TAD LEIDEN Verhuurzaak leidde tot vertrek Hettinga mmm Eigenlijk ben je nooit klaar Bewoonster eist aanstelling van portier bij Minerva Belangstelling Webster College voor gebouw van mineralogie s LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 Druk van collega's werd wethouder te veel Van onze redacteuren Henny van Egmond en Janet van Dijk LEIDEN Een conflict met de gemeente over de verhuur van kamers boven zijn bedrijfs pand heeft uiteindelijk geleid tot het aftreden van CDA-wethouder W. Hettinga. Toen vori ge week maandag bleek dat hij de zaak niet tot tevredenheid van zijn collega-wethouders had opgelost, besloot Hettinga op te stappen. Wethouder Hettinga trad op 2 okto- houders over deze zaken aan de voor jou de regels nog veel sterker gelden dan voor anderen". ber af. Om persoonlijke en zakelijke fracties zouden doen. Maar daar- redenen, zo liet hij ineen verklaring over is niet gesproken, omdat al weten. Desgevraagd vertelde hij dat snel duidelijk werd dat Hettinga de problemen rond de verkoop van verhuurkwestie niet goed had gere- zijn aannemingsbedrijf en roddels geld. en geruchten over mogelijke belan genverstrengeling hem in zijn func- Verbaasd Geheim Omdat het college vond dat het uit komen van deze affaire Hettinga en zijn bedrijf zouden kunnen scha- tioneren als stadsbestuurder belem- "Het moest voor 100 procent in orde den, werd besloten de kwestie ge- merden. heim te houden. De twee vergade ringen van het college werden ook ambtenaren gehouden. zijn, dan vind ik 90 of 95 procent on- Naar nu duidelijk is geworden, is voldoende", zo verklaart Van Rij. de week voor zijn aftreden druk po- "Ik was verbaasd, omdat ik dacht zonder litiek overleg gevoerd. In eerste in-^AMM stantie ging dat over een conflict dat Hettinga met de gemeente had over ge de volgende dag verder te praten juiste beslissing heeft genomen, de verhuur van een vierkamerwo- over deze zaak. Walenkamp en Het- Het was nog een privékwestie, maar ning. In plaats van de woning in zijn tinga bleven nog napraten. "Na een het dreigde een politieke te wor- geheel te verhuren, had hij de ruim- uur besloot Hettinga om af te tre- den", aldus Walenkamp, te aan twee verschillende stellen den. Wat mijn reactie was? Als fi verhuurd. Daarmee handelde hij in christendemocraat en ook als ka- strijd met een verklaring die hij bij tholiek zal ik dat niet herhalen", de directie woonruimteverdeling zegt Walenkamp. J.A. Kiel met zijn familie-overzicht: "Ik moet dat het allemaal wel geregeld was". Walenkamp lichtte slechts zijn ei- Na een half uur besloot het colle- gen fractie in. "Ik vind dat hij de Volgens de CDA'er heeft Hettin ga nooit goed beseft in welke pro blemen hij verkeerde. "De over gang van het bedrijfsleven naar het J.A. Kiel deed onderzoek naar Leidse familietak had ingele- Wat er zou zijn gebeurd als de openbaar bestuur, het inwerken in LEIDEN - Het zal je hobby fnaar kwestie de volgende dag in het col- zijn nieuwe functie, de verkoop van £ljn' e vw^i t If Het geschil werd in augustus ge- lege aan de orde was gekomen, blijft zijn bedrijf, het vergde allemaal veel komt- bezoekt hij het plaatselijke meld bij verantwoordelijk wethou- onduidelijk. Vast staat dat Hettinga tijd. Hij besefte niet dat hij alles op- gemeente-arcniet op zoek naar der T. van Rij (PvdA/volkshuisves- inmiddels veel krediet had ver- zij had moeten zetten om de ver- u - ac"*en?aam ting). "Ik heb hem daarover aange- speeld bij zijn collega's. Van Rij: "Ik huurkwestie op te lossen. Hij heeft hebben als hij. Al dit werk resulteer- sproken en gezegd dat hij de werke- heb na de vergadering op maandag- de prioriteiten verkeerd gelegd". f*e l,".ee? boekwerk onder de naa™ lijke situatie in overeenstemming avond mezelf afgevraagd wat de Opvallend is dat Hettinga vlak In k,eIzog van