bieden. Het project in Nedungundram voorzag er immers in om hulp ter plekke te verlenen aan noodlijden de kinderen. Het project was inder daad kleinschalig van opzet. Thangavel werd door het bestuur van Wereldkinderen herkend als een betrouwbaar tussenpersoon, met wie goed te communiceren viel. En ten slotte wekte de Indiër met zijn project de indruk dat de garan tie voor continuïteit volop aanwezig In de hut die hij heeft laten bou wen, is Thangavel een kindertehuis begonnen. Daarmee heeft hij de grondslag gelegd voor de organisa tie Masos Guild, die een drieledig doel nastreeft. Het kindertehuis dat ertoe behoort, richt zich op interne adoptie van kinderen. Er is een par ticuliere school gesticht, waar aan 700 kinderen les wordt gegeven. Onder hen bevinden zich 200 leer lingen, die normaal gesproken nooit onderwijs zouden hebben ge noten als ze niet werden gespon sord ("wij hebben 15 kinderen voor onze rekening genomen") door bui tenlandse liefdadigheidsinstellin gen. Vanuit de organisatie wordt emancipatorisch werk verricht; als jurist geeft Thangavel de bevolking van zijn woonplaats en van naburi ge dorpen geregeld voorlichting over hun rechten en plichten. Misbruik Als gevolg van het door hem geïniti eerde bewustmakmgsproces is er onder werkenden intussen meer be sef ontstaan over bijvoorbeeld een realistische verhouding tussen werkuren en de beloning die daarte genover moet staan. Tot dusver maakten werkgevers danig mis bruik van de onwetendheid van hun arbeidskrachten, die zich over werkten en onderbetaald werden. Het laat zich raden dat Thangavel, die genoegen neemt een beschei den salaris en een sober vertrek in het kindertehuis, met bepaald getapt is bij de ondernemers die voorheen hoefden te volstaan met het uitbetalen van een fooi aan hun personeel. Met name de exploitan ten van steengroeven kunnen hem wel schieten, omdat hij de aanval heeft geopend op de massale kin derarbeid Het onderwijsproject van Masos Guild fungeert daarbij als sociaal vangnet; al heel wat jon geren heeft de Indiër vanuit de steengroeven als het ware naar school gepraat. Martens "Kinderen krijgen er te eten en te drinken, ze krijgen een uniform en vooral on derwijs. Daardoor leren ze kritisch te kijken naar hun eigen situatie" Met steun van onder meer We - Hans Martens (r) in gesprek met Velandi Thangavel reldkinderen stelt Thangavel ver metele pogingen in het werk om een bescheiden cultuurdoorbraak te forceren. "Meisjes tellen nauwelijks mee in India. Gehandicapte en on gewenst zwanger geraakte meisjes al helemaal niet. Er zijn vele meisjes die niet kunnen trouwen, omdat ze eenvoudig niet beschikken over een bruidsschat. Sociale voorzie ningen zijn er niet in India, je moet maar zien hoe je aan de kost komt. Hij probeert de meisjes die anders geheel aan hun lot waren overgela ten een gevoel van eigenwaarde te geven. In het gebouw van zijn orga nisatie is nu een weverij ingericht. Gehandicapte meisjes leren daar ta- pijtknopen tegen een geringe ver goeding. Bij Masos Guild kunnen ze geld lenen om voor zichzelf een ta pijtweverij te beginnen, zodat hun in elk geval de mogelijkheid, wordt verschaft zelf in hun onderhoud te voorzien". Koeien Qua opzet heeft het Masos Guild- project zelf eveneens de pretentie om op termijn althans voor een deel selfsupporting te zijn. Wereldkinde ren heeft een bedrag van 5000 gul den uitgetrokken voor de aankoop van enkele koeien, die zich op den duur terugverdienen door hun melkopbrengst. De kinderen die door het tehuis zijn geadopteerd, eten letterlijk van hun eigen rijst velden. Bovendien verschaffen die rijstvelden werkgelegenheid, zoals ook de kippenfarm die Masos Guild deels voedsel en deels inkomsten door de verkoop van kippen en eie ren oplevert. Onlangs is de voormalige advo caat het juridische gevecht aange gaan met een aannemer Want het geld dat was gestopt in de bouw van een waterput had in de praktijk het zelfde effect gehad als geld stoppen in een bodemloze put. "De aanne mer wilde kennelijk iets extra's ver dienen, vandaar dat hu de verkeer de stenen en specie heeft gebruikt om ervoor te zorgen dat het hele ge val binnen een half jaar van ellende in elkaar zou storten En in een an der dorp was een waterput met een windmolen neergezet Mooi, heel mooi natuurluk. Alleen was het jammer dat de aannemer er geen pomp aan had gezet. Je kunt wel zeggen dat zun hele leven één strijd tegen het onrecht is. Hij maakt van zijn hart geen moordkuil en voor een Indiër i& dat heel byzonder. Een zeer ondernemend mens is hij, die ook anderen aardig weet bezig te houden". De vraag is hoelang hij dat nog kan doen met de financiële steun van buitenaf. Wereldkinderen leeft bij de gratie van contributie en do natie. Tot dusver werd jaarlijks door bydragen van leden, sponsors ("wij doen aan groepsponsonng, vandaar dat we altyd foto's van een groep kinderen verspreiden en geen portretjes"), en door acties ("fietstochten in Zoetermeer, tot voor kort in Zoeterwoude-dorp en binnenkort mogeluk in Leiden") landeluk een miljoen gulden bucen- gebracht Afgekalfd Maar meer dan ooit is de als gulle gever bekend staande Nederlander geneigd de beurs alleen nog selec tief te openen. "Een jaar of vijftien geleden beschikte Wereldkinderen over heel wat donateurs, maar he laas is het bestand danig afgekalfd", verzucht Martens. "Nederland is geefmoe, en daar is ook wel een ver klaring voor te vinden. Je hoeft je neus maar buiten de deur te steken of er wordt een collectebus onder gehouden. En zet je de tv aan. dan lost het ene gironummer het andere af. Om de portemonnee van de ku- kers open te knjgen, moet je echt een bekende Nederlander inhuren. Natuurlijk leggen we telkens een druppel op een gloeiende plaat, dat beseften wc zelf ook als geen ander Dat neemt niet weg dat elk kind dat wordt geholpen er oen is. En dat je in de streek als het ware een voor beeldfunctie vervult' Zeker in landen als India is een kinderhand al gauw gevuld, voor zeventig cent per dag ofwel 65 gul- d< pe- kwartaal is een kind in de Dt-rde Wereld geholpen. Bij Wereld kinderen wordt het standpunt ge huldigd dat de kinderen van de Der de Wereld ook onze kinderen zijn en dat op ons de morele plicht rust die te verzorgen. Maar door de dreigen de financiële nood van Wercldkin- deren, dreigt ook de redding van in nood verkerende kinderen verder- weg dan ooit te raken "En dat zou triest zijn", vindt Hans Martens "De toch al geringe kansen die kin deren in de Derde Wereld hebben op een menswaardig bestaan wor den dan nog miniemer". Werrldhlnderrn. Rlouw straat ui I».Rui ii tra 3506699.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27