PORT Swingend Ajax droogt NEC af Theo Snelders voor rest van het jaar uitgeschakeld Clubartsen profclubs kritiseren arbitrage Nijmeegse ploeg komt met 7-0 goed weg in De Meer Breukink dankt zege in Ierland aan specialiteit Koevermans volgt Okker SpooTTV MAANDAG 8 OKTOBER 1990 ABERDEEN (GPD) - Theo Snel ders komt dit jaar waarschijnlijk niet meer in actie. De doelman van Aberdeen brak zaterdagmiddag tij dens het duel tegen Glasgow Ran gers zijn jukbeen, net onder zijn oog en moet een operatie ondergaan. De 26-jarige keeper kwam op een doorweekt veld in botsing met Ran- gers-aanvaller Ally McCoist. Het ge beurde na een uur spelen. De spits reageerde op een pass en gleed ver volgens tegen Snelders op. De kee per bleef gewond liggen en werd vervolgens naar een ziekenhuis in Aberdeen vervoerd. „Hij had ont zettend veel pijn", vertelde de vrouw van Snelders gistermorgen. Manager Alex Smith van Aberdeen was na afloop erg boos. Volgens hem had de wedstrijd vanwege de slechte weersomstandigheden het regende vrijdag en zaterdag on ophoudelijk in Schotland afge last moeten worden. „De fout ligt niet bij de spelers. Die konden er Olympisch elftal oefent tegen Ajax AMSTERDAM (ANP) - Het Neder lands Olympische elftal speelt mor genmiddag een oefenwedstrijd te gen Ajax. Het duel begint om half drie in stadion De Meer. Het Olym pisch team, ofwel Jong Oranje, be reidt zich voor op zijn eerste wed strijd in het toernooi om het Euro pees kampioenschap, een week la ter in Porto tegen Portugal. Ajax speelt voor zover mogelijk niks aan doen. Het had te maken met het natte veld". Volgens Smith moet hij het tien a twaalf weken stellen zonder Snel ders. „Het is een tragedie voor hem. Hij was op dit moment weer erg sterk bezig, nationaal en internatio naal". Het duel tussen Aberdeen en Glasgow Rangers eindigde onbe slist. Het werd 0-0. Bij Aberdeen speelden Peter van de Ven en Hans Gillhaus een volledige wedstrijd. Pieter Huistra zat bij Rangers op de bank. De ontmoeting tussen Dundee United en Dunfermline kende za terdag wel een vroegtijdig einde. Scheidsrechter McGinlay floot in de 63e minuut af. Hij achtte verder spelen onverantwoord in verband met de slechte gesteldheid van het terrein. Bij Dundee United, de ko mende tegenstander van Vitesse in het Uefacup-toernooi, maakte Gijs Steinmann (ex-FC Utrecht) zijn de- BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Theo Snelders. (Archieffoto) buut. De 29-jarige middenvelder liep bij zijn eerste optreden meteen tegen een gele kaart op. Fred van der Hoorn, de andere Nederlander bij Dundee United, opereerde als vrije verdediger. Op het moment dat het duel werd afgebroken stond het 2-1 in het voordeel van de thuis club. De ontmoeting wordt waar schijnlijk woensdag in zijn geheel overgespeeld. LATTROP De voetbalarbitrage in ons land heeft het de laatste weken zwaar te verduren. Niet alleen op het veld, maar vooral daarbuiten. Dat bleek zaterdagmiddag nog eens in het Twentse Lattrop, waar de clubartsen en consu lenten uit het betaalde voetbal de oprichtings vergadering van de CCC opsierden met een heus congres. Centraal thema in de middaguren was 'arbitrage en sportblessures', of wel de in vloed van de spelregels op het ontstaan en voor komen van sportblessures. Veel nieuwe feiten kwamen in de paneldis cussie niet