LEIDSCH DAGBLAD Afschuw over geweld Israël NODIG! Overleg landbouw loopt vast 'Ik weet het niet' Nieuwe strijd CDA en PvdA over koppeling tekent zich af VS blokkeren veroordeling in Veiligheidsraad Iran tegen overdracht van Kuwayts gebied aan Irak FIORELLA AMERIKAANSE SCHOOL GEOPEND DINSDAG 9 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART I860 No. 39365 Prijs f 1.1,35 LEIDERDORP/DEN HAAG - Zoals verwacht heeft de Kroon het bestemmingsplan De Does van de gemeente Leiderdorp af gewezen. Vanmorgen is het ko ninklijk besluit gepubliceerd. De stortplaats voor grof vuil is daarmee definitief van de baan. De Raad van State vindt dat Kroon verbiedt aanleg stortplaats Does in Leiderdorp de belangen van natuur en land schap in dit geval boven alle an dere belangen moeten prevale ren. Hiermee worden de be zwaarschriften van zowel na tuurbeschermingsorganisaties als bewoners van de omgeving na jaren van vechten gehono reerd. Het niet doorgaan van de stortplaats De Does betekent dat er elders een plaats voor de stort van puin en bouwafval moet worden gevonden. Boven dien heeft de Gemeenschappe lijke Vuilverwerking Leiden (Gevulei) al acht miljoen gulden in de aanleg van de stortplaats geïnvesteerd, hetgeen waar schijnlijk weggegooid geld is. Bovendien loopt de Gevulei tientallen miljoenen guldens mis, die men als winst uit de ex ploitatie dacht te halen. JERUZALEM/NEW YORK (DPA/AFP/Rtr) - De VS heb ben vannacht in de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties een veto uitgesproken over een resolutie tegen Israël waarin het geweld in Jeruzalem wordt veroordeeld. Dat is door diplomatieke bronnen bij de VN meegedeeld. Alom is met afschuw gereageerd op het bloedbad, waarbij gisteren zeker 25 Palestijnen om het leven kwamen en volgens de hoogste schatting 400 mensen gewond raakten. De rellen ontstonden toen Palestij- Volgens hem wist de politie al een nen vanaf de Tempelberg in Jeruza lem joden, die naar de Klaagmuur waren gekomen om te bidden in het kader van het Loofhutten-feest, met stenen bekogelden. Zwaar bewa pende politiemannen vuurden daarop traangas af, bestormden de berg en openden het vuur met scherpe munitie. Premier Jitschak Shamir zette zich gisteren met kracht af tegen paar dagen voor de ongeregeldhe den dat Palestijnen werden gere- cruteerd voor een massale aanval op joden bij de Klaagmuur. Sinds afgelopen vrijdag hebben honder den Palestijnse jongeren de wacht gehouden op de Tempelberg en de stenen waarmee de joodse gelovi gen werden bekogeld waren de nacht ervoor klaargelegd. Ook wa ren de gelovigen in de Aksa-moskee uitlatingen van Jeruzalems burge- opgeroepen de heilige plaatsen te beschermen tegen de extremisti sche joodse groep "Gelovigen van de Tempelberg". Op de vraag waarom er niets was gedaan om de rellen te voorkomen, zei minister van politie Milo giste ren voor de televisie dat de politie ervan uitgegaan was dat de protes ten om drie uur 's nachts zouden be ginnen. "Maar er gebeurde niets". De politie heeft een intern onder zoek aangekondigd, maar verschil lende linkse parlementsleden eisen een onafhankelijk onderzoek. Een door Colombia, Cuba, Malay sia en Yemen voorgestelde resolu tie, waarin de 'criminele daden' van Israël worden veroordeeld en de in stelling van een onderzoekscom missie wordt geëist, stuitte van nacht op een veto van de VS. De VS willen hooguit een speciale afge zant van VN-secretaris generaal Pe rez de Cuellar sturen. De Veilig heidsraad zette de (gesloten) be