'Er zijn vrouwen die hun mannetje staan AFSCHEID DRUKW ERK Twee schaakkampioenen uit één klas in Wassenaar gehuldigd ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 PAGINA 11 Nieuwe ondercommandant brandweer Leiderdorp LEIDERDORP - Het Leider- dorpSe brandweerkorps telt sinds kort een professionele kracht. De 41-jarige A. Vons is deze maand ondercom mandant G. Anker opge volgd. Hij heeft onder meer de opdracht een flinke ach terstand in de controle van openbare gebouwen weg te werken. "De burgerij heeft nogal ongerust gereageerd op berichten over onveiüge gebouwen, maar van onvei ligheid is echt geen sprake", zegt de man die ruim 20 jaar ervaring heeft bij diverse korpsen in de regio. Vons moet nog een beetje wennen aan zijn nieuwe werkomgeving. Hij heeft ruim 20 jaar doorgebracht in diverse kazernes in de regio en ze telt nu in het gemeentehuis, ver van de spuitauto's die in de gemeente- werf aan de Simon Smitweg staan: "Ja, het is een andere cultuur, maar ik ben zo'n papierwinkel wel ge wend. De laatste jaren hield ik me toch voornamelijk met organisatie bezig". De geboren Leiderdorper trad op zijn negentiende toe tot het vrijwil lige korps in zijn gemeente. Een jaar later ging hij in dienst. Bij de lucht machtbrandweer kreeg Vons de smaak van het blussen echt te pak ken. Hij besloot er zijn beroep van te maken en vond een baan op vlieg veld Ypenburg. Daarna werkte hij onder meer in Rijswijk en de regio Haagland, met als standplaatsen Den Haag, Leidschendam en Was senaar. Al die tijd bleef hij als vrij williger verbonden aan het Leider- dorpse korps. Nu is hij de eerste beroepskracht bij de Leiderdorpse spuitgasten. Zijn voorgangers waren ambtena ren bij de afdeling gemeentewer ken, die de leiding over de brand weer erbij deden. Het takenpakket van brandweercommandanten is in de loop der jaren flink uitgebreid en daarom achtten B en W het noodza kelijk een beroepskracht aan te trekken. Achterstand Onlangs werd bekend dat voor een groot aantal openbare gebouwen in Leiderdorp nog geen brandveilig heidsverklaring is afgegeven. Door een tekort aan personeel is een ach terstand ontstaan bij de controle op het naleven van de brandveilig heidsvoorschriften. Een van de be langrijkste taken van Vons is het in halen van die achterstand. De nieuwe ondercommandant bestrijdt de gedachte dat veel ge bouwen in Leiderdorp gevaarlijk zijn omdat ze worden gebruikt zon der dat er een veiligheidsverklaring is afgegeven. "Dat is een onjuiste voorstelling van zaken", zegt hij. "Neem nou de Winkelhof. Daar is nog geen brandveiligheidsverkla ring voor afgegeven, maar ik wed dèt dat een van de veiligste winkel centra in Nederland is. In het hele gebouw zit een sprinklerinstallatie, er zijn slanghaspels en blusappara- ten geplaatst". Waarom er voor veel oude gebou wen geen vergunning is afgegeven is niet helemaal duidelijk. Burge meester A.J.A.L. Bruggeman sug gereerde onlangs dat een gedeelte van de achterstand is terug te voe ren op slordigheid of administratie ve nalatigheid. "Dat is niet helemaal juist", zegt Vons. "Van slordigheid is volgens mij geen sprake. De ad- ministraiteve achterstand is vol gens mij geen sprake, de admini stratieve achterstand is terug te voe ren op personele capaciteit. In 1^88 is er pas een brandbeveiligingsver ordening gekomen en werden er brandveiligheidsverklaringen afge geven. Voor die