Joris Kieleen l /U moest brengen met de situatie zoals consequenties van de handelwijze voor zijn benoeming als wethouder ..ni «aaf!?'0"lvan e la- die op papier stond", aldus Van Rij. Enkele weken later w niets gebeurd. "Het ging duren, Hettinga zou het regelen. Hij hield zich niet aan de termijn die we hadden afgesproken. Daarom be sloot ik de zaak eind september te melden aan de andere collegeleden. Ik wilde de verantwoordelijkheid tinga zelf niet had bedacht dat hij In 1990 woont J.A Kiel. een van was de gelukkigste mens op aarde de nazaten van deze man in Nun- omdat ik eindelijk wist wat er met speet. Hij is geboren en getogen Lei- denaar, maar vertrok om economi sche redenen naar de Veluwe. On- hem was gebeurd". Het is maar een voorbeeld van de vele ervaringen die Kiel opdeed bij ook niet door had dat deze affaire Kiel uit Leiden. van Hettinga zouden zijn. De con- nog clusie? Die is niet relevant omdat de hem zou kunnen opbreken, te lang afweging slechts in mijn hoofd CDA'ers moeten voordat ze kandi- plaatshad". De la Mar had dezelfde bedenkin geveer tien jaar geleden begon hij zijn speurwerk. Met name wat be- uit belangsteling de herkomst van treft de nog levende familietak was middag had ik vrij, en dan dook ik gegevens over de laatste vijftig jaar vaak de archieven in". K.ucLc.i .wtuoi miiui- Joris Kiel, ook wel genoemd Jur- Later, toen hij de vut-leeftijd had meente-archief. daat worden gesteld voor de ge- gen' Jdriaen °f J°ris Klle. Kyl of bereikt, reisde hij eens in de paar nog niet openbaar zijn bij het ge meenteraad een verklaring onderte- gen. "Hoe verbaasd ik was dat hij kenen die de partij vrijwaart van dit het niet goed had geregeld? Heel soort zaken. Hettinga heeft het ge- ve"- beroep v^a^... T droog- verbaasd. Ik begreep niet dat Het- schil met de gemeente nooit ge- scheerder. Vermoedelgk is deze tinga zelf niet had bedacht dat hij meld. Walenkamp: "Ik geloof niet Leidse Kiel uit het Tsjechi- niet meer alleen dragen", aldus Van dit in orde had moeten maken. Als dat hij dat bewust heeft verzwe- Rij- Somber "Ik schrok ervan", zo vertelt CDA- leider en wethouder J. Walenkamp over zijn reactie op de mededeling van Van Rij. "Ik wist er niets van. Ik heb daarom eerst met Hettinga apart gesproken. In dat gesprek heb ik hem gezegd dat het binnen een week moest zijn opgelost, want het was iets dat niet in de haak was". Tegelijkertijd drong Walenkamp er bij Hettinga op aan de verkoop van zijn aannemingsbedrijf te rege- leq, zoals was afgesproken toen Hettinga als wethpuder aantrad. De trage afhandeling daarvan zat ook andere wethouders dwars. Van Rij: "Het was mijn persoonlijke mening dat er op 1 september een oplossing voor het bedrijf zou moeten zijn. Ik heb Hettinga dat ook gezegd". In de week voor Hettinga's uitein delijke aftreden hadden de twee partijgenoten nog een aantal ge sprekken met elkaar. "Ik had het gevoel dat hij in de loop van de week steeds somberder werd over de verkoop van zijn bedrijf', zegt Walenkamp. Volgens hem was Het tinga wel volop bezig de verhuur kwestie in orde te maken. Aanvan kelijk leek dat ook gelukt. Van Rij meldde dat onder andere aan colle ga-wethouder H. de la Mar (Groen Links). Na de raadsvergadering op 1 ok tober kwamen de collegeleden bij een in de kamer van burgemeester Goekoop voor 'een borrel'. De bij eenkomst, op verzoek van De la Mar, had als doel af te spreken wel ke mededelingen de diverse wet- Kort geding over zondagopenstelling bibliotheek dreigt LEIDEN - De AbvaKabo over weegt een kort geding aan te span nen tegen de gemeente om de zon dagopenstelling van de bibliotheek op te houden. Overleg daarover heeft volgens de ambtenarenbond niets opgeleverd. De bond maakt op principiële gronden bezwaren te gen de proef om de centrale bieb aan de Nieuwstraat een half