'Mes in subsidies hogere inkomens' Uren praten over kwartjes en dubbeltjes PvdA Amsterdam voor strenge overheid MAANDAG 8 UKTUohn iy«U I BINNENLAND PAGINA 3 Voorschot Melkert (PvdA) op beschouwingen DEN HAAG (GPD) De PvdA wil dat hogere inkomens minder subsidies van de over heid krijgen. Financieel woordvoerder Ad Melkert vindt dat de studiefinanciering en de bijdragen voor de aankoop van een premie-koopwoning voor hogere inkomens omlaag moeten. Te veel inkomensafhankelijke subsidies komen nu terecht bij de hogere inko mensgroepen, voor wie de regelingen niet zijn bedoeld, zo meent Melkert. De PvdA zal de regering morgen bij omdat het belastbaar inkomen als sidies, waaraan de overheid jaar- de algemene politieke beschouwin- uitgangspunt wordt genomen. "De lijks 35 tot 40 miljard gulden uit- gen vragen een onderzoek te doen hogere bruto inkomens komen nu geeft, onder vuur worden genomen, naar de werking van de inkomens- toch voor een subsidieregeling in Een half jaar geleden stelde het aanmerking als zij een hoge lijfrente CDA-kamerlid Terpstra voor 10 betalen, een zware hypotheek heb- procent te bezuinigen op de subsi ben of veel geld lenen", aldus het diegelden. Terpstra bekritiseerde HAARLEM (ANP) - In de binnen stad van Haarlem is het in de nacht van zaterdag op zondag geruime tijd onrustig geweest. Aanleiding voor de ongeregeldheden was de vervroegde sluitingstijd van cafes, die begin deze maand is ingegaan. Er werden vijf arrestaties verricht. De meeste cafés in de Haarlemse binnenstad moeten sinds 1 oktober om twee uur dicht in plaats van om vier uur. De burgemeester van Haarlem heeft hiertoe besloten we gens de voortdurende overlast die de horeca in het centrum veroor zaakt. Kort na twee uur maakten enige honderden cafébezoekers luidkeels duidelijk het niet eens te zijn met de beslissing van de burgemeester. Als Opstootjes na vroege sluiting Haarlemse cafés protest besloot de menigte rond half drie een straat af te sluiten. De politie trad daar aanvankelijk niet tegen op en leidde het verkeer om via een andere route. Zo'n 150 cafébezoekers namen op de afgeslo ten straat plaats. Volgens de politie werden er naderhand straattegels kapotgegooid. Om meer vernielingen te voorko men. greep de politie alsnog in. Er werden twintig mensen en twee honden ingezet om de menigte te verspreiden. Enkele actievoerders zijn daarbij gebeten. Daarnaast zijn drie mannen, tussen de 18 en 23 jaar oud uit Haarlem en Heemstede, ge arresteerd. omdat ze de stoeptegels zouden hebben vernield. Rond drie uur ontstond er een nieuwe oploop op de Grote Markt. Opnieuw 'werd er een rijbaan ge blokkeerd, nu van de Koningsstraat vlakbij het stadhuis Alle automobi listen werden tegengehouden. De politie verrichte nu twee arrestaties. Haarlemmers van 19 en 26 jaar oud. Nadien is het nog lang onrustig ge weest in het centrum van Haarlem. Zo'n tien politiemensen hebben tot in de vroege ochtend een oogje in het zeil gehouden. PvdA-kamerlid. Dat mag in zijn heeft namelijk bij de presentatie ogen geen reden zijn toch subsidie van de Miljoenennota aangekon- te verstrekken, digd alle subsidies op hun doelma- Melkert pleit tigheid te onderzoeken. Tegelijker- nieuw uitgangsi tijd heeft hij alle ministers opdracht het bruto-inkomen ligt. Daarmee gegeven in 1991 één procent (totale kan een bedrag van ten minste 250 opbrengst: 400 miljoen) te bezuini- miljoen per jaar worden bezuinigd. De PvdA denkt onder meer aan af schaffing van de subsidies op pre- mie-c woningen (100 miljoen), die op de Jeugdspaarwet (de Zilver- vlootregeling), alsmede