TAD LEIDEN Ook Leiden wil een Rembrandt-expositie 'Ik sta niet te springen' LEIDSCH m DAGBLAD m Nadruk op leermeesters en leerlingen Oldtimershow trekt duizenden bezoekers naar Groenoordhallen SP: plan voor hoven in strijd met eerdere besluiten s MAANDAG 8 OKTOBER 1990 mi mi inn Stereo op balkon LEIDEN De politie heeft zater dagmiddag twee mannen aange houden die worden verdacht van diefstal van een stereo-installatie uit een woning aan de Groenesteeg. Agenten troffen de apparatuur aan in twee vuilniszakken die op het balkon stonden van een woning aan de Middelstegracht. Daar woont een 27-jarige man die met een 25-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats werd aange houden. De politie kwam hen op het spoor door getuigen die zagen dat de mannen de deur van de woning aan de Groenesteeg vernielden en naar binnen gingen. De bewoner was op dat moment niet thuis. Leidenaar moet winkeldiefstal duur bekopen LEIDEN Een 24-jarige Leidenaar heeft de diefstal van zes zakjes krui denmix ter waarde van 5,40 gulden duur moeten bekopen. De man werd zaterdag rond half drie op he terdaad betrapt in een winkel aan de Kopermolen en overgedragen aan de Leidse politie. Op het politiebureau werd hij ver hoord en toen werd gekeken of hij nog meer op zijn kerfstok had, bleek dat hij nog 74 dagen gevange nisstraf moest uitzitten. Hij kon meteen blijven. Aart van Bochove, wetliouder tegen wil en dank Van onze redacteur Henny van Egmond LEIDEN - Meestal zijn politi ci verheugd als ze wethouder kunnen worden. Aart van Bochove, binnenkort wet houder in de gemeente Lei den, vormt een uitzondering. Hij wordt wethouder tegen wil en dank. "Ik sta niet te springen", zegt hij een paar uur nadat de CDA-fractie heeft besloten hem voor te dragen als opvolger voor de vorige week opgestapte be stuurder Hettinga. "Ik ben ook niet echt blij". "Ik heb een leuke baan als soci aal-wetenschappelijk onderzoe ker. Ik hou van mijn werk. Ik werk nu in een commerciële om geving, dat bevalt mij goed. Ik vind het ook heel jammer dat ik daarvan afscheid moet nemen", zegt hij. "Ik ben wel vanaf mijn 18de politiek actief geweest. De politiek zit heel sterk in mij, maar ik heb nooit een fulltime politieke functie geambieerd". "Vanaf vorige week donderdag zie je het dan steeds sterker op je afkomen. Ik kom uiteen antirevo lutionair nest. Een van de dingen die mij altijd zijn bijgebracht, is dat je niet voor je verantwoorde lijkheden mag weglopen. Het pu blieke belang was in dit geval gro ter dan het persoonlijke. Dat wil overigens niet zeggen dat ik met tegenzin aan de slag ga. Als ik eenmaal zo'n beslissing heb geno men, zet ik me ook voor honderd procent in", aldus Van Bochove. die zijn aarzelingen vooral heeft tegen de fünctie, niet tegen de be- leidsterrreinen waarvoor hij ver antwoordelijk wordt. "Ik hik aan tegen mijn overstap naar het openbaar bestuur. De inhoud van de portefeuille heeft niet meege wogen". Als wethouder wordt hij ver antwoordelijk voor personeel, een deel van het welzijn en de Leidse sportwereld. "Er is een aantal zaken in de portefeuille waarmee ik graag aan de slag wil. Op personeelsgebied is in Leiden een hele klus te klaren. Het Leid se ambtelijk apparaat ondergaat op dit moment een hele transfor matie. Op welzijnsgebied hoop ik een bijdrage te leveren aan de so ciale vernieuwing. En op sportge bied, het terrein waar de overheid zo manifest aanwezig is, is ook veel te doen. Maar ik geef toe, het is niet mgn eerste keus. Ik had veel liever aan de gang gegaan met allerlei zaken rond het thema arbeid, het terrein waarmee ik me ook de laatste jaren heb bezigge houden". De 34-jarige Van Bochove zit pas kort m de Leidse raad, maar heeft in die korte periode al veel krediet verworven. Als fractie voorzitter zorgde hij voor uitste kende contacten met zijn colle ga's van PvdA en Groen Links, waarmee het CDA samenwerkt in het college. Hij stond aan de basis van het CDA-verkiezingspro- gramma en was een