Veel mensen zullen nooit meer naar de bioscoop gaan' 'Gelukkig is milieu in Oegstgeest geen politiek beladen onderwerp' Onderzoekers buigen zich over locatie nieuwe sportruiinte Warmond r Voorwaardelijke celstraf voor veroorzaken dodelijk ongeval VRIJDAG 12 OKTOBER 1990 Politiek blij met milieunota OEGSTGEEST - 'Een histori sche gebeurtenis', 'een inspire rende nota' en 'een goed stuk'. De leden van de Oegstgeester raadscommissie milieu kwa men gisteravond superlatieven tekort bij het geven van een re actie op het vorige week gepre senteerde GUP, het gemeente lijk milieu-uitvoeringsprogram ma. "Gelukkig is het milieu hier %geen politiek beladen onder- werp", constateerden de com missieleden eensgezind. Centraal in de nota staan maatrege len om de afvalstroom te beperken en zoveel mogelijk gescheiden in te „zamelen. Daarom krijgen alle huis houdens in Oegstgeest op korte ter mijn een speciale box om klein che misch afval apart weg te kunnen 'gooien. Het aantal glasbakken wordt uitgebreid en er komt extra personeel om de achterstand in de uitvoering van de hinderwet weg te werken. Verschillende commissieleden vroegen zich af of de problemen rond de hinderwetvergunningen wel op korte termijn zijn op te los sen. WD-er H.A.C. Kamphuizen zei 'geschrokken' te zijn van het gro te aantal verontreinigde locaties in Oegstgeest. "Hoe snel gaan we van 107 naar nul?", vroeg hij zich af. CDA-er P. Hellinga wilde graag we- ten hoeveel oude olietanks er nog in de Oegstgeester bodem zitten en F.C.M. Wegman (PvdA) was er niet %zeker van of bedrijven wel op de 'hoogte zijn van de voorschriften waaraan ze moeten voldoen. Controle Wethouder A.J.W.F.M. Kohlbeck (PvdA) beloofde de commissiele den dat "op zo kort mogelijke ter mijn zoveel mogelijk bedrijven en instanties worden bezocht die hin- derwetplichtig zijn. Dat betekent nog geen uitgebreide controle, maar iedereen weet dan dat we de zaak in de gaten houden". Het op- Sporen van oude olietanks noemde iij 'een zeer arbeidsintensief kar wei'. Een apart probleem bleek de hin derwetvergunning voor het Marine le reden om daar nog mee te wach ten", stelde hij vast. Volgens Kohl beck was het toch niet zo simpel als Vissers het voorstelde, "want we moeten dat spul wel kwijt kunnen". De gemeente heeft gesproken met een bedrijf dat plastic verwerkt tot verkeerspaaltjes, maar struikelde over de voorwaarde dat de gemeen te die eindprodukten weer terug koopt: "En Oegstgeest staat al vol paaltjes". Ook Van Eisen had nog wat aan vullende wensen. Hij pleitte voor een verbod op plastic tasjes en een extraatje van honderd gulden per jaar voor ambtenaren die op de fiets naar het werk komen. Ook zou de gemeente stickers moeten verstrek ken tegen ongewenst drukwerk die de burgers op hun brievenbus kun nen plakken. "Maar dat zijn zo maar wat aanvullende ideetjes, ik vind het verder een goed plan". Een laatste kritische kantteke ning plaatsten de commissieleden bij de uitvoering van de nota. Was het écht nodig om een notitie waar in maatregelen voor het terugdrin gen van de afvalstromen worden aangekondigd, op eenzijdig be drukt papier te laten verschijnen, omsloten door een dikke plastic kaft? Wethouder Kohlbeck vond dat het resultaat van hard werken door ambtenaren en gemeentebe stuurders 'best mooi gepresenteerd mag worden'. Instemmend gemom pel was zijn deel. OUDE DAKPAN OP VERNIEUWDE KAZERNE Ook nieuwe plannen welkom OEGSTGEEST - Oud-wethouder P. van Veen heeft gistermiddag de eerste dakpan gelegd op het dak van de brandweerkazerne aan de Dorpsstraat m Oegstgeest. De kazerne wordt ingrijpend verbouwd en uitgebreid. De gemeenteraad heeft hiervoor ruim 410.000 gulden beschikbaar gesteld. De vroegere CDA-wethouder van financiën was uitgenodigd, omdat onder zijn bewind de beslissing is genomen de kazerne uit te breiden. Van Veen legde overigens een speciale dakpan neer die meer dan 50 jaar oud is. De dak pan is afkomstig van de oude gemeentewerf aan de Kwaaklaan en draagt de naam van