TAD LEIDEN Conflict over afvoer vuil door Groenoord mmm Tk denk maar steeds: hoe laat zal er koffie zijn? Erfenis van een afgetreden wethouder flCHTERGRflNt) Wethouders rijden elkaar in de wielen MONUMENT VOOR STAD AUTO LEITHON Andere huizen bij Pesthuis s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 OKTOBER 1990 Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN Donkerbruine klap- stoelen staan keurig in rijen opge steld in de hel verlichte zaal. De ruimte is groot, maar vooral erg leeg als om acht uur Koen Holzapffel op zijn horloge kijkt. Hij is voorzitter van de Leidse afdeling van de PvdA. De leden vergaderen in de benedenzaal van de Burcht, onder andere over 'de partijcultuur'. Er zijn twaalf mensen in de zaal. er zitten er twee achter de tafel die voor de stoelen staat. "Wat denk je nu Paul?", vraagt fractievoorzitter Steven de Vreeze aan wethouder Bordewijk. "Dat er een geringe op komst is", antwoordt die nuchter. Holzapffel pakt de microfoon en doet alsof hij een volle zaal toe spreekt. "Ik wil wel een pauze hou den om half tien, want de vorige keer waren er zó veel mensen die even de tijd wilden hebben om iets te drinken of naar het toilet te gaan". De voorzitter verontschuldigt een aantal afwezigen: fractieleden die moeten vergaderen of zich bezig houden met een delegatie uit Torun die Leiden bezoekt, kamerleden die aan het werk zijn en bestuursleden met andere bezigheden. Dan kondigt hij de discussie aan over een artikel van het afdelings Discussie over vernieuwing in de PvdA strandt in leeg zaaltje bestuur in de Partijgenoot, het pe riodiek van de PvdA in Leiden. Een artikel waarin uit de doeken wordt gedaan hoe de partij zich kan 'ver nieuwen', onder andere naar aanlei ding van de verkiezingsnederlaag in maart. "Mag ik vragen wie er in algemene zin op wil reageren? Het blijft stil, heel stil. "Wie heeft er be hoefte om er in concrete zin op te re ageren?", is zijn volgende vraag. Weer blijft het stil. "Nou", zegt de voorzitter laconiek, "laat ik maar eens even wachten". Koffïepunt Bordewijk gooit de knuppel in het hoenderhok. "Ik weet niet of een doordeweekse avond wel zo ge schikt is om te vergaderen "Dat vraag ik me ook af', antwoordt Hol zapffel. "Het is een experiment dat we meteen kunnen afschaffen. Maar ik moet zeggen: het begint al wat voller te worden". En inder daad, er zijn een paar mensen bijge komen. "Ik kan me voorstellen dat men sen het stuk nog even willen door kijken", keert Holzapffel weer terug naar het agendapunt. Het blijft weer even stil en dan zegt hij: "Als er nie mand behoefte heeft aan een reactie dan ga ik ervan uit dat iedereen het met ons eens is". Dat gaat een aanwezige toch te ver. Hij wil weten wat het doel is van gespreksavonden die op het programma staan. "We willen naar inspreekavonden gaan omdat we het gevoel hebben dat we daar in formatie van burgers kunnen krij gen, verhalen kunnen horen over wat leeft in de stad". Er is een schaap over de dam en dus volgt er nog een. "Ik ging net hier boven koffie halen en het ge vaar bestaat datje daar blijft hangen omdat het er zo gezellig is. Het lijkt me beter als hier beneden zo'n kof fïepunt komt", merkt een vrouwe lijk lid op. Goed idee, vindt de voorzitter. "Een koffie-uitschenkpunt hier be neden, prima voorstel om mee te ne- Het is kwart over acht, er zitten inmiddels twintig mensen in de zaal en de voorzitter zegt dat het bestuur met de voorstellen in het artikel 'aan de slag' gaat. Kater Ook de PvdA-fractie heeft een 'dis cussie-stuk' gemaakt voor de Partij genoot. De fractievoorzitter wordt naar voren geroepen om de ideëen toe te lichten. "Ik weet niet hoe ik moet begin nen en dat heeft te maken met de opkomst. Ik heb het gevoel: laat maar, we gaan op hoop van zegen toewerken naar de provinciale-sta- tenverkiezingen in maart. Dit van vanavond zal mij wel weer een nieu we kater bezorgen", zegt De Vreeze. Hij is iets te pessimistisch want er breekt een