naar voren, interessanter waren de conlusies die vooraf getrokken werden door mr. Miel Maessen, de Tilburgse advocaat en procu reur. De Brabander, lid van het beroepscollege licentiezaken, pleitte voor het Duitse model, de zogeheten 'Kontroll-ausschuss', een onafhanke lijk orgaan, dat als verlengstuk dient van de tuchtcommissie en spelers in tweede termijn alsnog kan straffen. Mr. Maessen noemde het daarnaast een goede zaak als bij de bepaling van de strafmaat niet al leen rekening wordt gehouden met de aard van de overtreding, maar ook met de gevolgen van een overtreding. „Ik heb de indruk dat dit nu veel te weinig gebeurt", hield hij het congres voor. „Een poging tot een zware overtreding zou veel zwaarder bestraft moeten worden". „Het is niet de bedoeling de scheidsrechters in een kwaad daglicht te stellen", hield de net benoemde CCC-voorzitter Pieter Vierhout, de clubarts van FC Twente, zijn collega's voor. „Toch vraag ik mu af of met de aanpassing van de arbitrage een aantal ernstige blessures niet voorkomen kan worden". PSV-clubarts Cees van den Hoogenband onderkende dat een aan tal zaken inherent zijn aan het voetbal. „Mis schien kletsen we elkaar een beetje na als het om de spelverruwing gaat. toch is er een groot aantal zaken waarvan medici zeggen: scheids rechters let daar nu eens op. Dat heeft niets te maken met slap optreden, maar alles met het niet goed kunnen inschatten van problemen die zich kunnen voordoen. Scheidsrechters zien vaak de ernst niet in". Aan de hand van video beelden maakte hij zijn bedoelingen duidelijk. Scheidsrechter Bep Thomas voelde zich als een kat in een vreemd pakhuis en kon zich niet aan de indruk onttrekken dat de arbitrage de schuld in de schoenen wordt geschoven. „Een scheidsrechter kan alleen maar fluiten voor een overtreding, met een blessure heeft hij niets te maken. De goede niet en de slechte niet, want die zijn er ook. Als Van Basten een been breekt, kan ik daar niets meer aan doen. Ik kan hooguit een gele of een rode kaart trekken". Ronduit schandelijk vond de voormalige top-arbiter de houding van de KNVB ten aanzien van de zaak- Rijkaard bij het WK. „Hij heeft Voller twee keer gespuugd, maar wat doet de KNVB'' Helemaal niets. De bond had een voorbeeld moeten stel len en Rijkaard moeten schorsen. Het is de ver antwoordelijkheid van de bestuurders en de trainers dat de mentaliteit van de voetballers be ter wordt. Daar mankeert alles aan". Arbiter Jaap Uilenberg stelde voor om de po sitie van de grensrechter op te waarderen. „Dat is het hele punt", meent de Twentse arbiter, die als enige van zijn collega's was ingegaan op de uitnodiging van de CCC. „Belangrijk is boven dien om. net als in Duitsland, een heel seizoen vaste trio's te vormen. Dan weet je wat je aan el kaar hebt. Ik zeg niet dat je alles kunt voorko men, maar dan doe je tenminste iets". Het idee van twee scheidsrechters werpt Uilenberg verre van zich. „Wat doen we dan met de twee grens rechters? Bovendien, als je in de top iets doet, moet je dat in het hele voetbal doorvoeren. Dat is niet uitvoerbaar. Ik hoef toch niemand te ver tellen hoe groot het scheidsrechterstekort nu al is". Waar het volgens Uilenberg op de eerste plaats om gaat is de consequente toepassing van de spelregels. „Maar het blijft achteraf registre ren. Ik heb