Het raam steeds mooier aangekleed Eikehout blijft zeer gewild Dekbed in romantisch of grafisch dessin Accessoires voor de badkamer Gids voor badkamer verbouwers Laminaat vloer met de uitstraling van parket Het gordijn gaat steeds meer op een jurk lijken Dobbelsteen: historie van 50 eeuwen ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 Het dekbed is al jaren ge meengoed in de Nederlandse slaapkamer. Ongeveer twee derde van onze bevolking slaapt er onder en de eerste vraag bij de aanschaf ervan is meestal kiezen we dons of ne men we synthetisch? In de verkoop scoort synthetisch het hoogste. Op elke drie syn thetische exemplaren wordt één donzen dekbed verkocht, maar we geven voor dat eerste type dekbed wel meer geld uit dan enkele jaren geleden. Topkwaliteit is gevraagd, of men nu kiest voor dons dan wel synthetisch. Als u zich bij uw keus in elk geval maar laat leiden door de juiste argumenten. Want ook over dekbedden doen de be kende oncontroleerbare in dianenverhalen de ronde. La ten we een paar misverstan den rond dekbedden even uit de wereld helpen. Dons kan tegenwoordig in de wasmachine Een donzen dekbed kan niet gewassen worden en een synthetisch wel. Fout. Dons kan prima (zelf) gewassen worden en het resultaat is in veel gevallen zelfs beter dan bij synthetische dekbedden. U kunt het donzen bed zelfs in de wasmachine stoppen. Als die tenminste groot genoeg is, zodat het niet klem in de trommel of kuip gepropt zit. Een tweede misverstand kan een vermeende allergie zijn. In de praktijk blijkt een allergie voor dons maar zel den voor te komen. Mensen die voor van alles en nog wat gevoelig zijn, hebben in dit ge val meestal geen problemen met het dons zelf maar met de huisstofmijt die hier lekker in wegkruipt. Maar dat doet hij evengoed in een synthetisch bed. Om dit kleine treite raartje te lijf te gaan is regel matig wassen/reinigen van het dekbed de enige oplos sing. Om een dekbed heen hoort een overtrek. Dat doe je niet alleen uit een oogpunt van hy giëne, maar ook om estheti sche redenen. Zoals bij dek bedden de vraag naar betere kwaliteiten toeneemt, is dat eveneens bij overtrekken het geval. Niet alleen beter, maar ook mooier. En mooier is in bepaalde gevallen altijd duur der. Fraai bedrukte dessins in een heleboel kleuren vallen momenteel erg in de smaak. Het fleurige dekbedovertrek heeft bij velen allang de sprei van vroeger vervangen. Er zijn drukstoffen waarbij acht tot tien kleuren worden aan gebracht, maar dat is tech nisch gezien kostbaarder dan een of twee kleuren drukken (door de verschillende druk gangen). Dit komt in de ver koopprijs tot uiting. De consument van vandaag geeft per overtrekset gemid deld ruim zestig gulden uit. Een beetje kwaliteit komt al gauw boven de honderd gul den per set Er is ook veel vraag naar satijn. En daarvoor moet je toch minimaal op een bedrag van rond de honderd- vijftig gulden rekenen. Romantiek De nieuwe trends op het ge bied van kleuren en dessins zijn onlangs gepresenteerd op de beurs voor woningtextiel InterDecor in Utrecht. Een belangrijke richting in dek bedovertrekken is die in het romantisch-lyrische genre, waarbij bloemen favoriet zijn. We zien nog pasteltinten, maar de kleuren worden wel langzaam maar zeker iets vol ler en dieper. Een tweede richting is de grafische dessinering, waarbij ook weer een verfijnd kleu renspel wordt gespeeld. Ten derde zijn er de effen stoffen. Hierbij doen de pasteltinten het nog steeds uitstekend en er is veel vraag naar satijn. Uitgesproken donkere uni- kleuren zijn een beetje uit, be halve zwart misschien. Deze nachttint zien we nog bij heel exclusieve sets. Dekbedovertrekken in een groot scala van