Kort Amerikaans in Wassenaar SUB ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 PAGINA 23 SSSSS 'Iraakse kinderen voetballen met klasgenootjes uit de VS BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD grote aandacht voor muziek, toneel en beeldhouwen. "Dat is heel waardevol Van die vakken steek je veel op", zegt de Zweedse. Op school krijgen alle kinde ren de eerste jaren ook Nederlandse les. waardoor ze ook iets te weten komen over de cultuur en gewoonten van hun gastland. "Ze wonen hier immers, dus het is logisch dat ze zich verstaanbaar kunnen maken, zij het met een grappig accent", verklaart Rodell. De school is in alle opzichten een hech te gemeenschap, een wereld apart temid den van de grazende koeien in het rusti ge Wassenaar. De ouders van de kinde ren vinden op school een ontmoetings plaats en houden er een levendig sociaal leven op na. "De betrokkenheid van de ouders is groot" benadrukt Mary Poole, voorzitter van de vereniging van ouders en leraren. Poole is ook lid van het schoolbestuur dat bestaat uit negen ge kozen ouders. "Dit is een fantastische school. Wij ouders hebben enorm veel respect voor de manier waarop de schoolleiding en de leraren hier met onze kinderen omgaan, de individuele aan dacht. de interesse, de toewijding en be trokkenheid. Daarin onderscheidt deze school zich naar mijn mening van andere Amerikaanse of internationale scholen De leraren doen hun werk met liefde" Betrokken De ouders worden via de vereniging van ouders en leraren betrokken bij de dage lijkse gang van zaken van de school. Poole: "Veel ouders voelen zich verloren en geïsoleerd als ze hier komen wonen. De school kan hen opvangen en in con tact met anderen brengen. We hebben hier honderden vrijwilligers die meehel pen by de activiteiten op school. Vaak komen we met z'n allen bij elkaar voor de voorbereidingen van feesten. Ook zien we elkaar regelmatig op ouderavonden Iedereen is heel nauw bij de school be trokken. We zyn eigenlijk één grote fami lie" Ook de leraren, ongeveer 75 in aantal, vormen een hecht team. Het merendeel komt uit Amerika, maar er rijn ook Ne derlandse. Canadese. Britse en Australi sche docenten. "De klassen zijn niet gro ter dan 20 leerlingen, waardoor ieder kind voldoende aandacht krygt", vertelt Cindy Fulton, lerares 'kunstvakken' "We hebben echt een internationale school en zeggen altijd dat onze kinderen de ambassadeurs en toekomstige leiders van de wereld rijn. Irakezen. Iramers, Kuwayti's en Palestijnen. Amerikanen en Russen voetballen hier gewoon sa men. Daar kunnen volwassenen nog wat van leren" De school kan bij vacatures kiezen uit een groot aanbod van leraren. Veel Amerikaanse docenten willen wel een baantje aan de andere kant van de oce aan. Onze school heeft bovendien een goede reputatie, daarom kunnen wy de besten uitkiezen", aldus Rodell. Kosten De kosten voor een jaar onderwijs aan de Amerikaanse pnveschool bedragen 15.000 tot 20.000 gulden per jaar en zijn voor rekening van de ouders. Rodell "Meestal betaalt de werknemer een groot deel van de kosten In het contract wordt vaak vastgelegd dat een bedrijf het onderwijs van de kinderen betaalt Dat is ook de reden dat zoveel internatio nale bedrijven de nieuwbouw hebben gesponsord. Ze hebben belang by onze school en profiteren van onze aanwezig heid. Als ze in het buitenland personeel werven, kunnen ze zeggen dat de oplei ding van hun kinderen geen probleem i«". Kinderen hebben zich op school aan een aantal regels te houden en moeten zich bijvoorbeeld netjes kleden. Een spijkerbroek mag. maar die moet wel schoon zijn. T-shirts met 'aanstootgeven de' opschriften of afbeeldingen zyn ver boden. Ook het meedoen aan bijvoor beeld toneelvoorstellingen en sportacti viteiten is gebonden aan voorwaarden Zo mag een leerling niet deelnemen als hij meer dan vier dagen niet op school is geweest zonder geldige reden, hy zich niet netjes heeft gedragen of als hy on voldoendes heeft op zyn rapport. De oudere kinderen vinden het verve lend dat ze het terrein niet mogen verla ten. "In de oude schoolgebouwen kon den we in een vrij uur nog wel eens een patatje halen op de hoek van de straat