Industrie verwoest Bulgaars milieu 'Tijdens het socialisme dacht de mens dat hij God was' Video betrapt verkeersovertreder 'Geen keuze maken uit visies op jongere aan het avondmaal' STANDPLAATS: I REPORTAGE I VRIJDAG 12 OKTOBER 1 GEESTELIJK LEVEN Van onze correspondent Runa Hellinga SOFIA Het Bulgaarse dorpje Benkovski is ten dode opgeschre ven. De dood kan morgen komen met een zware aardbeving, of over tien jaar, als de ene na de andere inwoner aan kanker of een andere vervelende ziekte overlijdt.En de bewoners weten het, want ze zien hun toekomstige 'moordenaar' iedere dag. Direct ach ter hun dorp rijst hij 150 meter omhoog: een kale, grijze aarden dam met daar achter miljoenen kubieke meters giftig industrieel slib. De dam sluit het uiteinde af van het dal waarin Benkovski ligt. Het is een bizar monument van een industrieel tijdperk dat geheel aan het dorp is voorbij gegaan. In Benkovski zelf is de tijd stil blij ven staan. Het is een oud dorp. nog uit de tijd van de Turken. De stilte op straat wordt alleen verstoord door de ratelehde wielen van een kar en het geklik van de ezelshoe ven. De boerderijen zijn opgetrok ken van vakwerk en rode baksteen. In de ramen hangen op deze warme herfstdag slingers rode pepers te drogen. Oude walnotenbomen overschaduwen kleine zitbankjes in de tuinen. Her en der zitten wat oude vrouwen in de zon en maken groente schoon. Op stukjes land tussen de huizen kweken de dorpelingen tomaten, paprika's, aardappels en pepers voor eigen gebruik. Die tuintjes zijn van levensbelang in dit dorp. waar soms dagenlang geen brood te krij gen is omdat de centrale distributie het bestaan van Benkovski wel eens vergeet. "Ach, de dam", zegt een oudere vrouw die water haalt bij de pomp op het dorpsplein, het enige stro mende water in het dorp. "Ze zeg gen dat die gevaarlijk is, maar weet u, de mensen die hier nog wonen, zijn allemaal oud. De jongeren zijn al allemaal weggetrokken en ko men echt niet meer terug. Er wonen helemaal geen kinderen in dit dorp. Ik weet het, ze zeggen dat de dam kan breken bij een aardbeving, maar we hebben sinds de bouw acht jaar geleden al een paar aardbevin gen gehad en er is nog niets ge beurd. Het zal onze tijd wel duren". Koperfabriek Tussen de huizen loopt een smalle weg naar de bovenrand van de dam, waar een paar dikke pijpen slib uit braken. Het meer, deels water, deels modder, strekt zich honderden me ters ver uit. Uit een bouwvallig keetje komt een oude man. Hij blijkt in dienst te zijn van de koper- fabriek in het dorp Mirkovo, die hier haar industriële slib loost. Hij werkt in ploegendienst, vertelt hij, en moet in de gaten houden of er geen problemen zijn met de stort. De koperfabrieken in Mirkovo en het nabijgeleden Srednogorie heb ben een eigenaardigheid: ze zijn zo vervuilend dat zelfs de arbeiders die er werken voor sluiting pleiten. Veel mensen die er werken, krijgen binnen een paar jaar excemen of bloedingen. Het werk is zo onge liefd dat de regering soldaten heeft moeten inzetten om de produktie draaiend te houden. In Srednogorie hebben de arbeiders zelfs gestaakt om sluiting van hun bedrijf af te dwingen. Deze oude man is geen uitzondering. Hij haat zijn werk en barst ongevraagd in een lange mo noloog uit. "Het slibmeer is hondervijftig meter diep", vertelt hij, "En het zit vol met zware metalen, cadnium en arsenicum. In de zomer, als het lang niet heelt geregend, komt er veel stof van het meer en dat waait alle maal over het dorp. De mensen be seffen helemaal niet hoe gevaarlijk dat is. Dat de groente die ze kweken en eten, vergiftigd is, daar zijn ze nooit voor gewaarschuwd. Toen de dam gebouwd