alleen het gevoel dat alles te veel op het bordje van de scheidsrechter wordt gelegd". AMSTERDAM - Het gaat goed met Ajax; heel goed OA apccu VUUi tuvci IllUgCUJIV 1/» 1 TTT 1- met het sterkste elftal. De ploeg zal zelis. Ga maar na. Weliswaar echter enkele geselecteerde spelers nog bedreigd door hoge flS- moeten afstaan aan de Olympische tegenstander. Peter Larsson heeft zich afgemeld voor de vriendschap pelijke interlandwedstrijd, die Zwe den woensdag in Stockholm tegen de Bondsrepubliek speelt. De ver dediger van Ajax heeft last van een spierblessure in zijn kuitbeen. Zijn ploeggenoot Pettersson meldt zich maandag wel bij de selectie. Lars son gaf gisteren tevens te kennen het seizoen bij Ajax zeker te willen uitmaken. Zelfs toen hij fit was, was de international de laatste weken in Amsterdam niet goed genoeg voor een plaats bij de eerste zestien. Dat zelfde gold eerder overigens bij voorbeeld voor Silooy en Verkuyl. De Zweed zegt dit echter te kun nen accepteren. „Er wordt overal Tot gisteren had Ajax nog wat moei- geroepen dat ik weg wil, maar dat is te het klasseverschil met andere cale en juridische boetes, heeft de Amsterdamse club zijn zaakjes bestuurlijk, or ganisatorisch en publicitair uitstekend voor elkaar. Daarbij zit de loop naar het stadion er al geruime tijd goed in. Maar bovenal: Ajax speelt momenteel een in ja ren in Nederland niet ver toond aantrekkelijk en dy namisch soort voetbal, waar bij de liefhebber zijn vingers soms kan aflikken. pertinent onjuist". Kijkoperatie Edward Sturing ploegen in sprekende cijfers zetten. Tegen NEC sprongen de Amsterdammers efficiënter met hun kansen om, waardoor voor het eerst dit seizoen een redelijk 'pas sende' score werd behaald: 7-0. De wedstrijd tussen Ajax en NEC was vooraf geafficheerd als een top- ARNHEM (ANP) - Edward Sturing per, hetgeen meer zegt over de ont- van Vitesse heeft vanmorgen in het hutsende zwakte van de Nederland- Nijmeegse Canisius Ziekenhuis een se competitie dan iets over de sterk- kijkoperatie ondergaan aan zijn ge- te van de Nijmegenaren. NEC had kwetste knie. Als blijkt dat het ver- uit de zes voorgaande wedstrijden wijderen van de meniscus noodza- acht punten bijeen geharkt maar kelijk is, zal dat direct gebeuren. twee puntjes minder dan Ajax. De De verdediger hoopt uiterlijk 24 ploeg had tot gisteren zelfs een on- oktober, wanneer Vitesse thuis geslagen status. Hoe NEC aan die voor de UEFA-beker thuis tegen acht punten is gekomen, is alleen te het Schotse Dundee United speelt, verklaren volgens de hogere meta- zijn rentree te maken. Sturing raak- fysica. De Gelderse formatie, vorig te tien dagen geleden op de training seizoen nog via de nooddeur van geblesseerd bij een botsing met Re- twee extra duels ontsnapt aan de- né Eijer. gradatie, had gisteren niets in te brengen maar dan ook werkelijk helemaal niets. Looijn Dat besefte NEC-trainer Leen Looijen maar al te goed. „Voor het zelfde geld was de score nog heel wat hoger uitgevallen", erkende Looijen met het schaamrood op z'n kaken. Maar, ondanks het pak op de billen, was de reis naar Amsterdam Tennissers mijden Golf TEL AVIV (Reuter) - Tien toonaangevende tennissers, onder wie Martin Jaite en Jay Berger, hebben zich afgemeld voor het internationale toer nooi in Tel Aviv dat maandag begint. Het tiental mijdt