Tweede-kamerleden: verbod op uitschrijven bonnen onverantwoord 'Ook jonge vrouwen moeten uitstrijkje laten maken SAVA koopt grond in Leidschendam LANDELIJKE WATERSCHAPSDAG (PuftiTicutos MAANDAG 8 OKTOBER 1990 Hoogendoornprijs toegekend aan Oegstgeestse arts OEGSTGEEST - De Oegst- geestse arts mevrouw J. Zwet sloot-Schonk krijgt de Dr. D. Hoogendoornprijs 1990. De prijs, die eens per drie jaar wordt uitgereikt, bestaat uit een plaquette en een geldbe drag van tienduizend gulden. Prof.dr. Ph. Hoedemaeker uit Leiden kreeg als eerste de prijs in 1984. Het SIG/Informatiecentrum voor de Gezondheidszorg kent de prijs toe aan een per soon of organisatie die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de medische informatica. Me vrouw Zwetsloot krijgt de prijs, omdat zij heeft laten zien hoe een ziekenhuis-informa tiesysteem kan worden ont sloten voor klinisch weten schappelijk onderzoek. Mevrouw Zwetsloot werkt in het Reinier de Graaf Gast huis in Delft waar zij stafme dewerker is van de directeur medische zaken. De prijs wordt 23 oktober uitgereikt in de Stadsschouwburg in Utrecht, aansluitend aan het symposium 'Bedreigt privacy onze gezondheid' dat het SIG organiseert. De politiekorpsen van Wassenaar en Noorwijk laten het er niet bij zit ten. Woordvoerders van beide korp sen verzekeren dat er gewoon bon nen worden geschreven. Het ge meentelijke korps van Noordwijk overlegt vanmiddag met de korp sen van Leiden en Katwijk en met het district Den Haag van de rijks politie om een oplossing van het probleem te bedenken. Het is moge lijk bonnen via andere korpsen bij Foutparkeren in Noordwijk. Kamerleden vinden dat er moet worden bekeurd, ook al heeft het openbaar ministe- ook^op zoek^Mr'korpsen'dAe nog Bestuur wil zo snel mogelijk vuilverbrandingsoven bouwen niet hun tax hebben bereikt. Te hard rijden op de Rijksstraatweg le vert nog steeds een bekeuring op. "We sparen de bonnen desnoods op tot januari. Diegenen die dan niet hebben betaald, zijn als eerste aan DEN HAAG/LEIDEN - Het Sa- de beurt in het nieuwe jaar", aldus menwerkingsverband Afvalverwij- een politievoorlichter. dering Zuid-Holland West (SAVA) LEIDEN/ALPHEN—BIJ een flink windje lieten enkele bezoekers van een van de molens van de Molen vier Rn ng in Aarlanderveen zicb zaterdag door de molenaar iets vertellen over de werking van bet mechanisme. Alle 130 waterschappen, ge malen, sluizen, zuiveringsinstallaties en molens in Nederland hebben zaterdag bun deuren opge steld voor publiek. In de regio Leiden kwamen ge middeld 100 bezoekers naar de verschillende in stallaties. "Gezien de weersomstandigheden zijn we redelijk tevreden", aldus een voorlichter van het Hoogheemraadschap van Rijnland. eigendom. Op de plek wordt een om zo snel als mogelijk is de beno digde grond aan te kopen. SAVA wil hiermee nieuwe vertragingen voor zijn. Het bestuur acht die on verantwoord gezien de ontwikke lingen rond de vuilverbrandingsin stallaties in Leiden en Den Haag. Het bestuur deelt een en ander mee op vragen van het Voorburgse WD-raadslid Hessing. Woensdag komt tijdens de vergadering van het bestuur de formulering van die ant woorden aan de orde. De grond, die de stichting 35 miljoen gulden kost, wordt om belastingtechnische rede nen in een aparte vennootschap on dergebracht. De resterende 9 hecta re die nodig zijn, verwacht SAVA het komend halfjaar te kunnen aan kopen. Gemeenten die aan de totstand koming van de vuilverbrandings oven meewerken, lopen pas de kans op een financiële