jaar lang op zondagen te openen. Dit zou in strijd zijn met de cao, waarin staat dat op zondag geen arbeid mag worden verricht. De directie van de bibliotheek re ageerde met de stelling dat de proef op basis van vrijwilligheid wordt uitgevoerd. Geen van de perso neelsleden wordt gedwongen op de zondag te werken. Overigens liet di recteur van Sprundel al weten dat zeer veel medewerkers belangstel ling hebben voor het zondagswerk. Dat is ook tot de bond doorge drongen. "Onder de belangstellen den zijn ook veel van onze leden. Die gaan we natuurlijk niet in de wielen rijden". Het is dan ook niet de bedoeling de proef af te gelasten, maar de bond wil dat er duidelijk heid komt over de voorwaarden. wethouder moet je beseffen dat gen". eken naar Leiden om zijn speur werk voort te zetten. Kiel is vol lof land. "Ik ben op Vlieland geweest, over de medewerking van het ge- maar ook in Geleen. Ik moet maar me in de periode van na 1850 zijn an- voorstellen waarom. "Ik kwam er- dere bronnen van pas gekomen bij achter dat zijn vader flink aan de zijn werk. Als voorbeeld noemt hij drank was en een soort landloper de intensieve naspeuringen die er- was. Die man schaamde zich daar Samuel Kiel. Die werd op 13 augus tus 1863 geboren op Vlieland. In eerste instantie slaagde de onder- De overige familieleden, van wie nog veel in Leiden en omgeving wonen, meldden zich massaal toen zoeker er maar niet in uit te vinden Kiel eenmaal zijn naslagwerk had waar deze man was gestorven en be- afgerond. Velen wilden een exem plaar van het boek. sommigen zelfs chief in. en vond daar tot zijn stom- stuks, inmiddels is er al een tweede me verbazing de naam van Paulus druk van ongeveer dertig stuks. Samuël. Vervolgens reed hij naar de Hierin is overigens ook de laatste zich heden in den vroegen morgen Roxanne. "Eigenlijk ben je nooit in de geniekazerne door ophanging klaar met dit werk", becommentari- van het leven beroofd', las hij. "Wel eert de onderzoeker deze aanvul- een beetje triest natuurlijk, maar ik ling op de eerste druk. 'Ook aantal ontheffingen verminderen' Met een expositie van Poolse moderne kunst werd gisteravond in De Waag het startsein gegeven voor de Poolse culturele week in Leiden. Tot en met 21 oktober wordt in tal van gelegenheden aandacht geschonken aan Poolse cultuur, uiteenlopend van exposities tot muzikale optredens en van theater tot Pools eten. De tentoonstelling gis teravond werd geopend door de culturele attache van de Poolse ambassade, de heer Laretski en bijgewoond door vertegenwoordigers van het Leidse gemeentebestuur en dat van de Poolse zusterstad Torun. «oio Loek zuydrrduini LEIDEN - De directie van het Web ster-university aan de Boommarkt heeft het oog laten vallen op het ge bouw van het rijksmuseum voor geologie en mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht. De school, nu nog gevestigd aan de Boom- markt. onderhandelt met de ge meente over mogelijkheden om het gebouw te huren. De Webster-university is uit z'n jasje gegroeid. Momenteel volgen zo'n 400 leerlingen dc dag- en avondcolleges. Het schoolgebouw aan de Boommarkt heeft echter slechts zes lokalen. In een aantal van die ruimtes staan ook nog eens computers, waardoor er niet al te veel studenten in kunnen. Daarom worden dit jaar voor het eerst ook lokalen van het Boer- haave-college gebruikt. Vier avon den per week worden twee lesruim tes aan het Noordeinde bevolkt door Webster-studenten. Directeur P. Konijn van Webster is blij, maar ook verbaasd over de enorme belangstelling voor zgn school. "We doen eigenlijk niets aan reclame, maar blijkbaar voorzien we in een grote behoefte en werkt de mond-op-mond reclame goed". Keerzijde van de medaille is dat het in 1983 in gebruik genomen en geheel gerenoveerde gebouw aan de Boommarkt te klein wordt. Vol gens