Nu moeten we dat altyd in de kantine doen" De oudste kinderen in de leeftyd van 17 en 18 jaar hebben wel een eigen ruimte in het gebouw waar ze zich kun nen terugtrekken en waar niemand an ders binnen mag Vrij Veel buitenlandse kinderen roemen dr vryheid in Wassenaar Karrl Kapoun (17) heeft Tsjechische ouders "Ik kan mezelf zyn hier op school, zeggen wat ik wil. myn mening geven Ik voel me vry. hier wordt niet gediscrimineerd Ik ben trots op mijn achtergrond in deze smeltkroes van nationaliteiten, waar vryheid geen idee is maar gewoon een feit" De Amerikaanse Dana Craft (17) ver woordt het anders Met dit nieuwe ge bouw is een droom realiteit geworden We zyn nu één familie, allemaal by el kaar. En in deze gezellige school kan ik genieten van het Hollandse landschap Zelfs de koeien zyn deel geworden van ons leven, 's Morgans ruiken we ze en 's middags staren we naar die beesten als we ons vervelen tydens dc geschiedenis les. Kan het mooier?" de Amen'atn^rhootrebbtnde ÜT Een stukje Amerika in Wassenaar. Honderden kinderen in de deren van meer dan 40 nationaliteiten leeftijd van 4 tot 18 jaar hebben sinds kort op maar liefst 15.000 koefen'UK de ÊSStiSSÏS vierkante meter grond hun eigen Amerikaanse school temidden ken popcorn. Grote rode coia automaten van een oer-Hollands landschap. De school, groot licht en ruim, staan klaar om de dorst te lessen. Op het J® menu staat, hoe kan het ook anders, ademt Amerika uit, het land van onbegrensde mogelijkheden. Het wereid^orden'd^kinder^n v^an zakenhh gebouw herbergt een smeltkroes van nationaliteiten. Iraakse kin- en diplomaten b.nnen de muren van het deren spelen er met met hun Amerikaanse leeftijdgenootjes alsof immense gebouw klaargestoomd voor u -u iu-a universiteiten over de hele wereld. 6r 0ICfGTS IfT 00 W0r6lU Hl6tS 330 06 n3nd IS. Zakenlieden en diplomaten willen continuïteit in de opleiding van hun kin- vinden en hanteren allemaal hetzelfde All A* - i i J huizen, hoeft zich betrekkelijk weinig zorgen te maken over de opvang en op leiding van zijn kind. Als kinderen zich na een speciale stoomcursus eenmaal door Caroline van Overbeeke kunnen redden in het Engels, de voertaal op de school, kunnen ze overal terecht. En dat is prettig, want Arabische, Thaise of Kongolese scholen zijn nu eenmaal dun gezaaid. Enorm Eindelijk heeft The American School o) The Hague, zoals de school officieel heet, een eigen schoolgebouw gelegen aan de Deylerweg en de Rijksstraatweg. Het schoolterrein strekt zich uit over een enorme oppervlakte en beslaat maar liefst 5,2 hectare. Alle kinderen, van kleuters tot 18-jarigen, vinden hier on derdak, spelen in de zandbak of voetbal len op het sportveld. Ook zijn er tennis banen aangelegd. De leerlingen van.de kleuterschool (4 en 5 jaar), basisschool (6- 10 jaar), middenschool (10-14 jaar) en ho- geschool(14-18 jaar) hebben hun eigen vaste speelruimtes op het terrein. Afgelopen dinsdag opende koningin Beatrix het ruim 24 miljoen kostende on derkomen in Wassenaar waar nu 692 kin deren dagelijks les krijgen. Het school gebouw is het ontwerp van een Rotter damse architect, Niek Geerts van archi tectenbureau Kaaijvanger, die na inten sief overleg met schoolleiding, bestuur en docenten een pand ontwierp dat hele maal is toegesneden op het Amerikaanse schoolsysteem. Veel ruimte wordt dan ook opgeslokt door de sportzaal, het the ater, de muzieklokalen en de lokalen voor de creatieve vakken. "Het gebouw bestaat uit zes onderde len verdeeld over twee vleugels en een middenstuk", legt architect Geerts uit. "De drie schoolafdelingen, basisschool, middenschool en hogeschool, zijn ge huisvest in de rechtervleugel en hebben elk hun eigen kleuren: rood, oranje en geel. In het midden bevinden zich de bi bliotheek, de receptie, administratie en de grote kantine. De linkervleugel is be stemd voor sport, theater en muziekbe oefening. De basiskleur hier is blauw, watje goed ziet in de golvende 175 meter lange geluidsmuur aan de kant van de Rijksstraatweg. In totaal is er ruimte voor zo'n 1000 leerlingen". Open Over de speciale veiligheidsmaatregelen die zijn getroffen, laat Geerts zich liever niet uit. Toch zijn