kleuren, des sins en prijzen worden onder meer verkocht bij de in aantal toenemende speciaalzaken, de zogenaamde linnenshops. In dit type winkels koop je niet alleen bedtextiel, maar ook het hele gamma van bad- textiel tot tafellinnen en keu- kengoed, dat onderling steeds vaker op elkaar wordt afge stemd zodat je met al deze tex- tielprodukten een 'total look' kunt creëren. Vouwgordijn komt overwaaien uit Engeland Vitrage, overgordijnen, rechttoe-rechtaan, die tijd hebben we gehad. Net als de periode waarin glasgor dijnen werden vervangen door een woud van planten, macramé, plankjes met prulletjes en andere inkijk werende decoratie. Wij willen het raam weer mooi, opvallend en vooral een beetje luxueus. Wel mis schien horizontale lamellen als zonwering maar dan niet meer als alternatief voor het complete gordij- nengebeuren. Slechts als toevoeging vanwege de zon werende functie. Ie harmonicalijn maar even eens in verticale plooi. In deze uitvoering leent plissé zich onder meer goed voor het fraai afwerken van schuifpui en. Zulke plissés van plafond tot vloer zijn vaak uitgevoerd in een plooibreedte van 45 mm. Standaard is nog steeds 25 mm. door Thea Wamelink Keus genoeg voor wie eens wat anders wil. Verticale la mellen hebben in de afgelo pen tien, vijftien jaar een ware revolutie doorgemaakt. Van de simpele witte of net-niet- witte lamel, waarvoor reini gen soms nog een probleem was, zijn we via verschillende Vouwgordijn fasen nu aangeland bij een scala van mogelijkheden. Voor wie van klassiek houdt is er de serie Madison Flair. Een hele nieuwe badkamer, daar moetje wel even een flink be drag voor uittrekken. Er zijn echter ook voordeliger mogelijk heden om een bestaande badruimte een nieuw gezicht te ge ven. Door bij voorbeeld kranen en accessoires te vernieuwen. Tegenwoordig kun je complete series kopen, kranen met bij passende planchettes, zeepbakjes, handdoekhouder en zelfs spiegels en lampjes in stijl. Zowel in modern design als klassiek van lijn. Van beide hier een voorbeeld. Edition Fino van de Duitse fabrikant Dornbracht is de naam van een serie kranen en accessoires, ontworpen door de beken de sanitairdesigner Dieter Sieger, die al menige onderschei ding in de wacht wist te slepen. Hij zoekt het in deze serie in een combinatie van rechte en cirkelvormige lijnen. Het basismate riaal is messing dat verschillende afwerkingen kan krijgen. Naast messing is er glanzend zowel als mat geborsteld chroom. Deze materialen worden contrasterend gecombineerd met mat zwarte dan wel witte grepen. Voor wie van klassiek houdt is er de serie Edition Madison Flair, die onder meer opvalt door de aparte kraangrepen. Het kraanhuis is verkrijgbaar in chroom, messing en RAL-wit. De grepen in chroom, goud, messing, RAL-wit en -zwart. Voor nadere informatie: Burgmans Agenturen, Capelle a/d IJssel, telefoon 010-4513918. Modern van vormgeving is de serie Edition Fino. (foto:» Breedte Om te beginnen zijn lamel len in verschillende breedten leverbaar: naast de traditione le maat van 127 mm kennen we tegenwoordig ook 89 en 52 mm. Deze decoratieve strips worden allang niet meer uit sluitend van unistoffen ge maakt. Vooral het laatste jaar is het aanbod in lamellen van bedrukte stof enorm geste gen. En het aantal kleuren is momenteel werkelijk einde loos. De prachtig verlopende kleurenranges maken het goed mogelijk lamellen in ver schillende tinten met elkaar te combineren. Wat de weeftechniek van de stoffen betreft, ze zijn er uni- geweven, in bouclé en in chintz-uitvoering. Waarop dessins in gewone druk of ket- tingdruk zijn aangebracht. Sommige kwaliteiten lamel len kunnen zelfs in de wasma chine. Wel bij aankoop naar