strop indien de bouw aan het Prins Clausplein niet doorgaat, zegt het bestuur. De pro vincie wil er dan een bedrijfsterrein in ontwikkeling brengen. Dan zou de grond weer zonder verlies van de hand kunnen worden gedaan. Het bestuur: "Het financiële risi co schuilt in feite in de vertraging die bij de ontwikkeling van het ter rein kan optreden. Maar de provin cie heeft SAVA alle noodzakelijke medewerking toegezegd. Een on verhoopt negatief saldo kan waar schijnlijk worden verrekend in de plannen voor een andere lokatie. In het meest ongunstige geval gaat het om een bedrag in de orde van groot te van minder dan één procent van de totale investeringskosten". Zoals bekend ligt de gemeente Leidschendam dwars. Die wil eerst enkele andere zaken geregeld zien, zoals aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg, alvorens me dewerking wordt verleend aan de bouw van de verbrandingsoven op haar grondgebied. Doel van de eerste landelijke waterschapsdag was mensen informeren over de werking van de installaties. Maar weinig Nederlanders zouden daarvan op de hoogte zijn. "We willen laten zien wat er met de bijdragen van burgers in de vorm van waterschapslasten en verontreinigingshef fing allemaal wordt gedaan. Denk aan schoon wa ter in de sloot en de droge voeten die iedereen zo vanzelfsprekend vindt", aldus de voorlichter. Van onze redacteur Monica Wesseling DEN HAAG/REGIO Tweede-kamerlid van het CDA G. Koffeman heeft schriftelijke vragen gesteld aan de mi nisters van justitie en binnenlandse zaken over het beperken van het aantal processen-verbaal, dat korpsen mo gen uitschrijven. De korpsen van Noordwijk, Wassenaar en Naaldwijk mogen sinds vorige week geen verbalen rneer opsturen naar het openbaar ministerie omdat de korpsen aan hun tax zitten. Koffeman vindt dit onaan vaardbaar. Hiermee ontstaat een fundamenteel gevoel van rechtsongelijkheid". Volgens de CDA'er, tot voor kort voorzitter van de christelijke poli tiebond, denken Nederlanders nu ten onrechte dat verkeersovertre dingen en criminaliteit niet langer beboet zullen worden. "En het is be kend dat juist de dreiging van be straffing preventief werkt. Dat bete kent dus dat het er niet veiliger op zal worden". Koffeman verwijt minister E. Hirsch Ballin van justitie inconsis tent beleid. "In onlangs uitgebrach te beleidsnota's bepleit de minister uitbreiding van het openbaar minis terie en stelt daarvoor zelfs geld in het vooruitzicht. Hij zegt dat Neder land gebaat is bij een goede afwer king van processen-verbaal. Wat nu gebeurt, is precies het tegenoverge stelde". Koffeman wil van de minister we ten of er echt wel geld beschikbaar is om de capaciteit van het open baar ministerie te vergroten. "En als er geld is, wil ik weten waarom het zo lang duurt voor er iets wordt ge daan", licht de CDA'er toe. Koffe man wil de kwestie uitvoerig be spreken tijdens de behandeling van de politiebegroting over enkele we ken. De WD-fractie in de Tweede Ka mer is nagenoeg dezelfde mening toegedaan als het CDA. "Het open baar ministerie is niet adequaat ge noeg georganiseerd en bij de politie schort er ook het nodige aan. Blijk baar is er nog steeds niet voldoende geld beschikbaar. Dat betreuren wij", aldus een woordvoerder. De WD is voornemens de ministers aan de tand te voelen als zij geen be vredigend antwoord geven op de schriftelijke vragen. De PvdA is er eveneens vein over tuigd dat de bij het openbaar minis terie de organisatie moet worden verbeterd en de capaciteit moet worden