er in overleg met de Amerikaanse ambassade uitgebreide maatregelen genomen om de kinderen te beschermen tegen eventuele aanslagen van terroristen. Want het internationale karakter maakt de school kwetsbaar. Hoewel in een eerder stadium werd overwogen het gebouw te beveiligen door middel van slagbomen en een hek werk, is uiteindelijk gekozen voor een open ingang zonder hek. "Open en vrien delijk voor iedereen, dat is uiteindelijk ook het meest veilige", benadrukt Geerts. "Het gebouw wordt dag en nacht bewaakt met camera's. Maar de uiteinde lijke bescherming zit in de gevel van het gebouw. Als het moet, kan het gebouw op elk moment hermetisch worden afge sloten voor ongewenste bezoekers". Ook de sloot naast de school is ver breed. De elf schoolbussen die de kinde ren halen en brengen, hebben bovendien geen opzichtige schoolemblemen. Een aantal jaren geleden zijn opvallende naamborden en vlaggen van de gevels van de school verwijderd. In schooltijd, van 9.30 tot 15.30 uur. mogen de kinderen het schoolterrein niet verlaten. De Amerikaanse school is in 1952 ont staan uit een fusie van een op Ameri kaanse leest geschoeide internationale school met het Amerikaanse schooltje voor diplomatenkinderen. Tot aan de Tweede Wereldoorlog had bijna elke am bassade wel een leraar in dienst. In het begin van de jaren vijftig ontstonden door intensiever interantionaal verkeer internationale scholen voor kinderen van buitenlandse zakenlui in de Rand stad. De Amerikaanse school voorzag in een groeiende behoefte. Ook in Rotter dam staat een Amerikaanse school maar de school in Wassenaar is het grootst. Een andere mogelykheid voor interna tionaal onderwijs biedt het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest met een internatio nale afdeling waar 260 buitenlandse kin deren worden opgeleid voor het Interna tional Bacheloreat (IB). Dit diploma is meer waard dan het highschool-diploma van de Amerikaanse school dat niet auto matisch toegang tot alle universiteiten biedt. Met het IB-diploma kunnen kin deren wel naar de universiteit. De beide scholen zeggen niet veel concurrentie Architect Niek Geerts bij de golvende geluidswal. Foto links: directeur ex terne betrekkingen, Jessie Rodell tussen een groep schoolkinderen, irotv. Lork ZuydrrdulD) school hebben hun eigen ruimtes voor studievaardigheden en beschikken over een eigen studieadviseur. "We kunnen in deze ruimtes kinderen die extra aan dacht nodig hebben in kleine groepjes opvangen. Zij worden onder meer gehol pen bij het maken van hun huiswerk", verklaart Rodell. Op school zijn ook een verpleegster en een logopedist aanwezig. In het schoolprgramma wordt behalve aan de traditionele leervakken ook veel aandacht besteed aan lichamelijke op voeding. De enorme sporthal meet 35 bij 48 me ter, de afmetingen van drie normale gymzalen bij elkaar De kinderen heb ben, zoals gebruikelijk in het Ameri kaanse schoolsysteem, bijna dagelijks li chamelijke opvoeding op het program ma staan. Veel leerlingen maken deel uit van de speciale schoolteams waarmee ook 's avonds en in de weekeinden wordt getraind. De sportgebouwen en het thea ter hebben dan ook aparte ingangen zo dat ze ook buiten de schooluren kunnen worden gebruikt. De school gaat prat op. een grote mate van flexibiliteit: op elk moment in het schooljaar kunnen nieuwe leerlingen worden ingeschreven. "Logisch, mensen kunnen het hele jaar door verhuizen, worden overgeplaatst door ambassades of bedrijven. Voor hun kinderen is conti nuïteit m onderwys belangrijklegt Ro dell uit "De souplesse van het systeem en de individuele toewijding van de leer krachten hebben de school in de loop der jaren een goede reputatie bezorgd". De school stelt geen byzondere toela tingseisen en is ook toegankelyk voor lichamelyk gehandicapte kinderen. Wel wordt gekeken naar eerdere studieresul taten Kinderen met lichte leermoeilyk- heden kunnen eventueel worden opge vangen. De minimum-eis is dat de kinde ren ongeveer 75 procent van de lessen moeten kunnen volgen. De voertaal op school is Engels. Maar kinderen uit by voorbeeld Thailand of Rusland die nog geen woord Engels spreken, kunnen toch worden