vragen, want dat geldt lang niet voor alle soorten. Naast de stoflamellen zien we steeds meer uitvoeringen in PVC. Heel praktisch voor de badka mer, maar langzaam aan dringt deze lamel ook in de woonkamer binnen. Dat heb ben we beslist afgekeken van onze werkomgeving. Daar worden PVC-lamellen al op ruime schaal toegepast voor praktische en decoratieve af werkingen. Smaller Sinds de aluminium jaloe zieën in smallere lamellen worden geleverd is er weer een nieuwe impuls voor deze decoratieve binnenzonwering ontstaan. De uiterst smalle 16 mm lamel legt op dat decora tieve aspect wel heel sterk de nadruk. Wit is nog steeds de meest verkochte uitvoering, maar in principe kun je tegen woordig vrijwel alle kleuren van de regenboog voor je raam hangen. Behalve keus in kleur ook in dessin. Gemarmerde lamel len en geperforeerde typen behoren tot de nieuwere mo gelijkheden. Ook het plissé- gordijn zet zijn opmars voort. Niet meer alleen in horizonta- Een trend die in Engeland al jaren gemeengoed is, zet zich nu opeens sterk door in ons land: vouw- en ophaalgor- dijnen. Ziet er altijd heel inge wikkeld uit, zo'n vouwgordijn dat na het ophalen in brede horizontale plooien hangt en zeer decoratief is, vooral als voor dit doel de juiste stof is gekozen. In Engeland kent ie dereen die een beetje handig is met de naald of naaimachi ne wel een patroon voor het zelf maken van vouwgordij- nen. Het rolgordijn, in feite al eeuwenoud, is in de moderne uitvoering nog steeds zeer ge liefd als vensterversiering. Niet alleen door de vele kleu ren, de soms opvalende raam- vlakvullende dessinering, maar bovendien door de pre- fectionering van het rolme- chanisme. Er zijn tegenwoor dig rolsystemen met inge bouwde snelheidsregelaar, die ervoor zorgt dat het gor dijn langzaam op en af wordt gerold. Je hebt rolgordijnen met handbediening of met een koordsysteem. Zelfs met elektrische bediening, maar je moet wel veel en grote lappen rolgordijnen hebben om de extra kosten van zo'n elek trisch systeem lonend te ma ken. Ga er maar aan staan om te kiezen, echt niet eenvoudig. Maar wat doe je in zo'n geval? Gewoon naar een goede zaak gaan, waar je door een vak man deskundig wordt voorge licht over de mogelijkheden, de fraaiheid en wat dat dan moet kosten. Een vouwgordijn toont zich het meest decoratief als het in mooie plooien is opgehaald. shïïp a Er worden in Nederland jaarlijks tienduizenden badkamers verbouwd. Dat varieert van een eenvoudi ge, vaak zelf uitgevoerde ingreep, tot een complete vernieuwing. En het gaat daarbij niet alleen om hoogbejaarde, maar ook om betrekkelijk jonge bad- ruimten. Om van zo'n. vaak stevig in de papieren lopende, re novatie naderhand geen spijt te krijgen, is een wel overwogen planning nood zakelijk. Op eenmaal geno men beslissingen die ach teraf misschien betreurd worden, kun je niet meer terugkomen Een praktische handlei ding by dit werk-vooraf is de Welke-Gids 'Badka mers'. Die zet je aan het denken, doet suggesties in zake indeling, materialen- keuze, geeft richting aan in de overweldigende keuze mogelijkheden in accessoi res, enz. In tijdschriftkios ken voor f4,95 te koop. Een zeer gewild vloerafwer- kingsmateriaal is parket. Wie 'parket' zegt, denkt uiteraard onmiddellijk aan hout. Niets De opbouw van het materi aal is als volgt: een onderlaag van vochtwerend laminaat, een tussenlaag van hard plaat ten kwade van hout gezegd, vezelmateriaal (MDF) en een Verticale plissees met een plooidiepte van 45 mm, mooi en de coratief voor een schuifpui naar het terras. (foto'» CPD) maar als vloermateriaal heeft het toch enkele eigenschap pen die wat minder gunstig zyn. Krassen, door vocht ver oorzaakte kringen, verkleu