Konijn is er nog geen sprake van een onwerkbare situatie. "Ik prijs me gelukkig met de goede con tacten met Boerhaave". Maar in de toekomst wil de direc tie alle activiteiten toch graag weer in een centraal gebouw onderbren gen. Het gebouw van het rijksmuse um is daarvoor een van de opties. Volgens Konijn zijn de onderhan delingen met de gemeente over de verhuur in een zeer pril stadium. Wel zijn inmiddels tekeningen ge maakt van de nieuwe indeling van het pand. Voorop staat volgens Ko nijn dat het historische aspect geen geweld wordt aangedaan "Alle mo numentale onderdelen blijven be houden". De financiële aspecten van de huur en verbouwing vormen voor het Webster College geen probleem. "Met wat inspanningen krijgen we dat rond", zo verzekert de directeur. Konijn benadrukt dat het Web ster-university momenteel geens zins omhoog zit "We voorzien al leen een probleem en proberen daarvoor voortijdig een oplossing aan te dragen, typisch Ameri kaans". DEN HAAG/LEIDEN - Een be woonster van de Breestraat, U. Dierks, eist dat studentensociëteit Minerva een portier aanstelt om de overlast te beperken. Daarnaast wil ze dat de gemeente het aantal ont heffingen voor Minerva vermindert. Dierks vroeg daarom gistermorgen bij de Raad van State om de hinder wetvergunning die de gemeente Leiden heeft verstrekt te vernieti gen. Dierks die recht tegenover de stu dentenvereniging woont, klaagt al lange tijd over overlast die de bezoe kers haar bezorgen. Het gaat haar vooral om het gedrag van de studen ten op straat. De grote aantallen be zoekers die de hele avond komen en gaan zorgen voor veel herrie. De grote vereniging, zo'n 3500 leden, trekt ook veel fietsen en er is veel toevoer van goederen. Borreltje De bewoonster wees er op dat de bezoekers vaak een borreltje te veel op hebben. "Drank vervaagt nor men en waarden. De zogenaamde studentenschermutselingen heb- hen irn .i»;r«- i< uit traling n het taalgebruik een agressieve toon zetting". aldus Dierks. Ze maakte duidelijk dat het vooral om het gro te aantal gaat. "De een is nog niet uitgeschreeuwd of de andere groep komt alweer. Het ene raam is nog niet gesloten of er gaat ergens an ders weer een open". Minerva heeft onlangs een kleine vier ton geïnvesteerd in een nieuwe isolatie van het pand aan de Bree straat. Op basis daarvan heeft de ge meente ook een nieuwe hinderwet- Panden aan Witte Singel LEIDEN - De vier panden aan het begin van de Witte Singel, ei gendom van Damiate Holding waarvan het Leidsch Dagblad deel uitmaakt, komen niet op dc monumentenlijst. Een verzoek van een groep krakers, dat een van de panden bewoont, om de panden te beschermen werd door de raadscommissie ruimte lijke ordening afgewezen. Wel vindt een meerderheid van de commissie dat moet worden be keken of de panden kunnen worden bewaard "Op dit moment is sloop niet aan de orde", verwoordde het PvdA-raadslid Geradts het alge mene gevoelen van de commis sie. "Waar het om gaat, is of deze panden zo exclusief zgn dat ze moeten worden beschermd". Omdat er op tal van plaatsen in de stad soortgelijke huizen zijn te vinden, oordeelde de com missie dat die exclusiviteit niet aanwezig was. De meerderheid van de monumentencommissie had dat al eerder uitgesproken. De raadsleden hopen echter wel dat de panden bewaard kun nen blijven. Damiate Holding is bezig met een nieuwbouwplan voor het terrein van het Leidsch Dagblad Een combinatie van oud en nieuw kan heel aardig zgn", stelde raadslid Laurier (Groen Links), Wethouder Van Rg wil alleen overwegen om een sloopvergunning af te geven als er een goed nieuwbouwplan komt. "Voor mij is doorslagge vend dat er een goed herstel van de singelwand komt", aldus Van R.j. vergunning afgegeven. Door de maatregelen is het aantal klachten afgenomen. Maar het gaat volgens Dierks ook niet om