Vredesmacht neemt bezit van Monrovia Sierdozen DECORATIEVE DOZEN Soms is het maken van extra stopcontact veei beter maken »-»«*• Verlengsnoeren moeten veilig zijn Aanleg tramtunnel in Utrecht mogelijk 'Polen vuilnishoop van Westen' Verkeerde kwast of roller kan schilderwerk bederven Muisje voor lastig spijkerwerk VRIJDAG 12 OKTOBER 1990 Decoratieve 'bewaardozen' hebben behalve hun praktische nut ook een functie als sieraad. Je kunt er van al les in opbergen, zonder dat je met een 'rommeldoos' zit die je maar be ter uit het zicht in een kast kunt zet ten. Vandaar dat ze nogal populair geworden zijn. Maar als je ze kant en klaar in de winkel koopt, zijn ze nog vrij prijzig. Zelf zulke sierlijke dozen maken is helemaal niet zo moeilijk en hoeft ook niet al te veel te kosten. Voor deel van de zelfgemaakte dozen is dat je ze helemaal naar eigen idee kunt afwerken. Bijvoorbeeld met restanten van gordijnstof, wand be kledingsmateriaal, enz. In een slaapkamer staat een setje van die dozen, in verschillende maten en vormen, erg leuk. En als je iemand een cadeautje wilt geven en je verpakt dat in een zelfgemaakte decoratieve doos, komt het geschenk meteen veel aar diger over. Wie zich tot deze creatieve vorm van kartonnagewerk aangetrokken voelt, doet er goed aan om eerst de basiswerkmethode te leren kennen. Wanneer je die een beetje onder de knie hebt, kun je naar eigen fantasie vormen en afmetingen bepalen. Er zijn drie mogelijkheden om je eigen 'dozenfabrikant' te worden: - een kant en klaar werkpakket met basismateriaal kopen. Dat be staat uit een heel stevige karton soort, het zgn. grijsbord. Het snij den van de vormen is een heel pre cies karweitje. Om het makkelijker te maken zijn er ook pakketten met voorgesneden karton, de juiste soort papierplakband en een uit voerige werkbeschrijving. - Een 'kartonnagecursus' volgen. Die worden in divers plaatsen in Nederland georganiseerd. Je kunt daar ook leren hoe je fraaie mappen, boekomslagen, kaften, enz. maakt. - Een pas verschenen boekje 'De coratieve dozen, stap voor stap zelf gemaakt' kopen. Hierin staat een complete handleiding, voor het snijden, lijmen en bekleden. Voor de bekleding van de dozen is stevig papier (90 a 110 gram) no dig, of een niet te dikke katoenen stof. Het lijmwerk kan het best ge beuren met een speciale kartonna- gelijm. Die bevat weinig water zo dat de kans op bobbelen gering is. Al die spullen zijn in hobby- of kan toorboekwinkels te koop. Meer inlichtingen over dit onder werp zijn verkrijbaar bij Van Leeu wen in Hilversum (035-214591). Daar weten ze precies te vertellen waar basismaterialen te koop zijn, waar cursussen gegeven worden, wat het kost, enz. Tegenwoordig werkt praktisch elke doe-het-zelver met elektrisch gereedschap. Dat gaat sneller, nauwkeuriger en het voorkomt blaren op de handen. Hoewel snoerloze machines steeds meer gebruikt worden, blijft rechtstreeks op een stopcontact aangesloten elektrisch gereedschap nog onmisbaar. Aan zo'n machine zit een aansluitsnoer, soms kort, soms wat langer, maar je zult meestal zien dat het toch net iets te kort is. De voor de hand liggende oplossing is: een verlengsnoer gebruiken, om de afstand tussen werkplek en het dichtstbijzijnde stopcontact te overbruggen. Verlengsnoeren kun nen echter hinderlijk en soms zelfs gevaarlijk zijn. Een over de vloer kronkelend snoer geeft kans op struikelen. Het kan achter scherpe voorwerpen blijven haken, zodat de 'mantel' beschadigd wordt. De ver binding tussen het vaste machine- snoer en het verlengsnoer kan los raken zodat ineens de stroomtoe voer stagneert. Dat geeft een schrik- effect. Om in al die gevallen waarin het gebruik van verlengsnoeren onver mijdelijk is toch veilig te kunnen werken moetje een aantal dingen in de gaten houden. In de eerste plaats moet het verlengsnoer volkomen intact zijn: geen scheurtjes, e.d. in de buitenmantel. Gebruik uitslui tend snoeren met aangegoten stek kers. Maak geen provisorische ver bindingen met kroonsteentjes of soortgelijke lapmiddelen. Een heel lang verlengsnoer