vergroot. Omdat beide nu onvoldoende zijn, is de PvdA geen tegenstander van het maken van af spraken. "Het is wel jammer dat de kwestie in de drie gemeenten nu be kend is geworden. Dat geeft inder daad het gevoel dat je daar maar raak kan doen", aldus PvdA'er W. Swildens. Zij is er overigens van overtuigd dat Hirsch Ballin met ex tra geld over de brug zal komen om de tekorten bij het openbaar minis terie op te lossen. Overvoerd De quoteringsregeling dateert van begin dit jaar. Omdat het openbaar ministerie overvoerd dreigde te worden met processen-verbaal, is vastgesteld dat er landelijk maxi maal 140.000 processen-verbaal mo gen worden ingeleverd. Dat aantal werd in 1988, toen ging het nét nog goed, ook ingestuurd. Elk korps mag in 1990 evenveel processen- verbaal insturen als in 1988, tenzij er iets bijzonders is gebeurd met de gemeente, zoals bij voorbeeld ver groting door grenscorrecties en der- delijke. Er worden overigens veel meer bonnen uitgeschreven dan 140.000. Heel veel bonnen worden direct betaald en komen dus niet bij het openbaar ministerie Ondanks de problemen bij Was senaar, Noordwijk en Naaldwijk (andere korpsen zullen weldra vol gen) zal de regeling volgens officier van justitie H.M. Vos niet worden versoepeld. "De politie moet anders gaan werken. Zij kan beter tijd ste ken in opvallend aanwezig zijn, voorlichting geven en aan andere vormen van preventie doen. Het mag inmiddels toch bekend veron dersteld worden dat processen-ver baal niet eens zo veel uithalen". Grote belangstelling doktersassistentes voor open dag Leids cytologisch laboratorium LEIDEN - Een speld in een hooi berg. Daarmee is het vinden van een kwaadaardig gezwel in de baarmoederhals door middel van een uitstrijkje te vergelijken. Bij >slechts 1 a 4 van de 10.000 vrou- 1 wen die een eerste uitstrijkje heb ben laten maken, wordt een kwaadaardig gezwel gevonden. De methode is niet 100 procent waterdicht maar is toch een heel belangrijk middel bij het vroegtij dig opsporen van baarmoeder halskanker. Dat is de boodschap die ongeveer 250 huisartsassistentes zaterdag 'kregen op een open dag over het uit strijkje, een initiatief van het Leids Cj tologisch en Pathologisch Labo ratorium. "De doktersassistente is de spil van de huisartsenpraktijk. Daarom is het van belang dat ook zij op de hoogte blijft van de ontwikkelingen op het gebied van uitstrijkjes", ver klaart J.C. de Graaff Guilloud de op- ZGt van het congres. De voormalig analiste van het Leids Cytologisch en Pathologisch Laboratorium schreef samen met patholoog anatoom, M.E. Boon, een boekje met daarin de ervaringen van 18 jaar onderzoek naar baarmoederhals kanker. Dat boekje is bestemd voor huis- artaenassistentea omdat met name zij veel te maken hebben met het maken van een uitstrijkje. Het uit strijkje is een betrekkelijk eenvou dige methode om kwaadaardige ge zwellen in een vroeg stadium op te sporen. Zo'n uitstrijkje kan worden gemaakt omdat er bij voorbeeld klachten zijn. Daarnaast kunnen vrouwen in een bepaalde leeftijds categorie aan een bevolkingsonder zoek meedoen. Met een spatel en daarna een borsteltje wordt Voorzichtig wat celweefsel van de baarmoederhals- mond geschraapt. Dit wordt naar het lab 'gestuurd waar het wordt be oordeeld op afwijkingen. Het on Doktersassistentes krijgen uitleg ot strijkje. derzoek duurt enkelen minuten en is niet pijnlijk. Vanaf begin jaren '70 begonnen huisartsen met het maken van uit strijkjes. In 1976 startte landelijk bevolkingsonderzoek waarbij