van de onder handelaars tijdens de collegevor ming. Het leiden van de CDA-fractie, dat bleek duidelijk, beviel hem uitstekend. "Ik vind het fractie voorzitterschap erg leuk, dat klopt. Het leuke ervan is dat je een generalist bent. je mag je overal mee bemoeien. Als cr ook maar eén andere kandidaat be schikbaar was geweest voor het wethouderschap, dan was ik met heel veel plezier fractievoorzitter gebleven", aldus Van Bochove, die verwacht dat zijn opvolger. Dick van Duijn, de nauwe contac ten met de coalitiepartners verder zal invullen. Ex-personeelsleden vuilverbranding niet in problemen door afblazen De Does J. Driessen van de afdeling economische zaken (links) en wethouder J. Walenkamp: "Deze stad is toch heel be langrijk geweest in de ontwikkeling van de schilder". (toto Jan MmQ Omwonenden en ondernemers in de omgeving dringen hierop al ge ruime tijd aan. Walenkamp: "Bin nenkort wordt begonnen met de herinrichting van het parkje. Er is echter nog wel plaats vrij waar we iets extra's kunnen doen dat met Rembrandt te maken heeft'. Een van de mogelijkheden is een nagebouwd atelier. Vanuit toeris tisch oogpunt bezien is het volgens de gemeente aantrekkelijk 'als de mensen ook wat kunnen fotografe ren'. Als het atelier niet in het parkje kan worden gerealiseerd, moet het elders komen. Een van de opties is een ruimte in De Lakenhal. Voorts wordt gedacht aan een wedstrijd voor scholen op kunstzin nig vlak die worden uitgenodigd Rembrandt-etsen te maken. Voorts wil de gemeente overleggen met de NZH over een speciale 'Rembrandt- bus', die tussen Amsterdam en Lei den gaat pendelen. Wie de uitvoering van al deze ideeën financiert is nog onduide lijk. Walenkamp heeft al contacten gehad met vertegenwoordigers uit het Leidse bedrijfsleven. Die waren volgens hem 'zeer geïnteresseerd' in de plannen. De.gemeente wil er niet al te veel geld in pompen. "We moeten het toch van de sponsors hebben", meent de wethouder. De directie economische zaken gaat de activiteiten wel begeleiden. LEIDEN - Voor alle 26 perso neelsleden van de voormalige Leid se vuilverbranding is een oplossing gevonden. Het feit dat de realisatie van de Leiderdorpse vuilstortplaats De Does onzeker is geworden, heeft geen invloed op de positie van de ex-werknemers, aldus A. van Gors- sel, directeur van de Leidse reini gingsdienst. In eerste instantie was het wel de bedoeling dat een aantal mensen bij De Does zou gaan werken. "Maar we hebben dat plan al snel los gela ten. meteen toen we de eerste signa len kregen dat de realisatie van De Does problemen zou kunnen ople veren". In overleg met de bonden is afge sproken dat 2 van de 26 mensen ver vroegd zouden uittreden. Zij zijn ouder dan 55 jaar. Op dit moment werken 16 mensen op het overslag station op de plek van de oude vuil verbranding. Op 1 november wordt bekeken of daar voor meer of min der mensen werk is. "Dan draait de zaak twee maanden en kunnen we het beter overzien", aldus Van Gorssel. Overigens is een extern bu reau ingeschakeld om dat uit te zoe ken. Een persoon werkt nu in Oegst- geest, de anderen hebben een ande re baan gekregen bij de gemeente Leiden. "Het gaat dan om vacatures en om plaatsen die in feite boven de sterkte zijn". Iedereen heeft een proeftijd van een half jaar gekregen. "Beide par tijen kunnen dus kijken of het be valt", aldus Van Gorssel. Veel auto's van eigenaar verwisseld LEIDEN - Duizenden mensen heb ben het afgelopen weekeinde de oldtimershow in de Groenoordhal len bezocht. "Het was een heel groot succes, voor herhaling vatbaar", vertelde organisator Straathof. "We willen de show volgend jaar zeker weer in de Groenoordhallen hou den". Tientallen oldtimers en klassie kers - auto's die nog betrekkelijk jong zijn stonden tentoongesteld. Auto's van merken als Cadillac, Ford, Aubum, Studebaker, Chevro let en Panhard. Bijna alle auto's wa ren te koop voor soms forse prijzen. Een mercedes cabriolet uit de jaren '60 moest bij voorbeeld ruim 60.000 