die op het agrarisch onderwijs. Botte bijl Het is niet de eerste keer dat de sub gen op subsidie-regelingen op hun departementen. De inkomensafhankelijke subsi die werkt volgens Melkert niet goed Schietpartij met dodelijke afloop in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Tijdens een schietpartij in Rotterdam is zaterdagavond een 31-jarige Rotterdammer om het leven ge komen. Vier andere mensen zijn gewond geraakt, van wie één, een 35-jarige inwoner van Nijmegen, ernstig. De Nijmege- naar ligt nog in een ziekenhuis. De politie heeft de andere ge wonden inmiddels ingesloten, evenals twee andere mannen, die tijdens de schietpartij onge deerd zijn gebleven. Een achtste verdachte is nog voortvluchtig. De verdachten varieren in leef tijd van 33 tot en met 46 jaar. Zij komen allen uit Rotterdam. De schietpartij vond aan het begin van de avond plaats op de hoek van de Mathenesserweg en de Rósener Manzstraat. De be trokkenen zaten in twee auto's. Op de kruising van beide straten reed de bestuurder van één van de auto's volgens de politie op zettelijk op de andere wagen in. Direct daarop volgde de schiet partij. Bovendien gingen de mannen elkaar ook nog te lijf met ijzeren staven te lijf. Vol gens de woordvoerder van de Rotterdamse politie was er spra ke van een complete wild west. De politie tast vooralsnog in het duister over de aanleiding van de schietpartij. Zij sluit niet uit dat die ligt in de drugshan del. De politie heeft een speciaal rechercheteam geformeerd om de zaak te onderzoeken. onder meer de overheidsbijdrage aan musea en toneel. "Daarvan pro fiteren ook buitenlanders". Ook de studiefinanciering en het openbaar vervoer moesten in de ogen van de CDA-er worden herzien. Deze 'botte bijl-methode' wijst PvdA-er Melkert zonder meer af. "Overal 10 procent vanaf halen, dat werkt niet". Persoonlijk heeft Melkert zich geërgerd aan de op merkingen van Terpstra. Het CDA wenste vooralsnog geen commen taar te geven. Terpstra wil zijn kruit droog houden tot morgen, wanneer hij zijn eigen subsidie-voorstel pre senteert. DEN HAAG De krachtige wind. heeft Sneeuwwitje dakloos gemaakt. Op het Malieveld in Den Haag is za terdagmiddag de theatertent van de rondreizende mu sical 'Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen' voor een groot deel omgewaaid. Niemand raakte gewond. Za terdagavond zou er de Haagse première worden ge houden, maar die is afgelast. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie is het geraamte van de tent vooreen deel naar binnen ge klapt. Hoe dat dat precies kon gebeuren, wordt onder zocht. "Normaal gesproken moet zo'n tent tegen wat wind kunnen", aldus de politiewoordvoerder. De organisatie wijt het ongeluk aan de zachte grond van het Malieveld, waarop de constructie moet staan. Detent is zodanig beschadigd dat de eerste dagen geen voorstellingen mogelijk zijn. Wat daarvan de financië le gevolgen zijn. is nog niet bekend. De tent biedt plaats aan duizend mensen. De eerste voorstellingen waren uitverkocht. De organisatie hoopt dat de betrokken kaartjeskopers nu een andere dag kunnen. De famiUemusical staat tot 21 oktober in Den Haag. De organisatie is naarstig op zoek naar een ander onderkomen. Meer cellen voor jeugdige gestraften DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Kosto (justitie) gaat het aantal plaatsen in gesloten inrichtingen voor jeugdige delinquenten uitbrei den met 170 tot 370. Kosto zei dit in het weekeinde in het Vara-actuali- teitenprogramma Achter het Nieuws. De bewindsman komt hiermee tegemoet aan de kntiek