raadslagingen vandaag voort. De VS leverden gisteren bij mon- LUXEMBURG (GPD/ANP) Het de van minister Baker (buitenland- overleg over de omstreden veria- se zaken) wel verhulde kritiek op Is meester Koliek, die de rellen in ver band gebracht met Shamirs aan kondiging zondag dat er een nieuwe joodse wijk wordt gesticht in oost- Jeruzalem. Shamir zei dat de 'fana tieke hysterie' onder de Palestijnen is opgezweept door Baghdad. Onenigheid in EG over lagere steun Simon Kemp voor Haagse rechtbank Van onze verslaggevers Onder de vele aanklachten zat DEN HAAG - Gekleed in een slob- ook die van oplichting van het Aca- bertrui speelde de Hazerswoudse demisch Ziekenhuis in Leiden, vuiltransporteur Simon Kemp van- Kemp leverde bij voorbeeld 10.000 morgen voor de Haagse rechtbank vaten af om afval in te doen. maar de vermoorde onschuld. Ondanks hij bracht er 41.000 in rekening. Zo de enorme belangstelling van pu- werd er snel 170.000 gulden ver bliek, schrijvende pers en televisie diend. De AZL-ambtenaar, die er bleef hij opmerkelijk kalm. Sleutel- bij betrokken was, verdiende er ook woord in al zijn antwoorden was 'Ik flink aan. Die is hiervoor al door de weet het niet'. Kemp moest zich rechtbank veroordeeld, voor de rechtbank voor elf aan- klachten verantwoorden. Russenhout werd ook goed De manieren waarop Kemp pro- verdiend. De aangevoerde asbest- beerde te zwendelen, waren legio, schillen uit nulieuoogpunt gevaar- Maar hoe het allemaal in zijn werk U* spul werd op de stortplaats ging, wist hij niet meer. Nadat de Meerlanden eerst met huist uil er- president van de Haagse rechtbank mengd, dan pas werden de vracht- een ingewikkelde truc met btw-gel- "aeens gewogen, de kosten werden den had uitgelegd, een truc die gedeclareerd en vervolgens werd Kemp zelf had bedacht, zei de trans- het vuil illegaal in Belgu- gedumpt porteur doodleuk: "Hoe bedoelt u ambtenaren van Rijssenhout dat?". De rechter legde het voor de werden door Kemp voor de mede- tweede en derde keer uit, maar werking betaald. De werkwuze van Kemp snapte het toch niet. "Een Kemp en de smeergelden hebben saillant daarbij is. dat...", ging de ru m een eerdere rechtzaak toegege- president dapper verder. Kemp ^en. ontkende w**r 8'as- bleef onverstoorbaar: "Saillant, hard. Denkt u dat de ambtenaren zegt u? Wat is saillant?". zichzelf zo zouden belasten? De president slaagde er niet echt YT?>e® rechter. Maar Kemp bleef in Kemp in een hoek te krijgen. Al- bÜ z^n ontkenning, leen de zaken die zwart op wit staan. De aanwezigen in de rechtszaal gaf hij toe. De rest van de beschuldi- zuchtten even diep als de rechter, gingen ontkende hij. Zie verder pagina is PARIJS (Rtr/AFP) Iran zal alles Iran is dus ook niet bereid de doen wat in zyn vermogen ligt om te overdracht van het eiland Bubiyan voorkomen dat, in het kader van aan Irak accepteren. President Sad- een vredesovereenkomst, Kuwayts dam Hussein van Irak maakt aan- grondgebied overgedragen wordt spraak op dit Kuwaytse eiland en de Irak. Dit heeft president Rafs- mogelijkheid is wel geopperd dit ei- anjani van Iran gisteren in een inter view met het Franse dagblad 'Le Monde' verklaard. Israëlische politieagenten be waken gearresteerde Palestij nen in de buurt van de Al Aqsa- moskee in het oude centrum van Jerusalem na de ernstige rellen waarbij vele doden en gewon den vielen. «oto afpi Tweekamp schaken begint met remise NEW YORK (ANP) - De openings partij in de vijfde tweekamp om de j-.