Is rael wegens de oorlogsdrei ging door de Golfcrisis. Tsjesnokov neemt wel deel. Hij is de eerste Sovjetrus sinds 1978 dio op dc deelnemerslijst staat. Bijna veertig dopinggevallen in Sovjetunie MOSKOU (SID) - In dc Sovjetunie zijn dit jaar 38 sportlieden bij do pingcontrole positief bevonden. Dat heeft blad Sovjetski Sport ge meld. Zestien van dc betrapte sport lieden komen uit de atletiek. Speer- werpster Natalja Jermolowitsjen middenafstandsloopster Jelena Podkopajeva worden met name ge noemd. Het blad ontleent de kennis aan N. Ivanov, lid van de anti-do- ping comité in de Sovjetunie. Het opmerkelijke resultaat wordt toegeschreven aan een nieuwe test methode. Metdc dit jaar voor het eerst gehanteerde analyse kunnen verboden middelen tot acht maan den na het gebruik worden opge spoord. In het geval van Jermolo- witsjwerd narabol aangetroffen, een anabool. Met hulp van een arts had haar trainer het middel geca moufleerd als een medicijn ver strekt. Pele wil doelen ook groter maken MILAAN (Reuter) - Pele is ook voorstander van grotere doelen. De voormalige vedette zegt dat in een interview met de Italiaanse sport krant Gazetta dello Sport Eind sep tember opperde een official van de FIFA dat idee Pele meent dat grotere doelen kunnen bijdragen tot aantrekkelij ker spel. „Bovendien is het de moei te waard te overwegen het straf schopgebied te verkleinen." De Braziliaan verblijft in Italië om op 23 oktober zijn vijftigste ver jaardag te vieren. Bij gelegenheid van die mijlpaal wordt op 30 okto ber in het Olympisch stadion van Rome een ere-wedstrgd gespeeld tussen Brazilië en de Rest v.»n de Wereld. Gullit. Van Basten. Mara- dona en Matthaeus zouden volgens Braziliaanse voetbalofficials heb ben toegezegd mee te spelen bij de rest. Pele zelf speelt met Brazilië. NEC-doelman Wilfried Brookhuis werkt de bal weg voordat Ajacied Dennis Bergkamp erbij komt. Onder Brookhuis zoekt Ernest Faber een veilig Gocdtjcsdicf Ofltslilgen Ajax zou overigens te kort wor- (gisteren goed voor drie treffers), den gedaan door de 7-0 zege alleen oogt en speelt buitengewoon even- te verklaren uit het onvermogen wichtig. En ook daarvoor geldt dat van NEC. De Amsterdamse forma- Ajax met Wim Jonk en Ron Willems volgens Looijen toch nog heel leer- tie swingt momenteel als een trein, nog uit z'n reserves kan putten. Te- lijk alternatief liggen. spits aanvankelijk als schuldige in de Zweedse nationale selectie aangwezen. In de kopsterke Van voor de wedstrijd van woensdag te- Loen, bij Anderlecht inmiddels als gen Duitsland. „Hij probeert je miskoop op de bank, zou een rede- scherp te krijgen. Maar die verhalen Achterin valt weliswaar een kenend voor de klaarblijkelijk grote over nieuwe spitsen hoor ik al sinds Ook Beenhakker liet zich uitein- tk bij Ajax onder contract sta. Dat delijk ook niet onbetuigd met zijn hoort bij voetbal. Ik moet gewoon kritiek. Pettersson zou als spits te rustig blijven en m n eigen spel spc- drijfsrisico. Daarbij heeft, als de laatste maanden uitstekend op veel ballen'afleggen', wat voetbal- len. Zoiets komt vanzelf weer goed zaam geweest. „Zo'n wedstrijd is als goed om te zien of de ploeg een ni- veautje hoger kan spelen. Nou, wat dat betreft is een flink aantal spelers ongelooflijk door de mand geval- nood aan de man mocht komen, len". Geen al te