het gebouw maar om de bezoekers die onvol doende in de hand worden gehou den. Juist het toezicht zou volgens haar beter in de vergunning om schreven moeten worden. Volgens woordvoerder Kramer van Minerva doet het bestuur wel degelgk moeite om de leden in de hand te houden en hen bij het verla ten van het pand tot stilte te manen. Er is geen vaste portier maar. de 15 bestuursleden hebben die taak. Er zgn minstens 10 mensen die perma nent toezicht houden, aldus Kra mer. Door een blauwe en bordeau xrode das zijn deze mensen duide lijk te herkennen. Volgens Kramer is de vereniging er goed in geslaagd om de overlast binnen de perken te houden. Bordje Over het toezicht is in de vergun ning opgenomen dat bg de ingang een bordje moet hangen dat bezoe kers het pand rustig moeten verla ten. Miverva moet daarnaast toe zien dat de mensen zich hieraan houden. De sociëteit krijgt volgens de vergunning een keer per maand een ontheffing wat betreft de ge luidsterkte Volgens een gemeente-ambte naar is er ook door dc gemeente controle op de overlast Hg bena drukte dat de overlast in de Bree straat 's nachts niet alleen door de studenten wordt veroorzaakt, maar dat daar ook andere horecagelegen heden voor verantwoordelgk zgn. Kosten sluiting vuilverbranding niet in afvalprijs doorberekenen" ZOETERWOUDE - De kosten van sluiting van de Leidse vuilverbran ding en het met doorgaan van stort plaats De Does in Leiderdorp moe ten niet worden doorberekend in de afralprgs. Als dit wel gebeurt drei gen gemeenten die minder afval aanbieden te worden gestraft door dat de prijs relatief hoog hiijtt Dit schrijven B en W van Zoeterwoude in een brief aan de andere deelne mende gemeenten van de Gevulei, de gemeenschappelijke vuilverwer king Leiden en omstreken. De extra kosten ontstaan doordat de Kroon deze week de aanleg van stortplaats De Does in Leiderdorp verbood en dc Leidse vuilverbran ding enige maanden geleden moest sluiten. De kosten zgn constante kosten, die voor meer dan een derde het tarief per ton afval bepalen. 'Daardoor ontstaat de situatie dat vermindering van de hoeveelheid afval, waarnaar elke gemeente streeft, leidt tot een aanzienlijk ho gere verwerkingspnjs', schrijven B en W. "Dus dan krijg je de rare situa tie dat mensen die hun best doen minder afval aan te bicden daar re latief meer voor moeten betalen", licht de Zoeterwoudse wethouder van milieuzaken A.B. Ringcrsma het initiatief toe. Volgens het Zoeterwoudse ge meentebestuur moeten de kosten van sluiting van de vuilverbranding in een keer worden afgeschreven en direct worden doorberekend aan de deelnemende gemeenten. Iedere gemeente dient dan apart af te we gen hoe deze kosten doorberekend moeten worden. "Dat komt op een of andere manier toch weer bij de burgers terecht natuurlijk, bijvoor beeld via een verhoging van de on- roerend-goedbelastinggeeft Rin- gersma toe. "Maar dit systeem vin den wg toch een stuk rechtvaardi ger" Ook vragen B en W zich af of de kosten van het verwerken van ge scheiden ingezameld groente- fruit en tuinafval (GFT) worden doorbe rekend in de prgs van de Gevulei Als dat inderdaad gebeurt kost dat mgi «Mf 1800ddi 'ii'"' io n particuliere bedrgven in de regio daar slechts 60 gulden voor zouden rekenen. "Wg vragen ons af in hoe verre de Gevulei-gemeenten zich in die situatie zullen houden aan de verplichting om al hun afval bg de Gevulei ter verwerking aan te bie den'. schnjven de Zoeterwoudse gemeentebestuurders uitdagend. Optreden Vox Humana afgelast LEIDEN - Het optreden dat het Chnstelgk Rgnlands mannenkoor Vox Humana vanavond in de Grocnoordhallen zou geven, gaat niet door De Stichting Indoor Lei den heeft dit laten weten. De show band K4«G vervangt het koor met een extra uitgebreid optreden STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11