de vroegere wethouder. In maart volgend jaar moet de verbouwing klaar zijn. De kazerne biedt dan extra ruimte voor de voertuigen een heeft de beschikking over nieuwe toiletten, douches en een ontspanningsruimte. Om de extra ruirhte te vinden, is de kazerne aan de achterzijde van het middenstuk verlengd. (foto Ellen Martens) WARMOND - In Warmond gaat het Stedelijk Centrum voor Ge bouwen, Speelruimte en Ex pressie minstens drie plaatsen onderzoeken waar een nieuwe sportruimte kan komen. Beke ken wordt of het verenigingsge bouw Het Trefpunt aan de He renweg, het Meerpunt aan de Meerrustlaan of een strook grond naast de begraafplaats geschikt zijn. De gemeenteraad heeft gisteravond 30.000 gulden uitgetrokken voor het onder zoek. Het stedelijk centrum, LANS ge naamd, zal ook bekijken waar de Warmondse verenigingen en instel lingen moeten worden gehuisvest die nu een nijpend gebrek aan ruim te hebben. Wanneer er een sport zaal- of hal in Warmond wordt ge bouwd, volgt een stoelendans en kunnen verenigingen doorschui ven. CDA, WD en college hebben in het verleden verschillende oplos singen aangedragen, maar de on derzoekers kunnen ook nieuwe plannen ontwikkelen. Het CDA- plan gaat uit van een aanbouw bij het verenigingsgebouw Het Tref punt. Hierdoor ontstaat een multi functioneel centrum aan de door gaande Herenweg. Het Plan Saris, génoemd naar de WD-fractievoor- zitter, voorziet in de bouw van een sportzaal in het Meerpunt en crea tieve ruimten in het Trefpunt en het gemeentelijk gymnastieklokaal aan de Dorpsstraat. Het college wil on derzoeken of er een sportzaal kan komen op een strook grond die tus sen de Oude Dam en de De Waaier ligt, naast de begraafplaats. De partijen waren gisteravond blij met het onderzoek, al vreesde Pro gressief Warmond voor een 'ge kleurd' onderzoek wanneer de wet houders van CDA en WD het bu reau zouden begeleiden. Burge meester G.W. van der Wel probeer de de oppositie gerust te stellen. De benodigde informatie wordt door de onafhankelijke ambtelijke staf aangeleverd. Het college zal alleen de vinger aan de pols houden, bena drukte ze. Massaal door rood WARMOND - Bij een controle op de kruising bij het Warmondse Schip- holviaduct reed gisteren 75 procent van de passerende fietsers en brom fietsers door het rode licht. De poli tie hield de controle tussen kwart over twee en drie uur. In totaal passeerden 350 fietsers en bromfietsers de drie postende agenten. Deze agenten konden ove rigens slechts twintig processen- verbaal uitdelen en willen de vol gende keer met een veel groter team in actie komen. Mevrouw Nieuw enhuizen sluit na dertig jaar Voorschotens Greenway-tlieater Van onze redacteur Paul van der Kooij VOORSCHOTEN - Dertig jaar hield mevrouw J.M.C. Nieuwenhuizen het Voorschotense Greenway- theater draaiend. Nu heeft ze de bioscoop aan de Schoolstraat verkocht en doet ze daar graag nuch ter over: "Ik heb een goede koper gevonden en op 2 januari 1992, wanneer ik het pand uiterlijk moet overdragen, heb ik de VUT-leeftijd bereikt", benadrukt de 56-jarige eigenaar/directeur. Later in het gesprek breekt het pantser en begint 'mevrouw Greenway' aarzelend over het hautaine publiek in Voorschoten en de valse beloften van besluiteloze gemeentebestuurders. Het publiek heeft jarenlang neerge- Electronisch en Optisch Bedrijf keken op haar bioscoopje en ge- (MEOB) aan de Haarlemmerstraat weg. Dit bedrijf is verantwoordelijk voor de vervuiling van een aantal sloten in de omliggende Morsebel- meentebestuurders beloofden koei- Haagse Corso/Camera bezat, was het volgens haar een 'gribustent': "Veel gooi- en smijtwerk, waar en met gouden hoorns, maar deden vooral jongelui op afkwamen", weinig. "Ik werd vergeleken met geboren Haagse is bewust een an- een bakker en een melkboer, hoe- der type film gaan draaien, maar het polder. De gemeente Oegstgeest en veel culturele films ik ook draaide", duurde 'erg lang' voordat er ook een zegt mevrouw Nieuwenhuizen. "Er ander publiek binnen v viel