Kroatië en Slovenië willen confederatie Bloedbad dreigt door stammenstrijd in Rwanda Verzet tegen kunstmatige inseminatie van olifanten Conservatieven lijden in Oostenrijk fors verlies Optimisme over vreedzaam slot Golfcrisis MAANDAG 8 OKTOBER 1990 BUITENLAND Overleg etnische problemen Joegoslavië mislukt ZAGREB/BELGRADO (DPA/ANP/UPI/AP) - De twee noordelijke deelrepublieken Slovenië en Kroatië willen samen een confederatie vormen, waarbij andere republieken of provincies zich kunnen aansluiten. Volgens de Sloveense president Milan Kucan is een confederatie het laatste redmiddel om te voorkomen dat Joegoslavië als staat uiteenvalt. De grootste deelrepubliek Servië maakte zich zaterdag eveneens verder los van het fe deraal gezag met het besluit zich voortaan aan alle federale maatregelen te onttrekken die als nadelig voor Servië worden beschouwd. meerderheid in de Servische pro vincie Kosovo zijn dit weekeinde op view met een Oostenrijkse krant op tot een "Joegoslavische vredescon- Een confederatie of statenbond, zoals Zwitserland is, is een lossere vereniging dan een bondsstaat niets uitgelopen. Servië brak het ferentie" in "\Venen om een oplos waarvan het verenigde Duitsland overleg af omdat plaatsvervangend sing te vinden voor de uit de hand een voorbeeld is. De Kroatisch-Slo- veense statenbond moet zich vol gens het ontwerp oriënteren op de ben gepraat. In de Kroatische stad premier Zivko Pregl in Kosovo met lopende etnische en nationalisti- Albanese vertegenwoordigers heb- sche problemen. ÊG, garandeert de volledige soeve- Knin boycotten intussen afgevaar- BANGKOK - Kunstmatige in seminatie als middel om de Thai se olifant, die met uitsterven wordt bedreigd, te redden kan geen genade vinden bij het Thaise Wereldnatuurfonds (WFT). Het Thaise ministerie van weten schappen, technologie en energie lanceerde onlangs het idee om met kunstmatige bevruchtings technieken het aantal olifanten in Thailand te vergroten. Pisit Na Pathalung, secretaris generaal van het WIT, noemt de toepassing van kunstmatige inse minatie een "slecht" plan. Hij vreest dat als onervaren personen worden ingezet bij de kunstmati ge bevruchting, de toepassing van deze techniek meer olifanten levens zal kosten, dan dat er oli fanten bijkomen. Volgens milieu-activisten zijn de mogelijkheden voor olifanten om te paren door het verdwijnen van de Thaise wouden aanzienlijk beperkt. In Thailand is nog slechts tien procent van het oor spronkelijke tropisch oerwoud over. Het oerwoud werd op grote schaal gekapt, volgens Pisit, om ruimte te maken voor de commer ciële verbouw van tapioca, het voor Thailand op een na belang rijkste exportprodukt waarmee het land buitenlandse valuta ver dient. Volgens Pisit is het behoud van het resterende tropisch woud in Thailand de enige praktische op lossing om verzekerd te zijn van het voortbestaan van de olifant, omdat olifantenkudden dan ge noeg ruimte hebben om voedsel te vinden en een geschikte plaats kunnen vinden om te paren. Telde Thailand een eeuw gele den nog honderdduizenden oli fanten, inmiddels is hun aantal geslonken tot minder dan vier duizend, aldus het WFT. Het ver dwijnen van de olifant wordt al gemeen gezien als een signaal voor het afkalveh van de traditio nele levensstijl in Thailand. Eeu wenlang werd de olifant gezien als de beste vriend van de mens. Niet alleen zijn olifanten jaren lang gebruikt bij zware klussen als het openleggen van bossen voor de landbouw, olifanten zijn ook van vitaal belang gebleken voor het ecologisch evenwicht in de oerwouden. Tegenwoordig echter, zegt Pi sit. is het respect voor de olifant aanzienlijk gedaald en is het dier gedegradeerd tot een bron van in komsten voor de ivoorhandel of tot entertainer in het circus. Een circus of dierentuin in het buiten land betaalt al gauw 20.000 dollar voor een olifantje. De meeste olifanten die nog in het