toegelaten. Rodell: "We hebben een speciale spoedcursus Engels voor deze kinderen Al heel snel daarna kunnen ze daardoor meedoen aan de reguliere lessen: de leer vakken zoals wiskunde, geschiedenis, ta len en dergelijke. Aan de creatieve vak ken, muzieklessen en sport doen ze meteen mee. Ze worden daardoor snel in de gemeenschap opgenomen en de over stap naar de leervakken is daarna snel gemaakt. De leraren besteden bovendien extra aandacht aan deze kinderen". Ongeveer 55 procent van de leerlingen heeft de Amerikaanse nationaliteit, maar ook Iraakse en Russische kinderen be zoeken de school, en vijf procent van de kinderen is Nederlands. Rodell: "De Ne derlandse kinderen zyn hier omdat ze zich willen voorbereiden op een studie aan een Amerikaanse universiteit of om dat ze ergens anders in de wereld op een internationale of Amerikaanse school hebben gezeten". De kinderen zelf zijn te spreken over de opvang die ze krygen als ze van hein de en verre in Wassenaar terecht ko men. "Je krijgt hier veel individuele aan dacht". zegt de Zweedse Carin Sjolin (17). 'Toen ik hier kwam. sprak ik een klem beetje Engels maar ik heb dat snel kunnen byspykeren. Ik vind het juist een voordeel dat hier op school zoveel kinderen met verschillende nationalitei ten en achtergronden rondlopen Discri minatie is hier uitgesloten" De Turkse Okan Demirmen (17) beaamt het Ook hy spreekt vloeiend Engels en onderscheidt zich nauwelyks van zyn Amerikaanse klasgenoten "Deze school is wel stren ger en moeilijker dan de scholen in Tur- kye". oordeelt hy. "Dit is een typisch Amerikaanse school", vindt Carin. "ik leer dan ook meer over Amerika dan over Nederland. Ik leef in deze school in een klein stulye Amerika". De kinderen gaan ook buiten school- tyd veel met elkaar om: de meesten wo nen in de buurt van Wassenaar, Den Haag en Leiden. In de weekeinden spor ten ze met elkaar of gaan uit en ontmoe ten elkaar in een cafe in Den Haag waar veel buitenlandse kinderen komen Belangryk vinden Carin en Okan de van elkaar te ondervinden vanwege het verschil in schoolsysteem. Tot voor kort waren de leerlingen van de verschillende schoolafdelingen van de Amerikaanse school verspreid over vijf schoolgebouwen in Den Haag. Om te kunnen sporten moesten de leerlingen naar een ander gebouw worden ge bracht, wat met de bus toch al gauw een half uur duurde. "Zonde van de tijd en het geld", zegt Jessie Rodell, directeur externe betrekkingen. "Met dit gebouw hebben we alles onder één dak en zijn we van de vervoersproblemen verlost". Rodell dribbelt door de school. Ze geeft een rondleiding aan een Ameri kaans echtpaar dat overweegt hun kin deren op deze schoof te doen. Trots gunt Rodell de Amerikanen een kijkje in de schoollokalen, de sporthal en het theater waar plaats is voor 360 mensen. Het ge bouw ruikt nog nieuw maar overduide lijk hebben de kinderen en hun leraren bezit genomen van hun nieuwe onderko men. Overal hangen posters, tekeningen, slingers en andere creatieve produkten van de kinderen. De Amerikanen zyn duidelijk onder de indruk van de vele mogelijkheden die de school de kinderen te bieden heeft. "Meerdere keren per jaar voeren de kin deren een musical op of een toneelstuk. Ook hebben we een schoolorkest en een jazzband", vertelt Rodell. De monden vallen open van verbazing over zoveel ruimte: achter elke deur zit weer een an der lokaal, met andere meubels en kleu ren. De mogelijkheden lijken inderdaad onbegrensd. Het gebouw is zowel binnen als buiten een lust voor het oog: kleurig, licht en ruim. Veel ruimte is gereserveerd voor de 'humanoria': creatieve vakken als handvaardigheid, tekenen, schilderen, fotografie, muziek en toneel Er zyn professionele belichtings- en verkleedruimtes bij het theater en repeti tieruimtes voor muziekbands en zangko ren. Ook is er een lokaal met compleet geïnstalleerde keukens met blinkend nieuwe magnetronovens Hier leren de kinderen hoe een huishouding moet worden gevoerd. Daarnaast zyn er - ui teraard - computer- en typelokalen De basischool, de midden- en de hoge- Rvv' «a<rworriirJïu De ingang van de Amerikaanse school.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23