discussie los. Over het huisvrouwensyndroom, bijvoor beeld. Het syndroom van al die vrouwen die vinden dat ze te veel in het huishouden moeten doen maar al het werk ook niet uit handen wil len geven omdat dan de handdoe ken op de verkeerde stapel in de kast terechtkomen. "En zo is het met de partij ook, die moet afstand doen van de macht. Maar willen we dat wel? Willen we wel openheid, want dat maakt kwetsbaar". En dan beginnen verschillende mensen te praten over de sfeer bin nen de partij, het taaltje dat wordt gesproken. "Leden van de PvdA herken je zo. Het zijn ambtenaren met een academische opleiding". Maar dat is logisch, beweert een ander, want de politieke problemen zijn nu eenmaal 'verwetenschappe lijkt'. Het gaat nog een tijdje door over het huisvrouwensyndroom, over de verantwoordelijkheid van de bur gers. de middengroepen die zich weer moeten gaan thuis voelen bij de PvdA en over de rooie familie die uit elkaar is gevallen als gevolg van de veranderingen in de maatschap- Pij- Duf zooitje Een man steekt zijn vinger op. "Me neer De Vries", geeft Holzapffel hem het woord. "O", reageert die heel verbaasd, "u kent mijn naam^ Ik kom hier nooit op vergaderingen, dat weet u waarschijnlijk ook om dat u weet hoe ik heet. Ik kom hier binnen en ik hoor iets over academi ca. En ik heb meteen weer zin om weg te gaan. Ik lees in de Partijge noot dat u vernieuwend wilt bezig zijn maar hier roept u met elkaar hetzelfde, oude sfeertje weer op. Ik mis de inspiratie. Hoewel ik al twin tig jaar partijlid ben. zie ik dit aan als buitenstaander. En dan denk ik Ik kan wel naar een andere partij LEIDEN - De wethouders Walenkamp (CDA) en De Ia Mar (Groen Links) ruziën over het besluit om het vrachtverkeer voor het vuil- overslagstation in Groen oord om te leiden via het ter rein van de Groenoordhal- len. Walenkamp wil alleen de zeventig containerwa gens over het terrein laten gaan. De containerwagens brengen het vuil van het overslagstation naar de trein op hét van Gend en Looster rein. Maar De la Mar heeft de wijk Groenoord toegezegd dat al het vrachtverkeer over het terrein van de Groen- oordhallen mag. Woensdagavond meldde een boze wijkvereniging dat De la Mar zijn toezeggingen rriet na was gekomen. De la Mar had een afspraak met de bey/oners gemaakt: zij zouden geen bezwaar maken tegen de realisering van het overslagstation, terwijl hij zou regelen dat al het vrachtverkeer via de Groenoordhallen zou rijden. "Ik verkeerde in de veronderstel ling dat de werkzaamheden waren aanbesteed. Tot ik de krant pakte en het verhaal las van de bewoners", vertelde De la Mar gisteravond tij dens een inderhaast belegde bijeen komst in Groenoord. Hij beloofde gisteravond de kwestie snel te rege len. "Binnen een week zit u met de gemeente om tafel om te bespreken hoe alles precies wordt uitgevoerd". De Groen-Links-wethouder liet geen enkel misverstand ontstaan over de aard van de afspraken. "Op grond van de toezeggingen door het gemeentebestuur dat het verkeer van en naar het overslagstation via de Groenoordhallen zou gaan en dat er verkeersdrempels zouden komen in de Floris Versterlaan heeft de wijk besloten geen bezwaar te ma ken tegen de realisering van het overslagstation. Als dat wel was ge beurd en er was door de Raad van State een schorsing uitgesproken, dan was Leiden met z'n vuil pas echt in de problemen gekomen". "We hebben zelfs de ingang van het overslagstation verlegd, er zijn bomen gekapt om het verkeer mo gelijk te maken. De Gevulei (de re geling waarin de regiogemeenten samenwerken voor de afvoer van af- val-red.) heeft voor de werkzaamhe den al lang 160.000 gulden beschik baar gesteld", aldus De la Mar. Fatsoenlijk De wethouder reageerde boos toen hem bleek dat verkeerswethouder Walenkamp en zijn ambtenaren het plan hadden gewijzigd. Alleen de containerwagens mogen over het Groenoordhal-terrein en er komen geen verkeersdrempels in de Floris Versterlaan, oordeelde Walenkamp. "Ik heb