werd, hebben ze el ders woonruimte aangeboden ge kregen vanwege het gevaar van aardbevingen, maar het is een oud dorp, weet u, families wonen er al generaties lang, en dan ga je niet zo maar weg". "Waar nu het meer is, daar was vroeger bos, zover je kon kijken. Dat hebben ze allemaal gekapt, kijk, daarboven is het nog te zien. De herders uit de buurt komen hier om hun schapen te laten drinken. Het is wel verboden, maar het is het enige open water in de buurt, dus waar moeten ze anders heen? In de winter zit het vol met watervogels die hier overnachten op de door trek. Verder leeft er niets, alleen een paar kikkers. Er is wel eens een fout gemaakt, toen is water uit het meer per ongeluk in het drinkwater van Mirkovo terecht gekomen en moch ten we een tijd lang geen water uit de kraan gebruiken". Relaties "Ze hadden gepland dat deze op slag voor vijfentwintig jaar vol doende moest zijn, maar hij is pas acht jaar oud en kijkt u eens hoe hoog de modder nu al staat. Er be staan plannen om uit te breiden naar het volgende dal, daar moet weer zo'n dam komen. Maar dat is een slecht plan, want door dat dal stroomt een rivier en stel je voor dat die dam breekt. Eigenlijk zou een ander dal hier achter veel geschik ter zijn, daar was geen dam nodig geweest. Maar de bewoners van het dorp daar hadden goede relaties, die hebben dat altijd weten tegen te houden. Aan de andere kant, de wind staat wel meestal die kant op, die krijgen misschien nog wel meer 'stof dan de mensen in Benkovski". Zijn betoog stokt, hij schudt onze handen en sloft terug in zijn bouw keet om de aanvoer van het slib ver der te bewaken. De oorzaak van alle ellende: de koper industrie. De koperindustrie in deze streek is een typisch produkt van de socia listische zucht naar zware industrie. "In het socialisme werd de mens zelf tot God en we merken nu dat de harmonie tussen mens en natuur daardoor verloren is gegaan", vat een priester in de Noordbulgaarse plaats Ruse de problemen kernach tig samen. Een koperindustrie in Bulgarije noemt hij waanzin: de ertsen die er worden gevonden, bevatten zo'n laag percentage metaal dat de win ning nauwelijks de moeite waard is, en daarnaast zo'n hoog percentage arsenicum dat verwerking eigenlijk onverantwoord was. Maar een ko perindustrie moest er komen, zoals er een goudindustrie moest komen, een chemische industrie en urani- umwinning. Het landbouwland Bulgarije moest worden omge vormd tot een industriestaat, al was het maar omdat het proletariaat in de leninistische theorie de voorhoe de van het socialisme vormde. Dat alles betekende een ecologi sche verwoesting waarvan de volle omvang nu pas duidelijk wordt. Neem alleen de schade van de ko perindustrie. Het erts wordt in dag bouw gewonnen, waarvoor kilome ters bergen tot op de kale rots zijn afgegraven. Om de delfstof bruik baar te maken, moet het erts eerst worden verrijkt, waarbij enorme massa's slib en arsenicumhoudend water vrijkomen. Dat slib wordt ge stort en het water geloosd op de To- polnica-nvier, die op zyn beurt uit komt op het Topolnica-stuwmeer. Vruchtbaar Tot een paar jaar geleden diende dat als irrigatiewater voor de omliggen de landbouwgebieden, die tot de vruchtbaarste van Bulgarije beho ren. Er wordt veel rijst verbouwd, een plant die grote hoeveelheden water nodig heeft. Nu is bevloeiing met water uit het stuwmeer verbo den vanwege het arsenicumgehalte, maar inmiddels zijn de landerijen feitelijk al vergiftigd. Bovendien houden veel boeren zich niet aan het verbod: ze hebben geen enkel alternatief, behalve hun gewassen te laten verdrogen. Bovendien is het meer binnenkort vol, letterlijk, en niemand weet