gewoon niet tegen op te bok sen". Toen ze de bioscoop in 1960 over- de bevolkingsaanwas te maken. In nam van een tandarts die ook het de jaren na de oorlog kwamen veel het ministerie van defensie hebben afgesproken dat de sloten volgend .voorjaar op kosten van het ministe- ■rie worden schoongemaakt. Volgens de wethouder kan Oegst- geest de hinderwetvergunning van het MEOB niet controleren omdat VOORSCHOTEN - Wat er in het Voorschotense Greenway-theater aan deze 'defensiegeheim' is. "Belache- de Schoolstraat komt is nog niet helemaal duidelijk. De nieuwe eige- lijk zoiets", reageerde commissielid naar, de Wassenaarsc belegger J. Plattecl, heeft bij de gemeente plan- A.M.G. van Eisen (Groen Links), non ingediend voor kantoren en twee winkels. Aan de kant van de Voorstraat wil hij een eroissanteric, maar als er andere gegadigden ko men valt er met hem te praten. "Iedereen mag bij me aankloppen", zegt hij. "Ik voel er alleen niet veel voor om een Digros binnen te halen. Het moet leuk en goed blij ven". Een bioscoop lijkt onhaalbaar; daar zijn de nieuwe en de oude "We moeten snel bij de Tweede Ka mer aan de bel trekken om een ein de te maken aan die flauwekul". Plastic D66-raadlid M.H.J.J. Vissers pleitte eigenaar het wel over eens. voor een snelle gescheiden in >ling van plastic door op verschillen de plaatsen in het dorp speciale con tainers te plaatsen. "Er is geen enke- In het koopcontract staat dat het pand. met een vloeroppervlak van 200 vierkante meter, uiterlijk op 2 januari 1992 wordt overgedragen. Platteel hoopt dat hij eerder aan de slag kan, maar de oude eigenaar wil daar nog niet op in gaan. gegoede burgers in Voorschoten wonen en zij keken neer op het klei ne, oude bioscoopje - zonder te we ten welke (goede) films er draaiden. Bedompt Ook Marselis, jarenlang welzijns wethouder, ergerde zich aan het ge bouw, herinnert de eigenares zich. "De eerste keer dat hij hier kwam, zei hij in de hal dat hij ons best wilde helpen. 'Maar niet hier', zei hij. 'Het is hier te klein en te bedompt'. Ik neem het hem nog steeds kwalijk". Marselis wilde de bioscoop een plekje geven in het zogeheten Mi cropolis-plan aan de Molenlaan. Maar al snel werd dat plan uitge kleed en uiteindelijk bleef er niets over van het droompakket van wo nen, sport, cultuur en ontspanning. Het cultureel centrum heeft veel langer boven de markt gehangen als locatie voor de bioscoop. De vorige eigenaar van Green way, de tandarts, kocht de bioscoop vooral omdat hem was beloofd dat hij films piocht draaien in de grote zaal van het nieuwe cultureel cen trum. De zaal werd speciaal als bio scoopzaal ingericht en kreeg 350 zit plaatsen, driemaal zoveel als de Greenway-zaal. Toen het cultureel centrum klaar was haalde de ge meenteraad een streep door een verhuizing, bang als men was voor zondagse filmvoorstellingen in een gemeentelijk gebouw. En daar zat de tandarts in een pand waar de ver warming werd uitgedraaid als er in het aangrenzende Wapen van Voor schoten een biljartje werd gelegd. In de tijd van mevrouw Nieuwen huizen kwam het cultureel centrum opnieuw in beeld. Aan de grote zaal hoefde ze niet te denken, maar een zijvleugel mocht ze voor 400.000 gulden omtoveren tot een theater met verhoogd dak: "De huur zou de gemeente achteraf bepalen en daar kon ik natuurlijk niet aan begin nen". Discotheek Begin 1982, vijfjaar nadat de Voor schotense het. Greenway-pand had aangekocht, ketste de verhuizing definitief af. Kort daarna meldde mevrouw Nieuwenhuizen dat ze een koper had voor haar pand aan de Schoolstraat. Wanneer de ge meente niet heel snel met subsidie over de brug zou komen voor de broodnodige verbouwing, werd de bioscoop een discotheek. De Stichting Instandhouding Greenway Theater, die bij een vori ge tf-isis was opgericht, had twee voorstellen, óf de gemeente gaf een subsidie van 130.000 gulden öf ze verstrekte een renteloos voorschot van 100.000 gulden. Het werd het maar het duurde 1087 WARMOND - De deelnemers aan de