wild leven, zijn te vinden in de nationale parken en reservaten. Maar ook daar zijn ze hun leven niet veilig door jagende stropers. Stropers zijn niet alleen uit op de ivoren tanden van de Aziatische mannetjes olifanten, maar ook op de kalfjes. Ook zijn jonge olifan ten in trek bij illegale houtkap pers. die de dieren vijf jaar lang trainen zodat ze geschikt zijn voor het verslepen van gekapte bo men. Volgens deskundigen belem meren de bezitters van de olifan ten ook zelf dat de dieren kroost ter wereld brengen. Op zoek naar werk trekken de eigenaren rond., waardoor vaak geen stier aanwe zig is als een vrouwtjes-olifant kan worden gedekt. De premie van 160 dollar die do provinciale overheden beschikbaar stellen voor elke olifant die drachtig wordt, heeft tot nu toe nauwelijks eigenaren weten over te halen Volgens milieu-activist Pisit moet de oplossing voor de overle ving van de olifanten echter niet gezocht worden in strengere wet ten en maatregelen, maar in de bewustmaking van het Thaise pu bliek. reiniteit van zijn leden, die wel sa menwerken op het gebied van eco nomie en defensie, en krijgt een ad viserend parlement, een minister- digden van de Servische minder heid in Kroatië gesprekken met de tweede vice-premier Alexander Mi- trovic, omdat de Kroatische minis- raad of bestuurscommissie en een ter Josip Bojkovac (binnenlandse Hooggerechtshof. Bindende beslui- zaken) ook aanwezig i aan te sluiten, afgewezen. De sterke minderheid de komende dagen zal man van Servië, Slobodan Milose- wqrden gebroken". De 600.000 Ser- vic, is fel tegen een confederatie, ven in Kroatië, die vorige week de omdat zijn republiek daardoor aan autonomie uitriepen, willen bëve- macht zal moeten inboeten. Hij len uit Zagreb niet meer opvolgen. viërs wonen, bij Servië worden ge trokken. In Slovenië kwamen zaterdag voor het eerst de territoriale strijd krachten in actie. Zij stelden zich op voor het ministerie van defensie in Ljubljana om dit te beschermen te gen een verwachtte aanval door het leger. Soldaten van het federaal le ger bezetten eind vorige week het hoofdkwartier van het territoriaal leger, dat overigens net was ont ruimd, nadat Slovenië had besloten zelf de verdediging van de repu bliek ter hand te nemen. De Sloveense minister van defen sie Janez Jansa waarschuwde de fe derale strijdkrachten gisteren in scherpe taal. Hy zei dat de eigen President Franjo Tudjman van Kroatië riep zaterdag in een inter- Indiër onthoofd na weigering portret Hussein op te hangen DUBAI (AP) - Iraakse militairen in het bezette Kuwayt hebben een In diase winkelier onthoofd, die wei gerde een portret van de Iraakse lei der Saddam Hussein op te hangen. gisteren verklaard, onze ogen onthoofd. Het was walge- strijdmacht van zijn deelrepubliek lijk," zei de vluchteling, een van de TEL AV1V - Het Israëlische leger is gisteren begonnen met het uitreiken van gasmaskers aan de burgerbei'ol- king. De eersten die de maskers ontvingen zijn de in totaal 70.000 inwoners van Yokne'am, Kfar Yona en Ofakim, 0_„. drie plaatsen in het noorden, midden en zuiden van het land. Het gaat deze week nog om een proef. De bevolking Een Indiase vluchteling heeft dat kan in de centra verschillende maten gasmaskers passen en militaire personeel geeft instructie in het gebruik van Hij werd voor gasdichte tenten voor baby's en speciale plastic kappen voor kinderen. uotoAP) r de wapens zal grijpen, als de 636 Indiërs die per bus werden ver- Sloveense soevereiniteit opnieuw voerd naar de Iraakse havenstad wordt bedreigd. "Er staan tiendui- Basra en gisteren van daaruit wer- zenden goed bewapende man- den verscheept naar de Verenigde schappen klaar". Arabische Emiraten. De man zei dat Pogingen van de Joegoslavische de Iraakse militairen geen soldij regering om te bemiddelen in de krijgen. "Toen ik vertrok, werd ik strijd tussen Servië en de Albanese