hoe het moet als de stuwen straks moeten worden opengezet. In het totaal is 54.000 hectare landbouwgebied in Bulgarije ver vuild met zware metalen en op 900 hectaren is iedere vorm van land bouw tegenwoordig verboden. De Bulgaarse milieubeweging Ecoglasnost heeft de burgers ge waarschuwd dat eigenlijk alle groente en al het fruit vervuild zijn, zowel via de grond als via de lucht. Het is waarschijnlijk niet voor niets dat juist de milieuproblema tiek drie jaar geleden voor het eerst tot verzet tegen de socialistische re gering leidde. Dat was in Ruse, een stad aan de zuidoever van de Do- nau, de grensrivier met Roemenie. Aan de Roemeense kant van de ri vier werd begin jaren tachtig een chemisch complex neergezet, dat vooral 's nachts zulke giftige chloor- wolken uitstoot, dat het leven in Ru- se eigenlijk ondragelijk is gewor den. Zeer veel kinderen in de stad lijden aan longaandoeningen en er zijn zelfs een aantal gevallen van mutaties gemeld, baby's die zonder handen of voeten werden geboren of afwijkingen aan hun organen hadden. De bewoners van de stad slapen 's nachts altijd met de ramen GPD) dicht en dan nog klagen veel men sen over tranende ogen, hoofdpijn en kortademigheid. De gifwolken zijn zo intensief dat kleine kinderen bij lozingen overdag wel eens het bewustzijn hebben verloren. Kostschool In september 1987 vond in Ruse de eerste demonstratie plaats die Bul garije in jaren had meegemaakt. Zo'n tweeduizend mensen kwamen bijeen bij de Vriendschapsbrug, een typisch stalinistisch monster dat Roemenië en Bulgarije met el kaar verbindt, om te protesteren te gen de fabriek aan de andere kant. Ondanks alle protesten heeft zich tot nu toe overigens geen oplossing van de problemen aangediend. Er hebben wel besprekingen plaatsge vonden tussen de Bulgaarse en de Roemeense regering, maar zonder een enkel resultaat. De milieubewe ging heeft daarom het initiatief ge nomen van een 'Groene School', een kostschool aan de Zwarte Zee waar kinderen die erg lijden onder de vervuiling een jaar naar toe kun nen om op te knappen. Maar iedereen realiseert zich, dat dat maar een lapmiddel is. Herstel van het leefmilieu in Bulgarije is zo'n omvangrijke taak, dat niemand een schatting van de kosten durft te maken. ",Als je ziet wat de commu nisten in dit land kapot hebben ge maakt", zegt een vrouw, zelf ex-par- tijlid, in Sofia, "dan kun je je alleen maar volkomen machteloos voelen. Bulgarije heeft zo'n rijkdom aan landbouwgronden, aan cultuur schatten en prachtige natuur. En nu moeten we leven met het besef dat het allemaal mooi oogt, maar tege lijkertijd volkomen vervuild is". WATER POMP Onder Surinamers in Nederland wordt veel gesproken over remigratie. De 'specialeafgezant van bevelhebber Bouterse', Henk Herrenberg, reisde zelfs speciaal naar Hollandom zijn ex- landgenoten op te roepen terug te keren naar Suriname. "Bij de opbouw van Suriname kan niemand gemist worden", zei Herrenberg in Patata, zoals we Holland h ier noemen. Ik ben het daar roerend mee eens. Te beginnen meteen loodgieter die zich bekwaamd heeft in het repareren van eenvoudige waterpompen. In Nederland is die kennis toch niet nodig. Laat die tnan dus nu zijn koffers pakken, naar Paramaribo vl iegen en zich op m ijn adres vervoegen. Mijn waterpomp is namelijk voor n'e twintigste maal dit jaar dtpKL Buiten is het 40 graden en in het hele huis geen druppel water. Als ik een monteur bel. dan neemt die hoofdschuddend mijn apparaat mee naar zijn werkplaats. Gemiddeld zit ik dan een volle week zonder water. In dutijd wordt er gewikkeld, afgesteld, doorgeblazen en ontlucht. "Tot de volgende keer", zeg ik dan maar als de