tijd hield de brand weer regelmatig controles en wer den allerlei veiligheidsvoorzienin gen geëist. Er ontbrak alleen een wettelijk kader". Het St. Elisabethziekenhuis is net als de Winkelhof een van de gebou wen waarvoor geen brandveilig heidsverklaring is afgegeven. De ondercommandant: "Het zieken huis is nagenoeg klaar voor afgeven van een brandveiligheidsverkla ring. Op termijn zijn er nog een paar aanvullingen nodig. Dan praat je bijvoorbeeld over kleefmagneten die op de deuren moeten komen en een geautomatiseerd systeem van rookmelders. Zoiets kost een hoop geld, dus de directie wil die investe ring graag over een paar jaar uit smeren. En daarom wordt het afge ven van zo'n verklaring dan wel eens een paar jaar vooruitgescho- Vrouwen De brandweer heeft binnenkort een flink aantal nieuwe vrijwilligers no dig. Het 32 man tellende korps ver liest binnenkort enkele krachten en kampt met het probleem dat in een forensengemeente als Leiderdorp belangstellenden vaak buiten de ge meente werken en overdag moeilijk inzetbaar zijn. "We hebben nu 32 man, van wie er 12 overdag in Leiderdorp direct inzetbaar zijn. Dat is een mooi aan tal, maar we streven ernaar om de dagbezetting te versterken", zegt Vons. De mogelijkheid om vrouwen in het korps op te nemen wordt daar om serieus overwogen. Comman dant Van den Berg heeft onlangs overigens laten weten dat de brand weer nu nog niet 'rijp' is voor de in trede van vrouwen. De mannelijke korpsleden zouden onder meer pro blemen met hun vrouwen krijgen en er is geen geld voor een verbou wing van de kazerne. Vrouwen zou den immers een aparte kleedruimte en wc moeten krijgen. "Ik denk dat onze vrouwen niet zo veel moeite zouden hebben met de intrede van vrouwelijke colle ga's. We hebben er met het kader al over gesproken en gaan dat binnen kort ook doen met de korpsleden. Ik heb ervaring in het werken met vrouwen bij de brandweer en dat ging zonder problemen. Er zijn ze ker vrouwen die hun mannetje staan". "Ik moet er wel een paar kantte keningen bij maken. Een feit is dat de toetreding van vrouwen extra geld kost. Behalve de bouw van ex tra voorzieningen wijst de ervaring ook uit dat het verloop onder vrou wen groter is dan onder mannen. Op den duur is de belasting toch vaak te zwaar, als vrouwen ook voor een gezin met kinderen moeten zor gen. Je bent daardoor meer geld kwijt aan opleidingen". "Omdat de brandweer toch een mannencultuur is zou je minimaal vier vrouwen in dienst moeten ne men, zodat ze elkaar steunen", ver- volgt hij. Vons is het met Van den Berg eens dat mannen de komst van vrouwen in het korps enigzins moe ten begeleiden: "Je moet ze daar niet mee overvallen. Maar ik denk dat de acceptatie geen enkele pro bleem zal zijn. Misschien een beetje onder de ouderen, maar zeker niet onder de jongeren". LEIDERDORP - De Amsterdamse groep Drukwerk bracht gisteraixmd populaire nummers als 'Je loog tegen mij'en 'Schijn een lichtje op mij' in dc Leiderdorpse Muzenhof ten gehore. Voor het laatst. Want Drukwerk houdt ermee op. (toto llrnk Bouwman) Poppenspel Poppentheater Zwielicht uit Stuttgart treedt vanavond op in Poppentheater Wellus Nietus aan de Prinses Marijke- laan in Voorschoten. Het optreden is ge organiseerd door de Nederlandse ver eniging voor het poppenspel. De vereni ging wil laten zien dat poppenspel meer is dan Jan Klaassen en Katrijn. De voor stelling