alle vrouwen in de leeftijd van 35-55 jaar werden opgeroepen om een uit strijkje te laten maken buiten de huisarts om. Dat gebeurde in wijk centra of buurthuizen en werd uit gevoerd door speciaal opgeleide teams. Vorig jaar is een nieuw be volkingsonderzoek van start ge gaan voor vrouwen in dezelfde leef tijdscategorie. De huisarts maakt nu zelf de uitstrijkjes en roept vrou wen na de drie jaar opnieuw op. Verbeterd Volgens De Graaff Guilloud is er de laatste jaren veel veranderd en ver r de werkwijze van het Leidse laboratorium bij het beoordelen van een uit- (foto Loek Zuydcrduin) beterd in de uitstrijkmethode. Nu worden twee instrumenten ge bruikt om celweefsel van de baar moederhals te schrapen, voorheen was dat alleen een spateltje. Toch is ook deze de methode niet water dicht. "Er kan overal iets mis gaan, zowel bij het maken van het uit strijkje als bij de beoordeling ervan. Daar is niet aan te ontkomen. Je hebt immers te maken met een heel klein stukje celweefsel wat je te pakken moet zien te krijgen. Maar er worden wel steeds minder fouten gemaakt. Twee jaar geleden heb ik een onderzoek gedaan naar foute beoordelingen. Nederland had toen een score van 10 a 12 procent fout meldingen bij het eerste uitstrijkje. terwijl dat percentage in Engeland wel op 40 procent lag". Volgens de analiste is het van be lang een eerste uitstrijkje na een jaar nog eens te herhalen zodat een over het hoofd geziene afwijking toch snel kan worden opgespoord. "De huisartsen die bij het Leidse lab zijn aangesloten doen dat ook". Als de huisarts het uitstrijkje niet goed heeft gemaakt en het laborato rium het niet kan beoordelen, dan moet het worden overgedaan. Toch kan het dat bij een goed uitstrijkje de analist afwijkende cellen toch over het hoofd ziet omdat ze heel klein in aantal zijn. Bovendien moet een analist per dag enkele tientallen uitstrijkjes be oordelen waarbij de concentratie kan verminderen. De grens ligt vol gens het lab bij maximaal 40 beoor delingen per dag. daarna neemt de kans op fouten toe. Bij twijfel raad pleegt de analist de hoofdanalist. Dat gebeurt voor 25 procent van de te beoordelen uitstrijkjes, 15 pro cent daarvan wordt ook nog beoor deeld door de patholoog-anatoom. Een huisarts moet goed luisteren naar specifieke klachten van vrou wen. Risicofactoren voor het krij gen van baarmoederhalskanker zijn met name het hebben van veel wis selende seksu^Je contacten en ro ken. Erg belangrijk is volgens De Graaff Guilloud dat de huisartsen werken met een geautomatiseerd computerbestand met daarin de ge gevens van de vrouwen die worden e»£eroepen Er doet daarbij een specifiek pro bleem voor: "De handschriften van huisartsen zijn vaak onleesbaar. Ongeveer 10 procent van de bij het lab binnengekomen formulieren kunnen niet direct in de computers worden ingevoerd omdat gegevens ontbreken of het handschrift niet kan worden ontcijferd. Dan moet worden gebeld met de arts en dat is enorm tijdrovend. Bovendien kan het gebeuren dat de gegevens van een vrouw niet meer terug te vinden zijn omdat ze er onder een andere, foutieve, naam in de computer is ge zet". Volgens De Graaff Guilloud is het een goede zaak dat het bevolkings onderzoek nu door de huisartsen zelf wordt uitgevoerd. "Een huis arts kent zijn pappenheimers het beste en weet meer van de voorge schiedenis van vrouwen, klachten en risicofactoren. Bij angst en twij fel kan hij vrouwen stimuleren om toch aan het onderzoek mee te doen". Op het congres vertelde de Leidse