waterpomp weer terug is. Dit keer heeft de waterpret vijf dagen geduurd. Tot het ding zojuist de geest weergaf. Naar lie! telefoonnummer hoefde ik niet lang Alle Surinaamse huisgezinnen leven met een elektrische tijdbom. De 'goede tijd', waarin voor redelijke prijzen redelijke koelkasten, wasma'chinesen UKtiêrpompm ttkoopwctrtn, inn jaar geleden geëindigd. Het affect van déverdwenen ontwikkelingshulp werd merkbaar. Tegelijkertijd kelderden de baujÉietprijzen. En ook de wereldrecessie ging niet ongemerkt aan Suriname voorbij. Omdat er op den duur niets meer te koop was, konden verouderde apparaten ook niet vervangen worden. Maar alles waar een stekker aan vast zit, heeft een beperkte levensduur. In ieder huis staaf dus wel een verroeste vrieskist, een gammele ijskast, of een waterpomp met zelfmoordneig i ngen. 'Braindrain'. het wegtrekken van vaklui en kader, is een abstract begrip. Behalve als je een goede monteur zoekt en hem niet kan vinden. Dan wordt die braindrain opeens heel zichtbaar. Dat wat overblijft en zich voor loodgieter uitgeeft, kan beter knopendraaier of frommelaar genoemd worden, om er maar eens wat Surinaams- Nederlandse scheldwoorden tegenaan tc gooien. Waarom een goedfunctionerende waterpomp in Paramaribo onontbeerli jk is? Omdat de waterleidingmaatschappij geen druk op het leidingnet kan garanderen. In de loop der jaren is Para mariho steeds groter geworden en zijn er veel te veel woningen op het net aangesloten. Omdat de capaciteit niet vergroot is, is het eerlijk delen geworden. Eigenlijk is er maar een paar uren per dag water, precies op de momtftltn dat ft hot Uier nodig hele De oplossing is dus een flink reservoir en de waterpomp om het vocht door de douchekop te stuwen. Maar voorlopig ga ik dus weer emmers sjouwen. Of me bij vrienden en kennissen vervoegen, in de hoop dat hun pomp het nog wel doet. Of ik ga eens extra zwemmen in de 'pool van het hotel waar zoveel Nederlandse deskundigen logeren die het waterprobleem in Paramaribo bestuderen. Want dat is de tragiek van een verarmend land met 'braindrain'. De loodgieter verdwijnt, de buitenlandse expert komt ervoor terug. Hij wordt met dollars betaald uit de ontwikkelingshulp. Maar een waterpomp repareren kan hij niet. AMSTERDAM - Op het gloed nieuwe stuk ringweg rond Amster dam, rijdt de Mazda met een 'lekker' vaartje van 134 kilometer per uur. De wagen wordt met een nog hoge re snelheid ingehaald door een on opvallende grijze Peugeot 405. Een druk op de knop en op de hoeden- plank gaat een lichtgevend bord omhoog: Stop Politie. Volkomen verrast rijdt de betrapte bestuurder zijn auto de vluchtstrook op. "Waar om ik zo hard rijd? Tja, haast hè. Dit is zo'n lekker nieuw stuk weg. Vroe ger moest je je altijd zo inhouden. Nu kun je prima doorrijden". De verkeersovertreding van de man. 34 kilometer te hard gereden, staat keurig op video vast. Mocht hij bezwaren maken tegen het proces verbaal, dan dient de opname als aanvullend bewijsmateriaal. Be zwaar heeft hij niet. Wel is de man verrast over de aanwezige videoca mera. Sinds juni rijdt de Verkeersdienst van de Rijkspolitie in Amsterdam rond met een personenwagen, uit gerust met zeer geavanceerde vi- deo-apparatuur. Op de plaats waar zich normaal de achteruitkijkspie gel bevindt, hangt nu een minieme videocamera. Zodra een bestuurder op een verkeersovertreding is be trapt. worden zijn verrichtingen vastgelegd. De videorecorder staat in verbinding met een 'pilot'. Dit ap paraat registreert niet alleen de snelheid van de eigen 'politiewa gen'. maar ook die van de overtre der. Inclusief de dag en het tijdstip waarop dit gebeurt. Een klein tele