aangehouden door een militair die me wat geld vroeg, omdat hij al Buitenland kort Gijzelaars De geestelijke leider van de met Iran verbonden Hezbollah-bewe- ging in Libanon, sjeik Mohamed Hussein Fadlallah, wil de vrijlating van westerse gijzelaars in Libanon niet langer koppelen aan vrijlating van in Israël gevangen zittende Ara bieren. Dat heeft hij in een inter view met de Britse krant The Inde pendent gezegd. Volgens de krant kan de opmerkelijke koerswijziging van Fadlallah "het begin van het einde van de Libanese gijzelaarscri sis" betekenen. Togo Vier mensen zijn om het leven geko men en 34 anderen gewond geraakt bij de rellen die in Lomé, de hoofd stad van Togo, zijn uitgebroken. Drie personen zijn doodgeschoten en één persoon is overleden aan sla gen en andere verwondingen. Hongerstaking De belangrijkste oppositieleider in Zuid-Korea, de 66-jarige Kim Dae- Jung, is vandaag in hongerstaking gegaan om de regering tot politieke hervormingen te dwingen. Dit heb ben zijn naaste medewerkers be kendgemaakt. Ballon-ongeluk In Oostenrijk zijn zaterdag vier bal- lonvaarders om het leven gekomen, doordat hun hete-luchtballon is neergestort. Volgens het Oosten rijkse Bureau voor de Burgerlucht vaart is het ongeluk veroorzaakt door het uitvallen van de brander onder de ballon. Peru Guerrillastrijders van de maoïsti sche beweging Het Lichtend Pad in Peru hebben de afgelopen week ten minste 38 mensen vermoord, onder wie een non en 30 indianen. Dat is zaterdag door woordvoerders van de Peruaanse regering en kerken meegedeeld. Overstroming Zeker achttien mensen zijn om het leven gekomen en duizenden men sen zijn dakloos geworden- bij over stromingen in het noorden van Mexico. De overstromingen .zijn veroorzaakt door hevige regenval de afgelopen dagen in de noordelij ke staten Nuevo Leon, Coahuila en Durango. Aanslag In het zwarte woonoord Soweto is zaterdag een jong meisje, een verre bloedverwant van ANC-leider Nelson Mandela, bij een aanslag om het leven gekomen. De woning in het woonoord bij Johannesburg werd door onbekenden met ge weerschoten en een granaat be stookt. Dubay Sjeik Rashid Ben Saeed al-Mak- toum, de heerser van Dubay, is gis teren op 84-jarige leeftijd overleden. NICOSIA/JEDDAH/LONDEN- den met de Iraakse president Sad- AVASHINGTON (Rtr/AFP/DPA) - dam Hussein en andere vooraan- Jevgeni Primakov, gezant van Sov- staande leden van de Iraakse jetpresident Michail Gorbatsjov, Ba'athpartij. heeft zaterdag in jubelstemming Primakov zei "uitermate tevre- Irak verlaten, na twee gespreksron- den" te zijn over de uitkomst van de WENEN (DPA/Rtr/AFP/UPI) - Bij de Oostenrijkse parlementsverkie zingen heeft de conservatieve ka tholieke Oostenrijkse Volkspartij (OVP), die deelneemt in de rege ring. fors verlies geleden. De partij verloor 9 procent van de stemmen. In 1986 behaalde de O VP 41 pro cent. De partij krijgt nu 60 parle mentszetels, een verlies van 17. De andere regeringspartij, de So cialistische Partij van Oostenrijk (SPÖ) van bondskanselier Franz Vranitsky. slaagde er in haar positie den de gang naar de stembus, te behouden, ondanks een reeks schandalen die de partij de afgelo pen maanden trof. De SPO kreeg 43 procent van de stemmen (1986: ook 43 procent). De socialsten kunnen rekenen op 81 zetels in het parle ment. In 1986 behaalde de SPO 80 De grootste winst was zoals ver wacht voor de rechtse vrijheidspar tij FPÖ van Jörg Haider. De FPÖ zag haar stemmenpercentage stij- VILNIUS (DPA) - Het kabinet en de gen van 10 naar 17 procent. De partij voorzitter van het parlement van Li- behaalt daarmee 33 zetels in het touwen hebben gisteren scherp ge- Oostenrijkse parlement. Nu be- reageerd op de autonomie-vcrkla- ring van de Poolse minderheid in deze Baltisehe republiek. De Polen hadden zaterdag tijdens een congres een "Pools Nationaal Autonoom Gebied" uitgeroepen De regering betitelde het