ring, dat zijn enkele bekende aspecten van houtparket. In veel gevallen moet er dan een opknapbeurt met de vloer- schuurmachine uitgevoerd worden, gevolgd door een nieuwe harde laklaag. De Zweedse fabrikant Per- storp, bekend van talloze la minaatmaterialen (hardplas- tic) heeft nu een vloermateri aal (Pergo) ontwikkeld dat er als 'houtparket' uitziet. Het wordt geleverd in 19 mm bre de, met messing en groef in el kaar passende stroken, 7 mm dik. De delen sluiten volko men naadloos, zodat er geen water kan doordringen. Dit maakt Pergo ook bruikbaar voor de keuken of andere vochtige ruimten. toplaag van onder hoge druk geperst laminaat. Die toplaag is zó hard dat krassen uitge sloten zijn; alleen met grove moedwil zou dat lukken. Een brandende peuk heeft er geen enkele invloed op. Ook ver kleuring, zelfs onder invloed van fel zonlicht, is uitgesloten. De fabrikant stelt dat een Pergo-vloer praktisch onver slijtbaar is en er na tientallen jaren nog als nieuw uitziet, zonder schuren of lakken. Op elke vlakke ondervloer (hout, beton, pvc, linoleum, zelfs naaldgeweven taput) kan het materiaal ook zelf gelegd worden. Op lengtemaat za gen, met een fijngetande zaag, gaat heel gemakkelijk. Pergo is in 16 houtstructuren en 2 steenkleuren verkrijgbaar. De prijs per vierkante meter kost ongeveer 80 a 85 gulden We kopen meubelen niet meer voor ons leven, maar gordijnen en vloerbedekking nog minder. De interieurmo de loopt momenteel in kleu ren en dessins voorop. Het gordijn gaat steeds meer op een jurk lijken. Drukstoffen zijn momen teel helemaal in bij gordijn stoffen. Een opvallende ont wikkeling van de laatste jaren zijn de dessins onder de noe mer 'schilderstijlen'. Het gaat hierbij om dessins en effec ten, gebaseerd zowel op schil dertechnieken (aquarellen, fresco's, olieverf, potloodte kenen) als afgeleid van de stijl waaraan men de grote mees ter herkent: Van Gogh, Picas so, Gauguin, Kiefer, Appel, Matisse en zo kunnen we nog wel even doorgaan. Heel actu eel zijn de bloemdessins. De kleuren van de dessins worden warmer en spreken der. Rood is favoriet, niet fel rood maar tinten als koraal rood, terracotta, zalm- en steenrood. Daarnaast zien we violet in een groot aantal nu ances. En ook goudgeel. Dank zij nieuwe technieken is men in staat gordijnen te bedrukken met uiterst ver fijnde veelkleurige dessins, de zogenaamde multicolours, waarvoor meer dan twaalf drukrollen achter elkaar in één drukgang worden ge bruikt. Zelfs composities met 18 of 24 kleuren zijn nu moge lijk, maar u zult wel begrijpen dat zulke intensief bedrukte stoffen niet de goedkoopste zijn. Prachtige motieven, veel kleuren, rijk ogend door een opdruk in goud, zilver of ko per, dat is de trend. De mens van vandaag gaat op chic. Naast de glans van chintz kiest men daarom steeds va ker voor satijnen stoffen. Eiken heeft bewezen dat het kwaliteit bezit waardoor deze houtsoort niet weg te denken is in de meubelindustrie. Het heeft een warme uitstraling die ruimte geeft voor persoon lijke opvattingen. Eiken behoeft echter beslist niet altijd zwaar en donker bruin gebeitst te zijn. Niet meer het starre systeem waar door jaar na jaar hetzelfde ge zicht wordt vertoond. Het is namelijk gebleken dat veel mensen uitgekeken zijn op drukke meubelen. Strak van vorm in gladde uitvoering, daar wordt naar gevraagd. Veel variaties in vorm en kleur EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRlETTE v d HOEVEN Fabrikanten van eikehou ten meubelen gaan daarom met hun tijd mee. Eén van de voornaamste kenmerken in de huidige eiken modetrend is dat het meubilair minder massief is. Blank gelakt of in lichte tinten gebeitst eiken is tegenwoordig