behoorlijk de pest in over mijn collega. Het is wat raar als een collega een andere beslissing neemt zonder mij daarover in te lichten. Het zou fatsoenlijk zijn geweest als hij mij het had verteld". "Wij hebben onze mond zo vol over bestuurlijke vernieuwing. We willen zo graag dat de burgers weer vertrouwen in het betuur krijgen. Dat lukt zeker niet met dit geknup- pel. Wat hier is gebeurd, is niet echt behoorlijk bestuur", aldus De la Mar. Wethouder Walenkamp (verkeer én bestuurlijke vernieuwing) is niet onder de indruk van de boosheid van zijn collega. "Ik neem toch aan dat De la Mar zo verstandig is om te gen bewoners niet van alles te belo ven. Sommige dingen kun je wel be loven, van andere dingen moet je eerst bekijken of ze wel uitvoerbaar zijn. De la Mar had wel kunnen be loven dat de vrachtwagens dwars door de Groenoordhallen zouden rijden", zegt de CDA-bestuurder desgevraagd. Walenkamp zegt niet op de hoog te te zijn van de afspraak met de wijk. "Volgens mij zijn er ook geen toezeggingen gedaan. Het zou ook heel onverstandig zijn, want er zijn veel meer mensen bij betrokken: de Groenoordhallen, de afdeling ver keer, civiele werken. Je moet toch ook naar hun argumenten luisteren. En zij zeggen dat het terrein van de Groenoordhallen ongeschikt is om grote hoeveelheden verkeer te ver werken. Die opmerkingen neem ik Beide wethouders hebben van ochtend afgesproken volgende week een oplossing in het conflict te zoeken. Geconfronteerd met de uitspraak van De la Mar dat binnen een week er een positieve beslissing is over de aanleg van de route, zegt Walen kamp: "Wat mij betreft gebeurt het niet. Het is gewoon onmogelijk". Hetzelfde geldt voor de Floris Versterlaan. Volgens Walenkamp is er geen enkele reden om verkeers drempels aan te leggen. "Het is een weg waaraan geen mensen wonen. Er worden ook geen normen over schreden. Ik zie niet in dat hier wel verkeersdrempels moeten komen en in andere straten in Leiden niet". De bewoners, die gisteravond met De la Mar spraken, zijn inmid dels iets optimistischer over de in voering van de verkeersmaatrege len. Door de toezegging van De la Mar zijn acties, zoals een blokkade van de Floris Versterlaan, voorlopig van de baan. "Maar we juichen niet voordat de maatregelen zijn inge voerd", aldus woordvoerder Van Aelst. LEIDEN "Een eigentijds ge bouw voor de volwasseneneducatie, een monument voor de stad". Zo be titelde onderwijswethouder H. van Dongen het gerestaureerde pand van scholengemeenschap Boer- haave aan het Noordemde, dat gis teren officieel in gebruik werd geno- De wethouder arriveerde met an dere genodigden in een paardetram bij de school en werd daar ontvan gen door 'Hermanus Boerhaave', de bekende Leidse arts uit de zeven tiende eeuw. Vervolgens onthulde Van Dongen een gedenksteen. Vanochtend werd een sponsorloop gehouden voor het volwassenenon derwijs in de Poolse zusterstad To run. Vanavond is er feest voor foud- Jmedewerkers en (oud-)leerlingen. ADVERTENTIE NU HALEN... ZOMER 1991 BETALEN! PtUCiOT TALBOT Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VI Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pagina 20 stappen" "Ik denk dat hier onze partij aan kapot gaat", reageert wethouder Henriette van Dongen. "Dit is een kale zaai maar een partij maak je met elkaar en als je dan tegen elkaar gaat zeggen wat een duf zooitje, ja dan wordt het ook een duf zooitje". "De partij is niet in staat om men sen actief te maken. Dat moeten jul lie doen, jullie moeten met nieuwe ideeen komen", dient De Vries haar van repliek. "Natuurlijk is er sprake van een klein groepje dat elkaar kent. een groepje u-aar een bepaalde sfeer heerst. Maar op avonden als deze begin je juist met veranderingen", probeert Holzapffel het leuk te hou den. Een man haakt daar meteen op in. Zegt dat hij zich ook een vreemde eend in de bijt voelt. "Ik voel onge veer hetzelfde als De Vries. Ik denk steeds hoe laat OÜ <t koffll nnIk verwachtte