die enkele kinderrechters onlangs leverden op de onuitvoerbaarheid van opgeleg de straffen wegens plaatsgebrek Wat de rechter uitspreekt moet kunnen worden uitgevoerd", zei Kosto in Achter het Nieuws Kosto heeft tevens toegezegd dat er 50 miljoen gulden extra beschik baar komt voor de hulpverlening. De staatssecretaris doelt op de op vang en behandeling van jeugdige delinquenten door bijvoorbeeld maatschappelijk werkers Vorige week kondigden de be windslieden van justitie al aan dat het aantal cellen in deze kabinetspe riode wordt uitgebreid met 770. In dit beleidsplan is onder meer oen nieuwe tbs-inrichting van ruim 100 plaatsen genoemd. Halverwege de maand oktober verschijnt dit plan. Schuivend duin Slufterdam kost man het leven DORDRECHT (ANP) - Een 26-ja- rige man uit Den Haag is zondag gisteren 17.30 uur in de onmiddellij ke nabijheid van de Slufterdam om het leven gekomen, toen hu werd bedolven door een duinverschui ving. De man wandelde met een aantal vrienden in de buurt van de Slufter dam, toen plotseling een deel van een ongeveer zeven meter hoge duin begon te schuiven. Hu raakte in een mum van tijd bedolven onder het zand. Pogingen van zijn metge zellen hem gravend te bereiken hadden na zo'n vijftien minuten succes maar het slachtoffer bleek toen al overleden. Over de oorzaak van de duinver schuiving was gisteravond nog niets naders te zeggen. Vandaag is onderzoek in gang gezet naar de oorzaak om mogelijke herhaling te voorkomen. KAMPEN Prins Claus opende gisteren in Kampen het nieuwe clubhuis van scouting De Hazeluiden in Kampen. Hij deed dit door, onder het toe ziend oog van de jeugdige scouts, voor bij het clubhuis 'Kapadka' een pad vindersvuurtje te stoken en toe te horen bij een gitaarmuziekje, (foto anp) AMSTERDAM (GPD) - Het offen sief van de Amsterdamse PvdA voor de terugkeer van de strenge overheid heeft in elk geval de steun van Wim Kok. De harde aanpak van vandalen, verslaafden en crimine len die de sfeer op straat verzieken en de burger achter gewapend glas en roestvrijstalen hekken drijft on dervond gisteren tijdens de confe rentie van de Amsterdamse PvdA'ers overigens weinig weer stand. Vice-premier Kok was gisteren speciaal naar de RAI gekomen om zijn confererende 'vrinden' van het gewest op koers te helpen. Het draaide om Herman Vuijsje, de schrijver van het pamflet 'Lof der Dwang. "Een pleidooi vanuit de ge doogzone" voor een harde aanpak. Zijn 'pamflet' inspireerde het werk plan 1991 van de gemeenteraads fractie en het gewest organiseerde de conferentie Stad en leefbaar heid. "Vuijsje zet op een rij wat wij stil letjes denken, maar wat niemand kan zeggen zonder voor rechtse bal te worden uitgemaakt", zei ge spreksleider Erik Jurgens. Ook Wim Kok was vol lof. "Regels en cri teria moeten worden aangescherpt, de controle van de overheid moet toenemen, gepaard aan het eigen besef van verantwoordelijkheid". Tweede Kamer geeft onrealistische koopkrachtplaatjes een hoofdrol Opheffing EVP De partijraad van de Evangelische Volkspartij (EVP) heeft zich in een resolutie uitgesproken voor ophef fing van de partij in maart 1991 en tevens positief gereageerd op een op te richten evangelisch-radicale werkgemeenschap in Groen Links. Op 3 november buigt het congres van de EVP zich over deze zaak. Trein botst Op het NS-station in Groningen is vannacht omstreeks twintig voor twaalf een trein met een groot aan tal rijtuigen, die voortgedreven werd door een elektrische locomo tief, op drie gekoppelde treinstellen (met zelfstandige motoren) gebotst. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen had de botsing zoveel kracht dat de voorste van de drie treinstellen half op het perron is komen te staan. Aparte vakbond De dissidente leden van de Ver- voersbond FNV hebben zaterdag definitief besloten om te breken met de bond en een aparte vakbond op te richten. De 30 dissidenten, die op een royement van hun 'oude' bond kunnen rekenen, richtten in mei van dit jaar de Vereniging van Verontruste Leden (WL) op. Polderproject Het Nederlands Adviesbureau voor Ingenieurswerken in het Buiten land Nedeco heeft van het Zuidko- reaanse ministerie- van landbouw, bosbeheer en visserij opdracht ge kregen voor technische assistentie voor waterbouwkundige onderde len van het Saemankeum-inpolde- ringsproject. Het projectgebied is met 40.000 hectare te vergelijken met de Noord-Oostpolder. Binnen Nedeco werken ruim 4000 mensen. De omzet aan adviesopdrachten was vorig jaar 235 miljoen gulden. Sint Eustatius en historisch pand op het Antilli- inse eiland Sint-Eustatius is giste- en door brand verwoest. Dit heeft de Antilliaanse regering in Willem stad bekendgemaakt. In het afge brande gebouw waren het postkan toor en enkele overheidsdiensten estigd. Het vormde tevens een belangrijk deel van het historische en gerestaureerde Fort Oranje. DEN HAAG De koopkracht plaatjes zoals die jaarlijks in ons land gemaakt worden zijn uniek. El ders in de wereld wordt gewoon per maatregel bekeken wat de effecten op de koopkracht van de burgers zijn om vervolgens te beslissen of men het voorstel doorzet of af schiet. In ons land wordt daarente gen gestreefd naar totaalbeelden waarbij alle maatregelen in onder linge samenhang worden gepresen teerd. Het is een typisch Nederlands verschijnsel. Op het ministerie van sociale zaken wordt het toegeschre ven aan onze calvinistische instel ling: het streven naar een verdelen de rechtvaardigheid. Anderen me nen dat Nederlanders het 'gewoon' interessant vinden. Her en der valt er zelfs een technische verklaring voor te horen waarbij de positie van het Centraal Planbureau (CPB) de kapstok vormt. Deze hang naar volledigheid houdt jaarlijks politiek-Den Haag in spanning. Kabinetten praten er da gen over en in de wandelgangen van de Tweede Kamer zijn de koop krachtplaatjes vrijwel heilig ver klaard. Zowel bij de Algemene poli tieke beschouwingen over de rijks begroting voor het nieuwe jaar, als bij talloze afzonderlijke begrotin gen komen de cijfers om de hoek kijken. Tot één of twee cijfers achter de komma. Waarde De vraag wat de werkelijke waarde van de koopkrachtplaatjes is, wordt door eenieder met een brede glim lach omzeild. Hoogstens achter de hand wordt door de betrokkenen toegegeven dat het allemaal zeer be trekkelijk is. Geen wonder als men zich reali seert dat het gaat om een moment opname. In de computer worden za ken als brutoloon, belastingen (in clusief aftrekposten), sociale pre mies. ziektekosten en zogenaamde mkomensprijzen (een term voor za ken als individuele huursubsidie of studiefinanciering) gestopt. Verre van volledig dus waarbij in veel ge vallen ook nog wordt gewerkt met 'gemiddelden'. Vervolgens wordt bekeken wat voor effecten wijzigingen in deze grootheden kunnen hebben voor een aantal inkomensgroepen: mini mumloners, modaal en tweemaal modaal. Groepen die worden be paald door een vast bedrag aan in komen. de gezinssamenstelling en de vraag hoeveel inkomens er in het gezin zijn. Zo staat bij voorbeeld 'modaal' voor iemand die alleenver diener is (dat wil zeggen: het gezin leeft alleen van diens inkomen), ge huwd, twee kinderen heeft tussen 