begint om 20.30 uur. Koffieconcert Het Guarneri Trio treedt morgenmiddag om 12.00 uur op in Raadhuis De Paauw aan de Raadhuislaan in Wassenaar Het trio. bestaande uit een pianist, een cellist en een violist, speelt werken van Camilte Samt-Saéns. Frank Martin en Maunce Ravel Het koffieconcert is de eeerste m een reeks van zes Jubileum Volkstuindersverenigmg Voorschoten viert vandaag en morgen haar 35-jarig bestaan In het volkstumencomplex naast zwembad t Wedde aan de Wedde- loop laten leden van do vereniging zien welke hobby's zij naast tuinieren hebben Zaterdag van 14 00 tot 18.00 uur en zon dag van 12.00 tot 17 00 uur is iedereen welkom. Twee Nederlandse schaakkampioenen, de klasgenoten Mark Irwin en Marisca Kouwenhoven, kort voor de hu diging in de kantine van het Wassenaarse Rijnlands Lyceum. (foto Henk Bouwma WASSENAAR - De Nederlandse schaakkampioenen Mark Irwin (13) en Marisca Kouwenhoven (14) uit Wassenaar werden gistermiddag door wethouder V.J.W. Wensveen in het zonnetje gezet. In raadhuis 'De Paauw' gaf de wethouder de jeugdige kampioenen, die in dezelf de klas zitten, een pen en een vaan tje met het wapen van de gemeente Wassenaar. Wensveen had dit eigenlijk al wil len doen toen de twee leerlingen van het plaatselijke Rijnlands Lyce um terugkwamen van de jeugd-we- reldkampioenschappen in de Ver enigde Staten, maar de zomerva kantie gooide roet in het eten. "Ik vind het wel leuk, maar voor mij hoeft al die belangstelling niet", zegt Mark. "Eerlijk gezegd vind ik het allemaal een beetje overdre ven". Hij was dan ook liever niet naar het raadhuis gegaan, gister middag. De klasgenoten hebben al een keer in de krant gestaan en dat vond hij wel genoeg. Marisca en Mark zitten allebei op de plaatselijke 'Bobby Fischer'- schaakvereniging. In juli mochten ze in Amerika meedoen aan de we reldkampioenschappen omdat zij beiden in de paasvakantie Neder lands kampioen waren geworden in de categorie jeugd tot en met 14 jaar. Mark leerde van zijn opa scha ken toen hij acht jaar was. Een jaar later ging hij naar de schaakvereni ging en leerde daar Marisca kennen. "Het is echt toevallig dat we samen in de klas zitten, dat is helemaal niet afgesproken. We zijn geen vreselijk goede vrienden van elkaar; we ken nen elkaar gewoon". Mark speelt ook hockey en ten nis, schaken doet hij voor zijn ple zier: "Ik denk niet dat ik ooit be roepsschaker zal worden. Ik kan me wel wat leukers voorstellen". Voor het geld hoeft hij het ook niet te doen, want de wedstrijden leveren niet veel op. Omdat ze wel gezellig zijn, wil hij graag nog een keertje in de Verenigde Staten schaken. "Ik heb daar helemaal niet zo goed ge speeld, maar het was wel erg inte ressant. Ik heb een heleboel nieuwe mensen leren kennen". Met bijdragen van Eric-Jan Waterings en Paul van der Kooij Na een korte onderbreking, krijgt de rubriek 'Op het randje' wekelijks weer een plekje op deze pagina. Vol gekke, leuke, hemeltergen de of gewoon merkwaardige zaken. Kortom, kleurrijk leesvoer voor de zaterdag ochtend. Met tips kunt te recht bij de redactie regio Leiden, tel. 071 161443/161419. Prijs Meneer Koordes uit Oegstgeest is boos. Boos op de plaatselijke af deling van de Partij van de Ar beid, omdat die hem al een half jaar laat wachten op een prijs die hij in maart heeft verdiend. Koor des verzon een slagzin voor de ge meenteraadsverkiezingen en stuurde die