een inhoudelijke dis cussie. over wat de partij wil in de stad. Maar wat ik hier hoor is stu dentikoos geneuzel". "Ik heb vaak studentikoze debat ten meegemaakt. En die zijn heel anders", zegt Jan Marinus Wiersma, een vooraanstaand lid. Inderdaad, typisch zo'n geval van een ambte naar met een academische oplei ding. LEIDEN - De bewoners van de twee huizen nabij het Pesthuis krijgen vervangende woonruimte aangebo den in de onmiddellijke nabijheid van hun huidige woningen. De vier gezinnen bewonen monumentale panden die moeten wijken voor de realisering van het Nationaal Na tuurhistorisch Museum. Tijdens de vergadering v..n dt commissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting gisteravond toon den alle partijen zich teleurgesteld over de manier waarop met de be woners was omgesprongen. Via een foldertje, waarin een tekening stond van het nieuwe museum, kwamen zij te weten dat hun huizen zouden worden gesloopt. Volgens CDA-raadslid Van Velzen vormde deze handelwijze 'een smet' op de plannen voor het museum, die ove rigens door iedereen werden to.'ge juicht. Door de bundeling van twee rijks musea in en om het Pesthuis komt een aantal gebouwen in de stad vrij. Het gaat om het oude gymnasium aan de Doezastraat en de oude meis- jes-hbs aan de Garenmarkt. Er wordt overwogen appartementen in deze gebouwen te realiseren. Het oude gebouw van het museum voor natuurlijke historie aan de Raam- steeg wordt depot voor diverse rijksmusea in Leiden. Resteert het pand aan de Hoog landse Kerkgracht waar nu nog het museum voor geologie en mineralo- i D.it ,.nd komt over vijf jaar vnj. De gemeente heeft het m eigendom gekregen door een ruil De Rijksgebouwendienst kreeg het Pesthuis, Leiden het pand aan de Hooglandse Kerkgracht Volgens Van Rij is er veel belang stelling voor het pand dat beschikt over een fraaie binnenplaats "Di verse gemeentelijke afdelingen hebben al voorgesteld dat ze er wor den gehuisvest. En ook het Web stercollege heeft belangstelling. Maar we hebben nog vijf j.iar om daarover na te denken", aldus Van Ry. LEIDEN - Wethouder Bordewijk verrichtte gisteren de opening van hei Hostel aan de Rijnsburgerweg. Het Hostel maakt deel uit van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest en dient als overgangshuis voor patiënten die in de laatste fase van hun behandeling verkeren. Hier leren zij weer volledig op eigen benen te staan voordat zij de maatschappij instappen. Het Hostel biedt plaats aan 12 mensen. (foto j»n ïtoivut» Na de schouwburg en het huisafval nu de muziekschool LEIDEN - De overeenkomsten tussen de financiële chaos bij de Leidse Schouwburg en de tekor ten bij de Streekmuziekschool die deze week bekend werden, zijn opvallend. In beide gevallen zaten gemeentebestuurders te slapen, terwijl honderdduizen den guldens te veel werden uitge geven. In de Leidse Schouwburg was de administratie een chaos, voor gestelde verbeteringen werden niet uitgevoerd. In vier jaar tijd werd een miljoen gulden teveel uitgegeven De toenmalige Leid se WD-wethouder Kuijers wist van niets. Hij trad uiteindelijk af vanwege deze affaire. En theater directeur Boelen zei: "Ik ben ar tistiek directeur, ik hou me niet bezig met de administratie". Bij de muziekschool, waarin Leiden, Oegstgeest, Voorschoten en Wassenaar samenwerken, was de administratie ook niet best. Een accountantsbureau heeft de administratie nu overgenomen en de jaarrekeningen over de af gelopen vier jaar opgesteld. Bo vendien werd bekeken hoe het met de begroting van dit jaar staat en dat zorgde voor de grootste schok: een tekort van bijna 700.000 gulden op een totale be groting van 2,7 miljoen gulden. De gemeenten, en dus de inwo ners, mogen opdraaien voor het tekort. Was er nu niets aan te doen? Er waren problemen in de muziek school. Er was zelfs een adviesbu reau ingeschakeld, dat een reeks maatregelen voorstelde, waar door er een betere organisatie zou komen. Die maatregelen zijn door het vorige