vormt een obstakel dat zich als een liaan Verf en beits die minder schadelijk zijn dan die met chemische oplos middelen komen steeds meer in zwang. Water in plaats van terpenti ne e.d. is lang niet zo milieubeder- vend. Een goede zaak is ook dat fa brikanten wat terughoudender wor den in het gebruik van de kreet 'milieu-vriendelijk'. Een omschrij ving als 'minder milieu-belastend' is heel wat eerlijker. De dhz-schilders (ze zijn dit jaar al weer maanden lang druk bezig!) kunnen er het hunne toe bijdragen om zo gezond mogelijk met materi aal om te springen, en toch een goed resultaat te verkrijgen. Tips - Gebruik voor het verwerken van acrylverf de speciale acrylkwasten. Ze zijn voor de helft samengesteld uit varkenshaar en de andere helft bestaat uit polyamide (polyesterve zels). Die 'mix' werkt prettig als je acrylverf gebruikt. De acrylkwas ten zijn in ronde en platte vorm ver krijgbaar. - Grote vlakken schilder je het makkelijkst en snelst met een rol ler. Elk soort roller (schuimstof, vacht, enz.) is geschikt voor verwer king van minder milieu-belastende verven en beitsen. Maar let op de vorm: een roller met een afgeronde top heeft nauwelijks kans op over- gangsstrepen. - En dan het schuren. Nog niet he lemaal uitgeharde ('verse') acrylver ven laten zich wat moeilijk schuren alvorens een volgende laag wordt aangebracht. Dat komt doordat die verfsoort een plastisch karakter heeft. - In plaats van schuurpapier kan ook een 'schuurlapje' gebruikt wor den, zoals Scotch-Brite, verkrijg baar in drie verschillende fijnhe den, van fijn tot grof. - Machinaal schuren en polijsten kan ook: met soortgelijke 'pads' die met klittenband op de zool van een vlakschuurmachine bevestigd wor den. Festo heeft die gladmakers in het programma. Daarmee kun je trouwens ook metaal, zelfs chroom weer als nieuw oppolijsten. - Zowel voor kwasten als rollers en pads geldt dat ze na gebruik van verf of beits met water als oplosmid del onder de kraan uitgespoeld kun nen worden. Kwasten met een ko peren bus geven tijdens het drogen geen roestverschijnselen te zien; de krop van de kwast blijft dus vrij van roestpoeder, dat bij een volgende verfklus verkleuring zou kunnen veroorzaken. om alles heen kronkelt. Praktischer en veiliger is een snoerhaspel. Het snoer kan tot de benodigde lengte afgewonden worden, de rest blijft opgeborgen. Haspel Maar ook daarbij moet je weer op passen. Bij een klus die langdurig werken met een elektrische machi ne nodig maakt, kan het nog opge wonden snoerdeel in de haspel zo warm worden dat de buitenmantel gaat smelten. De boel klontert dan aan elkaar. De snoerhaspel kun je dan weggooien. Het lijkt aantrekkelijk om een haspel met vele tientallen meters snoer te bezitten. Vooral als je een grote tuin hebt kun je dan met bij voorbeeld zo'n 30 of 50 meter lengte overal komen. Het kan echter prak tischer en veiliger zijn om twee klei nere haspels te hebben, die als het nodig is aan elkaar gekoppeld kun nen worden. Over de tuin gesproken: voorkom dat koppelingen van snoeren in plassen of ander nat terechtkomen. Elektrisch tuingereedschap moet altijd geaard aangesloten worden. Laat het snoer niet direct van bij voorbeeld de gazonmaaier op de grond komen, maar leg het over de schouder. En kijk af en toe achter om om te zien of het zich niet ergens achter vasthaakt. Stopcontacten De stopcontacten dienen stevig op de muur bevestigd te zijn zodat de inwendige aansluitingen bjj het uit trekken van de stekker niet los ra ken. Als er in de dhz-werkplaats re gelmatig gebruik gemaakt moet worden van een verlengsnoer, kan het aanbrengen van éen of meer ex tra stopcontacten, in de directe na bijheid van de werkbank, meer ge mak geven. Het gedoe met verleng snoeren kan dan tot een minimum beperkt blijven. MONROVIA (AFP/Rtr) - De Westafrikaanse troepenmacht Ecomog in Liberia is er in geslaagd heel Monrovia in han den te krijgen en Taylors aanhangers uit de hoofdstad te verdrijven. Taylors mannen bleken slecht opgewassen te gen de artilleriebeschietingen door het multinationale leger