in op naam van zijn echtgenote, mevrouw Heijme- riks. Tot zijn vreugde las Koordes eind maart in een huis-aan-huis blad dat zijn slagzin 'Geen goede gemeenteraad zonder de PvdA', in de prijzen was gevallen. Toen hij in april nog steeds niets van de organisatoren had gehoord, vroeg hij PvdA-fractieleider Wegman waar die prijs nu toch bleef. Weg man beloofde het verzuim direct in orde te maken. Een paar maanden later was er nog niets gebeurd. Op de jaar markt in de De Kempenaerstraat liep Koordes PvdA-wethouder Kohlbeck tegen het lijf. Waar blijft die prijs nou toch?, was op nieuw de vraag. Kohlbeck zou het direct in orde maken. Inmiddels is het oktober en Koordes heeft het beloofde 'leuke cadeau' nog steeds niet ontvangen. "En nu ben ik dus erg boos", verklaart de geboren Oegstgees- tenaar. "Het gaat mij niet om die prijs, maar om het principe. Als je al niet meer kunt vertrouwen op de partij die zegt voor de kleine man op te komen, waar blijf je dan?". Hoewel het er natuurlijk niet toe doet, weet Koordes nóg steeds niet welk 'leuk cadeau' zijn vrouw tot nu toe is misgelopen. "Een taart, geloof ik", reageert Wegman desgevraagd. De fractie leider reageert verbaasd als hij met de klachten van Koordes het bordje onder de i méér be looft. 'Gemeenteplattegrond na 100 meter', staat daarop tc lezen. Een gemeente-ambtenaar geeft grif toe dat het verwarrend is en bedankt voor de tip: "De burger moet ons informeren over zulke fouten. Het is niet onze taak om al die dingen na te lopen. Dat heb ben wij aan Publex overgelaten en als we iets horen geven we dat door aan dat bedrijf'. In het verleden heeft de ge meente een paar keer geklaagd over gemeenteplattegronden die her en der aan de achterkant van zuilen waren geplakt. Volgens het contract moeten ze vanaf de straatkant te zien zijn, maar het bedrijf plakt op die plekken na tuurlijk VMl liever reclame. Of dergelijke fouten veel reizi gers op het verkeerde been heb ben gezet, weet de ambtenaar niet: "Je moet niet vergeten dat plattegronden niet altijd up to da te zijn. En als je de weg niet kan vinden, moet je maar even vra gen". Bedreigd Gemeenteplattegrond na 100 meter1 Vergeel het maar' De platte grond staat recht tegenover de i aan de Voorschotense Admiraal de Ruytersingel. (foto Win» UijlunM») wordt geconfronteerd. "Nee, dit is niet goed natuurlijk, daar moe ten we direct wat aan doen. Ik heb de bezorging van dat cadeau uit besteed, maar zal dat direct uit zoeken". Ook wethouder Kohlbeck noemt de affaire 'uitermate verve lend'. "Ik weet niet waar het is fout is gegaan, maar dit moeten we zo snel mogelijk oplossen". Als alles meezit heeft Koordes dit weekeinde een lekkere taart bij de koffie. Verloren i Als het goed is ziet de zoekende automobilist eerst een bordje met een i van informatie en volgt na 50 of 100 meter een gemeenteplatte grond. Langs de Voorschotense Admiraal de Ruytersingel is het niet goed. Ter hoogte van het win kelcentrum staan de i en de plat tegrond nétst elkaar, aan ver schillende kanten van de weg door de wijk Noord-Hofland. En dat is verwarrend, vooral omdat Dat de bekendste actievoerder van Leiderdorp bedreigd wordt, wisten wc al. Wie vindt het nu leuk dat de reinigingsrechten om hoog moeten doordat Dekkers stortplaats De Does heeft tegen gehouden? Dat de politie haar woning bewaakt, is nieuw. Zo nieuw dat de politic er niets van weet