visiescherm in de wagen vertoont de resultaten haarscherp. Belangstelling De Amsterdamse verkeersgroep is in Nederland op dit moment de eni ge die gebruik maakt van dit nieu we systeem. In november neemt ook de verkeersgroep Zwolle een dergelijk uitgeruste personenwa gen in gebruik. Volgens de leveran cier van het videosysteem. Honac in Apeldoorn, bestaat er ook bij ande re politie korpsen grote belangstel ling voor. "Net als bij de met radar uitgerus te wagens gaat er preventie van uit", zegt woordvoerder A. van Diest van de Amsterdamse verkeersgroep. "Echte resultaten zijn moeilijk te meten. Wel denk ik dat het minder vaak tot rechtszaken komt. Mensen kunnen nu niet meer ontkennen dat ze een overtreding hebben begaan. Bovendien bespaart het veel tijd en geld. Bij een radarcontrole moet De videocamera achter de voorruit, eerst de eigenaar van het voertuig worden opgespoord, een proces verbaal uitgewerkt en eventueel nog gevolgd door een rechtszaak Het videosysteem speelt mogelijk aardig in op het deze week gepre senteerde beleidsplan van het Openbaar Ministerie. Dat wil onder meer minder aandacht geven aan strafrechtelijke vervolging van ver- keersovertreders. Effectief optre den heeft volgens het OM meer suc ces, dan strafbaarstelling alleen. Een aardige tegenvaller voor de Al gemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie. Die startte juist maan dag met een hardere aanpak van snelheidsmaniakken op de weg. Volgens een ruwe schatting zijn dat er anderhalf miljoen per jaar. Haast 'Ik heb haast', is de meest gehoorde verontschuldiging die de politie van snelheidsovertreders te horen een tv-monitor in het dashbord. (foto GPD) krijgt. Zoals de Belgische zaken man, die bij Schiphol met zijn Mer cedes aangehouden wordt. Enigszins lacherig reageert hij: "Dit systeem kende ik nog niet". Waar om hij 163 rijdt in plaats van hoog uit 120? "Ik moest wel, want over vijf minuten heb ik een afspraak. Meer tijd uittrekken voor zo'n rit? Kon niet, want hiervoor had ik ook al een afspraak". Het zijn niet alleen de harde rij ders die met hun snelheid worden geconfronteerd. Ook onverant woord inhalen, rijden op de vlucht strook, door rood licht rijden of an dere overtredingen worden feilloos geregistreerd. Van Diest: „Laatst hielden we een Italiaan aan die ach teruit reed op de snelweg. Hij had de afslag net gemist. Probeer zo'n man maar eens op z'n Italiaans dui delijk te maken welk strafbaar feit hy heeft gepleegd. Dan is zo'n vide- ootje reuze handig". Studiecommissie adviseert combi-synode LEIDSCHENDAM - Alle drie visies op de deelne ming van jongeren aan het avondmaal kunnen zich op Schrift en traditie beroe pen. Het is onjuist een van deze visies als onjuist of achterhaald te schrijven. Zij hebben alle voor- en na delen. Tot deze conclusie komt de stu diecommissie 'toelating jongeren tot het Heilig Avondmaal' van de Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in het rapport 'Draagt elkanders vieringen'. Het rapport wordt eind deze maand besproken tijdens de ge zamenlijke vergadering van de hervormde, gereformeerde en lu therse synodes. Onder druk van de Hervormde Kerk zal de be sluitvorming over het rapport niet dan, maar pas op een later tijdstip plaatshebben. De eerste visie op toelating van jongeren tot het avondmaal wordt door de commissie de klas- siek-gereformeerde stroming ge noemd. Alleen leden die belijde- 'Geen aanval op oecumene' VATICAANSTAD (ANP) - Kar dinaal Ratzinger had vorige week geen aanval op progressieve theo logen of op de oecumene op het oog. De prefect van de congrega tie voor de geloofsleer heeft dit in een gespek met het ANP