dat troepen omvat uit Ghana, Gambia, Guinee, Nigeria en Sierra Leone. Taylors Nationaal Patriottisch Front heeft ook het James Sprigss Paynes vliegveld bij de hoofdstad moeten ontruimen. Ecomog-officie- ren zijn nu bezig een gebied bij de luchthaven te "zuiveren" van aan hangers van Taylor, om er zeker van te zijn dat Taylors artillerie - die een EG-commissaris van blaam gezuiverd STRAATSBURG (GPD) - In de Goodman-affaire, het dreigende faillissement van de Ierse, grootste vleesverwerkende industrie van Europa, is de Ierse landbouwcom missaris Ray MacSharry van de blaam gezuiverd, die hem in de ver- dachtenbank had geplaatst. Goodman International is door de Golf-crisis in ernstige moeilijk heden geraakt. -De vordering van deze vleesverwerkende industrie op Irak bedraagt ruim 500 miljoen gulden, doch deze wordt niet veref fend uit wraak tegen de handels boycot, die de Europese Gemeen schap als geheel tegen Baghdad heeft ingesteld. MacSharry zou met name volgens de Nederlandse socialisten in het Europees parlement voorkennis hebben gehad van het dreigende faillissement bij Goodman Interna tional en druk hebben uitgeoefend op onder anderen oud-minister Braks van landbouw de investerin gen niet onmiddellijk terug te trek ken. Het Nederlandse ministerie van landbouw ontkent niet dat MacS harry met Braks over de door de Golf-crisis ontstane moeilijkheden op de Europese vleesmarkt heeft gesproken, maar ontkent dat druk is uitgeoefend. bereik van vijftien kilometer zou hebben - het vliegveld, niet meer kan beschieten. Maandag hadden vijf journalisten al ter plekke gecon stateerd dat twee enorme zones bij het vliegveld door Taylors mannen waren verlaten. Het Front heeft ook het dorpje White Plains moeten opgeven, van strategisch belang omdat zich hier de zuiveringsinstallaties voor water voor Monrovia bevinden. Volgens goedingelichte militaire bronnen is het verlies van dit dorp niet zozeer aan actie van de Ecomog-soldaten te danken als wel aan een offensief van Prince Johnson en zijn man nen. Eerder werd Ecomog door troepen van Prince Johnson gehol pen om in de haven van de hoofd stad aan land te gaan. Deze troepen werken nu vaak als verkenners en stoottroepen voor de Ecomog-een- heden. Met de Ecomog-troepen vechten volgens een Franse, twee Ameri kaanse en twee Algerijnse verslag gevers ter plekke ook soldaten van het Liberiaanse leger mee. De be velhebbers van de Ecomog ontken nen dat. De journalisten werden maandag opgepakt toen zij tussen de gevechtslijnen verdwaalden, in gezelschap van een gids die tot Tay lors mannen behoorde. De gids is sinds zijn arrestatie niet meer le vend teruggezien door de journalis ten. Naast een baan van het vliegveld Spriggs-Payne van de Liberiaanse hoofdstad Monrovia, is een massa graf van zeker honderd mensen ge vonden, waarschijnlijk tegenstan ders van president Samuel Doe die vorige maand zelf door een groep van opstandelingenleider Prince Johnson werd gevangengenomen en doodgeschoten. Volgens de pers berichten uit Accra in Ghana, waar in dit werd gemeld, kan de moeras sige grond langs de baan nog hon derden andere lijken bevatten. De fabrikant van David-gereedsehappen is al tientallen jaren bezig met het bedenken van gereedschapjes die de doe-het-zelver veel gemak schenken Het jongste ei van David is de 'Spijkermuis', een grappig gevormd hulp middel om zowel kleine als middelgrote spijkers op moeilijk bereikbare plaatsen in te slaan. In het spitse, van dun tot dik toelopende bekje van die muis passen spij kers van uiteenlopende dikten. Met de hand plaatsje de muis met een inge- prikt spijkertje op de juiste plaats en ie tikt het er met enkele hamerklap- pen vast. De enige kritische opmerking die erbij gemaakt kan worden is dat de allerdunste spijkertjes (ca. 1 mm schachtdikte) tot achterin de mui- zebek geplaatst moeten worden, en dan op ca. 25 mm afstand van de plaats van inslaan staan. Dus in echt de allermoeilijkst bereikbare plekjes heeft de spijkermuis dan toch misschien een te lang bekje. Niettemin: het is een handig ding, en