huisarts J. de Bruijne over zijn erva ringen met het uitstrijkje. Volgens De Bruijne speelt de assistente van de dokter een grote rol. "Ze is de gastvrouw in de praktijk. Ze kan 'uitnodigend manen', maakt met ac curatesse de afspraken en geeft de nodige warmte". Volgens de Bruijn zijn er nog steeds vrouwen die niet willen mee doen aan het bevolkingsonderzoek. "Toch is het van groot belang dat el ke vrouw regelmatig dat uitstrijkje laat maken. Een schrijnend voor beeld is een vrouw in mijn praktijk die op haar 41 ste toch maar eens een uitstrijkje liet maken omdat ze buikklachten had. Aan het bevol kingsonderzoek had ze niet meege daan. Uit het uitstrijkje bleek dat ze kanker had in een vergevorderd sta dium. Na een pijnlijk ziekbed van drie maanden is ze overleden. Ze liet een man en twee kinderen ach ter". De Bruijne vindt dat ook vrou wen tussen de 25 en 35 jaar zich re gelmatig moeten laten controleren. Ook de Graaff Guilloud deelt die mening. "Dat is bitter hard nodig: steeds meer jonge vrouwen krijgen baarmoederhalskanker, een grieze lige ontwikkeling. Voor het bevol kingsonderzoek zou de leeftijd moeten worden verlaagd naar 25 jaar. Hopelijk vragen jonge vrou wen uit zichzelf om een uitstrijkje. Een bijkomend nadeel is dat de jaarlijkse pilcontrole van de huis arts is afgeschaft, dat was vaak een goede aanleiding. Drempelverho- gend is ook dat ze een uitstrijkje dan wel zelf moeten betalen als er geen medische indicatie is. Maar ge lukkig doen niet alle huisartsen daar moeilijk over", aldus de Graaff. Ex-uitstrijkster bij het lab, I. Liem-van der Vlist, benadrukt dat het van groot belang is vrouwen op hun gemak te stellen tijdens het on derzoek. "Niemand vindt het een prettig onderzoek: met de benen wijd op de onderzoekstafel. Een treffend voorbeeld is de uitspraak van een vrouw: 'Ik wou dat het op mijn hand zat'. Vertel daarom van te voren wat je gaat doen zodat een vrouw zich kan ontspannen. 15 jaar geleden waren er nog weinig vrou wen die regelmatig een uitstrijkje lieten maken. Nu zijn dat er geluk kig veel meer. Ook Marokkaanse en Turkse vrouwen doen mee. Aan de huisarts en zijn assistentes de taak om het bevolkingsonderzoek nieu we stijl voort te zetten". Gezien de grote belangstelling wordt op 3 maart een tweede open dag in het Leidse laboratorium ge houden, waar weer zo'n 250 dok tersassistentes worden verwacht. Kemp ruim twee jaar na arrestatie voor de rechter DEN HAAG/ALPHEN - De rechtbank in Den Haag is van daag begonnen met de zaak die in de publiciteit bekend is ge worden als de Alphense gifaffai re. Morgen, ruim twee jaar na zijn arrestatie, staat ae voorma lig directeur Simon Kemp van het afvaltransportbedrijf in Ha- zerswoude terecht. Vandaag moesten twee voormalig stort- bazen van de vuilstortplaats in de Coupépolder zich verant woorden. Kemp moet zich verdedigen tegen een waslijst met aanklach ten wegens valsheid in geschrif te, oplichting en overtredingen van de Wet Chemische Afval stoffen. De twee stortbazen van de vuilstortplaats Coupépolder wordt valsheid in geschrifte en het aannemen van smeergeld ten laste gelegd over een perio de van 1 januari 1977 tot 31 de cember 1981. De stortbazen waren belast met het toezicht op de vuilstort plaats en het noteren van vrach ten. Ze zouden geld hebben ont vangen van Kemp teneinde minder of andere vrachten te boeken dan in werkelijkheid naar de stortplaats waren ge bracht. De handelwijze van dit twee tal gaf de afvaltransporteur. de vrije hand in het storten