en dc vrouw in kwestie er hard om moet lachen. "Ik ben toch geen ambassade", zegt ze. Toch stond het gisteren in een landelijk ochtendblad. Volgens de betrokkenen zit het zo de ac tievoerder meldt iedere bedrei ging en de politie neemt haar wo ning op in de surveillance. Agen ten rijden gewoon een keertje ex tra langs en kijken dan indrin gend naar binnen by de voorzitter van de Stichting Leefbaar Leider dorp. Het oogje in het zeil moet boze lieden afschrikken en stelt de ac tievoerder behoorlijk gerust "Gisteren was het drie keer raak, vlak achter elkaar. Ik werd er niet goed van. Ze zouden me in elkaar komen slaan en dc ruiten tngooi- ZATERDAG 13 OKTOBER Katwijk fietsenkijkdag politiebureau. Piet Hemlaan. van 10 00 tot 16.00 uur. blijspel 'Binnenste Boven' van Alan Ayckborn door Mimiek's Thea ter in Tripodia, aanvang 20.00 uur. natuurwandeling in het Panbos aan de Wassenaarseweg. de wan deling duurt ongeveer 2 uur en is onder leiding van natuurgidsen, aanvang 14.00 uur. optreden Sacred Reich", in Scum. Helmbergweg, aanvang 21.30 uur. Koudekerk/Hazerswoude vogelexcursie in het gebied Kruiskade en omgeving Hazers- woude. startpunt bij het Ooievaars nest aan het Spookverlaat. aan vang 08.00 uur. verrekijker eh laar zen meenemen, opvallende kle ding vermijden. LekJon Lak-theater, Mug met de gouden tand "Variety, Plaatsbepaling', aanvang 20.30 uur. Waag: Jazzpodium Hot House met het Willem Breuker Collectief Mondriaan Strings. Droomfabriek, Motown met dj Peter, aanvang 21.30 uur. swingen in De Tregter. aanvang 22.00 uur Groenoordhallen. Indoor Leiden Internationaal Concours Hippique. Leidse Schouwburg. 'Harold en Maude', met Mary Dresselhuys. aanvang 20.15 uur. Valkenburg afsiuitavond Vaikenburgse Ten nis Vereniging in het clubgebouw aan het Recreatiepad. aanvang 20.30 uur. hobby-show Volkstumdersvere- niging Voorschoten in het complex naast zwembad Het Wedde, van 14.00 tot 18.00 uur. De MariaJe informatiewagen, standplaats Evenementenplein van 9.30 tot 17.00 uur voorstelling bij Poppentheater Wellus Nietus. Prinses Manjkeiaan, Zweiiicht Theater uit Stuttgart, aan vang 20 30 uur. ZONDAG 14 OKTOBER Leiden Lak-theater. kindervoorstelling van Theatergroep Hobo 'Mol en muis', aanvang 15 00 uur Hooglandse Kerk, Evensongs, aanvang 19 00 uur Grote Beer, Sundays Dance Night nr. 55. aanvang 22.15 uur De Tregter Wizzy Guy (b ues). aanvang 21 30 uur Stadsgehoorzaal. Ned Dans- aportorganisatie. voorrondes, aan vang 10 00 uur GroenoordhaBen. indoor Leiden. Internationaal Concours Hcpique e Hotel Het Haagsche Schouw. Poppenbeurs, aanvang 10 30 uur e Clubhu-s Sw.mour, Veen- Streek ril, aanvang 8 30 uur e Soc de Burcht. Verbaal Signaal, aanvang 14 30 uur. Herfst ^Party mmy Tony Scott in Ctub 71. aanvang 21 00 uur Voorschoten Hobby Show b| Vo'kstu.nderv verengmg Voorschotan aan hel de. van 12 00 tot 17 00 u Raadhuis de Paauw, Guamen Trio met werk van Samt-Sa*ns, Martin en Ravet. aanvang 123 00 MAANDAG 15 OCTOBER Katwijk vergadering comm*a«e Feteno- en. VcJkshu s vesting, Persode* v en Informatiebeleid, aanvang 17 00 aanvang 19 30 uur m de Centrale Bibliotheek, N-euwstraal e b^eenkomsi putsch Oenooi- schap Le«3en Psychosymetneche Seance, door mw G r aanvang 20 00 uur Morswea 14a. Postzegelverzamelaar», aanvang 20 15 uur «i hotel-restaurant Royal. Voorstraat Oegstgeeat

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15