gulden opbrengen. "De prijzen van dit soort auto's zijn de laatste jaren fors gestegen. Vroeger kochten al leen freaks ze, maar tegenwoordig schaffen mensen ze zelfs aan als be leggingsobject. Ook veel jonge mensen zijn geïnteresseerd, vooral in de extravagente vormgeving van de Amerikaanse wagens". Volgens Straathof zijn veel auto's van eigenaar verwisseld tijdens de show. "Verkopen is ook de bedoe ling. Als je auto's alleen maar wil be kijken, kun je net zo goed naar een museum gaan". Het pronkstuk van de show was niet te koop. Het ging om een Packard V 12 Victoria Con vertible uit 1939. Ooit geleverd aan een notaris vlak voor de Tweede Wereldoorlog, maar werd in 1950 in een schuur gezet. Pas veertig jaar la ter werd de auto ontdekt. De Packard werd geheel onder stof en stro tentoongesteld, zoals hu ook was gevonden. De auto rijdt niet. hij moet helemaal worden op geknapt. Daarvoor zal hii waar- LEIDEN De Socialistiese Partu (SP) in Leiden vindt dat onderdelen van het herstelplan voor flatwyk 'de hoven' strijdig zijn met besluiten die eerder zijn genomen door de ge meenteraad. De fractie doelt hierbij vooral op het plan om enkele volks tuinen aan de Gooimeerlaan plaats te laten maken voor nieuwbouw en eventueel een fietspad Dat blijkt uit schriftelijke vragen aan het college van B en W. De SP vraagt zich ook af of er wel nieuwe woningen kunnen worden ge bouwd aan het einde van de binnen terreinen van de flats omdat die plek nooit als bouwlocatie is aange wezen. Fractievoorzitter C. Vergeer wil verder weten hoe het staat met eerdere plannen van de gemeente schtjniijk naar Amerika moeten De opknapbeurt kost naar verwachting 100.000 gulden. Een fors bedrag, maar de auto is het waard. Straat hof "De geschatte waarde van de auto is 250.000 Engelse ponden, of tewel 880.000 gulden" om te onderzoeken of de IJssel- meer laan kan worden versmald en of op een deel van de rijstroken 'laagbouw' kan komen. In het ho- vcnplan is ook op die plek een ge bouw van meerdere verdiepingen gepland. Het hovenplan is gemaakt in het kader van een prijsvraag van de pro» vincie De gemeente Leiden dingt met acht andere steden mee naar de hoofdprijs van een half miljoen gul den. Wethouder Van Rij van vol Iks- huisvesting benadrukte tijdens de presentatie van dc plannen dat het gaat om ideeen. die pas zullen wor den uitgevoerd als er geld voor is en als overeenstemming is bereikt met betrokkenen, onder wie dc volks- tuinders. LEIDEN - Leiden wil een plaatsje in de internationale Regen oorzaak van chaos Stationsplein LEIDEN De aanhoudende regen is er de oorzaak van dat de verkeers lichten op het Stationsplein dagen lang niet hebben gewerkt. Op vrijdag 28 september werden enkele verkeerspaJen weggehaald in verband met de opbouw van de kermis. Daardoor werd de hele ver keerslichtinstallatie uitgeschakeld. Het was de bedoeling dat de vier pa len aan het einde van vorige week weer zouden worden teruggeplaatst maar volgens politiewoordvoerder D. Graveland was dat niet mogelijk in verband met de regen. "Door de nattigheid kon de elektriciteit niet worden aangesloten". Graveland zei vanochtend dat de palen van daag weer zouden worden neerge zet. Er hebben zich geen ongelukken voorgedaan op het kruispunt voor het station. Wel is er constant spra ke van een chaotische toestand. Rembrandt-tentoonstelling die van november 1991 tot en met februari 1992 wordt gehouden in Amsterdam, Berlijn en Londen. Er zijn plannen voor een eigen ex positie in de Lakenhal en het ontwikkelen van toeristi sche trekpleisters als een na gebootst atelier. De Leidse plannen werden vanoch tend in het stadhuis ontvouwen door wethouder toerisme J. Walen kamp en J. Driessen van de directie economische zaken. Vanmiddag is een delegatie van de gemeente aan wezig bij een internationale pers conferentie in Amsterdam over het komende spektakel. De gemeente Leiden presenteert hier te\^ns een speciale folder over de relatie tus sen Rembrandt en Leiden. Deze