initiatief als onwettig. Een voorstel van Mos kou-getrouwe communistische af gevaardigden om daadwerkelijk tot te gaan. haalde schikt de partij over 18 parlementa riërs. De groei van de Groenen lijkt daarentegen te stagneren. Lagen zij in de opiniepeilingen op ongeveer 8 procent van de stemmen, uiteinde lijk kregen zij maar 4 procent; ongL veer evenveel als vier jaar geleden. Daarmee krijgen zij 5 zetels in het parlement, een winst van 1. Volgens de eerste schattingen maakte ruim 85 procent van de 5,6 miljoen Oostenrijkse kiesgerechtig- Litouwen fel tegen autonoom verklaren Poolse minderheid gesprekken, waarover hij verder door Palestijnen en Iraki's. Dit niets meedeelde, maar die voor hem standpunt werd in de wandelgan- wel de reden zijn om "niet langer gen ook verdedigd door vele Saudi- afsch°éidinV Hf sche functionarissen. Koning Fahd geen meerderheid. ,,ori Saudi-Arabie liet de wereld het - Een woordvoerder van de Polen ADVERTENTIE pessimistisch te zijn over de moge lijkheid van een vreedzame oplos sing voor de crisis". Ondanks het feit dat de Iraakse dat hij bereid is nog enig geduld te Poolse" minderheid^' minister van buitenlandse zaken, XT~ gA Tareq Aziz, in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties vrij- Toshiki Kaifu, die momenteel in het vóe^aTTvordenD^PoleiTwdlVn dag een toespraak liet voorlezen gebied de verdeling van zeven mil- ook van dc dienstplicht af waarin het hele woord Kuwayt niet jard gulden hulp en leningen be- voorkwam en waarin geen spoor spreekt, zei Fahd: "Ik wacht nog om afgelopen weekeinde echter weten verklaarde dat de belangen van do dat hij bereid is nog enig geduld te Poolse minderheid verwaarloosd oefenen. Na afloop van zijn ge- door de regering in Vilnius. Pools sprekken met de Japanse premier moet naast het Litouws de officiële Hevige strijd in noorden Liberia van toegeeflijkheid was te beken- het effect te zien van de economi- nen, was Primakov het afgelopen sche sancties", weekeinde maar één man in het Eind vorige w koor van optimisten: in een inter- tussen de Kuwa. view met de Britse Sunday Times gevluchte Kuwaytse politici en ïn- verklaarde zowel de Amerikaanse tellectuelen over de vraag hoe Ku- president George Bush als de Britse wayt staatkundig eruit moet gaan premier Thatcher te geloven dat de zien na beëindiging van de Iraakse crisis eindigt met terugtrekking van bezetting en welke rechten Kuway- MONROVIA (AFP/IPS) - In Liberia de Iraakse troepen uit Kuwayt. ti's en buitenlanders in de nieuwe wordt sinds gisteravond hevig ge- Bush "twijfelde er niet aan" dat de staat moeten krijgen. Vier zaken vochten in dc omgeving VU White Iraki's zich terugtrekken en dat de worden door de voormalige opposi- Plains, een dorpje op 20 kilometer vroegere regering van Kuwayt weer tie. die wegens de oorlogssituatie ten noorden van de hoofdstad Mon terugkomt. Thatcher zat op dezelf- een tactisch bondgenootschap met rovia. zo heeft een verslaggever ter de lijn in het interview met de Sun- de emirfamilie heeft gesloten, uiter- plaatse gemeld De gevechten tu day Times en zei te geloven dat het mate belangrijk gevonden vak- .-n 1.\.,n bondsrechten, invoering van een vredesmacht ECOMOG en de op volwaardige parlementaire demo- standelingen van het Nationaal Pa- Wekenlang hebben Kuwaytse re- cratie en een soepeler nationaliteits- geringsfunctionarissen publieke- wetgeving. Katwijk aan Zee. Vesenjkado 2 Leiden: Langegrachl 3 Diamanlplein 71 Leiderdorp: Winkelt»! 