6 en 12 jaar en een inkomen van 32.200 gulden netto. Indien nu bijvoorbeeld de belas tingen met een procent omhoog gaan, rekent de computer precies uit wat voor effect dit heeft voor de eerder aangegeven groepen in de veronderstelde situatie. Let wel ver onderstelde, want, zo wordt ook op het ministerie van sociale zaken toe gegeven, er is geen enkel individu die het door de computer aangege ven effect ook echt ondergaat Het gaat om 'de grote getallen' die welis waar een aanwijzing geven voor de effecten van het beleid, maar geen zekerheid. Blijft de vraag waarom iedereen zich er dan toch zo druk over maakt. Zeker als bedacht wordt dat het in komenseffect van het krijgen van werk. het werkloos worden, trou wen, kinderen krijgen of met pen sioen gaan vele malen groter is dan van een procentje meer belasting of de verhoging van een of andere so ciale premie met 0,05 procent. Om nog maar te zwijgen over de door werking van de Golfcrisis of de mo gelijkheden die eenieder heeft om via wijzigingen in de eigen beste dingen. negatieve koopkrachteffec ten op te vangen. Verklaringen Hier komen de eerder veronderstel de verklaringen om de hoek kijken. Onze calvinistische instelling, het feit dat Nederlanders gewoon veel willen onderzoeken en koopkracht plaatjes als totaalbeeld dus interes sant vinden, en de positie van het Centraal Plan Bureau (CPB). Feit is dat dit instituut aan het eind van de zestiger jaren voor het eerst een koopkrachtplaatje maakte. Het fe nomeen is daar uitgevonden en is vervolgens een eigen leven gaan lei den. Ook in de politiek. Dat het planbureau dit, wellicht onbedoelde, effect kon bewerkstel ligen, valt te verklaren uit de positie van het instituut in ons bestel: hal verwege tussen wetenschap en be leid (lees overheid). Onafhankelijk naar beide kanten, maar tegelijk in staat een brug te slaan tussen bei den. Zo kon het als hobby maken van wat rekensommen een beleids matig vervolg krijgen. Met alle poli tieke opwinding van dien. Wie tus- sen nu en 31de- .O cember aanslaan daagse cursus, volgt bij Kei 0^ Informatica In J 0 stituut, krijgt voor zijn in-1 sponning eei CD naar keu ze en maakt1 bovendien grote kans op een fan ADVERTENTIE c^'s °NTsp tastisch avondje uit voor twee perso- 9^^ nen. Vraag even de cursusinformatie en een inschrijf- ormulier van Kern Informa- «jf tica Instituut aan vio het actienummer 071-355750 <4 of foxnummer 071-76 57 00. Blijft nog steeds de vraag waarom de koopkrachtplaatjes zoveel na druk hebben gekregen Deze vraag valt alleen door 'de politiek' zelf te beantwoorden. Een eenduidig ant woord is daarbij niet mogelijk. On der het kabinet-Den Uyl (1973-1977) werd er tot één cijfer achter de kom ma over de koopkracht be raadslaagd De kabmetten-Lubbers 1 en 2 daarentegen vonden de koop- krachtcijfers eigenlijk helemaal niet van belang Er werd gemikt op het scheppen van meer banen, niet op inkomensmaatregelen Nu, onder het derde kabinet-Lub- bers. gaat het het laatste half jaar tot twee cijfers achter de komma over de koopkracht. Er is een inkomens discussie ontstaan daar waar tot voor kort een discussie over werk gelegenheid voorop stond Voor deze trendbreuk bestaat ook een verklaring. Daar waar lage koopkrachtcijfers bestaan en ver schillen gering zun. valt door ge richte beleidsmaatregelen het een en ander te doen. Met hoge koop krachttoenamen en grote verschil len tussen de diverse inkomens groepen zijn beleidsmaatregelen onvoldoende om het beleid recht te trekken. Een paar procent koop- krachtverschil is niet zomaar te overbruggen Beleid En