boude bewering Beenhakker met spelers als Ver- een plaats op de reservebank. Ster- over een elftal dat in 90 minuten voetbal slechts éénmaal in de buurt versterking achter de hand. van Ajax-doelman Stanley Menzo **et viermans middenveld, inclusief kuijl, Silooy en Larsson voldoende ker: Jonk is afgelopen week met het bestuur van Ajax in principe een dreef, zich zonder morren schikt in taal is voor een speler die niet Die eerste helft was toch prima, het egoïistisch opereert en zijn mede- beste wat we dit seizoen hebben )a- MADRID (Reuter) - Baltazar de Mo- rais van Atletico Madnd is ontsla gen. QubVOOHtttl r IJ Gil dnl> de de Braziliaanse aanvaller giste ren mee dat van zgn diensten geen gebruik meer wordt gemaakt De Morais had nog een contract tot 1992. In 1988/89 was hij met 35 tref fers topscorer van de Spaanse hoog ste afdeling. DUBLIN (ANP) - Erik Breukink wint dit seizoen veel, echter voorna melijk tijdritten. De Ronde van Ier land stond op het verlanglijstje van Sean Kelly, maar de blonde Neder lander was in de tijdrit beter op dreef en verdedigde zijn voor sprong in de latere ritten zonder problemen. „Ik wilde ook wel eens wat anders winnen dan alleen tijd ritten". verklaarde Breukink de jacht op zijn negende overwinning van het seizoen. Breukink pakte donderdag de lei derstrui in Nissan Classic, door voor de zesde keer dit jaar een indi viduele rit tegen de klok te winnen. De kleine marge met de Belg Mu- Zaterdag mocht de onbekende Duitser Marcus Schleicher voor het peloton uitrijden. Het betekende zijn eerste professionele overwin ning. Johan Museeuw baalde zicht baar van de wijze waarop Schlei cher vooruit kon blijven. De Belg had zijn zinnen gezet op de bonifica tieseconden. Hij vergaarde er slechts acht, waardoor zijn kansen op de eindzege tot een minimum werden gereduceerd. „Een massa spurt had me dichter bij Breukinkj kunnen brengen, maar de succes volle uitval van Schleicher door kruiste mijn plannen", aldus de te leurgestelde Belg. Op de slotdag mochten de sprin ters in Dublin wel aan het werk. vijftien seconden, waren Ook Kelly mengde zich in de strijd meer dan voldoende in de resteren- om de dagzege. Voor eigen publiek Maar wat het spel van Ajax mo menteel, zelfs voor geheel Europa, redelijk uniek maakt is de bezetting in de voorhoede. Twee vleugelspit sen (Roy en Van 't Schip), die echt op de vleugel spelen. Beenhakker spelers in positie brengt. „Ach ten zien. Okay, geen serieuze tegen- Beenhakker heeft natuurlijk wel stand, nee. Hoewel ze stonden toch gehad met kri- tick", aldus Pettersson, opgenomen Enk Breukink. noemde gisteren het concept met ATHENE (ANP) - Tom Okker heeft na elf jaar eindelijk zijn opvolger ge- echte buitenspelers, begrijpelijk, kregen. Mark Koevermans kwam gisteren in Athene de eer toe de eerste als „de meeste ideale speelwijze". Nederlandse tennisser te worden, die een toernooi van het reguliere circuit „Er valt op deze manier de meeste op zijn naam bracht na 1979, toen Okker in de nadagen van zgn illustere variatie in het spel aan te brengen; loopbaan zegevierde in Tel Aviv. de ene keer binnendoor, de volgen- De 22-jarige Bergschenhoeker rondde gisteren het laatste graveltoer- de keer buitenom", aldus Beenhak- nooi van het eerste ATP-seizoen af met een zege in de finale op de twee jaar ker, die