70 Noordwi)k Kerkstraat 20 Oude Wetenng: Moerkreuk 3 Sassenheim Hoo!dstraat 284 lisse Heeroweg 246 Noordwijkertwul Dorpsnngweg 246 StevensNoem Slevensholdreel 173'TerAar;Beukenpad 14•Wassenaar.Slartenburglaan47Zoelermeer Croesirekplein 1 lijk aangedrongen op actie tegen Irak om te voorkomen dat het Iraak se leger de wereld straks voor vol dongen feiten stelt in Kuwayt, on- Het plan wordt deze week bespro ken door de Centrale Palestijnse Raad die volgens een PLO-woord- voerder in Damascus "zal proberen der meer door ontvolking van het tot één gezamenlijk standpunt" land en vervanging van Kuwayti's over het plan te komen. NAIROBI - Rwanda is een klein land met grote problemen. En die worden niet zonder meer opgelost door de vanuit het buurland Ugan da georganiseerde rebellie de kop in te drukken. De oorzaken van de hui dige crisis zitten veel dieper en vra gen bovenal om een politieke aan pak. Alleen zo kan een bloedbad in het land worden voorkomen. Het zeer dichtbevolkte Rwanda Vluchtelingen in België aangekomen BRUSSEL/NAIROBI (GPD/AP) - Op het Brusselse vliegveld Za- ventem zijn zaterdagnacht en gis termorgen vier vliegtuigen met vluchtelingen uit Rwanda aangeko men. In totaal ging het om bijna vierhonderd Belgen. Er waren ook dertien Nederlanders aan boord. Van hen was niemand gewond ge raakt tijdens de gevechten. De vluchtelingen zeiden allen niet in gevaar te hebben verkeerd, maar Rwanda vooral uit voorzorg te hebben verlaten. De Belgische pre mier Martens verklaarde zaterdag dat de Belgen niet is aangeraden om Rwanda te verlaten. Zij deden dat vrijwillig. Volgens president Habyarimana van Rwanda is de opstand van een zes dagen geleden vanuit Uganda binnengevallen rebellenstrijd- macht gebroken en heeft het leger de situatie in het land weer volledig onder controle. in het hartje van Afrika heeft de laatste tien jaar gegolden als betrek kelijk vredig en stabiel, zeker voor Afrikaanse begrippen. Het afgelo pen jaar heeft die reputatie een flin ke deuk opgelopen. Het land gaat thans gebukt onder grote economi sche problemen als gevolg van de lage koffieprijzen op de wereld markt en voedseltekorten. Ook politiek zijn er problemen. In april werd een 29-jarige man tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij een nieuwe politieke par tij had opgericht, waarvan hij het enige lid was. Oppositie is in Rwanda, waar de dienst wordt uit gemaakt door de Nationaal Revolu tionaire Beweging voor Ontwikke ling (NRMD) van president Juvenal Habyarimana niet toegestaan. Het Rwandees Patriottisch Front, waar in zich een aantal opponenten van het huidige regime in Kigali heeft verenigd en dat zegt het initiatief voor de huidige opstand te hebben genomen, is dan ook een illegale be weging. Incident Begin juni werd het land plotseling opgeschrikt door stakingen en de monstraties. Aanleiding was een in cident in de zuidelijke universiteits stad Butare. waarbij studenten en de plaatselijke politie waren betrok ken. Eén student werd door de in paniek geraakte politie doodge- schoten, terwijl vijf anderen ver wondingen opliepen. De onrust die hiervan het gevolg was, sloeg al snel over naar het noorden van het land. Deze gebeurtenis maakte duide lijk dat de spanning in het land groot is. Een spanning die groten deels is toe te schrijven aan het aloude conflict tussen de twee be langrijkste stammen in Rwanda: de regerende Hutu's in het noorden en de Tutsi's in het zuiden. De bevolking in het zuiden heeft al sinds het begin van dit jaar te lij den onder een ernstige hongers nood, die reeds aan honderden mensen het leven heeft gekost. De regering van president Habyarima na doet volgens de zuiderlingen echter niets om de situatie te verbe teren, maar richt 111 plaats daarvan Arrestatie Dat de spanning tussen beide stam men wederom hoog is opgelopen, kwam opnieuw aan het licht in juni, toen één van dc rijkste Tutsi-zaken- lieden in het land. Valence Kaje- gukwa, werd gearresteerd en tot drie jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. De zakenman, die na pro testen van Amnesty International weer werd vrijgelaten, had niet meer gedaan dan in een lokale krant geklaagd dat de Tutsi's stelselmatig worden gediscrimineerd in Rwanda, omdat zij bijvoorbeeld geen burgemeester kunnen worden en