gezegd. Ratzinger wordt na de paus als de machtigste man in de Rooms-Ka- tholieke Kerk beschouwd. De rooms-katholieke theologie had na het Tweede Vaticaans Concilie geen voldoende ant woord op de invloed van protes tantse opvattingen over het pries terschap, zo zei Ratzinger vorige week in zijn toespraak tot de bis schoppensynode. In de RK Kerk werd steeds negatiever gedacht over het gewijde priesterambt, terwijl er steeds meer begrip kwam voor het 'priesterschap al ler gelovigen'. Moderne theologi sche methoden versterkten deze "crisis" over het priesterschap. De omvang van "dit objectief zeer grote probleem," aldus Rat zinger tegenover het ANP, "wer den we ons pas bewust nadat een open oecumenisch gesprek tot stand kwam. De exegeten kenden vaak de theologische achter grond niet en onderkenden daar door de theologische betekenis van het probleem niet genoeg, terwijl de dogmatici ook niet on- schul..." (hier onderbreekt Rat zinger al lachend zichzelf en ver volgt met) "Zij hebben zich on voldoende bezig gehouden met de ernst van het probleem en met de bijbelse gegevens over dit on derwerp. "In plaats van de exegeten te beschuldigen moet men eerder zeggen dat de extreme specialisa tie in de theologie, waarbij de exe geten slechts exegese en de dog matici slechts dogmatiek bedre ven en geen in verbinding of ge sprek met de ander stond", de oorzaak van het probleem is. In feite is deze specialisatie een ont wikkeling van de theologie in de laatste 500 jaar. Als gevolg daar van werd de onderlinge samen hang van de problemen onvol doende gezien. Ratzinger zegt dat hij in zijn re de expliciet noch impliciet de Concilium-theologen op het oog had en ook niet op had willen rea geren op het lustrumcongres van Concilium vorige maand in Leu ven. "Ik had mijn toespraak al ge schreven voordat het congres plaats vond". Ratzinger zegt over geen of in ieder geval onvoldoen de informatie over het Concilium- congres te beschikken om erop te kunnen reageren. Filipijnse bisschop boos over Italiaanse 'handel in novicen' ROME (CIC) - De aartsbisschop van Manila, kardinaal Jaime L. Sin, heeft de "handel in novicen" tussen de Filipijnen en Italië ver oordeeld. Tegenover het katholie ke Italiaanse tijdschrift II Sabato wijst Sin erop, dat tal van Itali aanse vrouwencongregaties op de Filipijnen kloosters hebben gesticht. De meisjes die laten blij ken in de congregatie in te willen trede, worden volgens Sin direct naar Italië overgebracht. Sin is zich ervan bewust dat er in Italië geen roepingen meer zijn, maar hij vindt deze manier om aan nieuwe leden te komen "on aanvaardbaar". Hij vermoedt dat de Filipijnse meisjes er meer op uit zijn Italië en Europa te leren kennen dan een leven als kloos terzuster te beginnen. Sin stelt voor dat de Italiaanse congrega ties de novicen vijfjaar in de Fili pijnen laten wonen om na te gaan, of hun roeping echt is. Per jaar arriveren er ongeveer 250 novicen uit de Filipijnen in Italië. nis hebben gedaan, hebben toe gang tot het avondmaal. Voor jongeren is geen plaats aan de tafel des Heren en elk wrikken aan de volgorde van doop-belijdenis-avondmaal stuit op grot weerstond. Onder meer in de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk heeft deze stro ming grote aanhang. De tweede stroming gaat ervan uit dat ieder gedoopt gemeentelid toegang tot het avondmaal heeft. Daarom vindt men dat ook kinde ren tot het avondmaal moeten worden toegelaten. Tenslotte is er de richting, dat men pas wordt gedoopt, nadat men belijdenis heeft gedaan. De doop, belijdenis en het avond maal worden in één plechtigheid gecombineerd. Deze stroming is overigens maar amper in de Her