wordt over de hele wereld verzon den. De internationale tentoonsteling is een initiatief van Amsterdam, Berlijn en Londen. Deze steden hebben een uiterst ambitieus plan opgezet, voor 'de laatste grootste schilderijen-tentoonstelling van de eeuw'. De voorbereidingen voor de expositie nemen al zo'n vijf jaar in beslag. De gemeente Leiden kreeg on langs pas lucht van de expositie en ontwikkelde in ijltempo plannen om een graantje uit de toeristische ruif mee te pikken. "Deze stad is toch heel belangrijk geweest in de ontwikkeling van de schilder", al dus Walenkamp vanochtend. De ge meente wil bezoekers trekken door te benadrukken dat de schilder hier is geboren en er zijn leerling-jaren heeft doorgebracht. Hoe dat exact gebeurt is nog niet duidelijk, omdat de gemeente pas onlangs begon met de ontwikkeling van plannen. Wel zijn er al wat idee ën. Een voorbeeld daarvan is een tentoonstelling in het stedelijk mu seum De Lakenhal. Hier zou de na druk moeten liggen op de leermees ters en leerlingen van de schilder. De omgeving van de Weddesteeg, waar op zijn geboortegrond een ge denksteen is aangebracht, moet eveneens aantrekkelijk worden ge maakt voor toeristen. Dit betekent onder meer dat het pleintje tussen de voormalige Zeevaartschool en de Weddesteeg wordt aangepakt. Plan voor snelle aanleg drempels in Slaaghwijk Van Bochove: "Ik werk nu in een commerciële omgeving, dat bevalt mij goed. Ik vind het ook heel jammer dat ik daarvan afscheid moet nemen". (foto wim Dijkman) LEIDEN Nog dit jaar kunnen er verkeersdrempels in Slaaghwijk worden aangelegd. Op dit moment zijn ambtenaren bezig met de uit werking van een voorstel voor een aantal verkeersmaatregelen die no dig zijn om in de wijk een 30-kilo- meter-regime in te stellen. Dat moet dan nog worden aangenomen door de gemeenteraad. Al jaren vraagt de wijk om ver keersdrempels. Vooral in de buurt van de scholen wordt zou veel te hard worden gereden. Onder meer omdat nog niet duidelijk is hoe de leidingen voor de stadsverwarming gaan lopen, is de aanleg van ver keersdrempels steeds uitgesteld. "Ik wil nu voorstellen de knoop door te hakken", aldus L. Meijer van de afdeling stadsbeheer. Verkeerswethouder Walenkamp zei eerder al dat hij voelde voor een proef met verplaatsbare drempels. "Die blijken niet goedkoper te zijn en als je die aanlegt zou het boven dien geen 30-kilometergebied kun nen worden. Daarom willen we kie zen voor gewone verkeersdrempels. Daar zit dan wel een onduidelijke factor aan want nog steeds is niet duidelijk hoe het tracé van de stads verwarming gaat lopen. Maar we kunnen niet tot Sint Juttemis blij ven wachten", aldus Meijer. Behalve dat een aantal verkeers drempels wordt aangelegd bij de Horsten, worden ook 'druppels' ge realiseerd om de weg te versmallen. Ook wordt een kruispunt verhoogd met de bedoeling om automobilis ten langzamer te laten rijden. Met de plannen is een bedrag ge moeid van 80.000 gulden. Een van de pronkstukken van de tentoonstelling, een Packard V 12 Victoria Convertible uit 1939. Geschatte waarde: 880.000 gulden. (foto Henk Bouwman» LEIDEN Een anti-McDonalds- groepering heeft zaterdag actie ge voerd in het winkelgebied van de Leidse binnenstad. Een folder werd aan voetgangers uitgedeeld. Aan de ene zijde was het bedrukt met een zogenaamde 'McDollar's'aanbie- dingsbon' en aan de-andere kant werden bezwaren opgesomd tegen produktie-methoden van de ham- Anti-McDonald's actie in Leiden burgerketen en de kwaliteit van het voedel van de hamburgerketen. Daarnaast wordt het personeels beleid bekritiseerd. Volgêns de groep, die uit acht Leidse studenten bestaat, zijn er zaterdag alleen posi tieve reacties op de actie geweest. "Sommige mensen gingen naar het restaurant aan de Beestenmarkt. Daar kwamen ze er achter dat de bon niet geldig was", aldus een zegsman van de actievoerders. De groep heeft voor de komende maand meer acties aangekondigd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7