worden geweerd uit het nationa le leger. Sinds zij in 1959 de macht kwijt raakten aan de Hutu's (die negentig procent van de bevolking uitma ken), zijn zo'n twee miljoen Tutsi's naar buurlanden als Uganda, Tan zania, Burundi en Zaïre gevlucht. De regeringen van die landen heb ben er bij Kigali regelmatig op aan gedrongen het vluchtelingenpro bleem op te lossen, maar van repa triëring hebben de Rwandese auto riteiten nimmer iets willen weten. President Habyarimana ging in 1988 zelfs zo ver te verklaren dat dc gevluchte Rwandezen niet meet welkom waren in zijn land. Officieel heette het dat Rwanda met 7,3 mil joen mensen op 26.000 vierkante ki lometer reeds was overbevolkt en ei simpelweg geen plaats meer wa.< voor dc vluchtelingen. Ingewijden wisten echter te melden dat de pre sident niet meer Tutsi's in zijn land wilde hebben. Het is opmerkely k dat een Rwan dese krant begin juni al schreef dat de onvrede onder de Rwandezen in het buitenland toenam en dat zy van plan waren naar hun vaderland terug te keren om opnieuw de macht te grijpen De krant schreef verder dat zeventig procent van 's lands rijkdom in handen is van de Tutsi's, terwijl zij slechts negen pro cent van de bevolking vormen. De overheid vond dat de krant hiermee dc nationale eenheid had onder mijnd en arresteerde een aantal journalisten. 'Corrupt' Nu de Tutsi's inderdaad in opstand zijn gekomen en hebben verklaard het regime van president Habyari mana, dat zij omschryven als cor rupt en ondemocratisch, omver te willen werpen, is de kans groot dat Rwanda opnieuw een periode tege moet gaat van bloedige botsingen tussen beide stammen. De Hutu's voelen zich naar aanleiding van de invasie ongetwijfeld bedreigd door de Tutsi's en keren zich nu mogelyk met geweld tegen hen De geschiedenis van het land leert wat de gevolgen daarvan kun nen zijn. In 1959 werden zo'n 100.000 Tutsi's afgeslacht Enkele jaren later, in 1964. vielen opnieuw duizenden slachtoffers en begin ja ren '70 keerden de Hutu's zich nog maals op gruwelykc wyze tegen de Tutsi's. De Engelse filosoof Ber- trand Russell noemde de moorden "het meest afschuwelyke en syste matische bloedbad sinds de uitroei ing van de joden door de nazi'iDc regering in Kigali staat nu voor de zware taak zowel de rebellen te ver slaan als een herhaling van dergely- ke gruweldaden te voorkomen. White Plains is belangrijk in de Liberiaanse machtsstrijd. Met de bezetting ervan in juni voltooide het NPLF dc omsingeling van de hoofdstad en vanuit het op een heu vel gelegen dorp kunnen twee van de drie toegangswegen tot Monro via worden gecontroleerd. Verder heeft het een waterzuiveringsinstal latie en is de belangrijkste elektrici teitscentrale van Monrovia er ge vestigd. Westafrikanen die de burgeroor log in Liberia zijn ontvlucht en in kampen in Nigeria verblijven, wor den terug naar huis gestuurd Al leen Libenanen mogen voorlopig blijven, aldus de Nigcnaanse vice- president Augustus Aikhomu giste ren in Lagos na een bezoek aan de vluchtelingenkampen. Chileense jjers daagt Pinochet voor de rechter SANTIAGO (IPS) - De Chileense organisatie voor journalisten heeft ex-dictator generaal Augusto Pino chet en het Chileense leger voor het gerecht gedaagd Zij willen dat Pi nochet de beschuldigingen intrekt die hebben geleid tot de arrestatie vorige week van twee journalisten door het militair gerechtshof De journalisten. Jorge Andres van het weekblad El Soglo en Juan Pablo Cardenas van Analisis. wer den er door het leger van beschul digd Pinochet te hebben beledigd, nadat ze artikelen hadden gepubli ceerd over schendingen van de mensenrechten tijdens de militaire dictatuur. Vorige week werden zy daarvoor op last van dc militairen opgepakt Behalve Andres en Car donas zitten nog zestien andere journalisten vast wegens gclyksoor- tige activiteiten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5