je koopt het, samen met een assor timent van 200 spijkertjes van uiteenlopende formaten, voor minder dan een tientje. De schrik sloeg sloper Janssen en zijn beide zoons in Amsterdam-Noord om het hart toen zij bij het slopen van scheepsonderdelen plotseling op ijzeren voorwerpen stuitten die verdacht veel leken op granaten. De te hulp geroe pen rijkspolitie te water wist er ook niet goed raad mee, maar houdt het op in de cementen bodem gegoten ballost. De Explosieven Opruimingsdienst moet volgende week uitsluitsel geven. Tot die tijd worden de voorwerpen in een container bewaard. <f„u> anpi WARSCHAU (AP) - Westerse lan den hebben meer dan 46.000 ton ge vaarlijk afval verscheept naar Po len, waar bijna geen faciliteiten zijn voor de veilige stort en gereguleer de opslag van afval, zo heeft de milieuorganisatie Greenpeace gis teren in een rapport bekendge maakt. In het rapport, dat het resultaat is Weer vrijspraak AMSTERDAM (ANP) - Het zal voorlopig niet duidelijk worden wie op 17 oktober 1988 op de oude rijks weg Zeist-Amersfoort op auto's schoot waardoor een dode viel. In elk geval is het niet de 55-jarige Bilt- hovenaar. die sindsdien als de 'snel- wegschutter' werd verdacht. Het gerechtshof in Amsterdam sprak de man gisteren vrij van de schietpartij wegens onvoldoende bewijs. Dit deed de Utrechtse rechtbank al eer der maar het openbaar ministerie ging in hoger beroep en eiste twee weken geleden opnieuw levenslan ge gevangenisstraf wegens de snel wegschietpartij. De man werd ove rigens door het hof wel tot acht jaar cel veroordeeld wegens het schie ten op een bromfiets in Bilthoven op 6 juni 1988 en het steken van ie mand met een priem in het hart van een studie van zes maanden, worden 64 gevallen beschreven van 72 buitenlandse bedrijven, waarvan de helft uit West-Duitsland en de rest uit twaalf andere landen. Aan Polen werd tenminste 22 miljoen ton afval aangeboden, en tenminste 46.000 ton passeerde de grens. De bedrijven exporteerden vol gens Greenpeace onder meer elek tronisch schroot, kabels, batterijen, rioolbezinksel, verffesten, as en in dustrieel afval. In Polen bevinden zich volgens de milieuorganisatie meer dan vijf tienduizend vaten vloeibaar che misch afval, waaronder oplosmid delen en zware metalen. De stoffen zijn op een onveilige manier opge slagen en bedreigen de drinkwater voorziening. Westerse afvalproducenten lever den volgens Greenpeace heimelijk gevaarlijk afval aan Polen dat ze in eigen land wegens de aldaar gelden de voorschriften niet kwijt konden. Zij zouden hierbij gebruik hebben gemaakt van de betere reismoge lijkheden tussen West- en Oost-Eu ropa. "Het is werkelijk een schan daal," zegt onderzoeker Andreas Bernstorff. "De opening van de grenzen was voor iets geheel anders bedoeld". De afValverschepers hadden vol gens de organisatie ook profijt van de politieke omwenteling en de be narde economische situatie, door harde westerse valuta aan te bieden voor het opslaan van gevaarlijk ma teriaal. "Als het aan de vrije markt ligt volgt giftig afval de weg van de min- ste weerstand. De gevaarlijke in- dustne-afvalprodukten gaan onver mijdelijk naar gebieden met de minste politieke en economische macht om hen te weigeren," stelt het rapport. Een Poolse wet uit 1989 verbiedt de meeste invoer van afval. Nale ving van de wet is echter moeilijk af te dwingen. Bovendien staan op overtreding slechts lichte straffen, aldus Greenpeace-woordvoerder Jim Pucket. De wet hanteert vol gens hem ook een vage definitie voor gevaarlijk afval en heeft een belangrijk achterdeurtje, dat de in voer van afval toestaat onder de voorwaarde dat het in nieuwe pro- dukten wordt verwerkt of herge bruikt. De Europese Gemeenschap heeft volgens Pucket "geweigerd de mo rele en politieke verantwoordelijk heid te nemen om afvalexport te verbieden en daardoor is het nog steeds mogelijk dat gevaarlijk afval wordt geexporteerd naar landen die het niet kunnen verwerken". UTRECHT (GPD) - De aanleg van een tramtunnel onder de Utrechtse binnenstad is technisch mogelijk, kost