- .T.r.T-ischaak wereldtitel tussen kampioen ging van de overheidssteun aan Eu- reel. Volgens' B^eTmoSïsraelSich Gari Kasparov en Anatoli Karpov is vlu „«„«.uw. ou u. ropese landbouwers is gisteren beter voorbereiden op onlusten om vannacht m New Vork in remise ge- eerste dag van de algemene be- staat nu voor 1993 en 1994 in de boe- DEN HAAG (ANP) - CDA en PvdA in de Tweede Kamer blijven met el kaar bakkeleien over de automati sche koppeling tussen de lonen in het bedrijfsleven en de uitkeringen en ambtenarensalarissen. Dat is vandaag duidelijk geworden op de land, dat Irak betere toegang tot zee zou bieden, in de Golfcrisis te ge bruiken als wisselgeld. De Kuwaytse regering in balling schap heeft het Kuwaytse verzet ge zegd zyn guerrillastrijd tegen Irak te beperken vanwege de wrede ver geldingsmaatregelen tegen bur gers. Om het leven van onschuldige burgers te redden, wordt het (gewa pende) verzet op een laag pitje ge zet, aldus de Kuwaytse minister van planning. De Kuwayti gaan voorts de Ver en inkomstenbelasting niet auto- WD'er betekent dat dat het CDA en'8^e Naties toestemming vragen matisch te compenseren. Het afzien wil dat in cao-onderhandelingen al- v?or een luchttransport met medi- van die inflatiecorrectie levert de leenverdieners met een gezin iets cynen naar Kuwayt-staa. Als ge- overheid meer geld op. De PvdA- extra's moeten krijgen. "Dat lykt y°u? van VN-handelsembargo voorman wenst bovendien dat de mij in stryd met het beginsel van kunnen sinds 6 augustus voeasei. verlaging van het hoge btw-tarief non-discriminatie", aldus Bolkes- met 1,5 procent niet doorgaat. Die tein. vastgelopen. De EG-landbouwmi- het aantal slachtoffers zo beperkt ei«digt. Op pagina 17 analyseert nisters konden het in Luxemburg mogelijk te houden. Perez de Cuel- schaakgrootmeester Hans Bouw niet eens worden over een voorstel lar zej gisteren dat Israël wellicht meester voor onze krant de eerste van de Europese Commissie om de buitensporig veel geweld heeft ge- P^Ü- landbouwsubsidies in 10 jaar tijd bruikt. met 30 procent te verminderen. Leiders van de Palestijnse op- De EG heeft daardoor nog steeds stand riepen de Palestijnen gisteren geen standpunt voor de GATT-on- op Israëlische soldaten in de Gaza- derhandelingen over liberalisering strook en op de Westelijke Jordaan- van de landbouw, terwijl dat 15 ok- oeVer "te liquideren" als vergel- tober bekend moet zijn bij de de we- ding. Palestijnse organisaties kon- reldhandelsorganisatie GATT. Vol- digden een algemene staking van gende week dinsdag praten de EG- twee dagen aan. Egypte beschul- ministers verder, in de hoop intus- digt Israël van 'wrede onderdruk- sen meer zicht te krijgen op de ^ing' en zegt dat de Israëliërs 'alle eventuele gevolgen voor inkomens grenzen hebben overschreden', van de boeren. irak zej dat het Israëlische optreden Minister Bukman (landbouw), die WOrden gewroken, gisteren zijn eerste officiële optre- (p,KlD, 7; maitrcgclci. i.rsêl tegen nieuw geweld; geweld Tempelberg geeft Intifada religieuze dimensie) den op het EG-toneel maakte, waar schuwde dat de GATT-onderhande- lingen in december door een ver deelde EG kunnen mislukken. "Dan komen er handelsoorlogen tussen vooral de VS en Europa, waar niemand beter van wordt", zei Bukman. "Zeker Nederland niet, dat een landbouw-exportland is". De meeste landbouwministers hadden gisteren geen goed woord voor de voorstellen, die de Europe se Commissie vorige week deed. Volgens hen betekent het snoeien in landbouwsubsidies een enorme aantasting van