aangezien het in de politiek gaat om beleid dat herkenbaar moet zijn voor de achterban is de koopkracht discussie terug. Hoe onrealistisch ook. Dus komen vanaf morgen in de Tweede Kamer bij de algemene po litieke beschouwingen opnieuw de onverkorte handhaving van de al- leenstaandentoeslag in de belastin gen. een extraatje voor bejaarden met een klein pensioen en maatre gelen voor de alleenverdieners om de hoek kijken Wordt er weer uren gepraat over kwartjes en dubbel tjes. Voor degenen die het allemaal nog leuk. en belangruk vinden nog de volgende tip Achter de scher men wordt inmiddels gewerkt aan een computerbestand van 40.000 Nederlanders met al hun inkomens- gegevens Dan kunnen effecten van beleidsmaatregelen nog veel beter zichtbaar worden in koopkracht en bestedingspatronen 'Micro-simula- tie' voor de echte deskundigen. Dan praat het kabinet straks geen twee weken meer over de koopkracht, maar twee maanden De koers van de Amsterdamse PvdA spreekt Kok aan "Hg ge prononceerd en slaat toch de juiste toon aan". De gelooide kaders uit de wijken lieten niet niet zonder slag of stoot overtuigen. "Is opeens dit boekje ons probleem"'", klonk het. En in plaats van een frisse wind hlddl D zij het over een 'cnd-of-the-pipe-si- tuatie a la het milieu'. Het kaderlid uit de Nieuwmarkt- buurt zag evenmin veel in lof der dwang, orde en gezag, dat is immers rechtse-ballenpraat "Ik lees in dit boekje nergens het woord loosheid, en waar herken ik hier het begrip dat de achterstandssituatie van de allochtonen ze de criminali teit indrijft1". zei hij en WMhttl op applaus. Maar het kwam niet. De toonzetting waarmee hg jaren lang triomfen binnen de partijgele deren had gevierd brachten hem nu slechts hoon. 'Successen' als de buurtconcierge die voor veiligheid zorgde, de bushalte waar het dak van was afgezaagd, zodat de bejaar den niet meer uit hun raam neerke ken op zich injecterende junks, ma ken geen indruk meer. Evenmin als de winkelgalerg waar dank zg extra verlichting en een rolluikenverbod de mensen 's avonds weer veilig over straat gingen "Daar wordt niet meer ingebroken, uh. dan elders" Hij werd achter het katheder van daan gelachen Het was duidelijk Kok kreeg een ovatie, Vugsje kreeg een ovatie, de mensen van de oude stempel oog sten stilte of gelach. Gevaarlijke stof per container vaak onveilig DEN HAAG (GPD) - Het vervoer van gevaarlgke stoften per contai ner voldoet lang niet altijd aan de wettelijke eisen. Bij een steekproef in de Nederlandse zeehavens deug- ido holft van dr 120 gocontroloor de stukgoed-containers niet. Van de 50 olie-containers werden er 5 direct afgekeurd. Het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoften zal de Ujdclgke verscherping van de controle de ko mende twee maanden voortzetten "We zgn erg geschrokken van de cij fers". vertelde woordvoerder Kapel van het Korps controleurs dit week einde voor de radio. De situatie is Nederland is overigens niet uniek De containers kunnen om diverse redenen worden afgekeurd Zo kunnen de goederen op een ver keerde wgzc zgn gestapeld of ver deeld over de ruimte Verder kan verkeerd verpakkingsmateriaal zgn gebruikt of de formulieren ver keerd zgn ingevuld. "Vooral bg ge vaarlijke stoften wordt het risico onaanvaardbaar groot", aldus Ka- pel Bg een overtreding wordt een transporteur verboden verder te rei zen, totdat de containers) aan de wettelijke eisen voldoet (of vol doen» Bovendien wordt een pro ces-verbaal opgemaakt, waar een boete uit kan volgen van maximaal 5000 gulden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3