vormde Kerk en de Gereformeer de Kerken aanwijsbaar. De commissie meent dat de be sturen van beide kerken er goed aan doen geen keuze te maken uit de drie stromingen en in de kerkorde de kerkeraden de ruim te te geven om met betrekking tot toelating van jongeren tot het avondmaal "met wijsheid en tot stichting van de gemeente te han delen". Want, zo concludeert de comissie, vele jaren van studie en bezinning in hervormde en gere formeerde king hebben niet tot een algemeen aanvaarde visie ge leid. Ook een indringende theologi sche analyse en argumentatie zal niet ieder overtuigen en eventu eel van kerkelijke praktijk laten veranderen, redeneert men ver der. Als het aan de commissie ligt besluiten de synodes dat er voor stellen worden gedaan om de kerkordes te wijzigen, zodat de plaatselijke kerkeraden de ruim te krijgen om naar eigen inzicht voor een bepaalde vorm te kiezen en daarin 'met wijsheid en tot stichting van de gemeente te han- 'Het spel is uit, begin opnieuw' ROCHESTER (RNS) - 'Rust in vrede' was tot vorig jaar het enige opschrift dat nabestaanden op een zerk konden zetten op de ka tholieke begraafplaats van Ro chester in de Verenigde Staten. Dit jaar stond het bisdom echter 49 andere teksten toe, waarvan de religieuze betekenis onmiddellijk duidelijk is, zoals 'Christus heet U welkom', 'God zal alle tranen uit wissen' en 'Hier ben ik Heer'. Maar 'Het spel is uit, begin op nieuw' werd door de leiding van de begraafplaats afgewezen. Een man die op 34-jarige leeftijd aan kanker was overleden, had zijn familie gevraagd dit opschrift op zijn zerk te zetten als herinnering aan de videospelletjes die hij in zijn jeugd had gespeeld. Het bestuur wees het opschrift als "oneerbiedig" van de hand. Vele lezers van de plaatselijke krant bleken echter met de familie van mening te zijn, dat het om een zinvol oprschrift ging. De vice- voorzitter van het bestuur van de begraafplaats, de priester Peter Bayer, had naar eigen zeggen ech ter tal van brieven gekregen om voet bij stuk te houden. Het bestuur wil zich deze maand beraden over de regels voor de opschrften. De begraaf plaats staat bijvoorbeeld geen bij namen of. woorden als 'oma' op de zerken toe. "Wij geloven dat de dood het begin van het nieuwe, eeuwige leven is", aldus Bayer. Interconfessioneel onderwijs. Er komt een centrum voor Inter confessioneel Onderwijs. Hiertoe hebben de koepelorganisaties voor het protestants-christelijk en rooms-katholiek onderwijs be sloten, omdat het aantal intercon fessionele scholen zeer toeneemt. Het centrum, dat voorlopig in Den Haag wordt gevestigd, wil katholieke en pc scholen advise ren by een fusie. Op dit moment zyn er 110 inter confessionele scholen voor basis- of voortgezet onderwijs, aldus drs. F. Th. Swarte, beleidsmede werker van het Algemeen Bureau voor het Katholiek Onderwijs (IOS). Het centrum komt in de plaats van het IOS, dat in 1983 door de Nederlandse Katholieke Schoolraad (NKSR) en de Neder lands Protestants Christelijke Schoolraad (NCPS) werd inge steld. 'Groot onderhoud'. Zondag vindt in de 'kleine' kerk in Voor hout een jeugdienst plaats met als thema 'Groot onderhoud'. Voor ganger is ds. Hettema uit Den Haag. Aanvang is vijf uur. Voomc's Dameskoor. Tijdens de Hoogmis in de Hartebrugkerk (Haarlemmerstraat 110) in Lei den, zondagochtend om half elf, zal het Voorne's Dameskoort de Messe Basse van Gabriel Fraure uitvoeren. Evensong. De laatste evensong van dit seizoen begint zondag avond om zeven uur in de Hoog landse kerk. De Leidse Cantory zingt. Liturg is ds. A. Alblas. Paramaribo Marie-Annet van Grunsven

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2