grote mode, maar dan geplaatst in een strakkere omgeving dan voor heen het geval was. Naast het eiken worden ook andere materialen gebruikt, bijvoorbeeld een bijpassende kast met panelen van spiege lend glas of een dressoir met een marmeren bovenblad. Door het gebruik van diverse materialen kunnen allerlei verrassende effecten worden gecreëerd. Door de toepassing van pas teltinten in combinatie met strak gestyleerde tafels en kasten ontstaat een eigentijds klassiek interieur dat aantrek kelijk is van vorm en kleur. Kleuren Fabrikanten van eiken meu belen specialiseren zich te vens in nieuwe kleurtoepas- singen zoals honingkleur, wit, zalm, antraciet, zachtgrijs en blauwgrijs. Met behulp van bepaalde technieken wordt in de lakkleur een zachte scha duw aangebracht om de kleur goed te laten uitkomen. Dit wordt 'patineren' genoemd. De op deze wijze ontstane tin ten vinden we terug in de stof fen voor zittingen en rugleu ningen. Onder de laklaag blij ven de structuur en de nerven van het hout zichtbaar. Hier door blijft het typische karak ter van het eiken meubel on aangetast. Wat de stijl betreft geldt niet langer een lijn die stijf en 'rechtop suggereert. Het uit gangspunt is thans een meer gebogen lijn, die tot in de kleinste details is doorge voerd waardoor een vlot ge heel ontstaat. Deze ontwerpen zijn veelal uitgevoerd in een materiaal combinatie van eiken met staal en aluminium. Het hui dige meubilair is ook niet meer zo volumineus. Het ei ken'meubel is in een aantal constructies duidelijk aan het afslanken. Vakbekwaamheid De bewerking van eikehout vergt grote vakbekwaamheid en materiaalkennis om er een artistiek en vakkundig pro- dukt van te maken. Ambach telijke meubelfabriekjes, die deels naar eigen ontwerpen werken, leveren eiken meubi lair dat nog altijd gretig aftrek vindt. Degelijkheid en de fraaie, maar vooral' originele afwerking zijn de in het oog vallende kenmerken. Ondanks al deze ontwikke lingen van de laatste tijd blijkt het traditionele massieve meubel in de diepbruine tint echter niet helemaal op de achtergrond te raken. Er is nog steeds vraag naar. Het heeft nu eenmaal een charme en een warmte die niet te eve naren is. De echte houttinten, zowel donker als licht, blijven op den duur toch gewaar deerd. In dit genre kunnen desge wenst moderne resultaten worden bereikt door het eike houten zitmeubel te laten stofferen met een hedendaags stofje. Met wat bijpassende woningaccessoires e.d. krijgt het interieur dan een heel an der aanzien. De kleuren voor gordijnen zyn warm Met de dobbelsteen heeft iedereen al in de prilste le vensjaren kennisgemaakt. Dat ze een geschiedenis van zo'n 5000 jaar hebben zal menigeen onbekend zijn. En die geschiedenis is heel boeiend, zoals blijkt uit het boek 'Oog om oog'. Het staat bol van wetens waardigheden. Niet alleen over de dobbelsteen en zvjn verre voorouders zelf. ook steek je en passant nog heel wat interessants op over merkwaardige, leuke, of gruwelijke gebeurtenis sen uit de wereldhistorie In bepaalde perioden werden dobbelstenen (evenals speelkaarten) be schouwd als uitvindingen van de duivel Er is in verscheidene lan den ooit ook belasting ge heven op dobbelstenen en er heeft zelfs een ukwet be staan. Want zo lang er ge dobbeld is, werd er vals ge speeld. Ja. ook hoe je vals kunt spelen wordt in het boek precies uit de doeken gedaan In ca 130 pagin.V. ichil* dert de auteur een weinig bekend stuk historie, waar bij hu de onderste (dobbel steen boven haalt. In een vlotte verteltrant. 'Oog om oog. 5000 jaar dobbelsteen en dobbel spel'. door Leo van der Hcydt. uitgave Strengholt, prijs f 34,-.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11