de inkomens van hun boeren. Vooral Frankrijk, Duitsland en Ierland verzetten zich fel. "Dit betekent dat 70 procent van onze boeren failliet gaat", zei de Duitse minister Kiechle. Minister Bukman schaarde zich samen met de Britse en Deense mi nister achter de voorstellen, waar aan volgens hem niet veel meer kan worden veranderd. "Dit is een ta melijk samenhangend voorstel, waar je niet zomaar een steentje uit kan halen", aldus de bewindsman. Het mislukken van het land- bouwoverleg komt de landbouwor ganisaties goed uit. Voorzitter Doornbos van het Landbouwschap zei dat de voorstellen "desastreuze gevolgen" zullen hebben voor de Nederlandse boeren. De Europese boerenorganisatie COPA wees de subsidieverlagingen als 'onaan vaardbaar' van de hand. De nieuwe kollekties zijn binnen. Burgsteeg 4-5, Leiden. Telefoon 071-134314. schouwingen van de Kamer over de Miljoenennota voor 1991. Het CDA wil die koppeling rond de jaarwisseling onder de loep leg gen om te bezien of zij nog wel be taalbaar blijft. Dat zal volgens frac tieleider Brinkman afhangen van ken. De lastenverlichting hoeft voor de PvdA geen voorrang te hebben boven een verlaging van het finan cieringstekort, verbetering van de werkgelegenheid en de veiligheid op straat. Het CDA daarentegen wijst een de mate waarin de cao-lonen stijgen verhoging van belastingen en pre en de financiële druk op de uitke- mies als mogelijkheid voor het ka- ringsfondsen afneemt. PvdA-fractieleider binet om uit de financiële proble- Wnitopnc men te komen van de hand. Volgens vindt daarentegen'dat wie de kop- CDA-fracüeleider Bnnktnan zou peling ter discussie stelt, de inko mensverschillen in de samenleving willens en wetens vergroot en de be- dit "de weg van de minste weer stand" zijn. Indien het financieel te genzit moet er meer bezuinigd wor- J^et d. btw-vert^ nog me, Bewolkt Vrij veel bewolking roet voornamelijk in het noorden van bet land wat regen of motregen. Minimumtemperatuur rond 9 graden, middagtcmpcratuur omstreeks 16 graden. Matige, langs de Waddcnkust af en toe krachtige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Op de meeste dagen droog. Middagtcmpcratuur aan bet eind van de week stijgend tot ongeveer 19 graden. 24 PAGINA'S heeft laten vallen. WD-fractievoorzitter Bolkestein uitte vandaag ernstige kritiek op het financiële beleid van het kabi- RTL4 dupe storing Tf HILVERSUM (GPD) - Door een net Lubbers-Kok. Vooral de koppe- technische storing in het Hilver- medicijnen en andere benodigdhe den Kuwayt-stad niet bereiken. Een Kuwaytse functionaris zei gisteren dat de medicynen nodig zyn voor de behandeling van ernstig zieke patiënten. Een Iraaks schip dat het embargo ontdook is gisteren in de Golf van Oman tot stoppen ge dwongen. Het vervoerde rijst, meel en andere verboden goederen. De Iraakse minister van buiten landse zaken, Tareq Aziz, heeft gis teren m een vraaggesprek met de Amerikaanse televisiemaatschap pij CNN verklaard dat westerlingen die in Irak en Kuwayt worden vast gehouden mogen vertrekken indien VS-president Bush plechtig belooft dat hij Irak niet zal aanvallen. In Irak bevinden zich nog vele honder den Westerse mannen die als schild worden gebruikt voor eventuele aanvallen. De commandant van de Egyptische troepenmacht in Saudi- Arabie heeft gisteren verklaard aan zo'n aanval op Irak niet te zullen meewerken. Twee Amerikaanse piloten zyn ling tussen uitkeringen en lonen sumse kabelnet, heeft RTL 4 gister- iwee /wneruuianse uuuurn kwamen onder zwaar