van gif tige afvalstoffen in de Cou pépolder. Afvalstoffen, die hij tegen betaling voor bedrijven en instellingen zou vervoeren en storten of laten verwerken. Vol gens de dagvaarding die tegen Kemp is uitgebracht, gebeurde de afvoer en verwerking echter allerminst volgens de regels. Hij zou, bij voorbeeld, op 16 mei 1977 een factuur hebben ge tekend van het Arnhemse Me taalbedrijf Billiton waarmee hij zich verplichtte tot de vernieti ging van arseenhoudende con tainers. Het bewijs daarvan is echter niet gevonden. Ook te kende Kemp op 17 en 18 maart 1980 voor de verwerking van 13.850 en 10.100 kilogram che mische afvalstoffen voor het be drijf Draka Plastic uit Hillegom. Deze afvalstoffen, respectieve lijk het giftige trichloorethaan en dimethylformamide ver mengd met polyvretha en/of af- valpolyol, werden echter nim mer verwerkt maar afgeleverd bij de vuilstortplaats Coupépol der in Alphen. Behalve de illegale storten in Alphen komen tijdens de rechtszitting morgen ook de dumpingen in België aan de or de. Volgens de dagvaarding had Kemp een serie bv's opgericht om via slinks wegen van het af val af te komen. Zo liet hij het bedrijf Alumini um Harderberg tussen 1985 en 1987 geloven dat het transport bedrijf Sablieres Heremans uit Opprebais Incourt en Hermans Stevens uit Schilde door de Bel gische overheid bevoegd zou den zijn verklaard om chemi sche afval te dumpen op de stortplaats Mellery bij Brussel, terwijl daarvan absoluut geen sprake was. Aan het bedrijf Nieuwe Matex liet hij in 1986 weten dat hij de stortrechten voor Nederland voor de stort plaats bij Brussel bezat, waarna hij de verontreinigde grond uit Rotterdam naar België kon af voeren. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Aan het weekblad „Avricultu- ra" wordt uit 's-Graveland door den heer W.H. Vos onder het op schrift „vatbaarheid van die ren", het volgende geschreven, dat om der curiositeits wille het „zegt het voort" wel waar is: „Hoe ver men met geduld en overleg .komt om dieren af te richten, waarvan men niet kan denken, dat ze eenig gehoor of verstand hadden, bewijst de echtgenoote van den heer G. de Bree, veehandelaar te Baam- brugge. In eene breede en diepe sloot langs de weide en het erf staat een 'gebouwtje, waar men het melkgereedschap schoon maakt; in die sloot bevinden zich zeven of acht palingen. Als nu de vrouw, en zelfs soms ande ren zich op de stoep bevinden en roepenkom, jongenswaar ben jelui! dan komen de dieren haas tig aangezwommen en zuigen aan de vingers of nemen een worm uit den hand aan, zelfs een eind boven water. Velen komen het zien, en het wordt zelfs voor een liefdadig doel gebezigd, daar er een busje voor de armen staat." Het is inderdaad meer dan aardig van die palingen! Vijfentwintig jaar geleden: - Luid glasgerinkel deed omwo nenden van Vroom en Dreesman in Ijmuiden in de afgelopen nacht opschrikken. Het gerucht bleek te zijn veroorzaakt door twee mannen, die een grote eta lageruit in gruizels hadden ge slagen en door het ontstane gat waren ze vervolgens de als slaapkamer van een bruidspaar ingerichte etalage binnen ge stapt en hadden het zich er ge makkelijk gemaakt. De mannen bleken danig aan BacchtLS geof ferd te hebben, en het tweetal werd door de politie naar het hoofdbureau gebracht waar ze in minder gerieflijke omstan digheden verder konden slapen. Ter ontnuchtering werd heden morgen medegedeeld dat de door hen aangerichte schade 2000 gulden bedraagt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8