achthonderd tot achthonderd vijftig miljoen gulden en duurt vijf- eneenhalf tot zeven jaar. Tot deze conclusie komen twee bouwconsor- tia die in opdracht van de gemeente Utrecht hebben onderzocht of zo'n tunnel technisch haalbaar is. Het onderzoek had een oriënte rend karakter. De gemeente wil nog dit jaar alle studies naar een onder gronds sneltramtracé afronden. Daarna kunnen burgemi - h I KI wethouders hun standpunt bepalen en kan het overleg met de betrok ken ministeries worden gestart. Het onderzoek van beide consor tia richtte zich op de bouwtechniek, de veiligheid, de hinder tijdens de bouw en de juridische haalbaar heid. Ze vinden alle twee dat de tramtunnel zowel volgens de open bouwkuip-methode als met de schildboor-methode kan worden aangelegd. Wordt die boortechniek toege past, dan is de overlast m de binnen stad veel kleiner. Bovendien is de tunnel dan in vijfeneenhalf jaar klaar, gerekend vanaf het begin van de werkzaamheden tot de verkoop van het eerste tramkaartje onder de grond. De bouw van een tunnel in een bouwkuip duurt minstens ze ven jaar en veroorzaakt veel meer overlast. In opdracht van Utrecht hebben twee bouwconsortia ook onder zocht of de sneltram langs drie tra cés onder de Utrechtse binnenstad kan worden doorgetrokken naar De Litouwen krijgt van Fransen goud terug PARIJS (Rtr/AFP) - Parijs is be reid om meteen twee ton Litouws goud aan Vilnius terug te geven. Dit heeft president Vytautas Landsber- gis van Litouwen gisteren gezegd na een onderhoud met zijn Franse ambtgenoot Francois Mitterrand in Parijs. "Het goud staat tot onze beschik king. w-e kunnen het meteen terug krijgen", aldus Landsbergis. Het gaat om 2.2 ton goud in staven die naar Frankrijk zyn verscheept in 1939, een jaar voordat Litouwen door de Sovjetunie werd gean nexeerd. De goudvoorraad, die nu zo'n 58 miljoen gulden waard is, ligt opge slagen in de kluizen van de Banque de France. Daar bevindt zich ook dra MO ton goud van de Estse re publiek die tegelijk met Litouwen werd ingelijfd. Uithof. De resultaten van hun stu dies zijn vrijwel gelijkluidend Ze komen tot de slotsom dat de tram tunnel op tracé 1. dat zoveel moge lijk de straten volgt, zowel in open bouwputten als met de boor-me tho- de kan worden aangelegd. Op de an dere twee tracés kan de tramtunnel alleen met de boor-methode wor den gerealiseerd, omdat die ondet de bebouwing doorgaan. Lezers Schrijven Prehistorie Voor iedereen die na het lezen van het artikel 'De rijkdom van de pre historie' (m deze krant van 8 okto ber) besluit om ook op zoek te gaan naar 'oudheden' volgen hier enkele opmerkingen. Archeologen houden zich bezig met het reconstrueren van prehisto rische samenlevingen. Voor hen tel len niet alleen de archeologische vondsten zelf, maar ook -en vooral- de context waarin het voorwerp zich bevindt en de samenhang met andere vondsten. De bodem is voor de archeoloog als het ware een ar chief: het 'bodemarchief Iedereen die op zoek gaat naar ar cheologische voorwerpen met als doel ze thuis 'op de MbOOfllMB mantel' te zetten, vernietigt daar mee in feite informatie over he t ver leden. En bovendien wij hebben in Nederland een Monumentenwet, die het opzettelijk zoeken naar ar- cheologica door niet-bcvoegdcn verbiedt. Wie bij toeval toch een vondst doet, is verplicht die te mel den bu de burgemeester van zijn woonplaats. Het bodemarchicf wordt enorm btdnifi n behoeft due be n he* ming. Als schruver Jan Wicringa zich voor zün artikel wat meer zou hebben verdiept in de materie, zou hu hebben beseft dat zijn verhaal voor de archeologie zeer onge wenste gevolgen kan hebben. Iedereen die werkelijk in archeo logie is geïnteresseerd en er zqn hobby van wil maken, zou ik willen adviseren lid te WWtbu VM dB AWN (Archeologische Werkge meenschap Nederland), de Lande lijke vereniging van amateurar cheologen (ook een afdeling in Lei- dom De AWN' ia sinds» jaar en dag de zeer gewaardeerde rechterhand van beroep -arrheoiogi.- Monica Alkemade Langestraat 12 2312 SL Leiden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11