VVD-vuur te mi(jdag van 16.00 tot 19.30 uur niet gisteren in het zuiden van Saudi S ïïïiS live k"nnen «'tzenden. I" Arab^ omgekomen toen het ver- te8en. het CDA, dat een gezins- van de Vüf uur show en het nicuw3 kenningsvi,egtuig waann zij zaten neerstortte. De Amerikaanse mari ne zoekt nog naar twee helikopters omdat dat geen live-programma isM -r - van de Vijf uur show en het nieuws vriendelijk beleid wil. Volgens de werden natuur. en tekenfilms u.tge- zonden. Prijzenslag ging wel door DEN HAAG -Koningin Beatrix verrichtte vanmorgen de officiële opening van het nieuwe schoolcomplex van de Amerikaanse school in Wasse naar. Zij deed dat door het lui den van de schoolbel. Na afloop werd de vorstin rondgeleid langs diverse klaslokalen. De eerste steen van de 25 mil joen gulden kostende school werd vorig jaar juli gelegd door de vrouw van de Amerikaanse president, Barbara Bush. Behal ve de koningin waren ook minis ter Van den Broek van buiten landse zaken, de Amerikaanse ambassadeur Wilkins jr., beiden lid van het aanbevelingscomi té van de school, en minister An dnessen van economische zaken bij de opening aanwezig. Volgens directeur dr. G. Schoppen zitten op de school 700 leerlingen in de leeftijd i>an 4 tot 18 jaar en vertegenwoordigen zij meer dan 40 nationaliteiten. Het omvangrijke schoolcomplex ligt tussen de Rijksweg 44 en de Deijlerweg. (foto win duiwm) Radio 10 mag op de kabel blijven DEN HAAG (ANP) - Radio 10 mag via de kabel blijven uitzenden. De Raad van State heeft vandaag een beroep van de NOS verworpen. Het Commissariaat voor de Media had al eerder besloten dat Radio 10 niet van de kabel geweerd kon worden, omdat de Italiaanse omroep Re te Zero verantwoordelijk is voor de uitzendingen. Volgens de NOS is Radio 10 helemaal geen buitenland se, maar een verkapte Nederlandse omroep. De mediawet verbiedt binnen landse commerciële omroep nog steeds maar volgens het Europees recht is het niet toegestaan buiten landse omroepen te weren. Diplomaten DDR, nu werkloos, boos over 'Berufsverbot' BERLIJN (AFP) - Rond 440 diplo maten van de voormalige DDR, die sinds de Duitse eenwording vorige week werkloos zijn, hebben van daag in open brieven aan de autori teiten in Bonn geprotesteerd tegen het 'Berufsverbot' waarvan zy het slachtoffer zijn geworden. In hun brief aan minister Gen- scher (buitenlandse zaken) zeggen de oud-diplomaten getroffen te zyn door een 'politieke neutronenbom' nu Bonn de voormalige DDR-am- bassades heeft gesloten en het per soneel heeft ontslagen. De live-programma's gaan via een landlijn van Hilversum naar Luxemburg en worden daar opge- die met m totaal acht mariniers aan boord sinds gisteren worden ver mist. De Libische leider Moammar Gaddafi heeft opgeroepen tot een straald naar de satelliet. Vanaf half iraakse aftocht uit Kuwayt. Daarna acht kon als noodmaatregel gebruik worden gemaakt van een andere lijn die via Brussel en Parijs i Luxemburg loopt. zouden de Arabieren vrij zyn zich te verzetten tegen buitenlandse mili tairen in het gebied tenzij die zich uit eigen beweging terugtrekken. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week ■■i kompleet nieuws, tips en trends Oat wil ik niet missen' Ia Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement I 74,15* a Ik neem een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres I PostcodeTelI Woonplaats Deze bon m een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen^071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1