daarbij niet vergat de naam jongere Argentijn Franco Davin, die een week eerder nog het toernooi van van de man te noemen die ooit het Palermo had gewonnen: 5-7 6-4 6-1. Het leverde Koevermans in het 150.000 vleugelspel als wet voor de gehele dollar-evenement een eerste prijs op van 18.000 dollar (ruim 30.000 gul club introduceerde Johan Cruijff. den). Bgna leverde ook het dubbelspel nog een Nederlandse zege op. Tom „Bij onze jeugdelftallen is het spe- Kempers en Richard Kr^jicek verloren echter in de finale van de Spaanse len met vleugelspitsen nog steeds specialisten Javier Sanchez en Sergio Casal. heilig. Ik geloof ook zeker dat we op Koevermans slaagde waar Michiel Schapers jarenlang niet in kon sla- internationaal niveau met dit spel- ReR- De 'voortrekker' van het Nederlandse tennis bleef steken op fina- letje goed voor de dag zullen ko- leplaatsen in Auckland (1987) en Metz (1988). Paul Haarhuis won wel het men". sterk bezette toernooi in Ede m mei van dit jaar, maar dat was een invitatie- Tussen Van 't Schip en Roy bewoog evenement en stond als zodanig niet op de ATP-rol. zich gisteren een centrumspits, die Zaterdag had Koevermans in de halve finales afgerekend met de als vier- door zgn grote bewegelijkheid vrij- dc geplaatste Spanjaard Jordi Arrese met 6-2 7-6 „Dat was de beste partij wel voortdurend aanspeelbaar is. uit mijn loopbaan", blikte Koevermans voldaan terug „Tot halverwege dc Met zes treffers in de laatste dne tweede set stond ik te spelen zoals ik nog nooit had gespeeld Daarna ging competitieduels, waarv an dne gis- het iets moeizamer, maar gelukkig kon ik de tiebreak in de tweede set na 3- teren tegen NEC, heeft Stefan Pet- 3 nog met 7-4 winnen." tersson de onzinnige media-lobby Het toernooi in Athene trok een reeks gravelspecialisten als Muster. Fi om John van Loen naar De Meer te hppini. Perez-Roldan, Emilio Sanchez, Bruguera en Carbonell, die echter schrijven voorlopig doen verstom- stuk voor stuk werden uitgeschakeld. Koevermans rolde er steeds, door men. Toen Ajax in de eerste wed- goed spel. maar ook geholpen door een gunstige loting, doorheen. Hg won strijden van het seizoen moeizaam achtereenvolgens van de Portugees Cunha-Silva, dc Griek Bavelas, de (Archieffoto) tot scoren kwam, werd de Zweedse Spargaarden Roig en Arrese en tot slot van Davin. MAANDAG 16 30-18 00 EURO Open Duitse Gott- kampoenichappen 17 00-1730 Sportnet Pasröesport 17 30-18.15 Sportnet Bowlen British Open 18 00-19 00 EURO Wslersporten 18 15-19 30 Sportnet Bowlen voorwrou- 18 20-18 50 BBC 2 K^jh Five siobsche sporten 18 55-19.20 Ned 2 Sportpenorsme 19 00-19 30 EURO V/K Acrob*t*k 19 30-20 00 Sportn«l Spe*n< voetbei 19 30-20 00 EURO Eurosportnewt 20 00-20 35 BRT 2 Sportquiz 20 00-21 00 EURO A/nsntasne honkbal 20 00-21 30 Sportnet Botsen 21 00-22 00 EURO WK Snooker She* 21 30-22 30 Sportnst The Sports Show 22 00-23 00 EURO Boksen 22 30-23 00 Sportnet AmoMolonport 23 00-00 30 EURO US CoSege Footbal UCLA-Mch^an 23 0040 45 Sportnst PsenJesport 00 3041 00 EURO Eurosportnewt DINSOAG 07 OO-Ofl 30 Sportnet Boksen 06 30-09 30 Sportnet Amencan Footbei Gate*®d« Chaiwnge 06 3049 30 EURO WK Schermen Lyon 09 3010 00 Sportnet Sport ml Frsnfcn,k 09 3010 00 EURO Emotxs 10.00-1 VOO Sportnet Argent** voetbeJ

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13