bestuur niet uitge voerd. En nu vertikt voormalig wet houder Kuijers, destijds voorzit ter van het dagelijks bestuur van de muziekschool, verantwoor ding af te leggen over de over schrijding van de begrotingen En directeur Kunst spreekt in middels bekende woorden "Ik ben geen bedrijfseconoom, ik ben muzikant". Chaos Het nieuwe dagelijks bestuur dat na de raadsverkiezingen in mei aantrad, trof een rommeltje aan In vier maanden tijd lukte het de nieuwe bestuurders echter om de jaarrekeningen van vier voor gaande jaren op papier te krijgen. Er werd een aanzet gegeven tot de nieuwe structuur voor de muziek school en het enorme tekort van dit jaar werd berekend. De nieuwe bestuurders willen geen beschuldigende vinger uit steken naar hun voorgangers, maar benadrukken wel dat zij nut verantwoordelijk zijn voor het tekort. Het is duidelijk dat het oude dagelijks bestuur waarin naast Kuijers ook de Wassenaar.se wethouder Greep (PvdA) zitting had, heeft zitten slapen. De streekmuziekschool en de ge meenten die in de school samen werken mogen nu de rekening betalen. Opvallend is dat in deze affaire opnieuw een hoofdrol voor voor malig wethouder Kuijers lijkt weggelegd Net als in de schouw burgaffaire blijkt dat hij zich afzij dig heeft gehouden op momenten dat hij moest ingrijpen. Twee andere zaken uit de toen malige portefeuille van Kuijers geven de opvolgers van de W- D'er op dit moment ook de nodi ge kopzorgen. Het geringste pro bleem is nog wel de restauratie van Kasteel Endegeest De res tauratie staat op losse schroeven omdat de Raad van State een streep heeft gehaald door de plan nen voor de villa bouw op het ter rein van het psychiatnsch zieken huis. Daardoor is er geen geld om de opknapbeurt te betalen. Maar de grootste chaos is er nog wel op het terrein van de vuilver werking. De vuilverbranding is inmiddels dicht, al jaren wordt er door de SAVA - waarvan Kuijers voorzitter was en nu interim- manager is - eindeloos gesproken «>ver nieuwbouw in de regio Den Haag. Plannen om het huisvuil meer gescheiden in te zamelen, waardoor de kosten omlaag zou den gaan. werden niet uitge werkt De stortplaats by De Does, het melkkoetje voor de Gevulei, is door de Kroon afgeblazen. Dubbelfunctie De huidige wethouder De la Mar is inmiddels bezig met het snel in voeren van een aantal zaken, zoals de uitdeling van compostva- ten Minder vuil dat wordt ver brand. betekent namelyk minder kosten voor de burgers Maar het meeste ked is al gele den. Omdat de realisering van de nieuwe vuilverbranding nog wel jaren op zich zal laten wachten, moet al het vuil uit de Leidse re gio voorlopig naar Drenthe wor den afgevoerd. Tegen veel hogere kosten De burgers draaien er voor op. in Leiden en alle regioge meenten stijgen de reinigings rechten fors. Van de daden van ex-wethou- der Kuijers blijft weinig over. Het beeld van een falende wethouder wordt opnieuw bevestigd. Niet voor niets zei milieuwethouder De la Mar deze week ongevraagd "Er is voor myn aantreden geen moer gebeurd Als voorzitter van het bestuur van de streekmuziekschool speel de Kuyers een pikante dubbelrol Als wethouder steunde hy het plan van de gemeente Leiden om 500.000 gulden te bezuinigingen, terwyl hy als voorzitter van het bestuur van de streekmuziek school een brief aan zichzelf schreef waarin hy protesteerde tegen het besluit. Nu is er weer sprake van een merkwaardige dubbelfunctie Kuyers is naast raadslid in Lei den, interim-manager bij de SA- VA. de organisatie die de bouw van een nieuwe vuiverwerkings- installatie in Zuid-Holland voor bereidt Een project waarmee zo'n achthonderd miljoen gulden is gemoeid. De gemeente Leiden maakt deel uit van dit samenwerkings verband. zodoende ziet de ge meenteraad er op toe dat de SA- VA zijn werk goed doet Het is ge- zien voorafgaande debicles te ho pen dat het raadslid Kuyers de intenm-manapcr Kuyers nauw gezet in de gaten houdt STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13