Turfrace in Warmond hadden vanmorgen moeite om weg te komen bij de voorcjat de Voorschotense het geld start. In het water bij de Zwanburgermolen werd er flink geboomd, getrokken en geroeid. Dat was op een windstil- kreeg en de keer op keer gewijzigde ledag als vandaag wel nodig. «-i-m-mn, bouwplannen werden goedge- Mevrouw J.M.C. Nieuwenhuizen achter een projector in haar verkochte bioscoop in Voorschoten: "Mevrouw Greenway, wat draait er vanavond?" (foto Ellen Martens) keurd. En daar baalde de eigenares flink van. Toen bleek dat ze flink wat geld moest bijleggen om de hal te kun nen verruimen, nieuwe toiletten te bouwen en een tweede, 48 vierkante meter grote filmzaal met zolder te laten neerzetten. Tot de geplande aanpassing van de grote zaal is het niet eens gekomen en het kleine lo ketje bleef, deels uit nostalgische overwegingen, in de voorpui zitten. Kwaliteit Toch heeft de aanpassing vruchten een bepaalde film in Voorschoten afgeworpen. Ze kan iedere dag kwa- komt en de vaste klanten wachten liteitsfilms draaien en over de ge- dan gedwee. "Een bepaald soort middelde bezetting is ze tot op de mensen gaat niet naar de stad", zegt dag van vandaag tevreden: "Ik heb ze. "Oudere mensen voelen zich er een gemiddelde bezetting van 60 procent en dat is hoger dan theaters in de stad", zegt ze. "Van Praag van het Leidse Lido zei dan ook dat ik niet langer zijn vriend ben, maar een concurrent". Toch verdient ze nog steeds niet genoeg om een vaste kracht in dienst te nemen en in je 56ste le vensjaar begint zich dat te wreken: "Mijn filmweek begint op maan dagochtend half negen en eindigt zondagavond om twaalf uur", zegt ze. Van de filmbond moet ze zeven dagen in de week draaien en vakan ties zijn alleen mogelijk omdat de kinderen dan bijspringen. Zelfs zondagochtenden zijn zelden rus tig. niet veilig, kinderen mogen niet van hun ouders en ik krijg hier ook veel mannen of vrouwen die apart ko men. Als Greenway dicht gaat, zul len veel mensen nooit meer naar de bioscoop gaan". De eigenares vindt dat 'eeuwig zonde' omdat de betere film volgens haar bijna niet op vi deo is te krijgen. Liefhebberij In het verleden wierp ze zich regel matig op literatuurstudenten. Dan draaide ze voor dezelfde groep scholieren drie keer achter elkaar dezelfde film: eerst zonder licht, dan met licht en scenario en dan weer zonder licht. "Je deed dat voor een habbekrats, puur uit liefhebbe rij en in de hoop dat de kinderen va ker komen". De leraar die het meest met zijn klassen langskwam, Jelle Pijpers, werd later de drijvende kracht achter de Stichting Instand houding Greenway Theater en de Filmliga. De eerste organisatie wilde recla me maken en de gemeente de kans - bieden een commercieel bedrijf als J HBPMMSKR3® Greenway subsidie te geven. Vol- gens meneer Nieuwenhuizen kost het SIGT de laatste tijd echter al moeite om een keer per jaar bijeen te komen. Ook de Filmliga is de laatste jaren wat minder actief ge worden in het doen van de dingen waarvoor de club is opgericht: het programmeren van filmweken en wekelijkse filmavonden. Tot een reddingsactie is het dit keer dan ook niet gekomen. Hoewel haar kinderen graag bij springen, is er van overnemen geen sprake. De omzet is er eenvoudig weg te laag voor: "Als iedere Voor schotenaar hier twee keer per jaar zou komen, haal je een omzet van drie ton en is er niets aan de hand. Ik "Om zeven uur beginnen ze al te zit aan eën omzet van 150 tot 180.000 bellenen vanaf negen uur wordt het gulden en dan kun je maar beter druk met reserveringen", zegt haar geen uren gaan tellen", man. Zelf praat ze daar liever niet Omdat de film haar leven was en over; de service vindt ze vanzelf- de bioscoop haar hobby, heeft ze sprekend. Niet alleen heeft ze een dat ook nooit gedaan. Maar eens is hekel aan antwoordapparaten, ze het afgelopen en komt de tijd om legt ook graag uit waar een film om filmkunde te gaan studeren of ande- draait. En als ze vindt dat een film re wensen te vervullen. En natuur- niet bij iemand past. zegt ze dat i,,k blijft ze de filmwereld op de ronduit. Een ontevreden klant is na- voet volgen, al was het alleen maar melijk een slechte klant. Vaak vragen mensen wanneer om nu en.dan een goed advies te kunnen geven. Mevrouw Greenway blijft mevrouw Greenway, op straat of op vakantie. Niet voor niets hoor de ze in Zwitserland, op 2000 meter: "Mevrouw Greenway, wat draait er vanavond?" DEN HAAG - De Haagse rechtbank heeft vanmorgen een Warmonder ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden, ont zegging van de rijbevoegdheid voor een periode van twee jaar en een geld boete van 1500 gulden. De Warmonder wordt verdacht van het veroorzaken van een dodelijk ongeval. De man had vorig jaar juli op de Beeklaan in Noordwijk een 19-ja- rige inwoner uit die gemeente aangereden toen deze met zijn fiets de weg overstak. De jongen overleed aan zijn verwondingen. Hoewel het politie onderzoek uitwees dat de auto een snelheid had van 104 kilometer per uur. zei de verdachte niet harder te hebben gereden dan 70 kilometer per uur. VRIJDAG 12 OKTOBER Alphen soosavond Stichting Homosexu- aliteit Alphen. vanal 20.00 uur in gebouw SHA. Prinses Mari|ke- straat 71. Katwijk opvoering van hel bijspel 'Bin nenste Boven', van Alan Ayck- bourn, door Mimiek's Theater, aan vang 20.00 uur in Tripodia. Loidon lezing In de serie 'Ezra', eerste lezing 'Het werk van Gods Geest', door D. Steenhuis. aanvang 20.00 uur m de Streekschool, Lammen- schanspark 1. concert in de Pianoserie door Christopher Czaja Sager (piano), aanvang 20.15 uur in de Stadsge hoorzaal. voorstelling Harold Maude', met 0 a Mary Dresselhuys. aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Lok-theater, Mug met de gouden tand 'Variety, Plaatsbepaling 1'. aanvang 20.30 uur swingen met d| Yoeri. 21.30 uur in Droomlabriek. Oude Singel swingavond in de Tregter. aan vang 22.00 uur. Groenoordhallen, Indoor Leiden, Internationaal Concours Hippique prijsklaverjassen in de kantine van de UsUaan, Mauntssingel. aan vang 20.00 uur. klaverjassen Supportersvereni ging RCL, aanvang 20.00 uur in de kantine van de Bloemerd. kennismaking Popworkshop, aanvang 20 00 uur m Sjelter. Heemraadlaan Wassenaar Jongerencentrum Soosaktiviteit Tent, van Zuylen van Ni|eveltstraat 204. Meetpomf, disko, aanvang 21.00 uur Cabaret Mariol Flore 'Marjol gaat vreemd'. Theater Warenar. Kerk straat 75. aanvang 20.15 uur Zoeterwoude disco mmv The Studio 17 Disco Show bi| Utopia, aanvang 21.30 ZATERDAG 13 OKTOBER Katwijk blijspel "Binnenste Boven' van Alan Ayckborn door Mimiek's Thea ter m Tripodia, aanvang 20.00 uur natuurwandeling in het Panbos aan de Wassenaarseweg. de wan deling duurt ongeveer 2 uur en is onder leiding van natuurgidsen, aanvang 14.00 uur. Koudekork/Hazerswoude vogelexcursie in het gebied Kruiskade en omgeving Hazers- woude, startpunt bi| het Ooievaars nest aan het Spcokvertaat, aan vang 08.00 uur, verrekijker en laar zen meenemen, opvallende kle ding vermijden. Lak-theater, Mug met de gouden tand "Variety, Plaatsbepaling', aanvang 20.30 uur. Waag Jazzpodium Hot House met het Willem Breuker Collectief Mondriaan Strings. Droomlabriek. Motown met dj Peter, aanvang 21.30 uur. swingen in De Tregter. aanvang 22.00 uur. Groenoordhallen. Indoor Leiden Internationaal Concours Hippique. Leidse Schouwburg. Harold en Maude'. met Mary Dresselhuys. aanvang 20.15 uur. Valkenburg afsiuitavond Valkenburgse Ten nis Vereniging in het clubgebouw aan het Recreatiepad. aanvang 20.30 uur. Voorschoten hobby-show Volkstuindersvere- niging Voorschoten in het complex naast zwembad Het Wedde, van 14.00 tot 18.00 uur. De Mariale informatiewagen, standplaats Evenementenplein van 9.30 tot 17.00 uur. voorstelling bij Poppentheater Wellus Nietus. Prinses Marijkelaan. Zweilicht Theater uit Stutlgart. aan vang 20.30 uur. ZONDAG 14 OKTOBER Leiden Lak-theater, kindervoorstelling van Theatergroep Hobo 'Mol en muis', aanvang 15.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16